Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    Sziasztok, rábukkantam erre az ígéretes című totyikra, nézem az első posztot, hogy orientáljam magam, mit "szabad" és mit nem, mit hogy illik, ha ide jövök, de annyira hosszú így nap végén most, hogy úúúúúúhhhhh... Szóval... kb ... miről is ... kik azok, akik szívesen vannak itt látva és kik azok, akiket ki kell úúúútálni, mert "nemittahelyük" ? ;) :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz fehér_ember #1713 üzenetére

    Amen.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz dgyuri0123 #1690 üzenetére

    Szia(sztok) :)

    Ha annyira nembegyere az általad említett klasszik, próbáld ki ezeket. Ja bocs, ebben lesz barokk, de azért hátha. Max átlépsz a kommentemen. ;)

    Van egy nagyon ritka CD, Händel - Young Messiah (fiatal messiás). Ahogy a neve is sejteti, ebben azért vegyesen van akusztika, szinti, a vokál és a kórus természetesen valós :) Minden hibája ellenére beteg jó. Kénytelen voltam levadászni eBay-en és végül USA-ból került elő egy eredeti, maku CD formájában (véééégre). Van többféle fiatal messiás is, de ez mindent visz szerintem. (Persze ízlések és ...) A masteringje is rendben van szvsz, jelszintek, stb. Bár én így utólag mindent Chesky-re bíznék, különösen a sziszegő hangokat, sajnos erre mások nem gondolnak :D és a mikrofon azért lehetett volna egy fokkal jobb néha.. Mindenesetre egy messzi kósti bele: [link] (Abszolút favoritom track 11, 8, persze így elég mocsokul szól youtube-ról, de aki nem ismerné..)

    Másik jónak tűnő felvétel, még vadászom elektronikus formában, Mahler 1, Dudamel vezényel. Karajan óta talán az első, akiben hasonló tüzet, energiát látok, csak ő a vigyorgó fajta, nem a nézésével ölni tudó :D de nagyon szeretem. 16:30-tól különösen finom :) [link] Mondjuk Mahler amúgyis jó, ő ott folytatja a forte-t, ahol Beethoven abbahagyta. :D

    Ezek szvsz eredetiben (mármint digitálisan, legyen az CD vagy flac) jól szólnak, van egy Mahler 1 -em a nativedsd.com-ról [link] , DSD256 teszt fájl volt még anno, most nem látom, már sampler-ük van (ingyenes)... ezen az oldalon azért van némi arany, már aki ki van békülve a DSD-vel és nem csinál vallási kérdést abból, hogy most 1bit DSD vagy multibit PCM-e a jobb.. ez nyilván DSD-s oldal.. Ajánlom. Van sok jó anyaguk (kevésbé jó is, de ez ízlés kérdése szerintem).

    Ugyaninnen van megvéve egy Bach D-Moll Toccata & Fugue (BWV 565) darabom, DSD256, 2xHD fantázianevű eljárással "scan"-elt darab az eredeti szalagról (vagy annak második generációs kópiájáról, ahogy azt szokás.. sosem a tökeredeti mesterszalagokat koptatják). Na nem a DSD256 miatt szól jól, hiszen a szalag még vagy 100x beleférne abba a millió nullába, ami egy ilyen digitális fájlban van, de ez a stílus és az orgona tónusa, a felvételen a hallható ércessége, rezgése, valami elképesztően jó :) (Raymond Daveluy, 1976-os felvétel, St.Joseph kápolna Montreal, Beckerath orgona). [link] 6-os szám, bele is lehet hallgatni, lejön elsőre az alap hagzásvilág kb. Imádom azt is, ahogy engedi a visszhangokat hallani, mielőtt újra hozzáérne az orgonához. És a tempót is.. én "lassú párti" vagyok, annyi darabbal sietnek a mai karmesterek, néha a fejem fogom :( HOVA ? (De valszeg ez is ízlés dolga, én nem sietek, iszom magamba inkább)..

    És van még egy Bach - Máté Passióm is, Collegium Vocale Gent, Philippe Herreweghe (1999), ezt is azért vettem csak meg, mert a sok közül nekem valahogy ez tempóra, dinamikára. [link] Pedig van másik verzió is belőle, pl. ez annyira nem adja (de ez is lehet ízlés dolga) :) [link]

    Verdi Requiem - csakis Karajan. [link] Megy, mint állat :) Basszus, ha élne az öreg, uh. Nem kéne kétszer mondani neki, hogy most lőjünk már egy vegytiszta Hi-Res Audio felvételt, felvevő mikrofontól lejátszó DAC-ig 24 biten (keverve magasabbon nyilván), 88.2 KHz-en.. Egy vesém van rá, de már nem fog kelleni senkinek .. :D :( Telik az idő..

    A zongora a háklim. Annyi vacak (jónak tartott) felvétel van zongorából .. a legnehezebb jól visszaadni szerintem. És ha a hangja már elfogadható egy alapvetően jól belőtt szetten vagy fülesen, még ott van aki játszik, a stílusa, dinamikája, az egész darab milyensége, ahogy a kottáról lefordult a zongorista agyán és testén keresztül az éterbe rezgés formában. Könnyű elb*ni. De ez is csak ízlés dolga lehet, ne üssetek :D . Na, szóval: a Linn-nek van egy anyaga, 24/88.2-es, ahogy illik, persze szalag van mögötte, tehát a fájl nagyja konkrétan nulla :D , de hát most ez dívik, hogy Hi-Res... [link] (PCM) .. egész jó.

    És van egy Lisitsa féle Magyar Rapszódia is, én úgy látom, tudja, mire való az a sok billentyű ott előtte :D [link] [link]

    És ha már zongora, ha nem veszitek zokon, hozok valamit így estére hallgatóba. Na ez, pfff. :K [link] 45:48-nál ahogy visszateszi magát a zongorista a többiek közé, az olyan könnyelpottyantós nálam. Zseni.

    Nagyzenekari műveket amúgy - szerintem !! - azért nehéz megszólaltatni, mert viszonylag töményen, "sűrűn" szól sokféle eltérő karakterű hangszer, akár ugyanolyan hangon is (frekvencia tekintetében), miközben tökmásféle felharmonikusokat és egyéb olyan mellékhangokat is adnak ki magukból, amik egyetlen membránon kell, hogy "multiplexelődjenek" és ez az egyetlen membrán próbálja meg ezután a maga tökéletlenségében reprodukálni az ott lévő énekhangot, zongorát, csellót és mondjuk hegedűt, és mindez még mindig csak 1 hang, 1 adott frekvencia környékén, úgy, hogy rengeteg egyéb más frekvenciát is le kell adnia még mindig ugyanennek a membránnak, ha épp van cintányér, üstdob, ilyesmik, azt is, ha nincs, akkor még a többi egyéb hangszert, fúvóst, stb. Legyen ez egy Vifa, Scan-Speak, Seas, Peerless és a többi kónuszos.. , amivel manapság elég sokan építenek.. Jellemzően mélyközép-középmagas sugárzóknak ezért van a legnehezebb feladata, mert ide sűrűsödik a java és ha a középmagas (mondjuk egy egyszerű háromutast veszünk) már nem képes tranziensben lemozogni azt, ami jelet kap (értsd: ha egyetlen jel van, és annak hirtelen vége, míg a membrán még nem ért vissza alap kiinduló pozícióba, ami szűrőtől erősítőn át DAC-ig sokmindenen múlik, bukta a hiteles reprodukciót). (Tegyük fel, hogy ideálisan jó jelet kap, mert ez sosincs így), szóval az egész elkezd "bekásásodni" és a végén az ember legyint, áh, ez nem megy. Legalábbis nekem érzetre ez van.

    Egy ilyen darabot könnyű megszólaltatni szinte akárminek: [link] úgy, hogy az ember ne hányjon be tőle. Nem sok minden szól, főleg eleinte, persze ez is be tud durvulni aztán.

    És ugyanez szűnik meg egyúttal, vagy mérséklődik, amikor áttér az ember elektrosztatikus közepekre, vagy ha a teljesítmény és freki engedi, nagyobb fajta szalagokra, AMT-kre (bár inkább felül, de van pár modell, ami "mélyebbre" is lemegy). Csak aztán jön a kompromisszum, mint mindenben az audio-ban, hogy amit megnyertél tranziensekben, elbukod csúcsdinamikában. Nekem például a zenehallgatás nem csak arról szól, hogy hallom az üstdobot, hanem érzem is. És a zene többi frekvenciáját ugyanígy. Ezért aztán - persze nem durván, de - szeretek úgy elég jó középhangosan hallgatni zenét, most sajnos csak fülesen, mert kukáztam mindent, lesepertem az asztalt :D , de már pedzegetem a következő szettet, amivel úgy indul akár egy gagyi (bár annyira nem is rossz!) Star Wars az LSO-tól, hogy remeg a fotel alattam. Na az igen. Ezt azért "gyors" hangszórókkal csak úgy lehet meglépni manapság (is), mint amit az Infinity csinált az IRS-ekkel (pl. IRS V), hogy tisztességes mennyiséget használ ezekből a membránokból, így a kakaót is tudják. (Arra tartogatom azt a vesém, amit egy Karajannal élő talira és felvételre már nem tudok felajánlani).

    Na mindenesetre remélem, legalább 1-valamit tudtam mutatni, ami talán tetszeni fog. De hát igazából a paletta annyira széles... :) Fauré Requiem is megér egy misét, totál más, mint Mozart vagy Verdi, köszönőviszonyban sincsenek. Mintha nyers, cukrozott, villával széttört földiepret hasonlítanál földieper fagyihoz, vagy valami mixerben elkészített tejszínes földieperkrém leveshez. Kinek mi .. :D

    Bocs a hosszért mindenkitől, kedvem volt ma este kicsit "beszélgetni" ..

    Lefekvés előttre egy öreg LP-je apámnak, amit megtaláltam nemrég és immár flac. Piszok jól szól, nagyon buli :K [link]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #1723 üzenetére

    :D (a hosszra) :C

    A maradekra: az egesz lanc jo kell hogy legyen. :K Tudod az aranyszabalyt, ahogy mindenki: szarbol nem lehet varat epiteni. Es egyetertek azzal, amit irtal, hangmernoki tudas vagy teljesitmeny ritkan jo, mondjuk valami nagy zenekarnal. Mashogy mikrofonoznam az egeszet es pulton adnek a dolognak ugy, hogy az utana ket sztereo forrasbol is ugy szoljon, mintha elottem jatszananak.

    Visszaadasban a hangszoro a legnagyobb tenyezo (szobaakusztikaval es hallgatoi pozicioval egyutt). Az, hogy a hangszoro mire kepes, meg a mogotte levo lanctol fugg. Az erosito hogyan hajtja, a forras milyen, ha van DAC, az rengeteget jelent (nem is a chip maga, hanem a szuro aramkorok mogotte es az analog kimenete), kabelek (interkonnekt, hangszorokabel)..

    Es ez csak a lanc. Ha ez ki van pofozva, lehet lamentalni azon, milyen a forras.

    Bar a sorrend oszinten: szinten mindegy. Egy lanc akkor tart, ha minden lancszem stabil. Ha akar csak az egyik is elszakad, lottek a dolognak. Kicsit a hifi is ilyen. Csucs, jol beallitott szetten is szar, ami eredetileg is szar (mastering, vagy felvetel minosege). Egy jo felvetel es szar, vagy egy-ket ponton hibas lanc vegeredmenye szinten rossz elmeny.

    Sajnos no mercy, stimmelnie kell mindennek + meg a csillagoknak is ugy egyuttallni az egen. :D En ezt vallom.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #1725 üzenetére

    Ez inkább csak szavakon rugózás, rendszer vagy lánc, én ugyanazt értem alatta. A szoba akusztikája is a része az egésznek, nem mindegy, a könyvespolccal takart falú, másikoldal üvegfalú nappaliban próbálom ki a motyót, vagy a padlószőnyeges, pihepuha mozihelyiségben a pincében, vagy a hálóban totál normál tégla + vakolat + festés minőségű sztenderd helyen.

    Minden számít. Minden. De mindig van leggyengébb láncszem és ahogy az ember feszíti a rendszer határait (minőségben egyre többet és többet akar), el fog szakadni valami valahol, azaz kevés lesz már abban a környezetben az adott elem, ami korábban jó volt oda.

    De lehet más analógia is, kicsit mintha EQ tolópotikat tolnánk felfele. Először egyiket. Aztán másikat. Harmadikat. Végül mindegyikkel kapunk +1 egységnyi akármit is (nevezzük itt és most minőségnek). Oké. Működik. Megint fejlesztünk valamit, az annak megfelelő poti kap +1 tolást megint. Megjön a kívánt plussz. Tolok a másikon is mellette, egységes hangzásért ugye. Siker. Tolok a harmadikon és megakad. Abban és ott csak ennyi volt. Ő máris egy leggyengébb láncszem.

    Rendszer, vagy láncszem, attól függ, ki mit helyez a rendszer szóba mint fogalomba és mit láncba. Nálam még lánc, de kibékülök bármilyen terminológiával is, mindaddig, míg nem veszítem a fókuszt szem elől, hogy egyben is kell ugyanúgy nézni az egészet, ahogy részleteiben az egyes elemeket. Mert a múltban ez volt a hiba, hogy mindenki fókuszált egy adott részletre, de összességében nem látta a nagy képet. A ló másik oldalára sem szeretnék átesni, hogy rendszerben látok mindent (hmm ez amúgy olyan menőn hangzik, lehet megtartom a szót) :D, miközben elfelejtem, hogy a csövim damping factor-ja a béka segge alatt és nem biztos, hogy a pofás kis mélysugárzómhoz ő a legjobb megoldás oda.

    Szóval tudni kell rá-zoom-olni is egyes elemekre, precízen megnézve, meghallgatva, majd ki-zoom-olni és egészében tekinteni a dolgokra.

    (Igazából egyetértek Veled, csak a rendszer vs. lánc .....)

    Apámnál most történt karácsonykor amúgy forrás csere, a régi Technics CD játszóját kicseréltük egy külső DAC nélküli Raspberry Pi-re (Volumio). És a Pi elég trének mondott saját analóg kimenetéről zenélve az öreg mint egy kisgyerek pislogott, hogy úristen, mi történt, ez hogy szól. Én sem hittem el :D hogy egy hulladéknak titulált Pi kimenet így megver egy anno jónak, ma inkább vacaknak mondanám, Technics DAC-ot. Azóta már persze jön a DAC is rá, de nagyot néztünk. Ő ugye nem kütyüzik, nem buzul, csak hallgat, a füle még jó + zenél zongorán, orgonán otthon, de mikor megláttam, hogy még mindig a gyerekkorombeli kütyük a polcon és azokkal mókol, egy ősrégi mainstream szettel, pfuj. A Pi-re meg mintha kicseréltük volna a magasakat :D úgy, hogy mindig azokat okoltam anno a függönyös, tompa hangért. :D :N DAC basszus. Szarral etettük 1996 óta az egész rendszert ...

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Ear001 #1729 üzenetére

    Természetesen, csak na... analógia. (Lehet szar volt) :D

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Ear001 #1732 üzenetére

    Ebben nem értünk egyet, Karajan körül van/volt egy nagy hype, de ő tipikusan nem egy megasztárocska, aki kiállt a zenekar elé botfüllel, botlábakkal, hogy akkor csináljunk valamit, se nem az, akit csak azért, mert neve lett, egyből menő ekézni, hátha akkor okosabbnak tűnünk a többieknél. (Most nem rólad feltételezem ,csak sokan járnak így)..

    Az ízlésről meg nem nyitunk vitát. ;)

    Nekem gyűjteményem van tőle, sajnálom, hogy fele LP, fele flac és anno nem állt rendelkezésre olyan szintű eszköz, rögzítés, ADC, stb, mint ma. :( De hogy megszerettette velem a klasszikus zenét, az biztos.

    Az ő miniatűr "mását" láttam abban a karmesterben is, aki anyámékat vitte éveken át (fater basszus, anyám szoprán), kijutottak egy barcelonai nemzetközi kórusversenyre és díjat nyertek. Iszonyú kemény meló, de nem elég hozzá a fül, a zenei tudás, hanem a tekintély, a precizitás, az arcod rándulásából érezze a kórus és zenekar, mit hogyan a következő fél-1 mp-ben... Szerintem brutál volt a csávó (K), de mindenki azt hallgat, amit akar.

    Jó étvágyat :D

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz liszi70 #1733 üzenetére

    Nem.
    Csak jó.
    Szerintem.
    De nem etalon..

    Nem tudom, a Sony-Philips cseszte-e el, mert velük sokat kooperált és odavissza voltak ennek előnyei azért.. (meg hátrányai is, kezdeti DAC-ok borzalom).. vagy anno egyszerűen nem voltak képesek többre mikrofonnal, technikával.. Mégsem 2020.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    Bocs félre, mindketten rózsaszínek vagytok :D

    Szóval Ear001 (jó a neved ;) ) : most fülessel belenézve azért a Dies Irae és Tuba Mirum erős, az üstdob ahogy kell, odab**sz, a rezesek pedig gyönyörűen ércesednek fel, ahogy kell.. ez a része jóóóóóó, ez egy ilyen darab.

    A kórus "tompa" nekem, de ez jellemző akkor, mikor nem 20-an állnak ki, hanem 100-an, kitudja hol van mennyi mikrofon..

    [link] gagyi, de kábé. Azért flac-ból ütősebb, de az túl azon, hogy nem egy többszörösen agyontömörített valami (először 3sat mint tv műsor, aztán youtube, a forrás meg közben egy VHS, jobb esetben DVD, ami nekem is megvan, de hát az is tömörített).. még a mastering is eltér igencsak a CD és ezen video-s változatok között. De élet az van benne, ezt a szmötyit is képes vagyok újra és újra nézni :D

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Ear001 #1736 üzenetére

    A metronóm és német precíz hatással (ha jól értelek) egyetértek. Én ezt hiányolom másban sokszor. (E meg már ízlés) :D ;)

    Amúgy ha már linkeltem egy Karajant, ugyanaz kicsit mégis máshogy :)
    Imádom. [link] De ezt még nem vettem meg. Itt már vannak emberhangok is, elkülönültebben, nem kórusmaszlag. Szóval Karajan nem kapott vmi jó mikrofonozást szvsz :( és ez sem apró kórus itt.

    Csak itt már megjelenik itt-ott egy hamisság. Tuba mirumból ordít, mennyire falsak.. [link] .. és ilyenkor megkérdezem azt, vajon hányszor próbálták el ezt és kinek volt vagy nemvolt füle ott és akkor, hogy ügyeljenek. Na ezért szeretem a precízet. Még ha "katonás" is néha :D

    Ja és itt is rohannak mint állat. De kórus meg üstdob jobb.

    Nehéz jót találni.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #92251648 #1740 üzenetére

    Na jó, ez az a pont, amikor nem szabad se felvenni, se lecsapni a lasztit, kb. nem ezért jöttünk ide, hogy kié a hosszabb :D .. De ha megfizetsz, nagyon szívesen adok konkrét javaslatot, csak ingyen ne várd ..

    Mindig elgondolkodom, amikor masterelés előtt rendelkezésre áll xy pop zenekarnak a multitrack szalagja (lásd mondjuk Metallica), hogy multitrack technikától függetlenül nem lehetett volna-e annakidején egy komoly produkciót még több sávban felvenni, még több mikrofonnal, anélkül, hogy egy adott XY márkájú multitrack tape eszközhöz kötöttük volna, hanem e korláttól megszabadulva kb. mindegyik mikrofont vesz 1 szálat, mono tape és ezeket őrizzük meg az utókornak, aztán ezekből, azaz ezek első gen-es másolataiból mindenki úgy keverne magának sztereót vagy multichannel-t, egy vagy több analóg keverőn, ahogy akar. Már akkor is, annakidején is, most meg ezeket kellene csak jó minőségben digizni és digitálisan is keverni-masterelni akár.

    De vagy az volt, hogy eszükbe sem volt vagy 20 mikrofont elhelyezni 2-3 iszonyú drága és böszme nagy multitrack géppel a háttérben, vagy nem adta ki az agyuk, hogy amúgy "olcsóbb" (értsd jól azért) mono tape-ekkel meg lehetett volna lépni ugyanezt a malőrt. És akkor most nem szólna egy nyolcvanas évekbeli felvétel (!!) úgy, ahogy ..

    Ez kb. az, amikor bementem vagy két éve egy orgona estre a Deákon a luteránus templomba és a hallgatósággal közölték, hogy felvétel készül. Oké, nem köhögünk, inkább megfulladunk. Értem. Hááát, nem az évezred felvétele volt szerintem, bár az orgona és a templom echo-ja totál más környezet, de hogy arra is szántam volna több mikrofont, rengeteg mindent meg lehet (és kell) utólag oldani úgy, hogy az sztereóban otthon kiválóan szóljon.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #92251648 #1743 üzenetére

    Hmm. Valszeg ha rendelkezésemre állna mikrofononként 1 szalagnyi anyag, mondjuk egy 24 bites (bőven sok az is) 88.2-es PCM-be átdigitalizálnám, én a sztereóra lehozás előtt belenéznék, melyik mit tud, kellhet-e egyénileg szűrni (vagy úgy hagyni) valamit, aztán pakolnám össze egy 32 bites domain-ben az egészet, egyengetném ki (valamennyire valszeg kell) és csak ezután keverném le sztereóra, ott pedig már csak a nagyon végső finomítások. De ennyire mélyen nem mentem bele, csak ma már annyi mindent látni-hallani, én pedig szeretek nemszokványos utakat járni.

    Szerintem kell a sok mikrofon, de nem direkt módon, hogy jobb legyen a sztereóm, hanem hogy nagyobb mozgástere legyen a sztereósító folyamat előtt a hangmérnöknek játszani azzal, mit hova tesz mennyire. Nem feltétlen csak arról beszélek, hogy kilóg egy hegedű és ha minden egyes hegedűn lenne mikrofon és hozzá tartozó track-em róla, akkor ki tudnám őt azonnal korrigálni, mert akkor nem feltétlen azt a felvételt eredményezné a sztereó, amit játszottak a színpadon :) (= nem lenne hiteles), de mégis jelentene akkora mozgástér-többletet nekem, hogy ne egy multiplexelt anyagon nyúljak egy paraméter mentén hozzá dolgokhoz úgy, hogy az a többit is elviszi (hiszen mixelés után már együtt mozog minden), hanem szelektíven tudjam azt az adott hangszert, éneket, akármit, módosítani. Az más, hogy lehetne csalni és korrigálni rengeteg mindent, de én a műhibákat benne tartanám, a hitelesség miatt, viszont azt, hogy esetleg egy üstdob nem ráz velőt, amikor élőben velőt rázott mikor ott voltam, azt simán korrigálnám és adnék neki, azon az 1 sávon mélykiemelve még mixelés előtt, így mondjuk a környékén szóló nagybőgőt nem fogom érinteni, mert az meg pont jó ahol van.

    Ennek primitívebb verziójára képesek lehettek volna elődeink is simán. Jó, kevesebb lehetőség analógban jópár dologra, de ki lehetett volna küszködni pár sokkal jobb felvételt is, emlékezetes előadásokról.

    A létező legutolsó dolog hifistaként arra gondolni, hogy sztereó mikrofonnal vegyek fel egy nagyprodukciót. Tudom, hogy a fülemet úgy éri, ott éri, ott kéne elhelyezni, ahol ülök, satöbbi, DE ...

    (És a kettő amúgy nem zárja ki egymást, time-domain korrekciót is beleértve lehetne olyan anyagom a produkcióról, hogy a marék mikrofon marék 24/88.2-es digitális track-je plussz a nézőtéren az állványra a fülem magasságában elhelyezett sztereó mikrofon +2 sávja és akkor ebből gyúrni valamit) :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz perempe #1746 üzenetére

    Lehet csak én vagyok bolond, de oldalerkély Müpa, Messiás, mind a három megvolt tavaly, ismerőssel.

    Ha szemben állunk a produkcióval, akkor balfent.

    Annyira de annyira gyönyörűen jött fel a túloldali (jobbolali) csellók hangja és mélye, hogy a könnyem kicsordult :K hiszen általában pont ez hiányzik sokszor, a test, a mély... (anélkül, hogy loudness hívő lennék, mert utálom). Szóval .. gyönyörű volt hallani. Nyilván a szopránt meg buktuk, nem igazán jött arcba :D

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #92251648 #1750 üzenetére

    Ha most tudnek palyat valtani, mennek hangmernoknek. Tok erdekes szakma sztem.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #92251648 #1753 üzenetére

    :(

    Dr. Aix-ot követem néha online (Dr. Mark Waldrep), jó dolgokat mond a Hi Res audiorol is (mi lenne az, és igazából mi NEM az). Oszlatja a felhôt a fejekben, az erre épült ipar meg vakarózik hevesen, kavics a cipôjükben. Értékelem a munkásságát és amikor tiszta vizet önt a pohárba.

    Sajnálom, h kihalós szakma.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #92251648 #1819 üzenetére

    Olvasgatlak itt Titeket csendben, de ez az "igényes popzene" engem is megfogott. Abszolút valid, van jónéhány olyan popzenei album, ami mind zeneileg, mind minôségben nagyon jól szól és élvezetes hallgatni, annak ellenére, hogy sokkal jobban ki van vezérelve a jel, mint a régi idôkben szokás.

    Magyarok között is vannak jó munkák, de kint pláne (már csak a nagy számok törvénye miatt is).

    Teljesen egyetértek.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz szazbolha #1835 üzenetére

    - Emil Rulez bármelyik albuma. Kedvencem a Zazie az ágyban, de jó mind amúgy. Piszok jó minőség szerintem, érdemes ráhallgatózni.. Zeneileg kiváló, szöveg elég borult :D, imádom.

    - Tüctücben gyakran van "mocsok" és olyan kásás dolog, kopottabb az LP amiről kever a DJ. Na erre jó ellenpélda Sterbinszky egyik ősrégi albuma, a Trance Sound of Dance Tuning, ami szintén LP-ről lett CD-re tett mix. Szerintem jó munka, erre a műfajra ez kiváló és hangosítva sem lesz egy nagy kása-massza az egész. "Szeletelni" :) különösen jó az LP, mert mono a mélytartományban, szépen mindkét sztereó oldal tökugyanazt üti lent, ezért is olyan kellemes gyomormasszírozó egy jó drum and bass party vinyl-ről, ugye mono esetén fázisban a sztereó két oldala :) (Legalábbis, ha a helyiség is úgy akarja, meg a hallgatási pozíció..)

    - Zorán - Az elmúlt 30 év (dupla CD). Egyedül a mikrofonok sziszegősek nekem kicsit, de nagyon korrekt anyag amúgy.

    - Republic - Aranyalbum (mikrofon itt sem annyira jó sztem, az "sz"-ekben nem vagyunk túl jók, de minden egyéb helyén van).

    Hirtelen ez ugrik be magyarból. Bár most belegondolva ezek egyike sem pop :D Bár a Republic lehet. A pop ugyanis "popular" és ők azok voltak Cipővel anno. Hogy ma milyenek, nem tudom...

    Sok magyar zeném volt, de valahogy kikoptak tőlem. Fentebbi nagy kedvencek maradtak, a Máté Péter - Hungária - Illés vonalon a hi-fi hangzás ugye olyan, mint a nullával való osztás, nincs értelmezve..

    Külföldiből nagyon nagy a választék, be vagyok most is tárazva. Jó zenére fórumozni :) Itt viszont hosszú a lista.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #58092032 #1867 üzenetére

    Ez amúgy annyira nonszensz.. egy hatalmas pénzmaggal rendelkező cég nem tudta volna a Sziklás hegységben egy ott megvett mini-ingatlanon a hegyoldalba fúrt 4x4 méteres széf jellegűre kialakított mindenbiztos módon tárolni ezeket ? Vagy a föld alá leásva valami durva bunkerbe letenni, vagy bármi hasonló, ami még természeti csapást is kibír... ? Vagy vártak digitális archiválásra, vagy mi ?

    Ha egy ekkora kollekció elvész úgy, hogy a létező legjobbnak ítélt szettel digitalizálják előtte, akkor tulajdonképpen nem feltétlen kár érte, az idő lassan, de biztosan úgyis eszi őket. Célszerűbb n+1 másolatban, digitálisan, hibajavítva, tömörítve, a világ akárhány pontján titkosítva letárolni őket n+1 szerveren, de akár még műholdon is, a Holdra vagy akárhova majd átnyomni, mint az emberiség örökségét .. onnantól nem téma, akkor az idővel történő romlás már nem létezik, mint olyan.

    Ha nem történt meg még a digitalizálása ezeknek, akkor van gond. Shame.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz orsib78 #1871 üzenetére

    A HDMI-hez: a digitális átvitel sem garancia semmire, ha nincsenek ellenőrző kódok.

    Ez ugyanaz, mint a fájlrendszer: sok ember mai napig abban a tévhitben él, hogy ha van egy fájlja (legyen esetünkben - mivel audio-zunk - zene), kiírta vinyóra és ha nincs fájlrendszer hiba, akkor az X év múlva és 100x átmásolgatva ide-oda ugyanaz a fájl marad.

    Hát nem feltétlen. Ellenőrző kódok nélkül cseszhetjük, gyenge rendszeren, vacak RAM-on cseszhetjük.

    1. a legtöbb adathordozón nincs gyárilag hibajavítás (tehát valamiféle ellenőrző kód, amivel validálja az eszköz, hogy a beolvasott nullák és egyesek tényleg ugyanazok-e, abban a sorrendben, ahogy kiíráskor voltak. A felület legkisebb hibája, vagy kozmikus sugárzás (ISS-en például erre ügyelni kell), vagy bármi egyéb anomália, rossz táp, szar kábel, na és a mágneses tárolás miatt (is, ha merevlemez például)... akármi egyéb miatt előfrodulhat olyan, hogy kiír az ember 0110100111110010001110100101110101010 -et a HDD-re és ebből visszaolvasáskor az egyik bit átfordul a másikra. Mert demagnetizálódott a hordozó felület azon az egy szektoron, vagy mert bizonyos feszültség értékek határon vannak a fejen, elektronika, tápzaj, akármi miatt, satöbbi, millió ok lehet.

    Ami eggyel fentebbi, fájlrendszer rétegben azt jelenti konkrétan, hogy a fájlban egy bájt megváltozik. Az pedig zene, vagy video esetén azt jelenti, hogy ott más lesz a beolvasott tartalom, mint ami kiíráskor volt. Az pedig már nem mondom, mit jelent. :)

    Kritikus rendszerekben, jellemzően szerver környezetben ezért alkalmaznak olyan megoldást, ami hibajavítással látja el magát az adatot, amit el kell vinni A-ból B-be, mondjuk egy HDD-ről egy DAC I2S bemenetére. Ez lenne a NAS vagy Enterprise HDD-k firmware-jébe tett CRC hibajavítás, vagy újabban erre még plusszban a fájlrendszerbe tett blokkszintű checksum-ok, két diszkes redundanciával és erre rájön az ECC memória használata, mert ott szintén (egyéb okok miatt) történnek bit flip-ek, amikor beolvassa a lejátszó program az adatot a memóriába (és bufferel és és és ...) , mire az kimegy a DAC fele, ki garantálja az adat integritását ?

    Eszköz és eszköz közötti digitális átvitelben ugyanez megy, és ahol nincs CRC, ott semmi nem garantálja, hogy a küldő oldalon a csőbe tolt 10010100 a fogadó oldalon is 10010100 lesz, tápzaj, jitter, interferenciák, mindenféle ilyesmi után.

    Szóval attól még, hogy valami digitális, lehet szar ugyanúgy, ha az implementáció gyenge.

    Viszont egy dologban mégis nagyon digitális a digitális átvitel: ha van CRC, az garantálja, hogy egy bizonyos küszöbértéket megugorva az analóg jel (legyen egyszerűség kedvéért "négyszögjel") minősége, ha ebből a hibajavító algoritmus fogadó oldalon elő tudja állítani az eredetileg küldött blokkokat, akkor az onnantól jó.

    Tehát mondjuk adó ad egy digitálisan 1001-et, mely feszültségszint-eltérésekben leképződik a kábelre, jön rá raklap zavar, stb, és a túloldalon megjelenik VALAMI.

    Amit az ott lévő elektronika első kézben értelmez:
    - szar kábel, vevőnél 1011 lesz - adat sérült, senki nem tud róla
    - szar kábel, vevőnél 1010 lesz - adat sérült, hibajavító nem tud 2 átfordult bittel már mit kezdeni, vagy tudjuk mert szól, vagy nem, ...
    - szar kábel, vevőnél 1011 lesz - adat sérült, hibajavító megoldás digitális térben korrigálja mondjuk CRC alapon a dolgot és előállítja az eredeti 1001-et - adat sérült, tudunk róla és korrigáltuk
    - és innentől kezdve mindenféle kábel, ami Tesco gagyi és afelett van, hiába eltérő minőségű, a túloldalt a CRC-nek köszönhetően ugyanazt a helyes 1001-et mutatja végül. Tök irreleváns, hogy 1000Ft-os kábel, vagy 100000 Ft-os csúcskábel.

    Digitálisnál MINDIG kell nézni, van-e az átvitelben CRC bárhol is a logikai láncban, a digitális jel átvitele során. Mindig. Ha nincs, ott lehetnek eltérések zene esetén a minőségben. Ha van, semmi esélyünk meghallani a HDMI és HDMI kábel közti eltérést, mivel a hibajavítás a szart is bit-perfect szintre hozva kijavítja.

    Hacsak olyannal nem jön valaki, hogy a két kábel között a földelés ér/erek minősége más, és ahogy a két eszköz összekötődik egymással, eltérő minőségű föld akármilyen vudut is okoz bármelyik oldalon és vagy az adó ad gyengébb minőségben, vagy a vevő alakít át rosszabbul, bármit is jelentsen ez ..... - nem hiszek az ilyen mesékben (pláne, hogy földet szokták is néha - főleg analógnál, de diginél is működhet - vagy forrás, vagy fogadó oldalon megszakítani, ennek melyikségéről és létjogosultságáról már megoszlanak a vélemények, illetve az omplementációk)......

    Nagyon mély víz ez a kábelesdi szerintem, de digitális zenéről beszélve sokmindentől megszabadulunk, ami az analógot még jellemezte. Ami még analógban betudható volt 1-2 vudunak, lásd páratartalom, légköri nyomás, tű súlya, és a macska hol fekszik a szobában, az diginél egy zömében, vagy pláne teljesen hibajavított láncon szépen leomlik, elfelejtjük és kevesebb dolog marad, amibe aztán már bele lehet magyarázni ezt-azt :) Még ott is marad elmélkednivaló, de lényegesen kevesebb.

    Végül: szokták említeni az ABX teszteket. Én ezekben hiszek. A placebóban is nagyon hiszek, de ha azt a placebót úgyis én állítom elő magamnak az agyammal, anélkül, hogy tudnék róla, és egy show-n egy tesco kábelt hasonlítgatok egy atyaúristen kábelhez, persze, hogy jobbnak hallom az atyaúristen kábelt. Show-n soha nem ABX-el senki, hogy kizárja a placebo-t, ők ebből élnek.

    Nem mondom, hogy egy Kimber nem szól jobban egy Tesco-s HAMA fekete, kéteres, kosárba bedobott csoffadt kábelnél, de nagyon gyorsan megnő a minőségi ugrás, amit még egyáltalán érzékelünk, egy jobb kábellel, utána viszont érzékelhetetlen a különbség köztük, én ezt vallom. És analógban még csak-csak, de amikor CRC-s átvitel van digitálisan két kütyü között, ott mentehetetlenül megállapíthatatlan a kábel minősége a CRC-zett digi átvitel szempontjából.

    Mai technológiával a világ túloldaláról tudok bármivel úgy zenét juttatni a DAC-omba, hogy az bit-perfect onnantól, hogy az analóg jel digitalizálva lett. Ez azért durván jó dolog és jelent valamit.

    Azt, hogy mire ide eljön, és amiken eljön, ahogy eljön, kontinenseken, dzsunka iszonyú zajos szervertermeken át és a végén bit-perfect, mutatja annak tényét, hogy CRC digitális átvitel esetén gyakorlatilag a kábel minősége a kritikus küszöbérték felett haláltotálmindegy, és akkor a levegőt még nem is mondtam, amikor mindezt telefonnal, a parton ülve stream-elem egy 4G mobilhálózaton keresztül a Fiio USB-OTG-s DAC-omba mondjuk és a maradék 1 méter fülhallgatóvezetéken, D/A konverzión, opamp-okon többet bukok minőségben instant, mint az azt megelőző 3000 kilométeren, ha mondjuk egy ott host-olt fájlt hallgatok.

    Egyébként HDMI esetén alapból nem tudom, van-e CRC (talán nincs). HDMI - HDCP esetén van, mert bár alapvetően jogi oka lett a másolásvédelem implementálásának, mindkét végen egyúttal ellenőrző algoritmusokat is tartalmaz, amik nem engedik a jelet sérülni, vagy ha korrigálható mértékben sérült, azt 100%-osra (!!) helyreállítják fogadó oldalon. Ismét esélytelen meghallani az eltérést ..

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz szazbolha #1896 üzenetére

    Járj kicsit utána. :U (Szólok: nincs).
    Nem véletlen a ZFS terjedése mostanság, NAS-ban pedig már lassan alap. [link]

    Én már csak Linuxozok például és tegnap fejeztem be az új NAS-omat. ECC RAM, ZFS, így nagyon nem fáj a fejem, hogy amit lementek ma, mit olvasok be abból X idő múlva.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz orsib78 #1898 üzenetére

    Gyenge próba. Sajnos még sehol nem tart ZFS-hez képest, miközben a ZOL (Zfs On Linux) mióta külön-fork-olódott a nagy FreeBSD-s ZFS-ről, elkezdett nagyobb iramban is továbbfejlődni, nemsokára kész például a raidz (raid5-6-7 ekvivalensek) egyes szintjein annak kezelése, hogy mondjuk egy 3-lemezes raidz1-et (raid5-öt) még egy diszkkel kiegészítsünk és bővítsünk, szóval a komplexebb, paritás alapú raid szintek közötti migráció. Ez azért elég állat. Btrfs-eztem pár hónapig, elég hardcore módon, volt két összefosásom fájlrendszer szinten, ok nélkül, úgyhogy letettem róla. Stabilnak mondott a standalone és raid1 implementációja, de minden más még experimental, a Microsoft is fejleszti az ReFS-t elég erősen, még az is jó lehet nem-Linux fronton, de az sem az a hűde... (bár azt Windows Server 2012-re találták ki elvileg, sok dráma ott sem várható).

    De btrfs-t nem lehet egyelőre egy lapon említeni ZFS-el. ZFS-re az életem rá merném bízni, kis túlzással, óriási múltja van, nagyon stabil cucc és nagyon kreatívan kezeli a checksum-okat is.

    Linuxon pl. dm-integrity-vel meg lehet oldani, hogy egy meglévő akármilyen fájlrendszer (ext2-3-4, xfs, egyéb) integritás-ellenőrző checksum-okkal legyen ellátva, de egyrészt nem mindegy, hova tesszük ezeket az ellenőrzőket (csak a zfs teszi az adattól külön máshova, dm-integrity például az adatblokkok mellé teszi annak checksum-ját), és az sem mindegy, hogy online képes-e az öngyógyulásra, miközben mondjuk beolvasol róla.

    Gondolj bele, egy minimum két diszkes NAS, amin úgy van adatod, hogy olvasáskor ha esetleg hiba lenne, automatikusan öngyógyul, illetve egy heti vagy kétheti vagy havi önellenőrzés végigmegy a teljes adatmennyiségen, amit tárolsz rajta. Így gyakorlatilag amíg forog HDD-d vagy megy SSD-d a gépben, addig konzisztens minden adatod. Ezzel így mától fogva az idők végezetéig el lehet menni, ahogy fejlődik az IT, másolva az adatokat 100% konzisztensen rendszerről rendszerre, médiumról médiumra. Elég jó. Lehet 100 év múlva az unokám azokat a fájlokat (vagy ki tudja miket, ha változik a logikai rend) fogja hallgatni majd a hiperszuper agyi interfészelt izéjén keresztül, amiket én ma megveszek neki offline (korong és rip-elem), vagy online. Ez tök jó :) De hogy már most létezik ez a technológia, hogy konkrétan még engem is szolgáljon 80 éves koromban, ha akkor még emberi életem lehet, szintén tök jó :)

    A btrfs-nek még kell fejlődnie, amúgy ígéretes alternatívája volt a ZFS-nek, míg a ZFS nem jelent meg Linuxra, de most, hogy már egy ideje ez megtörtént, azt látom, hogy rengetegen cuppantak rá rendesen, mert nagyon stabil, hétpróbás kódbázisa van BSD berkekből.. szerintem ha el is tolják a btfrs-t addig, hogy nagyvállalati környezetben is merje bárki használni, még évek.

    A zenekollekciómat mindenesetre nem bíznám rá. De mondom, ment jópár hónapig btrfs tükrön motyóm, de egyszercsak aucs, jött pár error a semmiből. Szó szerint.

    Visszatérve a szuper NAS-ra, vagy onnan játszol le közvetlenül egy külső DAC-ra, vagy Etherneten/Wifin keresztül (amiken ugyen alapból van 32-bites CRC ;) ) küldöd el egy spéci lejátszóhoz, ahol aztán helyben ki lehet élni a vudu hajlamokat, én például egy Raspberry Pi 4-ben találtam meg a nirvanát, mint lejátszóban, persze kellően felokosítva (ezt építgetem mostanság).

    Btrfs: jó, de óvatosan. Tavaly a RedHat bejelentette, hogy elavultnak tekinti a btrfs-t (ez nagyon nagy szó a szakmában), a SUSE pedig azt, hogy már csak raid10-ekvivalens konfigurációban támogatja azt. Sok a btrfs-ben a bug és nem, vagy lassan oldódnak meg a nyűgjei.

    A COW típusú fájlrendszerek közül a ZFS-nek már nem a Btrfs az ellenfele, hanem - sajnos - senki. A verseny mindig jó, sokkal jobb, mintha monolitok nőnének ki a földből, ami köré épült ökoszisztémát és nagy várat egyszercsak vagy földbedöngöli valami licensz kérdés, vagy megveszik és szétcseszik, vagy egyéb szar történik vele. Van egy ígéretes versenyző OpenZFS mellé, a bcachefs, előbb-utóbb ránézek erre is, de szerintem jó ideig én zfs-en leszek, mert egyszerűen "fasza", nincs jobb szó rá. Ééééés aktívan dolgoznak most is a Windows-os portján, az külön pirospont... ma ami még egy dual boot-os workstation nálam (tartom a Windows-t Photoshop és 1-2 alapjáték miatt), holnap már olyan gép, amin töknyolc, mit választok indításkor, de ha néha Windows-ba is bemegyek, ott látom ugyanúgy a teljes NAS-t, zfs támogatásnak köszönhetően. Marha jó lesz :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Panthera #1899 üzenetére

    Felvétel, mindenemen hallatszik, ismerősnél is, fülesen is, ilyenen-olyanon-amolyanon is. Ez sajnos felvétel. :( Egyébként nem kerget ki a világból, mert az össz zenei világ és hangulat, élmény, amit ad, szuper, csak ha a minőséget kell értékelni benne, ezekkel az "sz"-ekkel nem vagyok kibékülve mindig, hiába szól számomra szépen minden egyéb, hiába vannak pont az ízlésemnek megfelelően egyensúlyban egymással, stb.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz AMDFan #1906 üzenetére

    Végre.
    +1

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz orsib78 #1908 üzenetére

    Jó az irány, tetszik a motyód :D ;) Ez így korrekt.

    Adat integritás. Háttértáron a ZFS és hasonló állatok a megoldás (vagy fizikai raid kártyák nyújtják ezt, de azokkal néha nyűg van hiba esetén + eléggé zárt cuccok, soha nem vállalnám be), memóriában pedig az ECC ugye - és pipa.

    Ráadásul a ZFS-nek kell a memória, nem kicsit, nagyon. Egy 4TB-os RAID10-es tömbnek neki sem szabad állni 16Gbyte RAM alatt. Igaz, de nem betonfal limitáció, amíg nem használsz deduplikációt. A 4TB-os raid10 tömb elfut 4-8G RAM körül is, jó teljesítménnyel :K , míg a dedup nincs bekapcsolva (default off amúgy és senki nem ajánlja, én sem, bár teszt gépen jól működött, csak zene, film, egyebeket tároló gépen nagyon pici a valószínűsége, hogy két egyforma fájl létezzen és azt 1 fizikaiban tárolja, erre meg külön egy nyilvántartó táblát tartson RAM-ban). Szóval dedup nélkül nepara a ZFS-től, a 8G ECC-ddel simán :K

    Sokkal fontosabb zfs sebességnél a fícsörök jó használata, 4K AF meghajtók kezelése és 1-2 extra paraméter, melyekkel optimalizálni lehet a pool-okat (főleg az írás-olvasás sebességét, ez nem mindig úgy triviális, mint klasszik raid-nél). De alapból se rossz a beállítás amúgy.

    Hálózat: tök8, kábel vagy wifi. Adatot viszünk át, nem jelet... az adat a hasznos terhe annak a szállítmánynak, amivel a DAC-odat eteted, az előtte lévő lejátszó program segítségével a CPU-val, RAM-al , bufferekkel... Szóval töknyolc, hogy a szenet mikor mi szállítja, egyszer vasút, egyszer hajó, egyszer teherautó és az is mindegy, mikor melyiken történik egy kis hiba, amíg a Te szened ugyanaz a szén, mint amit a feladó összepakolt Neked.

    Érdekes setup-od van. Én most Pi4-ezek, még nézem a kuckót hozzá Aliexpress-en, nem tudom, mekkora lesz a toroiddal, Arduino-val meg minden bigyóval együtt (helyileg hogy férek el). A Pi4-et meghűtöm bordákkal, így vettem hozzá egy 20cm-es régi IDE kábelhez hasonló szalagkábelt, amivel a GPIO portjait elviszem tőle oldalra kicsit, így a házon belül is tudom árnyékolni a kicsit zajos Pi-t, meg bordázni is tudom passzív módra úgy, hogy közben a GPIO-ra a kábel segítségével pakolhatok kütyüket. A szalagkábel túlvégére, ami a GPIO portokat reprezentálja, kerül egy I2S reclocker modul, arra pedig egy HDMI transmitter, ami HDMI LVDS formában adja ki a jelet egy túloldali, majdani külső DAC-nak (max PCM 768kHz/DSD1024 natív).

    A kütyün egy SD kari rendszernek, semmi más. Wifi, Volumio, hálózaton keresztül látja a NAS-omon lévő fájlokat és kész is, más dolga nem lesz. ON/OFF az Arduino-n keresztül, ami majd távszabályzóról kapja a jelet és húzogatja a reléket :D + szól a többi Arduino-nak a rendszerben, ami a többi eszközömet vezérli, így a teljes lánc több alkatrésze egyetlen egy távszabályzó gombnyomásra éled fel és alszik el, ahogy akarom.

    Apámnak karácsonyra raktam össze ezt, ő egy lépéssel előrébb van, a HDMI kütyüt most kapja meg maholnap :) Mondtam neki, kezdje tömni a malacperselyt 2020 karácsonyra, kell az a DAC :D

    DAC-ot pedig majd választok innen, mármint mint oldalról.. érdemes a linken lévő függőleges oszlopos képet jobban megnézni (nagyítható), milyen márkák mérve hova esnek. Olykor csak pislogok, hogy mivan.

    Aztán úgyis indul majd a cserebere, ez a kütyüzés már csak ilyen :D Beszippant.

    Egy szó mint száz, szerintem nyugodtan állj át ZFS-re, akkor kapsz integritást is az adatokra, addig csak tárolod, de se a proci, se a fájlrendszer, se semmi nem ellenőrzi, azt olvassa-e fel, amit korábban kiírtál.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz szazbolha #1912 üzenetére

    Nem tudom megtenni :( Tényleg. Más sem, akármilyen szakmabéli.
    - Egyszerűen a legtöbb desktop proci nem tud ECC RAM-ot kezelni
    - Ha nincs ECC ram kezelés, nincs RAM hiba error logolás, mert nem tudja mihez mérni/ellenőrizni a benne lévő adatot a "kernel"
    - Jó stabil, nemfagyogatós gép esetén szerintem addig olvashatod be és írhatod ki újra az említett SSD-re, amíg az SSD nem szól, hogy meghaladta annak teljes "felülete" és összes chip-je a maximális újraírás mennyiség maximumát és ki nem döglik alólad.
    - Jó eséllyel még ekkor is bájtperfekt :D leszel, hajszálpontosan ugyanaz lesz a fájlod mérete, tartalma, minden egyezni fog a leg-leg-legelsőleg felolvasott fájllal..
    - .. mert frissen kiírt adatot még az idő sem ront el, gyakorlatilag percekről beszélünk vagy órákról, ilyesmi..

    Ha stabil a géped, nem kell aggódnod.

    Ha audiofil lejátszót akarsz építeni, az analóg szekcióra 10000x több figyelmet kell fordítani, beleértve a DAC milyenségét és az azutáni analóg átalakításkori szűrő áramköröket, meg opamp-okat, csöveket, akármiket, amik az RCA/XLR kimenetre felteszik a jelet. Nem a PC-d hibázása lesz az, ami fejfájást okoz majd "forrás minősége" kapcsán.

    A hosszú távú tárolás már más tészta, egy HDD-n tárolt zenegyűjtemény pedig tipikusan ilyen.

    Kamaszkoromban, amikor a CD éra a csúcsán pörgött, vagy 150 CD-m volt kb. Aztán egyszer fogtam magam, és a Plextor írómmal berippeltem egy csomót, szerintem a CD-k egy része még pincében, másik része már rég kuka, vagy haveroknál kallódik (akik már nem haverok és kiléptek életemből), stb stb :D ahogy az lenni szokott, elkallódott. De van, amit azóta is hordozok magammal, rendszerről rendszerre, mentésről mentésre, gépről gépre, vinyóról vinyóra, ahogy telnek az évek. Mi a garancia arra, hogy az van most még mindig nálam, amit leolvasott a Plextorom anno ?

    (És mi a gar. arra, hogy a Plextorom jól olvasta le, és az van fájlban, ami a CD-re ráírva lett gyárilag ? És vajon "hibátlanabb-e" ma egy Tidal archívumból újra megvéve és letöltve a flac-ot, ugyanezt a számot hallgatva, mint az én CD ripem korábbról ? Tekintettel az "ők ki tudja honnan szerzik, és amazok honnan, milyen módszerrel szerzik be és tárolják ezeket a bájtokat ?" kérdéskörre.)

    Messzire lehet nyúlni. :) Elengedem. Muszáj elengedni és élvezni azt, ami, ahogy szól, ha tudod, különben belehülyül az ember.

    Jót kérdeztél :K

    A kulcs tudod mi ?
    Nem az, hogy hányszor történik hibázás.
    Hanem, hogy ha megtörténik, mindig javítva legyen.

    Előbbit nem tudod garantálni normál desktop hardveren.
    Utóbbit igen, ügyes választással, mert pont ma jött el több procival is az a lehetőség, hogy asztali gépet lehet tömni ECC RAM-al és a zfs-t meg ugye lehet használni amúgyis, kell egy Linux hozzá.

    Szóval nem holnap lesz ez a kombó sem mainstream, de aki ért hozzá ma, bátorítom mindig, hogy csinálja meg, aki pedig nem ért hozzá ma, holnap fog, mert nemsokára jön a ZFS Windows-ra is és akkor lemezkezelő környékén lesz csak pár katt, sejtésem szerint. (Vagy legrosszabb esetben parancssor, abban meg tudunk segíteni fórumon, hogy ne lőj mellé).

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Dißnäëß #1913 üzenetére

    [link]
    Az ntfs utódjának szánt ReFS is csak metaadatokat lát el ellenőrző checksum-okkal alapjáraton, magát a fájlokat és az értékes adatokat nem checksum-olja. De bekapcsolható. 2020-at írunk.

    Ennyire nincs még ennek az egésznek gyakorlata mainstream-ben. Enterprise közegben storage és data architect-eknek, üzemeltetőknek már rég ismert a szerverteremben visító gépek között az adatintegritás fogalma, de ők többszázezerből egy. Nem csinálnak nyarat :)

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz szazbolha #1912 üzenetére

    Bocs, még annyit: a legegyszerűbb, ha biztonságot szeretnél "bit rothadás" ellen, teljes adatkonzisztenciával (hiszen akár kábeles hálózat, akár wifi, abban az adatod szintén hibajavított) : építs vagy vegyél kész NAS-t.

    2 lemez minimum kell, ECC-s RAM-ja legyen és ZFS-t tudjon. (Nagyon sok modell tudja is).
    Minden mást megválaszthatsz Te Magad.

    A RAM mennyiségtől nem kell félni, ökölszabály mondjuk 1G RAM rendszerre (Linux, lehetőleg kis footprintű verzió, tehát nincs grafikus felület, vagy ha igen, akkor egy XFCe, KDE/Gnome esetén már 2G-t számolj rendszerre) és ezen felül teránként 1 Giga plussz RAM. Így kijön az a memóriamennyiség, amivel deduplikáció nélkül egy nagyon korrekt kis NAS-t tudsz kreálni, gondozásmentes dolog.

    Ha pici affinitásod is van ezekhez, bele lehet vágni. Akár teljesen Magadtól egy tetszőleges Linux telepítésével (Ubuntu 19.x legújabbat, vagy Linux Mint legújabbat), akár egy FreeNAS oprendszer feltelepítésével, ami automatikusan szépen belakja Neked az egészet, web felületről adminisztrálgatod, elég csicsa, sokat tud, jó, nagyonszuper, és a végén betámasztod a sarokba, akárhova. (Levegőt kapjon azért) :)

    Nem nagy dolog. Én Linuxon élek már, nálam triviális volt, hogy kézzel összeütöm.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz szazbolha #1916 üzenetére

    Így van.

    Amikor emberek ezzel szembesülnek, hogy úristen, hibázhat a gépem, én azt szoktam mondani, hogy igen, de ha úgy egyébként egy stabil, korrektül működő valamid van, nincsenek vacak fájlok, kékhalálok, vagy akármilyen hülye anomáliák a gépen, akkor valszeg vagy nagyon keveset hibázik, vagy nem, és Téged abszolút nem fog a mindennapokban zavarni.

    Ha viszont ultrabiztosra akarsz menni... akkor inkább a megelőzés a sztori lényege, és a hosszabb távon pörgő diszkre tett adat valódiságának garantálása.

    Mindezt csak azért meséltem el az itt most olvasóknak, mert szerintem van olyan téma, amit túlzásba visznek egyesek (nem feltétlen itt ülnek, hanem úgy általában értem, a nagyvilágban), viszont az adatintegritás témája teljesen elkerüli figyelmüket. Pedig ha valaki audiofilnek vallja magát és kábeleket keneget kígyóolajokkal, még mielőtt bedzsuveszolná a kezét, szerintem jobb, ha az általam vesézett témakörre repül rá először és a "műszerrel" (magával a géppel) is kimutatható hibákat elhárítja. Aztán lehet simogatni olajjal a kábeleket :D

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz python1 #1919 üzenetére

    Nem nagyon lesz értelme szvsz. A szerver zúgását ha megspórolod, már hifibb a lejátszód, én ezért maradtam desktop lapnál és így ECC. Csendes, fullkuss a gép, mégis erôs, hogy virtualizáljak vele jópár dolgot és teljesülnek az adat integritás követelményei. (És jó ár/érték balansz). De ez inkább tárolásnál fontos nekem, tudjam, hogy nem sérült az adat, amit X évvel késôbb majd elôveszek. Arany mind.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz python1 #1922 üzenetére

    Milyen CPU-k ezek ? Kolléga most nézeget kínai piacon szerver lapokat, RAM-okat, még procit is, amit újramárkázva az AMD adott el Kínának, na mondom ezt megnézem, mit hoz össze :D

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz python1 #1931 üzenetére

    Kérjük a paramétereket, milyen AMD, milyen Xeon :P

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz lfabian #34 üzenetére

    Szia, öljük egymást itt is, ha balhé kell, jó helyen jársz. :D :D :D
    (Csak viccelek, eddig még kulturáltabb bármelyik másiknál, én is hasonló okból csatlakoztam nemrég).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz AMDFan #1946 üzenetére

    Bevallom őszintén, halvány lilám sincs arról, miket beszélgettek páran előttem, mert a nyelvezete, a verselése, a nemtom mije, bár magyarnak tűnik, az értelmezőmet kiakasztja :D Ha az az, akkor még újraolvasva is lemaradnék róla :)

    Na de a fő kérdés: hozzam a popcorn-t ? :U

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #1948 üzenetére

    Az intermezzo-t ?
    Röhögni.

    A popcorn-t ?
    Megenni.

    :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #1950 üzenetére

    0-ra számítottam, ez is nagyon jó akkor.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz python1 #1952 üzenetére

    Köszi.

    1x Xeon L5640: 4063 CPU Mark (38 minta átlaga)
    1x Opteron 4365 EE: 4523 CPU Mark (5 minta átlaga)

    [link] Itt a legjobb ár/érték aránnyal rendelkező processzorok listája (CPU Mark egyik jobboldali oszlop)

    [link] Ez pedig a legerősebbek listája (csökkenő CPU Mark)

    A megvehető teljesítményekhez hozzá lehet nézni az árakat is jobb oldalt. Nekem ennek tükrében nagyonnagyon megérte a mostani Ryzen 5 3600-asom, szerintem érdemes elgondolkodni rajtuk annak, aki épít, és azt is szeretné, ha kicsit jobban mocorognának a virtuális gépei.

    Azért a gyártástechnológiai abszolút fölény látszik AMD-nél, Intel nagyon-nagyon kapja mostanság. Egy Desktop lapban, desktop CPU-val, olcsóból megkapom azt a teljesítményt kis házi labornak, amit látjuk, milyen procik képviselnek ugyanilyen teljesítményszinten, mennyiért. :Y :C

    Hobbi szervernek nincs jobb ennél ma :N
    Komoly szervernek meg EPYC.

    Jó ár/érték arányon vetted a vasad, azért az árért azt kaptad, amit tud.

    Ennél csendesebb gép amúgy sincs nálam, 40w-osak a cpuk benne erőben csak a legerősebb i9 ryzen 7-esek veszik fel vele a versenyt,fogyasztásban meg fele,tehát a tápot sem rángatja.

    - 2x Xeon L5640 = 8126 pont, 120W (2x60W)
    - 2x Opteron 4365 EE: 9046 pont, 80W (2x40W)

    Ezek együtt csak a poén kedvéért: 17172 pont, 200W
    - 1x AMD Ryzen 5 3600: 17886 pont, 65W
    - 1x Intel Core i7-9700K: 14817 pont, 95W

    Duál processzor sem hoz nemhogy Ryzen 7, de Ryzen 5-ös szintet sem. Az említett duálok tudják a Ryzen 5 felét kb, úgy, hogy a tápot az 1/2 Ryzen 5 fogyi képzelt 33W-jához képest 120 illetve 80W-al cibálják. Ez azért nagyobb ciba, akárhogy nézem. :U

    Extrém sokszálú feladatokban jobban domboríthatnak magukhoz képest, de még ott is 200%-ot kellene nőniük az átlagos felhasználáshoz képest, teljesítményben, hogy befogják ketten a Ryzen 5-öt. A Ryzen 7-hez labdába se rúgnak, még négyen sem.
    L5640 egyszálú teljesítmény: 1103
    Ryzen 5 3600 egyszálú teljesítmény: 2376

    De mondom, ezzel nincs gond, mert jó olcsón szerezted be őket, csak amit írtál, tisztába tettem. (Most utálni fogsz) :)

    Természetesen felhasználásfüggő, ki mit vesz szervernek, melyik gép hány évig képes elszaladni és mennyi RAM tömhető bele, de nekem eddig csak 4-5 éves desktopjaim voltak mindig, és nem hullottak, szóval jól hűtve, főleg CPU és VRM modulok, stb, nem számítok nagy drámára :) - cserébe szervert is láttam már halni nagyon gyorsan.

    Az AMD nem szól jobban, placebód van. :P
    Ja, amúgy de. Szólhat jobban, de nem azért, mert AMD, hanem mert az áramkörök és jelszintek úgy álltak össze az AMD-s vasod univerzumában, ahogy. (Megfelelő csillagállás kb).

    Ha egy spéci kártya I2S-én vinnéd ki a jelet külső DAC-ba, gyanítom, buknád erősen vaktesztben, tehát pszichés faktort totál kiküszöbölve, melyikről hallod a nótát :K (Mint ahogyan mindannyian buknánk).

    Adatról van szó, töknyolc, mi kezeli, AMD vagy Intel. Még csak nem is digitális jel, hanem csak szimplán ADAT, ami Nálad is agyon van hibakorrekciózva és ha sérülne is itt-ott 1-2 ponton a hardware lánc, a végeredmény, amit a rendszereid kiköhögnek magukból, abszolút és megmásíthatatlanul az eredetivel 100% identikus, egy rohadt bájt eltérés sincs digi oldalon, ami egy Foobar-ba vagy akármilyen lejátszóba felolvasódik diszkről, bemegy RAM-ba, majd feldolgozódik a program által és "átfolyik" immár mint adatfolyam a bufferbe, amiből a DAC-od eszik (pongyolán fogalmazva).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz python1 #1954 üzenetére

    Így pláne érthető az eltérő hang mindben. :K
    MiniDSP nagyon jól szerepel amúgy DAC jelminőségben, legalábbis műszeresen (bár aki használja, még senkit nem láttam szidni, hiába "csak" 24/96 a maximuma, semmi egzotikus DSD1024 meg PCM 32/768kHz kezelés, ami nem is kell amúgy).

    Nekem is fáj egyre a fogam, kíváncsi leszek majd. Csak épüljenek a motyók..

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz python1 #1956 üzenetére

    Köszi a visszajelzést. Én 3-utast építek, nagy rendszert, aktív váltást, de kipróbálok egy elektronikus aktív váltót is (eléggé fáziskoherens, jó hangúnak mondják) egy DIY oldalról, XLR be-ki, bufferekkel, gain állítási lehetőséggel, negyedfokú Linkwitz-Riley, ez tök analóg váltó és játszok pár DAC megoldással előtte, illetve szoftverben EQ-zom be a mélyet a szobához (a középmagasnál nem számítok drámára, azt szeretném érintetlenül hagyni első körben, de majd meglátjuk).

    Aztán miniDSP valszeg és megnézem úgy is, hogy ő a DAC + ő is vált majd sztereóból 2x3 csatornára.

    Van még egy C opció is, REW, de azzal még nem játszottam. Lehet, ha egy Raspberry Pi tudna váltani még digitális domain-ben, akkor 6db (2x3 úthoz) kimenethez 6db "olcsó-jó" kisebb DAC elektronikát illesztve jobban járok.

    Imádok kísérletezni. De először ládák, hangszórók, analóg váltók, aztán még erősítő is......
    Kéne idő. Idő idő idő. Munka mellett ahh ... :(

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz python1 #1958 üzenetére

    Igen, már kinéztem az UMIK-ot, egyelőre azt nem tudom, elég-e a REW, vagy kell-e még valami egyéb is (szobához). Hangszórót is mérek, DATS2-vel (állítólag jó) Thiele-Small-t, majd Omnimic-el "nyers" frekimenetet és társait.

    Jól mondod, "elleszel vele" dolog. :D Hosszú út. Még az erősítőket is én építem, kis segítséggel.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz python1 #1960 üzenetére

    Szupi. Akkor elvagy. Klassz :K :C :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Ribi #1962 üzenetére

    Igen. Amúgy a célnak tök megfelelő a gépe, csak ha most kellene építeni, tuti Ryzen-eznék. Akár egy kicsi, 3-ast is, AMD Ryzen 3 3200G - 7434 ponty. + Beépített VGA (ráadásul még HTPC-nek is jó, mert VP9-et visz, HEVC-t is visz).

    De pár év múlva ez lesz elavult. Sajna ilyen az IT világ :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #01758976 #1969 üzenetére

    :C

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #1973 üzenetére

    :C

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz p76 #1975 üzenetére

    Legalább Neked hoz vmit.. nekem is hozott.. hangszórók helyett minimum félmilkós (de inkább több) motorgenerált, hajtókar csapágy hiba személyében. Élvezd ki helyettem is a kütyüt :)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #1979 üzenetére

    Ja látom, review. Akkor visszaszívtam. ;]

    Van valami jó a home-office-ban, otthoni távmunkában, így korona alkalmából - már akinek olyan a munkája, hogy megteheti: lehet kütyüzni közben. Mármint zenélni :)

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #1996 üzenetére

    Néha olyan dolgokról írtok, úgy, hogy én csak pislogok :D Magyar, értem, de nem értem. :D
    Shakti kővel operál valaki esetleg ? Egy kis vuduban benne lennék :D

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #1998 üzenetére

    :N :Y :N

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #2001 üzenetére

    Miért csak próbáltátok ?

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz szazbolha #2012 üzenetére

    ? Azok eszembe sem jutottak.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz #71562240 #2011 üzenetére

    Nem, hanem életem egyik valaha látott legnagyobb vudujának tartottam, már vagy 15-20 éve is és a - mondjuk így - józanabb gondolkodású cimbikkel a Shakti kő maradt azóta is a kuruzslás netovábbja, alfája és omegája, mert ellentétben az Unicumos üveggel, pláne, ha az félig van csak, a Shakti kő az, ami az agyam számára teljesen befogadhatatlan, és mivel nem fogadja be, muszáj keresnem neki egy olyan rekeszt a fejemben, amibe téve mégiscsak beszélhetek róla. Ez a humor rekesz lett, a féktelen, Joker-féle beteges kacagás rekesze és mivel a neve buddhizmus- és India vonzalmam miatt megmaradt az agyamban, valahányszor bekukkantok egy hifi körbe, tájékozódom, ki az, aki úgy gondolja, jobb ettől az élménye.

    Én egy Shakti kő árából például többszöri alkalommal vennék egy nagyon korrekt, igényes escort csajszit, aki tesz velem bizonyos dolgokat, hogy az audio élményem szignifikáns javítása közben némi - nem is akármilyen - vizuális élményt is kapjak a pénzemért.

    De hát kinek a pap... :U

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Új hozzászólás Aktív témák