Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • abridabri

    veterán

    válasz ZrogNV #19930 üzenetére

    En vennek 3-4 normalis ventit ami nem ledes (BQ PW 2 ) ,meg mellejuk egy Revoltec Twin Set Green fenycsovet. (2*30 cm ,es csak 3000 ft ,szepen bevilagit nalam egy jo nagy gephazat )

  • Grózi

    Topikgazda

    válasz ZrogNV #20360 üzenetére

    Először is ellenőrizd a lapod aljzatait,hogy melyik képes szabályozni-lásd Összefoglaló.Ha nem megy akkor szólj.Nem éppen csendes ventit választottál,házhűtésre nem 2000 rpm-s kell..
    (#20361) -Solt- Vga-ban én se vennék.Nekem csak lapjaim voltak Asusból(meg a mostani laposom-de az Rog),felső kategóriások azokkal nem volt gond.Viszont rengeteg gépet raktam össze olcsóbb Asus lapokkal is-1-t se kellett gariztatni.
    (#20362) suszka23Elöször is mit jelent az a B kategória? :F Ha a Merlin féle akciós ventik közül van,akkor nincs gond..

    [ Szerkesztve ]

    Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

  • dqdb

    nagyúr

    válasz ZrogNV #20368 üzenetére

    GigaByte GA-B75M-D2V alaplapon 1db 4 pin-es (SYS FAN???) aljzatot találtam, a ventilátorok 3 pin-esek, ha jól értelmeztem az egyik ventilátort rá tudom így is kötni és feszültséggel szabályozni.
    Rosszul, az alaplapodon mind a CPU_FAN, mint a SYS_FAN PWM-es csatlakozó, így kizárólag 4 pines ventilátort tudsz velük szabályozni.

    1. GND
    2. +12V
    3. Sense
    4. Speed Control

    Kbhont: az alaplapodon van 8 darab hibrid szabályozásra képes csatlakozó, miért nem külön-külön kötöd be őket? Amúgy bírnia kellene csatlakozó az ASUS szerint 1 amperre van méretezve és a ventilátor a Lepa szerint maximum 0,25 ampert eszik, így mentesülnél egy valószínűleg kábeles nyűgből akadó problémától, és mindegyik ventilátortól lenne fordulatszám-visszajelzés.

    Emellett nem ártana megnézni, hogy a 1-2-3 ventilátorral fordulatszámok terén mi a helyzet, mert az, hogy van/nincsen figyelmeztető üzenet, nem túl sok információ.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • schray

    tag

    válasz ZrogNV #21188 üzenetére

    Házhűtésnek úgy használnám fel, hogy vezérelt alaplapi portra kötve és meleg levegőt kiszívó oldalon, DE úgy beállítva, hogy ne menjenek, csak ha nagyon magas hőfokokat érnek el a dolgok odabenn. Szóval mondjuk 60-70fok felett bekapcsolnak, akkor sem egetrengetően magas fordulatszámokon. Ha van melléjük valami folyamatosan működő venti (több: jobb) ami frisslevegőt tölt a házba, akkor lesz egy jó pozitív nyomású hűtésed, ami "vészhelyzetben" vált csak át extra kiszellőztetésre :)

    71% víz

  • dqdb

    nagyúr

    válasz ZrogNV #21305 üzenetére

    MSI Z170M Mortar
    CPUFAN1: PWM
    SYSFANx: feszültségalapú

    Gigabyte GA-B75M-D2V
    mindkettő: PWM

    Gigabyte GA-H170M-D3H
    CPU_FAN: PWM
    SYS_FANx: feszültségalapú

    Gigabyte G1.Sniper M7
    CPU_FAN: hibrid (PWM és feszültségalapú szabályozás is, ami BIOS-ban állítható)
    SYS_FANx: feszültségalapú

    Gigabyte G1.Sniper Z170
    CPU_FAN: PWM
    SYS_FANx: feszültségalapú

    Olyan nincsen, hogy fix 12V-os PWN, ez egyszerűen csak PWM. Így néz ki egy ventilátorcsatlakozó:
    1. föld
    2. tápfeszültség
    3. fordulatszám-visszajelzés
    4. PWM vezérlőjel

    Ha kevesebb pines a csatlakozó, akkor a végéről tűnik el, azaz 3 pines nem lehet PWM szabályozású, a 2 pines nem képes a fordulatszámát sem visszajelezni.

    Föld
    Ez egyértelmű, túl sokat nem kell ragozni.

    Tápfeszültség
    Ezen a lábon az alaplap 0-12 volt közötti feszültséget ad. Ha fixen +12V szerepel a lábkiosztásnál, akkor az vagy PWM-es szabályozást jelent (lásd a negyedik lábat) vagy azt, hogy egyáltalán nem szabályozott az adott csatlakozó. Ha speed control, voltage control vagy hasonló szöveg (is) szerepel, akkor ez azt jelenti, hogy az adott csatlakozó feszültségalapú szabályozásra képes.

    Fordulatszám-visszajelzés
    Ezen a lábon a ventilátor jelzi vissza a fordulatszámát az alaplapnak, ha a lábkiosztásban a sense, speed szavak szerepelnek (míg az NC szöveg a visszajelzés hiányát jelzi). Monitorozható fordulatszámú tápegységeknél előfordul, hogy a tápegységből kijövő 3-4 pines csatlakozónál csak ez az egyetlen láb van bekötve. Y és több ventilátoros elosztóknál ez a láb csak az egyik ventilátor esetében van bekötve, az alaplap felé onnan megy vissza a fordulatszám, a többi ventilátor működését (vagy nem működését) ilyenkor nem lehet kívülről ellenőrizni.

    PWM vezérlőjel
    Ha hiányzik ez a pin, akkor az a ventilátor nem PWM-es, ahogyan az NC, GND, VCC és 5V szövegek is ezt jelentik. Ha PWM vagy speed control szöveg szerepel, akkor az adott csatlakozó képes PWM alapú szabályozásra.

    A feszültségalapú szabályozás azt jelenti, hogy a második lábon változó, és általában 12 voltnál kisebb feszültséget kap a ventilátor. Minél alacsonyabbat, annál lassabban forog, de az, hogy adott feszültségszinthez milyen fordulatszám tartozik, teljes egészében a ventilátorra van bízva*. Ha túl alacsonyat, akkor le is állhat a ventilátor, ami azért veszélyes, mert ha a kapott feszültség a ventilátor forgómozgásának megindításához szükséges indulófeszültség környékére esik, akkor a ventilátor megpróbál újra és újra felpörögni, csak nem tud, és ezzel a motorját könnyen le lehet égetni (ezért nem ajánlott egy kábelre eltérő ventilátorokat kötni, mert olyankor könnyebb elérni ezt a kedvezőtlen helyzetet).

    A PWM alapú szabályozás azt jelenti, hogy a második lábon fixen 12 volt megy, és a negyedik lábon a szabályozást végző x%-os kitöltöttségű PWM jel. Az teljes egészében a ventilátorra van bízva, hogy adott kitöltöttségű jelet milyen fordulatszámra fordít át*, ezért bár nem jelent olyan súlyos, könnyen meghibásodáshoz vezető problémát egy kábelen különböző típusú PWM-es ventilátorokat használni, mint feszültségalapú szabályozás esetében, de némi anomáliát mégis okozhat. Abból, hogy a második lábon fixen 12 volt megy, következik az is, hogy a 3 pines ventilátorok PWM-es szabályozású csatlakozóban maximális fordulatszámon működnek. Fordítva is igaz ez, azaz a PWM-es ventilátor fixen 12 voltot vár a második lábon, arra van felkészítve a motor és a vezérlés is, így előfordulhat kellemetlen mellékhatás (morgó motorhang), ha feszültséggel szabályozná valaki.

    Ha mind a második, mind a negyedik láb mellett szerepel a speed control szöveg, akkor az hibrid szabályozást jelent, ekkor a BIOS-ban lehet állítani, hogy PWM alapú vagy a feszültségalapú (DC Mode) legyen érvényes az adott csatlakozóra (ASUS-on gyakori feature).

    ASUS alaplapoknál a középkategóriában és felfelé, MSI-nél az ECO sorozatban előfordul olyan szolgáltatás, ahol az alaplap képes a ventilátor teljes, biztonságos leállítására, ha nincsen rá szükség. Ez az információ a BIOS leírásában szerepel.

    Nem túl sűrűn, de előfordul a dokumentációs hiba a kézikönyvben, ezért érdemes megnézni a lábkiosztás mellett a BIOS leírását is (ASRock kilőve, ott még nem láttam normális BIOS leírást), mert volt, hogy az elvileg nem szabályozható lábkiosztású csatlakozó mégis szabályozható volt.

    Az automatikus szabályozás milyensége teljes egészében az alaplapgyártón múlik. Manapság általánosan a hőmérséklet-szabályozás görbe három pontját adhatjuk meg, de van, akinél ez finomabban paraméterezhető. Régebbi alaplapoknál gyakori, hogy az automata szabályozás tényleg automata, és nem lehet finomhangolni.

    Nem űrtudomány ez szerencsére, némi józan ész és logika.

    * ha valaki mégis a fordulatszámot megadva szeretne szabályozni, akkor erre visszacsatolásos módszer kell, ahol a szabályozás folyamatosan figyeli a visszakapott fordulatszámot, és ennek függvényében növeli-csökkenti a feszültséget vagy a PWM jel kitöltöttségét

    [ Szerkesztve ]

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz ZrogNV #21434 üzenetére

    Grózi véletlenül elírta: 5 volt alatt legyen az indulófeszültség, és ne csak 1-2 tizeddel. Az a lényeg, hogy már 5 volton is biztosan menjen a ventilátor.

    Az alaplapodon van három feszültségalapon szabályozott SYS_FAN csatlakozó (csak a CPU_FAN valójában PWM-es), én a helyedben elfelejteném a ház háromfokozatú, manuális szabályozását, vennék 3 pines ventilátorokat és az alaplapra bíznám a vezérlésüket.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz ZrogNV #21436 üzenetére

    Miért tanácsoltad a ház szabályozásának elfelejtését?
    Mert azt az alaplapot néztem, ahol van egy rakás csatlakozó, és az esetek túlnyomó többségében szerencsésebb az automatikus szabályozást használni, mint a kézit (kényelemben mindenképpen nyersz, és ha nem csavargatod a terheléstől függően folyamatosan, akkor vagy hangban, vagy hőfokban is mellette). Azonban mivel rossz alaplapot néztem, természetesen más a helyzet, és az a javaslatom nem működik.

    Lehet rossz helyen keresem, de a legtöbb helyen csak Voltage Range: 5 - 12 V vagy fix 12V-ot találok.
    Nem mindenki szereti megadni ezt az értéket, és innentől kezdve lutri. Vagy idióta módon adja meg, mint a Be Quiet, ahol 5-12 voltot írnak, holott a saját oldalukon közölt feszültség-fordulatszám görbe alapján a Pure Wings 2 éppen lemegy ez alá (4,7 voltot mértek teszt során), a Shadow Wings pedig bőven. A probléma ott van, ha egy ventilátor nem forog (vagy forog, de nem rendesen, hanem meg-megakadva) 5 volton, akkor azt a kapcsolóállást elfelejtheted (vagy ha használod, akkor hamarosan a ventilátort, mert leéghet a motorja), így máris csak a 7 és 12 volt maradt, mint opció.

    A Nanoxia DS is lemegy 5 volt alá (a tesztben még további 140 mm-esek is szerepelnek).

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • Grózi

    Topikgazda

    válasz ZrogNV #21460 üzenetére

    A Spectre-t nagyon megfogod bánni... :( Nem véletlen nem ajánlott és egy olyan tesztet nem vennék komolyan ahol Korszar ventit ajánlanak-enyhén szponzoráltnak tűnik... :D
    Ha ár-érték bajnokot keresel,akkor a Be Quiet Pure Wings 2 140mm a maga 2800Ft-s áráért az és jóval csendesebb mint a Spectre.
    (#21461) PgraphHidd el elég lesz bármelyik légszállítása,nem fog megsülni semmi.Esetleg még ezt ajánlom:[link]
    abridabriHa nem is akarsz feljebb menni órajelben,az adott órajelhez képest ha minimalizálod a Vccin/Vcore-t,azzal is jó pár fokot nyersz!

    [ Szerkesztve ]

    Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

  • Grózi

    Topikgazda

    válasz ZrogNV #21464 üzenetére

    5V az,tehát határeset.Legrosszabb esetben középső álláson indítod a gépet és utána teszed 5V-re-bár szerintem nem lesz rá szükség.

    Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

  • dqdb

    nagyúr

    válasz ZrogNV #21460 üzenetére

    Ööö, én kizárólag az indulófeszültség miatt linkeltem a tesztet, mert az a része a motorok szórásától eltekintve biztosan objektív. Hangerő és légszállítás esetében már nem mindegy a felhasznált mérési módszer, és döntő különbséget okozhat az előre felállított mérési szabályok eltérő szigorúságú betartása.

    A 4,7V indító feszültség nem lesz probléma 5V-nál?
    Valószínűleg nem. Ha felpörög, akkor utána már nem okoz problémát, akkor van baj, ha nem pörög fel, csak próbálkozik. Szerintem a 0,2-0,3 voltnyi ráadás elég a gyártásbeli szórás kiküszöbölésére.

    HollywoodBoy: Valahogy úgy vettem ki az eddigiek alapján, hogy jobban ajánljátok a PWM alapú szabályzást. Ennek mi az oka?
    Ha választhatsz, akkor a PWM-es megoldás szerencsésebb tud lenni, mert ott a ventilátor szabályozza saját magát 12 voltból a kérésnek (= PWM jel) megfelelően, és nem te szabályozod azzal, hogy kisebb feszültséget adsz neki.

    A helyedben én a 3 pines változatot választanám, mert így három helyről kapsz vissza fordulatszám-infót, és (ha az alaplap támogatja), akkor eltérő profillal is tudod a három ventilátort szabályozni.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • Frenky89

    őstag

    válasz ZrogNV #21581 üzenetére

    Ha nincs szükség a mini változata akkor válasszon olyat aminek normális hűtése van (pl. MSI Twin Frozr, ASUS Strix, stb). Egyszerűbb mint ventit cserelgetni és nem is jár garivesztéssel.

  • Grózi

    Topikgazda

    válasz ZrogNV #21995 üzenetére

    Gondolom a zöld szín miatt esett a választásod a Nanoxiára-kiváló ventik.A gyártói zajszint adatokat nem lehet komolyan venni,hidd el.Zöld led-sben nem tudok olyat mondani amit nyugodt szívvel ajánlanék,az általad felsoroltak közül csak a Riing jöhet szóba-viszont ez főként csak látványelem,a Nanoxia minden téren jobb és lényegesen olcsóbb.
    Ha jobbat akarsz,akkor mélyebben a zsebedbe kell nyúlnod és már nincs akkora differencia.Ami szóba jöhet és jobb mint a DS:
    BQ Silent Wings,Aerocool DS,NoiseBlocker eLoop B12.Két tanács a végére:a kevesebb néha több(biztos kell 6 venti?Mert a hang hatványozódik.) és ne fix fordulaton használd őket,ha már van lehetőséged hőfok függvényében szabályozni.
    (#21996) PöttönA Noctua kíváló venti,de van nála jobb is tört áron.120mm 3 pinben ajánlom figyelmedbe az Aerocool DS-t és a NoiseBlocker eLoop B12-t.(mindkettő jobb mint az általad nézett Noctua).A cpu bordával pedig ha elégedett vagy(én cserélném 120mm-s ventivel rendelkező darabra) akkor a be quiet! Shadow Wings PWM 92 mm-t javaslom.
    (#21998) TiszaaaÉn se a gyári ventiket(ismerem őket,egy kalap...),se a molex-s tápolást nem erőltetném.Veszel egy 3-s elosztókábelt+3 db BQ PW2-t és hőfok függvényében tudod szabályozni őket 1 db aljzatról.Így csendes és hatékony hűtésű géped lesz.Ha ragaszkodsz a gyáriakhoz,akkor előre tegyél 2 darabot és egyet hátra.

    Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

  • Grózi

    Topikgazda

    válasz ZrogNV #22368 üzenetére

    Vga hőmérséklet függvényében tud szabályozni 2 ventit-viszont a leírásból nem derül ki,hogy feszültségalapon vagy pwm.Ha tippelnem kéne,akkor az Asus-t ismerve hybrid csatlakozó-tehát tud így is,úgy is.
    (#22369) hackeeeeeAkkor az kell neked,de csodát ne várj.

    [ Szerkesztve ]

    Szakmai kérdéseket fórumon tedd fel légyszíves,ne privátban!!!!Így másnak is hasznos lehet. 475+3 pozitív 0 negatív

  • dqdb

    nagyúr

    válasz ZrogNV #23140 üzenetére

    Alaplapon Sys_Fan 4pin GND, Speed Control, Sense, VCC 3pin-es elosztónál a VCC-t kell szabadon hagyni?
    Igen, de a csatlakozó kialakítása miatt nehezen tudnád másképpen rákötni.

    Ebben az esetben lehet még feszültség alapon szabályozni?
    A második lábra speed controlt ír, szóval igen (és csakis úgy, mert a negyedik lábra VCC-t ír, szóval nem hibrid).

    Grózi: A kedvencem amikor hátulról is zárt számítógépasztalba beteszik a gépházat és nem értik mitől akar felforrni benne a konfig.
    Azt kellett volna gyorsan tarkón vágni egy péklapáttal, akinek először eszébe jutott az egész koncepció. "Kedvencem" a kihúzható billentyűzettartó, a legtöbb ergonómiailag rettenetes, alig van hely az egérnek, és a számítógépeknek fenntartott egyenlyuk ad egy pofont a szerelhetőségnek (és a minőségi bővíthetőségnek is, mert az átlagos minőségi házak kicsit szélesebbek és hosszabbak lettek az elmúlt években, szóval egy ilyen asztal a leggagyibb papírházakra kárhoztat), és ezt a sarokba szánt változattal még tudták überelni (amit tipikusan az ablaktól legtávolabbi pontba szoktak helyezni, így a minimális szellőzésnek is annyi).

    A 2 fórumtárs esetében viszont teljesen normális hőfokokról beszélünk,amit tovább csökkenteni már nem egyszerű feladat.
    Igen, nekem sem tűntek magasnak. Azért írtam azt, hogy a háznál a "hozott anyagba" a külső hőmérséklet mellé még a gép környezetét is bele kell számolni, főleg nyáron. És emiatt előfordulhat, hogy több fokot hozhat a számítógépház átpakolása az asztal egyik oldaláról a másikra, mint plusz ventilátorok vásárlása.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

  • dqdb

    nagyúr

    válasz ZrogNV #23142 üzenetére

    PWM-es szabályozású csatlakozó esetében azon megy a PWM vezérlőjele.

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

Új hozzászólás Aktív témák