Új hozzászólás Aktív témák

  • dabadab

    titán

    válasz Deluxe00 #34 üzenetére

    Nem ertem, mire fel ez a nagy felhaborodas amiatt, hogy felsoroltam, hogy mim van, ugyanis a hozzaszolasodbol erosen az jott le, hogy szerinted aki PC-n nez filmet, az ehhez egy 14''-es varazsgombot meg kinaipiacos aktiv hangfalakat hasznal, mindossze ennek akartam ellentmondani.

    Ugy latom, konkret ervet nem sikerult produkalnod, igy aztan kenytelen vagyok en kezdeni.

    Lassuk:
    Zenehez mostanaban leginkabb CD-n kap az ember. Azon ott figyel a 44.1kHz / 16 bit / sztereo jel. Az audio CD formatum mai szemmel nezve elegge elbaltazott, igy nehez rajta precizen seekelni, emiatt ha olvasas kozben a lezer vmi miatt elvesziti a fonalat, nem teljesen trivialis visszaallni oda, ahol volt, a pontatlan visszaallas meg azt eredmenyezi, hogy a hangadatbol hianyzni fog v duplan szerepel egy kis reszlet, ami egy kattanas formajaban nyilvanul meg. Ket modszer van: vagy megprobalunk atombiztos CD lejatszot epiteni, vagy pedig megprobalunk okosan pozicionalni. Az elso modszer siman lehet realtime (ily modon CD lejatszokban kedvelt), a masodik nem feltetlenul az, viszont megnyit tovabbi lehetosegeket, pl a nehezen olvashato reszeknek (karc, kosz) tobbszor is neki lehet szaladni, hatha sikerul. A ket megoldas kozul mindenkeppen az utobbi szolgaltatja a kevesebb hibat tartalmazo vegeredmenyt - sot, ha maga a lemez normalis allapotban van, akkor garantaltan hibamentes lesz. Igy mindenkeppen ertelmesebb modszer az, ha az ember vmi normalis programmal (cdparanoia, EAC) berippeli a CD-ket, es azontul csak a gepen eltarolt file-okat hasznalja (tomoritesre meg nyilvan nem 96kbites mp3-at, hanem vmi vesztesegmentest, pl FLAC-ot hasznal).
    Nos, ott van a HTPC-n a digitalis jel a maga tokeletes mivoltaban, ezek utan a kovetkezo lepes az, hogy eljuttassuk az erositohoz. Szerencsere kitalaltak az SPDIF interface-t, ami digitalis, igy aztan ez sem okoz tul nagy gondot: osszedugjuk a kettot, es hopp!, maris bitre pontosan atszokkentek az adatok. Ugyanis, mindenfele osszeeskuveselmeletekkel szemben, a bitek akkor is csak egyszeru bitek maradnak, ha eppen audioadatokat visznek, ettol nem lesznek semmivel sem serulekenyebbek. Ha egyszer azokbol a nyamvadt bitekbol masodpercenkent egymilliard is gond nelkul atjut a 60 ft-os CAT5e kabelen, akkor valoszinuleg a CD szereny savszelessegenek sem kell soktizezer forintos kabel (es ha az ember ezt nem hiszi, akkor ellenorizheti is az elmeletet egy SPDIF bemenetes hangkartyaval - en megtettem). ''Es a jitter?'', hordulhetnel most fel, de ne tedd: a jitter nem gond, ha a vevo oldalon ujraclockoljak a jelet, marpedig minden normalis receiverben ez tortenik, mar csak azert is, mert ott figyel egy DSP azert, hogy kezdjen vmit a DD meg DTS kodolasu cuccokkal.

    Vagyis a vegen a digitalis jel bitrol bitre pontosan megerkezik az erositore. Egeszen pontosan mi nem tetszik ebben? (Es mivel nincsen semmilyen hiba sem, ezert aztan tok mindegy, hogy mit hasznal az ember, optikai v koax kabelt, az eredmeny ugyanaz.)

    Az egyetlen konkret kerdesedre pedig valaszolnek, vagyis erre:

    ''Azt amugy, hogyha már értessz a digitális adatátvitelhez, el tudod mondani, melyik digit kábel hányszor és hogyan alakít át?''

    Igen, el tudom mondani: egyszer sem. Ugyanis a kabel, az istenadta, egy passziv cucc, nem alakit at semmit, az egyik vegen bemegy a jel, a masik vegen meg kijon. Ennyi. Nyilvan, ha jo alaposan, mindenfele muszerekkel megvizslatjuk, akkor persze lesz kulonbseg a konkret analog jelalakok kozott a kabel ket vegenel, de hat a digitalis technologianak eppen ez a varazsa, hogy egy bizonyos hataron belul ezt adatvesztes nelkul elviseli - a kabel altal okozott torzulas pedig ezen a hataron belul van - kulonben rossz, el kell dobni, es venni helyette egy jol mukodot.

    DRM is theft

Új hozzászólás Aktív témák