Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mgoogyi

    Topikgazda

    válasz avl #60121 üzenetére

    Én 2018 közepe óta ( 33.5 éves voltam ) takarítok meg nyugdíj/pénzügyi függetlenség céljára.
    Amikor elérem a megtakarítási célt, átállok kisebb részvényarányra (70-30 -> 40-60 vagy 30-70).
    ~50 éves koromra el is érem, ha lesz 4%-nyi éves reálkamat addig (és nem üt el a villamos).

    Nyilván minél közelebb van a céldátum, annál jobban fáj a tőzsdei esés.
    Nekem elég gumidátum van és a részvényrész hozamtermelésére időskoromban is számítok majd.

  • Moleman

    addikt

    válasz avl #60121 üzenetére

    Én szigorúan véve csak az utolsó autóvásárlásom óta takarítok meg, tehát 3 éve (akkor voltam 30.5 éves).
    Előtte mindig volt valami rövid távú célja az agresszív spórolásnak - ami a múlt heti beszélgetés nyomán lehet akár befektetés is, mert kevésbé likvid, de autóban és hangszerben ott áll az a pénz, csak nézőpont kérdése. A hangszerekből bármikor biztosan pluszban tudnék kiszállni, az autóból most épp pluszban, de azt még úgyis sokáig megtartom.

    Hogy hol a vége, még nem tudom, egyszer talán összegyűlhet annyi tőke, aminek a hozamaival már nyugodt lennék munka nélkül is, de ez még legalább 20-30 év.

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    veterán

    válasz avl #60121 üzenetére

    Hat en a rossz pelda vagyok, most kezdunk megtakaritani (48, ferj 60), jo a hazepitest azt nem szamolva, az azert megtoldva ket ovissal jopar evig sikeresen nullazta a penzugyi mozgasteret. Mondjuk ugy 3-4 eve mar volt egy jelentosebb jovobe beruhazasi ha'nyad (csak nem jovedelem hanem koltsegcsokkentes: napelem, villanyautozas), de szamlapenz jelleggel eddig csak az LTP-k voltak meg a ceg altal fizetett onyp, meg az el nem engedett mnyp. Most talan lesz valami "vadabb", ha mar a munkaltato ugyis kvazi belerangat a tozsdezesbe...

  • adam0913

    tag

    válasz avl #60121 üzenetére

    Én 2017 óta takarítok meg (legalábbis onnantól kezdve teszek félre kisebb-nagyobb összegeket), de befektetni idén kezdtem el legelőször. Igazából engem abszolút nem érdekel a pillanatnyi állapot, hogy most éppen 5-10%ot esett a portfólióm értéke, 2-3 havonta vásárolom a VWCE-t, túl bonyolítani sem szeretném a dolgot, sőt a felhalmozás korai szakaszában nekem talán még jót is tudna tenni 1-2 medve piac.
    A kezdő felélésig nem tudom mennyi van még hátra, kedv, munka, életkörülmény és persze világhelyzet függő, de kb 15-20 évet tippelek.

  • stingy2

    senior tag

    válasz avl #60121 üzenetére

    Hozzád hasonlóan 30+ éve takarítok meg. A "tőzsdézést" a 90-es években kezdtem a BÉT-en. (Régi szép idők, még sorban álltunk Richter rv. jegyzésnél az OTP-ben.) Most dinamikus taktikai rendszereket kereskedek amerikai piacon. Érthetőbben: ETF-eket (SPY, QLD, EDV...)adok, veszek piaci időzítés segítségével. A tőkéből már nem kell felélni semmit, a hozamot sem tudom elkölteni.

    INTJ

  • .mf

    veterán

    válasz avl #60121 üzenetére

    Megtakarítok x éve - nem tudom, honnan számoljam, mondjuk egyetem alatti első gyakornoki munkától, legyen 15 év. Akkor főleg lekötött bankbetétek, majd alapok, kötvények, lakástakarék, de egy kevéssel kipróbáltam a tőzsdét is: a kezdeti sikerek (OTP nagy beesésénél 1500-nál szálltam be és 4500-ig tartottam) után kaptam egy kis kóstolót abból is, hogy kishazánkban ez miért nem jó (az OTP-s siker után felbátorodva többet fektettem OTP-be és Telekomba, erre jött a bankadó és telekom-adó, volt pár év, mire újra pénzemnél voltam...)
    Aztán jött 10 sűrű év munka itthon és külföldön, ami mellett ugyan folyamatosan takarítottam meg szép summákat (sok túlóra mellett időm sem maradt költeni), de csak betoltam egy részét TBSZ-be kötvénybe, alapba, oszt' jóvan. Ezalatt sajnos rábeszéltek unit-linked megtakarításra is (időm nem volt vele foglalkozni, gondoltam, ha nem is optimális, de talán jobban kezelik a pénzt, mint hogy csak áll az eurós számlán, akkor még nem volt olyan jó a pemáp), amiben áll egy adag pénz, amihez csak elég nagy büntetéssel férnék hozzá, és legalább nem is hoz...
    Kishazánk vezetése tavaly megint közbeszólt az életembe (OKJ-k kivezetése: ha valaha még akarok fotózással legálisan foglalkozni, akkor meg kellett szereznem a papírt), a cég nem ment bele a csökkentett munkaidőbe, így felmondtam. Ezzel már tavaly rákényszerültem a tartalékból élésre, de igazából van már annyi hozam, hogy pár fotós melóval kiegészítve már nem csökken a megtakarításom, legalábbis nominál-értékben.
    Jövőre szintén bürokratikus kényszerből lakásfelújítást kell csinálnom, azzal már attól félek csökkenni fog a megtakarításom, de remélem csak átmenetileg, a jövő évi melókból már tudom fedezni.

    A megtakarítás bár tudatos volt, de a mibe résszel már nem voltam annyira jól tervezett. Sokáig betét, majd alapok, kötvények; a tőzsdével, bár pozitív lett a mérleg, de a politikai kockázatokkal megégettem magam, azután kerültem; visszatértem utána az alapokhoz és kötvényekhez, majd később az állampapírokhoz; na meg sok hevert csakúgy számlán, főleg euró, amire anno nem tudtam jó TBSZ-es befektetést. Most éppen állampapírban van a pénzem kétharmada, azon belül 40% pemáp, 35% máp+, 25% pmáp. ETF-ekkel még csak nemrég kezdtem el ismerkedni, be is toltam 20k-t RC-be, de utána jött az Evergrande sztori, és az ATH-k után ez elég nagy kockázatnak tűnt ahhoz, hogy kivárjak egy kis korrekciót - jelenleg itt tartok.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

Új hozzászólás Aktív témák