Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gyulaipal

    tag

    válasz c4 #45196 üzenetére

    Hej,

    azért ez szerintem nem lenne ennyire egyszerű. A műanyagot talán lehet polírozni, de nem hiszem, hogy a "sima" cérium oxid ne karcolná össze (a fluoritot is összekarcolja néha, erről szól életem kb. utolsó 12 éve... :-).

    Szerintem a műanyag lencséket fröccsöntik, utólag nem tudom, hogy az polírozhatóak-e. De ha igen, az jó hír, mert nekem is van egy LED-es kis projim aminek a lencséje van összekarcolódva, amúgy meg van benne vagy 150 vetített óra, szóval lenne logika a megjavításában.

    Viszont a nagyobb gond az, hogy a műanyag egyetlen előnye (pont a gyártási technológia miatt) az, hogy könnyű aszférikus (azaz gömbtől eltérő) felületet tenni a felületére, hiszen ha a fröccsöntő szerszámot egyszer sikerül a jó felületre polírozni, akkor már millió egyforma, aszférikus (műanyag) lencsét legyártani semmiség. Na, ez az, ami üveggel nem megy ennyire egyszerűen, ezért ezt az előnyt nagyon is kihasználják a gyártók, ha már műanyag lencsét tesznek valahova. Az én kis karcos lencsém felülete is kb. egy vulkáni kúpra hasonlit inkább, mintsem gömbre. Na, EZT viszont nem tudjuk helyreállítani, még ha sikerül is kipolírozni a felületet. Ezért áll az a kis projektor évek óta a szekrényben ... de hát majd csak lesz egyszer egy másik, hasonló gép hibásan, aminek nem ugyanez a baja és akkor a kettőből lehet egyet csinálni...

    A DLP chip felületére semmi nem kerülhet, mert azt a Texax Instruments légmentesre csinálja (ragasztva van elé az üveg, a lent említett elektron-mikroszkópos cikkben is Dremel-lel szedték le, ezért károsodtak a mikrotükrök, ezért kaptak "találatokat"). Ez tehát a Dremel-ezés miatt volt, NEM természetes dolog. De ettől még érdekes a cikk... kivéve, hogy 16 mikronos tükröcskékkel épített chip-et nézegetnek benne, amin még csak 10 fok volt a tükröcskék billenési szöge. Azok a chip-ek még sokkal gyengébbek voltak, a 12 fokos szög bevezetése után a tükröcskék közepéről is eltüntették a "lyukat" ami addig "perem"-ként működött, tehát rontotta a hasznos fény és a szórt fény arányát. A 13 mikronos (pl. 1400x1050) chip-eken már nincs lyuk a pixel közepén, illetve a tükrök közé hatoló fény elnyeletését is megoldották, így a 13 mikronos DarkChip3 lapkák lettek a kontraszt abszolút bajnokai. Azóta sem tudok róla, hogy készült volna olyan chip, ami ezeket elveri kontrasztra technológiai értelemben (és ezért kár, hogy nem találtiunk 1,2"-es FullHD gépet, mert abban is ezek a tükröcskék billegnének ... ha létezne ilyen vetítő). Az UHD "jobb pixel" irányvonalát kb. semmi nem tudná a vászonra vetíteni, mint egy (illetve akkor már három!) ilyen 13 mikronos chip, még akkor is, ha "csak" 1400x1050 pixel a felbontása.

Új hozzászólás Aktív témák