Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Huntszy

    tag

    válasz fanti #14 üzenetére

    Szerintem igenis szükség van ezekre. Persze az én régi laptopomban is elketyeg a 4th genes 4/8 i7 HQ és köszöni szépen tök jól elvan. Mikor elé kavarodok tényleg nincs eget verő különbség aközött meg az asztaliban ketyegő 6/12-es Ryzen között de ez kicsit tyúk-tojás probléma. Ha sose lesz elérhető mondjuk nem belépő de középszinten a 32 mag akkor a egyik software cégnek sem érdeke úgy megcsinálni a termékeiket, hogy faszán skálázódjon rajta (és itt most a Windowstól kezdve a Chrome-on át a legutolsó játékmotorig mindenkire gondolok). A gyártó meg mondhatná, hogy ha meg nincs semmi ami kihasználná a sok magot akkor minek öljem bele az effortot(=pénzt), hogy megcsináljam. Valakinek először lépnie kell különben beleposhadunk a stagnálásba.

    Az AMD ilyen szempontból dícsérendő szerintem. Természetesen nem jó szamaritánius lelkületből csinálják hanem pénzt akarnak keresni de az élére lépnek a dolognak és azt mondják, hogy figyu srácok. Itt ha nem lesz 4/8 6/12 fölé lépés akkor baj lesz mivel a Ghz-et nem fogjuk tudni feljebb pörgetni. Valahonnan kell kakaó a jövőnek különben 5 meg 10 év múlva is 5Ghz-re húzott 8 magos chipekkel fogunk kavirnyálni az meg ilyen sokáig annyira nem oké. Akkor ha megvan hozzá az ötlet, a technológia, a tőke akkor hozzuk el a 32/64 magot átlag szintre. Ha elég ideig keresünk rajta pénz akkor a többiek is jönni fognak utánunk (aka Intel) és a fejlesztőknek is muszáj lesz faszán rá optimalizálni a környezetüket. Muszáj lesz hiszen a jövőben semmi se fog kevesebb erőforrást igényelni cserébe nem nagyon látszik, hogy órajelben tudnánk feljebb menni szóval ha 5 év múlva nem tud 8 Ghz-en pörögni a mag akkor adjunk neki 3x4 Ghz-et és bízzuk rá a fejlesztőkre, hogy hozni fogja az elvárt eredményt.

  • Huntszy

    tag

    válasz zsintai1987 #116 üzenetére

    Hát azért az MI kérdés nem ilyen egyszerű szerintem.

    Sok aspektusa lehet egy gépi ellenfélnek és nem lehet lerendezni az ügyet annyival, hogy nem lehet túl erős mert nem lenne szórakoztató.

    Való igaz, hogy ha túl erősek lennének az ellenfelek akkor nem játszaná a tömeg. Megvan az a limit ami fölé nem érdemes menni. Erről sok anyag van fent neten, nem is értek hozzá jobban mint egyesek akik készítenek a témában a tartalmat.

    De azt ki szeretném emelni, hogy az, hogy van egy jó MI-d nem jelenti azt, hogy fel kell ruháznod F1 reflexel és Deadshot pontossággal.

    Se a gyors reflexhez, sem pedig a halál pontos headshothoz nem kell MI, egy ék egyszerű script mindkettőnek megteszi. Nem arra kéne használni az MI-t (szerintem), hogy emberfeletti tulajdonságokkal ruházzuk fel az ellent mert az anélkül is menne, pont ellenkezőleg. Emberibbé tegyük őket.

    Tehát a látótávolsága, a lövéseinek a pontossága, a reagálása az ellennek be lehetne lőve olyan delayel, hogy az emberi legyen. De például a mozgásukon sok esetben lenne mit csiszolni. A random kiszaladok telibe a fedezék mögül és lelövetem magam illúzió romboló mivel ilyet értelmes ember nem tesz. Ne szaladjon ki, próbáljon meg gondolkodni, kipucolni engem onnan valamivel. Valamilyen alternatív úton megközelíteni és megfingatni. De ha mögém is került ne lőjön egyből fejbe, legyen benne a pakliban h mellé lő, hiszen egy embernél is benne van.

    Vagy lövöldözős játékoktól kicsit elszakadva mondjuk egy RPG-ig. Ne vegyen észre az ellen mikor AC-ben kúszok mászok mellette ha lopakodok mert ez a lopakodás lényege, de mondjuk az, hogy simán nem vesz észre ha nem szemmagasságban vagyok hanem fölötte és még egy fáklya is világít a kezemben csak, hogy tuti legyen, na az zavaró. Engem legalábbis kizökkent a játékból mivel érezteti velem, hogy ez csak egy gagyi játék és arra scriptelték a csávót, hogy előre nézzen.

    Szóval MI-el ezeket a stratégiai elemeket lehetne szépen csiszolni, nem pedig a nyers számokat mint reakcióidő, pontosság stb.

    Arról nem is beszélve, hogy ha Pistike nem akarja magát taknyosra szivatni akkor ne kapcsolja be a HELL módot, maradjon normálon. Aki meg szeretné érezni egy akció játék során, hogy van tétje az meg nyugodtan bekpacsolhatja az élethűbb MI-t.

    Nem vagyok egy jó online player egyébként, de FPS-eket pl pont a fentebb említett okok miatt nem szeretek single játszani. Teljesen kizökkent a játék világából, hogy mennyire egyértelműen ostobán mozognak egy csomó játékban a gépi karakterek. Csak multi játékokban mikor egy reálisan viselkedő másik ember van az oszlop mögött meg ritkán van jó story :S

  • Huntszy

    tag

    válasz Kansas #145 üzenetére

    1v1-ben az openAI képes volt lenyomni világbajnok dota2 playert. Tudtommal korrekt módon, tehát nem látott át az AI a fog of war-on meg ilyesmik.

    Ugyan így trainingelik az AI-t SC2-re is. Legutóbb mikor olvastam róla (1-2 éve?) még ott tartott a dolog, hogy tanították arra mit lát a képernyőn és elkavirnyált low eloban.

    Az SC2 és a Dota2 is ékes példája a kreativitásnak, stratégiának és a sokoldalúságnak. Mégis, százezer számra betolt meccs felvétel után, az AI (ami ráadásul nem a sakkos példánál említett naaagyon erre a célra fejelsztett AI csak egy általános tanuló rendszer aminek sok meccset betoltak) képes volt megverni benne egy profit.

    Tudom, hogy a jelenlegi játékokban a az ellenfelek csupán botok amiknek megvannak a kreált vagy valós korlátaik (mármint, hogy egyes botok azért buták mert arra írták őket, vagy csak ennyit foglalkoztak velük. Más botok meg azért buták mert nem férne bele az erőforrás limitbe egy összetettebb futtatása). Namármost pont erről beszélek. Ha megsokszorozódik a magok száma (hogy köze is legyen a kommentemnek a téma indító cikkhez) így lényegesen több számítási kapacitás áll rendelkezésre a játékkészítők számára akkor simán elképzelhetőnek tartom, hogy mint lehetőség megjelenik egy faszább valódi traininggelt AI a játékon belül. Tehát nem azt mondom, hogy legyen ezentúl minden játék tele hardcore világbajnokokat verő ellenfelekkel. De ha mondjuk engem személy szerint zavar az, hogy buták az ellenfelek AC-ben akik a fortresseket őrzik és unom, hogy ugyan azt a pár egyszerű ököl szabályt betartva a játék összes erődítményét ki tudom pucolni akkor legyen lehetőségem beállítani az "interaktív" MI-t (vagy legyen akármi a marketing neve) ami úgy jelent sokkal nagyobb kihívást és valósabb játékélményt, hogy nem lesz egyértelmű, hogy a gép egyszerűen csal (aka golyó elől elugró Unreal Tournament bot mint előbb említették).

    [ Szerkesztve ]

  • Huntszy

    tag

    válasz Ribi #159 üzenetére

    Teljesen igazad van abban, hogy valszeg nagyon sok meló lenne de szerintem nagyobb kiadóknál ez kivitelezhető lenne.

    Vegyük példának a Ubit aki tipikusan olyan játékokat csinál amiben sok a gépi ellenfél és nyílt a világ. Nekik elég lenne egyszer megcsinálni komolyan utána számos stúdiójuknak ki tudnák adni és ők kisebb módosításokkal de be tudnák építeni. Ha egyszer megcsinálod sok befektetéssel a Tom Clancy's XY-ban, hogy az ellenfelek "halljnak, lássanak és cselekedjenek" hasonlóan mint egy ember akkor a következő Tom Clancy's XYZ-ben valszeg már sokkal kisebb munka lesz benne. Szerintem. De amúgy nem vagyok szakmabeli szóval javítsatok ki ha nagy szamárságot gondolok.

    Ugyan ezen az analógián az EA-nek sem kéne minden egyes játékához minden studiójának külön külön megcsinálnia.

    Ez azért erősen csökkentené a költségeket. Persze ettől random indie fejlesztő barátunk nem lesz boldogabb de idővel biztosan le fog csorogni a nagyoktól az indie fejlesztők közé ahogy mindig szokott.

    [ Szerkesztve ]

  • Huntszy

    tag

    válasz Robitrix #174 üzenetére

    (#177)

    Hogy jön ide a játékmotor? Nem teljesen értem.
    Én oda akartam kilyukadni csupán, hogy valóban sok meló lehet egy élethűbb MI-t megcsinálni játékokhoz mint amik manapság vannak scriptelve de nem feltétlenül kell az egészet minden egyes játéknál megismételni. Ahogy biztos vagyok benne, hogy a mai játékokban sem mindig nulláról írják meg a scriptelt "AI"-t (pláne szérián belül).

    Például ahogy írtam is megcsinálnak egy egész jót mondjuk az AC: Valhallához akkor valszeg ugyan azt a trainingelt modelt fel tudják majd használni az AC: Valhalla 2-höz is. Persze biztosan fognak rajta csiszolni de akkor sem a nulláról fogják megcsinálni. Ha pedig időközben kijön az Ubi egy olyan játékban ahol hasonló ellenfelek lesznek akkor kicsit a játékra szabva de abban a game-ben is fel tudják használni az AC MI-ét.

    Még azt is el tudom képzelni (alusisakos rész! :D ), hogy beszedik a gameplay metadatát a játékosoktól és az AC: Valhalla végigjátszások adataival tele tömik az MI-t és így teszik még élethűbbé a Valhalla 2 MI-ét :D

    Ugyan ez rainbownál is elképzelhető. Napi szinten millió órányi gameplay adat csorog át a Ubi szerverein amit biztosan fel tudnának valamilyen módon használni arra, hogy kiképezzék az MI-t amit a következő Ghost Recon-ba beleraknak. Persze nem azt mondom, hogy 1:1 meg tudják csinálni de hasznukra lehet.

    Az sem elképzelhetetlen (szintén alu sisak), hogy végre tudnák normálisan használni az RTX magokat olyan játékokban amikben nincs grafikai elem ami használná. Ugye nemrég jelent meg az RTX Voice ami az nVidia általi kreatív nem RT felhasználása az RTX magoknak. Vajon lehetetlen lenne egy MI-t futtatni rajta? O.o Azért az menő lenne ha lenne egy olyan stratégiai játék amiben nem raknak bele csili vilin tükrőződő vízfelületet meg tank árnyékokat mert mi a ráknak Ray tracing egy RTS-be de mondjuk lenne egy RTX only opció, hogy úgy lenne nehéz a gépi ellenfél (RTX magok segítségével), hogy nem csal pofátlanul a gép (ahogy a legtöbb esetben lenni szokott RTS-ben a nehézség felhúzásával) hanem egyszerűen csak okos. Persze ennek annyira nem örülnének a nem RTX kártya tulajok hiszen ők ettől elesnek de ezvan. Minél több generáció óta lesznek RTX magok annál nagyobb lesz a piaca és annál jobban megérheti olyan RTS-t csinálni amiben ez benne van.

  • Huntszy

    tag

    válasz Kansas #180 üzenetére

    Ebben igazad van. Sőt az RTX voice is tökéletesen működik GTX kártyákon (persze több erőforrást eszik, ráadásul ugyan azt az erőforrást amit a játék maga is használ). Ettől függetlenül én még egy kreatív ötletnek tartom, hogy egy amúgy az esetek 99%ban kihasználatlan hardver mégis hasznos munkára fogtak. Ha már benne van. Persze az más kérdés, hogy miért rakják bele. De ebbe ne menjünk bele. Ha már benne lesz (és benne lesz szvsz) akkor legyen minél többféle módja annak kihasználásának. Tehát ha játék közben malmozik az RTX mag mert nincs RayTracing a játékban akkor legalább számoljon MI-t ha már amúgy is jól megy neki.

    [ Szerkesztve ]

  • Huntszy

    tag

    válasz dokanin #208 üzenetére

    Kb minden játék HDD-n van. Minek pocsékolnám az SSD helyet játékokra ha nincs komoly előnye.

    Van néhány játék ami régebbi/elhanyagolt/egyedi a struktúrája és baaaaromi sokat tölt. Azokat átrakom SSD-re de azoknál a játékoknál amiknél csak néha van pár másodpercnyi töltőképernyő igazából nem zavar. Az a pár másodperc nem ér meg annyit, hogy SSD helyet szánjak rá. 7200-as HDD van a gépben, arról a legtöbb játék vígan elkavirnyál. Mint írták is fentebb, ha SSD-re is teszed a gamet, sok esetben nem jelentős a változás.

    Konkrét példa: Minecrfat pl SSD-n van mert ahogy játszol folyamatosan töltöd ki/be magad körül a chunkokat. Ha lassú a lemez lassan tölt be magad körül a játék. Ergya. De ott van pl a Snowrunner, abban egyszer betölt a zóna és órákig dagasztod a sarat a hegyekben mire zónát kell váltanod, hogy újra töltőképernyő legyen. Kár szerintem 5-60 gb-ot elpazarolni az 500 gigányi SSD-ből azért, hogy óránként 1 loading screenél 15s helyett 7s-et várjak (hasraütés szerű számok de amúgy tényleg nem vészesek a Snowrunner loading screenjei).

    Ugyancsak jó példa bármelyik multi game kb. 7200-es HDD-ről is pillanatok alatt betölt a Valorant, LoL, Heartstone, Fortnite, PUBG, CSGO, HOS, bármi. Hiába szipkázod át SSD-ről ram-ba a bytokat ha utána csak a lobbyt bámulod mert a csapattárs/ellenfél még tölt. Amíg nem én vagyok konzisztensen az utolsó a szobákban addig nincs értelme ezeket a játékokat sem SSD-re rakni.

    [ Szerkesztve ]

  • Huntszy

    tag

    válasz Kansas #211 üzenetére

    Ezt értem és egyet is értek vele, a fentebbiekkel arra reagáltam, hogy "Van még olyan játékos aki vinyóról nyomja ssd helyett?". Ma, 2020-ban szerintem semmi értelme minden játékot válogatás nélkül SSD-re tenni. Kivéve persze ha csak az van a gépedben :D

    Az, hogy a jövőben milyen változásokat fog indukálni az új konzol generáció majd kiforrja magát.

  • Huntszy

    tag

    válasz #16939776 #215 üzenetére

    "Én meg nem csak a hdd, hanem az összes sata eszköz és sata vezérlő nyomát is beszántanám és behinteném sóval ha tehetném.
    Mert olyan szinten növelik meg a rendszer reakció idejét, hogy az vállalhatatlan lesz, az egy darab szóló NVMe SSD-hez képest."

    Jelenleg egy 2TB-os Toshiba P300 van a gépemben ami jelenleg ipon-on 18.990 Ft-ba kerül [link] - Eszerint 1 gb adat 9.2 Ft-ba kerül.
    Jelenleg egy Samsung SSD-t használok rendszer meghajtónak szóval maradjunk a márkánál, ha ezt helyettesíteni szeretném egy m.2 SSD-el akkor ott van a SAMSUNG 2TB 970 EVO Plus ami ugyan annál a webshopnál 161.690 Ft-ba kerül [link] . Tehát minden egyes gb kb 78.9 Ft-ba kerül.

    Ez minden egyes gb esetén 69.7 Ft árkülönbség per pillanat.

    Ez azt jelenti, hogy ha tárolni akarok egy 60gb-os 4k filmet a gépemen akkor az 4.182 Forinttal többe kerül az SSD-n mint HDD-n. És mit kapok azért a cirka 4.200 Ft-ért cserébe? Mikor rákattolok a film ikonjára akkor a film 3 másodperccel kevesebbet pufferel mielőtt leindulna.

    Ezek alapján én még nem érzem azt, hogy itt lenne az idő sóval behinteni mindent ami SATA, pláne nem a SATA HDD-et.

    Egyébként meg az, hogy HDD-ről nem lehet játszani mert nincs immerzió szerintem butaság. Ahogy Kansas említette is nem HDD-ről játszol. Neki szerepe csak a loading screenen van. Semmilyen HDD aktivitás nem történik egy átlagos játék esetén amikor te a gameben vagy és nyomogatod a gombokat. Ezt nagyon könnyen le is csekkolhatod. Ha SSD-n van a rendszered és HDD-n a játék akkor betöltés után ha a háttérben nem csinálsz semmit a HDD-t le is áll, miközben te ingame vagy és pixelhuszárkodsz. Na pont annyira lényeges ingame a HDD, hogy le is tud teljesen kapcsolni.

  • Huntszy

    tag

    válasz S_x96x_S #219 üzenetére

    Ez egy nagyon jó hír!

    Mondjuk valljuk be nehezen tudná bárki más közös nevezőre hozni a konzolokat és a pc gaminget mint az a cég aki felel a windowsért és az egyik nagy konzolgyártó is egyben.

    Ennek ellenére külön öröm, hogy az új konzolgenerációval párhuzamosan a Windowsos megoldáson is elkezdett dolgozni az MS. Így van esély arra, hogy mire megjelennek az első true nextgen játékok konzolokra addigra a crossplatform motorokba beépítik ugyan úgy az új win api supportot is így párhuzamosan minden platformon megjelenhet egyszerre a jó világ. PC-n csupán egy kapcsolót kell billenteni, hogy átváltson a gép az új API használatára. Esetleg még azt sem mert tud róla, hogy ezt az api-t támogató hardveren fut szóval ez lesz a defaul. Tökm1.

    De, hogy fogják támogatni a PC gamek a kétféle tárolási módot? Mint manapság a DX9-et meg DX12-öt? Ha nem kompatibilis a géped a DX12-el akkor el kell fogadnod, hogy lassabb/csúnyább a játék mint másoknak. Ugyan így akiknek nincs m.2 ssd a gépében vagy nem arra van telepítve a gép azoknak el kell viselni a több töltőképernyőt?

    Azért merült ez fel bennem mert ugye ahogy korábban is említve volt a mai játékok arra vannak optimalizálva, hogy lassú háttértáron futnak ezért úgy töltik a pálya részleteit stb, hogy ez a legkevésbé legyen zavaró. Azonban ha ez már nem lesz fontos hiszen konzolokon + jó PC-n ilyen gond nincs akkor elkezdik majd a gyártók abbahagyni a korábbi data management + level design mókát? Ha igen akkor viszont akik továbbra is lassú SSD-ről/HDD-ről játszanak összességében rosszabb élményt fognak kapni?

    Pláne, hogy ha a tömörítés is idejön akkor nem csak egy új PCI4.0 SSD kell de egy sokmagos CPU-is h legyen mi csinálja a tömörítést.

  • Huntszy

    tag

    válasz joysefke #239 üzenetére

    ( #244 ) Ez fentebb már kb ki lett vesézve. Itt jobb MI alatt nem a skynetet értjük. Egy script is lehet annyira túlhúzva h esélyed se legyen ellene, persze, hogy az MI-t is be lehet úgy állítani. Itt a cél nem az, hogy a játék legyen lehetetlen hanem az, hogy legyen élethűbb ha akarod (tehát legyen állítható).

    Például mind találkoztunk már olyannal RTS-ben (mármint aki játszik vagy játszott RTS-el), hogy normal fölött a gép úgy oldotta meg, hogy legyen nehezebb, hogy egyszerűen csalt. Minél messzebb kerültél a normáltól annál jobban. Kapta az ingyen nyersanyagot, gyorsabban jöttek ki a katonák a barrackból stb. Szerintem nem olyan lehetetlen kérés az, hogy úgy legyen egy ellenfél erős egy RTS-ben, hogy nem szétcsalja magát hanem egyszerűen csak strategikusabb. Összességében nem lenne tőle nehezebb a játék mint most, egyszerűen csak élethűbb. Mert nem azért nehéz mert ő 2x szorzóval bányászik hanem mert egyszerűen jobban osztja a nyersanyagait, mozgatja az egységeit, keresi a rést rajtam stb.

    FPS-ben is volt róla szó h MI alatt nem arra gondolunk, hogy mindig mindent tud a gép és egyként mozgatja minden katonáját. Ne legyen a gépnek wallhackje, valóban kelljen látnia engem ahhoz, hogy észrevegyen. Tényleg kelljen hallania engem. Ahogy írták miért mozogna egyként, attól, hogy minden ellenfél gépi karakter még nem kell úgy viselkedniük mintha tényleg egy agyuk lenne. Egy modern játéknál még oké hisz ott a rádió (amit tök jó, hogy felvetettek, hogy meg is lehet zavarni). De mondjuk egy I/II. VH-s vagy korábbi játékban még nem lógott a fülükben hangszóró, tök indokolatlan, hogy a pálya két végében levő egységek szinkron mozogjanak rám. Attól h megvan a lehetőség rá nem kell élnie a készítőknek vele. itt is lehet élethűbb úgy, hogy nem lesz tőle lehetetlen. FPS-nél tipikus, hogy úgy nehezebb a játék, hogy egyszerűen több ellenfél van, gyorsabban respawnolnak, nagyobbat lőnek. Miért sebez ugyan az az ólom darab többet most mint egy csúszkával lentebb? Miért 12 őr őriz egy ajtót 2 helyett mint korábban? Mi lenne ha ugyan úgy 50HP-t venne le egy test találat mint korábban, ugyan úgy 2 őr lenne az ajtó előtt. Egyszerűen csak okosabbak annál, hogy kirohannak a mező közepére egyenként meg stb.

    Meg lehet itt találni a balancet, hogy ne skynet legyen az ellenfél de ne is kelljen olcsó trükkökhöz folyamodni h legyen kihívás. Senki sem szeret lehetetlen játékot játszani (a kevés catmario, flappy bird és cuphead rajongónk kívül), de szerintem egy jó MI-el minden egyes régi olcsó trükk helyébe egy kicsit lehet csavarni az MI-n amíg nehézségre ugyan ott nem leszünk csak olcsó trükkök nélkül.

    Akik pedig a WOT-ot hozzák fel mint példa: Ne feledjük, hogy ha egy játékban sok az ellenfél akkor általában: a) te sem egyedül vagy hanem vannak gépi társaid. Ahogy az ellen úgy a gépi társaid sem idióták lennének. Ugyan úgy nem futnának ki ők sem a mező közepére és sokkal élethűbben reagálnának mondjuk a te "cover me" meg "need backup" parancsaidra, lenne értelme használni őket. Ha meg sok az ellen de egyedül vagy egy játékban (pl újabb AC-k) ott meg azért a te karakteredned minden esetben lényeges előnye van a géppel szemben, ez ugyan úgy megmaradna.

    [ Szerkesztve ]

  • Huntszy

    tag

    válasz Depression #255 üzenetére

    "Az élethűbb ottott kezdődik, hogy az első bekapottnlövés után, ha túléled, életed végéig nyomorék maradsz, vagy hónapokig tart a felgyógyulás."

    Nem. Az élethűbb ott kezdődik ami egy paraszthajszálnyival jobban hasonlít a valóságra mint az elődje. Nem azt mondtam, hogy legyenek élethűek a játékok, azt mondtam, hogy legyenek élethűbbek. Elég nehéz a való élet, nem kell minden részlete a képernyőkre. Én azt mondtam, hogy szerintem sok esetben jobb lenne egy játék ha az egyértelműen ostobától (csaló RTS ellenfél) a skálán elmozdulna a valóságosabb felé. Nem azt mondtam, hogy üsse ki a skálát és ezzel nullázza le a játékélményt. A kettő között a különbség jelentős. Nem arról írtál mint amiről beszéltem.

  • Huntszy

    tag

    válasz joysefke #263 üzenetére

    Szóval eljutottunk oda, hogy bárki aki más véleménnyel van a gépi ellenfelek intelligenciájával kapcsolatban mint te az csak egy tucat "szoftverprojekt ügyfél" aki csak követelőzik de fogalma sincs mit akar. De hál' Istennek te tudod, hogy mi az amit mindannyian keresünk egy játékban valójában így el tudod nekünk mondani.

    Ok.

    Azthiszem ettől a ponttól kezdve lett parttalan bármiféle vita a témával kapcsolatban.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák