Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Geresics

    Topikgazda

    Hát ez egy váratlanul izgalmas nap volt...
    A pályázat úgy ért minket is, mint derült égből a billámcsapás. Semmilyen szakmai egyeztetés nem előzte meg, és csak bízni tudok benne, hogy ezt követően azért lesznek egyeztetések, de van rá esély, hogy simán átnyomják erőből a dolgot, aminek nagyon nem örülnék...
    A 30-40-x%-os támogatással nekem is az a bajom, amit korábban Ti is írtatok, és két egyenes következménye lesz:
    1.) Amíg nem jön ki a pályázat, addig mindenki behúzza a kéziféket, mint ahogy ez történt 2010-2014 között is.
    2.) A kivitelezési árak emelkedni fognak, de ami ennél is rosszabb, hogy megint megindulnak a felárazós csalások!
    Gondoljatok csak bele, hogy megcsinálsz egy rendszert 333eFt/kWp áron, aminek a 30% támogatása 100eFt, de ehelyett feláraztatod 550eFt-ra, és máris a támogatás 165eFt, ami 65%-kal több támogatás Neked! Oké, ennek van némi extra költsége, de mindent beleszámítva legyen mondjuk 150eFt a támogatás mértéke, ami egy kis csalásért cserébe 50%-kal több támogatást kapsz! És 40%-os támogatási intenzitásról még nem is beszéltem... Aztán jönnek majd a "senkinek nem fáj" meg a "mindenki így csinálja" szövegek, én meg győzzek nem hányni, és/vagy senkit nem megütni. Egyrészt de, fáj, mert ezzel mástól vesznek el, másrészt a mi adóforintjaink is benne lesznek a lenyúlásban, ergó tőlünk is lopnak a csalók! Harmadrészt meg nem, nem csinálja mindenki így...
    Fú, de fel tudom magam bosszantani ilyenkor... Sorry.
    Igyekszem majd lobbizni, hogy legalább vegyék figyelembe a piaci árakat, és legyen felső árkorlát (régen is volt, de nem volt komoly).

    Viszont próbálunk majd jobb alternatívával előállni, és én már tegnap elkezdtem lobbizni azért, hogy ne ez legyen, hanem legyen a támogatás fix! Tehát adjanak mondjuk fix 200eFt/kWp támogatást! Onnantól kezdve tök mindegy, hogy valaki 300-ért, 400-ért, vagy 500-ért áraztatja magának a rendszert! A támogatási összeget ez nem befolyásolja! Hát nem ez a legjobb mindenkinek? Mindenki el tudja dönteni (ahogy eddig is), hogy mennyiért csináltat rendszert, és még azt is simán el tudom képzelni, hogy valaki egy ilyen támogatás mellett magasabb színvonalú műszaki tartalom mellett dönt! Mert itt is sokszor felmerült már, hogy egy Fronius felára vajon megéri-e egy SAJ-hoz képest, vagy egy SolarEdge egy Froniushoz képest, de ha kap az ember egy kis segítséget, akkor simán lehet, hogy meg sem fordul a fejében Growattot választania Huawei helyett. (A márkákat szándékosan írtam össze-vissza, nem a konkrét márka a lényeg, hanem az elv, remélem átjött mindenkinek :B )

    (#7013) kardkovacsi
    ELMŰ-nél ez normális, sőt, régen 63eFt volt.

    (#7012) MrZed001
    Az, hogy mennyit lóghat túl a sín az utolsó alátámasztási ponton több dologtól függ. A legfontosabb maga a sín! Abból nagyon sok fajta van, és bizony van olyan (jó pénzért), ami bírja a két alátámasztási pont közötti 5m-es átfeszítést is. Általában a kivitelezők háztetőre 1-1,3m-est szoktak használni. A túllógás nyilván ennél mindig kevesebb lehet, de pl. ha szélső alátámasztó pont mellett sűrűbb az alátámasztások száma, akkor merevebb lesz a lelógó rész is. (Remélem érthető, ma nem nagyon megy a fogalmazás...)
    Amúgy minek a polimer hullámtető? Meg lehet csinálni a napelemet vízzáróra is, nekem az egyik tervezem, hogy ha végre kiszabadulok a panel fogságából, akkor csinálni fogok egy ilyet magamnak pl. terasz felé, és frankón lehet ücsörögni majd alatta.

    (#7009) exabit
    A hálózati feszültség függ a trafótól lévő távolságtól is, de pl. ha már túl magas a fesz., a szolgáltató tud csapolni a trafón, és akkor újra jobb a helyzet. Persze ezt nem lehet a végtelenig játszani, mert akkor meg éjszaka nagyon alacsony lesz a fesz., és pl. megállnak a hűtők! (Van konkrétan ilyen esetem.)

    (#7008) jbnd-007
    Ha elég ideje olvasod a topikot, akkor láthatod, hogy mindig bíztam az előreláthatóságban, és hogy ha szavahihető helyről jön az infó, akkor az tényleg úgy is lesz (lásd pl. 0%-os adó jövője, vagy a 2024-es szaldó-kivezetés). De a be nem jelentett, előzetes egyeztetés nélküli hirtelen bejelentésekkel még én sem tudok mit kezdeni, és csak pislogok, mint hal a szatyorban...

    (#6999) MrZed001
    Igen, ez az egyik legfontosabb részlet, amit sajnos a média elhallgat: még semmi pontosat nem lehet tudni!

    (#6997) kardkovacsi
    Napelemhiány mindig van. Néha jobban, néha kevésbé, ez ilyen szakma, és kis hazánk igazán nem nagy felvevő piac globális szinten, még a KÁT/METÁR erőművek gombamód szaporodásával sem ;)

    Most ennyi fért bele, beteg a gyerek, megyek, és kiveszem a részem...
    Ha valakinek nem válaszoltam valamire, jelezze bátran (pl. a korábbi komment belinkelésével), igyekszem pótolni, de most nem tudok visszább olvasni!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz canniball #7019 üzenetére

    Semmi nagy történet, csak valami ilyesmi, ha terasz felé, vagy valami hasonló, csak önálló, ha pl. kerbe!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz MrZed001 #7021 üzenetére

    No, asszem mindketten félreértettük egymást. Én azt hittem oldalirányba akarsz tovább menni, nem fel/le! Én azt hittem 3 sorba elfér nálad soronként 4 panel (összesen 12 panel), és melléjük tennél még jobbra és/vagy balra a sín hosszabbításával egy olyasmi kocsibeállón, amit linkeltél.
    Ház tetősíkjából kilógó napelem amúgy mindig extrém eset, és külön szélterhelés-számítást igényel (én olyat pl. nem is tudok csinálni)! Ha a tetősíkból lefelé lógsz ki, az más, ott jellemzően a szél vákuumhatása sem olyan extrém (attól függően nyilván, hogy mennyit lógsz le), viszont ott a napelemek a meglévő ereszt konkrétan kitakarják, és sok csapadék kerül az eredeti nyomvonalán kívül (már ha így mondják ezt).

    "Szóval alapból 1m-es sín darabokat szoktak használni, de van ami 5m-eres is?"
    Nem. A sínek jellemzően 6m körüliek (bár épp a mostanában megváltozott napelemméretek miatt változtattak a gyártók), és az 1-5m amit írtam az azt jelöli, hogy a 2 alátámasztási pont (pl. cserépnél kampó) között mekkora lehet a távolság!

    "le lehet szedni róla a poli-hullámtetőt"
    Ha ez egy meglévő dolog, akkor én biztos nem bántanám! De ha még nincs kialakítva, akkor meg tudsz spórolni vele anyagköltséget, és még a szellőzése is jobb valamivel.

    (#7022) MrZed001
    Mindkét napelem normál bypass diódás, semmi cella, vagy cellasor optimalizálás nincs benne! :N

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz canniball #7025 üzenetére

    Sosem csináltam még, és mivel a megbeszélt házvételt felrúgták, így nagyon úgy fest, hogy egy darabig még nem is lesz aktuális, így nem is ástam bele magam a részletekbe, de több megoldás is van. Ami legelőször volt, azt a megoldást nyugatról hozták be, és ahogy Te is írod, speckó szerelvény kell hozzá. Aztán jöttek az élelmes magyar kivitelezők, és ma már simán megoldják anélkül, csak méretpontosan kell kialakítani a gerendázatot hozzá. Álló napelemnél a napelemek között van a 2cm leszorító miatti rés, ott van a vízlevezetés, míg a sorok egymásra vannak engedve (közéjük még pasztát is tehetnek vékonyan).

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz MrZed001 #7027 üzenetére

    Az AE solar volt, ahol a Hot Spot Free modult a magyar marketingesek cellaoptimalizáltra fordítottak... :W
    Mondtam már, hogy nem szeretem, amikor a marketing-bla-blában hülyének nézik az embereket? :D

    Amúgy volt itt már korábban szó róla, akkor sem voltam jó véleménnyel, aztán a Tisztaenergiák csapata le is tesztelte, ők is megmondták a tutit, hogy miért rossz egy cikkben. Végül írtam talán pár sort, hogy a TE cikke is túlnyomórészt csak marketingfogás, de hát ilyen ez a popszakma... Ha ráérsz, keress vissza! ;)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz MrZed001 #7029 üzenetére

    Árnyékos helyen Maxim panel kell, annál jobb nincs.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz #44448768 #7036 üzenetére

    Nem is tudtam, hogy modellezel is! ;]
    (A méretek mm-ben vannak ;) )

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz eumano #7057 üzenetére

    Szia,
    a kérdésedre a válasz: nem.
    A felhasznált energia előjele legyen mondjuk +, ebben az esetben a napelemes rendszer által előállított energia előjele - lesz. (Fordított számolásnál nyilván fordítva.)

    Értsd helyesen:
    Pl. egyszerre megy a sütő, a porszívó, a vasaló, és a hajszárító (elég multifunkciós az asszony), és ezek együtt fogyasztanak mondjuk 5kW-ot egy adott időpillanatban. Ekkor van neked 5kW-nyi áramigényed, amit normál esetben a szolgáltatótól vásárolsz. Aztán felteszel egy napelemes rendszert, és hideg van, fúj a szél, durván süt a nap, stb-stb, és épp termel 5kW-ot. Ebben az esetben a szolgáltatótól nem kell energiát venned (az adott időpillanatban), és mivel a teljese megtermelt energiát el is használod, nem is adsz el a szolgáltatónak energiát. Tehát a mérőórán az áramfelhasználásod pont 0 lesz, holott a valóságban épp 5kW. :K

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz eumano #7060 üzenetére

    Igen. :K
    Azonban ha jól sejtem, az elektromos autót rossz helyre rajzoltad, mert az is a ház hálózatáról vételez, hiszen az óra után (mért részen) van legfeljebb szétágaztatva, és 1f. órád van.

    (#7059) joghurt
    Eddig azért nem szóltam hozzá, mert picit másképp gondolkodom ebben a témakörben is, mint a legtöbben. Én 100%, hogy nem fizetnék gar.hosszabbításért ennyi pénzt. Az más kérdés, hogy hogy a legtöbben 2+3 év teljest kérnek, ami rendben is van, és én meg 2+5-re regisztrálnék, de ugye nekem nem kell kiszállási+munkadíj költséget fizetnem... (Ezért is maradtam inkább csendben.)

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz eumano #7065 üzenetére

    na, hogy én se maradjak ki a sorból, még 2012-ben csináltam egy Móricka-rajzot (most csak átírtam a vízjelet), amikor még kizárólagos Growatt forgalmazó voltam! :B

    A dugalj a képen nem más, mint a fogyasztók összessége, legyen az porszívó, vagy épp elektromos autó.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz turistakolbi #7067 üzenetére

    bazz, rossz rajzot tettem be! :DDD
    Amúgy aki egy kis csipkelődést nem visel el, az nyugodtan mondja le az internet-előfizetését, szóval itt biztos senki nem lesz pár ártatlan (on topic) poénért vegzálva, nyugi! ;)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz canniball #7069 üzenetére

    DC/AC dobozok, talán Schneider Kaedra katalógusból. Ezekben vannak a sztringenkénti olvadóbetétek, a túlfeszültség elleni védelem, és az AC kapcsoló (nem azonos a főelosztóban lévő kismegszakítóval).

    (#7071) dionaea
    Semmiképp sem fogadnám el a helyedben! A SolarEdge rendszer jóval drágább, ami nem véletlen! Magasabb műszaki tartalom, ami magában foglalja a napelemenkénti teljesítmény-optimalizálást, és a napelemenkénti monitoringot is, hogy csak a két legfontosabbat említsem, de a garanciaidő is alapból hosszabb! Azt tanácsolom ragaszkodj ahhoz, amire szerződtél!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz dionaea #7073 üzenetére

    Legyél kedves pontosan leírni a részleteket. Milyen napelem, milyen optimalizáló, milyen inverter szerepelt az ajánlatodban? Mit szeretnének ehhez képest? Van-e változás a napelemben?

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz dionaea #7075 üzenetére

    Azért írtam, hogy legyél kedves pontosan leírni a részleteket, mert félinfókból tökre nem tudok érdemben segíteni.... :(
    Először ezt írod:
    "A garázsra került volna ami é-k i tájolású eredeti terv az volt hogy 9 panel egyik 9 a másik oldalra került volna."
    Nem tudom hogy mit jelent az "é-k i tájolás", pláne, hogy a 2 oldalára kerültek volna a panelek. Most akkor merre néz a tető? Hány fokos a tető dőlésszöge? Egyáltalán hogy néz ki egy "é-k i tájolás", aminek 2 teteje van? Nincs egy fotód? Egy Google Maps műholdfelvételed? Egy Móricka rajzod akár Paint-ből?

    Következő kommentben a kivitelező már "K-NY tájolást" ír, ami sokkal általánosabb, mint az é-k, de ő ugye a kivitelező, aki azt írja le, ami neki jó. Ezért is kérdeztem!
    Aztán ahogy (#7081) dranga > dionaea (#7073) is írta, a kivitelező vagy hülye, vagy hazudik! Egyrészt nem értem, hogy miért a P404-et választja, és miért nem a P370-et? Ez van raktáron? Másrészt a P404-nek 1 sztringbe minimum 13 panel kell (de legyen 14, ahogy írja), ami még mindig kevesebb, mint a 18, ami Nálad lesz! Az oldalankénti bontás meg szimplán hülyeség, hát pont erről szól a SolarEdge! Konkrétan az a legjobb, ha több tájolást kell 1 sztringbe kötni! :W
    Azt már meg sem merem kérdezni, hogy a Fronius esetében 1, vagy 2 sztringbe kötnék-e? Mindkettő simán támadható...

    Mond szépen meg nekik, hogy tartsák maguk a szerződésben vállaltakhoz, mert ezzel (árcsökkentés ide vagy oda) Neked konkrétan csak rosszabb megoldást tudnak kínálni, mint a SE rendszerrel!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Kaci84 #7076 üzenetére

    "Kérdezi a napelem és inverter márkát milyent szeretnék" - ha nem tudod, hagyd üresen. Mondjuk úgyis mindenki azt fogja ajánlani, amit használ, kevesen veszik a fáradtságot, hogy megkérdezzék: miért azt jelölted be?

    (#7077) stickermajom
    Tök igazad van! :K Viszont azt sem szabad elfelejteni, hogy sokan úgy kérnek dolgokat, hogy lövésük sincs, hogy mit kérnek... ;)

    (#7078) Kaci84
    Kell az optimalizáló? Szeretnél napelemenkénti teljesítmény maximalizálást? És monitoringot? Ha igen, akkor SE. Ha nem, akkor Fronius, vagy Huawei. A SAJ nálam továbbra is homály zóna, nem ismerem eléggé ahhoz, hogy ajánlani merjem. Growattból is csak a régieket ismerem, az újakat már nem (mondjuk ott az importőrt viszont bár ne ismerném)
    Napelemekről pedig már vagy 100x leírtam, hogy mi az én álláspontom. Amúgy meg minden telepítő szerint az a jó, amit ők használnak. Dranga pl. azért dícséri orrba-szájba a Longit, mert ő azt használ. Ettől se jobb, se rosszabb nem lesz persze!

    (#7080) canniball
    Fotózd le, és küld át, aztán jól kiokumuláljuk majd! :DD

    (#7083) Kaci84
    "fenéből tudjam hogy drága vagy olcsó" - ezt is számtalanszor leírtuk már: Ft/kWp egységárat kell nézni, és össze lehet hasonlítani.
    "Vagy egy másik panelből ráférne több. Vagy egy másik lehet azonos méret mellett nagyon kWp-tud." - erre valók az adatalpok. Én sem vagyok csodabogár, én is mindig keresek adatlapokat, amikor valakinek segítek. Gondolj csak bele, hogy hány adatlapot nézek át csak azért, hogy Nektek érdemben válaszoljak? Amikor valaki elküld 5 ajánlatot 5 napelemmel, és 5 inverterrel? Nem véletlen, hogy munkaidőben nem szokott időm lenni érdemben válaszolni! ;)
    Szerencsére az internet és gugli világában élünk, így a méret, és egyéb dolgokra Te is könnyen találsz választ! De ha nem, akkor sincs baj, azért van ez a fórum, hogy segítsünk egymásnak! Csak lécci-lécci, konkrét kérdéseket tegyetek fel, mert nagy általánosságban, minden lehetőséget kivesézve válaszolni egyszerűen nincs időm! Ami válaszokat nektek 3 perc elolvasni, azt nekem 1 óra megírni (ez a komment pl. 30 perc volt), és bár nagyon szívesen segítek mindenkinek, de azért mást is szeretnék csinálni a szabadidőmben...

    Szólottam, uff! :DDD

    [ Szerkesztve ]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz dionaea #7089 üzenetére

    Szerencsére olyan világban élünk, ahol a kivitelezőket kiszolgálják a nagykerek, és szívesen adnak el nekik SE invertert is ;)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kicsi kecske #7092 üzenetére

    Cella optimalizálás valójában nincs. Az egy magyar marketing találmány.
    A MAXIM az cellasor optimalizál (a napelemen belül vannak a cellák, azt osztja 3 részre), és árnyékos tetőre ez a legjobb megoldás.
    A SolarEdge, a Tigo, a Huawei megoldása napelemenként optimalizál. Ezek is jók rányékra, de a Maxim egy picit jobb, mert az napelemen belül 3 területet optimalizál, az SE és társai pedig 1 napelemenként. Viszont ezek sokkal jobbak olyan esetben, ha a napelemek más-más irányba néznek!
    Nincs árnyékod? Nem kell Maxim. Minden napelem egy irányba nézne? Nem kell SE (Tigo, stb). Nem szükséges a napelemenkénti monitoring? Megint csak nem kell SE.
    Egy hagyományos sztring inverter ezen esetekben tökéletes. Ha később mégis kell valami, akkor pl. egy Fronius (vagy Growatt, vagy SAJ, vagy akármi) mellé tudsz még mindig Tigo-t tenni. Ha kellene mégis monitoring, akkor a Tigonak is van olyan megoldása - nyilván jelentős felárért (sosem használtam még).

    (#7093) Semin
    1 fázisra maximum 5kVA (5kW) névleges AC csatlakozású invertert lehet csatlakoztatni. DC oldalon persze lehet ennél több, tehát ideális déli tájolás esetén is mehet rá 6kWp napelem, de egy K-NY tájolású 60°-os tető esetén simán mehet rá akár 8-10kWp is!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz dionaea #7106 üzenetére

    Az összefoglalóban van ilyen grafikon, ott láthatod a keleti és nyugati oldal feszültségét és áramerősségét is (a kettő szorzata pedig a teljesítmény). Ez egy viszonylag lapos tető, Nálad a két "púp" jobban eltávolodik majd egymástól. Azonban Neked mindössze 9 napelem jut egy munkapontra, ezért piszok alacsony lesz a feszültséged! A Fronius ugyan megoldja ezt egy Boosterrel, de az közel sem olyan jó, mint ha simán egy SE rendszerre lenne kötve (1 sztringbe)!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz #44448768 #7109 üzenetére

    az SE mindig is drága volt, ez nem kérdsése. Azonban itt arról van szó, hogy van egy elfogadott ár és hozzá egy műsaki tartalom, ami történetesen SE.
    Jobb műszaki tartam ide az SE? Igen. Ez szerintem vitán felül áll.

    ...és akkor még nem beszéltünk arról, hogy a Fronius mennyivel kevesebb garanciával bír, és hogy a 9 napelem/munkapont miatti booster vajon mennyivel rövidíti annak az élettartamát?

    Azt hiszem a fórumon aki visszaolvas elég egyértelműen láthatja, hogy alapvetően Fronius párti vagyok, azonban az sem csodagyár, és nem mindenre az a jó megoldás, ahogy jelen esetben sem az a legjobb. Ha pedig árelőny miatt szeretne valaki (és itt nem a kivitelezőre gondolok) visszavenni a műszaki tartalomból, akkor 9 napelemes sztringre ott van a SAJ, vagy bármely más gyártó.
    Amikor nem javaslok 300V sztringfeszültségre 1000V invertert, azt leginkább nem az 1% hatásfok különbség miatt szoktam csinálni. Nem véletlen, hogy a Gen24-nél a "kis" inverterek már nem 1000V-osak! ;)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz amargo #7118 üzenetére

    Írd ide nyugodtan, biztos lesz, aki örül neki! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kicsi kecske #7124 üzenetére

    Ha jól tévedek, akkor MFB hitelt ha megkapod, utána kérhető 6 hónap halasztás! ;)
    Remélem jól tévedek! :B

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Fifi #7127 üzenetére

    Tudtam én, hogy láttam valami fél évet! Látszik eléggé futólag görgettem csak át anno... :D

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Kaci84 #7135 üzenetére

    Először is kérlek legyél olyan kedves, és olvasd el az összefoglalót. Elejétől, a végéig. Ha valami nem tiszta benne kérdezz rá, segíeteni fogunk! Nincs hülye kérdés, csak legfeljebb rosszul fogalmaztam meg valamit, ami nem mindenkinek egyértelmű.
    Másodszor legyél kedves (az összefoglaló elolvasása után) elolvasni a topiklakók által Neked írt válaszait, tényleg sok segítő választ kaptál. Ha valami ebben sem tiszta, még mindig szívesen segítünk!
    Harmadszor pedig érdemes elolvasni a másoknak írt válaszokat is, mert azokban még több, és az összefoglalónál jobban kifejtett infókra lelhetsz! Megtalálod pl. hogy mi a különbség a Maxim, a SolarEdge, és a sztringinverterek között! Ebből már legalább sejthető, hogy Neked melyik lesz a jó! Ha van ötleted, akkor bátran írd le hogy pl. "arra gondoltam, a 2 tető nem lesz elég, kell még álvány is, és ez már 3 munkapont volna..." - ez már egy konkrét kérdés, de ahhoz, hogy ezt fel tudd tenni, el kell olvasni, amiket korábban írtam.

    "hogyan várjátok el, hogy megfelelő kérdéseket tegyen fel a témával kb 1 perce ismerkedő ember"
    Sehogy. Aki 1 perce ismerkedik a témával, annak bozony olvasnia kell. Sajnos sem helyetted, sem más helyett nem tudok olvasni. Ha valami nem tiszta elsőre, olvasd el még 2x! Nincs ezzel sem semmi baj, én van, hogy valamit 3-4x is elolvasok, ha tőlem idegen témáról van szó, és fontosnak érzem, hogy megértsem! Néha lassan, tagoltan, hangosan fel is olvasom, mert csak úgy megy. Ha meg kell valamit érteni, akkor semmi sem tabu!

    "Ha a User nem tudja mihez kötni, mert nem tudja mi az akkor nem biztos, hogy meg tudja jegyezni."
    Csak ismételni tudom magam. Olvasni kell, az nélkül nem megy sajnos.
    Egy példa: 6 évvel ezelőtt motorvásárlás előtt álltam. Sejtettem, hogy mit keresek, de nem tudtam mi lesz a nyerő nekem, a saját szempontjaim alapján. Kinéztem amikre gondoltam, felkerestem a márkatopikokat, és bizony éjszakánként 2-3 órákat olvastam kezdve olyan kommentektől, amik már 10 évesek voltak, egészen a frissekig! Mi lett az eredménye? Tudtam, hogy milyen motort akarok, milyet nem, és bár már eladtam az Aprilia Pegaso-mat, de a mai napig szoktak segítséget kérni kifejezetten tőlem, mert a típusismeretem nem áll meg abban, hogy tudom hány lovas, hanem ismerem a legtöbb idehaza előforduló típushibát, a motor gazdáját, és a hiba elhárításának módját is sokszor! De ehhez szó szerint heteken keresztül olvastam a hasznos, és haszontalan kommenteket!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Kaci84 #7143 üzenetére

    Eskü nem értelek... :(
    Van egy háztetőd DK+DNY tájolással, ami árnyékmentes. (#7036) dranga és dranga (#6967) meg is rajzolta, sőt, még napelemekkel is beméretezte.
    Ehhez a tetőhöz minek a SolarEdge? Ha csak a Dranga által folyamatosan nyomatott 370-es Longi panelekből indulunk ki, akkor van 30x370=11,1kWp napelemed! Ez fog termelni kb. legalább 13000 kWh energiát (nem számoltam ki PVGIS-el, de Te már tuti megtetted).
    Küldtél az MNNSZ oldalára ajánlatkérést, de azt is alig töltötted ki. Még csak várost sem adtál meg, hogy szerencsétlen hülye telepítők pl. Szegedről, vagy Debrecenből ne adjanak ajánlatot, vagy ha igen, akkor bele tudják számolni a kiszállást. Telefonszámnak meg a +36001234567 számot adtad meg, nehogy valaki valamit is kérdezni tudjon. Oké, hogy a legtöbben a saját cuccukat nyomatnák, de így esélyük sincs kérdezni, kommunikálni (e-mailben csevegni a legtöbben nem érnek rá; én viszonylag gyorsan gépelek, de így is a gépelés viszi el a legtöbb időm)!
    Az össz infó, amit megadtál, hogy 600eFt az éves fogyasztásod, ami kb. 16000 kWh/év fogyasztást jelent, de ezt nem muszáj 100%-ban kiváltanod! Ha a fenti példából indulunk ki, akkor maradna éves 3000 kWh fogyasztásod, amit napelemmel nem tudsz kielégíteni. És? Legalább tuti nem lesz túltermelésed!
    Plusz már az ajánlatkérőben is csak SE rendszerre kérsz ajánlatot, de továbbra sem értem miért? Oké, én elfogadom, hogy azt szeretnél, simán elfogadható érv, pl. hogy szeretnél napelemnkénti optimalizálást, alapból 12 év garanciát, és ha ügyes vagy, a 20 évre bővítést is bele tudod alkudni az árba, és a panelszintű monitoring is tök jó dolog. Ha egyszer kiszabadulok végre ebből a nyavajás panelből, akkor nekem is ez lesz, hiába vagyok Fronius párti, igaz, én vagy 5 különböző panellel valósítanám meg, hogy tudjak ismét saját teszteket végezni, de ha nem, akkor is számmániás vagyok, és csorgatom a nyálam a panelenkénti monitoringra, de én extrém példa vagyok, tegyünk is inkább engem OFF-ba.
    Komolyan kíváncsi lennék, hogy milyen ajánlatokat kaptál ezek alapján? És mennyit? Külön érdekes lehet, hogy a sok ismeretlen tényezőt ki hogy vette figyelembe, vagy egyáltalán küldenek-e ajánlatot ilyenkor? Biztos sokan vannak, akik simán dobnak egy sablon ajánlatot. Talán még SE-től eltérő tartalommal is kaptál dögivel. Szerda 10:00 körül ment ki a tagválalatoknak az ajánlatkérésed, ennyi idő alatt már tuti küldött aki akart.
    Viszont akkor látnod kellett árakat sima, és SE rendszerre is. Mit tapasztaltál? Milyen ajánlatokat kaptál? Milyen műszaki tartalommal? Milyen árakkal? Hogy rendezted őket? Milyen szempontrendszert állítottál fel? Pl. nekem nagyon sokat számít az ajánlat formája is, nem csak a műszaki tartalma, mert sokat elárulhat egy-egy cégről.
    Legyél már olyan kedves, és összegezd a tapasztalataid!
    (Én most hétvégén alig leszek gépközelbe, de tele van a topik segítőkész emberekkel, akik biztos szívesen segítenek, de ha nem sikerül, hétfőn, vagy kedden éjjel igyekszem visszatérni a Te rendszeredhez is.)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz redingitell #7152 üzenetére

    A kivitelezőnek igaza van, ha egy oldalra rakja, és 1 sztringbe köti, az az inverter szempontjából a legjobb! :K
    Nem mellékesen neki is jobb a tartószerkezet, és a kivitelezés egyszerűsége szempontjából...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz dfeco #7151 üzenetére

    Huhh, ez egy igazán szép kihívásnak tűnik! :D
    Cserepes a tető? Vannak esetleg olyan fotóid, amin meg lehet számolni a cserepeket? Az alapján lehetne beméretezni, és megmondani, hogy egyáltalán mi fér fel a tetőre!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kardkovacsi #7155 üzenetére

    Azt ugyan nem tudom, hogy miért így csinálták, de ha megnézed, az utolsó rögzítő kampó csavarja feljebb van, mint az utolsó előttié...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz gootibi #7248 üzenetére

    Hali,
    mint ahogy azt a kivitelező is mondta, és itt is többen írták, az 5 paneles sztring nagyon kevés, hiába a 2x1m-es panel (ami egyébként erőművekhez lett kitalálva, ezt mutatja az 1500V) viszonylag magas Voc és Vmpp paraméterei.
    Ha 13 panelből 5-re rakatsz Tigo-t, akkor már megkérdezném a kivitelezőtől, hogy mennyibe jönne ki ugyan ez SolarEdge rendszerrel? Onnantól minden paneled optimalizálva lesz, az optimalizálás ráadásul egyel jobb is, mint Tigo esetén, minden napelemed monitorozva lesz, és a garanciád is 12 évről indul! Ilyen esetekben még kis felár mellett is megérheti! Én ahol tudom kerültem a SolarEdge alkalmazását az extra felár miatt, de van, amikor egyszerűen jobb, érdemes átgondolni, és utána dönteni!

    (#7256) dfeco
    Nálad hasonló a helyzet, csak itt a 3 tájolás miatt lesz az SE rendszer - már ha egyáltalán szükséged van ennyi felületre! Ha jól emlékszem, viszonylag alacsony (3-4000kWh) fogyasztásod van, így bőven elég lehet 1 vagy 2 tetősík kiaknázása.
    A déli tetőd ha 4,5m széles, és 5,6m magas tetősíkot nyújt, akkor oda egymás mellé el tudsz rakni 4 napelemet, egymás felé (60/120 cellás esetén) 3 sorban, az 12 napelem, ami még 330Wp teljesítmény esetén is 3960Wp, amit egy 1 fázisú, akár 1 munkapontos inverterre kötve is simán jó, és még a betápodat sem kell abajgatni a szolgáltatónál.
    Más kérdés viszont, hogy a kinyúlások mennyire árnyékolnak? Szerencsére remek helyismerettel rendelkezel, és simán meg tudod nézni, hogy reggel/este hogy alakul az árnyék! ;)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz dfeco #7267 üzenetére

    SE rendszerre akkor van szükséged, ha mind a 3 tetősíkor (5 tetőfelületet) szeretnéd használni. Ha csak a délit, akkor az egy "felesleges luxus". Az árnyék reggel 7-8-ig termelés szempontjából kb. irreleváns (télen/nyáron ez más természetesen).

    (#7268) gootibi
    Sosem vettem még Maxim panelt, de hogy ennyivel drágább, az meglepett! Ekkora felárért már SE rendszert kapsz, és azért az sok extra funkciót tud - bár kétségtelen, hogy az árnyékhatásra jobb a Maxim, de a többi dolog miatt én akkor is a SolarEdge mellett döntenék.
    Amúgy nem 2 panelről beszélünk, hanem 5 panelről, mert úgy tudod jól összekötni a napelemeket 1 sztringbe.
    Az, hogy a napelem erőművekhez van kitalálva nem jelent semmit normál esetben. Erőművi telepítésnél jöhetne jól az 1500V-os rendszer, viszont ott minden egyéb komponen (védelem, inverter, stb-stb) olyan piszok drága még, hogy nem éri meg. Talán pár év múlva majd...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz gootibi #7271 üzenetére

    nem kell az egész körre rakni, elég az érintett panelekre. Viszont nálad 5 Tigo kell, mert az az 5 van más tájoláson, mint a 8. Szerencsére a 2 árnyékos paneled benne van ebben az 5-ben. Maxim panel a 2 tájolás miatt amúgy sem lett volna ideális, én ezért javasoltam, hogy SolarEdge rendszerre kérj árat, hátha. De az SE drága, tehát simán lehet, hogy a Fronius + 5 Tigo olcsóbb lesz, mint a komplett SolarEdge, de az SE műszakilag egy fokkal jobb, van napelemenkénti monitorozás, optimalizálás, és jóval több garancia, mint Froniusra - már ha ezek a szempontok valakinél számítanak! ;)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz gootibi #7273 üzenetére

    Nincs miért bocsánatot kérned, azért van a fórum, hogy kérdezzünk! ;)

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz dfeco #7275 üzenetére

    Dranga nagyon szépen kiollózta korábban, hogy ne kelljen visszakeresni belinkelem én is az ő képmetszését az adattábláról:

    370Wp-ig a SolarEdge P370 lesz a jó optimalizáló, ami ugyan itt nem szerepel, de a felső sorba tartozik, hisz ez a P350 utódja.

    Te esetedben tehát ha csak egy felületet fogsz használni, akkor elég az 1f. inverter, és ott minimálisan 8db P370-re lesz szükséged, de ugye Nálad 12 napelem fér el a déli tetőn. Ha több felületet szeretnél, akkor a fő kérdés, hogy mennyi napelem lesz, és az hány fázison?

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Elemental #7283 üzenetére

    Kicsit szomorúan olvasom, hogy pár éve olvasod a topikot, mégis fogalmatlannak vallod magad. Ez ilyenkor mindig picit az én kudarcom is. :(((
    Az mnnsz.hu ajánlatkérésnek jó, de én előtte mégis azt javasolnám, hogy olvasd át még egyszer az összefoglalót, és kérdezz rá bátran arra, amit nem értesz! Nincs ezzel semmi baj, mindenki más területen jó (nekem pl. van gazdasági végzettségem is, mégis tök hülye vagyok a könyveléshez, de orvosnak még pocsékabb volnék), szóval kérdezz bátran rá bármire, igyekszünk majd átfogalmazni! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz dfeco #7286 üzenetére

    Igen, bár a mértékegységek finomítást igényelnek! ;]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kardkovacsi #7288 üzenetére

    Ha nem akarsz kalkulátorokkal vesződni, akkor 1,15-el szorozd meg az STC szerinti Voc-t (STC 25°C-ra számol, és -5°C - -15°C között szokás számolni üresjárati feszültséget).

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kicsi kecske #7293 üzenetére

    sietek, ezért csak 2 gondolat:
    1.) a 72 cellás modulok mérete 2m x 1m, tehát hiába kell belőle kevesebb, helyigénye ugyan annyi.
    2.) a feszültség viszonyag fix, amint megjelennek a napsugarak már megvan, és utána csak a melegedés miatt csökken valamennyit (lásd összefoglaló grafikonja), tehát ettől nem kell félned.
    A többi részletre ma nem lesz időm, talán majd a többiek reagálnak! :R

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kardkovacsi #7305 üzenetére

    a déltől 20 fokot ugyan honnan veszed ideálisnak? :F :Y

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kardkovacsi #7309 üzenetére

    Ja, így már értem, erősen félreérthető volt...
    A 37° poli, vagy mono esetén jött ki? ;] Az ország mely pontján? ;] Félcellás, vagy PERC technológiát már meg sem említem! ;]

    Érdemes inkább figyelembe venni a tető bekerülési költségét, hiszen 25° és 35° között jelentős felületkülönbség van, ami anyag és munkadíj szempontjából nem mindegy, napelemes termelésben viszont már nem olyan jelentős a különbség!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Ma egy kifejezetten érdekes dologgal találkoztam, gondoltam megosztom Veletek! :K
    Egy SolarEdge rendszernél feltűnt, hogy egy napelem gyengébben termel, mint a többi. Nem vészesen, de köszönhetően a grafikai ábrázolásnak szemmel láthatóan!

    (A kép felbontásáért elnézést, tegnap készítettem, valamiért nagyon leromlott a minősége, talán majd csinálok egy jobbat, de szerintem a lényeg így is látszik.)
    Nézegettem már pár napja, és mivel eső után sem javult (nem szennyeződés okozza), szóltam, hogy szerintem az egyik napelemetek egyik diódája folyton zár, mert pont 66%-át hozza, mint a többi napok óta. Amúgy ez még látványosabb a kistérképen a jobb felső sarokban! (Egyébként a helyszínen az egész napos domborzati vándorárnyék miatt lett SE rendszer.) Persze megkértem őket, hogy ellenőrizzék, van-e rajta szennyeződés, de természetesen nem volt.
    Most kimentem hőkamerával a kezemben, és meglestem a félcellás monokristályos napelemeket, és egyértelműen látszik a készített képeken is, hogy mi a baj. Amitől viszont tök érdekes lesz, az maga a félcellás hőképe! :)

    A hőképek valamelyest csalókák (pláne a napelemek tetejénél), amit a kép készítési szöge eredményez, az ideális felvételt közel merőlegesen kellene csinálni, de ez a helyszín adottságai miatt nem lehetséges.

    Láttam már sokszor diódahibás panelt, de félcellásról most először készítettem hőképet, és nekem nagyon érdekes ez a létrafokos melegedés, mert konkrétan minden 2. cella melegszik, ami nyilván a fizikai kötésnek köszönhető, de valahogy eddig ezen sosem agyaltam még, hogy hogy valósul meg ez a gyakorlatban! :B

    Kövezzetek meg, de én szeretem az ilyen apró érdekességeket! :D

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz kardkovacsi #7339 üzenetére

    Nem, ez nem hotspot, ez diódahiba.
    A panelt cserélni kell, mert a névleges 340Wp helyett csak 2/3-ad teljesítményt tudna!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Rolly #7341 üzenetére

    Igen. Kérdés, hogy 20 év múlva meglesz-e még a gyár... :DDD

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    Srácok, fejezzétek már be a butaságokat...

    2024-ig aki létesít napelemes rendszert, az szaldós lesz, míg meg nem változtatja a szerződését (2024.01.01 után)! Pont. Nincs itt semmi változó dolog venne!

    Ez alól egy új kivétel van: aki igénybe akarja venni a még ismeretlen részletekkel bejelentett 30-40%-os állami támogatást!

    Ha a következő választások után a független kisgazdapárt lesz a kormány kétharmaddal, ez akkor is így lesz! Fejezzük be a rémhírek terjesztését, meg önnön pesszimista világképünk kivetítését...

    Megint vagy 50 olyan komment van, amire szerettem volna válaszolni, reagálni, de ilyen felesleges butaságokkal hergelem magam, és építő dolgokra már nem marad kapacitásom... :(((

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz agyarka #7385 üzenetére

    Pedig igaza van! A 2.8.0 nem más, mint a 2.8.1, a 2.8.2, és a 2.8.3 összesítése. Csak legfeljebb nem jelzi ki Neked az órád...

    (#7382) agyarka
    Jó, akkor Te köss rögtön bruttó elszámolásos szerződést, és akkor legalább nem kell tartanod a változástól....

    "Adás- vétel, öröklés szintén új szerződés kötéssel jár" - igen. És? Veszel/örökölsz egy házat, amin van napelem. Ne reklamálj, hogy új szerződést kell kötnöd, hanem örülj, hogy van... ;]

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz agyarka #7400 üzenetére

    huhh, még nem ittam meg a kávém, de megpróbálom átfogalmazni.
    Vételezett energia:
    1.8.0=1.8.1+1.8.2+1.8.3
    Visszatáplált energia:
    2.8.0=2.8.1+2.8.2+2.8.3

    A .1 .2 .3 a három fázis külön-külön, míg a .0 azok összesítése.
    Amikor az inverter azt mondja, hogy előállított pl. 1 nap alatt 25kWh energiát, és a 2.8.0-n csak 20kWh energia jelent meg, akkor a különbözet a ház fogyasztása.

    A Te példádra kitérve (fogy a kávém, kezdem érteni a problémád) van egy pl. 5kWp 1f. rendszer, ami déli -30° tájolású, 43° dőlésszögű. Az inverter szerint 6500kWh-t állított elő, azt az L3 fázisra adta le, ahol nincs semmi fogyasztó, mégis az órán a 2.8.0 csak 5000kWh-t mutat?
    Amúgy egy ilyen nem ideális tájolásnál az 1300kWh nagyon erős eredménynek tűnik! Az inverterek szoktak hazudni, mert a DC lehozott energiát szokták mérni, de ennyit nem hazudna sosem! Vagy van valami fogyasztó az L3-on, vagy valamit rosszul adminisztráltatok.
    Tök jó volna a .1.2.3-at külön-külön is megnézni, de érdemes volna az SE kijelzőjéről is leolvasni a dolgokat, nem csak a webfelületről! Igen, a kijelző nélküli SE-nek is van kijelzője, csak épp virtuális, amit a telepítő tud leolvasni!

    Mindenesetre én tuti végeznék teszteket!
    Néznék napi és heti adatokat, illetve keresnék fogyasztót az L3-on! Hasonlítsd össze az SE és a mérőóra számait, és dokumentáld! A hiteles mérőóra csak nagyon-nagyon ritkán hazudik! Az elmúlt 8 évben 1x találkoztam ilyennel. Az már többször előfordult, hogy egy fázist rosszul kötött be a szolgáltató az órába, tehát a fogyasztást termelésnek, a termelést fogyasztásnak mérte, de még ez sem sűrűn fordul elő!
    Én talán úgy állnék neki, hogy áramtalanítanám az L1 és L2 fázist, majd egy fáziscerkával ellenőriznék konkrétan mindent a lakásban. Megnézném az összes konnektort is, hátha van egy vagy több dugalj, ami L3-ra van kötve, és pl. a porszívó időnként oda van bedugva, vagy a garázsban, műhelyben, stb. valami szerszám, amit csak ideiglenesen használtok.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz Piftuka #7429 üzenetére

    Hogy mennyit számít a napelem feltétele után az általa adott árnyék, azt kiszámítani energetikus tudja minden tényező figyelembe vételével. Arról viszont, hogy az életben mennyit számít, arról gyakorlati tapasztalatom 2 forrásból is van (egyik a legjobb barátom, másik egy ügyfelem)! Mindketten több évig éltek tetőtérben napelem előtt, és több éve élnek napelem telepítés után, és mindketten a legnagyobb nyári melegben olyan 3-5°C-al alacsonyabb szobahőmérsékletről számoltak be, de persze egyikük sem mérte egzakt módon, "csak" ott élnek életvitelszerűen. Az ügyfél egyébként kifejezetten hálás ezért, mert ő eredetileg a garázsa tetejére szerette volna tenni, és én beszéltem le róla (Dunavarsány - ez is van már vagy 5 éve biztos).
    Ha nem erre gondoltál, akkor kérdezz bátran! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz MrZed001 #7434 üzenetére

    Remélem lassan eljutok odáig, hogy elolvassam a cikket, amiről beszélgettek, addig engedd meg, hogy pusztán bele-vau-vau szinten kiragadjak pár dolgot, ami lehet, hogy a cikk elolvasása után nekem is kiderül, hogy nem is releváns, ha így van, akkor sorry! :B

    Abban a megtisztelő helyzetben vagyok, hogy az EON-tól engem kerestek fel nagyméretű akku-parkok létesítésével kapcsolatban. Ők szeretnék ezzel tehermentesíteni a hálózatukat leginkább olyan vonalakon, ahol több napelempark is van (ezért is hozzám fordultak - meg mert ismerem a kisfőnököt :DDD ). A tehermentesítés nyilván a napközbeni csúcstermelés mellett hálózati kapacitások bővítésére is szolgálna, de ami még fontosabb, hogy a hálózat stabilizálására is, és meddőkompenzálást is el tudnak vele érni! :K
    Tehát egy mozdulattal nem csak egy dologaban tudnak javítani, így meg aztán tuti a buli!

    Viszont a lakossági rendszereknél a decentralizálás (aminek én mindig is nagy híve voltam) nem minden esetben csak előnyökkel jár! Van olyan rendszerem, ami kifejezetten kellemetlen hatásokat kénytelen elszenvedni, ugyanis nappal néha megvan a 253V, míg este leesik a hálózati feszültség 208V-ra is! :Y
    Ez persze több tényező együttes hatása, de maradjunk annyiban, hogy nem véletlenül van, amikor a szolgáltató nem enged 1 fázisra 5kW-ot csatlakoztatni...

    Most pedig rohanok vissza a dolgomhoz, mert az adminisztráció legszebb részéhez jutottam épp: a 30 park számlázását kell előkészítenem! :D
    Egy kis villám-statisztika szeptemberről:
    30 park, AC 14.722 kVA csatlakozás, DC 16.583,9 kWp névleges teljesítmény (több féle napelem, de csak Fronius ECO inverterek): összesen 2.314.561 kWh termelés szeptemberben (33,36 Ft/kWh KÁT áron).
    Pár másoknak kevésbé érdekes részlet (de nekem igenis fontos, és beszédes adat): az erőművek átlagosan szeptemberben 376 órán keresztül tápláltak vissza (üzemidő), 1 kWp napelem átlagosan 139,4 kWh energiát állított elő, és a parkok üzemeltetése során a vételezett energiamennyiség összesen 7276 kWh volt.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz LittleBoss67 #7540 üzenetére

    100x volt már itt téma. Nem fogsz ráfaragni. Aki 2024 előtt szerződik szaldóra, annak az is marad.
    Aki a jövő nyáron él a vissza nem térítendő pályázattal, és aki 2023.12.31 után szerződik, az nem kaphat szaldót.
    Ennyi a történet. Ha bővebben érdekel, keress vissza, kiveséztük már, sőt, még szolgáltatói állásfoglalást is találhatsz...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz dfeco #7588 üzenetére

    Legkorábban vasárnap éjjel tudok nekiállni, ha addig senki nem rajzol Neked! :B

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák