Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hpsafl

    tag

    válasz nufenen111 #31033 üzenetére

    Legegyszerűbben úgy tudnám leírni, hogy a fényerősséget egy pontban mérik, mégpedig a hotspot közepén, ahol a legerősebb. a fényáramot pedig egy területen mérik.
    Ebből adódik, hogy ha távolra szeretnél világítani, akkor neked a fényerősség a fontos, még ha inkább szórt fényre vágysz, akkor a minél nagyobb fényáram kell neked. Ha fotonágyút akarsz, akkor az a lényeg, hogy mindkettőből sok legyen :DDD
    Viccet félretéve van itthon lencsés 424kcd fényerejű párszáz lumenes lámpám, de nem lett a szívem csücske, mert a kis fényáram miatt csak egy világos foltot látsz, és mellette minden sötét, így keresni nem ideális.

    Ha van pl egy SRK, DDT40, TN36, TM11,TM15, TM26, Noctigon Meteor stb lámpád, annak nagyon sok szórt fénye lesz, de viszonylag rövid távot fog bevilágítani.

    Az L6 kb az aranyközépút, és az ára is baráti a többi gyártóhoz képest.

    Blogom: http://gearbest.blog.hu/ Egyedi kupon: gbkupon@gearbest.com

  • ZolkoW

    őstag

    válasz nufenen111 #31033 üzenetére

    nálam okosabbak majd megmondják, de az egyik cd érték biztos elírás, mondjuk több egy nullával..
    (szerk: vagy nagyon nagy a különbség a terítésben...)

    a fényáram az összes kilépő fény, a cd a felület megvilágítása, pl. ha ugyanannyi lument széthúzol nagyobb térszögbe, az kevésbé erős megvilágítást eredményez ugyanakkora felületen. vagy ilyesmi. ha jól értelmezem, azonos szögben világító lámpák azonos fényárammal ugyanakkora megvilágítást érnének el...

    [ Szerkesztve ]

    Basszusműhely helyett: https://www.facebook.com/profile.php?id=61555669762786

  • Kernel

    nagyúr

    válasz nufenen111 #31033 üzenetére

    Fényáram leegyszerűsítve a kisugárzott fényteljesítmény. (A felvett elektromos teljesítménnyel nem azonos, a hatásfok miatt.) Ha nem lenne reflektor, akkor ez minden irányba szóródna.

    A fényerősség viszont attól függ, hogy ez a teljesítmény mekkora felületen oszlik el.

    Tehát itt felvetődik, hogy azt a fényerősséget vajon milyen távolságban mérik / értelmezik, mivel a sugárzási szög miatt, ahogy távolodunk, egyre jobban szétoszlik az adott fényáram, vagyis gyengül a fényerő.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • kner

    csendes tag

    válasz nufenen111 #31033 üzenetére

    A fényáram (lumen) a fényforrás által lesugárzott össz teljesítmény súlyozva a V(lambda) görbével (ez a szem érzékenységét adja meg a hullámhossz függvényében, ti. az emberi szem nem minden hullámhosszra egyformán érzékeny).
    Példa: legyen két fényforrásod, mindkettő 1 W-os. Az egyik zöld, a másik piros. Bár mindkettő 1 W-ot sugároz le, a zöld színűnek nagyobb lesz a lumenben kifejezett fényárama, mert a zöld szín nagyobb súllyal esik latba.
    Ezt adott fényforrásra korrektül egy nagy gömbben mérik meg, aminek a felületén sok-sok érzékelő van (így az iránykarakterisztikát is meg lehet mérni egyúttal).

    A fényerősség (candela) a sugárforrástól adott irányban értelmezett, az adott irányt tartalmazó elemi térszögbe sugárzott fényáramnak és a térszögnek a hányadosa (gyakorlatilag az 1 szeradián térszögbe sugárzott lumen).
    A fényerősség (a forrás iránykarakterisztikájától függően) minden irányban más és más lehet (zseblámpáknál gondolom a főirányban, vagyis a lámpa tengelyirányában mérik).

    Van még egy kapcsolódó fogalom, a mevilágítás (lux), amely az adott pontot tartalmazó felületelemre beeső fényáramnak (lumen) és a felületelem nagyságának a hányadosa (gyakorlatilag az 1 m^2-re beeső lumen).

    A lux tehát soha nem a fényforrás jellemzője. Adott fényforrás egy bizonyos lux megvilágítást hoz létre valamely felületen. Természetesen ez függ a fényforrás fényáramától, iránykarakterisztikájától, a felület távolságától, stb.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák