Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Energie X #5273 üzenetére

    A gyárilag készre szerelt 2,5"-os külső merevlemezek a külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD topik témája, az ügyben értelemszerűen már ott kellene érdeklődni. De kivételen most itt is megy ez ügyben válasz, viszont csak röviden, lásd az alább leírtakat. Egyébként az SMR HDD a gyárilag készre szerelt típusokat is ugyanúgy érinti, mint említve volt.

    A válaszok a társtopikban már többnyire készen vannak, lásd pl. az ebben leírtakat. Ha Type-C (USB-C) csatlakozós 2,5"-os külső merevlemez kell, akkor meg az ebben, valamint ha robusztus Type-A csatlakozós + részlegesen ütésálló, vízálló - lásd pl. a Silicon Power kínálatát - modell, akkor meg az ebben a válaszban leírtakat.

    + Ha esetleg belefér az anyagi keretbe - ami ugye nem lett megadva - , akkor akár külső SSD-t is lehetne venni gyárilag készre szerelt kivitelben, vagy összerakni külön vásárolt külső ház + belső SSD = külső SSD megoldással. Az jóval gyorsabb, kisebb fizikai méretű (az mSATA és M.2), mozgó alkatrész híján egy esetleges leejtés sem akkora gond, Type-C fizikai csatlakozónál a csatlakoztatás is egyszerű és kényelmes, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Moonwolf #5278 üzenetére

    Említette korábban itt valaki, hogy vett ilyen külső házat és pár alapvető információt róla, de kb. ez minden. Illetve Itt a topikban inkább USB 3.0-s Gembird külső házakkal van tapasztalat, lásd pl. az EE2-U3S-2 modellt és arról a beszámolókat.
    Az EE2-U2S-5 modell egyébként csak USB 2.0-s és manapság már alap az USB 3.0 a 2,5"-os külső házaknál is, nem világos miért akarsz csak USB 2.0-s típust venni, meg amikor alig olcsóbb az EE2-U2S-5, mint az EE2-U3S-2.

  • King Unique

    titán

    válasz Moonwolf #5281 üzenetére

    Maga az USB 2.0 eleve korlátozhat akár még egy régebbi, lassabb 2,5"-os HDD-t is, USB 3.0-n még az is 2-3x gyorsabb lehet (példa). Ellenben ha nagyon régi, pl. SATA1-es modell kis adatsűrűségű lemeztányérokkal szerelve, akkor már nem feltétlen és oda elég lehet az USB 2.0 is. Példa: kérdés | válasz.
    A tárolókapacitás max. olyan értelemben kapcsolódik ehhez, hogy pl. egy 250-320 GB-os merevlemezt nyilván egy USB 2.0-s külső ház is simán kezelhet, viszont az X TB-os, illetve a 2 TB feletti HDD-k kezeléséhez már nem árt egy modernebb vezérlős, USB 3.0-s külső ház.
    Az árakat nézve számos webáruház ajánlata látható egyik és másik külső ház esetében is a linkeken, ahol több helyütt van hogy csak kb. 1 ezres az árkülönbözet a 2 között, ennek alapján lett írva az, hogy alig olcsóbb az USB 2.0-s modell és akkor már inkább az USB 3.0-sat érdemesebb megvenni.
    + Az USB 2.0-s Gembird EE2-U2S-5 külső ház kialakítása olyan, mint itt a korábban tesztelt Captiva külső házé, ahol kérdéses, hogy az előbbinél is van-e a hátsó zárófedélnél a képen lévő módon szivacs hogy megtámassza a HDD-t, máskülönben lötyöghet a külső házban, mint pl. a szintén ilyen kialakítású n-Drive modell esetében.

    De mindegy, ha annyira az említett USB 2.0-s külső ház kell és elég számodra az, akkor a saját döntésed alapján vegyed, a te dolgod.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Shummo #5284 üzenetére

    Itt nincs olyan, hogy kifejezetten Raspberry Pi 4-hez való 2,5"-os külső ház, meg normál esetben nyilván kezelnie kellene akármilyen USB 3.X külső házat, valamint BOT és UASP módban egyaránt. Ahol az nyilván nem feltétlen az eddig próbált külső házak és nem is a JMS578 vezérlő hibája, ha az RPi 4, az azon futó OS kőbuta és gondot okoz számára az adott vezérlő és/vagy az UASP mód megfelelő kezelése, ami normális hardver- és szoftverkörnyezetben (PC, Mac & desktop OS) nyilván nem téma. Illetve ha már gondot okoz az UASP kezelése, akkor nem világos, hogy miért kifejezetten UASP-s külső ház vásárlása a cél. :F
    + A tapasztalatok, a kinél milyen USB 3.X külső házat kezel normálisan az RPi 4 stb. felől értelemszerűen a Raspberry Pi topikban is javasolt érdeklődni, sőt ez esetben elsődlegesen eleve ott kellene.

    Ha ASM1153 chipes külső ház kell, akkor az itteni téma összefoglaló információs táblázatában fel van tüntetve melyik külső ház milyen vezérlővel van szerelve, van több ASM1153 és ASM1153E chipes is, lehet válogatni. De az sem minden esetben fix, mivel a gyártók időnként módosítják, másfajta vezérlővel szerelik ugyanazt a külső házat. Erre jó példa itt a topikban korábban tesztelt Kolink külső ház is, ami akkor ASM1153 chipes volt és csak BOT módot támogatott a gyári firmware, viszont újabban már azt is JMS578 chippel szerelik és lehet UASP-s is. Aztán még az AXAGON EE25-XA6, LC-Power LC-25U3-Becrux, LogiLink UA0115, Gembird EE2-U3S-2 külső házak voltak az eddigi tapasztalatok, beszámolók alapján ASM1153 / ASM1153E chipesek és többnyire UASP-sek. Viszont hogy maradt-e ez az állapot, vagy újabban esetleg már másfajta vezérlővel szereli ezeket is a gyártó, meg hogy BOT / UASP-e, az passz.

    A 2,5"-os külső házaknál normál esetben nyilván USB only tápellátás van, vagyis nem külső tápellátás, pont ezért külön tápegységet sem mellékelnek ezekhez, stb. Max. olyan van, amin van szükség esetére DC tápbemenet, de a megfelelő tápegységet ahhoz is külön kell megvásárolni, lásd egy másik esetnél leírtakat.
    Ha elégtelen, bizonytalan a gazda hardveren (RPi 4) lévő USB-portok tápellátása, nem bír el egyszerre a tápegysége 2 db USB-s meghajtót stb., akkor értelemszerűen nem USB-tápellátású 2,5"-os, hanem 3,5"-os, külön tápegységgel rendelkező külső házat, vagy dokkolót javasolt használni, ennyi. Ahol HDD / SSD dokkolóról már ebben is topikban is készült teszt, de ez külső tápos kivitelben inkább a társtopik témája, ott több tapasztalat van olyanokkal (példák).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz CreshiX #5285 üzenetére

    A Travelstar Z5K500 merevlemez 7 mm magas és SATA csatolófelületű, amihez nyilván jó az ORICO 2518S3 külső ház, a linkelt blogbejegyzésben is egy 7 mm magas, SATA-s WD merevlemezzel volt tesztelve. Viszont ezt a külső házat már egyre kevésbé kapni a hazai boltokban, alig akad rá találat, de ha be tudod szerezni, akkor oké és nyilván jó választás.

    Ha SSD-hez kellene USB-s külső ház, akkor lásd a téma összefoglaló "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezeténél leírtakat, az ott linkelt konkrét példákat, stb. Ahol el kellene dönteni, hogy most 2,5" SATA, vagy M.2 SATA SSD-hez kell-e külső ház, legyen-e UNMAP (TRIM) támogatás vagy sem és annak megfelelően választani. Az említett ORICO 2518S3 külső ház meg értelemszerűen csak 2,5" SATA SSD-ket kezel, de abba a leírtak alapján amúgy is a HDD lenne téve és használva, vagyis az SSD-nek elvileg külön külső ház kellene.
    Egyébként filmnézéshez (olvasás) nyilván kissé overkill egy külső SSD és annak adatátviteli sebessége, oda akár egy pendrive is elég, meg pláne ha a tévén / médialejátszón is csak USB 2.0 portok vannak. Illetve max. PC-n, USB 3.X csatlakozásnál és a filmek másolásánál (írás) lehetne profitálni a külső SSD jóval nagyobb adatátviteli sebességéből. De végül is használni lehet akár külső SSD-t is ilyen célra, meg ha már megvan a belső SSD és az USB-s használathoz csak egy külső ház kellene. + Mivel a külső SSD-k energiaigénye általában valamivel kisebb szokott lenni mint a 2,5" külső HDD-knek, ezért akár 0,5 A-es USB 2.0 porton is működhetnak stabilan és nem feltétlen gond, ha nincsen a tévén / médialejátszón "HDD 5V 1A" jelölésű USB-port.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz villifog #5287 üzenetére

    Esetedben amúgy mind a 3 db 2518S3 modell JMS578 chipes, mint a linkelt blogbejegyzésben?
    Aztán ha már SATA-alapú USB 3.X külső SSD-k, akkor ha pl. UASP-t támogató Windowst futtató PC-n vannak használva, akkor ott a TRIM, illetve USB-n pontosabban az UNMAP parancs működik, letesztelted?

    Előre is köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz villifog #5292 üzenetére

    Elvileg igen, JMS578 chipes a 2518S3 sorozat, de a gyártók ugye időnként módosíthatják az összetevőket, szerelhetik a külső házat akár másfajta vezérlővel is, azért kérdeztem csak, de mindegy.

    Nem is feltétlen kell itt hosszasan tesztelni, illetve a TrimCheck teszt amúgy is hamar megvan. Viszont ha UASP-t natívan nem támogató legacy OS-t használsz mint amilyen a Windows 7 (ami ugye lakossági vonalon már EOL), akkor annál valóban felesleges tesztelni, mivel az UNMAP működésének feltétele az UASP, amely utóbbihoz ugye újabb, modernebb Windows szükséges. Az meg hogy a HDS (aminél 5.70 az aktuális verzió, alapesetben azt, illetve a legújabbat javasolt használni) a külső SSD-nél 100%-os teljesítményt és működő TRIM-et ír, USB-n nem feltétlen mérvadó, amit egy korábbi teszt is jól szemléltet.

    Azért köszönöm!

  • King Unique

    titán

    válasz villifog #5294 üzenetére

    Az UNMAP (TRIM) megfelelő működése alapesetben az SSD adatátviteli, illetve írási sebessége miatt lényeges, annak hiánya miatt ugyanis előbb-utóbb drasztikusan belassulhat, meg ha nem elég hatékony az SSD-nél a beépített Garbage Collection. Az meg ugye evidens, hogy nyilván nem feltétlen egy tévénél, az azon futó buta OS-nél reális a működése, hanem normális hardver- és szoftverkörnyezetben, lásd PC, Mac & desktop OS. Meg profitálni egy külső SSD adatátviteli sebességéből is nyilván az utóbbi környezetben lehet, nem is egy tévénél, amin gyakran csak USB 2.0 portok szoktak lenni, mint már említve volt. A külső SSD, olyat összerakni meg igen, egyre olcsóbb manapság és ha igazán komoly + gyors flash-alapú USB-s meghajtó kell, akkor nyilván jobb választás, mint egy hagyományos pendrive.

  • King Unique

    titán

    válasz jel1 #5297 üzenetére

    De, jó topikban jársz, lásd a téma összefoglalóban a "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetet, ahol M.2 SATA SSD-hez való USB 3.X külső házra is van példa. Ha olyan kell, aminél adott az UNMAP (TRIM) biztos támogatása, akkor meg pl. az AXAGON EEM2-U3 lehet jó választás.

    Az eBay, AliExpress és társaik online piacterek kínálata, mások milyet vettek, mi ott most a best buy stb. felől meg értelemszerűen azok topikjaiban, illetve az eBay-es kütyük kis pénzért topikban javasolt érdeklődni, annak a témája.

  • King Unique

    titán

    válasz isti732712 #5299 üzenetére

    How to reconnect an ejected USB drive on Windows 10
    5 Ways to Remount Ejected or Safely Removed USB Device Without Unplug and Reinsert

    Megoldható többféleképpen is, a Windows 10 eszközkezelőlében az adott USB-tárolóeszköz letiltásával - újraengedélyezésével, valamint USB 3.0 portok esetén az USB 3.0 eXtensible Host Controller / USB-györkérhub (USB 3.0) letiltásával - újraengedélyezésével is, + külső programmal szintén. Viszont ilyenkor a más USB-portokon lévő többi csatlakoztatott USB-eszköz is leválasztásra és újracsatlakoztatásra kerülhet, úgy tessék ezt a módszert próbálgatni!

    Egyébként ez a külső ház támogatja a készennléti (alvó) módot, amit a gyártó weboldala is ír a tulajdonságoknál.

    "HDD Automatikus leállítás - merevlemez automatikus leállítása egy 10 percig tartó inaktivitás után."

    Vagyis ha nincsen használva az eszköz, akkor inaktív állapotban készenléti módba vált 10 perc után és maradhat is úgy, majd ha kell, akkor abból felébred és újra használható lesz. Hasonló a helyzet a PC-t, illetve a rajta lévő OS-t alvó állapotba helyezve, majd abból ébresztve is. Vagyis ilyenkor nem feltétlen kell a Windowsban szoftveresen leválasztani, vagy ha már le van, akkor azt alapesetben azzal a céllal szokás, hogy utána fizikailag is el lesz távolítva az USB-kábel kihúzásával.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Beni2360 #5302 üzenetére

    Mivel ezzel az ORICO 2526C3 külső házzal nincsen itt a topikban konkrét tapasztalat, rajtad kívül eddig nem nagyon említette senki hogy ilyet vett volna, ezért a mennyire volt jó választás kérdésre sincs igazán jó válasz. Max. annyit lehet mondani, hogy ránézésre nem rossz és elmegy, meg ha kifejezetten tool-free és Type-C külső ház kellett, bár a fémházas kivitel lehet előnyösebb lett volna a műanyagnál.

    A készenléti (alvó) mód működésére vonatkozóan már le lett írva többször ebben és egyes társtopikokban is a lényeg. Ahol az elsődlegesen az adott külső házban lévő chip, illetve firmware függvénye, hogy ha támogatja a készenléti módot, akkor olyankor leáll-e a benne lévő HDD, állapotjelző LED kialszik-e, stb. Amik ha közvetlenül a PC USB-portjához történő csatlakozásnál működnek, ellenben USB-hub használatánál nem, akkor értelemszerűen az utóbbi a probléma forrása.

  • King Unique

    titán

    válasz Tsebacsi #5305 üzenetére

    Azt nem írtad, hogy milyen fizikai méretű és milyen típusú M.2 SSD-hez kell külső ház, azaz pl. 2230 / 2242 / 2260 / 2280 / 22110, valamint M.2 SATA vagy M.2 PCIe NVMe. Ahogyan azt sem, hogy ha pl. M.2 SATA, akkor annál kívánalom-e az UNMAP (TRIM) biztos támogatása és annak megfelelő külső ház kell-e (példa). Továbbá hogy milyen USB-szabványra épülő (USB 3.0 / 3.1 Gen 2 / 3.2 Gen 2x2), valamint az eszköz (külső ház) és a gazda (PC) felől milyen fizikai interfészes (pl. Micro-B - Type-A, Type-C - Type-A, Type-C - Type-C) legyen.
    Egyébként meg lásd a téma összefoglaló "Milyen külső házat SSD-hez?" pontjánál leírtakat, az ott linkelt külső házakat, gyártókat, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Klara_ #5308 üzenetére

    Lásd a téma összefoglaló "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetében leírtakat, az ott linkelt külső házakat, gyártókat. Az általad linkelt 2 db LC-Power külső ház nem szerepel ott beszámoló / teszt formájában, vagyis azokkal értelemszerűen (egyelőre) nincsen itt konkrét tapasztalat. Ettől függetlenül a célra elvileg megfelelhetnek azok is, ránézésre nem tűnnek rossznak, de az előbbi ok miatt kb. ez minden.

    Az meg ugye evidens, hogy ilyen M.2 PCIe NVMe - USB 3.1 Gen 2 / USB 3.2 Gen 2x2 külső házat, külső SSD-t akkor érdemes venni és használni, ha egyrészt fontos a pendrive-hoz hasonló kicsi fizikai méret, másrészt ha van a gazda hardveren (PC, Mac) olyan USB-port, máskülönben (jó a 2,5"-os is, USB 3.0 portok esetén) nem nagyon van értelme. A két LC-Power külső ház közül amúgy az LC-M2-C-MULTI a praktikusabb, mivel az kezel M.2 SATA és M.2 PCIe NVMe SSD-ket is, igaz csak USB 3.2 Gen 2x1 = USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) adatátviteli sebességre képes, de ha épp csak olyan portok vannak a PC-n, akkor pont elég. Az LC-M2-C-NVME-2X2 külső házat meg értelemszerűen akkor érdemes választani, ha kifejezetten csak M.2 PCIe NVMe SSD használata a cél, valamint van a gazda hardveren (PC, Mac) USB 3.2 Gen 2x2 vagy Thunderbolt 3 port.

  • King Unique

    titán

    válasz Klara_ #5311 üzenetére

    Önmagában az USB-C megnevezés nem jelent semmit az adatátviteli sebességre vonatkozóan, mivel lehet olyan port nemcsak USB 3.1 Gen 2, USB 3.2 Gen 2x2 és USB 4, hanem USB 3.0 és akár USB 2.0 alapon is, + ugye a Thunderbolt 3 és 4 is Type-C fizikai csatlakozót használ. Meg ha egy másik topikban említett EliteBook 820 G3 a gazda hardver, akkor annál a termékspecifikáció alapvetően USB 3.0 portokat ír, + a "USB basic type-C" is lehet csak USB 3.0 alapú. Vagyis ha ez a helyzet, akkor pont kevésbé van / volt értelme USB 3.1 Gen 2 külső házat + NVMe SSD-t venni és összerakni, mivel ez esetben nem lehet kihasználni azt az adatátviteli sebességet amit Gen 2 (10 Gb/s) porton tudna (példa) és így értelemszerűen csak USB 3.0 sebességgel fog működni, ami max. kb. ennyi.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Tsebacsi #5312 üzenetére

    Tehát M.2 SATA SSD, amihez értelemszerűen jó az említett AXAGON EEM2-U3 külső ház, meg annál ugye az UNMAP (TRIM) is biztosan támogatott.

    Ha van a PC-den legalább USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) port, meg Type-C fizikai csatlakozós külső ház kell, akkor pedig pl. a nemrég említett LC-Power LC-M2-C-MULTI / egyéb külső ház is opció lehet. Bár sokat nem nyerni vele sebesség terén, mivel SATA3 alapon nem lesz sokkal gyorsabb USB 3.1 Gen 2 porton sem mint USB 3.0-n. Ha M.2 PCIe NVMe SSD-ről lenne szó, azzal lehetne inkább kihasználni a szabvány adta adatátviteli sebességet (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Beni2360 #5315 üzenetére

    Ha olyan külső ház kell, ami egyaránt kezel M.2 SATA és M.2 PCIe NVMe SSD-t, akkor az ismertebb gyártók termékei közül adott pl. az ORICO ORI-TCM2M-C3-BL és az LC-Power LC-M2-C-MULTI.
    Ha Banggood és társai nemzetközi online piacterek kínálatából kell ilyen (noname) külső ház, akkor ott is elsődlegesen a termék gyártójának weboldalát (ha van) kellene nézni és linkelni, mert egyes webáruházakban előfordulhat a termékleírásnál pontatlanság, elírás, stb. Ha az utólag linkelt Yesunion W2071 külső háznál hinni lehet a webáruházban leírtaknak, akkor az elvileg támogat 2230 - 2280 méretig M.2 SATA és M.2 PCIe NVMe SSD-t is, vagyis megfelelhet a célra.

    "A laptopból jön ki egy 240 GB Pcie meghajtó"

    Egyrészt ha M.2 PCIe NVMe SSD, akkor nem teljesen világos minek mellé még az M.2 SATA támogatás is, megfelelne ilyen célra csak az előbbi szabványt támogató külső ház is (példa), de mindegy.
    Másrészt ha netán OEM SSD-ről, illetve főleg M.2 PCIe NVMe OEM SSD-ről van szó, akkor annál a gyári hardvertől eltérő környezetben esetlegesen előfordulhat kompatibilitási és kezelési probléma (példa), éppen ezért elsődlegesen normál (nem OEM) SSD-t javasolt használni az ilyen USB 3.X külső házakba téve is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz makoss #5319 üzenetére

    Az ORICO TCM2-C3 külső ház USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s), azzal nyilván nem lesz kihasználható pl. egy Samsung 970 EVO Plus M.2 PCIe Gen 3x4 NVMe SSD adatátviteli sebessége. Ellenben USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) alapon (példák) egy ORICO M2PAC3-G20 külső házba téve már inkább, valamint 40 Gb/s alapon egy Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 interfészes ORICO M2V01-C4 / egyéb külső házban már viszonylag jól megközelíthető (példa) az az adatátviteli sebesség, amit PC-be téve tud az említett NVMe SSD, de pont annyi (példa) nem lesz.
    Ha hazai boltokban is megtalálható külső ház kell ilyen adatátviteli sebességgel, akkor pl. az LC-Power, RaidSonic (ICY BOX) stb. kínálatában érdemes nézelődni, ellenben az ORICO egyes külső házai hazai viszonylatban kevésbé kaphatók.
    + Az sem mindegy milyen M.2 PCIe NVMe SSD-ról van szó, mert ha pl. egy, az előbbi Samsungnál valamivel lassabb Kingston A2000 az alany, akkor ahhoz elég majdnem az USB 3.2 Gen 2x2 sávszélessége is, a Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 meg nyilván pláne.

    Az meg ugye evidens, hogy az előbbiek értelmében akkor van miről beszélni, ha van a gazda hardveren (PC, Mac) megfelelő port, azaz minimum USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s), vagy a "kimaxoláshoz" helyette inkább USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s), vagy még inkább Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 (40 Gb/s). Ellenkező esetben - úgy tudom esetedben a korábban említett alaplapnál csak USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) port van, amivel max. kb. ilyen / ilyen értékek érhetők el - viszont nyilván nincsen és emiatt okafogyottá válik a kérdés, ha a gazda hardvernél eleve nem adottak a megfelelő feltétételek.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Klara_ #5326 üzenetére

    Mondjuk egy ilyen USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) külső háznak NVMe SSD-vel USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0 (5 Gb/s) porton kb. olyan értékeket kellene tudni UASP módban, mint amit nemrég linkeltem. Vagyis a max. 300 MB/s kissé gyenge érték, de mindegy. Viszont a lassú HDD-nél nyilván jobb, az igaz.

    Arról egyébként korábban volt szó egy másik topikban is, hogy USB-n az UNMAP (TRIM) parancs a SATA-alapú külső SSD-knél van csak, NVMe típusoknál a beépített Dataset Management deallocate parancs a megfelelője. Ahol bár az ICY BOX IB-1817M-C31 külső háznál a gyártó nem említi külön a támogatását, de elvileg működnie kell, mivel ugye NVMe SSD-nél inbox. + Ha már TRIM illetve UNMAP, akkor a Sharkoon Rapid-Case külső háznál lehet érdekesebb talán a működése, ott lehetne letesztelni.

    A Kingston A2000 M.2 PCIe NVMe SSD-nél az adatlapon 0 - 70 °C közötti működési hőmérséklet van megadva, vagyis a külső házban aktív írásterhelésnél az 50 °C sem annyira vészes, a 33 °C pedig pláne jó érték.

  • King Unique

    titán

    válasz Klara_ #5332 üzenetére

    Az már egy korábbi tesztnél is szemléltetve lett, hogy USB-s csatlakozásnál nem feltétlen reális mindig, amit a HDS a TRIM (UNMAP) támogatására ír, pont ezért javasolt ténylegesen is letesztelni. ;)

    A szintetikus sebességteszt az, ami megmutathatja, hogy valójában mennyi tud, tudna pl. USB 3.X porton az adott külső SSD, elsődlegesen azt kell nézni, ahol a max. 450-460 MB/s már nyilván oké USB 3.0 alapon. A gyakorlati fájlmásolás viszont megint más, azt illetve annak értékét eleve több tényező befolyásolhatja, SSD-knél a DRAM cache megléte és mérete is lényeges (példa), valamint egy fájlkezelős fájlmásolásnál eleve a forrás- és a célmeghajtó sebességétől is függ a fájlmásolás sebessége, míg egy szintetikus tesztnél célirányosan magát a célmeghajtót, annak adatátviteli sebességét teszteljük.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Beni2360 #5333 üzenetére

    Igen, erről írtam nemrég egy másik válaszban, hogy a Type-C / USB-C USB 3.1 Gen 2, USB 3.2 Gen 2x2 stb., az önmagában csak a fizikai csatlakozószabvány és lehet mögötte USB 3.0, de akár még USB 2.0 vezérlő is, amit a gyártók ügyesen ki is használnak. Pont ezért kell alaposan megnézni, hogy pontosan milyen típusú a gazda hardveren lévő USB-C port + az USB-C kábel, máskülönben kellemetlen meglepi lehet a vége (példa).
    Ha csak USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0 portok a laptopon, akkor oda felesleges az NVMe-alapú USB 3.1 Gen 2 / USB 3.2 Gen 2x2 külső SSD, elég értelemszerűen egy 2,5" / M.2 SATA - USB 3.0 megoldás is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz monchichi20 #5336 üzenetére

    Lásd nemrég egy másik válaszban leírtakat, ha egy M.2 PCIe NVMe SSD adatátviteli sebességének minél jobb kihasználása a cél külső meghajtóként. Ahol egyrészt a linkelt i-tec MySafe USB-C M.2 NVMe külső ház csak USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) adatátviteli sebességre képes, vagyis azzal nyilván nem fog menni, max. pl. ilyen értékek érhetők el. Másrészt a Gigabyte GA-AXx370-Gaming 5 alaplapon szintén csak max. USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) portok vannak, nem pedig USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) vagy Thunderbolt 3 / 4 (40 Gb/s), az utóbbiakkal és olyan interfészes külső házzal lehetne inkább kihajtani egy PCIe Gen3 x4 NVMe SSD-t.

    Ha nem lesz hardverfejlesztés (pl. Thunderbolt 3 / 4 bővítőkártya), új alaplap stb., akkor a mostanival USB 3.1 Gen 2 alapon nyilván nem lesz kihasználható az említett Seagate FireCuda 510 PCIe NVMe SSD adatátviteli sebessége. Vagyis ha az utóbbi a cél, akkor célszerűbb inkább beépíteni a PC-be, az alaplaphoz csatlakoztatni natívan, vagy esetleg valamilyen adapterrel, ha megoldható. Viszont ez utóbbi már értelemszerűen nem ennek, hanem a megfelelő alaplapos topiknak, meg a Flash SSD topiknak a témája, azok valamelyikében tessék érdeklődni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz bobsurf #5347 üzenetére

    Lásd a téma összefoglaló "Gyakran ismételt kérdések" fejezetében az erre a problémára, kérdésre vonatkozó választ.

    A firmware frissítése érthető magánál az SSD-nél (alapesetben a PC alaplapjába téve, nem USB-n) és a külső háznál is. Ahol az utóbbinál nyilván csak amolyan utolsó utáni opció lehetne - ha ismert lenne a külső házban lévő USB-chip pontos típusa és találni ahhoz a gyártótól / külső forrásból származó firmware-t - a "Gyakran ismételt kérdések" fejezetben leírtak ellenőrzése és kipróbálása után, meg ha más nem használ és ha maga a külső ház a probléma forrása, nem pedig az SSD vagy az adott hardver- és szoftverkörnyezet. Viszont ha most lett vásárolva a külső ház, akkor nyilván felesleges lenne annál piszkálni a firmware-t, hiba esetén adott a garanciális csere + belföldi online vásárlásnál a 14 napos elállás lehetősége is. Már ha tényleg maga a külső ház a probléma oka, mert ha nem és pl. másik USB-porton és/vagy másik USB-kábellel, vagy másik PC-n és/vagy másik operációs rendszerrel gond nélkül működik, akkor nyilván nincs miről beszélni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Milánka #5350 üzenetére

    Ezen nincsen semmi meglepő egy 2,5"-os, csak USB-s tápellátású külső merevlemeznél, mivel ilyenkor hirtelen megszakad USB-n a tápellátás, ezért áll le "csattanással" a HDD. Ezt kerülendő javasolt a PC és NAS kikapcsolása előtt az OS-ben szoftveresen leválasztani (példa) a 2,5"-os külső HDD-t és akkor a megfelelő leállítás is megtörténik, illetve ha támogatja a külső háznál, adapternél a firmware és az OS, akkor rendesen leáll a HDD a külső házban, stb.
    Egyébként alapesetben a működő OS alatt szokás csatlakoztatni és leválasztani egy ilyen USB-s tárolóeszközt, nem feltétlen 0-24-ben a PC-n / NAS-on "lógatni". Illetve lehet akár az utóbbit is, csak akkor egy USB-s tápellátású 2,5"-os külső meghajtónál szoftveres leválasztás nélkül nem meglepő a tapasztalt jelenség, egy 3,5"-os, külső tápos típusnál viszont már kevésbé téma, mivel annak alapvető áramellátása és működése nyilván nem a PC / NAS USB-portjától függ.
    Az ASMT 2115 azonosító elvileg ASM1153 / ASM1153E chipre utal, de a pontos típust leginkább fizikai szemrevételezéssel lehet meghatározni (példa). Ahol ha esetleg még megoldható lenne is olyan firmware-t rátenni az eszközre ami támogatja leválasztás után a HDD leállítását, nem érne semmit, ha az OS-ben elmarad a szoftveres leválasztás és rendre a PC-vel / NAS-sal együtt van indítva és kikapcsolva a 2,5"-os külső merevlemez.

    "Esetleg valami itthon kapható egyéb termék?"

    Ez attól is függ, hogy pontosan milyen külső ház kell, lásd mások korábbi példáit: [link], [link]. Ahol kérdés többek között, hogy elég-e az USB 3.0 vagy esetleg USB 3.1 Gen 2 vezérlős legyen, megfelel-e a standard Micro-B vagy inkább Type-C fizikai csatlakozós legyen, műanyag- vagy fémházas legyen, egyéb speciális igény van-e pl. az ezen hozzászólásban említett jellemzők meglétére, működésére vonatkozóan, stb.
    Ha általános ajánlás kell 2,5"-os SATA HDD/SSD meghajtóhoz való külső házra, akkor ott van a topik téma összefoglalója, abban lévő információs táblázat árakkal, valamint beszámolók, tesztek, stb. + SSD-khez a "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetben is vannak információk és konkrét példák.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Crvsh3R #5352 üzenetére

    Ahhoz azért nem ártana tudni, hogy pontosan milyen SSD-kről és tévéről, utóbbin milyen típusú USB-portról van szó, stb. Ahol ha pl. "HDD 5V 1A" jelölésű USB-port van a tévén, akkor nem téma, mivel az megfelelő tápellátást biztosít M.2 SATA és PCIe NVMe külső SSD-knek, valamint 2,5"-os külső HDD-knek egyaránt. Ha csak 0,5 A-es port, akkor viszont kérdéses lehet, bár a 2,5"-os külső HDD-khez képest általában eleve kisebb energiaigényű külső SSD-khez az utóbbi is inkább elég lehet. Amúgy meg értelemszerűen kipróbálod és akkor kiderül, ennyi.

    Egyébként egy ilyen M.2 SATA / PCIe NVMe - USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) külső SSD-nek leginkább PC-n és Macen történő használatnál, illetve USB 3.X / 4 és Thunderbolt 3 / 4 portok megléte esetén van értelme, mármint ott lehet kihasználni azt az adatátviteli sebességet, nem is egy ergya tévén, amely utóbbin gyakran csak USB 2.0 portok szoktak lenni. + Ha az FHD vagy akár 4K UHD filmek lejátszása a téma, akkor oda megint nem feltétlen kell hipergyors külső SSD, meg pláne ha a gazda (tévé) felől csak USB 2.0 portok vannak, amiről már volt szó a társtopikban is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz creed33 #5354 üzenetére

    Külső SSD vásárolható gyárilag készre szerelt kivitelben (példák) és külön vásárolt külső ház + belső SSD = külső SSD megoldással is, ahol a jelen topik értelemszerűen az utóbbi megoldással, ott is csak a külső házzal foglalkozik, az abba való belső SSD azon topik témája, ahol először feltetted a kérdést.

    Ha célirányosan külön vásárolt külső ház + belső SSD = külső SSD megoldás kell pendrive-hoz hasonló fizikai méretben, vagyis pl. M.2 formátumban, akkor lásd a topik "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetének ide vonatkozó részét, + az alábbi cikkben leírtakat, az ott lévő példákat. Ahol többek között el kellene kelleni dönteni, hogy most M.2 SATA / M.2 PCIe NVMe / mindkettő formátumú SSD-t kezelő, USB 3.0 / USB 3.1 Gen 2 / gyorsabb interfészes, USB-A / USB-C (Type-C) / Micro-B fizikai csatlakozós stb. külső ház kell-e. Ahol példaként lásd nemrég mások eseteit, az ottani kérdéseket és az arra adott válaszokat.
    Ha eBay és társai online piacterek kínálatából kell extra olcsó USB 3.X külső ház M.2 SSD-hez, akkor van külön eBay-es kütyük kis pénzért topik, valamint a belföldi ajánlatokhoz BestBuy topik is, az ügyben értelemszerűen azok valamelyikében célszerű érdeklődni az aktuális akciók, ajánlatok felől.
    + Ha tévéhez csatlakoztatva is használva lenne a külső SSD, akkor lásd az egyik társtopik ezen és ezen hozzászólásában leírtakat, azaz mikre érdemes odafigyelni olyan használatnál, stb. + Ha már tévé, akkor lásd egy másik topikból nemrég más esetét, vagyis a fontos adatokat (pl. rendszermentés) és a tévén lejátszani és/vagy felvenni kívánt filmeket nem feltétlen javasolt ugyanazon külső meghajtón tárolni a példában lévő probléma esetleges előfordulása miatt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz creed33 #5356 üzenetére

    Ezért is kezdődött úgy az előző válasz, hogy biztos az összelegózós külső házas megoldással akarod bonyolítani, vagy nem-e lenne egyszerűbb esetedben inkább egy gyárilag készre szerelt külső SSD-t venni. Ha az utóbbi kell, akkor az már nem ennek a topiknak a témája, viszont az előző válaszban már linkelve lettek a fórum cikkjei, hogy szemléltessék miről is van szó. + Az SSD topikban is többször volt már téma a külső SSD, lásd mások eseteit, az ott linkelt példákat: [link], [link], [link].
    Azt meg ugye el kellene dönteni, hogy biztosan külső SSD - gyárilag készre szerelt kivitelben pl. egy ADATA SE760 (árukereső) - kell-e és ki is lesz-e használva annak adatátviteli sebessége stb., vagy elég a pendrive és maradsz annál.

  • King Unique

    titán

    válasz creed33 #5358 üzenetére

    Egy konzumer pendrive-nál nyilván gyorsabb, nagyobb az írásterhelhetősége, valamint elvileg tartósabb és megbízhatóbb is egy ilyen külső SSD. Hosszú idejű adattárolásra konzumer vonalon viszont elsődlegesen a HDD-alapú megoldás használatos. De akár külső SSD, akár külső HDD, akár pendrive, a lényeg egyrészt a megfelelő használat, másrészt hogy a fontos adatokról eleve legyenek biztonsági másolatok és több helyen legyenek tárolva, ne kizárólag csak 1 db USB-s meghajtón (bővebben). + Az ugye a korábbi válaszban már említve lett, hogy olyan külső meghajtót amin fontos adatok vannak, nem feltétlen javasolt tévé és társai készülékekhez csatlakoztatva is használni, lásd a linkelt példát.
    Amit a másik válaszban linkeltek, az egyébként csak maga az USB-s külső ház és az kezel a leírás alapján max. 2 TB-os SSD-t - amit értelemszerűen külön kell megvásárolni hozzá - , nem egy 2 TB-os külső SSD-ről van ott szó annyiért. :N

    (#5359) Beni2360:
    Ha van a tévén "HDD 5V 1A" jelölésű USB-port, akkor az nyilván megfelelő tápellátást biztosít nemhogy egy külső SSD-nek, de még egy 2,5"-os külső HDD-nek is. Ha csak 0,5 A-es port van rajta és abból is mindössze 1 db, akkor lehet kérdéses, bár egy külső SSD-nél akkor sem feltétlen, mivel kisebb szokott lenni az energiaigénye, mint egy 2,5"-os külső HDD-nek.
    Az USB 3.2 Gen 2 meg ugye = USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s), ahol az olyan port manapság modern PC-knél már nem akkora extra, ott kihasználható az az adatátviteli sebesség. Persze ha csak USB 3.0 portok vannak az alaplapon, akkor ott a pont és értelemszerűen nem, valamint a tévénél ugye szintén nem, ha jellemzően csak USB 2.0 port(ok) van(nak) rajta.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz creed33 #5364 üzenetére

    Az ilyen külső meghajtóknál gyári tartozék az USB-kábel, sőt az említett SE760 külső SSD-hez mellékelnek Type-C - Type-C és Type-C - Type-A kábelt - lásd az alábbi képen - is, hogy olyan gazda hardverhez is csatlakoztatni lehessen amin nincsen USB-C (Type-C) port, hanem csak USB-A (Type-A).

  • King Unique

    titán

    válasz Beni2360 #5366 üzenetére

    Tudom, csak kiegészítésképpen írtam, hogy az valójában USB 3.1 Gen 2 port, ami alaplapokon elterjedtebb lehet, mint az USB 3.2 Gen 2x2. Az meg igen, evidens, hogy ha nincsen a gazda hardveren (pl. PC) legalább az előbbi port, akkor nem lehet kihasználni egy olyan interfészes külső SSD adatátviteli sebességét.
    A port kímélése valóban nem volt számomra elsőre teljesen világos, de így már érthető. Ahol egyébként a tévéken jellemzően USB-A (Type-A) port szokott lenni, ami és maga az aljzat rögzítése általában kellően robusztus, strapabíró ahhoz, hogy akár a kábelen lógatva is megtartson egy eleve kis tömegű külső SSD-t. Ha nem a kábelen lógatva lesz használva az eszköz, ezt biztosítandó szükség esetén alá van támasztva vagy hosszabb USB-kábellel van használva, akkor meg ugye pláne nem téma.
    :K

  • King Unique

    titán

    válasz hoffman_ #5369 üzenetére

    Az ADATA XPG SX8200 Pro egy PCIe NVMe SSD, aminél annyira nem meglepő a melegedés, viszont az 50-60 °C még nem annyira vészes, az adatlapján 70 °C van feltüntetve a működési/üzemi hőmérséklet felső határaként. + Ha már NVMe SSD, akkor ilyen szempontból egy Kingston A2000 lehet jobb választás lett volna, mármint az kevésbé melegedik a tapasztalatok alapján.

    Az ORICO PVM2-C3 / M2PG-C3 külső ház oké hogy alumínium ami jó hővezető, de a bordázott kialakítás még jobb ilyen téren, lásd ugyanezen gyártó kínálatában pl. az M2PF-C3 és M2PAC3-G20 modelleket, sőt pl. a RaidSonic (ICY BOX) kínálatában van aktív hűtéses M.2 PCIe NVMe SSD-hez való külső ház is IB-1822MF-C31 modellszámmal.
    Apropó külső ház és 500-600 MB/s írási sebesség, egy SX8200 Pro NVMe SSD-nek az adatlapján megadott 3500/3000 MB/s értékek alapján simán ki kellene tudni maxolni az USB 3.1 Gen 2 szabványt és kb. ilyen értékeket produkálni. Ahol ha csak USB 3.1 Gen 2 portok vannak a PC-n, akkor azzal eleve nem lesz kihasználható - ahhoz USB 3.2 Gen 2x2 / USB4 vagy Thunderbolt 3 / 4 port + olyan külső ház kellene - egy PCIe NVMe SSD adatátviteli sebessége, elég lenne oda a 2,5" SATA / M.2 SATA SSD, ami utóbbi nem mellesleg melegedés tekintetében is akár kedvezőbb lehet.

    A működés közben megszakad az adatkapcsolat problémára lásd a téma összefoglaló "Gyakran ismételt kérdések" fejezetében az ide vonatkozó kérdést és választ, ami pl. ebben a hozzászólásban is részletezve van. Vagyis a külső ház hibája akkor jelenthető ki biztosan, hogy az ott leírtak mind le lettek tesztelve és nem azok a probléma forrása, akkor jöhet szóba a csere, másik külső ház kipróbálása és vásárlása, stb.

    Aztán bár technikailag használható akár játékok futtatására is egy külső HDD/SSD meghajtó, sőt vannak PlayStation (példák) és Xbox (példák) játékkonzolokhoz való dedikált típusok is, de egy standard külső SSD alapesetben nem feltétlen tartós játékfuttatási célra való elsődlegesen. PC-s környezetben ilyen célra akkor javasolt ilyet használni, ha kifejezetten ez a cél és végképp nincsen más lehetőség, ellenkező esetben adott az USB-s külső ház helyett a PC-be téve használni a belső SSD-t, az utóbbinál a leírtak alapján nem volt probléma a jelen esetnél.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz cOxeR #5370 üzenetére

    Ha megnézed a gyártó weboldalát, akkor láthatod, hogy ez a BlitzWolf BW-TH13 dokkoló állomás M.2 SATA SSD-ket kezel 2 TB-ig és max. USB 3.0-s (5 Gb/s) adatátviteli sebességet (max. kb. ennyit) tud. Vagyis ehhez nem lesz jó a Sabrent M.2 PCIe NVMe SSD, valamint azon adatátviteli sebesség kihasználásához az USB 3.0-nál jóval gyorsabb interfésszel szerelt külső ház / dokkoló szükséges, lásd egy másik válaszban leírtakat.
    Ha nem felel meg számodra egy standard USB 3.X / Thunderbolt 3 külső ház és mindenképpen ilyen illetve ez a "mindenes" dokkoló kell, meg elég az USB 3.0-s adatátviteli sebesség stb., akkor egynek elvileg jó lehet az említett modell, de konkrét tapasztalat itt a topikban nincsen ezzel a multifunkciós dokkolóval, azaz hogy ténylegesen mennyire oké. Ha ezt választod, akkor a dokkolóba való M.2 SATA SSD és általánosan a belső SSD-k felől értelemszerűen a "Milyen SSD-t vegyek?" topikban kellene majd érdeklődni, mivel annak a témája.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz cOxeR #5373 üzenetére

    A hivatalos álláspont az, hogy ha 2 TB-ot ad meg a gyártó limitként, akkor 2 TB a limit. Viszont ha a 2 TB csak névleges limit, azaz max. akkora tárolókapacitású SSD-vel tesztelte a gyártó a külső házat és azért azt adták meg, akkor lehet esély nagyobb, akár 4 TB-os M.2 PCIe NVMe SSD kezelésére is. Ha tényleges limit, azaz chip illetve firmware szinten van behatárolva a max. tárolókapacitás kezelése, akkor viszont értelemszerűen nem. Modern külső házaknál gyakran inkább az előbbi szokott jellemzőbb lenni, de hogy ennél az M2V01-C4 modellnél pontosan mi van, azt értelemszerűen a gyártónál kellene megérdeklődni, van e-mailes, telefonos stb. elérhetőségük a weboldalon feltüntetve. Vagy másik lehetőség, hogy a rizikót bevállalva megvásárolod az összetevőket és kipróbálod élesben, aztán vagy kezeli vagy nem, ha nem akkor max. elállsz a vételtől és visszaküldöd, ennyi.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz cOxeR #5376 üzenetére

    Az nem derült ki ebből, hogy csak egy sablonválaszt adtak a specifikációban közölt adathoz igazodva, vagy érdemlegesen meg is indokolták miért max. 2 TB-ot kezel. De mindegy, akkor nem opció abba a külső házba a 4 TB-os SSD és marad a max. 2 TB-os. Meg gyakran más gyártók hasonló termékeinél is 2 TB van feltüntetve, ahol szintúgy kérdés, hogy az csak névleges vagy tényleges limit.
    Ha a külső házas megoldás helyett esetleg gyárilag készre szerelt külső SSD is megfelelne, akkor pl. az Indiegogo GigaDrive jelenleg egészen 8 TB (!) tárolókapacitásig opció, + az USB4 / Thunderbolt 3 / 4 interfésznek köszönhetően az egyik, ha nem a leggyorsabb külső SSD manapság. :))

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hoffman_ #5377 üzenetére

    Mint az előző válaszban már említve volt, 70 °C annál az SSD-nél az üzemi hőmérséklet felső határa, vagyis az 5X °C esetén nyilván amúgy sincs miről beszélni. Azok a külső házak példaként lettek linkelve, de van másféle is, meg egy M.2 PCIe NVMe SSD adatátviteli sebességének kihasználásához amúgy is USB 3.2 Gen 2x2 / USB4 vagy Thunderbolt 3 / 4 interfész kell mind az eszköz (külső ház), mind a gazda (PC, Mac) felőli oldalon (bővebben).

    Na, akkor nem hiába lett linkelve az a hozzászólás, ahol az USB-kábel hibája jellemző lehet, ezért is érdemes másik kábellel is kipróbálni a külső házat.

    Ha csak USB 3.1 Gen 1 (= USB 3.0) kábellel és/vagy USB 3.0 (5 Gb/s) porton van használva az USB 3.1 Gen 2-es külső ház illetve külső SSD, akkor nem meglepő a max. 420 MB/s körüli és USB 3.0-s szintű adatátviteli sebesség, mivel az USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) adatátviteli sebességhez minden összetevőnek (külső ház + USB-kábel + USB-port) legalább olyannak kell lenni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hoffman_ #5380 üzenetére

    Igen, ez téves feltételezés volt, mivel USB 3.0-s (5 Gb/s) adatkapcsolatnál a gyakorlati maximum ~ 450 MB/s, nem 625 MB/s.
    Igen, az USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) szabvány gyakorlati maximuma NVMe SSD-vel a korábban linkelt példa mintájára ~ 1 GB/s, meg ha adottak az előzőleg említett feltételek, azaz USB 3.1 Gen 2 külső ház + USB-kábel + USB-port + OS szinten is adott a megfelelő támogatás. Viszont a felhasználó saját hardver- és szoftverkörnyezetétől függően előfordulhat akár eltérés is, nem feltétlen lesznek mindenkinél pont azok az értékek, amik a linkelt példában vannak.

  • King Unique

    titán

    válasz hoffman_ #5385 üzenetére

    Direkt linkeltem az egyik előző válaszban egyértelműsítés végett az USB 3.1 wikipédia cikket, ahol világosan le van írva az alábbi.

    "USB 3.1 Gen 1 – SuperSpeed, 5 Gbit/s data signaling rate over 1 lane using 8b/10b encoding (effective 500 MB/s); the same as USB 3.0"

    Vagyis az USB 3.1 Gen 1 lényegében = USB 3.0, sőt az USB 3.2 Gen 1 is más néven USB 3.0, csak az USB-IF kicsit megkavarta a dolgot ezekkel a sorozatos szabványmódosításokkal, átnevezésekkel, ennyi. ;)
    + Hogy akkor teljes legyen, a tényleges, 10 Gb/s adatátvitelre képes USB 3.1 = USB 3.1 Gen 2, a 20 Gb/s adatátvitelre képes USB 3.2 esetén az USB 3.2 Gen 2x2, a 40 Gb/s adatátvitelire képes USB4 pedig az USB4 Gen 3x2, csak hogy egyszerű legyen. :))

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kisZ2 #5389 üzenetére

    Tehát egy tool-free külső ház ez az Orico 2588US3, ami amolyan egynek elmegy, meg ha a működésével nincsen gond, stabilan rögzül (nem lötyög) és nem melegedik benne túlságosan a HDD/SSD használat közben, stb. Ahol ha már SSD, akkor USB-n az UNMAP (TRIM) működése lehet érdekes, amit Windowson az alábbi hozzászólásban részletezett módon javasolt tesztelni. A CDM teszt szerint az adatátviteli sebesség hozza USB 3.0-n a papírformát, mármint egy kellően gyors SSD-vel UASP módban elérhető az USB 3.0 szabvány maximuma. A fájlkezelős fájlmásolás sebessége meg ugye függhet a forrás- és célmeghajtó adatátviteli sebességétől, valamint ha nincsen magánál a külső házban lévő SSD-nél kellően nagy méretű DRAM cache, akkor belassulhat a másolásnál és nem hozza a szekvenciális maximumokat (példa). + Mivel Windowson USB-s meghajtóknál a kikapcsolt írási gyorsítótárazás az alapértelmezett, az is lassíthat valamelyest a fájlmásolás sebességén (főleg inkább kisebb méretű fájloknál).

    Köszönjük a beszámolót! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz A Mágus #5391 üzenetére

    Az Axagon EEM2-U3 ugye M.2 SATA SSD-khez való külső ház, tehát M.2 PCIe NVMe SSD-khez nem jó, de ha eleve az előbbi használata a cél, akkor ahhoz pont passzol. Adatátviteli sebesség terén értelemszerűen annyit tud UASP módban egy ilyen USB 3.0-s külső ház, mint amennyi a szabvány maximuma (példa), amivel javarészt már kihasználható egy SATA3-as SSD adatátviteli sebességé, de a szekvenciális maximumokhoz értelemszerűen legalább USB 3.1 Gen 2-es külső ház + olyan port kell a PC-n (példa). Viszont a tényleges adatátviteli sebesség függhet magától az SSD-től és az adott hardver- és szoftverkörnyezettől is, ahol pl. az alábbi tesztben lévő M.2 SATA - USB 3.X külső SSD-k sem feltétlen maxolták ki teljesen a szabvány adta adatátviteli sebességet.

    Az Axagon EEM2-U3 külső háznál szerepel a gyártó weboldalán hogy "SSD-ből történő bootolás támogatása a külső házban." (SSD-ről akart lenni gondolom), azaz értelemszerűen lehet rá Windowst, Linuxot stb. telepíteni és a külső SSD-ről futtatni. Ahol a rendszer gyorsasága nem a szekvenciális olvasási és írási sebesség, hanem elsődlegesen a random (4K) olvasási és írási sebesség + az elérési idők függvénye, ahol ilyen alapon egy USB 3.0-s külső SSD is megfelelhet a célra és nem feltétlen szükséges extra gyors külső SSD M.2 PCIe NVMe - USB 3.2 Gen 2x2 / USB4 Gen 3x2 / Thunderbolt 3 / 4 alapon (példák). + Az EEM2-U3 külső ház esetében a TRIM, illetve USB-n az UNMAP is biztosan támogatott, vagyis idővel nem fog drasztikusan belassulni a külső SSD, annak írási sebessége.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz cOxeR #5394 üzenetére

    Ha már ezek szerint gyárilag nem mellékeltek a dokkolóhoz külső tápadaptert, akkor adott pl. a BlitzWolf Shop, bár ott gyorsan végigfutva a kínálatot 100 W-os adapter lehet nincsen. Viszont rá lehet szépen keresni és akkor találni olyat. De azt már ne kérdezd pontosan melyiket javasolt megvenni a sok közül, mivel elsődlegesen nem feltétlen ennek a topiknak a témája kielemezni, max. érintőlegesen szokott szóba kerülni itt a mostani és az ahhoz hasonló speciális eseteknél.

  • King Unique

    titán

    válasz tKb. #5401 üzenetére

    A hosszú idejű adattárolásnál eleve az a lényeg, hogy több helyre, több offline és/vagy online tárolóeszközre legyenek mentve a fontos adatok, a már elhasználódott és régi fizikai tárolóeszközök szükség esetén időnként cserélve legyenek megfelelő állapotú újakra, stb., lásd egy társtopikban leírtakat.

    Ez a topik 2,5", M.2 fizikai méretű illetve formátumú és USB-s, eSATA, Thunderbolt stb. interfészes külső házakkal foglalkozik. Ahol esetedben a leírtakból nem derült ki, hogy most HDD-hez vagy SSD-hez + azok közül is pontosan milyenhez keresel és pontosan milyen interfészes külső házat, valamint az sem, hogy biztosan külön vásárolt külső ház + belső HDD / SSD = külső HDD / SSD megoldás kell, vagy inkább gyárilag készre szerelt külső HDD / SSD. :F Ha az utóbbi, akkor az HDD alapon az előbb linkelt társtopik, SSD alapon pedig ugyancsak egy másik topik témája, ahol az utóbbi linkek egyúttal konkrét példákat is tartalmaznak.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz cOxeR #5403 üzenetére

    Mármint ránézésre a 40 Gb/s USB4 / Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 interfészes ORICO M2V01-C4 külső ház, aminek kellően gyors M.2 PCIe NVMe SSD-vel a MacBook Thunderbolt 3 portján a gyárilag mellékelt kábellel kb. ilyen adatátviteli sebességet kell tudni. Bár volt akinél csak ennyit tudott ez a külső ház, de ez már az adott hardver- és szoftverkörnyezettől is függhet.

  • King Unique

    titán

    válasz cOxeR #5407 üzenetére

    Az elvárt értékek azok, amik az előző válaszban linkelve lettek, meg amit M.2 PCIe NVMe SSD-vel tud egy Thunderbolt 3-as külső ház Thunderbolt 3 porton, lásd pl. ezen és ezen teszteket. Sőt, van konkrét teszt a most említett ORICO M2V01-C4 külső házról is, ami másnál szintén hozta az előbbi teszteknél jellemző értékeket, ahol Macen illetve macOS esetében a külső SSD-n lévő fájlrendszer függvényében - lásd APFS vs. exFAT - is voltak eltérések főleg az írási sebességnél. Vagyis esetedben a 2765 MB/s olvasási sebesség nyilván jó, max. az 1017 MB/s írási sebesség az ami kevés, de még az utóbbi sem feltétlen annyira, mivel a termék weboldalán konkrétan 2700 és 1400 MB/s van/volt megadva a szekvenciális olvasási és írási sebességnél. Továbbá ha esetedben Macen is exFAT-ra formázva történt a sebességteszt, akkor lehet azért volt lassabb arra az írás, mint ahogyan az előbb linkelt tesztnél is, + az adott hardver- és szoftverkörnyezet mellett magától a külső házba tett NVMe SSD sebességétől is függhet hogy milyen értékek jönnek ki. Az asztali PC-n kapott eredménynél meg eleve nincs miről beszélni, mivel az értékek alapján vélhetően nem Thunderbolt 3 hanem csak USB 3.0 porton lett tesztelve a külső ház adatátviteli sebessége, valamint maga a Windows 7 UASP-t sem támogat és ezért annál még azon szabvány maximuma sem érhető el.

    Az adatkapcsolati problémával kapcsolatban lásd a téma összefoglaló "Gyakran ismételt kérdések" fejezetében az ide vonatkozó kérdést és választ, ami pl. ebben a hozzászólásban is részletezve van. + Nemrég más esetét, ahol végül az USB-kábel cseréje lett a megoldás.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Piloss #5413 üzenetére

    Nemrég pont ugyanilyen külső házról készült itt beszámoló, ahol az arra adott válaszban az UNMAP (TRIM) működése volt kérdés ha már SSD-vel van használva, ami a mostaninál szintén aktuális.

    Köszönjük a beszámolót! :R

Új hozzászólás Aktív témák