Új hozzászólás Aktív témák

  • attiLANte

    tag

    Megpróbálom röviden elmagyarázni...

    Az aszférikus lencse nem valami misztikus dolog - egyszerűen arról van szó, hogy a hagyományos lencséknél megszokott (és könnyen elkészíthető) gömb(szférikus) alakot módosítják a képalkotás javítása érdekében, így az aszférikus (vagyis nem gömbi felületű) lesz. Leginkább a fényerős optikáknál alkalmazzák, mert ezeknél a leképezési hibák hatványozottan jelentkeznek.
    A hagyományos lencse a szélein jobban megtöri a fényt, ezért más lesz a fókuszpontja az itt áthaladó (optikai tengellyel párhuzamos) fénysugaraknak.
    A gömbalak módosításával elérhető, hogy a fókusztávolság a lencse közepétől kifelé haladva ne változzon, tehát a keletkező kép élesebb lesz - nem fog négyzetből kört "csinálni", vagy fordítva (az inkább attól függ, hogy a fókuszpontban van-e a LED, vagy sem).

    A másik témához: az említett Led Lenser optika hibrid, vagyis a hétköznapi optikában előforduló mindkét jelenség (fénytörés, visszaverődés) érvényesül benne.
    Az a trükk, hogy mindkettőt ugyanazzal az anyaggal érik el, mivel kihasználják az un. teljes visszaverődést. (Ha a fény optikailag sűrűbb anyagból lép ki és a beesési szög meghaladja a visszaverődési határszöget, akkor un. teljes visszaverődés történik, vagyis a fénysugár a határoló felületről (csaknem) teljes mértékben visszaverődik ahelyett, hogy áthaladna rajta - tehát az tükörként viselkedik.


    Forrás: www.zweibrueder.com

    Az optika hátsó része kívülről forgási paraboloid alakú, és az oldalra sugárzott fényt gyűjti össze ill. tükrözi előre, míg a lencse közvetlenül a LED előtt van és az előre sugárzott fényt koncentrálja. Ráadásul ezeket az elemeket úgy méretezték, hogy a fény nagy része vagy a tükröt, vagy a lencsét éri, tehát irányítatlanul kis része hagyja csak el a lámpát. Legalábbis ha jól értelmeztem a látottakat.

    A lencsék hatásfoka egyébként valamivel jobb, főleg ha reflexiógátló bevonat van rajtuk - akár 99%-os transzmisszió is elérhető. Egy átlagos tükör 90% körüli "hatásfokú": csak speciális, többrétegű bevonatokkal közelíthetik meg a 98-99%-ot.
    Azért nagy különbség nincs köztük. Hogy melyiket választják, az a peremfeltételektől függ (méret, költség, tartósság, ellenállóság, stb.).

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák