Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szabifotos

    senior tag

    válasz Exian #954 üzenetére

    Panelnél nem tudom, hogy van, de én most húzattam újra 30 méter bejövő fővezetéket és az is alu volt. Ha megfelelően vastag akkor nem gond, szerintem, de én sem vagyok (még) villanyszerelő.

  • csemberlen

    őstag

    válasz Exian #954 üzenetére

    Nem gond, legtöbbször régi épitésnél alu volt a bejövő. Lehet nem is olyan vékony mint gondolnád, legalább 6mm2 szokott lenni. Eon nem végez órátol munkát. Regisztrált szerelő kell oda.

    Hja kérem az élet nem egy habostorta

  • Mintcar

    tag

    válasz Exian #954 üzenetére

    Na kérem, itt van néhány fogalomzavar :R

    „Kiderült, hogy a lakáson belül ugyan minden kábel réz, de a fő bejövő betáp kábel a villanyórától az bizony alumínium.”

    Nincs azzal semmi gond. Az esetek túlnyomó többségében a felszállók 35mm2-es alumínium vezetékek. Az arról leágazó méretlen és mért fővezeték 6mm2-es. Ha jól emlékszem 1976-tól már 10mm2-est használtak. Amennyiben szabványosít/csatlakozási teljesítményt bővít a kolléganő, akkor 10mm2 Mkh-ra fogják cserélni még a 10-es alut is. A 25A-s kismegszakítóval névleges csatlakozási teljesítményt korlátozzák. Ha villanytűzhelyhez lesz azért az elég necces. Legalább kéne a 3x16A. A 6mm2 alumínium el fogja bírni, mert 25A-ra van korlátozva. Inkább itt az a kérdés, ha megy a sütés főzés mit fog szólni a kismegszakító bimetall-ja, ha elindul mellette egy mosás vagy egy mosogatás is, vagy valami egyéb fogyasztó.

    Amúgy a kérdésed teljesen jogos. Mert a tűzhely igazán megtudja megterheli rendszert, és hát lehetnek vicces dolgok a régi társas házakban ha itt ott van egy kis átmeneti ellenállás. Rossz vagy „okosított” csatlakozási teljesítményt korlátozó kismegszakító is megtréfálhat és akkor biztosan a csirkével fog együtt sülni a 6mm2-es fővezeték.

    „A másik, hogy a földelés is csak amolyan látszólagos, …..”

    Na itt álljunk meg picit. A panellakásban nincs földelés, sőt egyetlen társas házi lakásban sem, sőt a családi házaknál sem. Magyarországon a rendszerek minimum 90%-a nullázott azaz TN rendszerű és nem TT. A TN rendszer nagyszerűsége, hogy mi nem földelünk semmit az ég adta egy világon. A tápláló transzformátor kivezetett csillagpontja van földelve (és a PEN viszonylag sűrűn, hogy a potenciálja ne másszon el)! Például sokan vannak abban tévhitben, amikor a családi háznál leütnek egy földelő szondát, hogy akkor „csinálják a földelést” (nem megyek bele mélyebben legyen annyi elég, hogy a PEN vezető potenciál rögzítése történik meg).

    „A másik, hogy a földelés is csak amolyan látszólagos, mert az órától bizony nem jön földkábel, hanem egész egyszerűen a megszakító táblábában van összekötve a nulla és föld sín.”

    Két dolog lehetséges:
    1. A szintleágazóból jön be a védővezető (földelés) egy dobozba, és onnan van szétosztva a védővezető. Ebben az esetben a felszálló TN-C-S a rendszerben épült ki.

    2. A társasház felszállója TN-C rendszerben épült ki (szerintem ez van a te esetedben). Vagyis a PEN vezetőt a panel főelosztójában nem választották szét. Ebben az esetben a PEN-t a biztosítéktábla PE sínjére kell kapcsolni, és onnan van leágaztatva az N sínre.

    „villanyszerelő, akit kihívott, nagyon könnyelmű volt és bele sem nézett a megszakítótáblába, úgy mondott véleményt és javaslatokat”

    Kérdés, hogy mi volt a célja az átnézésnek miért hívta oda a villanyszerelőt? Ha a lakás felújítás alatt áll, a villanyt most kell felújítani. Hiába használtak rézvezetéket, a rendszer nem a mai igények kiszolgálása készült abban biztos lehetsz, igazából nincs mit megnéznie a szerelőnek. Pláne ha villanytűzhely is lesz. Az egészet fel kell újítani egy kosz alatt, és a tűzhely miatt át kell három fázisra mert botrányos lesz az egyidejűség.

    w123 200D 1.1millió km+

Új hozzászólás Aktív témák