Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bifidus57

    tag

    Szevasztok Srácok!

    Nagyon klassz az összefoglaló az elején, sokat segített az eligazodásban az alaplap dzsungelben.

    Új gépet vásárolok főleg office, félprofi képszerkesztés és videó digitalizálás, konvertálgatás (családi és mozi filmek) céljára.

    Hosszas nézelődés, olvasgatás után az Intel i5-ös processzorokat néztem ki magamnak, pl. i5-4440 vagy hasonló. Tuningolni nem akarok és játszani sem. Szerintetek, tapasztalataitok alapján jó ez az i5-ös választás? Én nem tudom megítélni, mert jelenleg egy AMD 2600-as Barton (kb. 10+ éves) van a gépemben, ami gondolom jóval lassabb, mint az i5-ös sorozat bármelyike.

    Szeretném, ha lenne 1-2 régi PCI és néhány új PCIe (az a kicsike) bővítőhely is a lapon, valamint on board sokcsatornás hang. Nem akarok elszállni a költségvetéssel, így az lenne a jó, ha 30 eFt alatt tudnánk maradni, közelebb a 20-hoz, ha lehet.

    Ha jól értelmeztem az összefoglalót, akkor nekem az optimális alaplap vagy a B85-ös, vagy a H87-es chipre alapozott, nem tuningolható ATX-ek közül kerül ki. Ezekre gondolok:

    MSI B85-G43
    Gigabyte GA-B85-HD3
    Asus Vanaguard B85 (ez mATX)

    Gigabyte GA-H87-HD3
    Asus H87-Pro
    MSI H87-G43

    Ha előremutató akarok lenni (érdemes????), akkor jöhet szóba a H97-es chip:
    Gigabyte GA-H97-HD3
    Asus H97-pro
    Asrock H97Pro4
    MSI H97 Guard-pro

    Kérem, hogy akinek van hasonló igényű jól működő konfigurációja, legyen szíves adjon tanácsot, hogy milyen processzor-alaplap kombinációt válasszak! Lehet más alaplap is mint amit felsoroltam, teljesen nyitott vagyok a jó megoldások iránt. SSD-t egyelőre nem tervezek venni, nem bízom bennük. Egy legújabb típusú 1TB-os WD black lesz a rendszer HDD.

    A másik kérdésem az lenne, hogy ezek közül az alaplapok közül melyik a legmegbízhatóbb?
    Melyik használja ki leginkább az i5-ös proci tulaldonságait?
    A B85-ös, komolyabb felhasználásra ajánlottak felé nem érdemes nyitni?
    Pl.:
    Asus B85-pro gamer
    MSI B85-G43 gaming
    Gigabyte G1.Sniper B5

    Köszönöm szépen előre is a tanácsaitokat!

  • bifidus57

    tag

    Srácok, van itt egyáltalán valaki, aki ért az alaplapokhoz?
    Ne vegyétek rossz néven, de nem értem, hogy elavult, túlhaladott alaplapok forognak itt és a javaslatok is csak indoklás nélkül hangzanak el.

    Megköszönöm a válaszokat, de eléggé furcsának tartom azt, hogy évekkel ezelőtti processzorral épített alaplapot vegyek egy idei kiadású proci alá.

    Az pedig külön megdöbbentő, hogy az összefoglaló leírásban pl. játékra ajánlottak a B85-ös alaplapok, miközben az a belépő szintű biznisz (irodai, céges) felhasználásokra gyártott chip. A legrégebbi, legelavultabb, legkevesebbet tudó chip. Ébresztő, 2014 van és már a H87-es alaplapokat is alig lehet kapni a boltokban.

    Bocsánatot kérek, de 2 napi olvasgatás után ezt meg kellett írnom.

    Az alaplapokon levő sokcsatornás hangrendszerekkel milyen tapasztalataitok vannak? Ki lehet velük jönni, vagy inkább külön hangkártyát vegyek?

  • bifidus57

    tag

    válasz jim bcs #65036 üzenetére

    Nem áll szándékomban leminősíteni senkit, de szerintem vannak bizonyos nézetbeli különbségek.

    Természetesen minden alaplapot fel lehet turbózni a végtelenségig, de ez nem változtat azon, hogy az a chip, amire épül milyen alapvető szolgáltatásokkal rendelkezik. Nem attól lesz valami gamer, vagy irodai, hogy milyen minőségű pl. a tápja, hanem attól, hogy az irodai-biznisz típusú chipek kiemelt módon támogatják az egyszerű távoli elérést, menedzselést, felügyeletet, a biztonságos adatmentést áramszünet esetére is, a biztonságosabb felhasználó azonosítást, vagy az otthonra ajánlott chipeknél több merevlemez kapcsolható hozzájuk, stb.

    Közepes kategóriájú gamer gépet nem kunszt építeni, mert ott elsősorban a külön videókártya határozza meg a teljesítményt, nem pedig a processzor, ami még akár i3 is lehet és nem az alaplap chipje. Itt természetesen nem a high end játékgépekről beszélek, ott már más a helyzet és ott aztán fel sem merül, hogy a B85-ös alaplapokat nagyon el kell felejteni.

    Javaslom elolvasásra az alábbi írásokat:
    [link]
    [link]
    [link]
    [link]

    Már megbocsáss, de milyen választ adtál most az audio kérdésemre is? Az szinte trivialitás, hogy mennél drágább annál jobb!

  • bifidus57

    tag

    válasz Mahrenburg #65039 üzenetére

    Szia!

    Köszönöm szépen a részletes, informatív és _hozzáértésről tanúskodó_ válaszodat! :-)
    Különösen tetszett a máglyahalállal kapcsolatos, szürke zónás levezető gondolatsor, ami megerősített abban, hogy az alaplap kiválasztási probléma egyáltalán nem vicc! :-)

    Semmi nem olyan egyszerű, mint gondolná az ember... megint ott tartok, hogy rám hárul a döntés feladata, pedig pont ezt akartam elkerülni. Kérlek, légy szíves olvasd el a néhány beírással korábbi, hosszabb kérdésfelvetésemet, hátha tudnál tanácsot adni.

    Ami biztos, hogy nem fogok játszani rajta, nekem a teris és digger korszak bőven elegendő volt. Inkább videó digitalizálás, szerkesztés, konvertálás lesz a feladat, kezdetben a prociban levő videó meghajtóval.

    Egy darab hagyományos PCI mindenképpen kell - azt nem tudom megítélni, hogy hány kis pici PCIe lesz szükséges a jövőben. Azt sem látom még, hogy az a bizonyos új m.2 mennyire lesz majd fontos, ez az én nagy bajom.

    Még valami: hogyan lehet az, hogy azt írják egy alaplapról, hogy 5.1-es audiót tud, de csak 3 audio konnektora van? Lenne valami digitális (s/pdif) kimenete az alaplapra integrálva valahol?

    És még valami: azok a kicsi PCIe kártyák beledughatóak a hosszú, videókártyának szánt slotba?

    Köszönet és hála!

  • bifidus57

    tag

    válasz Picturemaker #65040 üzenetére

    Nem fikáztam senki, csak megemlítettem, hogy az udvariasan feltett, részletes kérdésemre nem kaptam választ, csak kézlegyintést. Ráadásul, néhány napos olvasgatás után ráébredtem, hogy a bevezető leírásban több tévedés van.

    Ha valaki ezt bántónak találta, elnézést kérek!

  • bifidus57

    tag

    válasz jim bcs #65051 üzenetére

    Úgy tűnik kifogtam a topok pitbullt... :-(
    Mi a gond a linkekkel? Nem tudsz angolul...

  • bifidus57

    tag

    válasz jim bcs #65058 üzenetére

    Jó, kezdjük elölről. :-)

    Kérlek nézd meg ezt a nem régi beírásomat, nem nézne ki jól, ha újra beírnám:
    (#65012) bifidus57 2014-10-15 01:01:51

    Fontos lenne, hogy legyen sokcsatornás hangkártya az alaplapon, de úgy, hogy hátul az alaplapon meglegyenek a kimenetei (2 sor jack), ne kelljen a ház audio kimeneteit igénybe venni ahhoz, hogy minden csatlakozó rendelkezésre álljon.

    Legalább egy régi PCI slot kell és néhány (2-3) PCIe is.

    30eFt-nál ne legyen több. Játékra nem használom, csak office alkalmazásokra, fél profi képszerkesztésre és videószerkesztésre, konvertálásra.

    Ezek kerültek a látókörömbe, de semmi konkrétumot nem tudok róluk a csatlakozóik számán kívül:
    (a 2,2,2 a hosszú és rövid, valamint a hagyományos PCI slotok számát jelölök, a végén az (1,1) a SATA expressz és az M.2 portok jelenlétét jelzik)

    ASROCK Fatal1ty H97 Killer 2,2,2 29.500 Ft (SATA express és m.2 is)
    ASROCK Fatal1ty H97 Performance 2,2,3 28.000
    ASROCK H97 Pro4 1,3,2 27.000
    ASROCK Z97 Pro4 2,2,2 28.200 (1,1)

    ASUS H87-PRO 2,2,3 31.000
    ASUS H97-PRO 2,2,3 33.200 (1,1)

    GIGABYTE GA-H97-D3H 2,2,3 26.600 (1,1)
    GIGABYTE GA-H97-HD3 2,2,2 24.400
    GIGABYTE GA-Z87-DS3H 1,3,2 25.700
    GIGABYTE GA-Z97-D3H 2,2,3 31.300 (1,1)
    GIGABYTE GA-Z97-HD3 2,2,2 27.000

    MSI H87-G43 2,2,3 28.700
    MSI Z87-G43 2,2,3 28.200
    MSI Z97-G43 2,2,3 27.900

  • bifidus57

    tag

    válasz jim bcs #65066 üzenetére

    Szia!

    Köszönöm szépen a tippeket, de kicsit furcsállom, hogy miközben hangsúlyoztam, hogy nem játékra kell, megint a gamer alaplapokat ajánlod.

    A hang miatt? Ezzel kapcsolatban azt tanultam, hogy tipikusan a gamer alaplapokon olyan hangmodul van, amely a kattogó, kerregő, durrogó, sercegő effektusokhoz (négyszögjelek, impulzusok) ugyan kitűnő, de a normál zenei élmény biztosítására nem igazán alkalmas.

    Az is furcsa, hogy miközben nekem ezeket a régi chipes megoldásokat ajánlod, Neked "i5 4570 + Asus H87M-Plus" alapú géped van.

    Van erre érthető magyarázat?

  • bifidus57

    tag

    válasz Mahrenburg #65101 üzenetére

    Elhiszem amit a processzorok univerzális felhasználásáról írsz az alaplapok gyártásával kapcsolatban. Annál is inkább, mert már több más területről hallottunk hasonló trükközésről. Megterveznek egy bizonyos processzort, de ez még csak az elmélet. Hogy a megvalósult valódi eszköz mennyire fog magfelelni a tervezők elképzeléseinek, az sok mindentől függ. A kész processzor sebessége, teljesítmény felvétele, a beletervezett funkciók működése nagyban függ a felhasznált alapanyag (pl. szilícium lap) minőségétől, a gyártó berendezések állapotától, a környezeti hőmérséklettől, a gyártó helyiség levegőjének portartalmától és attól is, hogy a személyzet mennyire tartja be a technológiai fegyelmet.

    Az elkészült procikat egy nagyon komoly tesztnek vetik alá és osztályozzák aszerint, hogy mekkora sebességet bírnak el, mekkora a fogyasztásuk és, hogy melyikben milyen beletervezett funkciók működnek. Aztán a különböző tudásúakat más-más típusszámmal ellátva hozzák forgalomba. Sajnos az van, hogy pl. egy kiindulási alapanyag nem egy homogén és tiszta anyag, szennyeződések vannak benne még ha kis mennyiségben is. Ezért pl. egy nagy felületű szilícium lapon elkészült több ezer, tízezer chip közül elég sok jobb, rosszabb van. Ám a gyengébb teljesítményűek kidobása igen nagy pazarlás lenne, már csak azért is, mert nem mindenkinek kellenek a csúcs sebességűek, a mindent tudóak, hiszen sokan csak neteznek egy géppel.

    Rátérek a procik funkcióira, felhasználási területeikre.

    Azokat szokták inkább office felhasználásra ajánlani (Q87, Q85, B85), amelyekben működnek a speciálisan üzleti vállalkozások, nagy cégek számára hasznos szolgáltatások. Ennek hangsúlyozása azért fontos, mert manapság a funkciókat egyre inkább beleépítik a vezérlő chipekbe, meghatározva ezzel a felhasználásuk célját is (értsd, milyen funkciók működnek a gyártási hibák nélkül egyébként azonos chipekben). Az üzleti célra ajánlott Q87, Q85, B85 jelű chipek támogatják az Intel vPro Technology (ez egy összetett számítógép menedzselési szolgáltatás csomag), az Intel Small Business Advantage (adat mentés és visszanyerés, PC egészség centrum, szoftver monitor,USB blokkoló, energia kíméló üzemmód, vezeték nélküli display), valamint az iSIPP Eligible (Intel Stable Image Platform) funkciókat.

    Az otthoni átlagos és "őrült" felhasználóknak ajánlott Z87, H87, H81 chipek, számítva a kisebb irodák igényeire is, szintén támogatják a Small Business Advantage funkciót és két mésik olyat, amely nem találhatóak meg a másik csoportban: Intel RST12 (Intel Rapid Storage Tchnology), Intel Smart Response Technology (más néven SSD Caching). Megjegyzem, hogy a H81 annyira olcsó, alap típus, hogy ezeket a szolgáltatásokat nem tudja és a SATA, PCI-E 2.0 portjainak, memória slotjainak száma is kevesebb.

    A pontos különbségeket a chipek között csak táblázatos formában lehet jól bemutatni, ezért javaslom a kutatkodást a neten. Korábban már javasoltam ezt az oldalt: "http://www.pugetsystems.com/labs/articles/Z87-H87-H81-Q87-Q85-B85-What-is-the-difference-473" [link]

    Úgy tűnik, hogy érdemes mindig a legtöbb tudású chipre alapozott alaplapok közül választani és ez most mintha a Z97, Z87, H97, H87 lenne.

    Sajnos, amit írtam, az csak olvasási élményeimen nyugszik és nagyon zavar, hogy semmi tapasztalatom nincs a konkrét alaplapokat és azok felhasználását illetően.

    Kérem azokat, akik nap mint nap rakosgatnak össze gépeket, hogy egészítsék ki amit írtam. Nem okoskodni akarok, hanem szeretném tudni, hogy mi lenne a jó választás számomra. Én csak 10 évente vásárolok új gépet és nem tehetem meg, hogy olyat veszek, amelynek a vezérlő chipjének tudása nem áll közel a mostani maximumhoz.

  • bifidus57

    tag

    válasz BomiBoogie #65103 üzenetére

    BME villamosmérnöki, mérnök fizikusi, hangmérnöki, ELTE fizikusi szakokon biztosan.

    Elolvasgattam az alaplapok leírásait és a gamer alaplapoknál mindenütt kiemelik, hogy a hangvisszaadás játékokhoz van optimalizálva.

    Mivel a legutolsó alaplap ami a kezemben járt a több mint 10 éves Asus N78N deluxe, nem tudom, hogy ez a játék hangra optimalizálás magán az alaplap szoftverével kikapcsolható-e? Tehát csak egy sokcsatornás hangszínszabályozóval beállítható extra tudás, vagy egy örök életű beállítás?

  • bifidus57

    tag

    Egész éjszaka alaplapokat nézegettem és teszteket olvastam.
    Felfigyeltem egy Asrock alaplapra, amiről nagyon jókat írtak az alábbi tesztben:
    "Asrock-h97-performance-im-test" [link]

    Az eredmények azért is érdekesek, mert kiderül, hogy az overlockingon kívül ugyan olyan jó ez az alaplap, mint a jóval drágább Asrock Z95 Killer.

    Mi a véleményetek erről a ASROCK Fatal1ty H97 Performance alaplapról?

  • bifidus57

    tag

    válasz bluyoo #65154 üzenetére

    Kedves Szakértő Kolléga!

    Árnyékra vetődtél azzal, hogy kiosztottál, mert mint írtam: "A pontos különbségeket a chipek között csak táblázatos formában lehet jól bemutatni, ezért javaslom a kutatkodást a neten." Ráadásul, a H81-re vonatkozóan tételesen is írtam, hogy az egy teljesen lebutított chip és nem tudja az említett funkciókat.

    A B85-tel és általában azzal a sorozattal azért nem akartam sokat foglalkozni, mert a közel 3 napos folyamatos alaplap olvasmányaim arra vezettek, hogy alapjában téves még manapság is ezeket az alaplapokat ajánlani. Nem azt állítom, hogy nem jók, mert amiket ezek közül javasoltok azok tényleg a legjobbak abból a sorozatból és a néhány hónappal ezelőtti korból! Csak éppen most zajlik egy rendszerváltás és emiatt talán igazságtalan voltam, amikor szóba hoztam azt, hogy esetleg módosítani kell az összefoglalót. Bocs, nem bírálni akartam, csak jelt adni.

    Nem fogok javításokat javasolni az összefoglalóhoz, mert nincsenek gyakorlati tapasztalataim. Nagyon köszönöm, hogy egyáltalán szóba álltok velem, különösen Mahrenburgnak, akiről látszik, hogy egy gondolkodó ember és jim bcs-nek, aki ugyan haragszik rám, de közreműködő és úgy tűnik, hogy sok gyakorlati tapasztalata is van.

    Az Asus H97-Pro jó ötletnek tűnt nekem is, de nem igazán jók a teszt eredményei! Az Asus Z97-Pro kiváló, még talán az év alaplapja is volt, de irtózatosan drága.

    Üdv, bif57

  • bifidus57

    tag

    válasz jeni #65160 üzenetére

    Írtam a boltnak és azt válaszolták, épp most vitték el az utolsót és több már nem is lesz.
    Átverés, reklám.

  • bifidus57

    tag

    válasz jim bcs #65159 üzenetére

    Az Asus Vanguard B85 nekem kicsi, mert csak 1 PCI slot van rajta, de nekem legalább 2 kell. Egyik egy már meglevő IDE+SATA csatoló és a másik egy digitalizáló+TV tuner kártya számára. Ennek az alaplapnak az audió megoldása egy katasztrófa.

    Mi a véleményed a GIGABYTE GA-H97-D3H vagy GIGABYTE GA-Z97-D3H alaplapokról? Az auduiója is van olyan jó, hogy ne kelljen külön hangkártyát venni. A tesztekben együtt teljesítenek az Asus 45-49eFt-os lapjaival.

  • bifidus57

    tag

    válasz jim bcs #65194 üzenetére

    Szia!

    A GIGABYTE G1.Sniper B5-ről igen jókat olvastam. Látom a sok aranyozott csatlakozót, meg optikai portot. Lesz belőle B6-is, ami jól megkavart, mert azon lesz M.2 port is. Ki érti ezt? Te érted? És mi a B85 és B85 Express között a különbség? van egyáltalán?

    Jimy bácsi, kérlek, írj már kicsit bővebben arról, hogy miért is ajánlod azt, amit. 30 éve abból élek, hogy igyekszem megérteni a dolgokat és lehet, hogy azért ez a félreértés, mert csak mondod, de nem magyarázod.

    Láthatod, hogy rá vagyok kattanva erre a H87/Z87, H97/Z97 témára és Te mégis mindig maradsz a B85-nél. Akkor viszont Neked miért van H87-es alaplapod??? Ott van minden beírásodban, alól.

    Nem vagyok semmi jónak az elrontója, de tudnom kell, hogy közel azonos árak mellett (mert ott vagyunk B85-nél is 30 körül!) miért ne vegyek olyat, ami az új Broadwell csippeket is tudja fogadni, bár nem hiszem, hogy az kellene nekem. Ahogyan ssd vételt sem tervezek és valószínűleg csak 8GB rammal kezdek. Mert van feleségem - ha tudod, hogy miről beszélek. Viszont azt nem tehetem meg, hogy a következő 10 évben azon fogok sopánkodni, hogy egy elavult alaplapom legyen. Vagy a B85 nem elavult? És ha már a biznisz sorozat, akkor miért nem Q87? Kérlek, magyarázz már egy kicsit.

    Amúgy mit szólsz az ssd nélküliséghez és a 8GB ramhoz? Nem bízom az ssd-ben, hiába olyan gyors. Csak a legkiseb kapacitásút engedhetném most meg és inkább egy jobb nagy kapacitású merevlemezre költök, pl. egy 2TB WD Black-re.

    Nem profi videózásra gondoltam, csak olyan home jellegűre, amit viszont profi módon művelek. Aztán majd kiderül, hogy kell-e még 8GB...

  • bifidus57

    tag

    válasz BomiBoogie #65199 üzenetére

    Ez az on-board kontra hangártya egy örökzöld kérdés.

    A helyzet az, hogy az _azonos korszakban_ gyártott alaplapi hangmodulok és hangkártyák -valószínűleg- még sokáig nem lesznek versenytársai egymásnak.

    Az alaplapon irtózatos sebességű és mennyiségű impulzusok rohangálnak ide-oda. Ez elektromágneses zavarok keltésével jár, amelyek interferenciákhoz, zavarokhoz, torzításokhoz vezet. A jó minőségű anyagokból készült, gondosan kivitelezett árnyékolások ezen sokat segíthetnek. Ahogyan az is, ha a hangrendszer elemeinek nyomtatott áramkörét egy teljesen külön rétegben építik be a többrétegű alaplapba. Azonban teljesen akkor sem lehet kiküszöbölni az egymásra hatást.

    A külön lapon elhelyezett hangkártyáknál sokkal kevésbé van ilyen gond. Ráadásul azok közül az igazán jókat úgy tervezik, hogy akár félprofi zeneszerzésre, zenehallgatásra is alkalmasak legyenek. A gyengébbeket nem érdemes megvásárolni, azok akár rosszabbak is lehetnek mint az alaplapiak. A jók viszont nagyon drágák.

    Mivel nekünk van egy 7.1-es Onkyo házimozi rendszerünk, ami zenélésre is nagyon jó, ezért olyan alaplapban gondolkodom, aminek az on-board audiója is jó, azaz legalább ALC889 utáni.

  • bifidus57

    tag

    válasz bluyoo #65206 üzenetére

    Állati jó, hogy így elbeszélgettek a hátam mögött...

    Inkább arra adjatok választ, hogy mi van akkor, ha az alaplapon csak HDMI port van, de nekem csak Dsub, vagy csak DVI monitorom van?

    És még arra, amit még mindig nem válaszolt meg senki, hogy miért nem jobb nekem pl. a
    Gigabyte GA-Z97-D3H 31.300-ért, mint a GIGABYTE G1.Sniper B5 29.600-ért. Mindkettő gyűjtött be jó teszt eredményeket, de míg az előbbi full felszereltségű, addig a másik csak HDMI videó kimenettel rendelkezik és csak 4+2 SATA interfésszel????

    Mellesleg, miért van az, hogy mindenki szerte a neten csakis a játszadozók szempontjaiból nézik a gépeket, az senkit nem érdekel, hogy valódi munkára hogyan használható egy PC?

    Szerintetek mi a jobb, ha egyben, összeszerelve rendelek meg egy gépet, vagy darabonként és otthon összebütykölöm? Biztonságosabbnak tűnik az egyben rendelés, csak nem bízom a cégekben. Használt, javított vackokból gyúrhatnak össze egy gépet, ha nincs szerencsém.

    Jimmybácsi! Hogy bízzak az utasításaidban, ha nem mutatod, hogy értesz hozzá???

    Megjegyzem, mifelénk az a szokás, hogy ha feltesznek egy íráson belül 5 darab kérdést, akkor arra adnak 5 darab választ. Nem is tudom miért írtam ezt?....

    Ja! A topik főművészeit biztosítani szeretném arról, hogy nem fogom zavarni a köreiket, csak addig zavarkodom míg végre kapok modern, up-to-date, XXI. századi választ az eredetileg feltett kérdésemre.

    Itt ülök és várok néma csendben...

    [ Szerkesztve ]

  • bifidus57

    tag

    válasz bluyoo #65214 üzenetére

    Igazad van, elnézést kérek!

    Mentségemre szóljon, hogy én azt hittem, hogy ez a fórum azért van, hogy egymást önzetlenül, tudásunkhoz mérten segítsük. Szerintem én eddig így jártam el. Nem fenntartott orral méregettem az embereket, hanem odatettem magamat. Van 10 éves elmaradásom, de néhány nap alatt igyekeztem átolvasni a legfontosabb témákat és amit tanultam, meg is osztottam a tagsággal.

    Minderre csak fújjolást kaptam a topik főfőfőmesterének kinéző embereitől, amit emberi gyengeségnek fogok fel és nem akadok fenn rajta. De az azért mégis csak furcsa, hogy mindenre az a válasz, hogy B85, aki mást mond az idióta.... Meg, hogy az Intel hülye és minden hazai és külföldi fórum, ahol piacképesnek tartják az újabb procis alaplapokat és jobbnak a régieknél azok nem értenek ehhez. Már bocsánatot kérek!

  • bifidus57

    tag

    válasz Djsaba #65213 üzenetére

    Nem, terveim szerint nem lesz külön videókártya a gépemben, mert valószínűleg nem lesz rá szükség. A lényeg, hogy gyorsan számoljon, gyorsan tudjon ki-be irkálni nagy mennyiségű adathalmazt.

  • bifidus57

    tag

    válasz bluyoo #65218 üzenetére

    Nekem a mai igényeimnek és alaplapos ismereteimnek tökéletesen megfelelne a Jimmy bácsi által ajánlott
    GIGABYTE G1.Sniper B5 is. Több tesztet elolvasva, igen komoly alaplap, ahogyan a kis mATX-es ASUS Vanguard B85 is. Kicsit zavar, hogy a Sniper-nél csak HDMI van, de ez azért nem nagy gond, mert úgyis HDMI-s monitort terveztem venni.

    Az a gondom, hogy ezek az alaplapok igen kitűnőek, de mintha egy letűnt korszak díjnyertes lapjai, kiválóságai lennének. Bármelyik pillanatban kivehetik őket a gyártásból és jönnek a fiatalok, mint ahogyan a Gigabyte-nál is megjelent az új üdvöske, a már több tesztben díjazott, full kiépítésű GIGABYTE GA-Z97-D3H.

    Ez utóbbi úgy 26-30 eFt körül van, de a tesztekben a 45 eFt körüli lapokkal van versenyben.

    Ez a kissé előre tekintő hozzáállás eddig bevált. Kicsit nagyképűen hangzik, de nekem M.o.-on az elsők között volt PC XT-m a nyolcvanas évek elején. Azóta itthonra 4 PC-t vásároltam, legutóbb 10 éve a sulinet programban. Tehát átlagosan 8 évente kellett csak váltanom, miközben azok akik mindig a legolcsóbbat vásárolták, folyton gépet cseréltek és mindig azt kellett érezzék, hogy a gépük elavult.

    Legutóbb az Asus A7N8x deLuxe volt nálam a nyerő és kitartott 10 évig, még dolgozik, bár egy éve ki kellett cserélnem a proci körüli nagy elkókat. Most is valami hasonló előrelátást szeretnék követni. Ezért nem veszek i7-et, de i5-öt igen és ezért nem veszek kifutónak tekinthető alaplapot, de 50-100 ezreset sem. Ez a Z97-es processzorral megvalósított kategória jó kompromisszumnak tűnik, még ha nincs is overlock tervem. Idegenkedem tőle, mert tudom, hogy a processzor implantációval készült áramkörei és kivezetései nagyon öregednek a megnövekedett maghőmérséklet miatt. A magasabb hőmérsékleten előbb-utóbb megnövekszik az implantációval bevitt atomok mozgása, diffúziója és emiatt megnövekszik először csak a fogyasztás, majd később tönkre megy a proci. Nem véletlen, hogy ma már kifejezetten ösztönzik a gyártók az overlockolást.

    Visszatérve az alaplaphoz. Mint látod vannak jelöltjeim, de állatira zavar, hogy nem erősíti meg senki pl. a mostani választásomat. Nem értem, hogy miért nem fogadjátok el. Van valami komoly ok a háttérben, vagy csak mindig a leginkább költségtakarékosabb megoldást ajánljátok?

  • bifidus57

    tag

    válasz flymi #65454 üzenetére

    Ne haragudj, hogy kéretlenül beleszólok a beszélgetésbe, de szerintem nem jól közelíted meg ezt a témát.

    Van itt a topikban néhány srác, köztük Jim bcs is, akik érezhetően és tapasztalhatóan jóval nagyobb ismeretekkel vannak felvértezve az alaplapokkal és egyebekkel kapcsolatban.

    Az nem várható el, hogy mindenkinek nagyon részletes tanácsot adjanak, mert az teljes munkaidős feladat lenne. Éppen elég, és nagyon hasznos ha iránymutatással látják el az érdeklődőket és ezt nagyon áldozatosan meg is teszik. Azt a munkát, hogy egy ajánlott csokorból a pontos típust önmaga válassza ki az illető, nem lehet megspórolni.

    Ami pedig az ajánlat csokort illeti: nyilván nem fognak olyan alaplapokat javasolni, amelyekkel a gyakorlatban sok hibát tapasztaltak, akár az alaplap teljesítményét, akár tartósságát, megbízhatóságát, vagy típushibáit illetően. Ha valaki nem hisz nekik, nem kell megfogadni a tanácsaikat - erre senki nem kényszerít senkit.

    Javasolni - felelősségel - Te magad is csak olyat javasolnál, ami esetében közel biztosra mehetsz. Be kell látni, ahogyan én tudom, _általában_ az Asus alaplapok a legmegbízhatóbbak. Utána jönnek a Gigabyte és az MSI lapjai, majd az Asrock. Ez nem jelenti azt, hogy egyes típusok esetében ne lenne kivétel a minőségi sorrendben, de ezt írják is a tanácsadók, csak vissza kell olvasni egy kicsit.

    A magam részéről köszönöm a sok hasznos tanácsot, figyelmeztetést, figyelem terelgetést, amit a fórumon olvashattam!

  • bifidus57

    tag

    Szerintetek jó ez az összeállítás munkahelyi office jellegű munkákra?

    ASUS B85M-E 21.460 Ft
    INTEL Core i5-4440 3.10GHz 1150 BOX 47.337 Ft
    CORSAIR 4GB Vengeance DDR3 1600MHz CL9 KIT CMZ4GX3M2A1600C9 14.783 Ft
    WD Black 1TB 7200rpm 64MB SATA3 WD1003FZEX 20.964 Ft
    Optikai egység SAMSUNG SH-224DB/BEBE fekete OEM 3.865 Ft
    GENIUS KB-110X USB Magyar Fekete 2.398 Ft
    GENIUS NetScroll 120 USB Fekete 1.787 Ft
    COOLERMASTER NSE-300-KKN1 11.735 Ft
    CHIEFTEC CTG-450-80P 450W BOX 13.378 Ft
    ASUS VE228HR 37.094 Ft

    Van aki azt mondja, hogy az Asus B85M-E alaplap gyenge tápellátású és inkább Asrock b85m pro4, giga b85m-d3h típusokat javasoltak helyette.

    Ötlet, jótanács?

  • bifidus57

    tag

    válasz BomiBoogie #65556 üzenetére

    És akkor az alábbi kettő közül inkább a Gigabyte-ot?

    Asrock b85m pro4, giga b85m-d3h

    ?

  • bifidus57

    tag

    válasz bluyoo #75628 üzenetére

    Szia Bluyoo!

    Mit jelent az, hogy előjöttek a RAM problémák?
    Mindenfelé nézelődtem és csak 2013-as hozzászólásokat találtam arról, hogy Z97-es gigabyte alaplapoknál kék halál jött elő rendszeresen, ha mind a 4 RAM slotban volt memória modul.

    Most a legújabb alaplapoknál is van ilyen gond? Konkrétan a GA-B150-HD3P alaplappal szemezgetek, de ha csak a bajom lesz vele, inkább nézek mást.

  • bifidus57

    tag

    Van egy Gigabyte GA-B85m-D3H alaplapom, amelyen van 4 darab 4 tűs ventilátor csatlakozó. 1 db a procinak és 3 darab a rendszernek. Ez utóbbiak közül 1 még üres és erre szeretnék kötni egy 12 cm-es rendszerhűtőt, amely a merevlemezekre fújja majd a levegőt.

    A 3 db rendszerhűtő, ha jól értem az alaplap leírását, képes akár PWM-el, akár feszültséggel szabályozni.

    Ilyen a csatlakozó kiosztása:

    1: GND
    2: +12V / Speed Control (BIOS beálklítástól függően ez vagy fix +12V, vagy PWM, vagy fesz. szabályozás?)
    3: Sense (szenzor)
    4: VCC (tápfesz?)

    Problémáim:

    1.) Jól értelmezem a csatlakozó pinek funkcióit?

    2.) Szerintetek a PWM-es, vagy a feszültséges szabályozás a legjobb, vagy egy olyan ventilátor, amelynek van egy saját hőmérséklet-szenzora és önmaga szabályozza a saját fordulatát?

    3.) Mivel olyan nagyon sokat nem akarok költeni ventilátorokra, ezért az Arctic F12 12cm-es hűtőkre gondoltam, amelyek között van mindhárom típusú, pl. Arctic F12 TC, amely hőfok-érzékelős. Szerintetek ezek a hűtők jók? Gyárilag 6 év garanciát adnak rájuk.

    4.) Amennyiben a PWM-es szabályozást választanám, a fordulatszám emelkedés/hőfok faktort mekkorára érdemes állítani. A leírás szerint 0.75 - 2.5/Celsius között állítható.
    5.) 2000 Ft/db költség alatt van jobb az általam kiválasztott ventilátornál?

Új hozzászólás Aktív témák