-
Fototrend
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
bitrograde
senior tag
Ebből is látszik, hogy a kábelezés nagyjából arra való (vannak nagyon ritka kivételek), hogy ne rontsuk el vele a hangot. Más kérdés, hogy az EQ-ról ez nehezen képzelhető el, mert inkább indítja el azt a dominóeffektust, amiről itt szó van, mint a "kábelezés" (mert a "minden hifista egyben hangmérnök" világában azon a téves elképzelésen alapszik, hogy a rendszer hangját elsősorban a frekvenciamenet határozza meg, és ha itt hozzáadok, ott meg elveszek egy kicsit, attól kiegyenlített, vagy éppen nekem tetsző lesz a hangkép). Az a nehéz a hifiben (is), hogy ott vakarja az ember, ahol viszket; hogy képes legyen megtalálnia a rendszer oda nem illő (vagy éppen leggyengébb, a kettő nem ugyanaz) elemét.
Amúgy kíváncsi lennék, hogy az EQ-zás barátai próbáltak-e már valaha a különböző lejátszóprogramok beállításaival, például a digitális filterekkel bíbelődni? Például HQPlayer alatt, vagy a DAC-okba beépítettekkel, programozottakkal? -
#99908608
törölt tag
válasz Gzula[HUN] #100892 üzenetére
Külön szoba, ott nem alszik senki. Igen, a nyitott fejes is alternatíva lehet a jövőben.
-
-NoVa-
addikt
válasz bitrograde #100902 üzenetére
Na akkor bővebben beleamatőrködök a témába. Múltkor pont játszottam kicsit ezzel, egész pontosan a kalibrált Dayton mikrofonomhoz gyártott illesztékkel méregettem a kábelek közötti különbséget. Frekvenciamenetben pont elhanyagolható volt az eltérés, mérési hiba keretein belül, ahogy vártam. Nem véletlenül szokták azt mutogatni a kábelszkeptikusok. Ellenben waterfall grafikonon látszik, hogy egy "drága" kábel és egy legolcsóbb kábel között mégiscsak van valami.
Ez így egy kellemes zenei DD IEM, ahogy kell:
Ez a második egy barna KZ drót zaja, stabilan reprodukálhatóan pocsék. Ez az elnyúló zajos alap elég sok finom részletet el tud mosni. Ellenben egy jól sikerült 10$-os kínai kábel és egy 100$-os között már bőven általam mérhető hibahatáron belül van az eltérés, vagy jelentéktelen, egy drágább couplerrel talán kimutatható. Viszont a fül egy nagyon érzékeny műszer, pont ezeket az apróságokat tudja az ember megélni koncentrálva drámaként/megváltásként, épp milyen hangulatban próbálja.
Aztán jó kábellel egy igazán jó armatúrás cucc csak úgy referenciának ugyanezen ugyanakkor mérve:
Aztán hogy mikor melyik jobb? Én elsősorban kényelmi és esztétikai szempontok szerint választok, hangra elhanyagolhatóan kevés az, ahol nem állt össze a párosítás. Néha a mérés szerint rosszabb drótot szívesebben használom (nem a KZ-t, de a Tanchjim Oxygen alap 3.5mm-es vékony pehelykönnyű kábele felülmúlhatatlanul kényelmes minimalista egyszerű hordozásra).
-
bitrograde
senior tag
válasz -NoVa- #100907 üzenetére
Igen, én is erre gondoltam. Egyáltalán nem vagyok kábelszkeptikus. Szerintem is elég jól érzékelhető különbségek vannak, és a fül- és fejhallgató-kábeleknél más tulajdonságok is fontosak. Ezért írtam, hogy kábellel nem javítani kell a hangot, hanem nem szabad elrontani. Néha egy jobb kábelnek sincs semmi keresnivalója egy rendszerben, és egyetlen pocsék kábel is el tud rontani egy egész rendszert.
-
kNG
senior tag
válasz liszi70 #100896 üzenetére
Jópofák voltak a történetek!
Én anno gyerekkoromban ismerkedtem az EQ-val és a frekvenciagörbékkel, amikor winamp-ban az mp3 tömörítésű zeneszámokat hallgatva húztam fel a basszustartományt vagy éppen a magastartományt, hogy "szebben szóljon a zene". Persze "V"-re EQ-ztam akkor még - mi másra - a számítógépre csatlakoztatott hangfalakat.
Fejhallgatózni pár éve kezdtem el "komolyabban", és emlékeztem arra, hogy sokszor olvastam, hogy EQ-t ne...így nem is igazán foglalkoztam vele. Aztán eléggé meglepett, amikor eljött az az éra, hogy a frequency response az, ami meghatározza hogy szól egy fejhallgató, és hogy az a mindenség, és úgy lett beállítva mint valami nagy felfedezés, és az egyetlen meghatározó tényező. Nem tudtam hova tenni ezt a "nagy felfedezést", mivel a zenehallgatók többsége szerintem már anno winampban is szórakozott a frekvencia görbével, nem értettem miért olyan nagy felfedezés, hogy "azta, frekvenciagörbe". Szóval megvoltak a kétségeim, de nincs mit veszíteni alapon kipróbáltam én is az EQUALIZER APO-t a PEACE GUI-val.
Először a [jaakopansen féle Auto EQ-t] próbáltam ki, és elkövettem egy olyan "istenkáromlást", hogy az AD700X-et Harman görbére hangoltam.
Pár szám erejéig kellemes volt, aztán rájöttem, hogy bizonyos számoknak jól áll, más számoknak meg nem, a fejhallgató eredeti varázsát elveszítette, rock számoknak pl. nem állt jól az EQ, nem tetszett a dobok hangja pl., nem volt annyira levegős az egész hangzás mint gyárilag, stb. Szóval kikapcsoltam az EQ-t, APO és PEACE pedig uninstall.
Utána már sokkal földhöz ragadottabb, és értelemesebb felhasználási módszerekről is olvastam/néztem videókat, mint amit pl. Resolve csinál (headphones.com). A cél az, hogy a kis zavaró kiemeléseket, beeséseket korrigáljuk, így a fejhallgató hangja sokkal élvezhetőbb lesz. Mivel nincs sok EQ-s tapasztalatom (volt, amikor egész jó hangzást sikerült összehozni vele nekem is kézzel, de sosem volt az igazi a végeredmény), így megpróbáltam az "expertek" által létrehozott profilokat alkalmazni. Nekem akkor sem jött be a végeredmény...valahogy mindig szétesik a hangkép. Az az egységes egész, ami a fejhallgató karakterét adta (még ha kisebb hibák is voltak ebben az egységes egészben), szétesik. Hallgatja az ember, és először úgy tűnik jobban szól, de egy idő után kihallani, hogy a hangkép már nem az igazi, és kikapcsolt EQ-val ha nem is hibátlanul, de mégis egységesen, értelmezhetően, élvezhetően, jól szól a zene. Ezek persze csak az én személyes benyomásaim, lehet másnak jobb tapasztalatai vannak, és neki bejön.
Szeritem mindkettő "iskolának" megvannak az előnyei, és hátrányai, mindkettő értelmezhető, és alkalmazható, az EQ-tól olcsóbb nincs, de csodát nem lehet vele művelni (és sokunk szemét ez zavarja - vagy éppen röhögünk rajta -, hogy ebbe az álomba kergetik a kezdő audiofileket). A hardveres "kompenzációtól" drágább nincs, és relatíve sok próbálkozás szükségeltetik, de ha egyszer sikerül összekapni a láncot, az nagy élményt tud okozni.
Ezek persze csak személyes meglátások, én személy szerint élvezem hogy minden fejhallgatónak más és más a karaktere, ugyanannak az albumnak a meghallgatása két különböző fejhallgatóról (vagy akár két különböző láncról) teljesen más élményt ad. (A fejhallgatók közötti váltásnál azért nem árt a türelem, mert idő, mire alkalmazkodik az ember agya az "új" hangzáshoz.) Én szeretem ezt a hobbit így, ebben a formában. Ésszerű? Nem. Élvezem? Nagyon!
Azoknak, akik hasonlóképp vélekednek mint én (és ezzel együtt nekem is) szerintem csak egy dologra érdemes figyelni, az pedig az, hogy a hobbi hobbi maradjon, és ne válljon hóborttá.
[ Szerkesztve ]
MicroFluentAMP+DAC w. OPA BLUE, TMP Audio Ribbon IC, TMP Audio USB A-B, JDS LABS ATOM AMP + DAC, FiiO e10k, Sennheiser GSX 1000, Sennheiser HD560S, Grado SR 225i, AKG k712 PRO, AKG k371, Audio-Technica AD700X, Sennheiser HD 559, Sennheiser HD600, NO EQ! :)
-
LZs?!
aktív tag
válasz liszi70 #100896 üzenetére
Szerintem remekül írtad körbe anekdotálisan, hogy milyen az, amikor az érdeklődés (nagyobb léptékben: hobbi) egyfajta (akár jóindulatú) megszállottságá válik.
...amibe szerintem előbb-utóbb faktorálódik az 'önigazolás' utáni igény; ugyanakkor minél specifikusabbá válik egy szituáció, annál kevésbé elérhető objektív visszacsatolás, és onnantól óhatatlanul egy potenciálisan öncélú 'saját farkába harap a kígyó' zárt inerciarendszerré válik. Szerintem.
Amolyan Z=X/2 féle Zénón paradoxon...mindig egy kicsit közelebb kerül (a bármihez is), de sohasem éri el.
Nevermind...
-
nagyúr
válasz Ba cy lus #100899 üzenetére
Hát ja, biztos ilyen is van, lehetnek nagyon elszállt, vagy ló másik oldalára áteső eq-zók is. Szerintem nem ez a jellemző, sokkal szilárdabb két lábbal állnak a földön, mint a módszerek és dogmák képviselői (eqrossz!), de megértem a "visszavágásodat", hiszen én is karikíroztam a "novelláimmal". És még valami, azt hiszem, eléggé keverednek a fogalmak az eq kapcsán. Még mindig sokaknak nem tiszta, hogy itt már rég nem az erősítő előlapján levő treble és bass potikról van szó. Persze nem rátok gondolok.
[ Szerkesztve ]
-
LZs?!
aktív tag
válasz Ba cy lus #100899 üzenetére
...és ebben teljesen igazad is van. A túlzás az minden vonalon túlzás.
De ceteris paribus megmarad a határhasznosság elve: az idő és erőfeszítés figyelembevételével reálisan egyszerűbb (hasznosabb) a haranggörbe csúcsán ülő 'közepesen jó/közepesen szar' (ki hogy nézi) eszözparkot a görbe jobb oldalának irányába EQ-zni, és mindössze pár óra alatt néhány (virtuális) csúszka állítgatásával jobbra tolni a szubjektív (!) spektrumon 20-30%-ot Az Élményt.
[ Szerkesztve ]
Nevermind...
-
Remus389
veterán
válasz bitrograde #100908 üzenetére
Ezért írtam, hogy kábellel nem javítani kell a hangot, hanem nem szabad elrontani. Néha egy jobb kábelnek sincs semmi keresnivalója egy rendszerben, és egyetlen pocsék kábel is el tud rontani egy egész rendszert.
+1 tapasztaltamhttps://hardverapro.hu/apro/akg_k272_hd_kivalo_allapot/friss.html
-
Remus389
veterán
-
btraven
őstag
válasz LZs?! #100912 üzenetére
Így van, a hallásunk eleve becsap.
Én például összevesztem a szomszédommal mert a kutyája megállás nélkül ugatott. Közben kiderült hogy a másik szomszéd macskája nyávogott igazából.
De nem szemeteljük össze ezt a topikot, gyere át a Hifi műszaki szemmel topikba. Csinálunk pár vaktesztet. -
btraven
őstag
válasz LZs?! #100915 üzenetére
Neked milyen fejhallgatód van?
Egy ilyen elég: [link]
EQ-val kiigazítod és kész.
Nem is értem liszi70-et hogy minek vett most olyan drágát. Megbolondította a sok audiophile.
Sajnos mindenki próbálja önigazolni magát, miért dobott ki olyan sok pénzt a semmire.
Igazad van
Bár én is audiophile bűnbe estem most, mert van ennél olcsóbb fejes is, de elvakított a Koss márkanév. Bocsánat, majd igyekszem. -
Tin
veterán
válasz LZs?! #100921 üzenetére
Engem érdekel, amit írtál, csak nem találtam meg. Belinkeled?
Az EQ-t meg el fogod felejteni, amint veszel egy olyan fejhallgatót az addigra kiépített dac/erősítő párosodhoz, ami minden körülmények között "jó" neked. Vagy egyszerűen használsz 2-3 fejest, mindegyiket más stílushoz vagy célra.
-
-NoVa-
addikt
EQ az alsóbb mid-fi kategóriáig teljesen valid eszköz, helyrerakni apró, zavaró hibákat, kipótolni hiányosságokat. Ott még csak a tonalitásról szól az egész, az javítható. Zenefüggően, hallásfüggően van, akinek ennyi pont elegendő a teljes boldogsághoz, vagy még ennyi sem kell (irigy vagyok ám rájuk). Hogy ezt egészen alap SW irányból, vagy DAC DSP támogatással teszi az ember, azok apró lépcsőfokok.
Aztán jön képbe a tér, dinamika, részletesség, technikai dolgok, amiket EQ-val nem lehet pótolni, vagy javítani, csak rontani.Mindkettő valid megközelítés, csak különböző igényekkel különböző irányból könnyű elbeszélni egymás mellett.
-
Tin
veterán
válasz -NoVa- #100925 üzenetére
Ezzel teljes mértékben egyetértek. Ha valakinek 1 db fejese van, akkor célszerű minden körülmények között hallgathatóra EQ-zni, és örülni neki. Bár nem árt, ha nem ilyen +-8 dB-eket kell állítgatni, inkább csak finomítgatni, meg persze egy basshead ne vegyen világos fejest. Ilyen kicsit nagyobb test, vagy idegesítő csilingelés korrigálására tökéletes az EQ.
Aztán a következő lépés, amit feljebb írtam
Tegnap megjött az X2HR is, még járatódik, de már látszik a (nem kis) különbség a HD560s-el. Nem akarok elhamarkodottan véleményt alkotni, plusz rohadtul meg is fáztam, szóval a hallásom se a legjobb, de igazából mindkét fejhallgató elbírna egy kis EQ korrekciót.
-
CyberFriend
tag
válasz Gzula[HUN] #100932 üzenetére
régi
-
CyberFriend
tag
válasz Gzula[HUN] #100932 üzenetére
Valamelyik KGST piacról egy nónémgagyi.
-
krisz242
tag
válasz Dorien #100839 üzenetére
Köszi, hogy foglalkozol a témával! Közben Polllen bogarat ültetett a fülembe ezzel a párnával, és már rajta is van a HP50-en. Első benyomás jó, bár picit kevésbé ütősnek tűnnek a mélyek, de összességében nagyon hasonló hang, mint a gyári párnával. Mondjuk elég hosszú volt a borostám, amikor kipróbáltam, és lehet, hogy emiatt nem feküdt föl rendesen a fejemre... meg a párnának is lehet, hogy idomulnia kell még egy kicsit.
Polllen szólt, hogy a felrakás nehézkes. Hát ja. Amíg vért izzadva feloperáltam a párnát, konkrétan folyamatosan azt éreztem, hogy most fogom szétszakítani. Az mondjuk kiderült, hogy baromi erős anyagból van a Momentum párna! Kicsit talán kisebb is lett a fülnek a hely.
Majd még tesztelem, és írok a fejleményekről. A HP70 párna mérete elvileg pár mm-rel eltér a HP50-étől, de lehet, hogy működhet az is. Erről sajnos nem találtam infót.
Mindenesetre, ha valahonnan mégis be lehet szerezni eredeti párnát, veszek.[ Szerkesztve ]
-
Dorien
veterán
válasz krisz242 #100935 üzenetére
Szívesen. Rajta vagyok a témán, csak lassan válaszolgatnak... A HP70 párnára is rákérdeztem.
A Momentum 2 AE párnája valódi bőr, az sokáig tartós lesz. Nekem gyorsan befülledt alatta a fülem. Amúgy az is egy nagyon korrekt fejes, de A-B-zve a HP50 megmutatta, hogy klasszissal jobb. Szerencsére az én HP50 gyári párnám még bírja, csak a belső profilról jött le a műbőr borítás, de a hang nem változott. xDuoo X2 DAP-ról és Korg DS-DAC-100m-ről is kb. ugyanazt hozza, mint a nagy láncról, tényleg nagyon könnyen hajtható fejhallgató.
Wherever you go - go with all your heart.
-
btraven
őstag
-
nagyúr
válasz -NoVa- #100925 üzenetére
"Aztán jön képbe a tér, dinamika, részletesség, technikai dolgok, amiket EQ-val nem lehet pótolni, vagy javítani, csak rontani."
Majdnem elkezdtem fogalmazni, hogy azért ez nem teljesen így van, mire leesett, hogy a fejhallgató topikban vagyok. Mint ahogy lényegében "megfeledkeztem" erről a tényről akkor is, amikor ezt írtam: "Az akusztikai problémák jelentős részében is segítséget nyújt." Nem mintha bűn lenne digit eq téma kapcsán ezt is megemlíteni, de azért lássuk be, fejhallgató szempontból az akusztikának nincs érdemleges relevanciája. Egy szó, mint száz, valószínűleg szobai rendszerben szélesebbek, fejhallgatós rendszerben szűkebbek a korrigálási lehetőségek.
[ Szerkesztve ]
-
Dorien
veterán
válasz HELLAFLUSH #100943 üzenetére
Le van zárva, de ahogy írtam, újra elérhető. Ennyiért Yaxi párnával jó vétel.
Wherever you go - go with all your heart.
-
Mortel
senior tag
Valakinek van tapasztalata Fidelio X2HR + Dekoni Audio EPZ-FIDX2-CHS párnákkal?
Ha, igen, miben változtat a hangján?Nekem picit basszushiányos, pontosabban a legalja hiányzik, pedig állítólag 5Hz-től kezdődik.
Köszönettel:
M
https://www.youtube.com/watch?v=8ZOzVcP2NqM
-
Gzula[HUN]
őstag
válasz Mortel #100948 üzenetére
Z már tesztelte korábban. Ha nem akarod a fejes árának felét párnára költeni, van olcsóbb párna is. Alul van már 40 értékelés 130 rendelésből, több képpel (meg 97.3% Positive feedback). Pl.
(Nem, nem ez a gagyi. Szerintem inkább az inkább ez.)
#100946Dorien: Attól is változna a hang. Akkor inkább vadásznék a gyárihoz hasonlóra. Még mindig jobb, mint a szétmált gyári.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
- Bemutató Beyerdynamic DT880 Bass Mod
- Hír Eszement zajszűrő koncepció a Panasonictól
- Hír Üvegborítású high-end fejhallgató a Sennheisertől
- Hír Hamarosan érkezik a kézzel készített high-end fejhallgató Japánból
- Hír Abszolút prémium high end fejhallgatót villantott a Grado
- Blogbejegyzés Gyémántokkal "kipitykézett" Focal fejhallgató 30 millióért
- Hír Korrektnek tűnő fejhallgatóval jelentkezik az Onkyo
- Hír Fa fejhallgatóval próbálkozik a JVC
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Ezek a OnePlus 12 és 12R európai árai
- Vezeték nélküli fejhallgatók
- Milyen RAM-ot vegyek?
- Milyen alaplapot vegyek?
- Milyen SSD-t vegyek?
- Milyen monitort vegyek?
- 180 Hz-es VA panellel jön az MSI 34 hüvelykes kijelzője
- PlayStation 5 Pro teszt
- További aktív témák...
- XFX Radeon Speedster SWFT 319 RX 6800 - BONTATLAN - ALZA GARANCIA
- Bomba ár! Lenovo X1 Yoga 3rd - i5-8GEN I 8GB I 256GB SSD I 14" 2K Touch I W11 I CAM I Garancia!
- Bomba ár! Lenovo X1 Carbon G3: i7-G5 I 8GB I 256GB SSD I 14" QHD I HDMI I Cam I W10 I Gari!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T450s - i5-5GEN I 8GB I 128GB SSD I 14" HD+ I Cam I W10 I Garancia!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T14s - i5-10G I 8GB I 256GB SSD I 14" FHD Touch I Cam I W11 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs