Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #230 üzenetére

    Ahhoz, hogy erre válaszolni tudjak, azért több infó kellene! :K
    Cím (földrajzi elhelyezkedés, és terepviszonyok árnyékhatása miatt), tető dőlésszöge, tájolása, napelem és inverter típusa.
    Ha a grafikon alapján tippelnem kellene, akkor dél-délnyugati tájolásra saccolnék, polikristályos napelemkkel, és talán Growatt, vagy hasonló invertert mondanék. Szerencsére nem kell tippelnem! :DDD
    Amúgy a napi termelés (pláne a pillanatnyi termelés) egy tökéletesen felesleges, és megtévesztő adat. Egy napelemes rendszer soha nem fogja a névleges teljesítményét (pl. 4kWp - ahol a "p" betű a peak szót jelenti). A napelemek ahogy melegszenek, úgy vesztenek a névleges teljesítményükből. Amikor egy napelemre azt mondják, hogy 270Wp, akkor az az úgynevezett STC (Standard Test Conditions) alapján annyi. Ebben a tesztben a napelem 1000W/m2 besugárzás mellett, 1,5AM értéknél, 25°C hőmérsékleten 270W-ot ad le. Ha felraksz egy napelemet a tetőre, akkor az szinte soha nem lesz 25°C-os, márpedig minden egyes °C panelhőmérséklet emelkedés 0,4% teljesítményveszteséget jelent. Magyarul 1000W/m2 mellett 25 helyett 55°C-os a napelem, akkor rögtön vesztettél 12%-ot, és akkor még csak egy paramétert változtattunk a képletből...
    A lényeg tehát mindig az éves termelés! :K
    Lehet persze termelés-kalkulációt csinálni, hogy az elmúlt évek átlaga alapján hozzánézhessük a sajátunkhoz a termelést.

    Termeléskalkuláció:
    A rendszer várható termeléséről kalkulációt a JRC (Joint Research Centre) European Commission adatbázisa alapján készíthetük, ami Európa legelismertebb napelemes kalkulátora. A kalkulátor a következő oldalon érhető el:

    http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

    A kalkulációnál figyelembe vehetjük a földrajzi elhelyezkedést, az átlagos besugárzási értékeket és hőmérsékleti adatokat, illetve a tető dőlésszögét és tájolását, stb.
    Természetesen a kalkuláció csupán tájékoztató adatokat tartalmaz, és a rendelkezésre álló adatok alapján készült, a valós termelés minden évben más lesz, az adott év napos óráinak, felhőzetének, széljárásának, a levegő tisztaságának, és egyéb befolyásoló tényezőknek köszönhetően. Eddigi tapasztalataink és saját méréseink alapján mégis ez a kalkulátor bizonyult a legpontosabbnak éves termelés tekintetében.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #232 üzenetére

    Két munkapontosra nem is gondoltam - ezt megettem! :DDD (Délelőtt kevésbé volt napos az előző grafikonon, és este erősebb volt a hozam, ezért gondoltam nyugati tájolásra...)

    Pillanatnyi, vagy napi termelést összehasonlítani csak ugyan ott elhelyezett rendszerrel lehetne, mert más a helyzet Szeged, és Miskolc között, sőt, még Szeged és Pécs között is. Más a felhőjárás, már a szél, más a páratartalom, sőt más a légszennyezettség is! Márpedig ezek mind-mind befolyásolják a végeredményt! Reálisan összehasonlítani éves hozamot kell, a többi csak humbukk...
    Mindenesetre azon kevés infó alapján, amit csöpögtettél azt kell mondjam, hogy hibátlanul működik a rendszered! :K
    Előző kommentben belinkeltem egy kalkulátort, azzal szimulálhatsz egy ugyan ilyen rendszert akár a saját udvarodba is - DE itt is vedd figyelembe, hogy éves adatokat hasonlíts össze!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #236 üzenetére

    Ahhoz, hogy erre tudjak válaszolni szükségem van a napelem és az inverter pontos típusára (vagy adatlapjára) is.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • tomajer

    tag

    válasz tomajer #238 üzenetére

    Az ajánlatban annyi van, hogy Poly 255W
    Ami emlékeim szerint azóta 260 w -os lett.
    Otthon tudom megnézni a dokumentációt.

    [ Szerkesztve ]

    hallotaxi.hu

  • tomajer

    tag

    válasz tomajer #239 üzenetére

    Nna persze otthon elfelejtkeztem róla ...:-(
    Viszont van itt néhány adat, ami lehet hogy érdekel.

    Mind a két oldalon nyolc panel van.

    Értelemszerűen, délután a PV1 az erősebb :-)

    hallotaxi.hu

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #240 üzenetére

    A Growatt 4000UE inverter egy 3 fázisú, 2 munkapontos (2MPPT) inverter, aminek a maximális DC feszültsége 800V, míg a nominális munkaponti feszültsége 580V. Ez azt jelenti, hogy akkor tud a névleges 96,7% körüli hatásfokkal dolgozni (mint tudjuk az átalakítás veszteséggel jár), ha a munkaponti feszültség 580V körül van.

    A napelemeket képzeld el úgy, mint a hagyományos elemeket: ha sorba kötöd őket, akkor a feszültségük adódik össze, ha párhuzamosan, akkor az áramerősségük. Jelen esetben neked mind a két oldalon 8-8 napelem van, ezeknek az összfeszültségét láthatod PV1 és PV2 sor alatt az általad küldött képekben. Ha tehát további napelemeket kötsz az inverterre, akkor azzal jót teszel, mert a munkaponti feszültség közelebb kerül a neki optimálishoz.
    Az, hogy el fogja érni az inverter eközben a névleges maximális teljesítményét egy másik, de igen fontos kérdés!

    Sajnos azt kell mondjam, hogy akárki állította össze ezt a rendszert, hát... hogy is mondjam finoman... nem volt körültekintő... Nem megfelelő az inverter/napelem kiosztás/párosítás. Ettől még jól működik, csak épp működhetne jobban is.

    Néhány napelemet szerintem még simán ráköthetsz mindkét oldalra. Ha több napelemet kötsz rá, akkor viszont figyelni kell, mert a túl nagy DC teljesítmény átalakításánál nagy lesz az átalakításkori veszteség, ami (mivel világítani nem tud) hőként fog távozni, és az hosszú távon az inverter élettartamát fogja rövidíteni.
    Arról sajnos nincs információm, hogy az alacsony DC fesz. okoz-e bármi egyéb gondot a hatásfok-csökkenésen kívül. Persze itt nem napokról, vagy hónapokról beszélünk, hanem évekről! Egy ilyen beruházásnál (szerintem) nem mindegy, hogy egy inverter a jó/rossz méretezés miatt 5, vagy épp 15 évig fog működni...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #242 üzenetére

    Az invertert mindenképp árnyékoljátok a melegedés miatt!
    A napelemes ventillátor jó ötlet, kérdés, hogy meddig fog működni. Meg kell oldani a vízmentességet, kérdés, hogy mennyire bírja majd a párát, stb. - nem csak a napelem, hanem a venti is várhatóan bekrepál majd. Ha vannak használaton kívüli eszközeid, mindenképp használd őket, és számolj be, mert érdekes a kísérlet! :K

    Bővítésnél célszerű pontosan ugyan olyan - de legalább azonos paraméterekkel rendelkező napelemeket használni, ellenkező esetben valahol valami nem fog stimmelni, és pl. meleg-pontok (hot-spot) fognak kialakulni. (Egy stringben (egy napelemes körben) a legkisebb áramerősség lesz a meghatározó. Ha a rendszerben van nála jelentősen nagyobb áramerősséget produkáló modul, akkor a felesleges energiának valahogy távoznia kell. A napelem egy fordítva működő LED: nem áramból csinál fényt, hanem fényből csinál áramot. Ha valahol energiának kell disszipálnia, akkor - mivel világítani nem tud - hő formájában tudja leadni a "felesleget".

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #244 üzenetére

    a kábelcsatlakozásoknál kell résen lenni, mert azok szinte sosem kültéri felhasználásra vannak kialakítva :N
    Majd tudósíts, mert kíváncsi lettem! :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #246 üzenetére

    Igen, munkapontonként volna az 580V ideális. Ezért mondtam, hogy szarul méretezett a rendszer. Sajnos ez gyakori hiba... :(((

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Janusz001

    őstag

    válasz tomajer #250 üzenetére

    Most egy ilyen van fent : [link] , teljesen meg vagyok vele elégedve. Nyáron egész lakásban max 24 fok van ha szükséges bekapcsolni, bár mi inkább a páramentesítő funkcióját használjuk.
    Ha felkerül a napelem akkor ennek az újabb és eggyel nagyobb változata kerül még fel a nappaliba (a+/a+). Elméletileg ennek a két klímának a fűtőteljesítménye bőven elégnek kellene lennie, hogy télen is kifűtse a lakást.
    Szerencsére jól körbe vagyok szigetelve, nyílászárók is 7 légkamrás 3 rétegűek, nem titkolt célom, hogy a gázszámlát is szeretném télire nagyban redukálni a pluszban megtermelt kw -ok elhasználásával.
    Remélem, hogy a sok "hozzáértő" a döntéshozó helyeken nem fogja tovább drágítani a napelemes rendszer árát ,mint pl a környezetvédelmi termékdíj, amit nonszensznek tartok, tekintve, hogy teljes egészében újrahasznosítható a napelem, nem is beszélve a zöldenergia mivoltáról.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #315 üzenetére

    Aki a napelemes rendszert csinálta Neked, erre nem tért ki? Mert ez egy tök általános kérdés, én már kérdezés nélkül is mindig el szoktam mondani... :F
    A lényeg, hogy áramszünetet a szolgáltató azért csinál, mert dolgozni szeretne a hálózaton. Namármost, ha süt a nap, és a Te rendszered termel, akkor bizony simán lehet, hogy több energiát állít elő, mint amennyit Te el tudsz használni az adott időpillanatban, és mint tudjuk, ilyenkor a többlettermelés megy vissza a hálózatra, szegény villanyszerelő meg közben felmászik az oszlopra, és le is esik rögtön áramütéssel. Ezt nyilván nem lehet engedni, mert az életvédelem mindig fontosabb bármilyen gazdasági haszonnál, ezért is van a szolgáltatóknál "engedélyeztetett inverter lista", mert csak olyan invertert lehet beépíteni, ami áramszünet esetén (legyen az tervezett, vagy védelem miatt bekövetkező (pl. vezeték-szakadás, zárlat, áramütés, stb.)), az inverternek abban a szempillanatban le kell állnia a termeléssel!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz tomajer #318 üzenetére

    és (#317) Borisz76
    Megoldás mindenre van, csak nem éri meg foglalkozni vele! :)
    Értsétek ez alatt azt, hogy ki kell alakítani egy olyan megoldást, ami automatikusan galvanikusan leválasztja a lakásotokat a hálózatról, hogy a visszatáplálást megakadályozzátok. Irodáknál, gyáraknál ez a klasszikus szünetmentes üzemelés lényege. Onnantól, hogy a szükséges energiát mivel állítjátok elő, az már más kérdés. Persze az egész rohadt drága, és egy átlagos felhasználónak (ide értve a kisebb cégeket is) nem éri meg! Ha belegondoltok, egy munkahelynek ez termeléskiesést, azaz bevételkiesést jelent. Ezt a cégnek mérlegelnie kell, hogy mekkora kiesés, és ha olcsóbb egy szünetmentes megoldás kialakítása, mint amennyi pénzt ilyenkor "nem keresnek meg" (azaz buknak), akkor megcsináltatják. De itt milliókról beszélünk! Ráadásul akkumulátorparkra is szükségük van, hogy az energiatermelők beindításáig ne álljanak le a számítógépek, gyártósorok, és ne vesszenek el a fontos dokumentumok, ne sérüljenek fájlok, vagy épp ne menjenek tönkre megmunkálás alatt lévő munkadarabok.
    Kisebb cégeknél ezt megoldhatják úgy, hogy beáll az áramszünet (bukják a mentetlen állományokat), és manuálisan leválasztják a hálózatot egy dög nagy kapcsolóval, majd bekapcsolják az aggregátort, és dolgoznak tovább. Persze a visszakapcsolás is manuális, és mindenféle előírást be kell tartani ilyenkor, de ez most nem is fontos.
    Nézzük akkor a napelemes rendszer esetét!
    A hagyományos inverterek onnan tudják, hogy van-e hálózat, hogy figyelik a szinuszhullámot. Ha az nincs, akkor lekapcsolnak. Ha egy cégnek van szünetmentes üzeme, akkor az is előállítja a szinuszhullámot, és a napelem azt hiszi, hogy minden rendben, mehet a termelés. Amíg süt a nap, addig a napelem előállít annyi energiát, amennyit tud, vagy amennyire pillanatnyilag szükség van. (Ha pl. 80kW energiát tud előállítani a napelem, de a hálózatról leválasztott telephely energiaigénye csak 60kW, akkor azt az inverter nem állítja elő - ezt saját tapasztalat alapján tudom mondani!)

    Otthoni napelemes rendszer esetén tehát nem éri meg foglalkozni a témával. Ahhoz, hogy működjön,
    - le kell választani az ingatlant a hálózatról,
    - szinuszhullámot kell valamivel előállítani.
    Egyik sem olcsó megoldás, pláne nem mindkettő együtt, és akkor még akkuparkról nem is beszéltünk...

    Amúgy meg tételezzük fel, hogy kiesik egy-egy áramszünet miatt mondjuk évente 20kWh termelésetek. Ez 36Ft-tal számolva 720Ft. Évente. Egy sima villanykapcsoló a szobába többe kerül! :U

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák