Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #19482368

    törölt tag

    válasz xTc #525 üzenetére

    Azt tervezem, hogy elsőkörben beszerzek egy USG-t, amivel PPOE kapcsolatot építek fel a net szolgáltatóm felé, valamint VPN szerverként szeretném használni, illetve a 2 VLAN-t is szeretnék, egy a laptopoknak, egy pedig NAS-nak és Printer szervernek.

    Igen ezt mind tudja a USG.

    A Wifi-t első körben az USG mögé kötött TP-Link routerem oldaná meg.
    Itt azért már lehetnek problémák. Alap esetben úgy működik a USG hogy létre hozod a VLAN-okat, létre hozod a DHCP-szervert, és Unifi Switch esetén megmondod neki hogy melyik switch port melyik VLAN-ba tartozzon.
    Hogy ez hogyan működne Tp-Link switchen nem tudom.

    Később ezt szeretném lecserélni, egy unifi POE-s switch-re és egy 5ghz-es AC-s AP-ra.
    Ebben a formában teljes mértékben meg tudod valósítani az elképzeléseidet, és egy felületen tudod nyomon követni egy adott switch port forgalmát.

    Szerintetek működőképes ez a felállás átmeneti jelleggel?
    Képlékeny a dolog, de elméletileg igen, bár bizonyos plusz funkcióktól amíg Tp-Link switch van elesel.

  • #19482368

    törölt tag

    válasz xTc #530 üzenetére

    Az merult fel bennem, hogy ez nem overkill otthonra
    Én olyan faszkalappal hülye beteg gyerekkel, gyerekekkel vagyok itt megáldva hogy muszáj volt nomálisan kiépíteni, mert tele lett a tököm, az okosságaival. Itt a környéken az összes wifi legyen az Telekom, vagy UPC átjáró ház. 1 emeleten van 4 lakás, egy 10 emeletes lépcsőházban 40db max AP van. Vegyük számításba a szomszéd lépcső házat. akkor ez a szám maximum 80-ra nő. Ebből kapásból tudok X embert aki nem üzemeltet Wifi hálózatot. Tehát 80db AP-nél kevesebbnek kell lenni. Ennek ellenére 180-300db AP fog be az UAP. A 2,4 Ghz rendszeresen interferenciát csinál. És még sorolhatnám. Így gyakorlatilag rá lettem kényszerítve erre a látszólagos overkill-re. Mert fontos számomra a biztonságos internet, használat.

    Ennek kapcsan elkezdtem nezni az edge routerekkel van esetleg vele barkinek tapasztalata? Miben kulombozik a Unifi sorozattol?

    Vannak különbségek nem is kicsi.
    Pl Unifi USG és hozzá a Unifi Switch. A USG Layer3 router, ebben megegyezik az Edge routerel. Viszont tűzfalazás tekintetében kényelmesebb opciókat ad. A Unifi Switch az csak okos switch. Míg a Edge switch Layer2 ahol lényegesen több biztonsági beállítást lehet elvégezni.
    Éppen ezért írtam fentebb hogy Vezetékes fronton lényegesen több beállítási opciót, és biztonsági beállítást nyújt az Edge Router, switch család.

    A unifi USG se rossz, egyáltalán nem lehet ezt elmondani róla. De pl tűzfalazás szempontjából pl nem olyan intelligens a DPI mint Edge vonalon. Mit is akarok ezzel mondani. Edge vonalon azt látod hogy az AmazonCloudFront-ra túl sok az adatforgalom. És tisztában vagy vele, hogy te semmit nem használsz onnan. Ezt Edge fronton az intelligens DPI segítségével fel tudod venni mint tűzfalszabály. És tiltani, ha szükséges. Ez USG vonalon jelenleg nincs meg. A USG lehetőséget biztosít arra hogy különböző riasztásokat be állíts, és küldjön arról neked emailt, vagy jelenjen meg az értesítések menüben. Ebbe bele tartozik az is ha valamilyen eszköz csatlakozik a hálózathoz. Ez pl Edge routerben nincs meg. De Edge switch-ben már van erre lehetőség.
    Ilyen apró plusz szolgáltatások miatt írom mindig, hogy ugyan meg lehet oldani, hogy bizonyos eszközökkel kiváltunk Unifi eszközöket, de USG, Unifi Switch, Cloud.key UAP kiszerelésben adja ki mindazt a szolgáltatást, miért kedvelt wireless hálózat kiépítésében.
    Míg az Edge router, és Switch sokkal inkább Vezetéken adja meg azokat a plusz szolgáltatásokat. Igen, jól érted. Az Edge router is akkor adja meg azokat a plusz szolgáltatásokat, amikor Edge Switch-et kötsz utána. Ebben a felállásban megvan a Layer3 router, és Layer2 switch. A switch is rengeteg plusz szolgáltatás biztosít, ami pl az Edge routerben a switch részben nincs meg. Ugyan ez a helyzet pl a DHCP-ben is. Az Edge router által biztosított DHCP szerver, szinte a megszokott alap beállítási lehetőségeket biztosítja. Ellenben ha a switch-en hozod létre, megkapod azokat a plusz szolgáltatásokat, és biztonsági beállításokat ami elvárható lenne. Szóval vezetékes fronton Edge router, és Edge switch, és akkor elég sok mindenben le vagy fedve, míg wireless esetén a unifi USG, Unifi switch, Cloud-key, UAP eszközök biztosítják teljes körűen a szolgáltatásokat, lehetőségeket. De ez abból a szempontból nem elítélendő, hogy ez minden normális cégnél így kezelik. Sőt ugye sok esetben van plusz licenc díj is. Amit évente meg kell újítani.

  • #19482368

    törölt tag

    válasz xTc #533 üzenetére

    Nekem sincs felfúrva sehova, le van rakva a lakás közepén, és teljesen lefedi az egészet.
    Akkor van annak értelme, és jelentősége amikor nagy tereket akar az ember lefedni. Pl open office iroda helységek. Egy átlagos lakás esetén ha megfelelően van elhelyezve, le kell fednie kényelmesen.

  • Mr Bond 007

    őstag

    válasz xTc #533 üzenetére

    Nekem is itt van a gép asztalára simán lerakva. Családi házban, (kisméretű tégla) de még 2 házzal odébb is stabil a wifi kapcsolat. :K

  • Core2duo6600

    veterán

    válasz xTc #530 üzenetére

    Egyaltalán nem.
    Ha most vennék akkor Unifit vennék wifi nek, ha kihallnak a mostani ap ék, akkor ezt választom.

    (#532) ungawa
    Elötte próbáld meg, hogy kirugod a managből az ap ét, és megtalálja - e magától újra.

    [ Szerkesztve ]

    Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

  • #19482368

    törölt tag

    válasz xTc #539 üzenetére

    óóó ezen nem kell aggódni, egyre több lakossági internet előfizető telepít falra szerelhető kis rack szekrényt, és telepíti be a vállalti szegmenst megcélzó eszközöket. Csak Magyarországon, ez még nem jött divatba, pl van olyan rajongói site, ahol a lakossági előfizetők mondhatjuk dicsekednek azzal, milyen szépen behelyezte, és a kábelek, milyen szépen össze vannak kötegelve, elvezetve oldalra stb... Mondhatni, home network szépség versenyt csinálnak. :D Ahol ott figyel a rack-ben a router, a switcek, a unifi eszközök. stb...

    [ Szerkesztve ]

  • #19482368

    törölt tag

    válasz xTc #541 üzenetére

    Kicsit vicces egyébként, de ha úgy nézzük, ép ideje hogy ebben is fejlődjön a kultúra.
    Egy szépen kiépített, és karban tartott gépteremtől nincs szebb. Vagy akár rendezőtől. Mondjuk elég ritka ahol, rendben tartják ezeket a helységeket. Én annak idején nagyon mérges tudtam lenni arra, ha a kolega nem vezette végig rendesen a patch kábelt, vagy ledobta a földre, majd ott hagyta, és nem akasztotta vissza méretnek megfelelően a helyére.

  • #19482368

    törölt tag

    válasz xTc #543 üzenetére

    Hát ha minden kimegy Cloudba, akkor ott komoly bajok vannak. Minden nem mehet, és ennek is megvan a maga kockázata, nem is kevés. Pont a jó múltkorában olvastam erről, ahol pro- kontra módra mutatják be, ennek előnyét, és hátrányát. Kicsit olyan szaga van sok esetben, hogy a felelősséget akarják sok esetben át hárítani. Nem is olyan rég volt egy ehhez hasonló botrány, ahol egy ilyen céghez jutottak be, és vitték az adatokat. Amit persze először tagadtak, majd kiderült a probléma.

  • #19482368

    törölt tag

    válasz xTc #545 üzenetére

    Security oldalról lehet jól és rossz is üzemeltetni a rendszereket.
    Nem ennek kellene lenni az elsődleges szempontnak, főleg napjainkban?
    Én már kiestem ebből a pop szakmából, régen. És mindig megdöbbenek dolgokon, hogy milyen felelőtlenül vannak kezelve bizonyos dolgok.

    ÓÓÓ hát az üzemeltetés egy másik világ. :D Kedvencem az volt amikor a Citrix szervert 80% kihasználtsággal akarják 100% üzemeltetni. :D :D
    De ebbe már ne is menjünk bele. én már úgy is rég kiszálltam ebből a buliból, és biztos azóta már sokat fejlődött pozitív irányba minden.

  • #19482368

    törölt tag

    válasz xTc #547 üzenetére

    Vissza kanyarodva, az én véleményem ne szarozz, nekem is nehezen vette be az agyam, hogy lakossági szinten kis és közép vállalati eszközök használata, szinte már alap, bizonyos körökben. Illetve akinek belefér az éves családi költségvetésbe. Mert hát ugye, nagyon nem olcsók ezek az eszközök. De megvan az az előnyük, hogy apránként, meg lehet venni. És akkor jól becsapjuk magunkat, hogy nem is olyan drága. :D :D :D
    Már akinek fontos hogy csökkentse, hogy átjáró ház legyen. Sajnos itt tartunk. De mint mondtam, külföldön is egyre népszerűbb hogy a lakosság ilyen eszközök beszerzésén gondolkozik, és telepíti be magának lakossági előfizetőként. Ki UBNT vonalon, ki MikroTik vonalon, és még sorolhatnám. Vannak olyan emberek, akik lesejtezett vállalati eszközöket, vagy használt vállalti eszközöket vásárol, és úgy oldja meg. Álltalában Cisco-t szoktak. Lehetőség van sok megoldásra, még a spórolásra is. Én csak biztatni tudok mindenkit, nem kell félni tőlük. Ha nem megy, akkor sincs nagy gond. Egy szakember némi tisztelet díj fejében, biztos hogy hatékonyabban tud segíteni. Sajna el kell fogadni, hogy itt járunk. :(

Új hozzászólás Aktív témák