Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • warning19

    csendes tag

    válasz gereedigital #4865 üzenetére

    Szia,

    ezt a 3x12A-t szerintem gondold át. Ha van rá keret, inkább csináltass 1x25A vagy 32A, és 2x16A vagy 20A-t.
    A 12A terhelhetősége 2,7kW, erre már a tervezett invertert sem lehet felrakni, mert annak is 3x15A kell. A másik, hogy ha két nagyobb fogyasztó egyszerre menne egy fázison, például egy hajszárító és a bojler, azonnal leverné. Nehezen lenne élhető, és sok kompromisszummal járna. Ha szabványosításba, átalakításba kezdesz, érdemes megcsináltatni élhetőre a házat hosszútávon.
    A másik a tetőcsere. Én beszívtam, hogy nem fértek el a tervezett panelek, mert a tető 20 centivel keskenyebb volt, ezért másik, drágább panelt kellett vennem. Ha van rá mód, még a tetőcsere előtt nézd ki a paneleket, és ahhoz mérten alakítsák ki a tetőt, nehogy 10-20 centin múljon a végén, hogy drágább megoldást kell választanod.

    [ Szerkesztve ]

  • Rolly

    veterán

    válasz gereedigital #4867 üzenetére

    Anyuméknál nyugati tetőn van napelem (nekem eddig a keletin volt) kb 1-es szorzó lejön azaz ha 7200 Wp napelemet raksz fel arról illik lejönnie a 7200 kWh / évnek... Én SE párti vagyok de a te tetődhöz nem kell SE sőt szerintem a szükséges mennyiséget a tető egyik oldalára is fel tudják rakni van ott elég hely...

    Nem tudom mennyire túlpanelezhetők a Fronius inverterek, SE-nél 30%-kal azaz a 10-es inverterre lehet rakni 13000 Wp-t... szóval első körben számold ki a fogyasztásod:
    - mi lesz a bojlerrel (esetleg cserélitek hőszivattyú bojlerre vagy kitakarítjátok / karban tartjátok valószínű tele van vízkővel azért ilyen már)
    - inframaneles fűtésnél 1-es COP-t számolhat... ki kell számolni mennyi hőre van szüksége a háznak, klímánál átlag 3 körül lehet számolni. A hőmennyiséget könnyen meg tudod ha a korábbi évben ott laktatok és van egy teljes fűtésszezonnyi gázszámla mondjuk...

    Például nálunk 1000 m3 gáz fogyott / év (kb 10.500 kWh / év ha árammal fűtenék 1-es COP-val)
    - a melegvizet okosítottam, hogy ne állandóan legyen (így volt beállítva) hanem egy gomb megnyomásával a fürdőben 1 percen belül van a lenti konyhába 5-6 perc
    - a padlásra került + 10-15 cm szigetelés
    - fent az emeleten 3 szobába raktunk klímát amivel fűtünk
    - így most évi 500 m3 gáz fogy

    Ugye a fogyasztásunk 500 m3 gázzal csökkent (5250 kWh-val), viszont a 3 klíma 3+ COP-s így illetve a melegvíz optimalizálás miatt (4-7 m3 gáz / hó - azért tudom mert a bosch termosztát grafikonon jelöli :)). azaz a fűtésre az 500 m3 megsprórolt gázból csak 420 m3 jut azaza 4410 kWh

    A 3 klíma kb 3-as cop-t tud így kb 1470 kWh áram megy el pluszban a fűtésre a klímákkal

  • SHawk

    csendes tag

    válasz gereedigital #4867 üzenetére

    A 40% veszteség szerintem is irreális, itt megnézheted, hogy kb. mire számíthatsz:
    [link]
    A központi fűtés mivel lenne megoldva (gáz, villany, fa)?
    Illetve miért 2/3 nyugati, 1/3 keleti telepítés?

  • #44448768

    törölt tag

    válasz gereedigital #4867 üzenetére

    Az egyik fázis legyen jóval erősebb a többinél, szerintem.

    A 3 fázisra kellő megfontolás után (az egyidejú használat esélye-igénye!!! alapján)
    ellehet osztani a fix nagyfogyasztókat (főzőlap, sütő, BOJLER, FŰTÉS,szivattyú. stb.)

    Azonban az alkalmi használatúaknak is kell Amper.
    Akkor is amikor a fentiek éppen működnek (mikró, vízforraló, kávé/teafőző, konyahi kisgép, fűnyíró, barkácsgép, porszívó, mosógatógép,stb, stb.)

    Ésszerűbb ezért a 2x16+1x25 Amper lehetőség, a gyakorlatban.
    Az egyik fázison az +9 Amper jól jön a konnektorok számára amikről az alkalmilag használt eszközök tudnak működni.
    Sőt az 1x16+2x32 Amper is megfontolandó.

    A felára egy Ampernek 4572 Ft ... nem igazán vészes a 9...16 Amper plusz.
    A villanyra alapozott házba magamnak egyébként 2x20+1x32 Ampert kérnék manapság.

    ---

    Egy 10 kW-os inverter elvisz ezeken a tetőkön 12-14 kWp napelemet is.
    Ami akár 13000-16000 kWh napáram is lehet.

    Nincs szó 40% veszteségről a nyugati tetőn szerintem.
    De kalkuláld ki magadnak ezzel és kiderül :-)
    https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP

    Kezdésnek kattintás a helyszínre és aztán.

    Beállítások:
    System loss 10% (a 14% helyett)
    Building intgrated (a Free-standing helyett)
    Slope a tetőd lejtése
    Azimut a kép szerint (ahonnét a nap süti a tetőt)
    ...és aztán Visualize result.

    Az eredmény a bal-alsó részen lesz.
    Yearly PV energy production [kWh]:

    HA 1 kWp értéken hagyod az Installed peak PV power [kWp] adatot akkor az eredmény a keresett fajlagos kWh/kWp lesz a tetődön.
    Ha átírod a telepítendő kWp-re akkor meg a rendszertől várható éves összes kWh napáramot kapod meg azon a tetőrészen.
    Esetedben a két tetőre persze külön-külön kalkulálj és aztán add össze.

  • #44448768

    törölt tag

    válasz gereedigital #4865 üzenetére

    "azt mondták, hogy a rossz tályolás miatt 40% al több napelem kell Tehát 7200 kwp helyett Tehát 10080 Kwp. Hogy meg tudjam termelni éves szinten a jelenlegi fogyasztásom."

    Merre is van ez a helyszín?
    Valahogy kétlem ezt az állítást...

  • __Zs__

    tag

    válasz gereedigital #4865 üzenetére

    Szia!

    Én csak a bojlerre vonatkozóan szeretnék hozzászólni, segíteni. Mármint, hogy mennyire energiavámpír vagy éppen nem.
    Mi 5-en élünk együtt, és a gyerekeim - már nem apróságok - szeretnek sportolni, ebből kifolyólag sokat zuhanyozni + mivel lányok és hosszú hajuk van hajmosás is bőven van. A melegvizet egy "őskövület" 200 l-es Hajdú bojler szolgáltatja, ami 60 C-s vízhőmérsékletre van belőve. A bojlert 2 (max 3.) évente karbantartom (alj komplett lebontása, vízkőtelenítés, kábelek, tömítés cserélve).

    Szóval fentiek mellett a bojler több évre visszamenő havi vill. fogyasztása átlagosan 240 kwh.
    Figyelembe véve a saját melegvízhasználati szokásaitokat tudod eldönteni, hogy a ti bojleretek vajon sokat fogyaszt vagy sem. Persze ez akkor lenne egzakt, ha a bojler fogyasztása külön mérhető lenne.

    Ami biztos, hogy ha a bojler feleslegesen magas hőfokra van állítva, és a víz belőle meg kevéssé használva, akkor az adja a veszteség nagyját, hogy a felmelegített víz áll a tartályban és folyamatosan hül, ami ha magas a termosztát beállított értéke, akkor minden vízkivétel nélkül is hamarabb fog bekapcsolni, mintha alacsonyabb lenne a tárolt víz hőfoka. Ezt csak tetézi az a tény, hogy a fűtőszál bármikor fogyaszthat, hiszen nem vezérelt orán van.

    Illetve még egy dolog: a vízvételi helyek távolsága a bojlertől. Nálunk pl. a konyha kb. 12 m-nyi csővezeték-hosszra van a fürdőben lévő bojlertől. Minden melegvíz kivétel ilyen távolságra jelentős vizfelesleg kiengedése (a csőben lévő, már kihült víz) és a melegvíz egy részének felesleges felmelegítése árán valósulna meg. Mi ezért döntöttünk egy kis - azt hiszem 10 L-es - helyi bojler beiktatásán, ami egy külön kapcsolóval kapcsolható és 2-3 perc múlva ott a helyben felmelegített víz a kézi mosogatáshoz (ami amúgy nem sok, mert van mosgató gép is). Gépészetileg megoldható ú.n. 3-csöves vagy cirkulációs vezetékes ellátással is a probléma, de nekem ez nem volt szimpatikus, mert ha jól tudom ott meg egy szivattyú keringeti a melegvizet folyamatosan - ergo ott is folyamatosan hül a víz a csövekben. Szerintem csak akkor éri meg, ha sok elvételi hely van, kvázi szinte folyamatos használattal távol a forrástól pl. kézmosók egy iroidaházban. De persze ez csak az én véleményem, mindent meg kell beszélni a szakemberekkel és utána dönteni. :)

    Üdv': __Zs__

    [ Szerkesztve ]

  • canniball

    nagyúr

    válasz gereedigital #4865 üzenetére

    Nálunk kb. hasonló a tető dőlésszöge és a tájolás is (K-i, enyhe D-K-i "beütéssel"), az inverter 5kW-os, egyszerű "buta" poly napelemből 5.5kW van ráakasztva, árnyék nincs. Északi régió (Vác mellett), itt ha jól tudom valamivel kevesebb napsütés jut egy évre mint nálatok.
    A tavaszi csúcs 4.75kW körül szokott lenni, ha jól számolom ez ~14%-nyi veszteség (a névlegeshez képest, aztán lehet ez D-i telepítés esetén +30% lenne, majd aki ért hozzá kijavít ha kell). Tavaly január 11-én lett beüzemelve a rendszer, dec. 31-ig 6.11MWh-t termelt.

    Mod. A bojlertől (illetve a cserétől) nagy csodát nem kell várni, a technológia nem változott, most is ugyanúgy egy fűtőszál melegíti fel a vizet mint régen.

    [ Szerkesztve ]

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • Rolly

    veterán

    válasz gereedigital #4874 üzenetére

    napelemből annyit rakj fel amennyi ténylegesen a fogyasztásodhoz kell... inverterből ha lehet akkor kicsit nagyobbat, mert a következő években tuti nőni fog a fogyasztásod:
    - fűtést egyre inkább áramról fogod tolni (klíma vagy infra panel)
    - lesz egyszer gondolom elektromos autó is
    - gyerekek is nőni fognak és így nő a fogyasztás

    de most panelt venni rá felesleges elég ha az inverter picit túl van tolva a szükségesnél... Amúgy mi anno elszúrtuk 4 kWh invertert vettünk pedig a tetőre 8-8,5 kWp fér fel... most idén emiatt a bővítésnél invertert is kellett cserélnünk...

  • __Zs__

    tag

    válasz gereedigital #4876 üzenetére

    Nagyon szívesen! :)

    Akkor alapvetően rendben lévőnek tűnik a bojler használata, de hátha más valaki tud még valami okosságot mondani.

    Egyébként az oldalát végig tapogatva,én is egyértelműen érzem, hogy kicsit melegebb, tehát nem olyan mintha a kihült radiátor fogom meg (már nem fűtünk, és az is festett fém, azért ehhez hasonlítom, mert hasonló modon vezetheti el a hőt a kéztől, mint a bojler-palást). Viszont az is érdekes volt számomra, hogy ez messze nem egyformán volt megfigyelhető a palást minden részén. Aztán mikor először szétszedtem láttam, hogy tartály belső felén van ahol van vízkő felrakodás (olyan 0,5 cm vastagságra saccoltam), van ahol meg nincs, ill. volt, ott is de látszott, hogy lehullott róla egy részen. Elképezlehető, hogy ez okozza azt is, hogy nem egyenletesen egyforma a felület hőmérséklete kézzel végig tapogatva. Persze bőven lehet, hogy a tartályon lévő hőszigetelő hab sem egyforma tulajdonságú --> 20+ éves a bojlerünk (nem tudom pontosan, mert már akkor is be volt építve, amikor a házat vettük).

    Nézegettem már én is az újabb Hajdú bojlereket: van valami okosítás is bennük, hogy a használati mód 1 hetes figyelése után garantáltan x %-kal kevesebb energia felhasználásával tudják a megfelelő mennyiségű meleg vizet biztosítani, de megmondom őszintén, még nem néztem részletesen utána. Meg annak sem, hogy mennyivel jobb a mostaniak hőszigetelése. Mert ha van érdemi hőszig fejlődés + ez az okosítás, tényleg kevesebb áram felhasználásával éri el, hogy amikor kell, akkor legyen melegvíz (ne feleslegesen magas hőmérsékleten tárolva + hülve a tartályban előző éjjel óta a ma esti zuihanyzásig), akkor talán nagyjából kiszámolható lenne a jelenlegi áramfogyasztás ismeretében, hogy mennyi víz lett felmelegítve. És ugyanannyi vizet az új bojler mekkora energiafelhasználással melegítene fel. A kettő különbözetéből meg kijönne, hogy mennyi idő alatt hozza vissza az árát az új bojler. De ez már nagyon OFF a te erdeti kérdésedre, úgy hogy hagyom is. :)

    Véleményem az, hogy cseréld le a bojler, ha tényleg olyan régi, és nem bízol benne, de azért nézd meg azt is, hogy még mi adja a havi 600 kWh-s fogyasztást. Azért gondolom még ezt megfontolásra érdemesnek, mert nekem a 240 kWh-s bojlerfogyasztás mellett havi 250 kWh jön még rá minden másra (nem vezérelt áram), úgy hogy 5-en lakunk, mindhárom gyereknek asztali pc (+a sajátom), meg a talán szokásosnak mondható nagy-fogyasztók (hűtőgép, mosogép) mellett elektromos a sütőnk és megy egy 220 L-es mélyhűtő szekrény is (kert-godozás eszközök benzinesek). Ezt nem azért írtam, hogy villogjak mert sok, vagy éppen kevés a fogyasztásom, hanem, hogy összehasonlítható legyen a sajátoddal.

    Kívánom a legjobbakat a felújításhoz, és sok-sok örömet a majdani szép, új és akkor már energiahatékony otthonotok családi használatához! :)

    Üdv': __Zs__

    [ Szerkesztve ]

  • canniball

    nagyúr

    válasz gereedigital #4881 üzenetére

    Nálunk is kb. ezek vannak amiket említettél plusz villanysütő (bár tény hogy ezt nem sokat használjuk, de ha a tiétek gázos akkor mégiscsak megdobja a villanyszámlát), külön hűtő és fagyasztó (utóbbi egy ~30 éves példány volt a napelemezés előtt), "nagy PC" ugyan nincs csak energiatakarékos integrált mobo-ra épülő, de az 24 órában megy; ezekkel volt emlékeim szerint villanybojlerestül kb. 1/2-2/3 fogyasztásunk mint nektek.
    Ebből a bojler (külön, éjszakai mérőn) volt cca. 120kWh/hó, de mi ketten használjuk, így én arra tippelnék nálatok az dobja meg a fogyasztást. Ha valóban így van akkor azt kell kiszámolnod mi éri meg jobban: a jelenlegihez méretezni a napelem rendszert vagy lecserélni más elven működőre (pl. a már említett hőszivattyúsra).

    [ Szerkesztve ]

    https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

  • __Zs__

    tag

    válasz gereedigital #4881 üzenetére

    Nem vagyok villanyszerelő, ezért eszembe sem jut túl-okoskodni a témát. 17 éve én is egy régebbi (79-80-ban épül) házba költöztem, amiben az alapvezetékezés még alumínium volt, a kötések pedig úgy nevezett "hernyózottak".
    Aztán szépen lassan nekiállítunk felújítani a házikó egyes részeit (fürdő blokk; konyha; tetőtér). Minden egyes alkalommal - mert ezek nem tudtak egyszerre megvalósulni - az adott helyre egy úgy gerinc lett kihúzva rézből, és minden fogyasztó - talán mennyezeti világítást kivéve - arra átterhelve.
    Annak idején mindig alaposan átbeszéltem a témát a villanyszerelővel, és rákérdeztem, hogy nem lenne érdemes a régi, használatban maradó (pl. lakószobák konnektorai) vezetékeket is kicserélni? Erre mindig azt mondta, hogy ha nem tapasztaltam problémát, akkor inkább hagyjuk mert, a régi vezetékezések pontos futása nem ismert, a régi csövezésekbe nem biztos, hogy gond nélkül el fogja tudni vinni az új vezetékezést (már behúzott vezetékkel a sarkoknál beroppantott Bergmann cső esete), és akkor lehet vésni faragni ott is ahol nem nagyon számítottunk rá, szeretni meg egyeltalán nem szeretnénk. :) Amúgy is az új gerincek miatt a régi rész egyre kisebb terhelést fog kapni, tehát szerinte ne. Mi meg sajnos mindig úgy voltunk, hogy nem az egész hát let kifordítva, tehát nem akartunk belevágni egy ilyen kétes kimenetelű műveletbe.

    De a lényegre térve (már megint elkalandoztam :) ): a szerelő mondta akkor, hogy egy fellazult hernyózott kötésen, vagy akár egy nem megfelelően meghúzot (vagy éppen visszalazult) konnektor bekötésen bizony kWh-k tudnak "elpárologni", ami egy túlzsúfolt dobozban még kábelhéj kigyulladáshoz is vezethet, még extrémebb esetben lakástűz is kialakulhat. Szóval a kérdésedre a válasz: akár egy passzív(rendeltesű) eleme a hálózatnak is válhat komoly fogyasztóvá, pláne, ha több is van belőle.

    Üdv': __Zs__

  • #44448768

    törölt tag

    válasz gereedigital #4881 üzenetére

    A bojler "tipikus" igénye: 2,5kWh alapban és még úgy 1,5kWh/családtag szintig reális.
    Ha nem sellő típusúak az egyének azaz nem kádaznak sokat és sokáig és nem engedik 15-20-30 percig a zuhanyt magukra.

    Évente 340 átlag napp saccolható, ha minden családtag otthon is lakik.
    (nem kollégista, nem távmunkás, stb.)

    5 főre tehát úgy 2,5+1,5x5=10 kWh x340= 3400 kWh/év >> ~280 kWh/hó

    ----

    Az egykaros csaptelep tud szívatni, ha középállásban engedik vele a hideg vizet.
    (a jobbra fordított helyett)
    Mert jellemzően már középállásban is csapolják egy kicsit a bojlert is.

    ----

    Egyik reggel kapcsolj le, húzz ki MINDENT a házban amiről csak tudsz.
    Aztán figyeld a mérőórád legalább egy órán át. nem mérhet fogysztást és közben nem mozdulhat meg a tárcsája vagy villoghat a ledje!
    Ha mégis akkor keresd meg az okát.
    Ezzel kiszűrheted az áramszökést és/vagy az elfeledett fogyasztókat.

    Ha így OKÉ a ház és mégis sokallod a fogyasztást akkor a fenti után a mérőt kell tesztelni. hogy jól mér-e. (ismert nagyfogyasztó pl. hősugárzó kizárólagos 2-3 órás működtetése segít ebben)

    ------

    Hamár egyszer VAN vizes fűtési rendszer, akkor a villanykazán is szóbajöhet a vegyeskazán mellé. Alighanem versenyképesebb az infrapanel halomnál.

    [ Szerkesztve ]

  • #44448768

    törölt tag

    válasz gereedigital #4886 üzenetére

    Sajnos akadnak a szép digitálisak között is hibásak, sőt.

    A vegyes kazán MELLÉ említttem a villanykazánt.
    Azaz mindkettő üzemeltethető igény- szükség- és tetszés szerint.
    Akár kézi akár automatikus átkapcsolással.
    ---

    A ház hővesztesége és abból a fűtési energia igénye általános iskolás matekkal elég jól számolható-saccolható.

    Tudni kell hozzá, hogy a plafon+falak+padló+ablak/ajtó miből van és mik a méreteik.
    Egy tájkép hozzá pl. http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=142440980&t=9084059

    [ Szerkesztve ]

  • grabber

    addikt

    válasz gereedigital #4897 üzenetére

    Bárcsak ott tartanék,hogy állna már a házam :DDD Nap még sütni fog később is,türelem :)

  • Gabail

    csendes tag

    válasz gereedigital #4865 üzenetére

    A melegvizet egy őskövület villanybojler állítja elő ami 2 dl víz kiengedése után bekepcsol. (Szerintem ez az energiavámpír)

    Én ezt egy Sonoff POW wifis relével oldom meg. A bojler csak este 6-tól éjfélig kap áramot, és ha éjfél előtt eléri a beállított max hőfokot, aznap már nem is kapcsolhat vissza. Vagy ha a szokásosnál több vizet használunk, napközben is kap áramot 2-3 órára. Mellesleg a Sonoff a fogyasztását is méri.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz gereedigital #7905 üzenetére

    Böngészőből: https://www.solarweb.com/
    Az app egy kalap kaki...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz gereedigital #7907 üzenetére

    Kérd meg őket, hogy passzolják oda neked a tulajdonosi státuszt, ha már Te vagy a tulajdonos! ;)
    Rendszerfelügyelő jogokat nyugodtan meg is tarthatnak maguknak olyankor - már ha ez Neked nincs ellenedre.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák