Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • csemberlen

    őstag

    válasz cappa72 #5390 üzenetére

    Milyen klima ez? Márka, teljesitmény?

    Hja kérem az élet nem egy habostorta

  • PROTRON

    addikt

    válasz cappa72 #5392 üzenetére

    A dugalj adatlapjától ahonnan szerezted az infót betudnád küldeni ide?
    Csak mert sima háztartási lakás konnektorok esetén általában 16A-esek szoktak lenni és nem különböztetik meg a 7a és 7b terheléseket, pont azért mert nem szoktak nagy terhelésű állandó gépeket beléjük dugni, max porszívóznak heti 2-3x az emberek.
    Egyébként a klímákban alacsony teljesítmény igényű motorikus ventilátorok vannak, magasabb teljesítményű motorikus kompresszor(ok), meg szivattyú. Gyártója válogatja hogy mennyire spóroltak rajtuk.

    A kérdésedre:
    az újabb, inverteres klímák működése úgy szokott történni, hogy mivel energiahatékonyak, így durva ellentmondás lenne ha folyamat 3050W-on pörögne, hisz az óránként 3kWh számlázott energia.

    Ha nagyon nagy a különbség az elérendő hőmérséklet és a tényleges belső valamint a külső hőmérséklet viszonyban, akkor rövid ideig, 5-10 percig a felsőbb teljesítmény tartományban járatják a kompresszort és szivattyút, tehát az energetikai szempontból mértékadó berendezéseket, amikhez képest a ventilátorok elenyészőek.
    Aztán ahogy csak tudnak lejjebb vesznek a kompresszor fordulatszámból, mert amennyire tudom laikus szinten megfogalmazva kb 35-40%-os villamos terhelésen van a legjobb hatásfoka az egész energetikai folyamatnak. Nem a villamos hatásfokra gondolok, hanem az energetikaira ami alapján a SEER és a COP értékek kiadódnak.
    Max teljesítményen járatva a kompresszorokat, ezen értékek kisebbre jönnek ki, tehát csak hasraütésszerű érzékeltetés okán:
    lehet hogy 3kW max villamos teljesítmény mellett pl csak 4-es SEER-t ér el, ami 12 kW hűtési teljesítményt jelent, míg 1,5kW villamos teljesítményen ugyanaz a klíma 6-os SEER értékkel bír, ami 9kW hűtési teljesítményt jelent. Ha neked pl 6kW hűtési teljesítmény elég lenne ahhoz hogy csökkenjen a szobák hőmérséklete, választhatsz hogy lassabban de összességében olcsóbban hűtesz, vagy gyorsan, maxon, turbón lehűtöd a helyiséget, ami drágább fogyasztás lehet.

    A tényleges "automata" működésre tehát egy példafelvetés:
    Ha a 1 hónapja nem voltatok otthon, mindent lekapcsoltatok és a szobákban egységesen felment 32 fokra a levegő, kültéren van 36 fokos hőség, hazaérkezéskor pedig azonnal 24 fokra állítasz be mindenhol célhőmérsékletet.
    Ilyenkor az első 5-10 percben valóban felsőbb tartományban, 2kW fölött terhelhet a duó egységed, ha benyomod a turbot, megközelítheti a 3kW-ot.
    Aztán ahogy közeledik a célhőmérséklethez, a gyári szoftvere elkezdi az algoritmusok alapján beállítani a fogyasztás-hőérzet-hűtési tempó szentháromság optimális üzemállapotát, így folyamatosan csökken a terhelés 1,8 majd 1,5kW.
    Aztán amikor már a beállított hőmérséklet bizonyos tűréshatárán belül ér, akkor már csak szinten tartást végez, lemegy egészen 0,6-0,8 kW-ig, vagy még lejjebb.

    Ezért javasolják a klímások, hogy ha teheted nyáron még éjszakára se kapcsold ki a klímát, persze ha hangos és nem tudsz aludni az más tészta. A teljes fogyasztásod magasabb lesz, hisz éjszaka is jár, de adott kánikulai nap alkalmával pl reggel 8 és este 7 között kevesebbet fog fogyasztani, hisz csak szinten kell tartania. Tehát kevésbé is fogja terhelni a konnektort.

    De mégegyszer, ha hangos és nem tudsz aludni nem kell kínozni magad, én se teszem, az enyém is hangos. :D

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz cappa72 #5396 üzenetére

    Inkább villanyszerelési, csak szerencsédre a klíma topicot is figyeli olyan aki belemászott mélyebb műszaki kérdésekbe. :)

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • PROTRON

    addikt

    válasz cappa72 #5641 üzenetére

    Természetesen ezt senki sem olvasta hogy ilyen szerződés szegést szeretnél végrehajtani, hisz akkor akár egy utólagos ellenőrzés során buksipaskolás mellett még büntit is kaphatnál, amiért még a nulláját(!) is valami furcsa, "idegen" berendezésen keresztül vezetted a vezérelt áramkörnek. : O

    BTW a forumhoz tartozó, véletlenül olvashatóan írt, de valamiért zárójelbe tett krédésedre a válasz:
    Természetesen van a vezéreltnek saját nullája, hisz a nappali mérőóráddal bármi történhet, az egy másik vételezés. Ezért is szokott lenni külön kiselosztója a vezérelt áramkörnek.
    Régebben nem volt kötelező, de új szabványos mérőhelyeknél még a földelést is külön viszik. Régebben sok helyen földelést közöset vittek a nappali elosztóba és onnan vitték át a vezéreltbe.

    De elképzelhető hogy annyira sokáig tud a nappaliról járni, hogy alig fog a vezéreltről fogyasztani, mert folyton kellően meleg lesz a víz. És így hosszú távon a kényelem nem lesz gazdaságos, ha folyton nappaliról melegíted a vizet. Persze azt is lehet hogy a nappalira is raksz még egy időkapcsolót hogy csak akkor adjon áramot amikor a komfort érzetetek miatt szükséges, tehát amikor otthon és ébren vagytok és sokan használnátok.

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

  • csemberlen

    őstag

    válasz cappa72 #5706 üzenetére

    Magadnak? Majdnem ennyiért van boltban is, azok talán jobak is.

    Hja kérem az élet nem egy habostorta

  • lappy

    őstag

    válasz cappa72 #5706 üzenetére

    XBS onnan van es nem kell heteket várni rá

    Bámulatos hol tart már a tudomány!

  • PROTRON

    addikt

    válasz cappa72 #5709 üzenetére

    Tényleg olyan mennyiség kell hogy megéri a darabonként 200 forintot megspórolni a drágább gyárók, komolyabb minősgéellenőrzésé?
    Mert azt látni kell hogy a drágább gyártó esetén a hibás működés 99%-ban azt jelenti hogy nem enged át áramot, tehát nem lesz veszélyes az elmenő hálózat.
    Míg az olcsóbb termékeke esetén a hibás működés 50%-ban azt jelenti hogy akkor is átenged, ha valójában le van kapcsolva, vagy épp túláram esetén túl lassan old le, emiatt tűzveszély alakul ki.
    Bármilyen komolyabb felújítás esetén általában az elosztó költség a legkevsebb, sose értem ezen spórolni.
    Pl egy teljes panel lakás 60 négyzetméteren teljes villanyszerelése valahol anyaggal együtt 600-900 ezer forint (lámpák nélkül), ebből még drágább megszakítók esetén is kevesbb mint 50K maga az elosztó...a kismegszakítókon összesen spórolhat kb 5k hufot, szemben a teljes költséggel...tényleg megéri a gyengébb minőség ellenőrzés miatti kockáztatást?

    Kínai csodákkal is ez a gond, hogy Ali-n rendelve nem tudhatod milyen a tényleges minőségellenőrzés, valamint összeszerelési minőség csak ha kiutazol és leellenőrzöd...

    [ Szerkesztve ]

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák