Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz #71562240 #82 üzenetére

    Szimplán arról van szó, hogy megfelelő ismeretek hiányában, félinformációkkal és tévképzetekkel nem lehet szakmai vitát folytatni. Ez nem csak a te kommentjeidre igaz, hanem mindkét oldalról elhangzott pár szakmailag téves vélemény különböző emberektől.

    Banbanő-ről amit tudok, az alapján egy régi vágású mérnök, akinek még elektronikát is kellett tanulnia a szakmájának elsajátításakor. Szóval elektronikai téren valószínűleg sokkal pontosabb képe van ezekről a dolgokról, mint neked.

    Magam részéről nekem szakmai szempontból elég felületes az elektronikai ismeretem, csak néhány könyvet olvastam el jó pár évvel ezelőtt. Emellett viszont informatikai oldalról vannak ismereteim a digitális eszközök működéséről. Szóval az ismereteimmel kb azt ki tudom szűrni, amikor alapvető dolgokban téves állítások hangzanak el (pl digitális átvitellel működésével kapcsolatban).

    A Dunning–Kruger jelenség remekül látszik a kommentekben is: Banbanő a magasabb szintű ismereteivel nem mondja, hogy 100%-ig hibátlan a digitális átvitel, mivel tudja, hogy milyen problémák jelentkezhetnek. Erre persze a kevésbé szakmai hozzászólók rávághatják, hogy na ugye hogy nem jó a digitális átvitel. Pedig valójában lehet egy a több milliárdhoz az esélye a hibázásnak, de egy mérnök erre akkor sem mondhatja, hogy 100% hibátlan. Csak tudatlanság mellett lehet bármiről teljes bizonyossággal nyilatkozni, mert minél több ismerettel rendelkezel, annál jobban látod, hogy mennyi mindent nem tudsz még.

    A hit és a tudomány vitája pedig definíció szerint értelmetlen.

    Szerintem bárki mondhat szubjektív véleményt, hogy szerinte mi szól jobban, de kár szakmai alapot hinni mögé, ha azzal nem rendelkezünk. :)

    Szerk:
    és még a fülünk sem egyforma :D

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz nemlehet #99 üzenetére

    "A komplexitás viszont valószínűleg így van, olyan műszer szerintem nincs ami MINDENT EGYSZERRE tud mérni amit fül érzékel."

    Ha hallható dolgokról beszélünk, akkor néhány kHz-es tartományokról van szó. Ezzel szemben vannak amatőr eszközök, amik néhány MHz-et fognak át, míg a profibb eszközök sok MHz-et. Az analóg és digitális televíziózásban is 8MHzes sávszélességet használnak, az meg ráadásul többféleképpen modulált is. Szerintem létezik rá műszer, amivel lehet egyszerre mérni azt ami a hangzást befolyásolhatja :)

  • azbest

    félisten

    válasz schawo #110 üzenetére

    Átfutottam egy csomó kommentjét. Nem látom, hogy bármiben ellentmondanék neki, mert nem láttam, hogy misztikus dolgokat akarna állítani. Pont hogy mérnök szemmel ír sok mindenről.

    Gyanítom valamit félreértettél a kommentemben.

    (#111) kammerer:
    ha neked még az sem világos, hogy a hang és a Hz közt mi az összefüggés, akkor sajnos nincs miről beszélnünk. Úgy emlékszem, hogy legkésőbb középiskolában már előkerült ez a téma.

    De nem mond, hogy nem vagyok segítőkész: amikor több száz MHz-es sávszélességet feldolgozni képes eszközök léteznek, akkor 20kHz sávszélesség (de akár lehetne 100kHz vagy több is) pontosan mérhető és összehasonlítható.

    (#112) CPT.Pirk :
    Ha a hangzás arról szó, hogyan szólal meg valami, akkor frekvenciák és felharmonikusok jutnak eszembe. Ez reprodukálható. Mert a hang és összetevői kapcsán minden mérhető. Elég komoly ismeretekkel is rendelkeznek a szakemberek, aki a tömörítéseket, virtuális térhangzásokat és effekteket készítik.

    Ha a hangzás alatt pszichológiai dolgokat értetek, akkor javaslom a hangulat szó használatát helyette :) Persze ez is mérhető bizonyos mértékig, de az már orvostudomány.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz schawo #114 üzenetére

    Az usb kábeles kommentjeit olvasva például be is ugrott, ha többféle usb adatátviteli mód van. Pontosan nem tudom hányféle, mert el kéne hozzá olvasni a szabványokat. Viszont valószínű, hogy usb hangkártyánál az alacsony késeltetés fontosabb, mint az átvitel hibátlansága. De például egy pendrive esetén olyan átvitel kell, ami garantálja a hibamentességet (ellenőrzés, csomag újraküldés). Na most egy zeneszerzőnek fontos lehet a kis késleltetés, mert kellemetlen ha a számítógépes hangszerének késik a hangja, de a zenehallgatásnál nem számít, hogy az adathordozóról beolvasás után azonnal meg is szólaljon. Szóval ott lehet bufferelni, ellenőrizni és újraküldeni, ha hiba történik. Ezt például nem tudom mennyire veszik figyelembe amikor a "dac"-okat véleményezik.

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #120 üzenetére

    Gyanítom nem ugyanarról a mérésről van szó. Részemről a hallható hang vagy a hangszóróra küldendő jel méréséről.

    Ha hangosság / hangmagasság / hangszín és hasonló paramétereket nézzük, azt mindet egyben tartalmazza egy olyan mérés / felvétel ami a teljes értéktartományt lefedi. Ezt pedig biztosan le lehet fedni, véges az eszközök értéktartománya. Másrészt nagyságrendekkel nagyobb sávszélességgel lehet mérni, mint amire a hangeszközöket használjuk. Maga a zene rögzítése is felfogható ennek, ami stúdiókörülmények közt sokkal precízebb, mint ami a belőle készülő termékre jellemző. Vagy teljesen másról beszélünk?

  • azbest

    félisten

    válasz bambano #124 üzenetére

    Mondom én hogy másról beszélünk. Nem a zenét, mint fogalmat mérjük, hanem lejátszásban részt vevő eszközök eredményét. Megfelelő pontosságú mérésekkel kimutatható kell legyen, hogy a kevésbé műszaki kolléga által misztikusabban megfogalmazott hangzásbeli különbségek mik. Sőt, a legjobb, hogy reprodukálhatóak is. Például van amikor a nagyzenekar lemegy a barlangba az akusztika és a hangulat érdekében, de egy filmben vagy játékban ezt mesterségesen teszik hozzá az élményhez az effektekkel.

    Az ízlésbeli és pszichológiai tényezők nem szempontok a mérnöki "jó" (pontos) meghatározásánál.

    Kezdem azt hinni, hogy azért van ennyi vita hifi témában, mert a a műszakilag hozzá nem értők próbálnak műszaki kifejezésekkel meggyőzni műszaki szakembereket arról, hogy bizonyos fajta torzítás, ami szubjektíven tetszik valakiknek, az a helyes és hibátlan eredmény.

    Szerk: másrészt műszaki tényezőkre próbálnak fogni olyan misztikus hangzásbéli különbséget, ami vagy mérnökileg meghatározható torzítás vagy valójában nem is létezik. A torzítás lehetőségét tudja és belátja az, aki ismeri az eszköz mérnöki működését. A misztikus összetevő meg egy vicc.

    Azzal szerintem senki sem vitatkozik, hogy valaki másnak más fajta zene vagy hangzás tetszik, mert ennyi erővel arról is mehetne a vita, hogy milyen a tökéletes mozifilm. Főleg, hogy ezek még a hormonháztartással összefüggően is változó szubjektív dolgok.

    "A komplexitás viszont valószínűleg így van, olyan műszer szerintem nincs ami MINDENT EGYSZERRE tud mérni amit fül érzékel."
    Innen indultam, hogy kiegészítsem, de igen, ez mérhető teljes egészében, mert pár kHz sávszélesség feldolgozása nem műszaki kihívás.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz bkercso #244 üzenetére

    EAC weblapon van részletes leírás róla [link].

    Nagyon leegyszerűsítve többször is kiolvassa az adatot, hogy észrevegye, ha valahol hiba lenne. Ma már ennek talán nincs akkora jelentősége, de gondolj arra, hogy az első optikai meghajtók mennyivel érzékenyebbek / pontatlanabbak voltak a technika akkori állásával. A dvd és bluray korában már nem kihívás a cd által megkövetelt pontosságot megbízhatóan hozni. Ezek is hasonló technológiára épülnek, csak nagyságrendekkel precízebb készüléket kívánnak a nagyobb adatsűrűség miatt.

  • azbest

    félisten

    válasz Teasüti #258 üzenetére

    A sima pécés hanglejátszásnál mindenféle más hang is lehet, ami a különböző programokból jön. Ezeket szoftveresen összemixeli. Eleve többféle mintavételezésű és bitmélységű hangok is szólhatnak egyszerre, amit átalakít arra, amire a hangkártya beállításánál megadunk. Gondolom az a bit-re pontos opció arra vonatkozik, hogy hagyja ki a szoftveres mixert és egy az egyben küldje ki a hangot. Gondolom ilyenkor nem is adhat ki egy programnál több hangot.

    Itt például valami olyasmit írnak, hogy automatikusan arra áll be, amilyen a hang formátuma [link]

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz DarthSun #272 üzenetére

    A pécé kétféleképpen tud cédét lejátszani. Az egyik mód, amikor magát a hangot tolja át egy külön kábelen analóg módon a cd meghajtó. Ez már nem gyakori, jellemzőbb, hogy adatként olvassa ki és a pécén egy szoftver szólaltatja meg. Na ott az éppen olyan, mintha egy wav fájlt játszanál le. Ha a hangkártya vagy a lejátszó belekavar, effektez, akkor bármi lehet belőle. Ha közben sima windows hangok is hallatszanak, akkor a windows szoftveres mixerén is keresztülmegy.

    Valami más lejátszószoftver vagy beállítás kellhet, ami kihagyja a mixelést és direktben kiküldni azt amit kap.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák