Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dr. Szilikát

    őstag

    válasz mrThomi #11126 üzenetére

    Az őrlő kisebb rései, szegletei feltöltődnek az őrleménnyel, ami hajlamos sokáig megtapadni benne, a kávéolajnak is köszönhetően összeállva, meg a finomabb poroknak.

    Utána a friss őrlemény már csak egy beszűkült keresztmetszeten halad át.

    Például a Krups esetében szoktam figyelni, mennyire ül le a dugattyú, ebből látom előre, hogy milyen vastag lesz a pogácsa. Amikor teljesen kifogyott a bab, én is tartottam tőle, hogy a következő pogácsa vékonyabb lesz a kelleténél, mert egy része mondjuk az őrlő üregeit töltené újra. De nem, észre sem lehetett venni. Amit felül betöltöttem, gyakorlatilag maradéktalanul le is ment. (Ez az állandó időzítésű verzió, tehát azonos őrlési idő mellett, míg egy másik Krups automatikusan képes korrigálni.)

    Ettől még természetesen igaz, hogy a megülő maradványok állottak lehetnek, pláne a Frei-típusú aromák gondot okozhatnak. Ezen legjobban az őrlő szétszedős tisztítása segít.

    [ Szerkesztve ]

  • atala

    addikt

    válasz mrThomi #11126 üzenetére

    Konkrétan a Philipset nem szedtem szét, de a Jura-t láttam, szétszedett állapotban, és főztem is vele úgy kávét.
    Annál amit éppen ledarált, az nem egyben ment bele a főző egységbe, hanem egy csatornán keresztül a friss kávé tolta bele a régebbit a főzőbe.
    Abból gondolom, hogy a Philipsnél is így van, mert azt írják, ha állítasz az őrlési finomságon, akkor 2-3 kávé után látszik az eredmény.
    Miért csak 2-3 kávé után látszódna az eredmény, ha a ladarált kávé egyből bele menne a főző egységbe?

    Mondjuk megnéztem ezt a videót, és ott az látszik, hogy a darálótól nincs nagy út a főzőegység felé, lehet, hogy akkor egyből a friss kávé megy a főzőbe.
    [link]

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák