- Fórumok
- Sport, életmód, utazás, egészség
- Kerékpárosok, bringások ide!
- (kiemelt téma)
-
355503 - 355401
355503 - 355401 355400 - 355301 355300 - 355201 355200 - 355101 355100 - 355001 355000 - 354901 354900 - 354801 354800 - 354701 354700 - 354601 354600 - 354501 354500 - 354401 354400 - 354301 354300 - 354201 354200 - 354101 354100 - 354001 354000 - 352001 352000 - 350001 350000 - 348001 348000 - 346001 346000 - 344001 344000 - 342001 342000 - 340001 340000 - 338001 338000 - 336001 336000 - 334001 334000 - 332001 332000 - 330001 330000 - 328001 328000 - 326001 326000 - 324001 324000 - 322001 322000 - 320001 320000 - 318001 318000 - 316001 316000 - 314001 314000 - 312001 312000 - 310001 310000 - 308001 308000 - 306001 306000 - 304001 304000 - 302001 302000 - 300001 300000 - 298001 298000 - 296001 296000 - 294001 294000 - 292001 292000 - 290001 290000 - 288001 288000 - 286001 286000 - 284001 284000 - 282001 282000 - 280001 280000 - 278001 278000 - 276001 276000 - 274001 274000 - 272001 272000 - 270001 270000 - 268001 268000 - 266001 266000 - 264001 264000 - 262001 262000 - 260001 260000 - 258001 258000 - 256001 256000 - 254001 254000 - 252001 252000 - 250001 250000 - 248001 248000 - 246001 246000 - 244001 244000 - 242001 242000 - 240001 240000 - 238001 238000 - 236001 236000 - 234001 234000 - 232001 232000 - 230001 230000 - 228001 228000 - 226001 226000 - 224001 224000 - 222001 222000 - 220001 220000 - 218001 218000 - 216001 216000 - 214001 214000 - 212001 212000 - 210001 210000 - 208001 208000 - 206001 206000 - 204001 204000 - 202001 202000 - 200001 200000 - 198001 198000 - 196001 196000 - 194001 194000 - 192001 192000 - 190001 190000 - 188001 188000 - 186001 186000 - 184001 184000 - 182001 182000 - 180001 180000 - 178001 178000 - 176001 176000 - 174001 174000 - 172001 172000 - 170001 170000 - 168001 168000 - 166001 166000 - 164001 164000 - 162001 162000 - 160001 160000 - 158001 158000 - 156001 156000 - 154001 154000 - 152001 152000 - 150001 150000 - 148001 148000 - 146001 146000 - 144001 144000 - 142001 142000 - 140001 140000 - 138001 138000 - 136001 136000 - 134001 134000 - 132001 132000 - 130001 130000 - 128001 128000 - 126001 126000 - 124001 124000 - 122001 122000 - 120001 120000 - 118001 118000 - 116001 116000 - 114001 114000 - 112001 112000 - 110001 110000 - 108001 108000 - 106001 106000 - 104001 104000 - 102001 102000 - 100001 100000 - 98001 98000 - 96001 96000 - 94001 94000 - 92001 92000 - 90001 90000 - 88001 88000 - 86001 86000 - 84001 84000 - 82001 82000 - 80001 80000 - 78001 78000 - 76001 76000 - 74001 74000 - 72001 72000 - 70001 70000 - 68001 68000 - 66001 66000 - 64001 64000 - 62001 62000 - 60001 60000 - 58001 58000 - 56001 56000 - 54001 54000 - 52001 52000 - 50001 50000 - 48001 48000 - 46001 46000 - 44001 44000 - 42001 42000 - 40001 40000 - 38001 38000 - 36001 36000 - 34001 34000 - 32001 32000 - 30001 30000 - 28001 28000 - 26001 26000 - 24001 24000 - 22001 22000 - 20001 20000 - 18001 18000 - 16001 16000 - 14001 14000 - 12001 12000 - 10001 10000 - 8001 8000 - 6001 6000 - 4001 4000 - 2001 2000 - 1
-
Fórumok
LOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokPROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
-
Frissítve: 2026-04-23 19:33 Téma összefoglaló
Új hozzászólás Aktív témák
-
-=RelakS=-
veterán
Azt én is olvastam, hogy egyik-masik wax hangosabb vagy hamarabb lekopik, nekem valószínűleg szerencsém volt a Smoove-al vagy a Silcaval, de nem hangosak. A vége felé talán, de a szélzaj (és most már a zene) úgyis elnyomja

Azt elismerem, hogy "indulóban" könnyebb olajozni, azt letörölni, viszont ha az ember kitapasztalja a waxolást (akár csöpis) onnantól az egyszerűbb szerintem.
De látod, én meg tubelesst nem használok.
150km benne van a főzött silcás láncomban, legközelebb meg kéne hallgatni, hogy milyen hangja van

A szélzaj mondjuk nekem is elnyomja a hangját. Bár az a baj, hogy ha állok egy helyben, akkor is szélzaj van
-
Victoryus
addikt
Used bike day
Működik az Alfine jupii
Festés nem szép, de van fekete fólia, meg KTM matrica dögivel.
-
parandroid
félisten
Amúgy en meg mindig ezt a WD40 szettet használom. Evente 2x, vagy ha nagyon zörög.

Lesprayzem a tisztítóval, áttörlöm ronggyal, lesprayzem a kenővel, fölösleg óvatosan letöröl, aztán lehet csapatni. A sampon meg bogarakra, meg a vázról leszedni a ráfröcsögött olajos szir-szart, bogyókat, vagy tehéntrágyát. Tovább tart felállványitni a bringát, meg előpakolni mindent, mint maga a tisztítás/kenés. Persze meg leeht csinálni egyszerűen falnak döntve is.
p
-
Tin
veterán
Azt én is olvastam, hogy egyik-masik wax hangosabb vagy hamarabb lekopik, nekem valószínűleg szerencsém volt a Smoove-al vagy a Silcaval, de nem hangosak. A vége felé talán, de a szélzaj (és most már a zene) úgyis elnyomja

Azt elismerem, hogy "indulóban" könnyebb olajozni, azt letörölni, viszont ha az ember kitapasztalja a waxolást (akár csöpis) onnantól az egyszerűbb szerintem.
De látod, én meg tubelesst nem használok.
-
-=RelakS=-
veterán
Műszerolaj
(veti a keresztet)Az is igaz, ZFC Adamnek olíva olajat is mondták, hogy tesztelhetné
A tesztjeiben amúgy pont a dzsuvás részeken szokott leszerepelni a legjobb olaj is. Csöpis viasszal még csak ki sem kellene takarítani a láncot, csak adni rá egy friss réteget. -
Dark Archon
addikt

parandroid: a kangalokat a finom illata miatt viszont vonzza...
-
Hasaggymeg
Topikgazda
Hátha valakinek érdekes lehet.
Nagy megelégedéssel használok montin egy pár Shimano XC903-at széles verzióban. Annyira megkedveltem, hogy rendeltem egy országútis változatot is ugyanabban a méretben, biztos jó lesz.
A spd-s verzió vastagabb zoknival is nagyon kényelmes, az RC meg nappaliban próbálgatva, aero zoknival is szűk. Egyszerűen kisebb a cipő eleje, nagylábujjam beleér az oldalába/elejébe a cipőnek.
Küggyedvisszaezerrel!
DarkArchon...amikor még az állatkertben dolgoztam a női kollégák, megelégelve, hogy mi férfiak baxunk rá megolajozni a kismillió lakatot a ketreceken, kezükbe vették a dolgot és mindegyikbe sült olajat töltöttek...attól viszont félóra alatt kuka lesz minden lakat, zár, úgy beragad.
-
parandroid
félisten
Azért írtam, hogy akinél sokat megy a varrógép, az vehet litereset is

Másrészt pár hete tényleg láttam még a Praktikerben ezt a Soudalvackotwaxot, de nem vettem, mert én VISMÁS vagyok
Van otthon többféle trutyi, a túrabicajt szoktam kenegetni néha, de azért nem viszem túlzásba."a lángosos olaj mennyivel jobb"
Meg fox lepődni, de tuti hogy jobb, mert a sültkrumplis (és a rántotthúsos is) tele van apró darabokkal, ami a hajtásnak nem nagyon tesz jót. A halsütödés olajban meg akár még szálka is lehet, szóval defektveszélyes
A lángosos olajban nem nagyon van ilyen.Ellenben a fokhagyma miatt erdélyi túrákon vámpírtámadás esetén is hatásos.

p
-
Maximum1
őstag
Az én meglátásom szerint nem sok értelme van az olajozgatásnak a csöpis waxok korában, de használt láncot sem nagyon érdemes elkezdeni waxolni. A lányom iskolába járós bringája is olajon fut, egyszerűen azért, mert ritkábban használja, és mert valami 15 éves bringa 3x7es hajtással, és nem bolygatnám. De az összes többi bringa waxon megy.
Ha majd gyakrabban használod a bringát, szerintem hasznosabb a csöpögtetős wax, egyrészt nem olajozod vele össze magad, másrészt esőben tartósabb, harmadrészt mert nem macerásabb, mint az olajozás, ha egyszer ráérzel.
-
vlevi
nagyúr
Nálam az a topiktárs vitte a pálmát, aki vett egy kb marmonkannányi asszem Rolhoff olajat, mert nagy tételben olcsóbb...
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
Az mindegy, hogy 4500 év múlva sem fog elfogyni, sőt, még jobb.
Hasonló okokból érdemes bérelni egy 1000m2-es hangárat és telepakolni WC papírral, hiszen ha kamionszámra veszed, akkor olcsó és úgyis elhasználod előbb-utóbb.Egyébként ha mindenképp olcsó olaj kell, akkor ugorj be egy random lángosozóba, szívesen adnak bármennyit ingyen. Arra figyelj, hogy nehogy betétdíjas PET palackot vigyél, mert akkor állni fog benne a pénzed, amíg el nem használod!

Emiatt egy 30 literes Billás szatyrot javaslok erre a célra.Azért írtam, hogy akinél sokat megy a varrógép, az vehet litereset is

Másrészt pár hete tényleg láttam még a Praktikerben ezt a Soudalvackotwaxot, de nem vettem, mert én VISMÁS vagyok
Van otthon többféle trutyi, a túrabicajt szoktam kenegetni néha, de azért nem viszem túlzásba."a lángosos olaj mennyivel jobb"
Meg fox lepődni, de tuti hogy jobb, mert a sültkrumplis (és a rántotthúsos is) tele van apró darabokkal, ami a hajtásnak nem nagyon tesz jót. A halsütödés olajban meg akár még szálka is lehet, szóval defektveszélyes
A lángosos olajban nem nagyon van ilyen. -
balintbaba
tag
Hátha valakinek érdekes lehet.
Nagy megelégedéssel használok montin egy pár Shimano XC903-at széles verzióban. Annyira megkedveltem, hogy rendeltem egy országútis változatot is ugyanabban a méretben, biztos jó lesz.
A spd-s verzió vastagabb zoknival is nagyon kényelmes, az RC meg nappaliban próbálgatva, aero zoknival is szűk. Egyszerűen kisebb a cipő eleje, nagylábujjam beleér az oldalába/elejébe a cipőnek.
-
Dark Archon
addikt
Nálam az a topiktárs vitte a pálmát, aki vett egy kb marmonkannányi asszem Rolhoff olajat, mert nagy tételben olcsóbb...
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
Az mindegy, hogy 4500 év múlva sem fog elfogyni, sőt, még jobb.
Hasonló okokból érdemes bérelni egy 1000m2-es hangárat és telepakolni WC papírral, hiszen ha kamionszámra veszed, akkor olcsó és úgyis elhasználod előbb-utóbb.Egyébként ha mindenképp olcsó olaj kell, akkor ugorj be egy random lángosozóba, szívesen adnak bármennyit ingyen. Arra figyelj, hogy nehogy betétdíjas PET palackot vigyél, mert akkor állni fog benne a pénzed, amíg el nem használod!

Emiatt egy 30 literes Billás szatyrot javaslok erre a célra.Jó, de van arról statisztikád, hogy a lángosos olaj mennyivel jobb, mint a sült krumplis?
-
mauimagic
senior tag
Akkor szaladjunk, mert a praktikerben akciós

Na, jó, mára befejezem...
Ez egy biciklis bót (de ugyanennyi az obiban is).
Praktiker.

Abban viszont van igazság, hogy ami nem bicajos cucc, hanem úgy általánosságban használható dolog, az sokkal olcsóbb máshol.
De ez nem csak bicajnál van így, hanem minden hobbinál. Ha ráírják, hogy horgász ülőke, akkor 2x annyi az ára, mint a hokedlinek
Vagy a gyerekholmi. Azt megveszed a gyereknek, akármennyibe is kerül.
Bicajra meg a drágát veszed, mert az jobb.
Tudják ezek a kereskedők, hogy kell ezt csinálni
Nálam az a topiktárs vitte a pálmát, aki vett egy kb marmonkannányi asszem Rolhoff olajat, mert nagy tételben olcsóbb...
![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
Az mindegy, hogy 4500 év múlva sem fog elfogyni, sőt, még jobb.
Hasonló okokból érdemes bérelni egy 1000m2-es hangárat és telepakolni WC papírral, hiszen ha kamionszámra veszed, akkor olcsó és úgyis elhasználod előbb-utóbb.Egyébként ha mindenképp olcsó olaj kell, akkor ugorj be egy random lángosozóba, szívesen adnak bármennyit ingyen. Arra figyelj, hogy nehogy betétdíjas PET palackot vigyél, mert akkor állni fog benne a pénzed, amíg el nem használod!

Emiatt egy 30 literes Billás szatyrot javaslok erre a célra. -
vlevi
nagyúr
Akkor szaladjunk, mert a praktikerben akciós

Na, jó, mára befejezem...
Ez egy biciklis bót (de ugyanennyi az obiban is).
Praktiker.

Abban viszont van igazság, hogy ami nem bicajos cucc, hanem úgy általánosságban használható dolog, az sokkal olcsóbb máshol.
De ez nem csak bicajnál van így, hanem minden hobbinál. Ha ráírják, hogy horgász ülőke, akkor 2x annyi az ára, mint a hokedlinek
Vagy a gyerekholmi. Azt megveszed a gyereknek, akármennyibe is kerül.
Bicajra meg a drágát veszed, mert az jobb.
Tudják ezek a kereskedők, hogy kell ezt csinálni
Jjja, ne szaladjunk, a praktiker oldala szerint már csak Szolnokon van belőle 1db

-
vlevi
nagyúr
Az én meglátásom szerint nem sok értelme van az olajozgatásnak a csöpis waxok korában, de használt láncot sem nagyon érdemes elkezdeni waxolni. A lányom iskolába járós bringája is olajon fut, egyszerűen azért, mert ritkábban használja, és mert valami 15 éves bringa 3x7es hajtással, és nem bolygatnám. De az összes többi bringa waxon megy.
Ha majd gyakrabban használod a bringát, szerintem hasznosabb a csöpögtetős wax, egyrészt nem olajozod vele össze magad, másrészt esőben tartósabb, harmadrészt mert nem macerásabb, mint az olajozás, ha egyszer ráérzel.
Akkor szaladjunk, mert a praktikerben akciós

Na, jó, mára befejezem...
Ez egy biciklis bót (de ugyanennyi az obiban is).
Praktiker.

Abban viszont van igazság, hogy ami nem bicajos cucc, hanem úgy általánosságban használható dolog, az sokkal olcsóbb máshol.
De ez nem csak bicajnál van így, hanem minden hobbinál. Ha ráírják, hogy horgász ülőke, akkor 2x annyi az ára, mint a hokedlinek
Vagy a gyerekholmi. Azt megveszed a gyereknek, akármennyibe is kerül.
Bicajra meg a drágát veszed, mert az jobb.
Tudják ezek a kereskedők, hogy kell ezt csinálni
-
András12345
aktív tag
Az én meglátásom szerint nem sok értelme van az olajozgatásnak a csöpis waxok korában, de használt láncot sem nagyon érdemes elkezdeni waxolni. A lányom iskolába járós bringája is olajon fut, egyszerűen azért, mert ritkábban használja, és mert valami 15 éves bringa 3x7es hajtással, és nem bolygatnám. De az összes többi bringa waxon megy.
Ha majd gyakrabban használod a bringát, szerintem hasznosabb a csöpögtetős wax, egyrészt nem olajozod vele össze magad, másrészt esőben tartósabb, harmadrészt mert nem macerásabb, mint az olajozás, ha egyszer ráérzel.
Valószínűleg le fogom cserélni a láncot hamarosan, többek közt ezért sem akartam jobban belebonyolódni.
-
gbors
nagyúr
Az én meglátásom szerint nem sok értelme van az olajozgatásnak a csöpis waxok korában, de használt láncot sem nagyon érdemes elkezdeni waxolni. A lányom iskolába járós bringája is olajon fut, egyszerűen azért, mert ritkábban használja, és mert valami 15 éves bringa 3x7es hajtással, és nem bolygatnám. De az összes többi bringa waxon megy.
Ha majd gyakrabban használod a bringát, szerintem hasznosabb a csöpögtetős wax, egyrészt nem olajozod vele össze magad, másrészt esőben tartósabb, harmadrészt mert nem macerásabb, mint az olajozás, ha egyszer ráérzel.
Istenkáromlás!44!!!!44!

![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
-
Tin
veterán
Lehet hogy meg leszek kövezve itt, én most vagyok túl az első láncolajzásomon, használt kerékpárt vettem én is nemrég. Nem volt olajos dzsuva rajta, ellenben a fogaskerekeken föld maradvány volt itt-ott. Egy lapos műanyaggal leszedtem amennyire lehetett, majd a láncot tekerve (szigorúan, a fogaskerekeket nem) féktisztítóval leverettem, hagytam megszáradni, és utána láncolajjal [link] végig pöttyöztem a kis görgőit. Egy negyed órával később letöröltem a lánc külső felét egy ronggyal megtisztítottam. Tapintásra száraz a külseje, viszont csendesebb lett, szóval szerintem a célnak megfelel.
Jöhetnek a waxolós szeánsz leírások

Az én meglátásom szerint nem sok értelme van az olajozgatásnak a csöpis waxok korában, de használt láncot sem nagyon érdemes elkezdeni waxolni. A lányom iskolába járós bringája is olajon fut, egyszerűen azért, mert ritkábban használja, és mert valami 15 éves bringa 3x7es hajtással, és nem bolygatnám. De az összes többi bringa waxon megy.
Ha majd gyakrabban használod a bringát, szerintem hasznosabb a csöpögtetős wax, egyrészt nem olajozod vele össze magad, másrészt esőben tartósabb, harmadrészt mert nem macerásabb, mint az olajozás, ha egyszer ráérzel.
-
Hasaggymeg
Topikgazda
Fel, fel ti Föld bolygó láncolajozói!
-
András12345
aktív tag
Sziasztok.
Vettem egy használt Merida nyomaték szenzoros pedelec kerékpárt.
A lánc és fogaskerék tisztításával és olajozásával kapcsolatban kérnék tanácsot.
Napi szinten használom a biciklit aszfalton.
A fogaskerekeken és a láncon is van fekete olaj,rászáradva.
Mivel és milyen módszerrel tudom a legjobban letakarítani róla a koszt?
Illetve milyen láncolajat használjak?
Olvastam több dolgot hogy:
Waxolás,teflonos olaj,vastagabb olaj stb.
Sok az infó és nem tudom melyik lenne a legjobb a láncnak.Lehet hogy meg leszek kövezve itt, én most vagyok túl az első láncolajzásomon, használt kerékpárt vettem én is nemrég. Nem volt olajos dzsuva rajta, ellenben a fogaskerekeken föld maradvány volt itt-ott. Egy lapos műanyaggal leszedtem amennyire lehetett, majd a láncot tekerve (szigorúan, a fogaskerekeket nem) féktisztítóval leverettem, hagytam megszáradni, és utána láncolajjal [link] végig pöttyöztem a kis görgőit. Egy negyed órával később letöröltem a lánc külső felét egy ronggyal megtisztítottam. Tapintásra száraz a külseje, viszont csendesebb lett, szóval szerintem a célnak megfelel.
Jöhetnek a waxolós szeánsz leírások

-
vlevi
nagyúr
Simán le szoktam mosni permetezővel (konyhai mosószer bele) a láncot vagy kocsimosón, aztán otthon megy rá a műszerolaj, oszt jónapot. Napi használós agyváltós, télen is a sós szutyokban így van. B verzió: meg lehet küldeni wd40-el is, az tulajdonképpen tisztítószer, leszedi a dzsuvát a láncról. Ha nagyon környezetbarát akarok lenni, akkor teszek alá egy fél pet palackot/befőttes üveget/margarinos dobozt, és abba folyik a koszos ganaj, amit le lehet adni hulladékudvarban.
Műszerolaj, csapágy vagy kerékpár boltból. Csapágy boltban minden olcsóbb... kenő zsír, olaj is.
A hobbi biacjokkal sincs kivételezés, ugyanígy műszerolaj, meg pucolás előtte. Használtam Lidl zsíroldót is, rongyra ráfújva, azon végighúzva a láncot, leszedte szépen a dzsuvát. Általában a wd40 is elég ha nem nagyon retkes.Nyilván a wax is jó sokan használják, én biztos nem fogok vele tökölni. Napi munkás bicaj láncát biztos nem waxolnám.
Egy kis adalék az írásodhoz.


Egyébként a Tescoban 2x ennyibe kerül...
Aki viszont nagyon-nagyon sokat bicajozik, vagy sokat megy otthon a varrógép, az vehet nagyobb kiszerelésben is...

-
Victoryus
addikt
Sziasztok.
Vettem egy használt Merida nyomaték szenzoros pedelec kerékpárt.
A lánc és fogaskerék tisztításával és olajozásával kapcsolatban kérnék tanácsot.
Napi szinten használom a biciklit aszfalton.
A fogaskerekeken és a láncon is van fekete olaj,rászáradva.
Mivel és milyen módszerrel tudom a legjobban letakarítani róla a koszt?
Illetve milyen láncolajat használjak?
Olvastam több dolgot hogy:
Waxolás,teflonos olaj,vastagabb olaj stb.
Sok az infó és nem tudom melyik lenne a legjobb a láncnak.Simán le szoktam mosni permetezővel (konyhai mosószer bele) a láncot vagy kocsimosón, aztán otthon megy rá a műszerolaj, oszt jónapot. Napi használós agyváltós, télen is a sós szutyokban így van. B verzió: meg lehet küldeni wd40-el is, az tulajdonképpen tisztítószer, leszedi a dzsuvát a láncról. Ha nagyon környezetbarát akarok lenni, akkor teszek alá egy fél pet palackot/befőttes üveget/margarinos dobozt, és abba folyik a koszos ganaj, amit le lehet adni hulladékudvarban.
Műszerolaj, csapágy vagy kerékpár boltból. Csapágy boltban minden olcsóbb... kenő zsír, olaj is.
A hobbi biacjokkal sincs kivételezés, ugyanígy műszerolaj, meg pucolás előtte. Használtam Lidl zsíroldót is, rongyra ráfújva, azon végighúzva a láncot, leszedte szépen a dzsuvát. Általában a wd40 is elég ha nem nagyon retkes.Nyilván a wax is jó sokan használják, én biztos nem fogok vele tökölni. Napi munkás bicaj láncát biztos nem waxolnám.
-
Seep
senior tag
Akkor kezdődjön a vallásháború, a főzési útmutatók (beleértve a megfelelő edényzet kiválasztásának rejtelmeit), meg a botanikai kitérők (mert nem mindegy, hogy a lánc cseresznye-, vagy diófára akasztva szárad).
p
A fo botanikust mar regen olvastam, vele mi lett?
-
Hasaggymeg
Topikgazda
-
Dark Archon
addikt
Akkor kezdődjön a vallásháború, a főzési útmutatók (beleértve a megfelelő edényzet kiválasztásának rejtelmeit), meg a botanikai kitérők (mert nem mindegy, hogy a lánc cseresznye-, vagy diófára akasztva szárad).
p
Csakis cseresznye!
csabi324: csepegtetős waxot használok az e-bike-on. Tisztítást meg már leírták. -
mauimagic
senior tag
Kecsaprú leszoktam, de védénegyvenrű nemtok!...
Elkárhozok atyám, vagy van még legalább egy annyi remény bűnös lelkemnek mint a Lyézussal megfeszített egyik (a jobbik) bitangnak? 
10x1 perc z5 intervallal (150% FTP) megúszható a dolog filyam, ja és hozzál be a plébániára egy karton misebort (2012-es Château de Passo dello Stelvio).
Dícsértessék. -
Hasaggymeg
Topikgazda
Tisztítás: jól záródó edényben Brigéciol D3-ban áztatod 20p-ig, rázogatod többször közben. Utána mosogatószeres, majd sima vízzel átmosod.
Villámcsapott szelídgesztenyefán szárítod teliholdkor.Utana wax. Lehet főzőcskézni is, de ha van életed, akkor a csöpögtetős megoldások is jók (Squirt, Smoove, Motorex, stb.)
Olajjal láncfűrész-, esetleg motorkerékpár láncot kenünk.
Kerékpár láncra bűnos dolog olajat kenni, Ferenc pápa egyébként erről ki is adott egy enciklikát, a MMXXIV. Giro d'Italia előtt.
Olyan, mint pizzára ketchupot tenni...azt is sokan csinálják, de ettől még eretnekség!!4!Kecsaprú leszoktam, de védénegyvenrű nemtok!...
Elkárhozok atyám, vagy van még legalább egy annyi remény bűnös lelkemnek mint a Lyézussal megfeszített egyik (a jobbik) bitangnak? 
-
mauimagic
senior tag
Sziasztok.
Vettem egy használt Merida nyomaték szenzoros pedelec kerékpárt.
A lánc és fogaskerék tisztításával és olajozásával kapcsolatban kérnék tanácsot.
Napi szinten használom a biciklit aszfalton.
A fogaskerekeken és a láncon is van fekete olaj,rászáradva.
Mivel és milyen módszerrel tudom a legjobban letakarítani róla a koszt?
Illetve milyen láncolajat használjak?
Olvastam több dolgot hogy:
Waxolás,teflonos olaj,vastagabb olaj stb.
Sok az infó és nem tudom melyik lenne a legjobb a láncnak.Tisztítás: jól záródó edényben Brigéciol D3-ban áztatod 20p-ig, rázogatod többször közben. Utána mosogatószeres, majd sima vízzel átmosod.
Villámcsapott szelídgesztenyefán szárítod teliholdkor.Utana wax. Lehet főzőcskézni is, de ha van életed, akkor a csöpögtetős megoldások is jók (Squirt, Smoove, Motorex, stb.)
Olajjal láncfűrész-, esetleg motorkerékpár láncot kenünk.
Kerékpár láncra bűnos dolog olajat kenni, Ferenc pápa egyébként erről ki is adott egy enciklikát, a MMXXIV. Giro d'Italia előtt.
Olyan, mint pizzára ketchupot tenni...azt is sokan csinálják, de ettől még eretnekség!!4! -
parandroid
félisten
Sziasztok.
Vettem egy használt Merida nyomaték szenzoros pedelec kerékpárt.
A lánc és fogaskerék tisztításával és olajozásával kapcsolatban kérnék tanácsot.
Napi szinten használom a biciklit aszfalton.
A fogaskerekeken és a láncon is van fekete olaj,rászáradva.
Mivel és milyen módszerrel tudom a legjobban letakarítani róla a koszt?
Illetve milyen láncolajat használjak?
Olvastam több dolgot hogy:
Waxolás,teflonos olaj,vastagabb olaj stb.
Sok az infó és nem tudom melyik lenne a legjobb a láncnak.Akkor kezdődjön a vallásháború, a főzési útmutatók (beleértve a megfelelő edényzet kiválasztásának rejtelmeit), meg a botanikai kitérők (mert nem mindegy, hogy a lánc cseresznye-, vagy diófára akasztva szárad).
p
-
csabi324
tag
Sziasztok.
Vettem egy használt Merida nyomaték szenzoros pedelec kerékpárt.
A lánc és fogaskerék tisztításával és olajozásával kapcsolatban kérnék tanácsot.
Napi szinten használom a biciklit aszfalton.
A fogaskerekeken és a láncon is van fekete olaj,rászáradva.
Mivel és milyen módszerrel tudom a legjobban letakarítani róla a koszt?
Illetve milyen láncolajat használjak?
Olvastam több dolgot hogy:
Waxolás,teflonos olaj,vastagabb olaj stb.
Sok az infó és nem tudom melyik lenne a legjobb a láncnak. -
Hasaggymeg
Topikgazda
Hja, ritkán van úgy, hogy az ami kell pont ugyanaz mint amire valóban szükségünk is van...de hát ki annak a megmondója, hogy valójában mire is van szükségünk, ugyebár.
-
rétisün
veterán
Ez a híres fordított pszichológiás trükk, minél több akadályt gördítenek eléd annál inkább akarod a terméket.
igazából nem is voltam benne biztos, hogy
akaromtényleg kell-e nekem, most meg már átugornám nyarat, hogy valamikor augusztusban NBD legyen
-
Hasaggymeg
Topikgazda
Annyit tégy amennyi kell ahhoz, hogy a záróanya még jól megkapaszkodjon, felfeküdjön a legkisebb lánckereken és le is szorítsa a sort, a váltót majd szépen hozzáállítod...egy hetes rendszer sokat kibír, nagy a roleranciája.
-
akyyy
senior tag
-
Hasaggymeg
Topikgazda
Ez a híres fordított pszichológiás trükk, minél több akadályt gördítenek eléd annál inkább akarod a terméket.
-
rétisün
veterán
tudtam én, hogy a Canyonékben nem lehet megbízni...... kértem e-mail értesítést, ha elérhető lesz a bringa, aztán küldtek? dehogy küldtek, ahogy még sohase küldtek, hiába kértem
most vehetem meg e-mail értesítés nélkül.....
-
Tin
veterán
- Te, Lai-Chee találtam múltkor ezt a fröccsöntő gépet valami szemüveggyár mellett kidobva, szereztem átlátszó folyós műanyagot is, európai import pet palackból olvasztom, de csak nem lesz sehogy jó a szemüveg, amit csinálok vele. Te tudod, hogy kell ezt csinálni?
- Áh, Zho-Tee, hagyjad a csudába, csináld, amilyenre sikerül, feldobod temura, nekem meg van Malaga mellett egy kivándorolt kuzinom, hozzá küldheted nagy ládában, majd ő továbbküldi a vevőknek. Ezek a hülye európaiak bármit megvesznek, csak oda kell írnod, hogy 39,99 helyett 3,99-ért adott, meg hogy limitált ajánlat. Vinni fogják, mint a cukrot. Tiszta haszon, egyszerűen nem lehet bukni rajta!p
Megmondom neked őszintén, hogy szerintem semmi gond nincs ezzel a szemüveggel azon túl, hogy a lencséjét valószínűleg mindkét oldalon felületkezelték tévedésből. Jónak tűnik az anyaga, nem sorjás, van hozzá csinos kemény tok, szemüvegtörlő, meg minden. Kényelmes is, simán meg is tartanám, de nem akarnám tovább rontani vele a szemem. Felvettem a kapcsolatot az eladóval, és visszaküldöm inkább.
Amúgy 13€ volt, az Aldi-Lidl bringás szemüvegek is hasonló áron mennek, és minőségben is hasonlóak. A Decathlonosomat akciósan vettem, az alapból kicsit drágább, de ez nem az Oakley szint, nekem nincs is arra szükségem.
Úgyhogy ezzel nem a kínait akartam fikázni. A saját minőségbiztosításukon még mindig van mit csiszolni, de nem fogja rákényszeríteni őket erre semmi, amíg állambácsi besegít a bizniszbe.
-
pbors
tag
Kiegészítés, mert a szerkesztési idő lejárt. Belenéztem a Garmin Edge-be, a Komootról letöltött file-ok .fit formátumban vannak, valóban nem .gpx, azonban ez ugynúgy útpontokat használ, mint a .gpx formátum, át is konvertálható, kíváncsiságból megtettem, és rendben sűrű útpontokat tartalmaz a Komootról szinkronizált .fit file, ahogy a track file-oknak illik. Az, hogy a Course folderbe kerül és fit lesz a kiterjesztés, nem változtat a tartalmán.
Köszi!
Én nem túrtam bele a fájlokba, csak a viselkedés alapján feltételeztem, hogy ugyanaz lehet, de mostmár megnézem majd ott ahol igazából mindig bajom volt egy relatíve új gravel úttal a környékemen.
Általában azt használom, hogy a legutóbb szerkesztett 10 útvonalat áttolja a Komoot a courses közé, és onnan elérhető a 1040-en is -
parandroid
félisten
Kék-narancs igen, abszolút, de ha belenézek és az ablak elég rakom a tenyerem, ezt kapom. Sajnos a fotó nem adja jól vissza, meg a telefon is "AI javítja" a képet.

De lényegében az ujjaim két oldalán (bal+jobb szem) 1-1 kb centi széles kék tükröződés fut végig. És mindenhol, ahol erős a kontraszt a fényben. Vagyis olyan, mintha ilyen "effektben" néznéd a dolgokat. Plusz mellé a lencse belső oldaláról visszatükröződik a szemgolyóm is.Szerintem a lencse belseje is megkaphatta azt a bevonatot, amit alapból csak a külsejének kellene. Normál esetben gondolom leragasztják a lencse egyik felét és talán rágőzölik vagy valahogy ráviszik a réteget a külső oldalra, de itt úgy fest, hogy mindkét oldalra jutott abból a rétegből.
Ez biztosan nem "by design" ilyen, de ha mégis, akkor az nagyon gáz. De én valószínűbbnek tartom, hogy ez egyszerűen egy selejt darab. Nem az első olyan lenne, amikor hibás-hiányos terméket küldenek ki.
Jester01: köszönöm a pontosítást!
- Te, Lai-Chee találtam múltkor ezt a fröccsöntő gépet valami szemüveggyár mellett kidobva, szereztem átlátszó folyós műanyagot is, európai import pet palackból olvasztom, de csak nem lesz sehogy jó a szemüveg, amit csinálok vele. Te tudod, hogy kell ezt csinálni?
- Áh, Zho-Tee, hagyjad a csudába, csináld, amilyenre sikerül, feldobod temura, nekem meg van Malaga mellett egy kivándorolt kuzinom, hozzá küldheted nagy ládában, majd ő továbbküldi a vevőknek. Ezek a hülye európaiak bármit megvesznek, csak oda kell írnod, hogy 39,99 helyett 3,99-ért adott, meg hogy limitált ajánlat. Vinni fogják, mint a cukrot. Tiszta haszon, egyszerűen nem lehet bukni rajta!p
-
Friczy
senior tag
Sziasztok. Adott egy Kellys DRAFT V-fékes 26"-s kerék (korábban már említettem itt)
Illetve egy Shimano Acera CS-HG200-7 kazettás lánckeréksor
Kell-e erre hézagoló, és ha igen, mekkora?[link] Ez alapján igen, 4,5 mm.
-
Friczy
senior tag
Igen. De ha megy a szinkron, minek? A másik pedig, hogy a Garmin (fene a pofáját) változtatott a csatlakozási protokollon, a 1040 úgy viselkedett, mint egy tetszőleges külső meghajtó, a 1050 viszont MTP-re váltott, amit a MacOS natívan nem kezel (az openmtp nekem nem akart rendesen működni), szóval a file-kezelést elég trükkösen kell azóta megoldanom), kissé körülményesebb, mint a normál szinkronizálás.
-
akyyy
senior tag
Sziasztok. Adott egy Kellys DRAFT V-fékes 26"-s kerék (korábban már említettem itt)
Illetve egy Shimano Acera CS-HG200-7 kazettás lánckeréksor
Kell-e erre hézagoló, és ha igen, mekkora? -
Tin
veterán
van kekes alapszine, de narancs a tukrozodo reteg - most megnezve lehet tukrozodik belulrol, de nekem hasznalat kozben nem tunt fel (bar meg igy is lehet, hogy nem ugyanannyira tukrozodik)
Kék-narancs igen, abszolút, de ha belenézek és az ablak elég rakom a tenyerem, ezt kapom. Sajnos a fotó nem adja jól vissza, meg a telefon is "AI javítja" a képet.

De lényegében az ujjaim két oldalán (bal+jobb szem) 1-1 kb centi széles kék tükröződés fut végig. És mindenhol, ahol erős a kontraszt a fényben. Vagyis olyan, mintha ilyen "effektben" néznéd a dolgokat. Plusz mellé a lencse belső oldaláról visszatükröződik a szemgolyóm is.Szerintem a lencse belseje is megkaphatta azt a bevonatot, amit alapból csak a külsejének kellene. Normál esetben gondolom leragasztják a lencse egyik felét és talán rágőzölik vagy valahogy ráviszik a réteget a külső oldalra, de itt úgy fest, hogy mindkét oldalra jutott abból a rétegből.
Ez biztosan nem "by design" ilyen, de ha mégis, akkor az nagyon gáz. De én valószínűbbnek tartom, hogy ez egyszerűen egy selejt darab. Nem az első olyan lenne, amikor hibás-hiányos terméket küldenek ki.
Jester01: köszönöm a pontosítást!
-
Jester01
veterán
A FIT gyakorlatilag egy kiterjesztett GPX, amiben a szenzor adatok is helyet kaptak. A GPX-ben csak koordináták vannak, a FIT-ben meg minden. Az útra illesztést már az adott platform végzi, de elvileg a kiexportált FIT (vagy GPX) fájl is tartalmaz egy koordinátahalmazt, szóval térkép nélkül is navigálható lenne.
Nekem a 2 évvel ezelőtti Karoo térképen volt egy rész, ahol a Komoot-al csinált utat mindig az 5 méterrel arrébb lévő erdei útra tette valamiért, mert a Karoo saját térképén a később elkészült bringaút nem jól szerepelt. De aztán javították, és már pontosan helyezi az útra.
GPX-ben is lehetnek szenzor adatok amúgy. A különbség, hogy ez XML alapú a FIT pedig bináris.
<extensions><power>136</power><gpxtpx:TrackPointExtension><gpxtpx:atemp>15</gpxtpx:atemp><gpxtpx:hr>122</gpxtpx:hr><gpxtpx:cad>43</gpxtpx:cad></gpxtpx:TrackPointExtension></extensions> -
INTELligent
senior tag
van kekes alapszine, de narancs a tukrozodo reteg - most megnezve lehet tukrozodik belulrol, de nekem hasznalat kozben nem tunt fel (bar meg igy is lehet, hogy nem ugyanannyira tukrozodik)
-
MC Pite
veterán
-
Tin
veterán
Lencsén keresztül fotózva:


Remélem látható. Mivel 2 szemem van, ezért szemmel nézve minden ujjam két oldalán van egy-egy ilyen kék halo effekt.
-
IzI
őstag
Ha kibirja reggelig jók vagyunk
...miért, készülsz éjjeli terepezésre a kempinggel, tökön-paszulyon át?!
Nem, csak nagyon régi a külső,rozsdás darabok mállottak le a gumiról
,meg méretben se voltam biztos.Ezért,ha reggel megéri felfujt állapotban jók vagyunk -
MM
őstag
Igen, ezért is írtam, nekem a kommentedből nem jött le az, hogy a színezett az rossz, csak hogy te nem azt vetted. És hát úgy látszik nem csak én jártam így, hanem Seep is, csak ő megint más színt rendelt. Víztiszta fotokróm kicsit sötétedősöm van, azért vettem a színezettet.
Na mindegy, akkor valószínűleg a víztiszta jó, de ez a kék biztosan nem. Vagy ez is jó, csak éppen egy hibás darabot kaptam, és máris ott vagyunk, hogy lutri, mit kap az ember, és ezzel nem fikázok senkit és semmit, csak leírtam. 11€-ba került, ennyiért az összes hibáját ignorálnám, ha nem lenne használhatatlan.
De nem azért nem jött be a sárga, mert rossz volt, vagy tükröződött volna, csak az olyan kicsit változik, hogy hiába fotokromatikus, nekem mindig túl sötét.
-
Tin
veterán
-
Tin
veterán
Nekem a belső oldala nem tükrös
És neked is a kék lencsés van?
Ez nem kellene oda:
-
Tin
veterán
"Én mondjuk a kék lencséset vettem"
Van nekem ebből narancs színű is, amit véletlenül rendeltem, és nem jött be. Ezért is írtam, hogy szerintem a víztiszta a jó, az abszolút rendben van, semmilyen tükröződés nincs, gyakorlatilag torzítás mentes a plexije, és egyelőre nem is karcolódik (kopp-kopp).
Egyébként a víztisztákat is több hónap eltéréssel rendeltem, tök ugyanolyanokat kaptam, az utolsót kb 2 hónapja. Szóval szerintem nem variáltak vele egyelőre. Amúgy leírtam azt is, hogy minimálisan sötétedik, de nekem pl. ez bőven elég. Ha nem lennének bogarak meg szél, szemüveg nélkül is ellennék, de ebben azért jobb, főleg mikor 60 km/h felett koppan rajta a lódarázs.
Igen, ezért is írtam, nekem a kommentedből nem jött le az, hogy a színezett az rossz, csak hogy te nem azt vetted. És hát úgy látszik nem csak én jártam így, hanem Seep is, csak ő megint más színt rendelt. Víztiszta fotokróm kicsit sötétedősöm van, azért vettem a színezettet.
Na mindegy, akkor valószínűleg a víztiszta jó, de ez a kék biztosan nem. Vagy ez is jó, csak éppen egy hibás darabot kaptam, és máris ott vagyunk, hogy lutri, mit kap az ember, és ezzel nem fikázok senkit és semmit, csak leírtam. 11€-ba került, ennyiért az összes hibáját ignorálnám, ha nem lenne használhatatlan.
-
INTELligent
senior tag
Teljesen rendben van, mint szemüveg, még a Cat2 se zavarna, mert lehet akkor tavasszal-ősszel használni, de ez a belső tükröződés és a halo effekt nagyon gáz. Pedig látszólag semmi baja, egyenletesen sötétedik a teljes felület. A belső felülete a tieteknek is ugyanolyan "tükrös", mint a külső?
Nekem a belső oldala nem tükrös
-
MM
őstag
Én megrendeltem ezt az általad ajánlott szemüveget, de én ezt senkinek nem ajánlom. Én mondjuk a kék lencséset vettem, de sajnos teljesen használhatatlan, mert olyan szinten tükrös a lencse belső felülete, hogy a szemgolyóim is visszatükröződnek benne, és mindenhez egy ilyen furcsa "halo" árnyékot képez.
Részemről ez így sajnos kuka, max a szememet cseszné szét a folytonos ide-oda koncentrálás. A másik, hogy ez csak Cat2-ig sötétedik, amig szépen lehagytak az oldalról, szóval erős napfényben ez kevés.
Zárójelben: elhiszem, hogy a tieid jók, de ez már valószínűleg egy másik széria, vagy szimplán selejt. Nem akarok általánosítani, de én biztosan nem rendelnék belőle, amikor van egy csomó másik kínai is.
Kár érte, mert amúgy tök jó a szemüveg, a doboz, szóval a "csomag" teljesen korrekt. Csak hát használhatatlan.
"Én mondjuk a kék lencséset vettem"
Van nekem ebből narancs színű is, amit véletlenül rendeltem, és nem jött be. Ezért is írtam, hogy szerintem a víztiszta a jó, az abszolút rendben van, semmilyen tükröződés nincs, gyakorlatilag torzítás mentes a plexije, és egyelőre nem is karcolódik (kopp-kopp).
Egyébként a víztisztákat is több hónap eltéréssel rendeltem, tök ugyanolyanokat kaptam, az utolsót kb 2 hónapja. Szóval szerintem nem variáltak vele egyelőre. Amúgy leírtam azt is, hogy minimálisan sötétedik, de nekem pl. ez bőven elég. Ha nem lennének bogarak meg szél, szemüveg nélkül is ellennék, de ebben azért jobb, főleg mikor 60 km/h felett koppan rajta a lódarázs.
-
Tin
veterán
Ez érdekes, akkor lehet változtattak. Én valamikor tavaly ősszel vettem, és nagyon szeretem.
Teljesen rendben van, mint szemüveg, még a Cat2 se zavarna, mert lehet akkor tavasszal-ősszel használni, de ez a belső tükröződés és a halo effekt nagyon gáz. Pedig látszólag semmi baja, egyenletesen sötétedik a teljes felület. A belső felülete a tieteknek is ugyanolyan "tükrös", mint a külső?
-
INTELligent
senior tag
Én megrendeltem ezt az általad ajánlott szemüveget, de én ezt senkinek nem ajánlom. Én mondjuk a kék lencséset vettem, de sajnos teljesen használhatatlan, mert olyan szinten tükrös a lencse belső felülete, hogy a szemgolyóim is visszatükröződnek benne, és mindenhez egy ilyen furcsa "halo" árnyékot képez.
Részemről ez így sajnos kuka, max a szememet cseszné szét a folytonos ide-oda koncentrálás. A másik, hogy ez csak Cat2-ig sötétedik, amig szépen lehagytak az oldalról, szóval erős napfényben ez kevés.
Zárójelben: elhiszem, hogy a tieid jók, de ez már valószínűleg egy másik széria, vagy szimplán selejt. Nem akarok általánosítani, de én biztosan nem rendelnék belőle, amikor van egy csomó másik kínai is.
Kár érte, mert amúgy tök jó a szemüveg, a doboz, szóval a "csomag" teljesen korrekt. Csak hát használhatatlan.
Ez érdekes, akkor lehet változtattak. Én valamikor tavaly ősszel vettem, és nagyon szeretem.
-
Seep
senior tag
Én megrendeltem ezt az általad ajánlott szemüveget, de én ezt senkinek nem ajánlom. Én mondjuk a kék lencséset vettem, de sajnos teljesen használhatatlan, mert olyan szinten tükrös a lencse belső felülete, hogy a szemgolyóim is visszatükröződnek benne, és mindenhez egy ilyen furcsa "halo" árnyékot képez.
Részemről ez így sajnos kuka, max a szememet cseszné szét a folytonos ide-oda koncentrálás. A másik, hogy ez csak Cat2-ig sötétedik, amig szépen lehagytak az oldalról, szóval erős napfényben ez kevés.
Zárójelben: elhiszem, hogy a tieid jók, de ez már valószínűleg egy másik széria, vagy szimplán selejt. Nem akarok általánosítani, de én biztosan nem rendelnék belőle, amikor van egy csomó másik kínai is.
Kár érte, mert amúgy tök jó a szemüveg, a doboz, szóval a "csomag" teljesen korrekt. Csak hát használhatatlan.
Fk, az ajanlasra en meg a piros tukroset rendeltem be. Na meglatjuk
-
Tin
veterán
Kapvoe fotokromatikus ~5e pénz
Ezt abszolút ajánlom, azt a verziót, ami a víztisztáról indul.
Teljesen egyben van, nem torzít és gyorsan világosodik/sötétedik.
Nem szeretem a túl sötét szemüvegeket, úgyhogy nekem ez minden időjárási körülményre megfelel. Az sem gond, ha délután indulok verőfényes napsütésben, és tök sötétben lámpával érek haza.
Eddig 3-at vettem belőle, hogy legyen tartalék, de még egyet sem sikerült kinyírni. Az árban a kemény tok is benne van...#Maximum1:
A Rockbros-nak szerintem köze nincs ehhez, van amit tudnak gyártani, de szemüvegből csak nyeklő-nyakló zörgős sz@rokhoz volt szerencsém eddig tőlük.Én megrendeltem ezt az általad ajánlott szemüveget, de én ezt senkinek nem ajánlom. Én mondjuk a kék lencséset vettem, de sajnos teljesen használhatatlan, mert olyan szinten tükrös a lencse belső felülete, hogy a szemgolyóim is visszatükröződnek benne, és mindenhez egy ilyen furcsa "halo" árnyékot képez.
Részemről ez így sajnos kuka, max a szememet cseszné szét a folytonos ide-oda koncentrálás. A másik, hogy ez csak Cat2-ig sötétedik, amig szépen lehagytak az oldalról, szóval erős napfényben ez kevés.
Zárójelben: elhiszem, hogy a tieid jók, de ez már valószínűleg egy másik széria, vagy szimplán selejt. Nem akarok általánosítani, de én biztosan nem rendelnék belőle, amikor van egy csomó másik kínai is.
Kár érte, mert amúgy tök jó a szemüveg, a doboz, szóval a "csomag" teljesen korrekt. Csak hát használhatatlan.
-
Tin
veterán
Kiegészítés, mert a szerkesztési idő lejárt. Belenéztem a Garmin Edge-be, a Komootról letöltött file-ok .fit formátumban vannak, valóban nem .gpx, azonban ez ugynúgy útpontokat használ, mint a .gpx formátum, át is konvertálható, kíváncsiságból megtettem, és rendben sűrű útpontokat tartalmaz a Komootról szinkronizált .fit file, ahogy a track file-oknak illik. Az, hogy a Course folderbe kerül és fit lesz a kiterjesztés, nem változtat a tartalmán.
A FIT gyakorlatilag egy kiterjesztett GPX, amiben a szenzor adatok is helyet kaptak. A GPX-ben csak koordináták vannak, a FIT-ben meg minden. Az útra illesztést már az adott platform végzi, de elvileg a kiexportált FIT (vagy GPX) fájl is tartalmaz egy koordinátahalmazt, szóval térkép nélkül is navigálható lenne.
Nekem a 2 évvel ezelőtti Karoo térképen volt egy rész, ahol a Komoot-al csinált utat mindig az 5 méterrel arrébb lévő erdei útra tette valamiért, mert a Karoo saját térképén a később elkészült bringaút nem jól szerepelt. De aztán javították, és már pontosan helyezi az útra.
-
Hasaggymeg
Topikgazda
-
Seep
senior tag
Szerintem nem, de most nem fogom megnézni a GPS filerendszerét. Az Edge a track-eket 'Pályák'-nak nevezi, és a Komoottól letöltött útvonalat szintén a pályák közé rakja. Volt korábban más GPS-em (Oregon, Montana), és akkoriban használtam a Mapsource-ot illetve a Basecamp-et is, és ott az útvonal és a nyomvonal két nagyon eltérő dolog, a pályák pedig a nyomvonal.
Az útvonalas navigációt annak idején kipróbáltam még a régi GPS-ekkel, és ugyanarra jutottam, mint te, hogy ez esetben a készülék újratervez a beállított kulcsfontosságú pontok alapján, és teljesen más útvonalat képes adni, függően attól, hogy melyik térkép volt a Mapsource-on és melyik a GPS-en. Úgyhogy átálltam arra, hogy útvonalból nyomvonalat csinálok (ami gyakorlatilag GPX), és azt használom. Edge-eknél külön útvonal nincs, ott pálya van, ami GPX. És úgy is viselkedik.
Te a Komootból a GPS-re telepített Komoot alkalmazással szinkronizálsz, vagy hogy?komoot-rol letolthetsz gpx filet is, es azt berakhatod manulisan a Garmin>New files mappaba. Es megjelenik az uj track a gps-eden.
-
IzI
őstag
Inkább EZ a külső alapján. Még pontosabban 1-1 kellene a kétféle méretből. Az 1,75", illetve a 2,125" a szélességre utal. Ezek szerint más szélességű külső van elöl, mint hátul?
A belsőkön a kerékméreten kívül pl. az 1,9/2,2" a szélességre utal, azaz 1,9-2,2" (48-55 mm) közti szélességű külsőkben alkalmazható.
Elmentem a helyi kerékpár boltba,adott egyet 20x1.75-től nem tom meddig.Ha kibirja reggelig jók vagyunk
Köszi mindenesetre! -
fulton
addikt
Fulton, ma én is fagyiztam a köröm végén.
Pacsi: )
Tegnap gurultam egy kirandulóst de huh még ilyen nem vagy régen volt velem. Az út utolsó 20km-e olyan KO jött.. totál beesett a teljesítmény/erő/fura erzés. Utólag belegondolva el*ott döntés volt tegnapra betolni azt a karikát. Szombat este buli volt hajnalig, másnap KO, aztán aludtam vagy 5 órát még bennem volt a fáradtság csak azt hittem oke vagyok, ratekertem amit még itt ott meg is nyomtam es beütött..
-
Friczy
senior tag
Szerintem nem, de most nem fogom megnézni a GPS filerendszerét. Az Edge a track-eket 'Pályák'-nak nevezi, és a Komoottól letöltött útvonalat szintén a pályák közé rakja. Volt korábban más GPS-em (Oregon, Montana), és akkoriban használtam a Mapsource-ot illetve a Basecamp-et is, és ott az útvonal és a nyomvonal két nagyon eltérő dolog, a pályák pedig a nyomvonal.
Az útvonalas navigációt annak idején kipróbáltam még a régi GPS-ekkel, és ugyanarra jutottam, mint te, hogy ez esetben a készülék újratervez a beállított kulcsfontosságú pontok alapján, és teljesen más útvonalat képes adni, függően attól, hogy melyik térkép volt a Mapsource-on és melyik a GPS-en. Úgyhogy átálltam arra, hogy útvonalból nyomvonalat csinálok (ami gyakorlatilag GPX), és azt használom. Edge-eknél külön útvonal nincs, ott pálya van, ami GPX. És úgy is viselkedik.
Te a Komootból a GPS-re telepített Komoot alkalmazással szinkronizálsz, vagy hogy?Kiegészítés, mert a szerkesztési idő lejárt. Belenéztem a Garmin Edge-be, a Komootról letöltött file-ok .fit formátumban vannak, valóban nem .gpx, azonban ez ugynúgy útpontokat használ, mint a .gpx formátum, át is konvertálható, kíváncsiságból megtettem, és rendben sűrű útpontokat tartalmaz a Komootról szinkronizált .fit file, ahogy a track file-oknak illik. Az, hogy a Course folderbe kerül és fit lesz a kiterjesztés, nem változtat a tartalmán.
-
IzI
őstag
Inkább EZ a külső alapján. Még pontosabban 1-1 kellene a kétféle méretből. Az 1,75", illetve a 2,125" a szélességre utal. Ezek szerint más szélességű külső van elöl, mint hátul?
A belsőkön a kerékméreten kívül pl. az 1,9/2,2" a szélességre utal, azaz 1,9-2,2" (48-55 mm) közti szélességű külsőkben alkalmazható.
Uagyanaz mindkettő gumi,amit írtam,az van ráírva
-
Dark Archon
addikt
Inkább EZ a külső alapján. Még pontosabban 1-1 kellene a kétféle méretből. Az 1,75", illetve a 2,125" a szélességre utal. Ezek szerint más szélességű külső van elöl, mint hátul?
A belsőkön a kerékméreten kívül pl. az 1,9/2,2" a szélességre utal, azaz 1,9-2,2" (48-55 mm) közti szélességű külsőkben alkalmazható.
-
IzI
őstag
-
Napfénysüti
nagyúr
Fulton, ma én is fagyiztam a köröm végén.
-
Friczy
senior tag
+ többiek
A Komoot nem gpx-et (alias track, breadcrumb trail) küld az Edge-re, hanem útvonalat (route).
A gpx-nél sok pontot összekötsz egyenes vonalakkal, és a koordináták alapján ráteszi a térképre. Ebben az esetben az eszköz magasról tesz rá, hogy van-e ott út vagy nincs.
A route esetén sokkal kevesebb pont van, ún shaping pontok, itt a navira van bízva, hogy köztük a beállított preferenciák szerint utat tervezzen.
Mint mondtam, nekem a Komoot ConnectIQ nem volt stabil, meg amúgy is hiányoltam belőle néhány dolgot, így az kiesett, szóval maradtam annál, hogy a Komoot-ból szépen szinkronizálódik a route.
Viszont így ha a Komoot térkép ismer egy utat, a Garmin meg nem, akkor nem arra fog vinni, amerre megtervezted, amikor meg mégis arra mész, akkor megpróbál újratervezni, és onnantól meg aztán bármi állatság elképzelhető.
Ettől függetlenül én is így használom, és az esetek 90%-ában OK is, a maradékban meg kb lehet megállni, újratervezni, sync-elni, anyázni, stb.Szerintem nem, de most nem fogom megnézni a GPS filerendszerét. Az Edge a track-eket 'Pályák'-nak nevezi, és a Komoottól letöltött útvonalat szintén a pályák közé rakja. Volt korábban más GPS-em (Oregon, Montana), és akkoriban használtam a Mapsource-ot illetve a Basecamp-et is, és ott az útvonal és a nyomvonal két nagyon eltérő dolog, a pályák pedig a nyomvonal.
Az útvonalas navigációt annak idején kipróbáltam még a régi GPS-ekkel, és ugyanarra jutottam, mint te, hogy ez esetben a készülék újratervez a beállított kulcsfontosságú pontok alapján, és teljesen más útvonalat képes adni, függően attól, hogy melyik térkép volt a Mapsource-on és melyik a GPS-en. Úgyhogy átálltam arra, hogy útvonalból nyomvonalat csinálok (ami gyakorlatilag GPX), és azt használom. Edge-eknél külön útvonal nincs, ott pálya van, ami GPX. És úgy is viselkedik.
Te a Komootból a GPS-re telepített Komoot alkalmazással szinkronizálsz, vagy hogy? -
parandroid
félisten
Passz, nem igazán érrem, hogy ez neked hol keveredik, ahogy Friczy is írja, Komootban tervezek, átküldöm a komputerre/órára, ahol meg látom az útvonalat. Eddig sosem volt vele gondom. Az is igaz, hogy az újratervezéstől én mindig fázok, azt ugysem engedném neki. Mutssa az eredeti útvonalat, meg hogy hol vagyok, a többit megoldom saját IQ-ból.
Autós navi az más, nem is azért mert okosabb, hanem mert a forgalmi adatok miatt egy csomó mindent tud, amit én nem (lezárások, terelések, dugók), azt már megtanultam, hogy mindig csak szívás, ha okosabb akarok lenni nála. Biciklis térképek meg foscsik alapból, bicikliutak jó része vagy járhatatlan, vagy már nem is létezik, ösvényekről, túrautakrólmne is beszéljünk, szóval itt a józan ész, meg az előzetes tájékozódás, valamint egy egészséges kételkedés a rendszerben sokszor többet ér, mint a technika.
p
-
pbors
tag
Igen, a gpx fájlból navigálást kb bármelyik normális eszköz tudja. A garminok biztosan mind, már az említett 10 évesek is megbízhatóan csinálták. A gond az áttervezésekkel/újratervezésekkel volt mindig. Általában a 4. Make a U-Turn! üzenet után ki szoktam kapcsolni a picsába, amikor egy 200m-es szakaszon végtelen ciklusba kerül, és ha rajta múlna, valszeg még mindig ott körözgetnék.
Sanyee: Már 1040-em van.
Ok, ez sem friss cucc. de amúgy ja, előrelépés volt, főleg hardverben, bár a navigációjával már nagyon csúnyán előítéletes vagyok. Pedig senki le nem mossa rólam a topik garmin fanboya címet, kérdezd csak meg Dark Archont.
p
Persze, csak a Garmin az ő végtelen bölcsességében át is alakítja rögtön course-ra.
Meg is követem a Komoot-ot, lehet hogy ők gpx-et küldenek. -
cattus
addikt
Igen. Nekem is volt vele furcsaság (folyton azt írta megtelt a memória és nem tudok offline letölteni útvonalat miközben a fele tárhely üres volt), de újratelepítés megoldotta.
-
pbors
tag
A Komoot map = Komoot ConnectIQ app?
Ha igen, akkor tudom, írtam is, meg azt is hogy nekem nem működött jól. -
pbors
tag
Az lenne a jó, ha a Komoot hajlandó lenne rendes GPX-et rakni a Garminra. De nem így megy…
Hanem hogy? Mióta Komootot használok, ezt csinálom, desktopon megtervezem az utat, és megadom, hogy tegye át a Garminra, a Garminon meg ha magától nem teszi, kierőszakolok egy szinkronizálást, utána már rajta van. (nem a Garminon lévő Komoot appot használom, bár lehet, hogy az még egyszerűbb lenne)+ többiek
A Komoot nem gpx-et (alias track, breadcrumb trail) küld az Edge-re, hanem útvonalat (route).
A gpx-nél sok pontot összekötsz egyenes vonalakkal, és a koordináták alapján ráteszi a térképre. Ebben az esetben az eszköz magasról tesz rá, hogy van-e ott út vagy nincs.
A route esetén sokkal kevesebb pont van, ún shaping pontok, itt a navira van bízva, hogy köztük a beállított preferenciák szerint utat tervezzen.
Mint mondtam, nekem a Komoot ConnectIQ nem volt stabil, meg amúgy is hiányoltam belőle néhány dolgot, így az kiesett, szóval maradtam annál, hogy a Komoot-ból szépen szinkronizálódik a route.
Viszont így ha a Komoot térkép ismer egy utat, a Garmin meg nem, akkor nem arra fog vinni, amerre megtervezted, amikor meg mégis arra mész, akkor megpróbál újratervezni, és onnantól meg aztán bármi állatság elképzelhető.
Ettől függetlenül én is így használom, és az esetek 90%-ában OK is, a maradékban meg kb lehet megállni, újratervezni, sync-elni, anyázni, stb. -
mauimagic
senior tag
Az lenne a jó, ha a Komoot hajlandó lenne rendes GPX-et rakni a Garminra. De nem így megy…
Hanem hogy? Mióta Komootot használok, ezt csinálom, desktopon megtervezem az utat, és megadom, hogy tegye át a Garminra, a Garminon meg ha magától nem teszi, kierőszakolok egy szinkronizálást, utána már rajta van. (nem a Garminon lévő Komoot appot használom, bár lehet, hogy az még egyszerűbb lenne)(nem a Garminon lévő Komoot appot használom, bár lehet, hogy az még egyszerűbb lenne)
Pedig az lenne a lényege, akkor nem a Garmin navigál, hanem a Komoot. Saját térkép alapján.
Ez a "GPX alapján vigyen végig az eszköz, vagy legyen újratervezés is és akkor irány a bozót" szint tényleg 20 évvel ezelőtti, ezt lehet megkerülni egy 3rd party appal, ami az Edge-en fut. -
Friczy
senior tag
DC Rainmaker összefoglalta elég jól.
Nekem ez a lényeg:Lastly, and probably of most interest to people here, is the syncing of a route to your 3rd party device. Examples being Garmin devices, Hammerhead, Wahoo, Polar, Suunto, COROS, and probably others as well. This now requires not just a map unlock like it did previously, but now the Premium subscription.
Én tavaly Tenerifén eléggé megszívtam, Garmin map nem volt letöltve a régióról és telefonról ezt ott sehogy nem lehetett megoldani.
Szal megvettem a Komoot World Map-et, lehetett tervezni, rátenni az Edge-re, majd navigálni...a vaktérképen...
Szal kissé felhúztam magam, hogy prémiumot is kell venni, de asszem pár napon belül le lehetett volna mondani, úgyhogy előfizettem.
A végtelen szivatás, amit a Garmin csinál ismeretlen terepen, szinte teljesen megszűnt a Komoottal.
Nincs ingyen, de az, hogy ismeretlen helyen végre tényleg lehet rendesen bringázni, anélkül, hogy minden második elágazasnál elővegyem a telót és megnézzem a Mapy-t, nekem megér ennyit.
Úgy tudom saját heatmap alapján tervez, így is tévedtem el vele pl Ausztriában, de összességében használható.Nem tudom mennyire érthető, a lényeg, hogy Komoot appot indítasz az Edge-en a navira és onnantól azt a felületet látod.
Edzésekre mondjuk pont nem jó, csomó adatot nem ír ki, de navigálni, túrázni jobb, mint amit a Garmin tud.Így már értem. Ezek szerint aki régebben bármit fizetett a Komootnak, annak megy a szinkron, nekem ezért nem volt gondom.
This will not affect any accounts that purchased something from Komoot prior to that point (either a paid map unlock, or a Premium membership).
-
Friczy
senior tag
Nálam is, pont ezért fáj hogy egy kicsit azért szar.
Van Komoot prémium, szép és jó is lenne minden, csak a Komoot ConnectIQ app az nagyon szeret lefagyni, úgyhogy hanyagolom. Amúgy az nagyon baba lenne, hogy áttervezted a telefonon és már mehetsz is.
Ha viszont a gondosan, az utolsó lóitatóig megtervezett utat csak úgy előrántod a courses közül, abba meg a Garmin belenyúl.
Az lenne a jó, ha a Komoot hajlandó lenne rendes GPX-et rakni a Garminra. De nem így megy… És tulajdonképpen azért, mert mindenki a saját szarját akarja erőltetni, ahelyett hogy a userek érdekêt néznék.Az lenne a jó, ha a Komoot hajlandó lenne rendes GPX-et rakni a Garminra. De nem így megy…
Hanem hogy? Mióta Komootot használok, ezt csinálom, desktopon megtervezem az utat, és megadom, hogy tegye át a Garminra, a Garminon meg ha magától nem teszi, kierőszakolok egy szinkronizálást, utána már rajta van. (nem a Garminon lévő Komoot appot használom, bár lehet, hogy az még egyszerűbb lenne) -
Friczy
senior tag
öreg vagyok, igy 25+ éve Bp.-röl papirterkep segitsegevel mentem Szegedre
Fertö tóhoz es körül hasonloan
persze nem egy sok kilos, több oldalas terkep, hanem keszüleskent kimasolva papirra, fontosabb elagazasok felirva (gyakran csak A6 meretüre)nnna ehhez kepest gondolkodom navin
ha jol ertem: a biciklis computerek maguk nem tudnak tervezni; ha meg telefonrol kell ratölteni, akkor ezek szerint ott kell legyen a telefon is (egy "explore" jellegü, vagy soha sem jartam arra es elegendöen hosszu uthoz, hogy el lehessen tévedn úgy, hogy nem esik jol ut)
a telefon persze nem tud annyi bikecomputer funkciot, meg nem lenne folyton az orr elött, ami inkabb elöny, mert nem a kepernyöt kell lesni meg azt buzulni :)a karoras verzio egesz erdekes: milyen nem draga karora jo ehhez ?
Nem teljesen jól érted. Nekem néhány Garminnal van tapasztalatom, a nagyobbakkal (Edge 1000, 1030, 1040, 1050), ezek tudnak tervezni maguktól is, akár megadott címre is elvisznek. Ami probléma tud lenni, hogy esetenként nem jól tervez, de ez más navigációs eszközzel is előfordul (egyszer az Apple térképpel szívtam meg nagyon). Ugyanakkor az a tapasztalatom, hogy jobban járok, ha más térképen tervezem meg az utamat (nekem a Komoot bejött), és a nyomvonalat teszem rá a Garminra.
-
flash-
veterán
Új Deore. A Shimano amit mostanában művel, számomra agyrém. A 7xxx széria Deore lett. Akkor az SLX-el mi van, vége? A drágább Deore szettekből (7xxx) kihagyták a kuplungot, csak az olcsó kapta meg. A kuplung nélküli XT-re is sok a panasz, hogy csattog a lánc... minek ezt erőltetni? Akkor most az olcsó Deore a jobb a kuplung miatt és a drágák számítanak visszalépésnek? Shimanónál most van Cues, Linkglide, Hyperglide, 9, 10, 11, 12 sebesség, kuplungos, kuplung nélküli, HG, Microspline, ha össze akarsz rakni egy szettet vagy valami elkopik és fejlesztenél egy alkatrészt jobbra, addig matekozhatsz, amíg a fejed felrobban, képtelenség eligazodni. Vajon mi kompatibilis mivel? Jó lesz-e a váltás?
Chris Porter szerint nem is baj (én ebben nem tudok állást foglalni, kicsi vagyok ehhez)
"...Chris Porter a kerékpáripar egyik legszókimondóbb kritikusa, egykori újságíróként felfüggesztés-hangoló guru lett. Porter elmondta nekünk, hogy felfedezte, hogy a tengelykapcsoló váltói drámai módon akadályozzák a felfüggesztést..."
[link]
. -
MC Pite
veterán
De, net nélkül sokkal jobb a körülményes navigáció mint a semmilyen! :)
Ebben nem értünk egyet és szerintem akiknek újratervezett már a Garmin párszáz méter extra szinttel, egy olyan úton, ami évek óta benőtt dzsindzsában végződik, az szintén így lesz vele.
Ezt a szintet országfüggetlenül tudja, hosszú évek óta, hiába van saját heatmapje, milliónyi userrel.
De még csak nem is bringaspecifikus dolog, sima túrázásnál is megszivat, ha hagyod.Értem, főleg ha nem leht kinyomni az újratervezést és lassú is, ez szívás.
Etrexekkel sokszor jártam így - de ez cégtől független, hogy kishazánkban még a jelzett ösvények is sokszor járhatatlanok, és hogy nincsenek értelmes montis, stb utak kijelölve.Hja, heatmapet nézem connecten, straván is, mégis néha beszopom. Vagy, évente 10 hülye megy arra, és az már elég hozzá, és ez tartja fenn hogy járt útnak titulálja? Passz.
Ugyanaz mikor Ausztriában, Szlovéniában, Szlovákiában frekventáltabb helyeken próbálom, jellemzően jól működnek.De erdőben, szlovákoknál mikor ott állok, főleg ha idő is szűkös, és nem tudok tervezni, semmivel (Selmecbányái körön és éflkörön is így jártam) aaaaz elég frusztráló. Max ha kilövöm az Instincten ami fut; de mikor kitérő kellene, vagy visszamenni, nem akartam lelőni ezt a navit, jó lett volna telón is; de sokszor nem volt net, pedig végig aszfalton mentünk.
-
mauimagic
senior tag
Navigáció kerékpárosoknak (megpróbálom összefoglaló kompatibilisre):

1. A papírtérkép korlátai
Előny: Nem merül le, átfogóbb kép a tájról (szintek, távolságok).
Hátrány: "Hol vagyok?" probléma – aszfalton elmegy, de a 6-8 perces lejtőzés után az erdőben elveszíted a pozíciódat, és kilóméterekkel vagy odébb mint ahova tippeled.2. Digitális telefon/navi/computer
Telefon:
Mapy.cz: A bringások és túrások barátja. A túratervezője automatikusan kerüli a forgalmas utakat, és kiválóan kezeli a murvás/erdei utakat, többféle bringás profil van. Offline is tervez, 1 országra ingyenes az oflfine térkép.
Komoot: Közösségi visszajelzések alapján tervez. Jó, ha látni akarod, hol fotóztak mások, vagy milyen nehéz az útburkolat.
Strava: A "Heatmap" (hőtérkép) miatt verhetetlen: megmutatja, merre járnak a helyiek.Okosórák (pl. Garmin, Coros, sportos Amazfitek):
Előny: Kényelmes, mindig kéznél (csuklón) van, gyalog vagy futva tök frankó, akár bringán is használható.
Korlát: Kicsi kijelző, bonyolultabb az irányváltás. Turn-by-turn csak akkor van, ha az appban tervezted meg előre az útvonalat.Garmin nem térképes órái (kisebb Forerunnerek, Instinctek, nem térképes Fenixek) a csiganyál mellett futtatják a telfonon az Explore appot - így ha kevés a csiganyál, a telefonon nagy képen látod az offline térképen hogy hol is vagy - ráadásul be is mondja szóval a telefonon át az utasításokat! [csiganyálas] és [térképes]
Tudtommal csak a Garmin tud magában is tervezni, a többieknek telefon/szerver kell hogy átelekítsa és letöltse az útvonalat, hogy legyenek utasítások, a többi karóra tervezése/letöltése net függő.

Bringás navik
Telefonon vagy PC-n megtervezzük vagy letöltjük (verseny, túra) az útvonalat, ráküldjük a készülékre/órára, és turn by turn utasításokkal a kereszteződéseknél szépen elnavigálnak.
Vissza nem, ha letértél csak szólnak hogy letérés van.
Mapy, komoot, stb alkalmazással pár másodperc az útvonal elkészítése, ha több köztes pontot akarsz hogy merre menjen, nyilván több idő, de annál közelebb lesz az elképzelésedhez.
Ha nincs net (erdő, külföld, ritkán lakott rész), akkor hiába tervezed meg mapy-ban az útvonalat, kell a szerver, hogy elkészítse a kanyarodási utasításokat, és nem tudjuk letölteni a készülékre! Így a lentiek kivételével semmi sem fog tervezni/letölteni!Kivéve a csiganyálas / nem térképes Garmin karórák, ahol a telefonon Explore app tud tervezni és ezt rá is lehet tölteni az órára; de ez csak nyomvonal lesz, nem lesznek utasítások.
offline tervezni képesek: Garmin Edge széria, Bryton S széria:
Ha letértél, újraterveznek; amennyire látom a pár éves készülékek már megkérdezik, hogy szüneteljen-e a navigáció, vagy le akarom állítani az újratervezést (pl csak megálltál, odébb mész fényképezni, ilyenkor ne számolja át).A készüléken történő tervezés már nem csak vészmegoldás, bár az útvonal ellenőrzése már nehézkes.
Bár karórán szerintem az, mind a mai napig. Kicsi a kijelző, lassabb mint navi/telefon, és nem látod a környező utakat olyan jól, mint mobilon. Órán végképp nem fogod végig görgetni hogy kb arra visz-e, amerre gondoltad. Sőt, már letenni vagy megtalálni a pontot is kész kínlódás.
De, net nélkül sokkal jobb a körülményes navigáció mint a semmilyen!
Telefon:
Hátrány: Rezgés (tönkreteheti a kamera stabilizátort), akkuidő, sérülékenység, napfényben olvashatatlanság, nem bírják a meleget.
Offline tervezők: Mapy.cz, OsmAnd (ezekben az appokban van útvonaltervező motor). A Locus és hasonlók csak "megjelenítők" – az előre elkészített GPX-et tökéletesen mutatják, de a térképen csak a pozíciódat látod, tervezni nem tudsz velük.Kétlépcsős biztonság: Tervezz Mapy.cz-ben, szinkronizáld az órádra/navidra, de legyen a telefonodon egy offline térkép (Mapy, OsmAnd), amivel bármikor újra tudsz tervezni, ha a tervezett út járhatatlan. Ha van net.
A backtrack funkció: Ha már totál nem tudod hol vagy, az órádon/navidon a "Vissza a kiindulóponthoz" (Back to start) funkció az egyetlen, ami biztosan kivezet a sűrűből - főleg éjszaka a visszafelé sem annyire értelemszerű, jól jöhet ez is vész esetén.
De, net nélkül sokkal jobb a körülményes navigáció mint a semmilyen! :)
Ebben nem értünk egyet és szerintem akiknek újratervezett már a Garmin párszáz méter extra szinttel, egy olyan úton, ami évek óta benőtt dzsindzsában végződik, az szintén így lesz vele.
Ezt a szintet országfüggetlenül tudja, hosszú évek óta, hiába van saját heatmapje, milliónyi userrel.
De még csak nem is bringaspecifikus dolog, sima túrázásnál is megszivat, ha hagyod. -
gbors
nagyúr
@cattus, @parandroid, @MC Pite: köszi

-
MC Pite
veterán
Navigáció kerékpárosoknak (megpróbálom összefoglaló kompatibilisre):

1. A papírtérkép korlátai
Előny: Nem merül le, átfogóbb kép a tájról (szintek, távolságok).
Hátrány: "Hol vagyok?" probléma – aszfalton elmegy, de a 6-8 perces lejtőzés után az erdőben elveszíted a pozíciódat, és kilóméterekkel vagy odébb mint ahova tippeled.2. Digitális telefon/navi/computer
Telefon:
Mapy.cz: A bringások és túrások barátja. A túratervezője automatikusan kerüli a forgalmas utakat, és kiválóan kezeli a murvás/erdei utakat, többféle bringás profil van. Offline is tervez, 1 országra ingyenes az oflfine térkép.
Komoot: Közösségi visszajelzések alapján tervez. Jó, ha látni akarod, hol fotóztak mások, vagy milyen nehéz az útburkolat.
Strava: A "Heatmap" (hőtérkép) miatt verhetetlen: megmutatja, merre járnak a helyiek.Okosórák (pl. Garmin, Coros, sportos Amazfitek):
Előny: Kényelmes, mindig kéznél (csuklón) van, gyalog vagy futva tök frankó, akár bringán is használható.
Korlát: Kicsi kijelző, bonyolultabb az irányváltás. Turn-by-turn csak akkor van, ha az appban tervezted meg előre az útvonalat.Garmin nem térképes órái (kisebb Forerunnerek, Instinctek, nem térképes Fenixek) a csiganyál mellett futtatják a telfonon az Explore appot - így ha kevés a csiganyál, a telefonon nagy képen látod az offline térképen hogy hol is vagy - ráadásul be is mondja szóval a telefonon át az utasításokat! [csiganyálas] és [térképes]
Tudtommal csak a Garmin tud magában is tervezni, a többieknek telefon/szerver kell hogy átelekítsa és letöltse az útvonalat, hogy legyenek utasítások, a többi karóra tervezése/letöltése net függő.

Bringás navik
Telefonon vagy PC-n megtervezzük vagy letöltjük (verseny, túra) az útvonalat, ráküldjük a készülékre/órára, és turn by turn utasításokkal a kereszteződéseknél szépen elnavigálnak.
Vissza nem, ha letértél csak szólnak hogy letérés van.
Mapy, komoot, stb alkalmazással pár másodperc az útvonal elkészítése, ha több köztes pontot akarsz hogy merre menjen, nyilván több idő, de annál közelebb lesz az elképzelésedhez.
Ha nincs net (erdő, külföld, ritkán lakott rész), akkor hiába tervezed meg mapy-ban az útvonalat, kell a szerver, hogy elkészítse a kanyarodási utasításokat, és nem tudjuk letölteni a készülékre! Így a lentiek kivételével semmi sem fog tervezni/letölteni!Kivéve a csiganyálas / nem térképes Garmin karórák, ahol a telefonon Explore app tud tervezni és ezt rá is lehet tölteni az órára; de ez csak nyomvonal lesz, nem lesznek utasítások.
offline tervezni képesek: Garmin Edge széria, Bryton S széria:
Ha letértél, újraterveznek; amennyire látom a pár éves készülékek már megkérdezik, hogy szüneteljen-e a navigáció, vagy le akarom állítani az újratervezést (pl csak megálltál, odébb mész fényképezni, ilyenkor ne számolja át).A készüléken történő tervezés már nem csak vészmegoldás, bár az útvonal ellenőrzése már nehézkes.
Bár karórán szerintem az, mind a mai napig. Kicsi a kijelző, lassabb mint navi/telefon, és nem látod a környező utakat olyan jól, mint mobilon. Órán végképp nem fogod végig görgetni hogy kb arra visz-e, amerre gondoltad. Sőt, már letenni vagy megtalálni a pontot is kész kínlódás.
De, net nélkül sokkal jobb a körülményes navigáció mint a semmilyen!
Telefon:
Hátrány: Rezgés (tönkreteheti a kamera stabilizátort), akkuidő, sérülékenység, napfényben olvashatatlanság, nem bírják a meleget.
Offline tervezők: Mapy.cz, OsmAnd (ezekben az appokban van útvonaltervező motor). A Locus és hasonlók csak "megjelenítők" – az előre elkészített GPX-et tökéletesen mutatják, de a térképen csak a pozíciódat látod, tervezni nem tudsz velük.Kétlépcsős biztonság: Tervezz Mapy.cz-ben, szinkronizáld az órádra/navidra, de legyen a telefonodon egy offline térkép (Mapy, OsmAnd), amivel bármikor újra tudsz tervezni, ha a tervezett út járhatatlan. Ha van net.
A backtrack funkció: Ha már totál nem tudod hol vagy, az órádon/navidon a "Vissza a kiindulóponthoz" (Back to start) funkció az egyetlen, ami biztosan kivezet a sűrűből - főleg éjszaka a visszafelé sem annyire értelemszerű, jól jöhet ez is vész esetén.
-
mauimagic
senior tag
DC Rainmaker összefoglalta elég jól.
Nekem ez a lényeg:Lastly, and probably of most interest to people here, is the syncing of a route to your 3rd party device. Examples being Garmin devices, Hammerhead, Wahoo, Polar, Suunto, COROS, and probably others as well. This now requires not just a map unlock like it did previously, but now the Premium subscription.
Én tavaly Tenerifén eléggé megszívtam, Garmin map nem volt letöltve a régióról és telefonról ezt ott sehogy nem lehetett megoldani.
Szal megvettem a Komoot World Map-et, lehetett tervezni, rátenni az Edge-re, majd navigálni...a vaktérképen...
Szal kissé felhúztam magam, hogy prémiumot is kell venni, de asszem pár napon belül le lehetett volna mondani, úgyhogy előfizettem.
A végtelen szivatás, amit a Garmin csinál ismeretlen terepen, szinte teljesen megszűnt a Komoottal.
Nincs ingyen, de az, hogy ismeretlen helyen végre tényleg lehet rendesen bringázni, anélkül, hogy minden második elágazasnál elővegyem a telót és megnézzem a Mapy-t, nekem megér ennyit.
Úgy tudom saját heatmap alapján tervez, így is tévedtem el vele pl Ausztriában, de összességében használható.Nem tudom mennyire érthető, a lényeg, hogy Komoot appot indítasz az Edge-en a navira és onnantól azt a felületet látod.
Edzésekre mondjuk pont nem jó, csomó adatot nem ír ki, de navigálni, túrázni jobb, mint amit a Garmin tud. -
Jester01
veterán
A velencei álom az egy finom fagyi
A számzár előnye, hogy nem kell hozzá kulcs, nyilván. Tehát nem hagyod otthon, nem veszted el vagy ha úgy adódik más is ki tudja nyitni ha megmondod neki a kódot.
-
Tin
veterán
Igen, a gpx fájlból navigálást kb bármelyik normális eszköz tudja. A garminok biztosan mind, már az említett 10 évesek is megbízhatóan csinálták. A gond az áttervezésekkel/újratervezésekkel volt mindig. Általában a 4. Make a U-Turn! üzenet után ki szoktam kapcsolni a picsába, amikor egy 200m-es szakaszon végtelen ciklusba kerül, és ha rajta múlna, valszeg még mindig ott körözgetnék.
Sanyee: Már 1040-em van.
Ok, ez sem friss cucc. de amúgy ja, előrelépés volt, főleg hardverben, bár a navigációjával már nagyon csúnyán előítéletes vagyok. Pedig senki le nem mossa rólam a topik garmin fanboya címet, kérdezd csak meg Dark Archont.
p
Különben Dark pont erre akart utalni, ugyanis amit itt leírtok a Garminról, az pl a Karoo-nál nincs. Annak egyszerűen FSZA (nagy fsszal) a navigációja, soha nem kellett telefont elővennem, egy pillanat alatt újratervez offline is, és nem ostobán, hogy fogalma sincs, hova vezessen vissza, hanem okosan, tehát a párhuzamos utcában nem akar minden járdán visszavinni az útra, vagy az útvonal elejére. Én sokat megyek navival, SOHA nincs gondom vele, és a térképhibák is ritkák, szerintem negyedévente egyszer van olyan, hogy rossz utat jelöl. Tud hazanavigálni, amúgy tud újratervezni is, akár címre, ha van netkapcsolat (és a 21. században miért is ne lenne, kivéve az erdőt), és nálam igazából úgy működik, mint az autós navi: 10-ből 10x jól, és sosincs vele gondom. Egyedül az akkuideje vacak, de én a Karoo2 után Karoo3-at fogok venni. De egyelőre még bírja a 2-es.
Egyébként az iGPSport navigációját is kipróbáltam 1-2x, na hát az sokkal vacakabb. A naviknál eleve problémás lehet, ha egy többször átmenős szakaszon kell újraterveznie, és ott a Karoo is hibázott régebben, most már egész jól megállapítja, hogy a ride melyik részén jársz, ezt az iGPSport kevésbé képes jól megoldani, de az amúgy is csak hétköznapra van, és nem nagyon szoktam navizni vele.
Na mindegy, csak azt akartam mondani, hogy bár a Garmint nem ismerem, a Karoo szrintem navigációban nagyjából és tényleg minden igényt kielégít. Ezért is nem értem néha ezeket a horror összegeket, amikor azt az ember kis szerencsével 300€-ért megcsípi, és annyi. Egyedüli hátrány, újra mondom, hogy gyakrabban kell töltögetni.
-
jjeahh
nagyúr
Új Deore. A Shimano amit mostanában művel, számomra agyrém. A 7xxx széria Deore lett. Akkor az SLX-el mi van, vége? A drágább Deore szettekből (7xxx) kihagyták a kuplungot, csak az olcsó kapta meg. A kuplung nélküli XT-re is sok a panasz, hogy csattog a lánc... minek ezt erőltetni? Akkor most az olcsó Deore a jobb a kuplung miatt és a drágák számítanak visszalépésnek? Shimanónál most van Cues, Linkglide, Hyperglide, 9, 10, 11, 12 sebesség, kuplungos, kuplung nélküli, HG, Microspline, ha össze akarsz rakni egy szettet vagy valami elkopik és fejlesztenél egy alkatrészt jobbra, addig matekozhatsz, amíg a fejed felrobban, képtelenség eligazodni. Vajon mi kompatibilis mivel? Jó lesz-e a váltás?
-
parandroid
félisten
Szóval akkor ha jól veszem ki, akkor preloaded GPX-szel navigálni a legtöbb cucc jól használható? (feltéve, hogy tudja a funkciót) Eddig telefonon hasznátam OsmAndot, és igazából tökéletes lenne nekem, azt leszámítva, hogy 2 óra alatt lemerül, úgyhogy ki/be kapcsolgatom a képernyőt. Nem vészes, de kényelmesebb lenne, ha nem kellene.
Igen, a gpx fájlból navigálást kb bármelyik normális eszköz tudja. A garminok biztosan mind, már az említett 10 évesek is megbízhatóan csinálták. A gond az áttervezésekkel/újratervezésekkel volt mindig. Általában a 4. Make a U-Turn! üzenet után ki szoktam kapcsolni a picsába, amikor egy 200m-es szakaszon végtelen ciklusba kerül, és ha rajta múlna, valszeg még mindig ott körözgetnék.
Sanyee: Már 1040-em van.
Ok, ez sem friss cucc. de amúgy ja, előrelépés volt, főleg hardverben, bár a navigációjával már nagyon csúnyán előítéletes vagyok. Pedig senki le nem mossa rólam a topik garmin fanboya címet, kérdezd csak meg Dark Archont.
p
-
StLui
veterán
Kicsit félve írom, nehogy megint kihúzzam a gyufát
, de nálam az egyetlen többé-kevésbé kormányról is műkődő megoldás az Egde és Komoot kombó.
Ha mégis újra kell mindent tervezni útközben, akkor telóról elég gyorsan megoldható, de akkor meg kell hálózat, szal ez sem tökéletes.
Ja és a legtöbb funkciója fizetős is a Komootnak, de szerintem egy külföldi bringázással évente már megéri. Legalábbis én nem szeretek álladóan telefont nézegetni, hogy merre járok, más megoldást meg erre eddig nem találtam.Garmin saját tervezője a mai napig egy rakás szar terepen, de egyébként ki lehet kapcsolni és érdemes is szerintem.
Garminon van valami haszna ha elő is fizetek a Komoot-ra? Én csak megvettem a világtérképet, de nincs előfizetésem, mit kapok a Garminon pluszba ha elő is fizetek?
-
cattus
addikt
Nálam is, pont ezért fáj hogy egy kicsit azért szar.
Van Komoot prémium, szép és jó is lenne minden, csak a Komoot ConnectIQ app az nagyon szeret lefagyni, úgyhogy hanyagolom. Amúgy az nagyon baba lenne, hogy áttervezted a telefonon és már mehetsz is.
Ha viszont a gondosan, az utolsó lóitatóig megtervezett utat csak úgy előrántod a courses közül, abba meg a Garmin belenyúl.
Az lenne a jó, ha a Komoot hajlandó lenne rendes GPX-et rakni a Garminra. De nem így megy… És tulajdonképpen azért, mert mindenki a saját szarját akarja erőltetni, ahelyett hogy a userek érdekêt néznék.Ha komoot map-et használsz navigálásra, akkor működik a live sync. Azaz ride elején telefonon rányomsz az útvonalnál hogy "navigate with garmin", és ha útközben telefonon szerkesztesz rajta, csak rányomsz megint és rászinkronizálja a garminra.
-
f_sanyee
senior tag
Nálam is, pont ezért fáj hogy egy kicsit azért szar.
Van Komoot prémium, szép és jó is lenne minden, csak a Komoot ConnectIQ app az nagyon szeret lefagyni, úgyhogy hanyagolom. Amúgy az nagyon baba lenne, hogy áttervezted a telefonon és már mehetsz is.
Ha viszont a gondosan, az utolsó lóitatóig megtervezett utat csak úgy előrántod a courses közül, abba meg a Garmin belenyúl.
Az lenne a jó, ha a Komoot hajlandó lenne rendes GPX-et rakni a Garminra. De nem így megy… És tulajdonképpen azért, mert mindenki a saját szarját akarja erőltetni, ahelyett hogy a userek érdekêt néznék.Nem tudom miről beszélsz. Akárhol tervezek útvonalat, legyen az komoot, strava, vagy ridewithgps, rendesen végigvisz az eredeti terven.
-
cattus
addikt
Szóval akkor ha jól veszem ki, akkor preloaded GPX-szel navigálni a legtöbb cucc jól használható? (feltéve, hogy tudja a funkciót) Eddig telefonon hasznátam OsmAndot, és igazából tökéletes lenne nekem, azt leszámítva, hogy 2 óra alatt lemerül, úgyhogy ki/be kapcsolgatom a képernyőt. Nem vészes, de kényelmesebb lenne, ha nem kellene.
Én amióta megvan a Garmin így navigálok, hogy összerakom előre az útvonalat és rátöltöm. Amióta Komoot-ra is megvettem a világtérképet ott rakom össze és a ConnectIQ appon keresztül garminban csak kiválasztom az útvonalat (legtöbb esetben otthon rányomok hogy legyen offline is elérhető) és megyek.
-
f_sanyee
senior tag
Drágább garminok tudjak, amit szeretnél, de nehézkes, lassú, és kényelmetlen. Elvileg címre is navigál, meg térképre bökésre is, van rajta letöltött térkép is, tehát internetkapcsolat sem kell neki. Én néhányszor próbáltam, de mindig anyázás lesz a vége, aztán ‘buta vagy, angyalom’ felkiáltással megnéztem mobilon, hol vagyok, és mivel önálló gondolkodásra, illetve tájékozódásra képes droid vagyok, magamtól odataláltam, a kijelzőn megjelenő (amúgy nem rossz) térképet támpontként használva.
Ahogy írtam, a kerékpáros navigációk kb 20 évvel le vannak maradva a mobilos appokhoz képest (google maps, apple maps), mind tudásban, mind kezelhetősegben.
Ha valakinek elsősorban navigálásra kell kerékpáros komputer, az alapvetően megszívta. Ezen a téren kb mindegy is, mit veszel, annyi, hogy ami nem garmin, és csak annyira szar ezen a téren, mint egy garmin, az is annyiba kerül, mint egy jobb garmin. Ami olcsóbb, az meg pont annyival szarabb is.
Nekem egyebkent 5 éve volt első generaciós Edge Explore-om, amit most itt annyian szidnak, nem rémlik, hogy annyival szarabb lett volna, mint a 1030, amire lecseréltem. Mondjuk az is szar volt, de a fent részletezett megkötésekkel pont ugyanúgy működött. Persze manapság már vannak kenyérpirítók is, amikben ezeknel erősebb proci van, ezek mind jó régi modellek.
Ha viszont a navitól eltekintünk (illetve vagy csak letöltött útvonallal, vagy csak támpontnak használod), akkor kiváló cuccok. A fosgarminozás mindig azoktól jön, akik ennél többet akarnak, és nem tájékozódtak előre, és döbbenten veszik észre, hogy ez nem egy google (apple) maps app.
p
Ezeket az állításokat egy 10 éves eszközre alapozod, ami ma már közel sem igaz. Egy mai garmin teljesn jól navigál és tervez. Csak idén többszáz kilómétert tekertem navigációval és nem kellett elővennem a telefont, hogy hol is vagyok.
-
pbors
tag
Kicsit félve írom, nehogy megint kihúzzam a gyufát
, de nálam az egyetlen többé-kevésbé kormányról is műkődő megoldás az Egde és Komoot kombó.
Ha mégis újra kell mindent tervezni útközben, akkor telóról elég gyorsan megoldható, de akkor meg kell hálózat, szal ez sem tökéletes.
Ja és a legtöbb funkciója fizetős is a Komootnak, de szerintem egy külföldi bringázással évente már megéri. Legalábbis én nem szeretek álladóan telefont nézegetni, hogy merre járok, más megoldást meg erre eddig nem találtam.Garmin saját tervezője a mai napig egy rakás szar terepen, de egyébként ki lehet kapcsolni és érdemes is szerintem.
Nálam is, pont ezért fáj hogy egy kicsit azért szar.
Van Komoot prémium, szép és jó is lenne minden, csak a Komoot ConnectIQ app az nagyon szeret lefagyni, úgyhogy hanyagolom. Amúgy az nagyon baba lenne, hogy áttervezted a telefonon és már mehetsz is.
Ha viszont a gondosan, az utolsó lóitatóig megtervezett utat csak úgy előrántod a courses közül, abba meg a Garmin belenyúl.
Az lenne a jó, ha a Komoot hajlandó lenne rendes GPX-et rakni a Garminra. De nem így megy… És tulajdonképpen azért, mert mindenki a saját szarját akarja erőltetni, ahelyett hogy a userek érdekêt néznék. -
gbors
nagyúr
Drágább garminok tudjak, amit szeretnél, de nehézkes, lassú, és kényelmetlen. Elvileg címre is navigál, meg térképre bökésre is, van rajta letöltött térkép is, tehát internetkapcsolat sem kell neki. Én néhányszor próbáltam, de mindig anyázás lesz a vége, aztán ‘buta vagy, angyalom’ felkiáltással megnéztem mobilon, hol vagyok, és mivel önálló gondolkodásra, illetve tájékozódásra képes droid vagyok, magamtól odataláltam, a kijelzőn megjelenő (amúgy nem rossz) térképet támpontként használva.
Ahogy írtam, a kerékpáros navigációk kb 20 évvel le vannak maradva a mobilos appokhoz képest (google maps, apple maps), mind tudásban, mind kezelhetősegben.
Ha valakinek elsősorban navigálásra kell kerékpáros komputer, az alapvetően megszívta. Ezen a téren kb mindegy is, mit veszel, annyi, hogy ami nem garmin, és csak annyira szar ezen a téren, mint egy garmin, az is annyiba kerül, mint egy jobb garmin. Ami olcsóbb, az meg pont annyival szarabb is.
Nekem egyebkent 5 éve volt első generaciós Edge Explore-om, amit most itt annyian szidnak, nem rémlik, hogy annyival szarabb lett volna, mint a 1030, amire lecseréltem. Mondjuk az is szar volt, de a fent részletezett megkötésekkel pont ugyanúgy működött. Persze manapság már vannak kenyérpirítók is, amikben ezeknel erősebb proci van, ezek mind jó régi modellek.
Ha viszont a navitól eltekintünk (illetve vagy csak letöltött útvonallal, vagy csak támpontnak használod), akkor kiváló cuccok. A fosgarminozás mindig azoktól jön, akik ennél többet akarnak, és nem tájékozódtak előre, és döbbenten veszik észre, hogy ez nem egy google (apple) maps app.
p
Szóval akkor ha jól veszem ki, akkor preloaded GPX-szel navigálni a legtöbb cucc jól használható? (feltéve, hogy tudja a funkciót) Eddig telefonon hasznátam OsmAndot, és igazából tökéletes lenne nekem, azt leszámítva, hogy 2 óra alatt lemerül, úgyhogy ki/be kapcsolgatom a képernyőt. Nem vészes, de kényelmesebb lenne, ha nem kellene.
-
cattus
addikt
Általában véve a számzáras rendszert könnyebb feltörni mint a kulcsosat. Az Abus az utóbbinál "disc detainer" zárat használ, amihez speciális szerszám és az amatőrnél jobb tudás kell, bár ahogy nézem ez inkább csak a drágábbnál. Nekem egy 6200K van a gravelhez amit az alsócsőre rögzítettem a tartójával, elfér a hajtókar mellett és nem zörög / mozog. Azért is vettem ezt mert Sold Secure Gold értékelése van és bár nincs intencióm hosszabb időre otthagyni sehol, úgy voltam vele hogy egy sokszázezres bringánál ne ezen múljon.
-
parandroid
félisten
öreg vagyok, igy 25+ éve Bp.-röl papirterkep segitsegevel mentem Szegedre
Fertö tóhoz es körül hasonloan
persze nem egy sok kilos, több oldalas terkep, hanem keszüleskent kimasolva papirra, fontosabb elagazasok felirva (gyakran csak A6 meretüre)nnna ehhez kepest gondolkodom navin
ha jol ertem: a biciklis computerek maguk nem tudnak tervezni; ha meg telefonrol kell ratölteni, akkor ezek szerint ott kell legyen a telefon is (egy "explore" jellegü, vagy soha sem jartam arra es elegendöen hosszu uthoz, hogy el lehessen tévedn úgy, hogy nem esik jol ut)
a telefon persze nem tud annyi bikecomputer funkciot, meg nem lenne folyton az orr elött, ami inkabb elöny, mert nem a kepernyöt kell lesni meg azt buzulni :)a karoras verzio egesz erdekes: milyen nem draga karora jo ehhez ?
Drágább garminok tudjak, amit szeretnél, de nehézkes, lassú, és kényelmetlen. Elvileg címre is navigál, meg térképre bökésre is, van rajta letöltött térkép is, tehát internetkapcsolat sem kell neki. Én néhányszor próbáltam, de mindig anyázás lesz a vége, aztán ‘buta vagy, angyalom’ felkiáltással megnéztem mobilon, hol vagyok, és mivel önálló gondolkodásra, illetve tájékozódásra képes droid vagyok, magamtól odataláltam, a kijelzőn megjelenő (amúgy nem rossz) térképet támpontként használva.
Ahogy írtam, a kerékpáros navigációk kb 20 évvel le vannak maradva a mobilos appokhoz képest (google maps, apple maps), mind tudásban, mind kezelhetősegben.
Ha valakinek elsősorban navigálásra kell kerékpáros komputer, az alapvetően megszívta. Ezen a téren kb mindegy is, mit veszel, annyi, hogy ami nem garmin, és csak annyira szar ezen a téren, mint egy garmin, az is annyiba kerül, mint egy jobb garmin. Ami olcsóbb, az meg pont annyival szarabb is.
Nekem egyebkent 5 éve volt első generaciós Edge Explore-om, amit most itt annyian szidnak, nem rémlik, hogy annyival szarabb lett volna, mint a 1030, amire lecseréltem. Mondjuk az is szar volt, de a fent részletezett megkötésekkel pont ugyanúgy működött. Persze manapság már vannak kenyérpirítók is, amikben ezeknel erősebb proci van, ezek mind jó régi modellek.
Ha viszont a navitól eltekintünk (illetve vagy csak letöltött útvonallal, vagy csak támpontnak használod), akkor kiváló cuccok. A fosgarminozás mindig azoktól jön, akik ennél többet akarnak, és nem tájékozódtak előre, és döbbenten veszik észre, hogy ez nem egy google (apple) maps app.
p
-
mauimagic
senior tag
Mondjuk a Garmin magában is újratervez az még OK. Az hogy frankón… Ez általában úgy szokott hangzani nálam, hogy: “Ne, ne, neeee! Krvnyd!”
Biztos van amire ez is alkalmas, de mondjuk ha egy lezárt (vagy nem létező) utca miatt egyel arrébb mész, akkor egy 70km-es kör elejénél simán elköveti, hogy akkor szépen visszanavigál a rajt/célhoz.
Szóval ilyenkor vadul böködöm a pause navigation-t, és próbálok visszamenni a csiganyálra.
És ha jól tudom, az Edge MINDIG tervez, nem tudsz vele gpx-et megetetni. Vannak bajai, na.Kicsit félve írom, nehogy megint kihúzzam a gyufát
, de nálam az egyetlen többé-kevésbé kormányról is műkődő megoldás az Egde és Komoot kombó.
Ha mégis újra kell mindent tervezni útközben, akkor telóról elég gyorsan megoldható, de akkor meg kell hálózat, szal ez sem tökéletes.
Ja és a legtöbb funkciója fizetős is a Komootnak, de szerintem egy külföldi bringázással évente már megéri. Legalábbis én nem szeretek álladóan telefont nézegetni, hogy merre járok, más megoldást meg erre eddig nem találtam.Garmin saját tervezője a mai napig egy rakás szar terepen, de egyébként ki lehet kapcsolni és érdemes is szerintem.
-
Speedy007
addikt
-
mauimagic
senior tag
Én colstok zárat használok kisméretű nem olyan benga mint a patkó/U lakat, cserébe nem olyan merev mint a sodronyzár télen. KLS saját méresei alapján 9-s bizotnsági szintű KLS Fold 30. 10-12.000Ft körül ki lehet fogni,vázra szerelve a kulacstartó helyére cefetül tud zörögni rossz minőségű útburkolaton előnye messziről lehet hallani hogy jövök és nem kell csengetnem
. Unoka öcsém azt hitte hogy szét akar esni a kerékpárom mikor mögötte jöttem rossz minőségű úton úgy csörgött.Abusnak is van, ez nem zörög.
-
Seep
senior tag
Mondjuk a Garmin magában is újratervez az még OK. Az hogy frankón… Ez általában úgy szokott hangzani nálam, hogy: “Ne, ne, neeee! Krvnyd!”
Biztos van amire ez is alkalmas, de mondjuk ha egy lezárt (vagy nem létező) utca miatt egyel arrébb mész, akkor egy 70km-es kör elejénél simán elköveti, hogy akkor szépen visszanavigál a rajt/célhoz.
Szóval ilyenkor vadul böködöm a pause navigation-t, és próbálok visszamenni a csiganyálra.
És ha jól tudom, az Edge MINDIG tervez, nem tudsz vele gpx-et megetetni. Vannak bajai, na.Vagy Garmin connectel vagy usb-n keresztul tudsz ra gpx et tenni. Legalabbis az Edge 2-re tuti.
-
Speedy007
addikt
Én colstok zárat használok kisméretű nem olyan benga mint a patkó/U lakat, cserébe nem olyan merev mint a sodronyzár télen. KLS saját méresei alapján 9-s bizotnsági szintű KLS Fold 30. 10-12.000Ft körül ki lehet fogni,vázra szerelve a kulacstartó helyére cefetül tud zörögni rossz minőségű útburkolaton előnye messziről lehet hallani hogy jövök és nem kell csengetnem
. Unoka öcsém azt hitte hogy szét akar esni a kerékpárom mikor mögötte jöttem rossz minőségű úton úgy csörgött.
Új hozzászólás Aktív témák
-
355503 - 355401
355503 - 355401 355400 - 355301 355300 - 355201 355200 - 355101 355100 - 355001 355000 - 354901 354900 - 354801 354800 - 354701 354700 - 354601 354600 - 354501 354500 - 354401 354400 - 354301 354300 - 354201 354200 - 354101 354100 - 354001 354000 - 352001 352000 - 350001 350000 - 348001 348000 - 346001 346000 - 344001 344000 - 342001 342000 - 340001 340000 - 338001 338000 - 336001 336000 - 334001 334000 - 332001 332000 - 330001 330000 - 328001 328000 - 326001 326000 - 324001 324000 - 322001 322000 - 320001 320000 - 318001 318000 - 316001 316000 - 314001 314000 - 312001 312000 - 310001 310000 - 308001 308000 - 306001 306000 - 304001 304000 - 302001 302000 - 300001 300000 - 298001 298000 - 296001 296000 - 294001 294000 - 292001 292000 - 290001 290000 - 288001 288000 - 286001 286000 - 284001 284000 - 282001 282000 - 280001 280000 - 278001 278000 - 276001 276000 - 274001 274000 - 272001 272000 - 270001 270000 - 268001 268000 - 266001 266000 - 264001 264000 - 262001 262000 - 260001 260000 - 258001 258000 - 256001 256000 - 254001 254000 - 252001 252000 - 250001 250000 - 248001 248000 - 246001 246000 - 244001 244000 - 242001 242000 - 240001 240000 - 238001 238000 - 236001 236000 - 234001 234000 - 232001 232000 - 230001 230000 - 228001 228000 - 226001 226000 - 224001 224000 - 222001 222000 - 220001 220000 - 218001 218000 - 216001 216000 - 214001 214000 - 212001 212000 - 210001 210000 - 208001 208000 - 206001 206000 - 204001 204000 - 202001 202000 - 200001 200000 - 198001 198000 - 196001 196000 - 194001 194000 - 192001 192000 - 190001 190000 - 188001 188000 - 186001 186000 - 184001 184000 - 182001 182000 - 180001 180000 - 178001 178000 - 176001 176000 - 174001 174000 - 172001 172000 - 170001 170000 - 168001 168000 - 166001 166000 - 164001 164000 - 162001 162000 - 160001 160000 - 158001 158000 - 156001 156000 - 154001 154000 - 152001 152000 - 150001 150000 - 148001 148000 - 146001 146000 - 144001 144000 - 142001 142000 - 140001 140000 - 138001 138000 - 136001 136000 - 134001 134000 - 132001 132000 - 130001 130000 - 128001 128000 - 126001 126000 - 124001 124000 - 122001 122000 - 120001 120000 - 118001 118000 - 116001 116000 - 114001 114000 - 112001 112000 - 110001 110000 - 108001 108000 - 106001 106000 - 104001 104000 - 102001 102000 - 100001 100000 - 98001 98000 - 96001 96000 - 94001 94000 - 92001 92000 - 90001 90000 - 88001 88000 - 86001 86000 - 84001 84000 - 82001 82000 - 80001 80000 - 78001 78000 - 76001 76000 - 74001 74000 - 72001 72000 - 70001 70000 - 68001 68000 - 66001 66000 - 64001 64000 - 62001 62000 - 60001 60000 - 58001 58000 - 56001 56000 - 54001 54000 - 52001 52000 - 50001 50000 - 48001 48000 - 46001 46000 - 44001 44000 - 42001 42000 - 40001 40000 - 38001 38000 - 36001 36000 - 34001 34000 - 32001 32000 - 30001 30000 - 28001 28000 - 26001 26000 - 24001 24000 - 22001 22000 - 20001 20000 - 18001 18000 - 16001 16000 - 14001 14000 - 12001 12000 - 10001 10000 - 8001 8000 - 6001 6000 - 4001 4000 - 2001 2000 - 1
-
Fórumok
LOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokPROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
- Fórumok
- Sport, életmód, utazás, egészség
- Kerékpárosok, bringások ide!
- (kiemelt téma)
- DJI AVATA 2 Fly More Combo Three Battery drón szett - Care Refresh garanciával
- DJI Lito X1 Fly More Combo RC2 drón szett
- DJI Air 3s Fly More Combo + extrák - ÁRVÁLTOZÁS (-25.000.-)
- DJI Mini 4 pro Fly More Combo drón szett - Vadiúj, bontatlan
- DJI Air 2s Fly More Combo drón szett - DJI RC kijelzős távirányítóval
- Bomba ár! Fujitsu Lifebook E548 I i5-8350U I 8GB I 256SSD I 14" FHD I Cam I W11 I 6 hó gari
- Apple iPhone 16 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Samsung Galaxy S22 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Apple iPhone 14 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- REFURBISHED - HP USB-C Universal Dock G1 (2UF95AA) (DisplayLink)
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest


(veti a keresztet)

![;]](http://cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)














