Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Peethy

    őstag

    válasz lao ce #13434 üzenetére

    "ez nem tudom mire alapozod. parszor mar irtad de kifejthetned alaposabban ha van kedved."

    Engedelmeddel, én magam is reagálnék rá :) Nagyon jó példa erre egy történet, amely 2 éve esett meg velünk. Sosem volt GPS-ünk, akkor Svédországba indultunk, szóval vettünk egyet. Bécsben voltunk, és GPS segítségével tájékozódtunk, és mivel ráhagyatkoztunk, ezért fogalmunk sem volt arról, hogy hol vagyunk, a tájékozódási képességünk teljesen elveszett. Ez történik az emberrel akkor, amikor valamiben megkönnyül a helyzete, az abban segítő agyi funkciók "ellaposodnak". Ez egyszerű evolúció, amit nem használ az agy, arra kevesebb energiát fordít. Az írásbeliség elterjedése előtt ilyen funkció volt például a memória, a narrációk megjegyzése. Erre utal például az, hogy egymástól fizikailag távol eső területeken is szinte szóról szóra megegyezően találták meg ugyanazokat a történeteket, pedig ebben az esetben nem lehetett szó másolásról. Ráadásul olyan történeteket, amik akkoriban már évszázadok óta szájhagyományon forogtak.

    Másik dolog pedig az, hogy az akkori papság betéve tudta a Tórát, szóról szóra tudtak idézni, ez alapkövetelmény volt már az írásbeliség előtt is. Ez volt a műveltség egyik mérője.

    (#13435) D1Rect: ott kezdődik a probléma, hogy ezek a józan paraszti észnél egy kicsivel több utánajárást érdemlő témák, de te messze lenézed azokat, akik évtizedeket töltenek ezek tanulmányozásával.

    [ Szerkesztve ]

  • kymco

    veterán

    válasz lao ce #13434 üzenetére

    Ma is igaz többnyire, hogy kb 12 éves korig az ember gyermeke könnyen tanul verseket kívülről... pedig nem használ komoly technológiai hátteret hozzá. Én mindhárom gyerekemnél megdöbbentem azon, hogy mondókákat, esetenként hosszabb verseket még ovis korban milyen könnyen megtanultak. A nagylányom még alig tudott beszélni, de hiba nélkül végigmondta az" öreg néne őzikéjét". Nem kellett sokszor hallania előtte. De az is látható, hogy pld komplett reklámokat is ismételnek akár csak egyszeri hallás után is.

    Nem én végeztem a törzsi szájhagyományozással kapcsolatos kutatásokat, én csak elfogadtam, amit ezzel kapcsolatban hiteles emberek, hiteles jegyzetből tanítottak a főiskolán. Nincsenek saját anyagaim, de hallottam ezekről, és jelen van ennek bizonyos vetülete ma is pld a zsidó kultúrában a mai napig (magyar vetülete a szájhagyományozásos népmesék, de ez azért rossz példa, mert a mese szövegét nem feltétlen övezte olyan tisztelet, hogy a mesemondó ne fűzhetett volna hozzá sajátos fordulatokat, ez Isten igéjénél, a hagyománytisztelet miatt szóba sem jöhetett a bibliai történeteknél). Régen ennek nagyobb volt a jelentősége, erre van irodalom is, mára sajnos többnyire csak egy szertartássá vált, hogy az apa elmondja a fiúnak, továbbadja a zsidó nép egyiptomi szabadulásának történetét... szóról szóra.. még akkor is, ha nem tudott olvasni, pont úgy, ahogy az apjától hallotta anno... mert Isten ezt hagyta rájuk...

    www.refujvaros.hu

Új hozzászólás Aktív témák