Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lajafix

    addikt

    válasz Rive #5012 üzenetére

    üzlet? az államnak a 97es törvényalkotásakor fogalma sem volt arról, hogy azalatt a pár évtized alatt, amíg hiányzik a manyup tagok állami befizetése, a romló demográfia tudatában hogy fog fenntarthatóan működni az állami nyugdíjrendszer. A válasz egyszerű: sehogy. A nagy nyugdíjas szavazat vásárlás csak katalizálta a folyamatot.

    S az állam nem valami elvont jogi fogalom hanem pl te is része vagy, amíg aktív vagy úgy hívnak hogy befizető, s bizony megfizettete eddig is az állam a nyugdíjrendszer + költségeit:
    1. alkalmazotti járulékfizetés határa 1,5 millió volt 2001ben, ma már 8 millió körül. Ezért volt viszonylag sok bevétele a manyupoknak is btw.
    2.az eü rendszerből kivont járulékok is mentek bele a nyugdíjba.
    3. + évi párszáz milliárd állami transzfer, ami gyakorlatilag hitelől ment. Ezt is fizetheted.

    szóval szó sem volt jogállami szerződésről.

    Rock'n Roll

  • erdoke

    titán

    válasz Rive #5012 üzenetére

    Azt a kérdést felejted el feltenni, hogy rövid távon milyen alternatívák voltak/vannak. Nem volt szép dolog a "szerződés" egyoldalú felrúgása, de 1 éven belül a valóban (és nagyon) szükséges egyensúlyteremtő intézkedések még nagyobb recesszióba lökték volna az országot. Strukturális reformokról pedig lehet hadoválni, de 1-3 éves távlatban ezeknek igen kevés hozadéka van. A kirakott közszolgák százezreiből, kifehérített feketemunkások nagy részéből előbb munkanélküli, majd segélyes lesz, nem pedig jól képzett szakmunkás, vagy középvezető...
    Talán a nagy nemzetközi fellendülés alatti 6-8 éves kormányzás alatt reálisabb lehetőség lett volna ilyesmire, a mostani kényszer viszont csak kényszermegoldásokat szül. Aki a 2008 végi államcsőd után, a kitartó EU-s bizonytalanság mellett csodát várt, az teljesen irreálisan ítélte meg a helyzetet. A Bajnai-féle stabilizáció semmiféle hazai probléma megoldását nem kísérelte meg, és akkor még jól is jött a nemzetközi kiváró hangulat. Ennek sajnos vége szakadt a görögök becsődölésével, és jönnek szépen sorban a többiek, akár mi is.

    Aki pedig mindent a politikusokra akar kenni (most itt oldaltól teljesen függetlenül), az még nem jött rá, hogy alapvetően az itteni emberekkel van baj, a politikusaik csak olyanok, amit megérdemelnek. És igen, már a példaként hozott lengyelek vagy szlovákok is igen messze vannak tőlünk mentalitásban. Európa nálunk nem igazán létezik, csak papíron. Mint oly sok más is... Ha valaki nemzetközi környezetben mozog, nem tart sokáig, hogy észrevegye.
    Sokszor leírtam már: mindenki a saját háza táján kezdje a hőbörgést, listázza a tágabb családban, baráti körben megtalálható bújtatott munkanélkülieket (lézengő egyetemistát vagy PhD-st, akit 20 éve fel se vettek volna, 40-60 éves (rokkant)nyugdíjast, nyugis altató iható közszolgát, stb), feketén foglalkoztatott/fizetett embereket. Csak ezután álljon neki a javaslatok gyártásának, hogy ezekkel mit kellene csinálni. Papíron könnyű, de amikor rádöbbensz, hány közeli ismerősöd, családtagod érintett, rájössz, hogy a helyzet problémásabb, egy velejéig rothadt rendszerben kavargatjuk a langyos taknyot.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

Új hozzászólás Aktív témák