Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz LZs?! #10159 üzenetére

    Reakciót ugyan nem kaptam a felvetésemre, mindenestre hétvégén clean-installként visszaraktam a W10-et a gépre, és azóta öröm-és-boldogság.

    Könnyen lehet, hogy maga a konfig hivatalosan 'a nem támogatott, de jó eséllyel még akár működhet is' kategóriába esik, illetve a W11 egyelőre egy 'mass beta testing' fázisban van; szóval majd 2-3 év múlva újra próbálkozom.

    Akkor viszont A) ne promózzák a cuccot az Update alatt, illetve B) ne legyen korlátozva a roll-back időablaka ennyire kurta intervallumon.

    Természetesen tisztában vagyok vele - legalábbis gondolom -, hogy A)-t túl nagy ziccer lenne kihagyni, mint disztribúciós csatornát, és B) praktikusan kivitelezhetetlen, mivel mind a W10 build, mind a W11 build folyamatosan változik az idő haladtával, ahogy akár maga a kliens programkörnyezete is - ugyanakkor a telepítő csinálhatna egy recovery image-et az adott W10 installról, amit vissza lehetne hozni 'bare metal recovery' stílusban; természetesen ezt mindenki intézheti magának egyéni alapon, én sem vesztettem semmit, és ha ott lenne opcióként felajánlva, a felhasználók 95%-a a 'gyorsabb másik' opciót választaná...de ott lenne.

    *********************************

    Mindenesetre részemről egy nagy előrelépést találtam: a natív screen split management, ami még elég clunky a dedikált gyártói sw-ekhez képest (LG, Samsung, etc.), de egyszer biztosan kiforrja magát. A virtual desktop is furán kezdett, de ma már nem tudnék meglenni nélküle: munka közben két monitor (21:9 + 16:9, VDT előtt 3db 'kellett') mellett is fixen van 3 virtuális desktop-om, ami mellé néha jön pár ad hoc.

    Ha több virtuális desktopon lehetne külön-külön beállítani a screen split-et, és emellett az applikációkat lehetne rögzíteni több desktopon is - ideálisan - a maguk külön ablakában a split screen-en, az maga lenne a megváltás (bónusz: a külön fizikai kijelzőket lehessen dedikáltan is desktophoz kötni, de na...).

    Pl.

    Single Display:

    VDT1: communication space -> 50/50 split email/chat

    VDT2: work space -> 80/20 split work/chat

    Dual Display:

    VDT1: DP1: communication space -> 50/50 split email/chat, DP2: n/a

    VDT2: DP2: work space -> 100 split work, DP2: notification space -> 50/25/25 misc/email/chat

    VDT3: DP1: n/a, DP2: 100 misc

    VDT4: presentation space -> DP1: 100/DP2: 100

    ...ahol n/a esetén valami default set space lenne. Remélem sikerült abszolút érthetetlenül felskiccelnem.

    A W11 változásainak többi része vagy fel sem tűnt (pl. n/a...), vagy közömbös vagyok iránta, ergo nem pozitív (pl. start menu), vagy kifejezetten negatív (pl. taskbar category merge [sound, network, etc.], a Settings menu átalakítása).

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • King Unique

    titán

    válasz LZs?! #10386 üzenetére

    A) Ha elérhető újabb Windows-verzió, Windows 11, akkor nyilván promózhatja azt a Microsoft, nincsen ebben semmi meglepő és újdonság. De egyébként amelyik PC-n komoly inkompatibilitási / egyéb gondok vannak, ott általában fel sem ajánlja a Windows Update. Ahol igen, ott Windows 10 és Windows 11 esetén is először eleve csak opcionálisan, vagyis nem kötelező a felhasználónak a "letöltés és telepítés" lehetőségre kattintani.

    B) Épp nemrég lett leírva egy másik válaszban, hogy az alapértelmezett 10 nap módosítható akár 60 napra is, valamint hogy eleve adott a lehetőség a kedves felhasználónak előtte mentést készíteni a rendszerről képfájlba (recovery image). Ahol ha egyszer vált a felhasználó újabb Windows-verzióra, akkor normál esetben azzal a céllal, hogy azt fogja használni és nem feltétlen akar a régebbire visszaváltani, meg annyira nem meglepő, ha a 10-2x+ GB-os Windows.old mappát nem fogja évekig őrizgetni a Windows 10/11 a C meghajtón, hanem 10 vagy 2 - 60 nap után automatikusan törli - ami általában elég szokott lenni arra, hogy kiderüljön jól működik-e az új verzió az adott eszközön, vagy sem - , tárterületet felszabadítva azzal.

    A "tesztelési fázis", az olyan állapot az Insider Preview verzióknál van, ellenben az általános kiadású Windows 10/11-verzióknál nyilván nincs. Olyan viszont lehet, hogy nem minden hardver- és szoftverkörnyezetben problémamentes a működés, meg az elején egy-egy új verzió, ahol pl. AMD-nél jellemzően több probléma szokott lenni ilyen téren, mint az Intel-alapú PC-knél.

    Igen, 2025. október 14-ig (még 3 évig) támogatott a Windows 10 az általános kiadásoknál, vagyis addig használható az is és nem kötelező Windows 11-re váltani, amit maga a Microsoft is világosan leír.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz LZs?! #10396 üzenetére

    A) Ha rákattint a kedves felhasználó az opcionálisan felajánlott "letöltés és telepítés" lehetőségre, akkor normál esetben zökkenőmentesen, gond nélkül lefut az in-place upgrade és újraindítás után már az új Windows 10/11 verzió fogadja,
    Ha rákattint a kedves felhasználó az opcionálisan felajánlott "letöltés és telepítés" lehetőségre, akkor az onnantól az ő felelőssége, nem a rendszer kényszerítette hogy telepítse az új verziót, nem a Windows 10/11 telepítette automatikusan, hanem maga a felhasználó kezdeményezte a telepítést.
    Ha már az átlagos felhasználókat emlegetjük, ők jellemzően nem feltétlen nyitogatják és nyomogatják állandóan a gépház Windows Update menüt, vagyis az ő esetükben pont hogy nem feltétlen fognak csak úgy a verziófrissítésre kattintani.
    Nem ért kár, nagyszerű, akkor nincs miről beszélni.

    B) Normál esetben 10 nap, de 60 nap alatt pláne ki szokott derülni a legtöbb felhasználónál, hogy jól működik-e az in-place upgrade után az új Windows-verzió vagy sem, annyi idő alatt el lehet dönteni visszaálljanak-e a korábbi verzióra, vagy sem. Aki ennyi idő alatt nem képes ezt eldönteni, az már egyéni probléma...
    A Windows 10-nél korábban 30 nap után törlődött funkciófrissítés után a Windows.old mappa, ami utólag lett módosítva 10 napra (és az van a Windows 11-nél is), mert állítólag voltak olyan felhasználói visszajelzések is, hogy minek foglalja olyan sokáig azt az X 10 GB tárhelyet a C-n. Vagyis az általános igény pont nem feltétlen az, hogy hónapokig, évekig ott trónoljon a Windows.old mappa a C meghajtón.
    Az előző válaszban már le lett írva, hogy adott a lehetőség időnként rendszermentést készíteni képfájlba (3.), amihez a Windows 10/11 is kínál beépített alkalmazást, meg amiből később 1:1-ben visszaállítható a korábbi állapot, a korábbi verzió. + Gyárilag Windows 10-zel / Windows 11-gyel előtelepített PC-knél ha van gyári recovery partíció, akkor abból is visszaállítható a gyári alapállapot. A fontos adatokat meg ugye eleve több helyre mentve kell tárolni, ami alap. Ha a kedves felhasználó a felsoroltakat egyáltalán nem alkalmazza, szükség esetén nem kérdez vagy informálódik ha nem világos számára valami, az szintén egyéni probléma és a felhasználó sara, meg ha nem él a kínálkozó lehetőségekkel.
    Ebben sem árt kár, nagyszerű, akkor újfent nincs miről beszélni.

    Nincs itt különösebb cinizmus a szoftvergyártó részéről, mivel csak opcionálisan ajánlják fel a verziófrissítést amit nem kötelező azonnal telepíteni, vagy a felhasználó érdekében eleve fel sem ajánlja a Windows Update és átmenetileg blokkolva van ha eleve problémás az adott eszközön (PC-n), pont ez e lényeg. :))

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz LZs?! #10402 üzenetére

    Értem, akkor jobb híján jön a kényelmetlenség, utána meg ki tudja majd milyen mondvacsinált indok, egyre érdekesebb.

    "Az én konkrét esetemből, illetve általában az AMD platformos gépek történetéből kiindulva a fenti gondolatod nem áll."

    Mármint akkor a példád alapján már lehet általánosítani és minden AMD-s + akár egyéb PC-nél az van? Nem, nyilván nem!
    Az meg ne zavarjon, hogy a Windows Update problémás eszközökön blokkolhatja átmenetileg az új funkciófrissítést, lásd az alapértelmezetten bekapcsolt Safeguard Holds funkciót.
    Ha nem felel meg a Windows 10-es PC maradéktalanul a Windows 11-es rendszerkövetelményeknek, akkor ott eleve fel sem ajánlja a Windows Update a Windows 11-re frissítést.

    "Windows Update képernyő, a Funkciók frissítése Windows 11 rendszerre kiválasztva"

    Mármint egy netes vagy ki tudja honnan túrt kép 2021-02 dátumú kumulatív frissítés telepítésével, amikor a Windows 11 hivatalosan még meg sem jelent...
    Ahol a "Download and install" lehetőség továbbra is csak opcionális, a felhasználónak kell külön rákattintani és engedélyezni, a Windows Update teljesen magától nyilván nem fogja telepíteni Windows 10-re a Windows 11-et.
    A Windows 10-nél a gépházban rendszerint ilyen formában jelenik meg a frissítési lehetőség Windows 11-re, ahol van "Egyelőre a Windows 10-nél maradok" opció, amivel kapcsolatban nemrég kérdezte valaki a társtopikban hogyan lehet újra elérhetővé tenni, mivel rákattintott és azóta nem ajánlja fel neki a Windows Update a Windows 11-re frissítés lehetőségét.
    Mint az előbbi screenshot is szemlélteti, eleve vannak ott Windows 11-es hivatkozások, amikre kattintva tud előzetesen tájékozódni a felhasználó, + a Microsoft szoftverletöltő oldalán is felhívják a figyelmet az állapotinformációk megtekintésére a telepítés előtt.

    Igen, a fenti gondolataid valóban nem feltétlen állnak meg. :N

    [ Szerkesztve ]

  • MaCS_70

    félisten

    válasz LZs?! #10402 üzenetére

    Annyit ehhez még hozzátennék, hogy nem igaz, hogy az update visszavonása maradéktalanul visszaállítja a megelőző állapotot.

    Én most sikerrel visszatértem a bevált verzióra, de a korábbi, esetemben eléggé kidolgozott ikonbeállításaim és pár egyéb GUI-s apróság nem tért vissza, úgyhogy 8-10 percet azért elszórakoztam ezek visszahozásával.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • King Unique

    titán

    válasz LZs?! #10412 üzenetére

    Eleve azzal kezdted, hogy felajánlotta Windows 10-re a Windows Update a Windows 11-es funkciófrissítést, amire te magad kattintottál, te magad engedélyezted,, nem a Windows Update töltette le és telepítette mindenféle jóváhagyás nélkül, majd gond nélkül lefutott a Windows 10 —► Windows 11 in-place upgrade, + meg is jegyezted, hogy Windows 11-nél tetszik az új dizájn.
    Ami probléma volt, az a "lekapcsolja a billentyűzetet és touchpad-et" és azt is csak akkumulátoros üzemmódban, meg csak 10-15 perc inaktivitás után, ellenben hálózatról üzemelve nem, ami ilyen formában nem feltétlen olyan kritikus probléma, meg lehet csak energiagazdálkodási beállítás kérdése, vagy akár a driverek / BIOS-frissítése is javítana rajta, ha elérhető újabb verzió. Ami komolyabb gond volt, az a BSOD, ami megint nem egyszerre hanem X idő után jelentkezett a leírtak alapján, ellenben azt már nem sikerült leírni, hogy ott pontosan mi volt a hibakód, abból következtethetően driveres probléma vagy egyéb okozta...

    Az előző válaszban már le lett írva világosan, szemléltetve lett egy screenshottal hogyan is működik Windows 10-nél a Windows Update menüben az opcionális frissítési lehetőség Windows 11-re, szóval egyáltalán nem újdonság a most leírtak, de akkor ezek szerint legalább sikerült megnézni... Ahol a lényeg továbbra is az, hogy csak opcionális a frissítési lehetőség, azaz nem kötelező oda kattintani, nem kötelező telepíteni, sőt az "Egyelőre a Windows 10-nél maradok" / "Stay on Windows 10 for now" lehetőségre kattintva vagy egyéb módon akár el is tüntethető a gépházból, ha a kedves felhasználó egyáltalán nem akar az elkövetkezendő pár évben Windows 11-re frissíteni.

    Oké, akkor ne frissíts Windows 11-re, maradj a Windows 10-nél 2025-ig, ami téma már eddig is túl lett itt ennél az esetnél tárgyalva és nem kellene többet offolni ez ügyben, meg pláne nem a Windows 10-es beállítások kapcsán ami témának eleve van külön topikja. Köszönjük!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz LZs?! #10420 üzenetére

    Amivel kapcsolatban viszont nem feltétlen ennek a topiknak a témája hosszasan ragozni, hogy a Windows 10-nél a Windows Update miért ajánlotta fel a Windows 11-et, ott hova kattintson a felhasználó...

    Legyen úgy, csak nehogy aztán egy új verzió, egy új funkciófrissítés a 10-esnél is gondot okozzon. ;]
    Bár ott akkora nagy változások már nem lesznek, a soron következő 22H2 verzió is csak egy enablement package (EKB) lesz a jelenlegi 21H2-re, meg lehet azt követők is.

Új hozzászólás Aktív témák