Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • solfilo

    veterán

    válasz mattheus #6981 üzenetére

    Jó a 3200 Mhz-es modul, azok szoktak tudni XMP-vel 2933 MHz-et is, ha szükséges lenne. Nekem ilyen G.Skill van, régebben volt fagyás 3200 MHz-es XMP-vel heti 1x kb, szóval aktiváltam a másik XMP profilt, azóta 2933 MHz-en megy. Ja, nem volt a lapom támogatási listájában (MSI B450M Mortar).
    Azóta jött ki több bios, javított memória kompatibilitással, de nem próbáltam még visszatenni 3200MHz-re, így is bőven megfelel. :)

    mod: Ja igen, a procim Ryzen 5 2400G, a 3xxxG szériának már jobb a memóriavezérlője. :K

    [ Szerkesztve ]

    solfilo

  • solfilo

    veterán

    válasz mattheus #6986 üzenetére

    Pont arra céloztam a hsz módosításával, hogy neked nem kell annyira figyelned a memóriára, mert a Picasso kevésbé válogatós, mint a Raven. Ehhez adalék, hogy nem csak a kompatibilitási listában lévő RAM-okat tudják szépen hajtani, mint az én példám is mutatja.

    Szóval nem kell túllihegni ezt a RAM kérdést, s mivel a linkelt RAM-ok benne vannak a lapod támogatási listájában, nyugodtan vedd meg közülük valamelyiket. :)

    Anno vettem volna én is támogatási listán lévő RAM-ot, de 70-80k körül mozogtak, így olcsóbbat vettem (52k volt a 16GB RAM KIT :O ), végül nem bántam meg.

    [ Szerkesztve ]

    solfilo

  • arabus

    addikt

    válasz mattheus #6986 üzenetére

    ezt vedd: [link]

    Xeon Platinum 8468,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

  • viperabácsi

    addikt

    válasz mattheus #6986 üzenetére

    A leg tutibb ami biztos megy az a Crucial Ballistix Sport LT 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz BLS2K8G4D32AESBK
    Biztos nem vennék mást. Ha lapod nincs még meg akkor inkább MSI , mert nekem a rammal a strix (
    ROG STRIX B450-I GAMING
    ) lappal volt szopás az MSI B450M mortar max ment pöcc-röff.

    Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

  • #80977664

    törölt tag

    válasz mattheus #6981 üzenetére

    Nekem két gépben is Gigabyte B450 AORUS PRO van, hasonló kategória mint amit te kinéztél. Ez biztosan megy az alábbi két 3200 MHz modulokkal (2*8GB) 3400G procival.

    XMP profillal 3200MHz-en:
    HyperX 16GB Fury DDR4 3200MHz CL16 KIT HX432C16FB3K2/16
    HyperX 16GB Predator DDR4 3200MHz CL16 KIT HX432C16PB3K2/16

  • Mercutio_

    félisten

    válasz mattheus #7017 üzenetére

    A magas hőfok azért van, mert még nincs futó oprendszer ami az energiatakarékossági funkciókat kezelje.
    Ha az inteles gépet is csak a biosig engeded és annyi ideig a biosban mászkálsz mint az amd-nél ott is magasabb hőfokok lesznek. (Bár a gyengébb igp miatt talán nem ennyire)

    Hűtőből a ház és annak szellőzése függvényében az ID Cooling környékén is nézelődhetsz, esetleg be quiet bár az drágább.

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

  • solfilo

    veterán

    válasz mattheus #7017 üzenetére

    Folyamatosan változó hűtő sebességet kezeld a biosban a venti beállításoknál. Nem olyan rossz az a Spire, de vehetsz persze jobbat. :)

    solfilo

  • apatyas

    Korrektor

    válasz mattheus #7020 üzenetére

    Lőjj egy Ubuntut, csak hogy ne a pucér biost nézegesd addig se..

    pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

  • mattheus

    őstag

    válasz mattheus #7017 üzenetére

    Sziasztok!

    Egy korábbi hozzászólásomat folytatnám, mivel ma komoly "harcok és küzdelmek" során sikerült (talán :F) összeraknom a véglegesnek gondolt gépemet.

    Először is a végleges konfiguráció:

    - Asus ROG STRIX B450-F GAMING alaplap
    - Ryzen 5 3400G
    - Arctic Freezer 34 eSports
    - HyperX Predator 16 GB 3200 Mhz
    - Western Digital 250GB Black SN750 NVMe SSD
    - Toshiba 500 GB HDD
    - FSP 700W-os táp
    - Zalman T7 házikó

    A beszerelést a szokásos módon a hűtő és az SSD beszerelésével kezdtem. Az Arctic hűtő esetében dicsérték a felszerelés egyszerűségét, ami egészen addig igaz is volt, míg a ventilátort nem kellett lefogatni. Bármit is próbáltam, mindig lerepült a drót felfogatás során (egyszer millimétereken múlott, hogy nem a szemembe szállt....), de végül nagy nehezen sikerült. Valószínűleg én nem vagyok eléggé ügyes kezű, ráadásul el voltam kényeztetve korábban Arctic hűtőkkel, ahol mindig gyerekjáték volt a teljes procedúra, de tapasztalatgyűjtésnek ez a kihívás tökéletesen megfelelt.

    Utána jött a házba való berakás. Na az ismét egy tortúra volt, mert le kellett szerelni a házhűtőt, hogy beférjen a lap, ami után tényleg egyszerű volt, de azzal nem számoltam, hogy kb. 2 milliméter választ el attól, hogy pontosan a felfogatásra szolgáló lyukakra álljon a lap. Akárhogy mozgattam az alaplapot , nem akarta az igazságot. Teljesen véletlenül az egyik lyukba sikerült felfogatnom egy csavarral, innentől egyre egyszerűbb volt a többit is....... Közben komolyan pár szívrohamot kihordtam , annyira rossz volt nézni azt, hogy mennyire kellett a lappal küzdeni. Tanulság? Ebbe a játék házikóba ATX lapot sose szereljen be senki :)

    Ezt követően jött az újabb kihívás, a 8-pin EATX 12V kábel csatlakoztatása. Na ez a ház szerelhetőségből 5-ből 2 pontot érdemel (ATX esetén), ezért itt is ment az ötletelés, hogy hogyan vezessem a kábelt és egyáltalán hogyan férjek oda virsli újaimmal. Hála istennek pár szép indulatszó és próbálkozás után ezzel is megvoltam.

    A szerelés innentől kezdve már eseménytelen volt, így lassan, de megnyugodtam :)

    Következett a bekapcsolás (kicsit aggódtam, hogy minden rendben lesz-e egy ilyen szenvedős összeszerelés után). A bekapcsológomb megnyomását halk egyszeri sípolás és felpörgő ventilátorok zaja kísérte, végül megjelent a ROG logó :) a képernyőn
    BIOS betöltése követte a ténykedésemet, ahol örömmel konstatáltam, hogy minden fel van ismerve. :)) . Egy dolog miatt bosszankodtam, hogy a Full HD monitoromon a BIOS nem jelenik meg tökéletesen, mert a szélek lelógnak, de azt mondtam, kicsire most nem adok....

    Mentés után a pendrive-ot csatlakoztattam, hogy telepíthessem a W10Pro-t. Telepítés során kiválasztottam a NVMe SSD-t, mint Windows telepítési fő meghajtót. A fájlok másolása gyorsan megtörtént, majd Windows indításakor jött az első kellemetlen meglepetés, mivel a 500GB-os merevlemez nem látszik, még EASEUS partition managerrel sem, illetve BIOS-ban sem. Gondoltam "merészet" és másik SATA portra dugtam. Ennek köszönhetően indítás után kékhalál fogadott, nincs meg az egyik Windows programfájl....... na itt kezdett bennem "elszakadni a cérna", mert nem értettem, hogy mi van. Arra gyanakodtam, hogy valamilyen "csodás" módon a telepítéskor rendszer számára fenntartott fájlok kerültek az 500 GB-os meghajtóra. Innentől kezdve bármit is próbáltam, nem sikerült életet lehelnem a Windows-os rendszerbe.

    Mondom ok, akkor jöhet egy másik telepítés ismét elöltről. Következett az újabb meglepetés, mivel a windows telepítő csak a 500 GB-os HDD-t látta az SSD -t nem :( Mondom ok, valamit nagyon elronthattál az előző telepítés során, most próbaképpen telepítsük rád az operációs rendszert és majd Easeus-al megszakértjük. A telepítés érthető okokból vánszorgott, de felment. :) Itt jött a következő meglepetés, mert az Easeus nem látta az SSD-t :F , sőt akkor sem, mikor felraktam az alaplapi drivereket. Na itt már kellett volna egy cigi, de mivel 3 éve leszoktam, maradt a mély levegős technika és 100-ig számolás. :DDD

    Míg gondolkodtam hogyan tovább, a gépem 3x is csonttá fagyott (!) illetve már a WiFi-re sem csatlakozott fel. Mondom itt nagy baj van..... akkor állítsuk alapra a BIOS-t a BIOS-ban.....de ez sem oldotta meg, fagytam továbbra is...... már gondolatban ott tartottam, hogy feladom és eladom a gépemet nyomott áron.......

    Ezt követően, gondoltam egyet és kihúztam az 500GB-os HDD-t , csináltam egy Clear CMOS-t is. Utána valami miatt nem akart a gépem elindulni, csak akkor, amikor az ház tetején lévő USB csatlakozóból kihúztam mindent......... Ezt követően a BIOS-ban megjelent az SSD, majd a Windows telepítő is felismerte és települt úgy ahogy az a nagykönyvben le van írva.

    Ezt követően már hasított a gép, következtek a driverek letöltése, telepítése. Alaplapi felment rendben, következett az AMD honlapjáról a Win10-es 64 bit-es video driver. Na itt folytatódott a kihívások sorozata, mert bármelyiket töltöttem le, telepítés során kiírta, hogy a fájl sérült vagy nem megfelelő verzió. Itt már nagyon végén volt a türelmem. Hála az égnek kiderült, hogy van Auto installer opció is az AMD-nél, így azt választva felment az a driver is. A gép végre kezdett üzemelni, így akkor gondoltam jöhet a memória tuning (2400-3200). Nincs fagyás, mondom király. Akkor tegyük vissza merevlemezt. Így is elindult a Windows (!) . Öröm és boldogság. Ez volt az a pont, amikor azt mondtam, mára elég lesz. Többit holnap..... :C

    Én idén már összeraktam jó pár gépet (főleg intel, de becsúszott még Athlon is), de ilyen nehéz szereléssel és Windows telepítéssel még soha nem volt dolgom. A legjobb, hogy nem értem mit rontottam el. Valamit biztos és az is elképzelhető, hogy pofonegyszerű, de engem még így nem tréfált meg semmi korábban.

    Amit nem értek viszont továbbra sem:

    - BIOS-ban miért nem rendes a képméret, pontosabban miért lóg ki a széleken a kép
    - Miért fagyogatott a gép akkor, mikor a házon lévő USB csatlakozót használtam
    és vajon mit rontottam el, hogy ennyire hosszúra nyúlt egy pofonegyszerű dolog........ :F

    [ Szerkesztve ]

  • Olajka02

    aktív tag

    válasz mattheus #7042 üzenetére

    Ezeknek lelkük van.
    Én a számítógépes világban bármit el tudok hinni és képzelni és annak a szöges ellentétét is.
    Szerintem nem rontottál el semmit.
    A ryzen-ekkel még mindig van szopóka, ha valamibe pont mellényúltál.
    Én pont most mentem végig egy szoporolleren egy 3600-s konfiggal.
    A 2133-as ramokat nem szereti, mint kiderült a nap végére.
    De mire erre rájössz, megöregszel.
    Ugyan így jártam az apáméknak összerekott 2200g-s konfiggal.
    Bárhogy próbáltam nem indult, tápot cseréltem, minden megvolt, mígnem kiderült, hogy az egyik újonnan vásárolt memória hibás....
    Szóval 10 gép szerelésből statisztikailag legalább 2 ilyen.
    A többi meg megy mint a karikacsapás.
    Ezt el kell fogadni.
    Az ilyen tatpasztalatok teszik rafkós gépszerelővé az embert. :)

    Még egy sztori a régmúltból, ami szintén varászlatos.
    Win7-et telepítettem.
    Akkoriban én még DVD-re írtam ki az oprendszer telepítőt, ez az USB-s móka akkor még nem volt egy működő doldog.
    Mindig 64-bit-es rendszert használtam az általam nyűtt programok miatt.

    Szóval telepítem a dvd-re kiírt 64-bit-es win 7-et.
    Felmegy, telepítem a drivereket, erre már a második hibát jelez...
    Próbálom, így próbálom úgy újra letölt és a többi, mígnem kb 2 óra szopás után észreveszem, hogy 32 bites rendszer van fent!!!!!!
    Hogy a pék fülébe??????
    A DVD-n 64-es van kiírva, arról a dvd-ről már vagy 10 szer húztam gépet.
    És ha jól emlékszem, nem volt opcionális választás hogy 32 vagy 64 és más fájlt kellett kiírni mindkét esetben, tehát 64-es cd-vel ha jól tudom, nem lehetett 32-es telepíteni.
    ÉS MÉG IS SIKERÜLT akkor és ott életemben először és utoljára egy kiírt 64-bites telepítőről.
    Millió ilyen sztorim van, a surgős leadásnál pont nem működő szoftverekről (mi addig, ugyan azzal a hotkey-el tette a dolgát az év összes többi napján, csak kkor nem).

    Szóval ennyi, ha olyan kedvük van, akkor nem működnek ez egy ilyen... :)

    [ Szerkesztve ]

  • Mercutio_

    félisten

    válasz mattheus #7042 üzenetére

    Szvsz felesleges volt ATX méretű alaplapot venni, hacsak nem speciális igényeid vannak. Most azt az időt kellett beletenned összerakásnál a konfigba amit előtte a komponensekkel kapcsolatos tájékozódáson megspóroltál. (milyen a ház, cpu cooler szerelhetősége, stb.)

    Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

Új hozzászólás Aktív témák