Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz dave0825 #58489 üzenetére

    0.47A van a kimeneten... 13V-os feszültséggel a bemeneten olyan 12V körül volt a kimeneten.

    De eközben mi volt a terhelés?

    Itt egy alapvető elméleti dolgot kellene tisztázni, a feszültséggenerátor (CV) és áramgenerátor (CC) közötti különbséget.

    A gyakorlatban az elsővel találkozunk legtöbbször, de itt ettől teljesen el kell szakadni. Az áramgenerátor bármilyen terhelésen ugyanannyi áramot igyekszik fenntartani, amíg ezt a betáplálás feltételei (áram és feszültség) lehetővé teszik.

    Csak a példa kedvéért, 300 mA áramot generálok egy LED-en:

    A LED nyitófeszültsége kb. 3,3 V-nál behatárol és ennyi, nem megy feljebb.
    Ha két LED-et kötök sorba, akkor kb. 6,6 V-nál fog megállni a kimenet.

    Üzem közben a feszültség változhat, ahogy a LED melegszik. A nyitófeszültség változása miatt változik a mérhető feszültség, de épp ezért elvárás az áram stabilizálása, a feszültség helyett. A feszültséggel pedig nem kell foglalkozni, az majd beáll rugalmasan.

    Ha ellenállást kötök az áramgenerátor kimenetére, akkor az Ohm-törvény intézkedik, IxR feszültség áll elő.

    Ez az ellenállás és a dióda közötti alapvető elvi különbség miatt van. Az egyik lineáris alkatrész ilyen szempontból, másiknak egy sajátos, feszültséghatároló jelleggörbéje van.

    Hogy még rafináltabb legyen a dolog, ellenállással is lehet áramot generálni, korlátozni, ezért is használnak egyszerűbb esetben szimplán ellenállást, aktív áramgenerátor helyett.

    Csak az aktív áramgenerátor pontosabban szabályoz, ha pedig PWM, akkor még a hatásfoka is sokkal jobb, mert a transzformációs elv érvényesül, a disszipatív helyett.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák