Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vond

    MODERÁTOR

    válasz narumon #17029 üzenetére

    Hiába van benne mindenféle védelem, az is, meg bármi más is bemondhatja az unalmast. A múltkor egy kollégám modern DJI drónja gondolt egyet, és elindult a maga útjára, és pár kilométerrel odébb, egy kertben csapódott be egy fába. El lehet képzelni, milyen sérüléseket okozott volna, ha egy embernek repül neki hatvannal. Leolvadt az akksi, vagy valami ilyesmi hiba volt, de ugye darabokra hullott, ezért nem sokat lehetett kideríteni.

    Azok a madarak meg évezredek óta itt röpködnek. Szerintem inkább az ember a hülye, meg a mindenféle zajos, veszélyes eszközei, amiket felküld a levegőbe.

    VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz narumon #17029 üzenetére

    Nyilván a mai drónokat már telepakolják hülyebiztos (vagy annak tűnő) biztonsági rendszerekkel, de ha megnézed, akkor ezek pont az általam is leírt szabályok betartatását veszik ki a pilóta kezéből.

    Azt leszámítva, hogy simán berepülhetsz emberek fölé/irányába és egy műszaki hiba esetén ezek a rendszerek már nem segítenek.

    Ez nagyjából olyan, mint az autóiparban a vezetéssegítő vészrendszerek, sokan már sávváltásnál is basznak körülnézni, mondván ott a holttér figyelő, aztán az már nem érdekes, hogy a rendszer hibázhat, objektumokat rosszul mérhet fel, dolgokat túlreagálhat vagy egyáltalán nem reagál rá. A Tesla például egy DJI drónnál ezerszer összetettebb rendszert alkalmaz az autopilot funkcióhoz, mégis megesik, hogy fékezés nélkül belehajt az álló kamionba, vagy ha nem ismeri fel jól a felfestést letér az útról a szakadék irányába. A gyártó meg mossa kezeit, hiszen hiába reklámozza úgy minden platformon, hogy önvezető az autó (csak a köznyelvben megtévesztőnek ható autopilóta kifejezést használja rá), ott van a kézikönyvben, hogy attól még neked kell vezetned, figyelned és betartanod a gép helyett is a szabályokat.

    De amúgy pont pár hónapja olvastam az egyik autós portálon, hogy tesztelték valamelyik új VW csoportos autót és a vészfékező rendszere autópályán az előtte lévő torlódást úgy ítélte meg, hogy csinált egy satuzást közel állóra fékezésig és összehozott mögöttük egy ráfutásos balesetet (a tesztautó épségben megúszta, mert a tesztelőnek volt annyi lélekjelenléte, hogy azonnal nyomta rá a gázt, bőven volt még hely kigurulni). Nyilván ez már nem tökéletes párhuzam, hiszen a mögöttük jövők nem tartották a szabályos követési távolságot, de azért a pilóta helyett gondolkodó automata rendszerekbe vetett túlzott bizalomra talán jól rímel.

Új hozzászólás Aktív témák