Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alex91

    félisten

    válasz zsberecz #85012 üzenetére

    Nekem csak 1 db van, ez szerencsere eleg az 50 nm-re :). Szerintem csak 1 db-bal kezdj, aztan majd latod... Egyebkent stabil, gyors, eros :).

    Dicsõséges nagyurak, hát Hogy vagytok? Viszket-e ugy egy kicsit a Nyakatok? Uj divatu nyakravaló Készül most Számotokra... nem cifra, de Jó szoros.

  • dkess

    őstag

    válasz zsberecz #85012 üzenetére

    Azt azért nézd meg, hogy nem-e olcsóbb, ha kétszer egyet rendelsz belőle. Amennyiben jól értem a kérdés alapján - akkor megoldható a kábeles kapcsolat a kettő között. Akkor miért kérdés? Akár Mesh - avagy akár "sima" AP módban lesz a másik - kábelvégre velük (persze Mesh esetén kábeles backhaul -t érdemes beállítani) ...

    Szerk.: mondjuk akinek kettő van belőle az valóban megnézhetné, hogy a gyakorlatban mennyit tud a dedikált 4,8 Gbps -es WiFi backhaul ...

    [ Szerkesztve ]

  • blakey

    titán

    válasz zsberecz #85017 üzenetére

    100nm-en nálam elég az AX92U, kint az udvaron és az utcán is van jel, van aki többszintes házban használ csak egyet. Szóval nem biztos, hogy nem elég az 1 db. De ezt csak a helyszíni teszt fogja megmondani.

    *** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

  • dkess

    őstag

    válasz zsberecz #85040 üzenetére

    Ennek több oka van - alább írok párat:

    1.

    Nem tudom mivel játszik a gyerkőc, de amennyiben "kompetitív" FPS -el, akkor örülni fog a dedikált kábelnek. Bár egy AX -es WiFi nem csak sebességben és lefedettségben előrelépés, hanem a késleltetések terén (ami pl. pingek terén is tud manifesztálódni) is - ugyanakkor egy külön LAN kábel az azért bármilyen WiFi -t képes még felülmúlni. Az, "ha esik, ha fúj" stabilan a lehető legkisebb pinget és ezzel együtt lehjobb játékélményt nyújtja ...

    2.

    Nekem az a tapasztalatom a kábelhúzogatás terén, hogy igazából az "első kábel" kihúzását a legnehezebb meglépni (legyen az falba vésés stb.). Ahol egy kábelt meg tudunk oldani - ott egy második megoldása általában már kisebb "hacacáré" ...

    3.

    Jövőállóság és hálózatépítési alapelvek. Az alábbi AP -ként használt router -ek telepítési javaslatát egy gyártó honlapjáról csentem ( [link] ). Most csak a pirossal jelölt részt nézzük:

    Ehhez van egy ilyen megjegyzés: "Ethernet uplink: Connect the WAN ports of additional Wi-Fi points to the LAN ports of the primary Wi-Fi point using Ethernet cables.
    Note: If you have more than two Wi-Fi points, we recommend deploying the Wi-Fi points in parallel (i.e., a star network) rather than in serial (i.e., a daisy chain) to optimize the network throughput."

    Namost az egyik router helyébe képzeljünk oda egy PC -t (vagy több eszközt kábelen) - a lényeg ugyanaz lesz. Persze látványosabb lett volna a router -es példa is, ha hosszú folyosó és féltávnál egy meg a végefelé. Amennyiben sorosan kötöd össze, akkor a sebesség a végén osztódni fog az összes megelőző (illetve arra kötött) vezetékes és WiFi kliens között. Ugye itt gigabit -es sebesség osztódik szét ... Ráadásul a routerre kötött vezetékes (és WiFi) dolgoknál később sem tudunk gigabit felé menni - azért mert a routernek egyszerűen csak gigabit -es portjai vannak.

    Magyarországon egy ideje elérhető a 2 Gbps -es net is lakossági alapon. Akár egyben - azaz nem gigabit -es portokra leosztva. Ugye már a panelekben is gigabit FTTH van (az is igaz, hogy sokaknak e mellé még a 2.4 GHz N -es ONT 60-80 Mbps -es WiFI -je is elég) ... A belátható jövőben lesz ez több is. Feltételezem ez Nálatok sem lesz másként.

    Namost a kábeles végen ami PC -k (egyebek) felé megy simán raksz 2.5 vagy 5 vagy akár 10 Gbps sebességet. A gigabit -es router LAN portja meg mindig gigabit -es lesz, ami osztozni fog a WiFi -s kliensekkel is ezen sebességen ...

    Nálam van gigabit -es és 2.5 Gbps -es LAN is vegyesen. Ugye a TV/médialejátszó/AVR/UTP -s lézernyomtató (stb.) 100 Mbps -es LAN portjainak mindegy (akár egy switch -en vannak), hogy gigabit vagy 2.5 Gbps (ezek vannak gigabit -en), de mondjuk PC -k/NAS ilyesmi nagyon meghálálják a gigabit feletti LAN sebességet (nálam pl. PC/NAS mind a kettő LAN -on rajta van).

    Ugye érdekesség (és a Node -ként használt router -nél) érdekes lenne a Asus RT-AX86U opció is. Ennek van 2.5 Gbps -es portja is - azaz ezen tudná a netet kapni. Hacsak ezt osztanánk szét gigabit -es kábelen már előrelépés lehetne a jövőben. Persze az igazi, ha csak ez WiFi -re van és megy külön mondjuk egy 10 Gbps -es UTP kapcsolat arra az oldalra a PC -khez. Mindez mondjuk egy 10 Gbps -es internet mellé ... Hogy hangzik?

    Apropó - LAN kábelek legyenek Cat6A - ezen menni fog akár a 10 Gbps is. Az, hogy most csak gigabit lesz az egy dolog, de feltételezem nem állnál neki még egyszer kábelezni szívesen ...

  • blakey

    titán

    válasz zsberecz #85071 üzenetére

    Érdekes olvasni ezt a jövőbe tervezést. Én kíváncsiságból vettem egy AX92U-t, nagyjából 35-40 eszköz csatlakozik hozzá de egyik sem AX-es. Szóval megvettem és néhány hónapja tesztelgetem. Előző routereimet CFW-vel használtam, Merlin, HGG, Tomato, OpenWrt, Padavan, ezekhez hozzászoktam, gyorsak voltak és stabilak, kiváló jelerősséggel. Nos az AX92U egy nagyon jó router, jó, hogy két 5GHz-es sávja van, de egyben rossz is, amelyik qrva jó lenne az csak a 100-as csatornától működik és azt sok eszközöm nem látja, 160Mhz is csak az egyiken érhető el. A másik két sáv egy jó AC-s router képességeivel bír, gyárilag egész jó a szoftver de vannak hiányosságai egy CFW-vel szemben. Az eszközeim 90%-át nem tervezem a közeljövőben lecserélni, mert szerencsére mindegyik kiválóan teszi a dolgát, ráadásul a legtöbb az elmúlt 1,5 évben lett véve, emiatt úgy vagyok, hogy nekem bőven elég az AC57U Padavan firmware-el, azt a picivel gyengébb Wifi-sebességet kompenzálja a gyorsabb böngészés, valahogy gyorsabb az egész, az oldalak gyorsabban töltődnek be. Szeretem ha minden eszközöm annyit tud amennyit kell és azt amire szükségem van, erre a Wifi6-ra szerintem néhány évig nem lesz szükségem, főleg ha a gyártók nem fogják beletenni a készülékeikbe. Szóval jó a Wifi6 de véleményem szerint akkor ha már most a készülékeink 70%-a képes rá. Egy 2020-as TV-be vagy lejátszóba jól jönne a Wifi6, de még nem általános illetve a másik dolog a WPA3, az sem általános.

    *** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

  • blakey

    titán

    válasz zsberecz #85074 üzenetére

    Persze, amiatt is jó, de az elmúlt 2 évben 6 routert próbáltam, teszteltem. Egyelőre semmit nem érzek a Wifi6-ból. az eszközeimet csak egy router zavarta, illetve csak azzal volt gond, mégpedig egy Synology 1900AC-val, az összes többi AC-s routerrel vígan elvoltak az eszközök. Nekem fontos a jó és stabil router mivel többnyire itthonról dolgozom és nem csak most, már 7 éve, így nálam rendesen megvannak dolgoztatva.
    Ami a AX tamogatottsagot illeti: mobilt surun cserel az ember (2 evente altalaban), - erről le kéne szokni, most már én is inkább komolyabb telefont veszek, de legalább 3-4 évig használom, amit idén vettem nem AX-es.

    TV-t epp most vettem es csak AC-s, de sebaj, van LAN kabele :) Laptopon nem erdekel. - igen, és ez még így lesz egy darabig, ráadásul némelyik még csak a 36-48-as csatornákat ismeri. Idén én is vettem egy TV-t, de az nálam csak megjelenítő illetve szintén kábelen lóg.

    Azt most mar amit veszunk es szamit a sebesseg (es persze uj eszkozt veszunk) az mind AX-es lesz - vagy nem, de az biztos. Az eszközeim nem sz@rok, a gépem használtan is 400e volt és nincs benne AX-es Wifi, AC van, de az "bika". NAS-t is év elején cseréltem, azon nincs Wifi, Switchet is vettem, ahhoz sem kell AX, tablet régebbi, AC-s, telefonok közül egyik sem tudja az AX-et, okos konnektor, nyomtató 2,4 GHz-es. Bár úgy lenne ahogy leírod, de sajnos nem így lesz, továbbra is qrva sok AC-s eszköz lesz a piacon és még a 2,4GHz-esből is sok lesz.

    Autót is úgy veszek, hogy olyan kell amire szükségem van, nem veszek egy Teslát ha bőven elég egy i3. Nem azt írom, hogy a Tesla nem tetszik csak felesleges, na így vagyok a routerrel is, nálam tök feleslegesnek érzem az AX92U-t, qrva jó, gyors is, de a lényegét nem használom ki, ergo nincs is rá szükségem.

    *** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

  • blakey

    titán

    válasz zsberecz #85089 üzenetére

    Ezzel nincs is baj, mivel most veszel vagy kapsz új eszközöket és vannak további eszközök amik kihasználják a Wifi 6-ot viszont érdekes dolog, hogy az AC57U-m Padavan firmware-el olyan lefedettséget és stabilítást ad mint az AX92U-m. Sz@rrá verheti az AX az AC-t de valahogy a CFW-vel minden simább. Olyan szinten gyorsabban reagálnak az oldalak, a játékok, a készülékek, hogy nem is értem miért és hogyan van ez. Valószínűleg a jobban optimalizált szoftver az oka. Most bekötöttem a kis routert és tesztelem egy újabb Padavannal, mert nagyon kiváncsi vagyok. Jelenleg nagyon jók a benyomások és minden azonnal kapcsolódik, működik.Szóval az a problémám, hogy egy 20e-s router nem marad el egy 70e-s routertől. Persze a különbségeket figyelembe véve, tehát AX-et nem használva, szigorúan AC-n és ua. a csatornán. Használat közben semmilyen negatív élményt nem tapasztalok a kisebb routernél.

    *** "Ne kérdezz többet, mint amennyi a hasznodra válik." - Dante *** "Csak akkor tehetsz meg mindent, ha már semmid sincs." - Harcosok klubja ***

  • dkess

    őstag

    válasz zsberecz #85089 üzenetére

    Nemcsak a sok kliens kiszolgálása (sokkal nagyobb gyakorlati sebességgel) az előnye a WiFi6 -nak. Írtam korábban sokat erről most csak kivonatosan ...

    Igen, a sebesség is az. Amennyiben a router mellett állsz egy méterre, akkor mobileszközzel (azaz "csak" 1.2 Gbps módban, de PC -vel 2.4 Gbps módban is teszteltem) kb. majd másfélszerese a sebességelőnye egy AC -hoz (AC1900) képest. Az izgalmas dolgok ugyanakkor akkor lesznek, ha jönnek a falak meg a távolság és az idegen zavaró WiFi -k tucatszámra. Akkor lesz két-háromszoros is a sebességkülönbség ... Persze az oroszlánkörmök AX -es kliensekkel villognak igazán ...

    Késleltetés. 10+ méter, 3 fal után és többtucatnyi full-térerős és "hárompálcás" zavaró idegen WiFi -k között (köztük a saját AC -s router -em is :) ) a legrosszabb ping: 4 és jitter: 1 ms volt. Még egyszer: a legsz@rabb ... 5 GHz -en még itt is többszáz Mbps -t mérve speedtest.net app -al ...

    Nomeg persze az AX -es kliensek kevesebbet fogyasztanak. Persze nem lesz a mobil -nak pl. egy hetes üzemideje :) , de működik. Két SIM, VoWiFi ...

  • raycoon

    tag

    válasz zsberecz #85104 üzenetére

    "Nem a sebesseg a lenyeg, paran mar leirtak."
    Elnézést, de ezt nem vettem észre. A legtöbb érv nekem eddig az volt, hogy mert milyen gyors. Hozzá teszem, hogy nálunk pont ritka a párhuzamos, sok sávszélességet igénylő felhasználás. Ritkán van két, annál is ritkábban 3 videocall. Nincs játék, nincs olyan stream, aminél ez számít. Így az egymásra várás miatti lag sem számít most. Így nekem marad a lefedettség és a jel stabilitása. Ha ezek javulnak egy AX-es routerrel AC-s eszközökkel, akkor mindenképpen érdekes lehet.

    "De ahogy latom, pont amikor uj technologia van es nem a marketing bullshit, akkor agalnak az emberek a regi maradi szabvany mellet."
    Nem ágálok, kérdezek és tanulok. :)

Új hozzászólás Aktív témák