Új hozzászólás Aktív témák

  • kNG

    senior tag

    válasz liszi70 #100896 üzenetére

    Jópofák voltak a történetek! :)

    Én anno gyerekkoromban ismerkedtem az EQ-val és a frekvenciagörbékkel, amikor winamp-ban az mp3 tömörítésű zeneszámokat hallgatva húztam fel a basszustartományt vagy éppen a magastartományt, hogy "szebben szóljon a zene". :D Persze "V"-re EQ-ztam akkor még - mi másra - a számítógépre csatlakoztatott hangfalakat. :D

    Fejhallgatózni pár éve kezdtem el "komolyabban", és emlékeztem arra, hogy sokszor olvastam, hogy EQ-t ne...így nem is igazán foglalkoztam vele. Aztán eléggé meglepett, amikor eljött az az éra, hogy a frequency response az, ami meghatározza hogy szól egy fejhallgató, és hogy az a mindenség, és úgy lett beállítva mint valami nagy felfedezés, és az egyetlen meghatározó tényező. Nem tudtam hova tenni ezt a "nagy felfedezést", mivel a zenehallgatók többsége szerintem már anno winampban is szórakozott a frekvencia görbével, nem értettem miért olyan nagy felfedezés, hogy "azta, frekvenciagörbe". :DDD Szóval megvoltak a kétségeim, de nincs mit veszíteni alapon kipróbáltam én is az EQUALIZER APO-t a PEACE GUI-val.

    Először a [jaakopansen féle Auto EQ-t] próbáltam ki, és elkövettem egy olyan "istenkáromlást", hogy az AD700X-et Harman görbére hangoltam.

    Pár szám erejéig kellemes volt, aztán rájöttem, hogy bizonyos számoknak jól áll, más számoknak meg nem, a fejhallgató eredeti varázsát elveszítette, rock számoknak pl. nem állt jól az EQ, nem tetszett a dobok hangja pl., nem volt annyira levegős az egész hangzás mint gyárilag, stb. Szóval kikapcsoltam az EQ-t, APO és PEACE pedig uninstall.

    Utána már sokkal földhöz ragadottabb, és értelemesebb felhasználási módszerekről is olvastam/néztem videókat, mint amit pl. Resolve csinál (headphones.com). A cél az, hogy a kis zavaró kiemeléseket, beeséseket korrigáljuk, így a fejhallgató hangja sokkal élvezhetőbb lesz. Mivel nincs sok EQ-s tapasztalatom (volt, amikor egész jó hangzást sikerült összehozni vele nekem is kézzel, de sosem volt az igazi a végeredmény), így megpróbáltam az "expertek" által létrehozott profilokat alkalmazni. Nekem akkor sem jött be a végeredmény...valahogy mindig szétesik a hangkép. Az az egységes egész, ami a fejhallgató karakterét adta (még ha kisebb hibák is voltak ebben az egységes egészben), szétesik. Hallgatja az ember, és először úgy tűnik jobban szól, de egy idő után kihallani, hogy a hangkép már nem az igazi, és kikapcsolt EQ-val ha nem is hibátlanul, de mégis egységesen, értelmezhetően, élvezhetően, jól szól a zene. Ezek persze csak az én személyes benyomásaim, lehet másnak jobb tapasztalatai vannak, és neki bejön.

    Szeritem mindkettő "iskolának" megvannak az előnyei, és hátrányai, mindkettő értelmezhető, és alkalmazható, az EQ-tól olcsóbb nincs, de csodát nem lehet vele művelni (és sokunk szemét ez zavarja - vagy éppen röhögünk rajta -, hogy ebbe az álomba kergetik a kezdő audiofileket). A hardveres "kompenzációtól" drágább nincs, és relatíve sok próbálkozás szükségeltetik, de ha egyszer sikerül összekapni a láncot, az nagy élményt tud okozni.

    Ezek persze csak személyes meglátások, én személy szerint élvezem hogy minden fejhallgatónak más és más a karaktere, ugyanannak az albumnak a meghallgatása két különböző fejhallgatóról (vagy akár két különböző láncról) teljesen más élményt ad. (A fejhallgatók közötti váltásnál azért nem árt a türelem, mert idő, mire alkalmazkodik az ember agya az "új" hangzáshoz.) Én szeretem ezt a hobbit így, ebben a formában. Ésszerű? Nem. Élvezem? Nagyon!

    Azoknak, akik hasonlóképp vélekednek mint én (és ezzel együtt nekem is) szerintem csak egy dologra érdemes figyelni, az pedig az, hogy a hobbi hobbi maradjon, és ne válljon hóborttá.

    [ Szerkesztve ]

    MicroFluentAMP+DAC w. OPA BLUE, TMP Audio Ribbon IC, TMP Audio USB A-B, JDS LABS ATOM AMP + DAC, FiiO e10k, Sennheiser GSX 1000, Sennheiser HD560S, Grado SR 225i, AKG k712 PRO, AKG k371, Audio-Technica AD700X, Sennheiser HD 559, Sennheiser HD600, NO EQ! :)

Új hozzászólás Aktív témák