Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soká

    senior tag

    válasz mahoo #32156 üzenetére

    Az a 18kg-os gépsúly nem kecsegtet sok jóval. A Jet gépet néztem anno valami kiállításon és ugyan már nem emlékszem a részletekre de egyáltalán nem volt meggyőző az árazása alapján.

  • Soká

    senior tag

    válasz Speciali #32167 üzenetére

    Hát tényleg vétek volt azt az anyagot elégetni... fáj az ember szíve ilyenkor.

  • Soká

    senior tag

    válasz mahoo #32168 üzenetére

    "Hát pedig én ma hazahoztam..."

    ne bánd :) 25.000Ft-ot megért, feltéve ha megkímélt állapotban van. A kezdeti hangoskodása lehet nem túl jó jel is... milyen állapotban vannak a szénkeféi? 40 sok lett volna egy új aldis darabért 3 év garival?
    Az alu asztal kétféle lehet, öntött alu (a drágább asztalok ilyenek) vagy húzott alu szelvényes, mit a tiéd. Lemezből csak az acél asztalokat csinálják, azokat is merevítő préselésekkel.

  • Soká

    senior tag

    válasz mahoo #32181 üzenetére

    A végén írtad a lényeget.
    3 opció van: vagy megfelel és használod, vagy rájössz, hogy pontosan miért és miben szeretnél jobbat és addig használod, amíg nem jön össze a pénz ama jobbra. A harmadik, hogy egyáltalán nem tudod használni, remélem csak elvi lehetőség marad.

    Ami a kritikákat illeti, tudni kell olvasni a sorok között. Aki hobbista és van realitásérzéke az elfogadja, hogy egy 30-40ezer körüli géptől mi várható. Aki iparszerűen akarja használni - és dolgozott már profi gépen - az nem fogja szeretni.

  • Soká

    senior tag

    válasz gordonfreemN #33645 üzenetére

    Alumíniumot úgymond kézből vágni körfűrésszel nem a legszerencsésebb. Keresztirányú vágásokhoz jó egy gérfűrész + a munkadarab rögzítése, de az, hogy az asztalon tolod az anyagot, az elég necces. Steller (mind a két oldalról, minél jobban fedő "tolófa", a lényeg hogy minél inkább kizárható legyen a munkadarab oldalirányú elmozdulása. És ügyes, egyenletes előtolás. Ha gebasz van kézből szerintem nem lehet korrigálni. Vagy repül a munkadarab, vagy lefullad a motor vagy rossz esetben repül a korong. Mindenképpen alapos védőöltözetben érdemes nekikezdeni.

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #33664 üzenetére

    És milyen fából lenne az a svédpadló?

    Nekem volt egy menetem egzóta svédpadlóval, hát nem volt egyszerű kör...

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #33666 üzenetére

    "Laminált, hajópadló vagy svédpadló lesz"

    Hát, ha ennyire homályos még a dolog, akkor laminált lesz :)

    Nálam igen bonyolult volt a történet. Felszedtem a bükk mozaikot, akkor már egyértelműen látszott, hogy kb 2-3cm szintkülönbség van a beton aljzatban.Először hozattam egy gyémántos betonmaró gépet, amivel úgy ahogy sikerült a dombokat legyalulni. Utána nagyon alaposan feltakarítottam az egészet, porszívóval, felmosással pormentesre. Utána jött egy stabilizáló lötty a betonra, majd aljzatkiegyenlítő. Erre jött egy kétkomponensű ragasztó és rá egy bizonyos jatoba svédpadló.
    De a fa az ugye fa, én meg az összes anyagt egyenként sublerrel szétválogattam három vagy négy különféle méretre, mert bizony a svédpadló elemek szélessége messze nem volt egyforma. Talán egy mm különbség is adódott, amit ha így tettem volna egymás mellé nagyon szörnyen nézett volna ki. Ezek után méret szín és hossz szerint én adogattam egyenként a parkettás kezébe a darabokat és így ragasztotta őket. De ugye fáól van szó, ami a legritkább esetben egyenes, egy 120cm hosszban egy kis hajlás már csúnya eltérésekre képes. Lényeg az, hogy mindez már a költözésünk után zajlott és a sok könyvünk dobozokban állt. Így aztán a leragasztott padlóelemeket, ahol kellett dobozokkal súlyoztam ki. A fiúk ragasztottak, vágtak, illesztettek, én meg adtam a kezükbe a darabokat és terheltem a már leragasztott de púposodásra hajlamos részeket.
    Nagyot harcoltam a parkettás srácokkal, nem volt valami jó a hangulat, de a lelkük mélyén ők is tudták, hogy igazam van és sokkal jobb lett így az eredmény mintha nélkülem úgy rakták volna le, ahogyan rutinból (bár olyan nagy rutinjuk nem volt egzóta svédpadlóban...) tették volna.
    A padló 8 éves, a ragasztással nincs gond, tudom, van egy két pont, ahol a ragasztó nem fog rendesen, ott másképpen szól kopogtatásra, de a 98%-a nagyon tuti. Viszont azt nem árt tudni, hogy az egzóta még jobban változtatja a méretét, mint az európai keményfák. Én legalábbis így gondolom. A 9cm széles padlóelem képes 1mm-t zsugorodni! Télen nálunk baromira alacsony a páratartalom, képes 20%-ra lemenni a fűtés miatt. És még az is gyönyörűen kirajzolódik, hogy a nappali egyik fele alatt egy fűtetlen garázs van, a másik fele alatt meg egy kazánhelység sok csővel, tehát fűtött helység. Efölött ilyenkor télen nagy rések vannak, a garázs feletti részen kisebbek. tehát még ez is számít!
    Ami nagyon fontos lehet, hogy megfelelő pillanatban legyen letéve a parketta. Ha például ez én padlóm most kerülne lefektetésre, amikor elvileg a legjobban van összezsugorodva, nyárra ki tudja hogyan lenne képes megdagadni?
    Az van, hogy számomra a lakásban az egyetlen luxut a parketta jelentette. Úgy voltam vele, hogy ezen járunk, nekem nagyon fontos, hogy ne egy mozgó úsztatott akármi legyen a lábam alatt hanem valami kemény, fix, stabil dolog. Ami ráadásul nem nyikorog.
    Tehát nagyon szeretem ezt a svédpadlót, ugyanakkor ez olyan rohadt sötét fa, hogy ha nem lenne nagyon világos a szoba, akkor csak rontaná az összképet. de a legfőbb probléma, már akinél ez probléma, hogy minden por, morzsa nagyon meglátszik. itt nem lehet nem takarítani :)

  • Soká

    senior tag

    válasz diodiak #33677 üzenetére

    "Egyetemi feladatunk ebben az évben, hogy lámpát tervezzünk és meg is valósítsuk."

    hajrá :)
    Milyen világítótestre? Érintésvédelemmel foglalkoztok? Bocs a kitérő kérdésekért.

    Feltételezem, hogy a megvalósítás az nem feltétlenül a saját kezeiddel történő kivitelezést jelenti. Vagy ha igen, akkor milyen műhely áll rendelkezésre?

    Férfiasan bevallom, én a leírásod alapján nagyon kevéssé tudom elképzelni, hogy mit szeretnél. Így azt sem, hogy milyen "panelekre" gondolsz? A hasáb az egy jó kis geometriai fogalom, de a faiparban nem ártana némi méretezés, mert nekem például a hasábról az jut szembe, amit a tűzre dobunk :)

    Szóval ha megosztod kicsit pontosabban, hogy mit is szeretnél, akkor valószínűleg tudok segíteni.

    Én szinte biztos vagyok benne, hogy a feladatkiírás több annál, hogy " lámpa". Biztosan akadnak valamiféle egyéb szempontok is. Vagy a felhasználói elvárással kapcsolatban, vagy a használandó technológiával, vagy vagy vagy. Ha mégsem, akkor neked kellene kitalálnod, hogy valami sorozatgyártható, elemes, variálható, stb. dologban gondolkodsz-e vagy konkrét helyre konkrét egyedi darabot szeretnél-e, stb. magyarul, hogy miért érdemes törni a fejedet a dolgon, mert egyébként százezer féle dizájnlámpa van boltban, galériákban. :)

    Az ötleted megvalósíthatóságáról csak ezután lehet bármit is mondani.

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #33688 üzenetére

    Hát, valóban nem értem így elsőre. Annyit tudok mondani, hogy ha jól van beállítva (nálam gyárilag jól van, akkor annak pontosan merőlegesen kell állnia az asztalra. vagyis párhuzamosan a fűrészlappal.
    Erről a hátrafelé nyisson a steller dologról nekem lehet, hogy más véleményem van, mint általában az asztalos szakmának, én ugyanis igyekszem mindig tmm pontosan vágni, ehhez meg az kell, hogy a steller párhuzamosan álljon, ne máshogyan.
    Viszont amikor valaki geometriailag nem pontos anyaggal dolgozik és nem számítanak a tizedek, akkor legegyszerűbb a stellert úgy használni, hogy nyisson, mert akkor nem fordul elő, hogy zár, ami tényleg hiba lenne.

    Én a TS 250-on úgy oldottam meg a steller beállításának ellenőrzését, hogy az asztal hozzám közelebb eső részére is, meg a távolabbira is felszereltem egy kis vonalzót. Felsőmaróval belemartam egy nútot és egy általam nyomtatott, fóliázott vonalzót beleragasztottam. Ezzel így elég jól tudom ellenőrizni a steller állását, hogy véletlenül se zárjon. mindezt csak azért regéltem el, mert nálam a steller rögzítése során meglepően jól és pontosan áll be a steller, nem kell vele sokat nyavalyognom. Ezzel együtt mindig nézem a két vonalzót és rásegítek két kézzel a steller pontos állására.

    ha esetleg fotóznál, akkor többet tudnék mondani.

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #33692 üzenetére

    Holnap megnezem. Ha jo a link, itt vannak fotok;
    https://m.flickr.com/#/photos/keptaram/sets/72157629453604845/

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #33699 üzenetére

    Próbálok segíteni de vannak dolgok, amiket nem értek...
    Kiindulás: szembe állok a géppel. A stellernek alapvetően a fűrészlaptól jobbra van a helye, nem is tudom, milyen művelet kívánja meg, hogy a lap baloldalára kerüljön, talán balkezeseknek az esik jobban kézre? (ezt csak azért mondom, mert azt a bronz görgőt említetted, de az a géb bal oldalán található)
    Azért is a jobb oldalon a helye a stellernek, mert az asztalfelület jobb oldala van kialakítva úgy, hogy az említett bronz görgőn a toldás elcsúszhasson szélesebb anyagok vágása esetén. Ahogy ezen a képen látható:

    Az ugye alapvető dolog, hogy a toldott résznek van egy rögzítő karja a képen a Metabo felirat felett jobbra. Ha az nincs rögzített állapotban, akkor nincs értelme a steller rögzítéséről beszélni.
    A lényeg, hogy a steller mind a két oldalon ezen a jobbra-balra futó alu profil sínbe kapaszkodik bele. Ez az alu sín, ha rögzítve van, mindkét oldalon hozzáfeszül az asztalhoz, semmiféle kotyogása sincs nálam. Tehát ha nálad kotyog valami, azt meg kell szüntetni.
    Maga a steller túloldali felének a végén van egy szárnyasanyában végződő menetes rúd, ezzel a szárnyas anyával tudod beállítani annak a karomnak a pozícióját, ami rögzítésnél belekapaszkodik az alu profilba. Én most nem akartam elállítgatni a sajátomat, de így működik. A steller közelebbi végén van a le-fel hajlítható kar, amivel a stellert rögzíted, ezt most nem néztem meg alaposan, de itt is van állítási lehetőség, amihez a sajátomon most nem szívesen nyúlnék hozzá, annyira jól van belőve gyárilag. A lényeg az, hogy itt tudod beállítani azt, hogy a vezető sideidre pontosan merőlegesen álljon a steller, vagyis párhuzamosan a fűrészlappal. Amikor rögzítés nélkül görgetem a stellert jobbra-balra (ez a stelleren lévő görgőgnek köszönhetően könnyen gurul jobbra-balra) olyankor is nagyjából a megfelelő pozícióban áll a steller. De amikor megfeszítem a kart, akkor azért 1-2mm-t a steller túlsó vége elmozdul, de olyankor áll be a helyes pozícióba. A gyakorlatban, az általan ráapplikált vonalzót nézve steller jobbra-balra görgetésével pár tmm pontossággal tudom beállítani a stellert, mert amikor meghúzom, akkor kicsit változtat a pozícióján. Ilyenkor a pontosabb vágás érdekében a leszorító kart elkezdem feloldani, de nem teljesen csak annyira, hogy engedjen a szorítása és az alumínium sínre tett ujjammal (körömmel) tudom a stellert picit megmozdítani. Újra rászorítok és vagy beáll oda, ahová szeretném vagy még korrigálok rajta. Ezt bonyolultabb leírni mint megvalósítani :)

    Én elsőre azt próbálnám meg ellenőrizni a helyedben, hogy a steller közelebb eső vége pontosan derékszögben áll-e a vezetősínhez képest? Mert ha ott nincs jól beállítva valami, akkor a steller leszorításánál is gondok adódhatnak, ahogyan egy asztalosszorítónál is el akarnak mászni a ragasztandó anyagok egymáshoz képest, ha nem pontosan szemből szorítanak a pofák.
    De ha már ellenőrzől, akkor azt is ellenőrizd a biztonság kedvéért, hogy maga a fűrészlap derékszögben, párhuzamban áll-e az asztal éleivel? Mert ha netán a motor felfüggesztése nincs a megfelelő pozícióban, akkor hiába kinlódsz a steller beállításaival.

    Nyugodtan kérdezz, igyekszem a távgyógyításban.

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #33710 üzenetére

    Helyzet a következő. Megértelek a távolság miatt, én is kétszer mentem le a műhelybe megnézni, hogy mi is van. :)

    Az kiderült, hogy a stelleren nincs állítási lehetőség a derékszöget illetően. A fekete rész, az egy alu öntvény, aminek a felfekvő pofái lettek "felszabályozva" valamilyen forgácsoló eljárással (de mintha csak smirglizve lenne...). Ez elvileg be van lőve derékszögre és akkor az egésznek jónak kell lennie. A fejhez a steller alu profilja két csavarral elég stabilan rögzül, ott nem hiszem, hogy kotyogás lehetne.
    A pirossal és zölddel jelölt pofák között a távolság kb. 2-4tmm-rel több mint az alu sín maga, amin fut ez az egész. Tehát van egy szükséges kis kotyogása a steller fejének. Ez olyan mérvű, hogy ha nem rögzítem a stellert csak a fekete fejrészt hol jobb, hol bal kézzel szorítom a sínhez, akkor a steller túlsó vége fél centimétert képes jobbra balra mozogni. De ez így normális. Amikor megszorítod akkor természetesen befeszül derékszögbe.
    Az érdekesség, hogy anomáliák nálam is vannak a pofák között. A pirossal jelölt 1 2 3 pofa teljesen egy síkban van, 4-es vagy 0,2mm-rel hátrébb. Ez elvileg hiba, de nem tapasztaltam még, hogy hiba lenne. Ad absurdum az alu öntvény is torzulhatott ennyit, de ezt nem tartom valószínűnek. A zölddel jelölt pofák (amiknek a szorításnál nincs szerepük csak a sínre helyezést segítik(!) ott a 3-as számú pofa áll egy hajszálnyival hátrébb. Ennek még kevésbé lehet jelentősége.
    Nem tudom, ez mit segített?

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #33715 üzenetére

    Ezt most csak generátoros olvassa végig, mert kicsit bonyolult lesz:
    Azt valahogy mindenképpen mérd meg, hogy a fotómon pirossal jelölt felületek azok merőlegesek legyenek a steller alu profiljára. A zölddel jelölt pofák azért is olyan kicsik mert azoknak nincs igazán szerepük a reteszelés során. tehát ha azok nincsenek tutira egyvonalban az nem gond.

    Bár most ebben elbizonytalanodtam, hiszem reteszelésnél az a középső reteszelő elem elvileg nekinyomja a zölddel jelölt pofáknak a sínt, amin fut a steller, ugyanakkor a rögzítést nem ez adja, hanem, hogy a steller túlvégén lévő pofa is szorítani kezd és gyakorlatilag az egész asztalt szorítják. Bizonyos értelemben erre a steller fejében lévő reteszpofára nincs is szükség, hiszen a 4 piros pofa adja a felfekvő felületet (és a derékszöget) a szorítás meg jön a túloldalról. Erre a reteszre szerintem azért van szükség, hogy a steller feje kicsit megszoruljon a vezető sínen és csak utána jöjjön a steller másik végéről a fő szorítás, ezzel elkerülhető az, hogy a steller a szorítás közben elmászhasson. Gondolom én...

    Én most ezek után az ominózus piros4-es felületre rá fogok ragasztani egy vékony lemezkét csak hogy megnyugtassam a lelkemet. :)

    Így néz ki egyébként a steller túlvége:

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #33717 üzenetére

    Hát, szerintem nézz alá és próbáld kideríteni, hogy a fotón pirossal, zölddel jelölt felületek hogyan térnek el a szabályostól. A reteszelő rész jól áll?
    Még valamit!
    Mintha azt írtad volna, hogy a teteszelő karon nem lehet állítani. Szerintem lehet, a fogantyú után van egy kontraanya (most improvizálok) ha azt megereszted, akkor a fogantyút lehet ki-be tekerni. próbáld azt kijátszani, hogy a két reteszelő pofa nagyjából egyszerre működjön. de legalábbis másként mint most. Aztán csak rájössz, hogy jó.
    mennyiért, hol vetted a gépet, használtan?

    Jó éjt!

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #33719 üzenetére

    "Azöld pofák én szerintem csak arra jók hogy a steller függőleges oldala derékszögben legyen az asztallal."

    Nem. A zölddel jelölt pofák, mármint az a felülete, amire a pöttyöket tettem, azok nem fekszenek fel sehová. Ami felfekszik a stellert megvezető sínre, az az a felület, amelyben a négy csavar látható. Az egyébként egy fekete műanyag betét. Az biztosítja, hogy a steller oldalfala valaóban merőleges legyen az asztallaphoz képest.

    A zölddel jelölt pöckökből ami felfekszik, az a belső oldala, amit próbáltam is a zöld 1-nél egy görbe nyilacskával jelölni. És ezeknek az oldalaknak kell egyvonalban lenniük ahhoz, hogy a reteszelésnél ne történjen elmozdulás.

    "A bibi most jön mert ha felfektetek rájuk egy acél vonalzót akkor csak a két középsőre ül, a két szélső és a vonalzó között hézag van ( kb 1-2 tized mm). EZ LEHET A GOND?"

    Igen, ez a gond! Nálam ugyebár a 3. van egy kicsit beljebb, de ennek nincs jelentősége, legfeljebb annyi, hogy nem vesz részt a szorításban.
    Közben megint lementem a műhelybe :)) Rájöttem, hogyan érdemes a reteszelés a legtutibban végezni. Mielőtt szorítanál a retesz karját húzd magad felé kicsit, hogy a zöld pofák szoruljanak a sínhez és így reteszelj. Ha így csinálom, akkor reteszelés közben a steller túlvége már meg sem moccan, mert a húzás során már beállt a megfelelő pozícióba, ami nálam szerencsére pont a derékszög. Ha nálad a két szélső zöld pofa van "hátrébb" akkor csak a két középső pofa fog, könnyebben kibillen a steller a megfelelő állásból. gondold át, mi a jobb, a középsőkből levenni, vagy a szélsőkre rádolgozni egy kis anyagot?
    Ha egyszer belőtted, utána már jó lesz.

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #33720 üzenetére

    "ezek után soha metabot."

    na, ezt hallja meg thyeby :))))
    Szerintem nincs igazad. Számomra az egy elfogadott szituáció, hogy ebben az árkategóriában be kell fejezni a gépeket. Mondjuk nekem éppen a stellerrel nem volt semmi bajom, de például a szögvágó kissé lötyögött a hornyában, azzal kellett kezdenem valamit. A fűrész körüli műanyagot kicseréltem egy 4-5mm vastag lézerrel vágott alu betétre, amivel elég sokat tököltem, mire szintbe sikerült hozni. De jó érzéssel töltött el, hogy megcsináltam .) Plusz tettem rá saját kis vonalzókat, így viszont már egészen jól használható. Bár most éppen szívok, mert a lapcseréhez adott kulcs olyan biliacélból van, hogy szétnyílt és most nem tudok lapot cserélni :(( Elmentem, hogy lézerrel vágatok új kulcsot, de nem volt olyan acéllemezük, amit alkalmasnak gondolhattam volna.

    Ha valakinek van ötlete, hogy milyen (max. 4mm vastag) lemezből érdemes kivágni a kulcsot, akkor szóljon!

    Egyébként viszont van annyira stabil a gép, hogy lehessen vele szépen és jól vágni. Nyilván nem várható el tőle az, ami egy öntöttvas géptől, de ez mégiscsak egy helyszíni munkához kitalált, szállítható gép. És miután újonnan inkább 250Ft felett van az ilyennek az ára, 140-ért jó vétel volt. mondom ezt úgy, hogy én ugyanekkor 120-ért vettem :) Volt egy rövid időszak, amikor a metabó akciózta ezt a gépet. És szerintem jobban megérte, mint az ugyanennyibe kerülő makita MLT 100-as. A kék Boscht egy fokkal jobbnak gondolom, de azt sosem adták olcsóbban.
    http://www.zakanyszerszamhaz.hu/termek=6163_Bosch-GTS-10XC-asztali-korfuresz-+-GTA-6000-allvany

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #33731 üzenetére

    Na, örülök ha sikerült beállítani a gépet! :) És akkor nem feleslegesen járattam a számat!
    Most legalább azt is tudom, hogy a steller öntött alu fejének és a hozzá csatlakozó profilnak van annyi lötyögése, hogy csak szükséges esetben érdemes a kettőt rögzítő imbuszcsavarokat megoldani. Különben játszadozhat az ember az újrapozicionálásával.

    A következő projekt szerintem a fűrészlap körüli betét újragyártása lehet, feltéve ha nem csak pallókat fűrészelsz a géppel, hanem apróbb munkadarabokat is.

    Vagy mondjuk egy tolóasztal "feltét" Ha az még nincs.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #33735 üzenetére

    Először is: nem vasból volt az az inzert hanem alumíniumból. És max. 2mm vastag. És a dönthetőség érdekében kb. 1cm-es réssel. nem volt azt olyan nehéz elgörbíteni.
    Amit én gyártottam hozzá, az emlékeim szerint 5mm vastag alu és körben van mondjuk 1-1mm hézag. Ez így biztonságos és ha netán bele is kap az aluba a vídia, az még "hagyján". Nyilván ha valami oltári hülyeséget csinálok és a fűrészlap nagyon meghajlik forgás közben, akkor ott nehezen belátható, hogy mi történik, de igyekszem vezethetetlen geometriájú anyagot nem fűrészelni vele.

    Jobb fotót most nem találtam róla:

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #33736 üzenetére

    Hát, ha aluból csinálod, akkor azért kínlódásos lesz a lap széleit kimarni. Én nem akartam hozzányúlni az asztallaphoz így az abban lévő anomáliákat (nincsenek egy magasságban a furatok helyei) egyenként igyekeztem az inzerten "lekövetni, hogy se billegés se elállás ne legyen az asztal síkjától. Tudom, hogy megszenvedtem vele. És igen, körben a peremnél el kell vékonyítani az inzertet, de azért szerintem stabil így.
    Ha meg rönköt vágsz vele, akkor azt ne kézből! Én ha nagy ritkán ilyet csinálok, akkor igyekszem rágyógyítani a rönkre vezető deszkákat (mondjuk a parkside-os ragasztópisztolyommal) és úgy tolni az anyagot. Macera, akárcsak kötözésre járni a sebészetre. :)

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #33739 üzenetére

    Azt hiszem már válaszoltam:)
    Van valahol fotóm a betét hátlapjáról, de most nem találom.
    Az asztali marógépen martam körbe az alumíniumot kis fogásokkal és utána még bemartam a csavarok helyeinek kis félköríveit. (Ezt most csak az érti, akinek van ilyen körfűrésze.)
    Annyit esetleg megtehetsz, hogy a körfűrész asztalában a csavarok helyeinél annyit lemarsz, hogy minden egy magasságban lgyen. Már ha nincsen úgy. nálam voltak kis eltérések. most pár tizedről beszélek.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #33746 üzenetére

    Biztosan igazad van thyeby, de én eleve olyan ritkán vágok ilyen anyagot és "a rönk" az én értelmezésemben max egy 7cm átmérőjű ág, a csavarral meg ügyeskedni kell, hogy ne legyen a vágás vonalában, szóval az a gyors ragasztási módszer megfelel, csak tudni kell, hogy mihez tapad jól és mihez nem.
    Rönköt szalagfűrészen érdemes vágni, olyanom meg nincs (vagyis csak nagyon kicsi)

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #33742 üzenetére

    Az asztalba annyit nyugodtan belemarhatsz, ami nem több mint a hibák kijavítása. most visszaolvastam és korábban azt írtam, hogy az asztalba is belemartam kicsit (pár tizedről van szó). Szóval már rosszul emlékeztem. Viszont a megmart betétről nem találok fotót ott ahol lennie kellene :(

  • Soká

    senior tag

    válasz Because #33771 üzenetére

    Az a probléma tudod, hogy ha olyan embereket kérdezel, akik asztalossággal töltik a napjaikat, azok ilyen eszközt nem használnak, mert roppant mód hatékonytalan darab. Nasgyon törni kell a fejemet azon, hogy mi az a művelet, ahová egy ilyen "gépecske" szükségeltetik és ne lehetne azt kéziszerszámokkal kiváltani?

    Én ennek akkor látom értelmét, ha egy helyszíni munkánál apróbb dolgokat kell leszabni, elvágni és cél az, hogy egy viszonylag halk eszközzel, nagyobb por előállítása nélkül dolgozzunk.
    Ha nem lenne hozzá keményfémlapkás fűrészlap, akkor lebeszélnélek róla. Az biztos, hogy egy asztalos (akár csak hobbista is) úgy érezné megőszül, amíg ezzel végigvág egy 18mm-es táblát, mert az kb olyan tevékenység mintha egy normál kézi körfűrésszel 2-3 collos anyagot kellene vágnia.

    Az Aldiban időnként árulnak hasonlót feleárban.
    http://mobilarena.hu/tema/elektromos_halozati_es_akkus_keziszerszamok/hsz_827-827.html

    http://4.bp.blogspot.com/-OvcoHaM6CrM/VGJOfF0UQ_I/AAAAAAAAwio/YmGUnCzQ8j8/s320/Workzone%2BPrec%C3%ADzi%C3%B3s%2Bk%C3%A9zi%2Bk%C3%B6rf%C5%B1r%C3%A9sz.jpg

    http://hardverapro.hu/dl/uad/2013-01/2021768pic.jpg

    30.000-ért kaphatsz egy jobb Makita szúrófűrészt. nem mondom, hogy pótol egy körfűrészt, de sokoldalúbb.

  • Soká

    senior tag

    válasz serfozotibi #33796 üzenetére

    "vajon miért nem indukciós motort raktak bele?"

    Bár nem értek a motorokhoz, de igen, a méret és súly miatt. Egészen más konstrukciót igényelne egy nagyobb tömegű és nagyobb méretű körfűrész. Ez ugyebár a szállítható kategória és itt számít minden kg.

    Az az igazság, hogy szerintem lenne kereslet az úgymond szállítható kategóriájú körfűrészekből olyanra, amely látszólag ez a kategória, de mégis azoknak optimalizálták, akik - jobb híján - fix felhasználásra szánják. Ilyen a hobbisták többsége és ilyen pár kisebb, modellező jellegű műhely. Tehát nincs hely, nincs 400V, nincs pénz öntvény gépre, de jól jönne egy használható, könnyített gép.

    Emlékeim szerint ebben indukciós motor van, de lehet, hogy tévedek... és csak az ácsipari darabok indukciósak.
    http://technorollshop.hu/einhell_rt_cc_315_u_formavago_asztali_korfuresz
    És ez már 70kg.

    Közben magamra leltem :)

  • Soká

    senior tag

    válasz serfozotibi #33801 üzenetére

    "Nemtudom pontosan mire gondolsz a "használható könnyített gép" kapcsán, de tulajdonképp ez a Bosch szerintem fedi azt a kategóriát"

    Nem, nem erre gondoltam. A Te kék Boschod, az én Metabóm, a nagyobb (vagyis drágább) Makita a "sima" hordozható kategória. Arra lett kitalálva, ami ennek a videónak az elején is látható. Egyértelmű, hogy a Metabo kimondottan ezt a hordozhatóságot fejlesztette a TS 254-nél az elődhöz képest.

    Amire én gondoltam, az az Einhell-féle formatizáló gép. Vagyis nem egy ember által felkapható, autóba könnyen betehető gépről van szó, csak egy olyanról, ami a kerekek segítségével műhelyen belül könnyen mozgatható. Egy 60-80kg-os gép még nem szürkeöntvény vázú , de azért már stabilabb, mint egy 30kg-os.
    Mondom, szerintem van arra igény, hogy nem kell hordozhatónak lenni, de azért mozdítható legyen, ha kell. Egy 120kg-os gépet már nem nevezek mozdíthatónak, bár nyilván az is tologatható, ha kerekek vannak alatta.

    De vannak egyébként öszvér megoldások, ez a bernardo például ez a 70kg-os kategória, de van egy kis szürkeöntvény asztal, kis fűrészlappal (200mm) és egy kis teljesítményű indukciós motorral. Vagy ez, ami gyakorlatilag csak a dobozolásban különbözik.

  • Soká

    senior tag

    válasz pali923 #33817 üzenetére

    Az a Bernardo TK 250 Pro a maga 700 eurójával (és 70-80kg-jával) kevesebbe kerül mint a 35kg-os kék Bosch.
    Tehát el kell gondolkodni azon, hogy melyik van túl- vagy alulárazva. Vagy ha nincs alulárazva, akkor mi az amit kispóroltak belőle? (anyag, minőség, pontosság, stb.)
    Ez a bernardo és társai arra mindenképpen "jók", hogy azt az illúziót keltsék sokakban, hogy lehet ennyi pénzért gépet vásárolni. Olyat, amit egyébként félmillió felett árulnak és valóban teljesítik azt, ami egy ilyen géptől elvárható.

    Engem egyébként ettől a bernardótól éppen a súlya az, ami kicsit elriaszt. Szürkeöntvénynek ez túl könnyű. Vagyis vékonyka lehet az az öntvény, egy vékony öntvény meg könnyebben repedhet, törhet. Hogy a motor, a felfüggesztése, mozgatása mennyire jól eltalált, arról fogalmam sincs. Sosem láttam élőben.
    Sosem volt ilyen tolóasztalos gépem, de mindig értetlenkedem, hogy a tolóasztal miért nincs közelebb a fűrészlaphoz? Az én "praxisomban" sok olyan kis munkadarab van, ami el sem érne a tolóasztalig, a szögvezető meg ha ilyen hosszú "erőkarja" van, kétséges, hogy mennyire pontos... Persze az is lehet, hogy kis munkadarabnál felesleges is a tolóasztal funkció, ahhoz megteszi a nútban futó szögvezető. (de azért nem botorság szerintem, amit én gondolok, mert az Einhell korábban linkelt gépén is a fűrésztől balra eső teljes asztalfelület a tolóasztal.)

  • Soká

    senior tag

    válasz pali923 #33832 üzenetére

    "akkor mit vegyen a szegény ember"

    Most akkor mondhatnám az, hogy levegőt...
    de ha reálisak akarunk lenni, akkor lássuk be, hogy nagyjából úgy vannak beárazva ezek a gépek, amennyit érnek. Sőt, bizonyos értelemben kedvezőbben is. Az aldis/lidlis 35ezres körfűrész igazán kedvező árú gép és egy hobbista meg tudja vele valósítani az elképzeléseit. ha annál jobbat szeretne, akkor ott a zöld Bosch 100.000-ért, ha annál jobbat, akkor 150ért a kisebb makita, kicsivel felette az AEG, 200 felett meg már nézőpont kérdése, hogy márkás hordozható vagy kínai "telepített" gép.
    Azért csodákat ne várjunk el, ahogyan nincs hobbikategóriás röntgengép, úgy hobbiáron se számítsunk lapszabász képességekre. Az öregek mesélhetnének arról, hogy mennyibe került anno egy barkácsgép.
    Én 1992 körül 13.900Ft-ért vettem egy zöld Bosch 550W-os kézi fúrógépet, nagyjából most is ennyi az ára. De akkor az több mint egy fizetés volt. ma ki venne mondjuk 200ezerért egy ilyen gépet? Két HILTI fúrógép ára...

    Azon szoktunk lamentálni, hogy a lidlis 35ezer és bosch 100ezer között nincs igazán jó alternatíva. Ide lehetne pozíconálni valamit, de legfeljebb egy multinak, aki nagy darabszámmal képes jó ár/érték arányt előállítani. De ebben a szegmensben legfeljebb az igényesebb hobbisták jöhetnek szóba, azok pedig kb. annyian vannak, akik itt-ott lelkesen fórumoznak. :) Néhány tucat ember.

  • Soká

    senior tag

    válasz aszamóca #33878 üzenetére

    "és semmi elhajlás"

    Esetleg megmérnéd az a semmit? :)
    Én 70cm-es bükk rétegelt könyvespolcnál is tapasztalom az elhajlást. :( Igaz, a vaskos képes albumok igen nehezek tudnak lenni a regényekhez képest.

  • Soká

    senior tag

    Azért a polcokhoz annyit tennék hozzá, hogy beszélünk itt az anyagokról meg a behajlásról, de semmi egzakt dolog nem hangzik el. Pedig a dolog csak így lenne mérhető és összehasonlítható. Mert valaki azt mondja, hogy nem hajlott a polca, pedig én látatlanban mernék egy söröcskében fogadni, hogy van ott 2-3mm behajlás. És van aki - én - ugyanennyit meg behajlásnak nevez. Szóval akkor lenne értelme erről eredményesen beszélgetni, ha számok is elhangzanának.
    Én amondó vagyok, hogy a 18-20mm-es polcvastagsággal és nem könnyű ponyvákkal, hanem lexikonokkal számolva, 60cm a felső határ, ahol a zavaró görbülést elkerülheti az ember. 70-80cm felett már egyre durvábban jelentkezik a probléma. Én a múltkor csináltam 2000CD-nek szekrényt. nagyon jól lehetett a dolgot kalkulálni, hiszen a CD-k nagyjából egyforma súlyúak. bevallom, megbántam kicsit, hogy hagyatkoztam a tulaj méretezésére, aki (ha jól emlékszem) a 70 centis áthidaláshoz 15mm-es polcvastagságot kívánt. Ezzel felül nyert még egy polcnyi helyet, amit nyújtózkodva elért. És működik a dolog, de én érzem, hogy jobb lett volna maradni az általam javasolt 20mm-nél. Egyszerűen érzetre is jobb, ha valami túl van biztosítva.

    Szemben velem, a monitor felett bükk lépcsőlapból van a polc. Ez azért más feeling :)

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #33912 üzenetére

    Nem érdemes egy kalap alá venni mindent, csak azért mert régi. Régen ugyanúgy ment a spórolás csak akkor is voltak olyan kötelező díszítések a bútoron, amitől mi azt ma igáényesnek gndoljuk. Ráadásul a régi bútorokra fokozottan érvényes az a szemlélet, hogy a látszó oldal nagyon szép legyen, hátulról meg "akármilyen" is lehet. Ilyen szempontból egy IKEA bútor elölről-hátulról egyenrangú. (nagyjából...)

    130cm-en egy polc az önsúlyától is megereszkedik. kérdés, hogy mennyit tekintünk tűréshatárnak?

  • Soká

    senior tag

    válasz Jeffjn #33916 üzenetére

    Üzem közben én sosem láttam, csak tapogattam a gépet. Tulajdonképpen rendben van, barkács jellegű üzem mellett, nem túlerőltetve jó lesz. Ha kisebb bútorokat akarsz vele készíteni és nem nyílászárókat, akkor biztosan jó lesz. Én olyasmibe futottam bele, hogy az asztal síkjában horpadást találtam, nem voltak az asztal egyes elemei egy szintben...
    A helyedben én elmennék ide (már ha van kiállítóterük és szemügyre venném a boscht és s Ryobit egymás mellett. A Ryobi papíron erősebb, de kétséges, hogy szilárdabb-e?

  • Soká

    senior tag

    válasz atus72 #33959 üzenetére

    Ezt egy nagyobb lézerrel ki tudod vágattatni. De, csak úgy mondom, hogy nem túl anyagszerű ez a sakktábla. Mármint fából nem túl anyagszerű. Ha utána kerül alá alami egyéb merevítés, akkor persze jó. De egy 64cm széles fa tábla mozoghat neked akár fél centit is, ezt kalkuláld be. Ilyesmit nem igazán fából kéne csinálni. Inkább a bele kerülő korongokat.

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #33977 üzenetére

    Ennek olyan semmilyen az erezete, hogy én biztosan lekenném valami szép zománcfestékkel.

    :)

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #33983 üzenetére

    "Hosszan merengtem én ezen."

    Én nem annyira. :) Persze, érdekel, talán jobban is mint másokat, mert én kis méretben "nyomulok" és valószínűleg ez az áttetsző fa sosem lesz hozzáférhető bútor méretben viszont én használhatom a mütyürkéimnél. Ugyanakkor a fogalmakkal nem árt tisztában lenni. Ha egy anyagból az egyik alapvető összetevőt kivonom, akkor az már nem ugyanaz. És nem csak kinézetre, de valószínűleg mint alapanyag is kellően másképpen viselkedik mint az eredetije. És valószínűleg furnér méretben még áttetsző, colos anyagban meg már legfeljebb fényáteresztő lesz.
    Kicsit olyan ez mint ez a bizonyos Konchita Wurst vagy hogy írják a nevét. Ha azt mondanánk róla, hogy egy nőimitátor férfi, az senkinek nem érdekes, ha azt mondjuk (ami nem igaz), hogy szakállas nő, akkor igen. Pedig csak a szakáll igaz, a nő nem. (de most nehogy belemenjünk a "szakállasnő" jelenség elemzésébe!!)

  • Soká

    senior tag

    válasz vzozo #34061 üzenetére

    Ha még nem rohantál el :)
    Lakkok közül azért javasolták a parkettalakkot, mert ez igen kopásálló. Bírja a gyűrődést. mert mondhatnám azt, hogy vegyél a tescoban egy spray formátumú lakkot és azzal fújd le (kitakarva a nem lakkozandó részeket) De ezek a lakkok inkább dekor célúak, nem igazán szeretik a gyűrődést (ugyanakkor az én négygyermekes tapasztalatom az, hogy a gyerekek mindent csak ideig-óráig használnak, aztán gyorsan megunják, kinövik. Szóval egy gyengébb lakk is megfelelhet, hiszen akkor sem történne semmi, ha kezeletlenül hagynád a fát.

    Fedőfestéket azért nem érdemes használni, mert ha eltakarod a fát, attól nem lesz jobb senkinek, ráadásul ha az kopni kezd, akkor csúnyán meglátszik.

    Ha olajozni akarod akkor viszont tudnod kell, hogy csak úgy ímmel-ámmal csiszoltad le azt a fát vagy rendesen? Mert ha lakkozva volt, akkor vagy látod, vagy nem, hogy eltávolítottad-e a lakkréteget. Ha nem, akkor az megakadályozza, hogy az olaj beszívódjon. Miután az olajtól sötétebb lesz a fa színe, így foltos lehet a végeredmény. Ha olajozod, akkor arra vigyáz, hogy átkenés után 5-10-15 perccel feltétlenül töröld szárazra a fát, mert ha megáll rajta az olaj (több mint amit a fa képes beszívni) akkor egy soha megszáradni nem akaró ragacsos felületet kapsz. meg az olaj(+viasz is illene) nem félnapos sztori, azt illik hagyni pár napig amíg szikkad.

    Szóval, én nem biztos, hogy mindenáron a felületkezeléssel bajlódnék és ha a kollégák nem tiltakoznak ellene hangosan - én egy 1000Ft-os spray-jel oldanám meg a feladatot. Ha valami olajat+viaszt szeretnél venni, nem kapsz kis kiszerelésben és többe fog kerülni, mint a használt hintapaci.

  • Soká

    senior tag

    válasz vzozo #34064 üzenetére

    Lehetőség szerint ne szöszölős anyagot válassz olajozáshoz. Elrontani nem lehet, csak ha rajta hagyod az olajat. Átkened, vársz egy kicsit, visszatörlöd. Ne sajnáld erősen törölni, ez nem képez olyan réteget mint a lakk.
    Tudod mivel járnál a legjobban szerintem? ha van otthon valami bútorápolónak nevezett lötty. Abban van valami viasz is feloldva, azzal szépen áttörlöd, egy másik ronggyal felfényesíted és kész. Az olajozás lényege, hogy taszítani fogja a vizet a felület.
    Nézd meg mennyibe kerül a legkisebb kiszerelésű olaj és megérted miért nem erőltetem:
    http://www.auro.hu/html/olaj/Nr123-fa-kemenyolaj.php

    Úgyhogy, ha nincs otthon bútorápoló, akkor inkább ez:
    http://www.ikea.com/hu/hu/catalog/products/50070378/
    Ami megmarad belőle, azzal még kb. 50 hintalovat lekenhetsz :))

  • Soká

    senior tag

    válasz pbujna #34082 üzenetére

    Bár konkrét ismeretem nincs a BD gépeddel de én azt javasolnám, hogy először tervezd meg, építsd meg az asztalt és kisebb méretű marókkal próbálkozz, ne rögtön a legnagyobbal. Ha most tippelnem kellene én bizony arra fogadnék, hogy a legnagyobb plattoló marót nem fogod használni sokáig abban a gépben. Szerintem ezeknek a barkács kategóriájú gépeknek az orsója nem elég merev. És ott ahol egy ekkora fej forog sokezres fordulatszámon, ott én nem érezném magam biztonságban. De fogod érezni, hangos lesz a gép és remegni fog az egész asztal. És szerintem rövid idő alatt hazavágja a marógép csapágyazását is.
    Nem akarok hülyeséget írni, az én legnagyobb plattoló maróm talán D80mm körüli és nem igazán hiányzik annál nagyobb.

    A terveidhez annyit javasolnék, hogy érdemes benevezni egy 35ezer körül kapható aldi/lidl féle asztali körfűrészre (amikor kapható). Még mindig jobb, mint a kézi körfűrész beépítve. Főleg ha van helyed egy ilyen körfűrésznek. A másik egy forgácselszívó 50.000Ft körül. Az nagyon kell egy kis helyiségben, hidd el!

  • Soká

    senior tag

    válasz pbujna #34091 üzenetére

    A maróasztal anyaga sokféle lehet. három dolog dönti el:
    - mennyi pénzt szánsz rá
    - milyen anyagok állnak esetleg a rendelkezésedre
    - milyen igényesen kívánod megoldani

    Elég ha beírod a keresőbe, hogy router table diy és máris rád szakad a világ összes hobbiasztalosa :))

    Az Ikeában szoktam nézegetni a maradék anyagok osztályán mindenféle maradék lapokat. lehet köztük találni megfelelő konyhapult anyagot például. Amekkora neked kellhet. De lapszabászaton is találhatsz ilyen leeső részeket. Azt érdemes ellenőrizni (ez persze az én mániám) hogy sík-e valóban az anyag. mert egy lapról azt képzeljük, hogy sík, de a valóságban nem feltétlenül az.
    Aztán a lapot célszerű megmerevíteni alulról, hogy sík is maradjon. U profilokat lehet kapni. minden megoldható, de tényleg alaposan vedd szemügyre a neten található megoldásokat, más példájából érdemes tanulni nem a saját hibáidból. Elsőre lenne jó megfelelő asztalt építeni. Különben elmegy a kedved az egésztől.
    A függőleges plattoláshoz például olyan vezetőt érdemes építened, ami kellően magas, hogy stabilan tudd majd az anyagot függőlegesen tolni. Ha billeg, csúnya lesz a végeredmény.

    "Van egy ajtóm, amit szeretnék lemásolni..."

    Az a helyzet hogy az ajtó az már épületasztalos téma. Nem éppen hobbiasztalos kategória.

  • Soká

    senior tag

    válasz pbujna #34096 üzenetére

    Másfél méter hosszú maróasztal az több mint elég :) Figyelmetlenül olvastalak, de ha jól sejtem, ebbe kerül bele a körfűrész is. A méret önmagában megdrágítja az előállítást. Én - de ez én vagyok - valamilyen mdf táblát választanék, amire rákerülne egy kopásálló felület. Hogy ez egy sima laminált mdf vagy valami plusz fémlemez, az már pénztárca függő. Te is érzed, hogy szépen és pontosan kell dolgozni. Ha képes meghajolni például a vezetősín, akkor szorulni fog benne amit tologatni szeretnél...

  • Soká

    senior tag

    válasz pbujna #34098 üzenetére

    thomgrande sokkal jobban ért ehhez.

    Én nem is igazán értettem a felvetésedet... Én használom néha vastagoló gyanánt a felsőmarót. Erről nincs jobb fotóm:

  • Soká

    senior tag

    válasz Sanyabá #34103 üzenetére

    Tulajdonképpen amit lefotóztam, az egyengetés akar lenni, nem is vastagolás. Az egész keretet azért készítettem, mert az általam tömbösített anyag pontatlanságait próbáltam jó egyengető híján eltüntetni. Tehát csináltam egy kb. 1.8m hosszú "kalodát", abba fektettem bele az anyagot, amit egyfelől oldalról körmös anyás csavarokkal szorítottam meg, másfelől alátámasztgattam, hogy ne tudjon elbillenni. Így toltam végig rajta a marót és lett egy sík felületem, amit megfordítva, a másik oldalról már csak úgymond "vastagolnom" kellett, hogy mérethelyes legyen. Persze ez nem propeller formájú 30cm-nél szélesebb pallók "egyengetésére" készült.
    kimondottan hobbimegoldás egy olyan kicsi műhelyben, ahol egy 2 méteres anyagot nem tudok átküldeni a vastagolón, mert ahhoz min. 4,5 méter hely kellene. Annyi pedig nincs. :(

    Ha nem válaszoltam a kérdésedre, akkor valamit félreértettem :)

  • Soká

    senior tag

    válasz Sanyabá #34105 üzenetére

    "Meg aztán időbe is telik míg egy oldalt rendbe vágsz."

    Gondolhatod...

  • Soká

    senior tag

    válasz Sanyabá #34107 üzenetére

    Hát, az a helyzet, hogy kétcolos pallókat vettem, azt szeleteltem fel körfűrésszel, táblásítottam és nem volt gyalum. (vagyis van, de élezni kellene és még nem volt lelkierőm bajlódni vele...) ráadásul úgy lett kiválasztva az anyag, hogy a deszkák hossza alig pár mm-rel volt több mint a készméret. De ezzel a marásos "egyengetéssel" csak 1-2 mm-t kellett levennem összesen a két oldalról. Ment volna szalagcsiszolóval is, de pontatlanul és úgy nem akartam. A végeredmény szép lett csak az idő...
    de én a hobbista vonalat képviselem ugyebár :) (ezzel meg jól lehet takarózni:) )

  • Soká

    senior tag

    válasz raidx #34124 üzenetére

    Azt hiszem, homlokmarónak hívják, az uni-maxtól rendeltem, ez vagy hasonló paraméterű. Éppen egy hete 40%-kal olcsóbban vesztegették ezeket a marókat...

    A maróasztallal kapcsolatban:
    azt gondold át alaposan, hogy tényleg kell-e neked a C profil, nem elég az U? Mert szerintem elég... Ha viszont tényleg kell a C, akkor nagyobb keresztmetszetet érdemes keresgélned, mert bár nincs méret a rajzon, én úgy gondolom, hogy ez így elég kevés lesz. Persze, attól függ, hogy milyen anyag futna a nútban?
    Ha nem akarsz leszorítani, akkor felesleges szerintem a C, magától úgysem ugrik ki a nútban tolt "akármi" hiszen a kezeiddel tolod és szorítod lefelé.
    Mennyi a C profil nyílásának szélessége?

  • Soká

    senior tag

    válasz Haugland #34125 üzenetére

    Úgy keresd, hogy tömlő. Olyan szavak kíséretében, hogy elszívó, acélspirál, poliuretán, por, forgács...
    Ha fix helyre kell, akkor nem baj, ha az olcsóbb, merevebb megoldás, ha mozgatod, akkor én mindenképpen az acélspirál merevítésú PU tömlőket ajánlanám. Nem olcsó...

  • Soká

    senior tag

    válasz raidx #34128 üzenetére

    "Szorításra lenne (csavarfej+alátét)."

    Mondom, nekem az a félelmem, hogy egy ilyet alut könnyű eldeformálni. Én egyszer csináltam a hepehupás körfűrészasztalra egy plusz asztallapot, abba került C profil kb 16x9-es profilból, de végül sosem használtam, meet mire elkészült vettem egy másik körfűrészt... Annak a C profilnak a rése 5mm széles. Nem túl sok... Komoly szorításhoz biztos nem elég...

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #34137 üzenetére

    "nagyon pontos, precíz kivitelezést kíván a befogószerkezet és a marógépet tartó csúszka megépítése."

    Ezt én is csak megerősíteni tudom. Mármint, hogy oda kell figyelni. Az én "vályúm" kb. 1,8m hosszú és az alkatrészeivel sokat precízkedtem, mert minden azon múlik, hogy a dolgok egyenesek és párhuzamosak legyenek. És ez az én konstrukcióm is csak úgy működik, ha egy tuti sík felületre rakom fel. Különben biztosan meghajlik valamennyit és akkor már lőttek a mérethelyességnek. A tárolását is úgy oldottam meg, hogy függesztve van, így talán nem vetemedik, legfeljebb nyúlik :) és azért tettem bele a három pálcát, amin felfekszik a munkadarab, mert azt szükség esetén síkba tudom marni, ha valami gond van. Vagy cserélni tudom. Fémből nyilván jobb lett volna, de voltak fölös táblaanyagaim laminált forgácslapból és azokat használtam.

    Azért azoknak, akik esetleg a vastagolóhoz hasonlítják, azoknak megjegyzem, hogy ezzel a technológiával nem csak "vastagolni" lehet, de például folyamatosan vékonyítani is egy anyagot.

  • Soká

    senior tag

    válasz AndrewBlase #34190 üzenetére

    "Érdekes a kialakítása. :))"

    Valóban.
    https://www.flickr.com/photos/keptaram/albums/72157650906346728
    Éppen csak nagyon pontatlan kialakítású gép volt. Én visszavittem, pedig szerettem volna. Tipikusan olyan kínai "klón", ami csak annak látszik, de nem az.

Új hozzászólás Aktív témák