Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mike88

    senior tag

    Sziasztok!
    Volna hozzátok 1-2 kérdésem, sör gyártásával kapcsolatban, egyelőre főzéssel nem foglalkozom, mivel abszolút kezdő vagyok a témában, pálinkafőzéssel viszont foglalkozom már jópár éve...
    Az első kérdés az, hogy (keresve láttam, hogy többen használtatok/használtok sörsűrítményeket), ezeket kierjedés után szimplán palackozzátok vagy használtok a palackozás után valamilyen szűrési eljárást? Kell-e egyáltalán? Első 1-2 decit kiöntitek-e, utolsó pár decit kiöntitek-e? Avagy ezt úgy ahogy van, lelehet palackozni?
    Mikor kezditek el lepalackozni, (mikor érdemes?) ha abszolút leállt az erjedés, vagy az utóerjedés vége felé, amikor még teszem azt egyszer-egyszer bugyborékol a kotyogó 1 órában? Miután lepalackoztátok, cukor rákerült, (olvastam, hogy kb. 1 hét, mire a szénsavasság kialakul) ebben az egy hétben, majd ezt követőn milyen hőmérsékleten tároljátok? Mert értem, hogy a szénsavasságot a cukorral újraindított erjedés okozza, csak hogy az erjedéshez elvileg kell egy magasabb hőmérséklet 15-20 fok, tehát ebben az egy hétben még érdemes a házban/pincében hagyni, majd lehet hidegre tenni vagy hogy?
    Az utolsó kérdés inkább kíváncsiskodás, mert a miértjét szeretem tudni minden szabálynak, hogy az miért született, így vagyok a pálinkafőzéssel is ill. a cefrézéssel is. Erre keresve itt nem találtam meg a választ, de máshol sem, csak ilyen általános információkat, ami egyébként abszolút igaz a gyümölcsök cefrézésére is. Szóval miért kell ennyire iszonyatos módon odafigyelni a fertőtlenítésre? Mik lehetnek a következményei a hanyagságnak és mikor jelentkezhet? Gyümölcsöt én úgy cefrézek, hogy a gyümölcs megvan mosva, (persze ez más okból történik), a hordókat pedig (mivel van bőven) előpárlattal szoktam átöblíteni, majd áttörölni, majd csapvízzel ismét átöblíteni. Így cefrefertőzés nálam még soha elő nem fordult, holott azt azért főerjedés alatt, sűrű cefre esetén nyitogatni kell naponta 1-2x. No most ehhez képest (és ne haragudjatok meg érte, lehet tudatlanságból adódik a dacoskodásom), de azt látom a sörkészítés körül, hogy ez a fertőtlenítés már-már mániákus, egymásra próbálnak licitálni az ezzel aktívan foglalkozók. Tehát hogy üvegeket elmossuk palackozás előtt, az abszolút OK, egy poharat is elmosunk amiből már ittunk, hogy az erjesztőtartályt elmossuk, azt is értem, mint írtam én is elszoktam, de hogy csapolás során azt a kis fütyfürütty pár centis csapot is sprickolják egyesek chemipro-val, no meg a kotyogót is, kupakokat is elmossák... Szóval, hogy házi körülmények között ez nem túlzás, egy egyébként irányított erjesztés során, aminek eleve az a lényege (többek között), hogy a vadélesztőket kizárjuk, ezáltal az erjedési folyamat helyes lezajlását biztosítjuk? Persze biztos el kell cseszni egyszer s utána már nem kételkedik benne az ember, szó se róla... :D Hát majd max. most elcsesztem egyszer, azt olvastam, hogy a fertőzés felütheti a fejét a palackozás után is pár héttel, majd meglátjuk. Cefréző vödört elmostam egyébként meg a csapot is, meg az üvegeket is, de szimplán mosószódával, ezt használom akkor is, ha elfogy az előpárlat (annyi előpárlat azért nincs, hogy 46 üveget átöblítsek vele, hacsak nem öntöm egyikből a másikba, de akkor még mindig mosnám az üvegeket). Hogy a csapot még palackozás előtt is elmossam, hogy a kotyogót is elmossam, hogy a kupakokat is, hát eszembe sem jutott...

  • Mike88

    senior tag

    válasz Jofi81 #18963 üzenetére

    Értem. Köszönöm a linket, átolvastam. Több minden tisztázódott előttem. Ami meg nem, az majd tisztázódik. Annyi kérdésem lenne még, hogy mit jelent az, hogy "teljesen leerjed egy cefre"? Van refraktométerem, cukorfogyást tudok figyelni, no de mit értsek alatta? Ha 1-2 napja nem csökkent 1 fokot sem, vagy ha 1 hét alatt nem csökkent 1 fokot sem? Azaz milyen sűrűn vegyek mintát?

  • Mike88

    senior tag

    válasz Jofi81 #18966 üzenetére

    Na, OK, akkor ez sincs másképp, mint a többi cefrénél. Ezért vettem anno refraktométert, hogy kiderüljön megakadt-e az erjedés vagy végbement. Aztán igazából, akkor amikor vettem, akkor egyszer előfordult velem, aztán sosem, ezen feldühödve vettem, de gyak. ez nem is nálam tesz szolgálatot, hanem haveroknál, mert Ők rendszerint elcsesznek valamit. No de akkor ez úgy van, ahogy én gondoltam, az a cefre, ahol 2-3 napos intervallumban a brix már nem mozdul, az egyébként szigorúan véve még nem feltétlen kierjedt cefre (most a megakadást hanyagoljuk, nem erre gondolok...), de nem vitáznék ezen, lényeg az, hogy megerősíti azt, hogy nem csináltam rosszul. Egy valóban kierjedt cefre esetében egyébként elképzelni nem tudom, hogy azt szimplán cukor hozzáadásával kvázi újra beindítod (szénsavasítás), de javíts ki, ha rossz az elképzelésem. Tegnapelőtt (3 nap után) megnyitottam egy 3 decist, abban már számomra elfogadható mennyiségű szénsav volt (hát elbírnék többet és lesz is még biztos), tegnap egy fél literest, abban nem volt annyi, mint a 3 decisben előtte való nap, de úgy néz ki attól nem kell tartanom, hogy túltoltam a cukrot, hogy túl korán palackoztam. Vasárnap telik le az egy hét, akkor megnyitok még egyet, s ha elég szénsavasnak találom, akkor kiteszem hidegre.

Új hozzászólás Aktív témák