Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bdzsana

    csendes tag

    Valaki írta, hogy a fejlesztők amint meggazdagszanak elkezdenek kapzsik lenne és megakarják kaparintani még a maradék 30%-ot is. Mint nem dollármilliárdos fejlesztő elárulom, hogy a kisebb fejlesztőknek sem nagyon tetszik. Kezdjük ott, hogy Apple talán elsőként létrehozott egy app storet, ami a fejlesztőknek rohadt nagy segítség volt, és tényleg boldogan odaadták a 30% százalékot mert előtte rémálom volt a terjesztés.
    Azóta eltelt 12 év, ami a tech világban rengeteg, az app storeok innovációból általános terjesztő eszközzé váltak. Ma már nem adnak annyit hozzá, illetve nem adnának annyit hozzá ha lenne verseny. Maradjunk a Fortnite példánál, ha most eltűnne az Apple, akkor a Fortnite usereker akik iPhonet használnak nem tűnnének el, hanem vennének másik fajta telefont és azon játszanának Fortniteot. Így az Apple-nek már olyan nagy hozzáadott értéke nincs. Régen igaz volt, hogy létrehozott egy piacot és örüljünk, hogy kapunk belőle egy szeletet. Ma viszont nem létrehozza a piacot, hanem kivág belőle egy darabot. Az embereket betereli a saját kerítése mögé, hogy ott ő szedje a vámot.
    Az Apple azt mondja még mindig, hogy látod mennyi pénzt kerestél, ami a mi szolgáltatásunk nélkül lehetetlen lett volna? Ezért jogos a 30% is. Csakhogy van pár szolgaláltatás amire ez szintént igaz. Mondjuk ha nem lenne áram, akkor programozó létemre hajléktalan lennék, szóval jogosan mondja az áramszolgáltató, hogy látod az én segítségem nélkül hajléktalan lennél, inkább add nekem a fizetésed 30%-át és cserébe lesz áram.
    De mondhatá az email szolgátatód is, hogy 200 forintot megért egy email küldése, mert még mindig jobb mint postára szaladgálni.
    De, hogy ne rugaszkodjunk el ennyire a fejlesztéstől ilyen hülye túlzó példákkal, ott vannak a fejlesztő eszközök, amik ma már tényleg nélkülözhetetlenek és kérhetnének ők is százalékot.
    Ha az AppStore-okhoz hasonlóan viselkedne mindenki a fejlesztés során, akkor a végén nekem 0 maradna.
    A legnagyobb probléma hogy nincs verseny. Az egykor innovatív techcégek akkorára nőttek, hogy most ők állnak az innováció és verseny útjában. Hiába lenne most itt éppen a kezemben a világ legjobb opprendszere, mehetnék vele a hídalá, hiszen ezen a piacon már nem az a lényeg milyen jó a terméked, hanem mennyi adatod, kontented és kapcsolatod van és mennyire ismered a usereket, ebben pedig az Apple és a Google behozhatatlan előnyre tett szert. A PC-n monopol helyzetben lévő Microsoft is elbukott a mobil próbálkozásával, elbukott a Samsung, és valószínűleg az Epic is el fog a store miatt a Tencenttel a háta mögött ami a világ egyik legynagobb techcége.
    Kérdem én ha ők nem, kik tudnak a két óriással versenyezni? Ha valaki kitalál valami jobban nem tud vele mit kezdeni, mert ahhoz, le kellene szerződni a telefongyártók hatalmas részével, hogy az legyen rajta mondjuk Droid helyett, de még mindig ott a probléma hogy nincs rá kontent, ami a legnagyobb bukó szokott lenni. Tehát konkrétan előállni egy vetélytárssal ami tartalmalig is képes versenyezni, nem lehet. Az Apple és a Google uralmát megtörni nem lehet. A másik út ami beszokott következni, hogy az innovációt mivel a kicsi nem tud vele mit kezdeni, a nagy felvásárolja, ami megint megakadályozta a kisebb előretörését.
    Ezért fontos, hogy a Google és az Apple platformjára is érvényesek legyenek a szabad piac szabályai, mert ha velük versenyezni már nem lehet, legalább az ő piacterekien legyen szabad a verseny, mert enélkül ők istenek.
    Az Apple pont jó példát hozott, amikor az Unreal Engine fejlesztői programját akarja visszavonni, holot nagy valószínűséggel egy külön jogi egység Epicen belül mint a Publishing aminek saját licence van.
    Az Apple visszavonja a Publishing divíziótól a kiadás jogát, de mivel az Apple fejlesztő program szerződésében az is benne hogy azt indok nélkül bármikor visszavonhatja ezért úgy gondolja, hogy a szükséges él vele és akkor már az Unreal Engine-től is elveszi.
    Na ez itt már egy probléma ha a ő különösebb indok nélkül képes taccsra vágni egy ilyen céget + több ezer fejlesztőt és jelenleg is fejlesztés alatt álló projectet.
    Ha én nyitok egy kocsmát akkor nem válogathatok kit engedek be és kit szolgálok ki különben a hatóságok megbüntetnek. Kivéve ha nincs alapos indokom, pl valaki részeg stb, de itt az Unreal Engine az égvilágon semmi rosszat nem csinált.
    Ez egy túl nagy hatalom egy túl nagy cég kezében amit a törvénynek szabályoznia kell!
    A versenykorlátozó hatására meg a Steam a legjobb példa a játékosok között. Tök jó store nem? Mindenki szereti ugye? Tök jó szolgáltatásai vannak nem? Na hát ha a Windows az Apple példáját követte volna még az ötlete sem születhetett volna meg.
    A mobilok a "modern PCk". Általános használatra vannak így véleményem szerint ugyanolyan nyiltnak kell lenniük mint a PC-knek.

    Ennyit az Appleről. Ha valaki nem érti egyébként platformtól függetlenül miért sok a 30% leírom tömören hogy zajlik a fejlesztés.
    Beraksz egy csomó pénzt kisebb-közepes mobiljátéknál nálunk 20-30 millió forintot. Elkészül a játék.
    Kockáztatsz hiszen mindig benne van a pakliban hogy bukó lesz az egész. De attól még el kell juttatni a userekhez. 2 út van, vagy saját magad kezded reklámozni és megint rádobsz kb ennyi pénzt, és bízol benne hogy jól csinálod, vagy odaadod egy kiadónak.
    A kiadók kb úgy szoktak működni, hogy fizetik a reklámot és a kapcsolataikon keresztül elinzézik a jó helyet az AppStoreokban.
    A teljes bevételt elteszik mindaddig amig ők meg nem térülnek utána a legjobb ajánlatok is 50/50 share-től kezdődnek.
    Szóval itt a store kap 30%-ot csak azért mert megjelenhettünk, a kiadó aki kis kockázatot vállalt legalább 35%-ot és a fejlesztő aki a legtöbbet max 35%-ot.
    És az a szomorú, hogy hiába vesz le a store "csak" 30%-ot kb nekik lehet köszönni és rohadt hozzáállásuknak, hogy szükség van kiadókra, hiszen az un. "feature" kiemelés nagyrészt kapcsolatokon keresztül történik, amik meg a kiadóknak vannak.

    Az Epic meg nyilván nem egy hős, neki is meg vannak az érdekei amik mozgatják, de az amit el akar érni nekem nagyon is szimpatikus.
    Nem tudom hogy az hogy megszegte a szerződést direkt, az egy szinpadias belépője volt a csatába, vagy az ügyvédeinek volt erre szükség igazából nem is érdekel.

    [ Szerkesztve ]

  • bdzsana

    csendes tag

    válasz Giovan! #1049 üzenetére

    A Google és az Apple uralja a mobilpiacot. Mindkettő kikerülhetetlen piac, ha sikeres akarsz lenni. Mivel kikerülhetetlenek annyit kérnek ami a piacot éppen még nem bénítja meg.
    Ha Amazonon árulsz valamit de az felviszi 50%-ra a fee-t akkor majd árulod eBayen ott is mindenki eléri. Na most mobilon rohadtul nem ez a helyzet, ha csak Androidon adod ki akkor az iPhone userek nem érik el (az amcsi fizetős userek nagy része, ami pénzben a világ fele)
    Azért vagyok a szakmámban és azért fejlesztek ezekre a platformokra mert jó vagyok benne és jól élek belőle. De ettől függetlenül még érezhetem igazságtalannak a 30%-os adót. Ha a te keresnél havi 10 millió forintot amiből 7et elvisz az állam még mindig jól élsz és nem fogsz munkát váltani, de azért még érzed az igazságtalanságod és szót is emelsz esetleg ellene. (vagy talán el is vinne most ennyit ? :D) Mindegy nekünk az adózás előtti eredményben is van egy ilyen. Ettől függetlenül szeretjük, de lehetne igazságosabb, és a verseny ezeken a platformokon mindenkinek jót tenne.
    PC-n is jótt tett.

    [ Szerkesztve ]

  • bdzsana

    csendes tag

    válasz joey04 #1073 üzenetére

    Az a baj, hogy nem érted. 2 cég uralja a piacot megtörhetetlen hatalommal. A mobil jelenlét feltétele kb màr minden biznisznek. Ha mobilon meg akarsz jelenti se a Googlet nem tudod kikerülni hiszen ott van a felhasznàlók jelentős része, de az Applet sem hiszen az amerikai fizetős felhasznàlók jelentős része ott van. Ha amazonon nem tetszik a szabàly atmész ebayre és ott is eléri mindenki a termékedett itt pedig nem, mert itt fel van osztva a piac. És ez a piac semmilyen módon nincs szabàlyozva. Ha én nyitok egy kocsmàt és megmonfom hogy te jöhetsz be de mari meg igen màsnap megbüntetnek a hatósàgok. A fejlesztők ki vannak téve a storeok szabàlyzatànak és kb semmilyen törvény nem védi őket. A szabàlyzatba benne van hogy indok nélkül is kizàrhatnak ha akarnak. Ha hoznak egy szabàlyt, ami több ezer fejlesztőnek veszi el a megélhetését nincs hova fordulni mert a policyt alàírtad és benne van hogy megtehetik, de nem is tehettél màst mert alàírtad. Ha nem érted ezzel mi a baj, akkor nem tudom milyen nyelven írjam le. A mobil piacon kívüli piac rendesen be van szabàlyozva, de ez nincs és egy ekkora piaccal két cég azt csinàl amit akar, mindenki ki van téve a policynek. Az Epic is megszegte a policyt de tehetett e màst minthogy alàírja ha meg akart jelenni a mobil közönsségnek? Nem. Jó ez a vilàg, ahol a jelenlegi legnagyobb piac 2 cég kénye kedvének ki van szolgàlva és kb a teljes mobil piac 30%at bezsebelik amire olyan bevételre tesznek szert, amivel akkora előnyökre tesznek szert, hogy senki a közelükbe nem fog érni, és ezàltal fent is tudjàk tartani az önkényes szabàlyaikat. Nem akarok túl sokat csak azt, hogy nyilvànítsàk ki hogy az appstoreok is olyan piacok mint a többi és érvényesítsék rà az összes piaci szabàlyt.

  • bdzsana

    csendes tag

    válasz Busterftw #1110 üzenetére

    Meccsnézés közben én is megszoktam tudni mondani a focistàknak mit kellene csinàlni, de pàlyàn még nem nagyon bizonyítottam. Az alternatív appstoreok gyakorlatilag semmit nem érnek, csak ott ahol nem elérhető valamilyen szinten a Google Play. Ràadàsul semmit nem jelent a userek szàma. 150 brazil sem tesz ki 1 amerikai felhasznàlót bevételben.
    Nem értem mi a rossz abban ha erre a két cégre is vonatkoznànak a piaci szabàlyok.

  • bdzsana

    csendes tag

    válasz Giovan! #1130 üzenetére

    Én nem nyafogok. Szeretem azt amit csinàlok, és még így is lehet boldogulni a Googlen és Applen. De attól még vannak problémàk, amiről lehet beszélni és kell is. A fejlődést az mozgatta, hogy mindig akartuk a jobbat. Ha az el lehet menni elvet követték volna mindig az emberek elég fura vilàgban élnénk, ha egyàltalàn léteznénk.

  • bdzsana

    csendes tag

    válasz Busterftw #1143 üzenetére

    Nagyon feketefehérben gondolkozol. Ha a Google és az Apple nem lenne élhető nyilvàn nem is létezne. De attól még lehet probléma és ezt màr a hatósàgok is làttàk màr az Epic előtt is. Olyan egymàsba épülő rendszert ecosystemàt építettek fel amivel màr nem lehet versenyezni. És mivel a piac erősen szabàlyozatlan ők hozzàk az àltaluk irànyított piac szabàlyait. Lehet azt mondani hogy csinàlj jobbat csak hülyeség. A vilàgon nincs és nem is lesz olyan cég aki le tud szerződni a fele hardvergyertòval és az összes létező fejlesztővel hogy portoljàk màr oda is az appjukat lehetőleg most. A fejlesztők akkor fognak menni ha van user, a user meg akkor ha van app. Ahogy a windowsnak sincs vetélytàrsa a macosen kívül semmi azóta se úgy az androidnak és iosnek se lesz soha a fenti összefüggés miatt. Ezért kell a szabadpiaci szabàlyokat a platformokra külön kiterjeszteni, mert ha nem azzal elismerjük, hogy két cégé a mobil piac és az àzsiàn kívüli vilàg úgy tàncol, ahogy ők fütyülnek és az ő sajàt policyjuk irànyítja a gazdasàg jelentős részét. Avagy fontosabb e 2 cég érdeke mint az összes többié. Ez a probléma jóval magasabb szinten àll mint a 30%os adó. De azért ez az adó is érdekes főleg, hogy nem csak ebből van bevételük, hanem a reklàmból is hiszen sajàn appstoreon belül reklàmoznak pénzért. Az Apple bevétele az AppStoreból tavaly 26 milliàrd dollàr volt azaz 7800 000 000 000 forint. És ebben nincs benne a Search Ads. A Googlenek és Applenek annyi pénze van, hogy szó szerint nem tud vele mit kezdeni. Egy részét visszaforgatja fejlesztésbe egy részét befekteti és hatalmas részén ül. Ez a mennyiségű kivont pénz màr az amerikai gazdasàgra is rossz hatàssal van és elkezdték törni a fejüket a politikusok mit tegyenek ez ellen. Szóval azért a helyzet összetettebb mint sem hogy itt a végére jàrjunk de az biztos hogy nem fekete és fehér. Szerintem valami vàltozàs előbb utóbb lesz hogy mennyire drasztikus azt nem tudom.

    [ Szerkesztve ]

  • bdzsana

    csendes tag

    válasz Giovan! #1150 üzenetére

    +érdekes helyzet lenne az is ha valóban létrejönne a verseny. Vajon a fejlesztőnek akkor jobb e ha van 2 platform amire fejleszteni kell, vagy van 80 de valamennyivel kevesebbet vonnak le. Kínàban pl rengeteg jelentős app store van de nem hogy lenyomtàk volna az àrat 50% körül vannak. Egyébként pont a Tencent szólalt fel ez ellen tavaly és próbàlta elérni, hogy adjanak többet a fejlesztőknek.

Új hozzászólás Aktív témák