Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Netezéshez / munkához keresek második monitort, egy szövegszerkesztőnél, vagy böngészőnél többet nem tervezek megjeleníteni rajta. Nem kell se szélesnek, se nagynak lennie sem, az asztalom kialakítása miatt a sima 4:3-as (vagy ahhoz hasonló) képarányú lenne az optimális, kb 19'' méretben.

    Nem szeretnék rá sokat költeni, 20-25 ezer körül láttam ilyen méretű monitorokat, engem leginkább az érdekelne, melyik a legolcsóbb olyan ezek közül, ami nem fog elfüstölni két év múlva, és relatíve normális képet is ad. 30-nál húztam magamnak meg a lélektani felső határt.

    Tudnátok nekem ilyen monitort ajánlani ?

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz deja vu #67424 üzenetére

    Kösz a választ.

    Nem baj az, ha nagyobb egy kicsivel, simán jó a 21'' is, csak széles ne legyen. Használtban nem gondolkodtam, csak újonnan érdekelne.

    A fél év garancia nem kevés egy kicsit ? Nem vagyok otthon a témában, de nekem 1-2 év hangzik látatlanba reálisnak. Minden monitorra ilyen keveset adnak ?

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Kicsit off kérdésem lenne. Szereztem monitort használtan, de kábelt nem adtak hozzá, így azt külön kell vennem (csak tápot). A kérdésem, meg szabad venni akármilyen noname tápkábelt, vagy érdemes odafigyelni ezen a téren valamire ? Amit a helyi boltban találtam, az konkrétan annyira noname, hogy még a gyártóját sem írják oda mellé (~500 Ft). Egy másik boltban látok Valueline-t 900 Ft-ért. Van érdemi különbség köztük, vagy tök mindegy melyiket veszem meg ?

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Kicsit off kérdés, de monitort mivel érdemes takarítani ? Van nekem egy ilyen alkoholra hasonlító szagú cuccal átitatott szemüvegtörlő kendőm, amit szoktam venni rendszeresen (szemüveg törlésre), azzal rá szabad menni, vagy lemarok róla valamit, amit nem kéne ? Saját állítása szerint alkalmas monitor tisztításra, de ez önmagában nekem nem elég ahhoz, hogy elhiggyem. Illetve az összetevőiről annyit közöl, hogy "kevesebb, mint 5% anionos felületaktív anyag" van benne.

    Konkrétan erről van szó :
    - [link]
    - [link]
    - [link]

    Ha pedig esetleg számít a monitor típusa, akkor :
    - Samsung SyncMaster 940ux
    - Samsung SyncMaster P2350

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Teaway #76750 üzenetére

    Kösz az infót. Akkor kb rá lehet menni akármivel, nem ? Ezek szerint nincs rajtuk semmi érzékeny bevonat, ami sérülni tudna.

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Joe123 #76758 üzenetére

    Ilyet találtam még :

    "Bár az LCD-k felülete többnyire műanyagból készülnek, a felületük nagyon érzékeny, mert egy speciális, a tükröződést csökkentő réteg is megtalálható rajtuk. Arra sajnos semmi garancia, hogy egy általános tisztítószer nem károsítja ezt a rétegeget, a direkt LCD-k és plazmatévék tisztítására kitalált folyadékok esetében viszont a tisztítószer gyártója garantálja ezt."

    [link]

    Elvileg akkor használható az a cucc.

    Meg azt mondják 1.000 Ft körül van [direkt erre való] cucc, amiből egy flakon elég kb egy életre.

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Monitor vásárláson gondolkozom egy ideje, konkrét típust még nem választottam, de ennek kapcsán felmerült, hogy nem talpas megoldással szeretném majd használni, hanem valamilyen 3d-ben mozgatható, dönthető falra felfúrt állvánnyal.

    Ezek a megoldások úgy általában mennyire megbízhatóak / tartósak, illetve ajánlottak-e egyáltalán (egy 28"-30" körüli monitor súlya mellett) ? Tudtok-e esetleg konkrét típust javasolni ?

    Látok itt pl [ilyet], ami gázrugót használ. Ránézésre szimpatikus, árban se annyira durva (~15 ezer), de vajon hány hónap után lep meg azzal, hogy ledobja a monitoromat az asztalra ?

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    [Erre] valaki ? :U Vagy mindenki inkább a gyári talpakon használja a monitorát ?

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Kerek #79297 üzenetére

    Szóval akkor a minőségibb fajtákról kijelenthető, hogy megbízhatóak, tartósak, és kb soha nem engednek a tartásukból ?

    Nem tudom, hogyan tudják ezt megoldani, elég kitekert helyzetben kell viszonylag nagy súlyt tartaniuk. Egy gázrugó szerintem idővel mindenképpen elenged, de az legalább viszonylag olcsón cserélhető, ha normálisan van a kar megépítve.

    Nagyon gáz erre keresni, mert az amazonos / ebayes vásárlói visszajelzések kb 2 óra használat után születnek, a mindenféle termékbemutató review-k meg mással nem foglalkoznak, csak hogy melyik mennyire design-os.

    Olyan felhasználót keresek, aki évek óta használ egy adott típust, de ilyet meg nem találok. :F

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    [Dell MSA14] tulajokhoz lenne egy kérdésem. Esetleg valaki oda tudna tenni egy mérőszalagot, vagy vonalzót az asztal lapjára ráfogó rész asztal alatti részéhez, és lőne nekem róla egy-két fotót ? :U Elég hülye helyre szerelném fel (egy kábelvezető lyukba), amihez szükségem lenne annak a résznek a pontos méreteire, de ilyet a hivatalos dokumentációban nem találok, így pedig félő, hogy az asztal alatti dolgok mellett esetleg nem férne el.

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Két monitort használok otthon, de az elrendezés miatt nehezen férne el két 16:9-es az asztalomon, ezért egy 16:9-eset, és egy 5:4-eset (vagy 4:3-asat) használok.

    A kisebbik (5:4-es / 4:3-as) monitorom egy használtan vett LG, ami elkezdett [így] haldokolni (bekapcsolás után fél-egy percig látványosan villog, rezeg, aztán abbahagyja, és onnantól stabilan működik). Ezt vagy javítani, vagy cserélni szeretném.

    Két kérdésem ezzel kapcsolatban :
    - Érdemes egy ilyen monitort javítanom, vagy hagyjam inkább a fenébe, és vegyek egy újat ? Ha érdemes javítanom, hova érdemes elvinnem ? Pécsen tudtok esetleg ilyen szervizt ajánlani ?
    - Csere esetén érdemes 5:4-es / 4:3-as arányban gondolkodnom, vagy ha csak a szélesség korlátoz, akkor vegyek inkább egy 16:9-est, és forgassam el 90 fokkal (értsd: legyen egy "magas" monitorom) ? Sok ilyen módon forgatható monitort látok az áruházakban, van ezeknek valami hátulütője, vagy simán jobban megérik, mint a "négyzet alakúbb" képarányúak ? Ahogy nézem, ezek a "régi" (5:4/ 4:3) képarányú monitorok (talán a kisebb kereslet miatt) elég keményen túl vannak árazva (olcsóbb egy másfélszer akkora 16:9-es).

    Köszi előre is ! :R

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Második monitornak keresek 90 fokban elforgatható, "álló", kb 24"-os (vagy nagyobb, ha nem sokkal drágább) monitort ([ilyesmit]). Kifejezetten munkára, amellett max netezésre használnám. Az állítható magasság előny, de nem feltétlenül szükséges.

    Két kérdésem lenne :
    - Van ajánlott típus ebben a kategóriában, vagy tökéletesen megfelel az első random (éppen LG) találat, ami a keresőben szembejön ? A megcélzott ár nagyjából 40-50 ezer Ft.
    - Az álló elrendezést igazából csak a monitor szélessége kényszeríti, nem férne el két fekvő monitor egymás mellett az asztalomon. Most egy használtan vett 5:4-es monitort használok másodiknak, újonnan ezek méregdrágák (már ha egyáltalán kaphatóak). Van esetleg újonnan kapható, ésszerűen árazott 5:4-es (vagy ahhoz közeli képarányú) alternatíva, vagy ebben ne is gondolkodjak ?

    Köszi előre is ! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Kérdeztem már hasonlót itt a topic-ban, de változott a kérdésem, ezért hasonlót kérdezek megint, de máshogy. :U

    Második monitornak keresek "álló" (vertikális ?) monitort, de nem 16:9-es arányban, hanem annál kicsit alacsonyabb (1:1-hez közelibb) kialakításban.

    A problémám, hogy szélességében kb egy 5:4-es 19"-os monitor szélességére lenne szükségem (kb 38 cm, ha úgy tetszik), ennek pedig 16:9-es arány esetén egy 27"-os monitor felel meg, ami viszont állítva így jóval magasabb (kb 63 cm), mint amire szükségem lenne.

    Igazság szerint inkább 5:4-es, vagy ahhoz hasonló arányú monitort vennék, ha lehetne, de sajnos nem lehet (én legalábbis sehol sem találok ilyet, kihalt állatfajnak tűnik).

    Találtam olyan [monitort], ami egész szimpatikus, csak egyszerűen túl magas (ha egy 15 cm-el alacsonyabb lenne, már megrendeltem volna).

    A kérdésem tehát, hogy létezik-e ésszerű árban (50-100 ezer Ft) kapható álló / vertikális monitor, aminek a szélessége legalább 38 cm (5:4 / 19"), viszont nem 16:9 képarányú, hanem (állítva) alacsonyabb kialakítású (durván max 50 cm magas) ?

    Köszi előre is ! :R

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Beri #111758 üzenetére

    Köszi !

    Azt már forgatni nem akarom, csak a szélesség szempontjából az a mérce.

    Esetleg olyan monitor létezik, ami valahol kb félúton 5:4, és 16:9 között helyezkedik el képarányban ("kb 14:10", vagy nem tudom minek nevezzem ezt), és forgatható (vertikális) ?

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Beri #111760 üzenetére

    Köszi !

    Egész közel járok már, egy 25"-os 16:10-es vertikális monitor egész jó lenne, ilyet viszont nem találok (elég nehézkes rá keresni).

    25"-os 16:10-es monitorokat még találok, de hogy azok forgathatóak-e, az sok leírásban nem világos. Van esetleg erre (a vertikális forgatásra) valami univerzális talpas megoldás, vagy ismertek esetleg gyárilag is forgatható 25"-os 16:10-es monitort ?

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Régóta fontolgatok egy dupla monitor vásárlást, de a második, vertikális monitor méretében nem jutok dűlőre. Ebben szeretném a segítségeteket kérni.

    A problémám :
    - Jelenleg egy 5:4-es 19" monitort használok második monitornak, ennek a látható területe 37 cm széles. Nagyjából ez a minimum szélesség, amit tartani szeretnék, de inkább növelném kb 40 cm-re (a magassága egyelőre nem szempont, ahhoz alkalmazkodok).
    - Ha egy 16:10-es 25" monitort választok, annak a látható területének szélessége (kerekítve) 34 cm, tehát majdnem jó, de sajnos kevés.
    - Ha egy 16:9-es 27" monitort választok, az szintén (kerekítve) 34 cm, és cserébe már (nekem) egy kicsit túl magas is.
    - A számok alapján ideális lehetne egy 16:10-es 26", vagy 27" monitor, ilyet viszont sajnos sehol sem találok. Létezik ésszerű áron ilyen kombináció ?
    - Szintén ideális lehetne egy 16:10-nél még kicsit 1:1-hez közelibb képarányú monitor (16:11, 16:12 ?), de tudtommal ilyen képarány egyáltalán nem is létezik.

    Tudnátok segíteni, hogy azt a bizonyos 37cm-40cm megcélzott látható szélességet milyen képarányú / átlójú vertikális monitorral tudnám elérni ? A forgathatóságról már nagyjából lemondtam, azt szükség esetén egy saját lábbal / álvánnyal pótolom (de persze előny, ha ezt a monitor magától tudja).

    Köszi előre is ! :R

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Zsiráfnyál #114382 üzenetére

    [Ez] lenne az optimális számomra, de a 3:2 képarányban kb egyetlen monitort sem találok, pláne nem 25" méretben.

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz BioNiCMaN #114384 üzenetére

    Bocs, lehet nem írtam le elég pontosan a kérdést.

    Növelni szeretném a második monitorom magasságát (munkához, programozáshoz, hosszú szövegek megjelenítéséhez használnám), ezért az 5:4 nem játszik. Szélességben jó lenne, de magasságban 50cm fölé szeretnék menni, és ahogy azt növelem, mire elérem, összemegy a szélesség (ez a problémám, úgy akarom a magasságot növelni, hogy a mostani szélesség ne csökkenjen).

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz fairi #114386 üzenetére

    Köszi, gyanús hogy azt a 3 cm-t végül be kell áldoznom.

    16:10-ben látok pár 25"-ost (bár nem olcsók, de 70-80 ezer még belefér), 27"-ost viszont egyet se. Ez a kombináció (16:10, 27") tényleg nem is létezik, vagy csak én nem találok rá ? Érdemes egyáltalán keresnem, vagy ez is a gyakorlatilag nem létező / 200.000 Ft-os kategória ?

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Egy 16:10-es képarányú, 25"-os monitor vásárlását tervezem, a konkrét típus kiválasztásában kérném a segítségeteket.

    Amiket tudok :
    - A méret, és a képarány fix, 16:10, 25".
    - Nagy előny, ha a monitor 90 fokban forgatható, vertikálisan használnám (de nem feltétel, mert külső gyártó állványára egyébként is előbb-utóbb cserélni tervezem).
    - Munkára (programozásra), és netezésre használnám, második monitorként.
    - Ha jól értem, akkor erre a célra az IPS panel a legmegfelelőbb, ezért csak ilyet keresek.
    - A keret max 100.000 Ft
    Ha ennek a keresőnek hinni lehet, akkor a választék nem nagy, gyakorlatilag 4 típus közül választhatok: [link]

    A kérdéseim :
    - A fenti paraméterekkel tényleg ennyire szűk a lista, vagy csak rossz helyen keresek ? Ismertek esetleg még olyan monitort, ami a listán nem szerepel, és a leírásnak megfelel ?
    - Melyik típust / gyártót ajánljátok ezek közül ? Elsősorban a megbízhatóság, és az élettartam miatt kérdezem, hosszútávon szeretném napi 10+ órában használni a monitort. Pixelhibák terén pl van jelentős különbség az egyes gyártók között ?
    - Mennyire szivatja meg magát az ember a 16:10-hez való ragaszkodással ? Lényegesen rosszabb / drágább monitorokra korlátozom ezzel magam, vagy nem jelentős a különbség ?

    Köszi előre is ! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Egy konkrét monitorral kapcsolatban szeretném a véleményeteket megkérdezni - [Philips 252B9], a topicban nem látom még megemlítve.

    A kérdésem :
    - Második monitornak, munkára (szövegszerkesztésre, programozásra), netezésre, vertikálisan elforgatva jó választás, vagy van valami problémája / hiányossága ?
    - Durván 80.000 - 85.000 Ft áron reálisan beárazott monitor, vagy ugyanezt mások fele ennyiért is tudják ? (a 16:10 + 25" kombó eléggé korlátoz a választásban)

    Más témában +1 :
    - A pixelgarancia hogyan működik a gyakorlatban ? Nem sok helyen árulják ezt a monitort, de egyik forgalmazónál se látok ilyen lehetőséget. Gondolom az általános elállási jog alkalmazható pixelhiba esetén is. Van értelme kifejezetten keresnem az ilyen extra garanciát, vagy nincs gyakorlati haszna ? (a pixelhibára nagyon érzékeny vagyok, semmiképpen nem tartom meg a monitort, ha esetleg pont egy hibásat fogok ki)

    Köszi előre is ! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Monitort keresek, a választásban szeretném a segítségeteket kérni.

    Amit tudok :
    - 27", 16:9, 2560×1440
    - Elsődleges monitorként használnám, egy [Philips 252B9] mellett
    - 50%-ban játékra, 50%-ban munkára használnám, tehát "gamer" monitort keresek (fontos a képfrissítés, a válaszidő, és hasonló paraméterek, de csak addig a határig, ameddig ezeknek gyakorlati haszna is van)
    - Árban a limit kb 150.000 Ft

    A kérdéseim :
    - Gondolom elég gyakori a fenti kombináció, létezik ennek megfelelő, kifejezetten ajánlott típus, vagy akár csak gyártó ?
    - Ki tudnám-e valahogyan próbálni, hogy a default betűméret hogyan fog a fenti környezetben változni egy 23" 1092x1080 környezethez képest ? Jelenleg egy [Samsung P2350]-t használok, ezen számomra eléggé határeset az olvashatóság, ezért ezt inkább növelni szeretném, csökkenteni semmiképpen. Létezik esetleg valami weboldal, ami a különbséget szemlélteti ?

    Köszi előre is ! :R

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Zsiráfnyál #114713 üzenetére

    [Ebben] tudna valaki segíteni ?

    Azt próbálom kideríteni, hogy 23" 1920*1080-ról 27" 2560 *1440-re váltva nagyjából hogyan változhat a default betűméret, az munkára (szövegszerkesztésre, programozásra) általánosságban ajánlott-e, illetve hogy kell-e egyáltalán tartanom ettől a problémától.

    1920 / 2560 = 0,75
    23 / 27 = 0,85

    Ezek alapján (ha jól értem) a felbontás nagyobb arányban fog növekedni, mint a képátló, vagyis a betűméret valamennyit csökkenni fog.

    Windows-ban a scale-elés elég béna, ezért azt kerülném, ellenben azt meg tudom tenni, hogy a virtuális gépemet (amin dolgozok, és ahol a betűméret fontosabb) más felbontásban használom, mint a fizikait (azt meg legfeljebb scale-elem, mert ott kevésbé probléma). Ez tényleg meg is oldható ezekkel a módszerekkel, vagy azt én csak úgy gondolom ?

    Mennyire érdemes egyáltalán félni ettől a problémától ? Azt sok helyen olvastam, hogy 4K-ban kb csak az tud rendesen dolgozni, akinek extrém éles a látása (és emiatt sokan váltanak is vissza 4K-ról), az 1440p viszont ennek majdnem a fele. Érdemes ezt még a vásárlás előtt valahol kipróbálnom, vagy nem annyira veszélyes a probléma, mint amilyennek gondolom ?

    Játékban / netezésben nem félek tőle, mert ott minden scale-elhető / zoom-olható, munkában viszont vannak nem átméretezhető eszközök, amiket legfeljebb a windows felbontás állításával tudok méretezni.

    Köszi előre is ! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz -szabi- #114738 üzenetére

    Köszi ! :R

    Akkor ez durván egy 12%-os csökkenést jelent, az valószínűleg túl sok lenne.

    Érdemes lehet emiatt a 27" 1920*1080 kombóban gondolkozni, vagy akkor már nincs értelme a 27" méretnek (túlságosan láthatóak lennének a pixelek ?), és inkább azt csökkentsem 25"-ra ?

    Egy 25" 1920 x 1200 monitort használom most második monitornak, ez nekem nem tűnik "pixelesnek". A 27" 1920*1080 ennél lényegesen pixelesebb lenne, vagy azért nem annyira tróger az ? Ha a látásom amúgy is kb csak 95%-os, akkor ez még akár pont jó is lehet nekem, nem ?

    Élőben kéne ezt megnézni, csak nincs hol... :F

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Zsiráfnyál #114740 üzenetére

    23" / 1920 * 1080 = 0.265 mm (ez kicsit kevés)
    25" / 1920 *1200 = 0.28 mm (ez pont jó)
    27" / 1920 * 1080 = 0.31 mm (??)

    Általánosságban nagyon extrém magas értéknek számítana az a 0.31, vagy 27" monitort 1920 * 1080-ban használni nem teljesen hülyeség ? Megoldás lehet erre a "max hátrébb tolom 5 centivel", vagy értelmetlen ebben a kombinációban gondolkozni ?

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Franklin #114743 üzenetére

    Köszönöm ! :R

    Akkor ez lesz a megfejtés. Több review kifejezetten kerülendőnek írta le, de ezek szerint az egyéni adottságok mellett akár pont fordítva is lehet.

    Nem is olyan rossz dolog az, ha rossz az ember szeme, gondolom árban elég komoly a különbség az FHD és a QHD között. Nem bánom, ha azt nem kell meglépnem.

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Köszönöm az eddigi segítséget, még egy utolsót kérdeznék.

    Ilyen monitort keresek :
    - 27", 16:9
    - 1920*1080
    - 50%-ban munkára, 50%-ban játékra
    - Keret max kb 150.000 Ft

    Az [ASUS VG279QM] -et néztem ki, jókat olvasok róla. IPS, 1ms, 280 Hz. Jó választásnak tartjátok, vagy van valami probléma vele, amiről érdemes tudni ?

    + Még egy kérdés: Egy ilyen monitornak mi a várható élettartama ? Kb 10 évente veszek monitort, ezért nem igazán vagyok képben, neten olvasok horror híreket garancia után 1 hónappal tönkremenő méregdrága monitorokról. A fenti Asus pl ránézésre eléggé túl próbál tolni technikai paramétereket (vagy legalábbis az olvasott cikkekből nekem ez jött le), bőven elvárható 10 év élettartam a mai monitoroktól is, vagy hajlamosabbak meghibásodni, mint a random 5-10 éves Samsung-ok, LG-g, stb... ?

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Zsiráfnyál #114753 üzenetére

    Pontosítanám a kérdésemet.

    [ASUS VG279Q] és [ASUS VG279QM] között vacillálok, a különbség (ha jól értem) 144 Hz helyett 280 Hz, +25.000 Ft-ért cserébe.

    A kérdéseim :
    - 144 Hz és 280 Hz között van akkora érezhető különbség, hogy azt a +25 ezret megérje, vagy ez már csak marketing ?
    - Az [ASUS VG279QM]-nek van valami furcsa hibája, miszerint 60Hz-n használva extrém magas input lagja van. Asztali pc-n használva előfordulhat bármilyen (akár hardveres, akár szoftveres) körülmény, ami ennek a képfrissítési frekvenciának a használatát kényszeríti, vagy semmi akadálya nem lehet annak, hogy mindig 200Hz felett használjam ?
    - Egy viszonylag régi [VGA]-t használok, amin "sima" HDMI, és Display Port csatlakozók vannak, holott az [ASUS VG279QM] specifikációja Display Port 1.2-t, és HDMI 2.0-t ír. Korlátozhat ez engem bármiben, vagy teljesen kompatibilis a két csatlakozó, és minden képességét ki fogom tudni ezzel a VGA-val a monitornak használni (gondolok itt különösen a képfrissítési frekvenciára).

    Köszi előre is ! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz szasanyi #114770 üzenetére

    Köszi az infót ! :R

    Berendeltem a VG279QM-et, nem bírtam magammal. A VGA-m korlátozni fog 240 Hz-re, de ezzel valszeg semmit se veszítek.

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz szasanyi #114776 üzenetére

    Most [megint] 129.000 a VG279QM az eMAG-on. Kicsit félek tőlük rendelni, de direkt telefonon rákérdeztem, nem újracsomagolt, nem visszaküldött, hanem bontatlan, gyári darabok (állítólag).

    A másik forgalmazó meg közben törölte a rendelésemet, mert a tőlük 145.000-ért megrendelt darab kiállított példány volt, azt pedig inkább lemondtam (de legalább korrektek voltak, és maguktól jelezték). Az ő elmondásuk szerint ez a 145.000 Ft-os árból is látszódott, mert az "gyanúsan olcsó" volt. Erre máshol a bontatlan 129.000. Ki érti ezeket az árakat... :U

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Három napja egy [Asus VG279QM] monitort használok egy [Philips 252B9] mellett, és arra lettem figyelmes, hogy a színkezelésben valami nem stimmel. A Philips-et DVI-vel, az Asus-t pedig DP 1.2-vel használom.

    A problémám :
    - Akárhogy variálom az Asus monitor beállításait (akár OSD-ből, akár szoftveresen, Nvidia control panelből), nem tudom összehozni, hogy ugyanazt lássam a két monitoron.
    - Hiába változtatom a fényerőt, kontrasztot, vagy nyúlok az extrémebb beállításokhoz (kékfény szűrő, gyári konfig módok), az Asus-on a színek valahogy mindig fakóbbnak, telítetlenebbnek, halványabbnak, világosabbnak tűnnek. A piros nem annyira piros, a sárga nem annyira sárga, minden egy kicsit "fehérebb".
    - Próbálkoztam az RGB / YCbCr444 közti váltással is, ez sem oldotta meg a problémát.
    - Referenciának fogtam a Paint-et, rajzoltam fekete alapon egy piros (255,0,0) téglalapot áthúztam az ablakot úgy, hogy a két monitoron átérjen, és míg a Philips-en egy határozottan vörös színt látok, az Asus-on egy halványabb, narancssárgásabb árnyalatot. Azt a piros színt, amit a Philips-en látok, semmilyen beállítással sem tudom az Asus-on összehozni. Ha egy harmadik referenciaként fogom a telefonomat, azon is "pirosabb" a piros szín, és ugyanazt az Asus-on összehozni nem tudom.
    - Főleg, amikor sárga / fehér, és piros / fehér színek találkoznak a monitoron (pl piros alapon fehér betű), az a Philips-en sokkal jobban elkülönül, érezhetően olvashatóbb, az Asus-on kevésbé éles a két szín közti különbség (mert minden szín eleve "fehérebb" egy kicsit).
    - Összességében, leegyszerűsítve a Philips-en szebbek, élénkebbek, telítettebbek a színek, és bárhogyan állítom be az Asus-t, az nem tudja ugyanazt elérni.

    Az Asus monitort jelenleg nem a megfelelő VGA-val hajtom (a csere folyamatban van, de a vásárlásig még nem jutottam el), a VGA DP 1.2-re korlátoz, holott a HDR-hez pl 1.4 lenne szükséges, ezért az OSD a HDR-t be sem engedi kapcsolni, letiltja azt a beállítást (és pár másikat is, pl saturation, és skin tone, tehát a színkezeléshez valami köze biztosan van). Létezik, hogy innen ered a fenti problémám, vagy a két monitornak enélkül is tudnia kéne egyformának lenni ?

    Próbáltam összehasonlítást keresni a két monitorra, a de a Philips-et valamiért a compare weboldalak nem ismerik.

    Az Asus-t az eMAG-ról rendeltem, gyanúsan le volt árazva (-27%, 130.000), bár a rendelésem óta is készleten van, tehát nem egy darabra szólt az ár. A doboz ugyan kívülről elég ütött-kopott volt, de nem találtam újracsomagolásra utaló jeleket, minden gyári matrica a helyén látszott lenni, szerintem én bontottam ki először.

    A kérdésem, hogy a fentiek lehetnek-e a nem megfelelő VGA (DP 1.2) következményei, vagy elképzelhető esetleg, hogy egy hibás példányt fogtam ki (az Asus-ból) ? Létezik esetleg valami teszt program, amivel le tudnám "vizsgáztatni" a monitort ?

    Köszi előre is ! :R

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Zsiráfnyál #114962 üzenetére

    Még egy kiegészítés ehhez, mindkét monitort most cseréltem, és mindkettővel nagyon régi, elég rossz monitorokról váltottam, ezért a váltás nagy volt. Nem tudom, melyiket tekintsem referenciának, mert mindkettő nagyon távol áll attól, amit eddig 10 éven át használtam. Elképzelhető, hogy a Philips "tolja túl" a színeket, és az Asus a normális.

    Azt hol tudnám kideríteni, hogy a két monitor színkezelése közül melyik áll közelebb az úgynevezett normálishoz ? (lehet, hogy a jót próbálom a rosszhoz igazítani)

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Amerigo57 #114963 üzenetére

    Köszi ! :R

    A fent leírt hiba (fakóság / telítetlenség / kevésbé élénk színek) egy jellemző monitor hiba ? Mármint ez lehet egy hasonló gyártási hiba, mint mondjuk a pixelhiba, amiben az egyes példányok látványosan el tudnak térni ?

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz fairi #114966 üzenetére

    Köszi !

    Az a 75% AdobeRGB (a VG279QM esetében) általánosságban jó értéknek számít, vagy ilyen téren ebben az árkategóriában tudnak ennél más monitorok többet is ?

    Nem vagyok benne biztos, hogy mi a jó megoldás. A Philips-nél a képarány és a képátló volt a szempont, az Asus-nál pedig a frissítési frekvencia, a színkezelés részleteinek egyik monitor kapcsán sem jártam utána.

    Érdemes esetleg lekorlátoznom kicsit a Philips-et pusztán azért, hogy egyforma legyen a kettő (aztán majd megszokom), vagy ilyen szempontból inkább az lenne a helyzet, hogy az Asus-al mellé lőttem, rossz monitort választottam ?

    Nem mondanám hogy rossz, amit látok, inkább csak az eltérés zavaró, ha a kettőt egymás mellé teszem. Ha csak a VG279QM-et használnám, nem vagyok benne biztos, hogy ezt egyáltalán észrevettem volna.

    Illetve az mennyire számít extrém dolognak, ha az ember szoftveresen (nVidia control panel-ben) nyúl bele a fényerő / kontraszt beállításba ? Ezzel valahogy sokkal kellemesebb eredményt sikerült elérném, mint (csak) az OSD-vel. Nagy hülyeség ez, vagy bevett gakorlat ?

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz fairi #114969 üzenetére

    Köszi ! :R

    A Philips-et sRGB-re kapcsolva tényleg csökken a különbség, de azért még látható marad.

    A 280 / 240 hz-t elengedve, 1920*1080 / 1ms / IPS / 144hz paraméterek mellett kb 150.000 Ft-ig bezárólag jó választás a VG279QM, vagy van olyan monitor, ami ugyanezen paraméterek mellett színtérben számottevően többet tud, illetve összességében jobb választás ?

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz fairi #114972 üzenetére

    Köszi ! :R

    Még két kérdés, aztán befejezem.

    Az egyik :
    - Van akkora különbség az XV272UP, és a VG279QM között, hogy emiatt megérje azt kipróbálnom ?
    - rtings.com-on próbálom a kettőt összehasonlítani, de az a XV272UP-t nem ismeri.

    A másik :
    - [Fent] szóba került (bár lehet, hogy én értettem csak félre), hogy nem kizárt, hogy a VG279QM-em esetleg hibás lehet.
    - Okozhat bármiféle gyártási hiba színteret érintő problémákat, vagy kizárt dolog, hogy ilyesmi közrejátsszon a problémámban ?
    - Amiatt is kérdezem ezt, mert egy elég hosszú [listán] a VG279QM-et a fenti weboldal a második helyre sorolta, amit nehezen tudok azzal összeegyeztetni, amit látok. Vagy nagyon félrekalibrálok valamit, vagy tényleg esetleg hibás lehet a példány, amit használok (?).
    - Próbálkozok random [netes] kalibráló guide-okkal, de ezen pl be sem tudom úgy konfigurálni a VG279QM-et, hogy az itt leírt vizsgákon átmenjen (white test-en az alsó, black test-en a felső sorból kb semmit se látok, akárhogy játszok a konfiggal, mindenfajta szoftveres módosítást kikapcsolva, OSD-ben a lehető legsemlegesebb üzemmódban, 0-tól 100-ig tekerve a fényerőt / kontrasztot), míg a 252B9-en ilyen problémám nincs. Az itt leírtakat pl kéne tudnia teljesíteni, vagy ezt nem így kell értelmezni ?

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz fairi #114978 üzenetére

    Köszi még egyszer !

    Túl is lihegem egyébként valószínűleg a dolgot, mert amint elkezdek pl játszani rajta, és nem arra figyelek, hogy a citromsárga alapon fehér szöveg mennyire olvasható, teljesen elégedett vagyok az összképpel. Valszeg inkább tényleg csak annyi a helyzet, hogy pont egy olyan monitor mellé raktam, ami még túl is tolja a színeket.

    Még egy utolsó utáni kérdés (bocs): A HDR-től hogyan fog várhatóan mindez változni ? 1-2 héten belül tervezek VGA-t cserélni, a jelenlegi VGA-m nem tud HDR-t, ezért addig anélkül használom. Jelenleg az OSD is több olyan beállítást letilt, amiknek a színkezeléshez lenne köze. Érdemes a HDR-tól javulást várnom, vagy csak más fajta problémákhoz fog inkább vezetni ?

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz fairi #114988 üzenetére

    Nem lesz ez jó, próbálom szokni a VG279QM-et, de ezekkel a színekkel nem tudok megbékélni. Néha itt-ott jónak tűnik, de aztán átváltok egy más felhasználásra / másik programra (más színvilágra), és egyből zavaró, amit látok. Aztán áthúzom a szomszéd, fele annyi pénzért vett monitoromra az ablakot, és egy lényegesen szebb képet látok. :(

    Létezik monitor az alábbi paraméterekkel ?
    - 27", 1920*1080 (nincs szükségem magasabb felbontásra, a szememnek ez kényelmes)
    - Max 2ms válaszidő (ha lehet, inkább 1)
    - Min 144hz képfrissítési frekvencia (nem szükséges 200 fölé mennie, 144-nél akár meg is állok)
    - Telített, élénk színek, jó színkép, színhelyesség (HDR-hez élőben még nem volt szerencsém, ezért nem biztos, de nem is kizárt, hogy azt keresem)
    - Árban durván 150.000 Ft, de ha abba ez nem fér bele, hajlandó vagyok feljebb menni (amíg annak valódi értelme van).

    50%-ban munkára, 50%-ban játékra használnám. Nem ragaszkodok egyik panel típushoz sem, forgatni sem tervezem, ezért talán a betekintési szög sem annyira fontos. A "gamer" paraméterekből áldoznék be inkább a "nem gamer" paraméterek javára (ARPG / MMO vonalon mozgok, FPS-ekkel ritkán játszok).

    A VG279QM-el a problémám, hogy a színei számomra fakók, telítetlenek, és akárhogy variálom, csak fényesebb lesz, telítetteb nem. Egy 255,0,0 vörös szín pl a 252B9 monitoromon, a telefonomon, és a tabletemen is vörösnek néz ki, míg a VG279QM-en legfeljebb egy vöröses narancssárgát tudok csak összehozni. :( A citromsárga szinte fehér, a mély/sötét kék halványnak tűnik, stb... elsősorban ezt a problémát szeretném megoldani, ezen a téren kéne valamelyik monitornak sokkal többet nyújtania.

    Köszönöm előre is ! :R
    (remélem, nem mentem még senki agyára ennyi kérdéssel)

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Beri #114993 üzenetére

    Egyszerűen az OSD-vel (minden létező beállításán végigzongoráztam már oda-vissza, bár ezek egy részét letiltja, mert DP 1.2-vel használom). Nvidia control panel-ben próbáltam még színformátumokat / tartományokat / alapvető színbeállításokat módosítani, de nem sikerült azt az eredményt elérnem, amit próbálok.

    A múlt Péntekig egy kb 15 éves monitort használtam, le vagyok maradva a témában. Más eszközökkel kéne kalibrálnom ?

    [Ilyesmiket] próbáltam még, de itt a black test / white test képeknek megfelelő beállítást sem sikerült összehoznom (a legfelső / legalsó sorokat nem látom, hiába állítom 0-100 között akár a fényerőt, akár a kontrasztot, bármilyen egyéb beállítás mellett).

    Illetve [innen] szedtem még le egy .icc file-t, de nem egészen értem, hogy ennek kéne-e változást okoznia (semmi különbséget nem tapasztaltam a defaulthoz képest).

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Beri #114995 üzenetére

    Oké, és hogyan kéne jól kalibrálnom ? Három napja próbálkozom, de nekem nem tűnik úgy, hogy ezúton elérhető lenne a várt eredmény (azt sem zárom ki, hogy esetleg hibás lehet a példány, ami hozzám eljutott, bár ez nem látszik valószínűnek).

    Gyakorlatilag két 0-100 között állítható értékről (fényerő, kontraszt) van szó, az azért nem olyan nagy mágia, hogy egy ennyire szembetűnő problémán ne tudjak velük változtatni. De ennél jóval tovább is mentem (gamma, R/G/B balance, "digital vibrance", blue filter, és az OSD összes létező preset-je / színbeállítása), bármit bármivel kombinálok, ugyanott vagyok, a piros nem elég piros, a világoskék beleolvad a szürkébe, a citromsárga a fehérbe, narancssárga alapon a piros nehezen kivehető, és mindezek a három másik kéznél lévő eszközömön nem problémák.

    Kár, hogy képet / videót nem tudok róla csinálni, nem adják vissza az élőben látott állapotot.

    [Itt] az összes "cons" szekcióban azt látom, hogy "Low contrast", illetve fent fairi is hasonlókról beszélt. [1] [2] Ez az én valódi problémám, ezt pedig kalibrálással nem tudom megoldani, ha (!) jól értem.

    Ha jól értem, egészen egyszerűen mellényúltam, és olyan monitort választottam, ami minden áron a képfrissítésben igyekszik erős lenni, amit a színhelyesség / színmélység kárára ér el, én pedig valójában nem ilyen monitort keresek.

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz Zsiráfnyál #114998 üzenetére

    [Itt] találtam valamit, ami talán jobban leírja a problémámat.

    SDR color gamout érték alapján kerestem egy abban erősebb monitort, ezek közül fogtam egy viszonylag magasat (LG 27GN850-B). Ennél a monitornál ez az érték 75.2%-ról 88.8%-ra növekszik.

    Ha az összehasonlításban letekerek a "Gradient" részig, ott látok egy olyan képet, amire többé-kevésbé mondhatom, hogy szemlélteti a problémámat, az LG oldalán a színek erősebbek, telítettebbek, as Asus oldalán pedig mondhatni, fakóbbak, gyengébbek.

    A fehér / citromsárga, szürke / világoskék színek találkozásának problémáját nem tudom hasonló képpel szemléltetni.

    Jelenti ez azt, hogy mondjuk a LG 27GN850-B közelebb áll a [fenti] igényeimhez, mint a VG279QM, vagy csak félrevezetem magam éppen ?

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz fairi #115003 üzenetére

    Köszi ! :R

    [Ezeket] az összehasonlításokat hogyan kell értelmezni ? Ez alapján a VG271UP kb minden szempontból kisebb pontszámot kapott, mint a VG279QM, mégis arra váltanék, vagyis a "papíron jobb" monitort cserélném a "papírom rosszabbra". Erősen szubjektív szempontok ezek, és egyszerűen egyénileg kell őket súlyozni ? Mármint értsem ezeket úgy, hogy amíg a VG279QM-et nem 280fps-el hajtom, addig az előnyeinek nagy részét egyáltalán figyelembe se kéne vennem, és gyakorlati előnyt nem jelentenek pl a VG271UP -el szemben, vagy azért ezek mind látható, érezhető különbségek hétköznapi felhasználás (munka, netezés, stb..) mellett is ?

    A VG271UP-nál a "Terrible black uniformity" nem hangzik túl jól, de nem tudom, hogy ez a gyakorlatban mennyire zavarna. Vaksötétben kifejezetten szeretem a monitoraimat használni, ez vajon arra a felhasználásra alkalmatlanná teszi, vagy ez is olyan, egy erősen szubjektív szempont lehet, amit esetleg észre sem veszek, amíg nem fekete alapon szürke tartalmat akarok vaksötétben nézni ?

    Te is, és a review is írja, hogy jó példányt kell kifogni, ez kicsit ilyesztőnek hangzik, megpróbálok egyet vásárlás nélkül élőben találni valahol (csak ott meg necces lesz őket megkérni, hogy húzzák már le a redőnyt és kapcsolják le a villanyt, amíg kipróbálom, tehát a lényeg pont elmarad).

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    válasz fairi #115005 üzenetére

    Köszi ! :R

    Még egy utolsó, aztán befejezem.

    Az állvány nem szempont, VESA szabvány, pótolom külső állvánnyal.

    Ez a kimondottan rossz uniformitás mennyire fog problémát jelenteni a gyakorlati felhasználásban ? Érdemes ettől még kipróbálnom, vagy ez egy állandóan jelentkező, látványos, észrevehető, zavaró probléma lenne ? Csak vaksötétben, sötét tartalom mellett fog zavarni, vagy állandóan ?

    Tudsz még esetleg olyan monitort ajánlani, ami kevesebb kompromisszummal éri el színtérben nagyságrendileg azt a javulást, amit a VG271UP a VG279QM-hez képest, vagy ennél kevesebb problémával / kockázattal nem úszom meg semelyik másik típus mellett sem ?

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Lenne ismét pár kérdésem :)

    Az egyik :
    - Az [MSI Optix MAG274R] vajon jó monitor lehet ? Az [MSI Optix MAG273R] keresése közben találkoztam vele. Nagyon kevés infót találok, azokban viszont nem írnak róla rosszakat.
    - A rtings sajnos még nem írt róla cikket, a MAG273R-ről viszont [igen], ott a "Low contrast ratio."-t nevezték meg egyetlen komoly problémaként (ezért félek egy kicsit attól a monitortól).
    - Elnevezésben gyanúsan egy "+1" köztük a különbség, ez jelentheti azt, hogy a MAG274R a MAG273R javított változata, vagy ez nem ilyen egyszerű, és elronthattak benne bármit, ami a MAG273R-ben még jó volt ?

    A másik :
    - 1080p / 27" / 1ms paraméterek mellett nagyon sokan ajánlják az [AOC 27G2U]-t. Ezt a monitort hogyan kell elképzelni a VG279QM / MAG273R / VG271UP, vagy úgy egyáltalán bármilyen nagyságrendileg 120.000 Ft körüli áron árult monitorhoz képest (hiszen ez csak 80.000 körül mozog) ? A rtings sajnos erről sem írt cikket.
    - Lényegesen "gagyibb" ez a monitor a magasabb árkategória tagjainál, vagy egyszerűen csak ízlés / egyéni preferencia kérdése, hogy kinek melyik válik be ?

    Meg még egy :
    - A G-Sync vs FreeSync témán mennyire érdemes görcsölni ? Több helyen [írják], hogy gyakorlatilag fedi egymást a kettő, viszont jár pár kompromisszummal, pl "windowed" módban futtatott játékok hajlamosak a FreeSync-el szakadozni Nvidia VGA mellett (ami épp az egész FreeSync / G_Sync céljának ellenkezője).
    - Ha én viszonylag gyakran "windowed" módban játszok, az jelenti azt, hogy Nvidia VGA mellé csak kimondottan G-Sync kompatibilis monitort érdemes választanom ?
    - Van ennek gyakorlati jelentősége, vagy csak egy "gamer" marketing hülyeség az egész ?

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    @ Amerigo57, KAMELOT

    Köszi, csak én egyébként Pécsen lakok. :))

    De megfogadom a tanácsot, ha találok itt a környéken monitor kalibrációs szolgáltatást, oda el fogom vinni mindkét monitoromat (egyelőre nem találtam ilyet, de gondolom valahol azért csak van rá lehetőség a városban).

    A VG279QM-et egyelőre visszaküldtem, mert másképp kifutnék az elállási időkorlátból.

    Nem tartom kizártnak, hogy tényleg a helyes kalibráció hiánya okozta a problémámat, de valószínűnek se, mert egészen extrém értékek között kalibrálva sem tudtam elérni a várt eredményt (még a többi paraméter rovására se).

    Azt sem tartom teljesen kizártnak, hogy tényleg egy gyengébb képességű / kicsit hibás példányt fogtam ki. Ha az emag valamit 27%-al leakcióz, ott valami gyanús, de lehet, hogy ez a gyanú alaptalan (már vagy 5 éve nem vettem tőlük semmit, lehet, hogy azóta megváltoztak). Nincs annyi tapasztalatom az ilyen monitorokkal, hogy ezt egyértelműen meg tudjam állapítani.

    Próbálkozok egy másik monitorral ahhoz pedig előre keresek kalibrációs szolgáltatást, és rögtön azzal is kezdem, hogy bekalibráltatom.

    [ Szerkesztve ]

  • Zsiráfnyál

    aktív tag

    Üdv,

    Egy 3 méter hosszú HDMI kábelre lenne szükségem, 1920*1080 @144Hz-ben használnék vele egy MSI MAG274R monitort, ezek alapján 1.4-es szabványút [kell] keresnem (a VGA DisplayPort-ja már foglalt, ez lenne amellett egy második monitor).

    A kérdésem, kell valamire egy ilyen kábel vásárlásakor figyelni, vagy a 2.000 Ft-os ugyanazt tudja, mint a 12.000 Ft-os ? Érdemes bizonyos gyártókat keresni / kerülni, érdemes árban kicsit feljebb menni, vagy teljesen mindegy, melyiket választom ?

    Köszi előre is ! :R

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák