Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • attiati

    veterán

    válasz concret_hp #2046 üzenetére

    a monetáris politika célja a fizetőeszköz vásárlóerejének megörzése (azaz infláció féken tartása magasabb kamatlábbal) és legalább ugyanannyira az árfolyamstabilitás fenntartása (szóbeli intervencióval, jegybanki tartalékok csökkentésével-növelésével)

    280-as szinteknél azért az mnb részéről nem éppen semmit tevés volt a kamatemelés megindítása... éppen az árfolyam védelme érdekében.
    Most még 250-es szinteknél bőven belefér a kamatvágás, most nem az árfolyamstabilitás az elsődleges szempont. Egyenlőre még az inflációs adatokat figyelik. Ugyanis az inflációs célj 255 ft/eur árfolyam mellett tartható az MNB célkitűzései szerint. És szerintük nincs is szükség erősebb forintra. Ha lenne, akkor már rég napirenden lenne a sáv eltörlése. A maginfláció a hatósági áremelések miatt ugrott meg javarészt, és szeptemberben már kikerül annak hatása az éves infláció mértékéből. Gazdasági növekedés lassulása (kisebb kereslet->kisebb infláció) is indokolná a kamatvágást, nehogy már káros mértékű legyen a lassulás.

    Pár dolog történhet azonban történhet:
    A nemzetközi hozamkörnyezet folyamatosan emelkedik és további emelkedés várható minden fejlett tőkepiacon (kivétel nélkül mindenhol az inflációs féken tartása vagy az erős gazdasági növekedés lassítása céljából) Lehet, hogy 5,2%-ért inkább dollárkötvénybe áramlik a tőke, és nem vállalják be 7,5 %-ért a forintkötvényeket. Ennek hatására a lejáró kincstárjegyekből befolyó ft-ot inkább átváltják és elviszik, csökken ft után a kereslet, jelentős árfolyamgyengülés következhet be.
    Na akkor MNB ismét leszarná, hogy minden más miatt vághatna. Ugyanis a gyenge forint meg megint inflációgerjesztő az import miatt, és sérülne az árfolyamstabilitás védelme.
    Tehát ismét az árfolyamvédelem kerülne előtérbe, s megvédené a forintot a kamat szinten tartásával.

    A másik ami közbejöhet, hogy mi gürizős emberek próbálunk magasabb béreket kicsikarni, hyog ellensúlyozzuk a megszorításokat. Hatására több pénz->nagyobb kereslet->magasabb infláció, illetve magasab bérköltség->magasabb termékár, hogy tartani tudja a munkáltató a profitszintet. Mindkettő inflációgerjesztő.
    Illetve a nemzetközi erős növekedés felhajthatja a nyersanyagárakat, ami nálunk is az infláció növekedését okozza... Ha nem látja az inflációs adatokban a folyamatos és jelentős csökkenést, akkor megint elmaradhat a kamatvágás.

    Ráadásul mnb-ben tisztségváltások zajlanak folyamatosan. Rutintalanok és töketlenkednek. Jól meg kell választani az időpontot a kamatvágási ciklus megkezdésére, mert azt a piac egyértelműen valaminek a kezdeteként fogja értékelni illetve mert a fejlett piacok jegybankjai éppen folytatni (vagy szinten tartani) kívánják az emelést.

    Ettől függetlenül várható 1 éven belül legalább 1%os csökkentés. De akár még idén is.

    Szerintem megtalálod benne minden kérdésedre az összefüggést. Nagyjából ez zajlik mostanában a tőkepiacokon. Ha olvasol híreket, akkor értelmezni is tudod ez alapján őket.
    kőkemény kapitalizmus :D

    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák