Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #11783 üzenetére

    Nem tudom, hogy jutottunk a DAB-hoz, meg multiplexeléshez, de a broadcast (tökmindegy, milyen) célja sosem a csúcsminôség, hanem a csúcs mennyiség biztosítása volt (és most is), technológiailag verseny és kereslet hiányában meglehetôsen lassan fejlôdve, ha egyáltalán.
    FM és DAB a gyakorlatban a hírekre jó, vagy gazdasági mûsorokra a Trend FM-en pl. Oda 64kbps mono mp3 is elég lenne. Zene pedig a hifire kitett telóról szól, és még völgyben, vagy hegyen sem akad meg, köszönhetôen az elôre bufferelésnek, mindenesetre a lossless is ugyanúgy gyönyörûen lecsorog, mint bármi kompromisszumos dolog, rendszeresen megyünk Madárhegy - Balatonfüredet, de akárhogy is szakadozzon és ingadozzon-változzon a vivô fizikai réteg, az alkalmazásrétegben mûködô streaming az esetek zömében nem esik szét és ha igen, hamar összeáll újra, bufferrel pedig túlél az ember gyakran, de itt ugye a körülmények már átlagon aluliak (siralmasak).

    Inkább az ezen technológiát lehetôvé tévô megoldáson kellene elgondolkodni, mert míg 900MHz környékén annakidején átvittünk pár csoffadt kilobitet, az azt megelôzô analóg 450-et ne is említsük, ma ugyanezen 900-as freki környékén simán lossless-ezel, akár wav-ban is, nemhogy flac-ban. Mobil technológiával.

    A mobile broadband téren tett fejlôdés lesz DAB halála amúgy, vagy hogy el sem indul sok országban. Hifi célra utóbbi lehetne alkalmas éppen kínkeservesen, de a hifi mint felhasználàsi terület, alkalmazás rétegbeli gondolkodás, önmagában semmit nem lehet belôle levetíteni arra, hogy a digitális több akármit is foglalna, mint az analóg, sajnos alma-körte.

    Azért annakidején a hôskorban, a tàskányi méretû 450-es analóg telóval valahogy alig sikerült átvinni pár bitet A-ból B-be, de az utána következô GSM900-as (2G) GPRS, majd ennek kicsit kiterjesztettje, az EDGE sem volt egy rakéta, ma viszont egy Hortobágy közepére kitett egyszem LTE800-as cella is ad Neked annyit, amivel 4K tv-zhetsz, de losslessben nemhogy flac-ot, de WAV-ot is streamelhetsz, ha lenne olyan. (Feltételezve h. a cella nincs púpon, rendezvény miatt, de a hortobágyi marinéni általában nem ez az eset).

    És ez csak fejlôdni fog, frekik maradnak (a frekitenderek és megújítások mentén kisebb eltérésekkel a nominális körüli sávokban, hisz továbbra is használunk 900-ast is, 1800-ast is, stb), mindeközben a kódolás bonyolódik, de az ehhez szükséges számítási kapacitás is nô (processzorok), így végül az egységnyi idô alatt átvitt adatmennyiség is.

    Ma a hifi adat. FM ? Dínó. DAB ? Nem erre lett megcélozva, más az üzleti modellje teljesen és ez determinálja, hogyan és mire használják.

    2022-ben indul Elon Musk Starlinkje is kishazánkban, mûholdról szélessáv a dzsungel legmélyén is.

    Elképesztô, hova tartunk és mi lesz itt az unokáinknak, miközben a 16/44.1-es WAV továbbra is elég a fülünknek és bitrátája ma már röhögve belefér akármibe is, tömörítetlenül is, flac-ban pláne, a plafon pedig egyre csak magasodik efölött, a fülünk evolúciója viszont stabil (vagy romlott az elmúlt 100 év ipari-környezeti terhelései miatt).

    Nincs értelme összehasonlítani az analógot a digitállal, alma-zeller kb. (még csak nem is körte), és a digitál rohamtempóban fejlôdik még mindig (bár látszik lassulás, aminek a számítási kapacitàsok, proci gyártástechnológia szab határt mindig, a kvantumprocesszor pedig még nagyon csecsemô a mainstream-hez), de azért az 5G is itt van lassan (a "G" generációt jelöl ugye), 6G japóknál kész, 7G-8G papíron..

    Adat adat adat. Eszetlen sávszéllel. Evolúciós szempontból a digitális információátvitel egy vakuvillanás töredékével ér fel, iszonyú tempó. Míg a CD minôség és hallásunk egyhelyben toporog.

    De felôlem legyen 24/96. DSD. Amit akartok, lehet válogatni. Mind úgy lejön mobilon, mint a pinty.

    Ki a hóhér akar DAB-ozni, reklámmal tömetni a fejét ?

    Csajszi nappalijában az iPad-en ment tegnap a Tidal, lelôttük, ajtó becsuk, mélygarázs, kocsiba be, autó indít, telóval automata összekapcsolódás és a Tidal folytatta, ahol abbahagyta.

    Új iPhone, nemtom milyen Bluetooth verzió, se a céges Audi. Nem is ez a lényeg, hogy lossless vagy sem, hanem: mi lesz itt pár év múlva ?

    Vagy ha beépítem az Androidos tapi fejegységet a saját autómba a gyári helyére és nyomok egy Qobuz-t ? Vagy akármi.

    Uraim. Digitállal megérkeztünk a netovábbhoz. Kódolással, formátumokkal mindenképp. DAC-okkal épp érkezôben, lehet eltart még egy darabig, a prediktív és AI technológiákat még egyetlen DAC sem használja, pedig ha a forrás digi anyagot elkezdjük felvértezni ilyen-olyan, számára hasznos metaadattal, o-óóó... A következô nagy booom... Amikor beteszel egy 90-es évekbeli, metaadat mentes Beethoven CD-t és gombnyomásra eldöntheted, hogy melyik hajdani vagy ma élô karmester stílusában szeretnéd visszahallani, vagy a rezes fúvósok kicsit legyenek szolídabbak, a fa fúvósok picit dominánsabbak, az ének pedig jobban jöjjön ki, vagy nemtom... De értitek. Itt még nem tartunk. És lehet sokan ma azt mondjuk, nem is akarunk tartani, pedig az elkövetkezô évszázad errôl fog szólni szvsz: AI asszisztencia, augmented reality, VR 2. hullám (fejlettebb eszközökkel, mainstream-be IGAZÁN betörve), stb.

    No, messzire mentem.

    Persze valszeg ekkor és itt is lesz "source direct" gomb az olyan fejlôdésre alkalmatlan szakállas öregek számára, mint én is majd. :D . De a "buta" DAC részben is lehet fejlettebben számol majd az átalakító chip, kezdve interpolációtól, kvantálásihiba kezeléstôl akármiig is.

    Életkép 2050: a Benchmark majd piacra dobja arany árban, a Topping pedig elérhetôvé teszi a tömegeknek. Ja hogy Kínával polaritást váltott a világ, bocs. Szóval a Topping jó drágán megcsinálja, úttörôként, és a Benchmark majd olcsón legyártja az usában, másolva a ferdeszemû csúcstech-et. :D Schiit meg kummant a sarokban, hogy ez mivót, mitörténik. :D

    No, én a napi szösszenetemmel megvolnék. Meló.. :K

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Új hozzászólás Aktív témák