Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Petya25 #137 üzenetére

    Az 1MFt+ÁFA elég baráti ár, ha minden benne van. Mielőtt azonban fejest ugrasz, érdemes végiggondolni ezt-azt:

    - poli, vagy mono a jobb neked? Ezt főként 3 dolog befolyásolja:
    1. Földrajzilag hol van a ház? Nem mindegy, hogy Szeged (legnapsütésesebb városunk), vagy Miskolc (legkevésbé).
    2. Hány fokos a tetőd dőlésszöge? -> 45°, vagy annál meredekebb esetén tud előnyös lenni a poikristályos napelem, az alatt a mono hoz többet egy évben.
    3. Hány fokban tér el a tetőfelület a déli tájolástól? (Azimuth)

    - Milyen tartószerkezetet fognak használni? Sajnos többször találkoztam olyan ajánlattal, ahol a tartószerkezet nem megfelelő ötvözetből készült. Ez azért is fontos, mert a napelem kerete alumínium! Ha az hagyományos rozsdamentes acélból van, akkor a vas, és az alumínium között nedvesség hatására (elég a pára, nem kell eső sem) galvanikus reakció jön létre, ami hosszú távon (5+ év) olyan jelentős korróziót eredményez, hogy egy nagyobb szél vákuumhatása akár le is tépheti a tetőről a rendszert! Az olcsó megoldás mindig kecsegtető a megtérülés szempontjából, de ha épp az ember rokonát (pl. gyerekét, mert az anyósért nem kár) üti agyon, akkor a hajunkra kenhetjük azt a megspórolt pár 10eFt-ot... Találkoztam már redőnysínes (!) megoldással is! Először nem akartam elhinni...

    - A Growatt 3000TL alapvetően jó választás. Meg kell nézni, hogy a napelemek munkaponti feszültsége (Umpp, vagy Vmpp) 360V körül legyen, vagy az felett, mert akkor tud maximális (97,3%) hatásfokkal működni; ugyanakkor fontos, hogy az üresjárati feszültség (Uoc vagy Voc) nem lehet több, mint 500V! Ezt könnyű kiszámolni: megnézed a napelem gyártói adatlapján, és felszorzod 12-vel.

    - túlfeszültség elleni védelem csak AC oldalon van (ez kötelező), vagy DC oldalon is? Milyen? "C" típusú, vagy "B+C"?

    - a "kb. 13eFt havi áramot termel" kijelentés egy nagy baromság, mert nem tudhatják, hogy Te mennyiért veszel 1kWh energiát! Láttam már 33Ft/kWh-s szerződést, nekem 39Ft/kWh van itthonra, de sűrű a 45Ft körüli is, sőt egyszer találkoztam 88Ft/kWh-val, ami extrém durva rablás! Ha a poli/mono kérdés 3 válasza megvan, akkor meg tudom mondani, hogy mennyit termel egy ilyen rendszer, de általánosságban olyan 3200-3400kWh termelésre lehet számítani. Ez 45Ft esetén valóban 12000-12750Ft/hó, de 33Ft esetén pl. 8800-9350Ft/hó.

    - tudni kell, hogy a napelemes rendszer nem táplálhat vissza vezérelt (éjszakai áramként ismeretes), geo, vagy H-tarifás mért részre, ergo ha van ilyenetek, annak nem csökken a számlája, csak a normálnak.

    - mindenképp kérdezz rá, hogy a 10 év garancia mire vonatkozik? Az inverterre 5 év gyártói van, igaz, a Growatthoz lehet venni +5 évet. A napelemekre 10 év 90%, 25 év 80% teljesítménygarancia a jellemző jelenleg.

    - MUNKA: ez nagyon fontos! Ha nincs benne, akkor kérdés, hogy mennyi az annyi? Kérdés, hogy a telepítők tényleg értenek hozzá? Több olyan rendszer javítását kellett megcsinálnom, ahol telepítői hiba miatt ment tönkre valami (pl. az inverter). Be vannak jelentve a dolgozók? A fekete munkával nem lehet versenyezni, de ha baj van, akkor nem csak őket büntetik, hanem téged is! Milyen szerződés készül a munkáról? Ugyan egy későbbi APEH NAV ellenőrzés során mondhatod, hogy azért nincs számlád a munkáról, mert Te magad szerelted fel, viszont garanciális probléma esetén ők is le tudják tagadni azt, hogy jártak ott!

    - Ha már NAV: minimum az inverterről, és a napelemről mindenképp legyen számlád! Ez nagyon-nagyon fontos, mert már most csiripelik a madarak, hogy az utcáról, vagy műholdfelvételről jól látható rendszerekhez mennek ellenőrizni, mert sok a feketén telepített ÁFA mentes rendszer!
    Azt is fontos tudnod, hogy azok a cégek, akik azt hirdetik, hogy szlovák, vagy más országok kisebb ÁFA kulcsa miatt olcsóbb az ő rendszerük, azok gyakorlatilag ÁFA-csalásra kérnek fel, és ezért szintén megbüntethetnek téged is!

    Lesz-e jobb? Hát... itthon? :DDD Vagy igen, vagy nem...
    Az már biztos, hogy a napelemek jelenleg olyan olcsók, hogy már előállítási költség alatt adja a gyártó (kap rá állami támogatást, ami fedezi a veszteségét, ezért volt az EU és Kína között 2013-ban "vámháború")! Az inverter ára sem fog már nagyon mozogni, legfeljebb csiszolnak még a működésükön valamennyit. A napelemek technológiája is eléggé adott, jelentős fejlődés nem várható, de azért jellemző a táblánként 5Wp növekedés évente. 2013-ban 190Wp és 250Wp teljesítményű, idén 200Wp és 255Wp teljesítményű napelemeket forgalmaz az a cég, ahol én felelek a napelemes részlegért.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák