Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Miklós315

    aktív tag

    válasz vond #133581 üzenetére

    "Furcsa, hogy még senki nem írt róla."
    "Na, így kell filmet csinálni a hitről, vallásról..."
    Nem írtam róla, mert az Ádám almái oda-vissza pofozza mind fogyaszthatóság, mind tartalom alapján. Egy Kálváriának meg kezet csókolhat...

    "Paul Schrader rendezése, aki többek között a Taxisofőr és a Dühöngő bika forgatókönyvírója."
    Mindkettő dagályos-modoros, ahogy ez a filmje is.
    Viszont a Jakuzák (első forgatókönyve) bejött tőle, az jó lett, pedig az is lassú.
    És ha már De Niro: A misszió is sokkal jobb.

    Bergmantól A hetedik pecsétet tudom értékelni, a többi filmje nálam "spielbergi-scorsesei" túlértékelt kategóriában van.

    "mesteri, zseniális, feszült, nyomasztó"
    "...nézze meg inkább mindenki saját magának."
    Én szoktam ilyen elragadtatottan írni a bevált kedvenc filmekről, sajnos ennél nem érzem ezeket a jelzőket. Ízlések és pofonok. :R :)

    [ Szerkesztve ]

    "Szerintem."

  • Viszlát

    addikt

    válasz vond #133581 üzenetére

    Én azért nem írtam róla, mert bár mint film egyáltalán nem rossz, a mondanivalója jókora zagyvaság, alapvető dolgokat és teológiai ismereteket hagy figyelmen kívül. Na most erről oldalakat tudnék írni, de a kutyát nem érdekli, főleg nem ebben a topikban. :)

    Mindenesetre nehéz volt tartalmilag pozitívumot találni benne. Számomra az már rég nem újdonság, hogy az elvilágiasodott egyház mennyire fogalmatlan, az USA-ban különösen, ahol már a katolicizmust is lekörözve korcsosult üzletté az egész hit témakör, olyan szinten összemosva az etikusnak és morálisnak vélt (és persze folyamatosan változó) trendeket a keresztény szemlélettel és értékrenddel, hogy ember legyen a talpán aki szét tudja választani őket. A film igazából akarva-akaratlanul mutatja ezt be, de nem foglal állást a kérdésben, hiszen maga az író-rendező is teljesen egyértelműen részese ennek a felállásnak (népszerűnek kell maradni, különben kiürülnek a padok teljesen). Az különösen vicces, hogy ezzel szemben a környezetszennyezést pedig határozottan elítéli, de ez is jól mutatja, hogy micsoda katyvasz van a fejekben.

    Az újra és újra felemlegetett kérdés (Can God forgive us?) is ennek a terméke, teológiai szemszögből nézve ezer sebből vérzik, vagy kevésbé PC módon fogalmazva, már a kérdés is ordas nagy baromság. Hogy miért (az okfejtésem alapvetésként kezeli a hitet és Isten létezését, így a Biblia tartalmát is)?

    1: Nincs kollektív számonkérés, ez a Jézusi avagy új szövetség egyik legfontosabb aspektusa, tehát a kérdés ilyetén formában való feltevése is problémás már.
    2: A materiális világ egyértelműen csak egy platform az ember létezéséhez, messze nem tulajdonít a Biblia szerint akkora jelentőséget neki Isten, mint a most pánikoló zöldek és tudósok. Eleve az általunk jelenlegi formában ismert materiális életformát sem tekint az Élet egyetlen és a fizikai test leállásával végleg lezáródó megvalósulásának.
    3: Többször megfogalmazódik az is benne, hogy el lesz pusztítva, tehát teljesen értelmetlen ez a görcsölés a Föld jövőjét illetően.

    Persze ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy ja akkor minden mindegy, azt csinálunk amit akarunk. Felelőssége igen is van az embernek, az alaphelyzet ugye az volt, hogy uralkodnia kellett volna a bolygó felett, de kiderül már a könyv első fejezeteiben, hogy a Teremtőjének hátat fordító és a tőle eltávolodott ember erre ha kettészakad, akkor is képtelen. Ezt azóta aztán milliószor bizonyítottuk újra és újra.

    Mindezt csak azért írtam le, mert ezek a dolgok egyáltalán nem valami felsőfokú teológiai mesterkurzus tudásanyagát képezik, hanem a keresztény hit és élet legalapvetőbb igazságai. Éppen ezért megdöbbentőnek és egyben rendkívül félrevezetőnek találom azt, hogy ezeket mind figyelmen kívül hagyva halad tovább a plébános és a film. Majdnem ki is nyomtam már az elején emiatt egyébként, de aztán maradtam, mert valahol mégis a valóságot mutatja meg, azt az alternatív, végtelenül eltorzult valóságot, amiben rengeteg ember él. Pedig már nincs sötét középkor, nem függünk a helyi paptól vagy ilyen-olyan intézménnyé fajult egyházaktól, ezerféle médiumon és formában elérhető mindenki számára aki érdeklődik a téma iránt.

    A lezárás egyébként ennek a torz és zagyva világképnek az elkerülhetetlen és végtelenül korlátolt végterméke, a megváltás Amanda Seyfried karjaiban rejlik. :W

    [ Módosította: vond ]

    "How a government taxes its citizens is a direct declaration of a country's values."

Új hozzászólás Aktív témák