Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PROTRON

    addikt

    Sziasztok!

    Kicsit hosszú lesz.
    Egy 2011 novemberében vásárolt (gyártva 2011 május) Acer Aspire 5755g notebokkal kapcsolatban írok. Már ugye 8.5 éve kiszolgál, az utóbbi 2 évben villamosmérnök gyakornoki tervezésekhez használtam 2D Autocadban, de előtte volt hogy rendesen meg volt hajtva játékok által. Épületvillamossági, felújítási tervdokumentációkhoz szükséges terveket elbírja, hiába csak i5-2430M-es cpu van benne gt540m videókártyával, 2x4gb ddr3 rammal, meg egy 240-es ssd-vel, az autocad azért annyira nem gépigényes. És igazából a 2mag 4 szál óta nem történtek akkora technológiai világmegváltások processzorok terén, kisebb 3D gépösszeállításokat is elbírt inventorban, vagy épp 720p-s videók vágását.

    Érthetően meg szeretném tartani a továbbiakban is, ha épp valahova el kell vinni meetingelni az anyagokat.

    Közel 3 éve volt utoljára kitakarítva, de mivel egyetlen gép volt így amíg nem érkezett meg az új munkaállomásom nem akartam belenyúlni, mégis csak koros már, nem akartam hogy végleg elszúrjak valamit a folyamat közben. Azért sem akartam kockáztatni a belenyúlkálást, mert az utóbbi években már a billentyűzet gombjainak a felét nem érzékelte, sőt az utóbbi 3/4-ed évben az usb 3-as csatlakozója sem szólalt meg, ahogy a touchpad sem.
    Ezeket annak tudtam be, hogy sokszor játék közben 90-95 fok körüli hőmérsékleten jár a processzor és a vga és mivel külső billt használtam így az első években, garancia idő alatt ez fel sem tűnt. Így elkönyveltem annak hogy bizonyos egységek már nem bírták a sok órán át tartó hőterheléseket.

    Az új asztali gép hűtőegységéhez Thermal Grizzly Kryonaut minőségi pasztát használtam, nosza a maradék pont jó lesz ebbe a kis gépbe, megérdemli így tinédzserkorhoz közeledve.

    A kitakarítás rendben ment, továbbá próbáltam keresni olyan nyomokat amik alapján betudnám határolni a bill és usb hibát, ha legalább tudom hogy javíthatatlan vagy sima szalagkábel csere megoldja, nyugodtabb lennék, de semmi komoly égésnyomot vagy szakadt kábelt nem találtam.
    Összerakás után, akksi nélkül CPU-Z stress teszt alatt 71 fokon stabilizálódott a cpu hőmérséklet, mondom eddig príma, de gpu stressz nélkül ez nem mérvadó. Azonban nincsenek fent játékok, legyen furmark burn in teszt, alig 5 percel a cpu-z után....na 5 percen át figyeltem a hőfokot, látom 81 fok körül mintha kezdene stabilizálódni, nézek vacsit. 3 perc múlva visszatérek a géphez látom sekép sehang, nem is szól a venit. Bekapcsológombra nem reagál, és azért elég meleg a teste, de nem annyira mint a korábbi játékok alkalmával volt.
    Most másnap hiába raktam bele az aksit, a töltés jelző led ami mindig világít megse mukkan, se tápegységre kötve, se simán akksival nem indul. Tudom hogy nagy a baj.
    Ismét szétszedem.
    Egyetlen egy helyen látok égésnyomot, a billentyű szalagkábelnél ahol hozzáér az alaplapon 2 kis ránézésre smd-hez. Ez megmagyarázza a korábbi billentyűhibát, tehát itt szállt el a szalagkábel, csak korábban nem égett el ennyire...most valszeg végleg.
    De sehol máshol nem látok semmi rendelleneset, semelyik alaplapra szerelt-forrasztott egységnél, kondinál, smdnél, ellenállásnál, se a nyomtatott áramkörön.
    Gondoltam hogy hátha DC csatlakozó nélkül, pusztán akksira kötve működik, de úgy se reagál a bekapcsoló gombra. Bár ebben nem sok bizodalmam volt, mert én tuti úgy terveznék gépet hogy dc csatlakozó bekötés nélkül biztonságképben semmiképp ne zárhasson rövidre a bekapcsolás.
    Nem szeretném kidobni, ahogyan nem szeretnék egy 9éves technológiájú alaplapra egy új árát költeni. Pár hete megérdeklődtem és használt piacon kb 40 ezret érne a gép ha mindene működne.
    Szerintem valahol a töltésvezérlő áramkörökben lehet az ördög, de ilyen hibakereséshez se eszközöm, se kellő tapasztalatom, villamossági terület elég nagy ahhoz hogy eddig mással foglalkozhattam. :D
    Remélem tudtok ajánlani valami segítséget.
    Előre is köszi ha valaki érdemben tud reagálni. :)

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pyttawrx #18111 üzenetére

    Szia,
    Igyekeztem a sok szöveg között kihangsúlyozni, de Thermal Grizzly Kryonaut minőségi pasztával lett újra pasztázva, spaklival szépen szétterítve, a korábbi alkalommal noname pasztát használtam és kicsit sokat is, mert elég sok volt a cpu fémsapka oldalán.
    3 éve cserére került a gap pad, az most nem igényelt cserét.
    A mai szétszedés alkalmával a hűtőt is újra szétszedtem és látszódott hogy a hűtőegység teljesen szétnyomta a pasztát ahogy annak lennie kell, éppen hogy a fémsapka oldalán megjelent. Ahogy a nagykönyvben meg van írva.
    Csak a szalagkábelen van égésnyom, illetve az alatta lévő capton szalagon.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Pyttawrx #18114 üzenetére

    Köszi az ötletelést, én is reméltem hogy hátha ilyesmi van a háttérben, de egyelőre a tápcsatit lehúzva csak akksiról indítva úgy hogy tényleg semmi nem volt bedugva nem ad életjelet. Még monitor meg hangszóró nélkül is kipróbáltam. Még az a kör van hátra hogy ugyan ez, csak bedugva a tápcsatit...ha ez sem akkor műszeres mérés kell, csak ahhoz olyan ember is kell aki javítgatott már ilyeneket és tudja hogy mi honnan hova megy...reméltem hogy vannak egyéb ötletek. :S

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz st3v3np3t3r #18116 üzenetére

    Én úgy tudom hogy a GPU-k érzékenyebbek a túlmelegedésre mint a processzorok. Így inkább azt mondanám hogy ha a ventilátor leállása miatt elszáll a hőmérséklet, akkor ha eléri a 127-et azonnal lekapcsol...míg 100-nál még várakozik. Tehát a 127 az inkább a keresztet vetünk rád kategória megjelölése.
    De lehet tévedek.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Trebor0522 #18125 üzenetére

    Csak óvatosan a furmarkal, nekem előző hétvégén sikerült kiégetnem vele legalább 2 fetet az Acer notebookom GPU tápellátási oldalán...igaz 9 éves consumer kategóriás gép és játékok közben sok 100 órán át volt hajtva 90-95 fokos hőmérsékleten, de ha eleve használtan vetted akkor van természetes elöregedése és terhelt állapothoz a tervező által vállalt üzemóra mennyiség.
    De remélem te szerencsésebb leszel.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz st3v3np3t3r #18128 üzenetére

    Remélem hogy nem mesélsz ilyeneket, mert így reggel sikerült félreolvasnod. :DD
    Nem a teszt futott 100 órát.
    A furmark teszt csak kb 8 percet futott mire valszeg túlárammal kinyírt legalább 2 egységet az alaplapon. Amúgy 5 perc után kb 81 fokot mutatott, ezért ott mertem hagyni 3 percre, mivel összesen 15 percig akartam futtatni.
    Korábban játékra is volt használva a gép és az jelentett napi 2-3 óra extrém terhelést (mivel külső bill+egeret használva nem tűnt fel hogy melegszik a ház)...sok hónapokon át. :Y

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz st3v3np3t3r #18132 üzenetére

    Esetemben consumer kategóriás notiról van szó. Amúgy Acer aspire 5755g, i5-2430m, gt-540m. És épp tisztítás utáni stress tesztet akartam csinálni.

    A 9 év alatt legalább 3-4000 üzemórát rotyogott játékok alatt 90-95 fokon a gpu és ezeknél ugye 1 hűtőegység van kialakítva úgy, hogy 1 hőcső indul a cpuról, mellette a második a gpuról és a cpunál csatlakozik a másikhoz, tehát ez utóbbi mind a kettőről von el hőt ha tudna. Csak hát ha a gpu 90 fokos, akkor már inkább átadhat hőt és így a cpu is 90 fokon üzemelt játékok alatt.
    3D tervezés vagy épp 720p videóvágás+renderelés alatt sose ment 70 fok fölé. :D

    Amúgy mivel szinte mindig külső bill+egeret használtam, nem csak hogy nem tűnt fel hogy egyáltalán melegszik a gép, hanem az sem hogy a saját billjei sorban haltak meg, mivel a gpu ezen 2 elszállt tápfetjénél van a szalagkábel. Most ez a szalagkábel rendesen át is égett.

    Egyelőre gondolkodom a gép felújításán, mert a bill mellett a touchpad+usb3+bt modulok is elszálltak az idő során és ha a javításhoz még ezek cseréjét is hozzáveszem már nem 2 fillér. Aztán a végén lenne egy gépem amire pár hete még 40k-t írtak használt piaci árértékre 240ssd+750hddvel, 30 perces aksival, 2x4gb memóriával. Javított alaplappal valszeg még annyit sem érne, mivel nem lehet biztosra menni hogy nem fog valamikor megint elszállni valami elöregedett alkatrész.
    Aztán az 1 dolog hogy a 2. genes proci a benne lévő igp-vel még megbírkózik tecső FHD videókkal 24 colos külső monitoron, de a webfejlesztők folyamatosan azon dolgoznak hogy hiába lenne elég az erőforrás, tutira cserélni kelljen. :D
    Most hogy van asztali munkaállomásom amúgy is keveset használtam már, inkább csak meló miatt volt jó hurcibálni, amihez amúgy akksit is cserélni kéne benne ami még 7król indul.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz st3v3np3t3r #18138 üzenetére

    9 éves konstrukció esetén már nem abban gondolkodom hogy majd egyszer értékesítem, de azért megnézem hogy használt piacon 1-1 megkímélt darabhoz képest milyen a leányzó fekvése. Mennyi ideig tudom majd használni. Amúgy használnám még hurcibáláshoz és tényleg nem kell izomgép, mert van desktop munkaállomás, aztán nem használnék ki egy i9-es 16 giga rammal meg gtx970m-el szerelt új lapotopot.
    De ha találnék újabb generációs alaplapot amiben valamivel erősebb gpu van nem túl drágán....szóval azért ha már gépekkel foglalkozunk nem mind1 hogy a belefeccölt munka és költség után mennyi ideig szolgál ki minket és azt milyen ár/értékkel.
    Csak ezek az eszmefuttatások már eléggé off téma. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz st3v3np3t3r #18143 üzenetére

    Igen, ezért igyekeztem hangsúlyozni hogy az enyém consumer...consumálni kell ebben a világban-->ha megnyekken a videocsip, vagy reball, vagy vegyél inkább új alaplapot. Esetemben egy hazai cégnél végzendő gt 540m gpu csip csere drágább lenne mint aliról egy használt teljes alaplap. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Aleaiactaest #18145 üzenetére

    Elsőre nekem is az a tippem mint tserrof77 kollégának, hogy az erősebb videovezérlő vacakol.
    Nálunk 2 db hp g62-es notebookban is elszállt a dedikált gpu (bár ezeknél a gépeknél ez főként a gpu kimeneti oldalára vonatkozik, azaz nem küldi el a képet), és csak akkor használhatóak ha csak az inteles igp fut. Az én esetemben azt az infot találtam hogy intelcpu+amd gpu esetén, valahol nagyon mélyen úgy van fixre beállíítva a gép, hogy windows esetén normál indítás során mindenképp az erős gpu-t használja. Ezt kiütni csak úgy tudtam hogy csökkentett módban letiltottam a dedikált gpu-t majd 1 újraindításig megjegyezte ezt a beállítást a winfos. Így ha hibernáltam a gépet tudtam hordozni, de ha kikapcsoltam megint nem volt kép.
    Tehát ha engedélyezed az erősebb gpu-t akkor biztos hogy nem lesz eredmény.

    Az ubuntu ilyen téren szabadabb, ott (gondolom anélkül hogy Te beállítottad volna) alapbeállításként a gyengébb igp-t választja, de ezt te is tudod változtatni.

    Szal tényleg jó lenne szerezned egy olyan procit mint ami most benne van kölcsönbe tesztelni.

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz Patrizia #18203 üzenetére

    Hello,
    If I'm right, you dont speak hungarian, you just try to finding solution for your problem. If you use google translate, it's a little bit hard to get the exact meaning of some hungarian speech.
    For example the line "conclusion", is only interested after the problem solved. :)

    About the exact machine type, it's not enough the "Toshiba Satellite", and the "date", because, its the name of the manufacturer, and the whole produtc line, and the manufacturer made multiple exact type under the same product line such as Satellite, and year. You need to find more details, maybe a label on the palm rest, or at the inside of the battery holder. Or if the machine can power on, download an application called "HWinfo", its free, and it will list the machine details.

    About the fault: can you upload a video with sound on, to a video site and link it to here?
    Because not all of the electrical noises means defected components.

    A new charger can always the fastest solution, but if you can show us a video, maybe there are other ways. About the video quality, a normal smartphone can handle it, and with that you can use youtube. :)

    But if you really need a new charger, to buy the best compatibility model you need the exact type number of your notebook, like I mentioned before.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák