Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • blattida

    nagyúr

    válasz tdd587 #28962 üzenetére

    Forradalom az, ha az emberek elkezdik tömegesen venni és kidobják a régit, de ez abszolút nem következett be, és nem is fog. Nincs értelme forradalomról beszélni weblapok alapján.

    Gauranga! हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे || हरे रामा हरे रामा रामा रामा हरे हरे||

  • andorra

    őstag

    válasz tdd587 #28962 üzenetére

    Felesleges egyetértened bárkivel, senki sem várja el tőled ! Ezért ne is hangsúlyozd ki, egyszerűen írd le a saját vékleményedet.

  • DDL

    őstag

    válasz tdd587 #28962 üzenetére

    "Én még jó csövest olcsón nem hallottam."

    Ilyet szerintem senki. Én biztos nem.

    Üdv: DDL

    Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

  • #71562240

    törölt tag

    válasz tdd587 #28962 üzenetére

    Miért, honnan utáltak ki? :D

    Én az általad említett cuccokban nem látom a forradalmat, se a konstrukciójukat, se az elterjedtségüket tekintve. (Ha van kedved hozzá, akkor fejtsd ki, hogy mit látsz forradalminak ezekben, én örömmel veszem, ha kifejted, és biztos nem utál ki senki ezért. :D ) De ne feledd, a kijelentéseim, amikkel "nem értesz egyet", nem csak úgy általánosságban hangzottak el, hanem ahhoz képest, hogy a kolléga tanácsot kért, megbízhat-e egy tizenhárom évvel ezelőtti tranzisztoros konstrukcióban, vagy esetleg tekintse-e elavultnak a mai tranzisztorosokhoz képest. Én meg azt mondtam, hogy ne tekintse elavultnak, különösen annak fényében, hogy pár tízezresért megvehet egy eredetileg jóval drágább (és ma sem elavult!) erősítőt. Ilyen szempontból az "ellenpéldáid" kevéssé kötődnek az eredeti témához, annál is inkább, mert eredetileg ötvenezer forintos nagyságrendben eladásra meghírdetett használt készülékről beszéltünk, és ahhoz képest tettem bizonyos általánosított kijelentéseket.

    A többiek felvetésére is reagálva: Nincsen jóhangú olcsó csöves erősítő? Dehogynincs! Csöves erősítőt 80-150ezerért ma is olyat lehet kapni, amivel már egészen élvezetesen lehet zenét hallgatni, persze főleg magyar gyártmányokat lehet ennyiért, a "nyugati import" kicsit feljebbről indul. Tranzisztoros erősítőknél is kb. 150-200ezernél kezdődik a hasonló színvonalú audiofil-szerű hangzás lépcsőfoka, de a tranzisztornak általában teljesen más a hangja, és én általában inkább a csöves hangját választanám egy ilyen versenyben (bár kényelmi okok miatt végül is mindig tranzisztoros erősítőim voltak). Igaz a teljesen "friss" csöves erősítő kínálatról nincs tapasztalatom, de a néhány évvel ezelőtti kínálat mai áron 80-120ezer körüli összegbe kerülő csöves Pointe vagy DPA erősítői felettébb klasszul tudnak szólni. És persze a mai csövesek ára nem igazán összehasonlítható a mai tranzisztorosokkal, merthogy az utóbbi tíz-húsz-harminc évben sajnos fokozatosan "megmagasodott", luxusárrá vált a csövesek ára, elsősorban a kisszériás (de inkább "aprószériás") termelés és a kézzel, szintén kis szériában, negyven-ötven éves rozoga gépeken gyártott csövek miatt. Kuriózum lett a csöves erősítő, és ehhez mérten alakult az ára is, tehát elrugaszkodott a reális gyártási költségektől (a reális itt azt jelenti, hogy a negyven-ötven évvel ezelőtti termelési volumenek szerinti költségek, amikor még a csövesek is készültek futószalagon). A csöves vs. tranzisztoros árak manapság nem igazán összehasonlíthatóak, ugyanúgy, mint ahogy az analóg lemez vs. CD lemez ár sem összehasonlítható, hiszen húsz évvel ezelőtt, amikor még az analóg lemez és a CD is egyaránt "futószalagon", hasonló gyártási volumenben készült, akkortájt az analóg lemez ötször-tízszer olcsóbb volt (és mennyivel jobban szólt!), mint a CD. Ma a CD kerül feleannyiba, mint a ma gyártott analóg lemez, hiszen az analóg lemez kuriózummá, luxussá vált a kis darabszámok és a "kézműves" gyártástechnológia miatt. A különböző konstrukciók árai igazából csak hasonló termelési volumen melletti árakon összehasonlíthatóak, tehát a csöves erősítők árait is aszerint korrektebb nézni, hogy harminc-negyven-ötven évvel ezelőtt mennyibe kerültek, márpedig akkortájt "olcsók" és nagyon jók voltak. Később lett belőlük "luxuscikk", amikor lekezdte kiszorítani őket a kényelmesebb tranzisztoros technológia. Én persze azt akarom hangsúlyozni, hogy bár természetesen jó hangú erősítőt jó áron csővel, bipoláris tranzisztorral, MOS-FET-tel, IC-vel és digitális kapcsolóüzemmel is lehet készíteni, de eredendően ezek közül még ma is az elektroncső a legalkalmasabb a zenei jel erősítésére, tehát elektroncsővel a legkönnyebb és a legegyszerűbb (ergo legolcsóbb!) zenei hangú erősítőt készíteni. És ez nem nosztalgia! :) Ha ma is a korábbiakhoz hasonló lenne a termelési volumen, akkor tízezer forint körül kezdődnének a ("jóhangú") csöves erősítők árai!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák