Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dkess

    őstag

    válasz Gh0sT #85931 üzenetére

    Persze nem akarok "belekibicelni" az eszmecserétekbe és elnézést is kérek - csak egy gyors kérdés: nem kevered véletlenül a WDS -t és a Mesh -t? Ezt érdemes lehetne tisztázni, mert különben tévúton fogtok járni ...

  • dkess

    őstag

    válasz RedHarlow #85934 üzenetére

    Egy kérdés - az a külön bejáratú rész az egy másik háztartás? Csak azért, mert ha igen, akkor a Mesh -el nem fogunk szórakozni és marad az eredeti felállás szerinti ajánlás.

    AMi esetleg jöhetett volna még, hogy melyek a nagyobb prioritású helyiségek - hol dúsulnak fel legjobban a felhasználók és az Ő WiFi -s eszközeik?

    Az a 'Jó' helyiség az egy közös használatú közlekedő ugye?

    Mindenekelőtt végezzük el egy kísérletet a mostani router -el. Tegyük egy kicsit hosszabb kábelvégre akár egy hokedlire a kék csillagok valamelyikére ideiglenesen. A ház egészében elérünk így legalább egy "jó" vagy "közepes" szintet. Azaz speedtest -el mondjuk a mostani routeredet alapul véve olyan 40 Mbps környékét?

    Amennyiben igen, akkor javaslom az új router helye legyen itt akár falra szerelve, akár polcon/előszobaszekrény tetején ilyesmi. Persze áram kell illetve a UTP kábelt is ide kellene húzni a szolgáltatói eszköztől. Persze amennyiben eleve az előszobán keresztül jön be a net, akkor könnyebb dolgunk van, mert akkor azt az eszközt is ide tesszük aztán kész.

    Amennyiben persze a 'kiváló' helyen továbbra is kritikus lenne a kiváló vételi tulajdonságok, akkor maradhat a piros csillagon a router, de az befolyással lesz a továbbiakra. Azaz ebben az esetben a jelenlegi TL-WR740N -t vigyük a zöld csillagok valamelyikére. Célszerűen a felső részbe - főleg, ha külön bejáratú külön háztartás az. Kábelen kössük össze az új routerünkkel és a régit állítsuk AP módba. Ekkor az a háztartás kap 100 Mbps internetet (ugye a LAN csatik ezen az eszközön 100 Mbps -esek), melyet a TL-WR740N LAN portjain illetve WiFi -n le tud venni. Te nem adsz hozzáférést a saját WiFi -dhez és Te sem lépsz rá az övére.

    A Te új routered pedig vagy a piros csillagon vagy a kék csillagok egyikén szórja az AC -s WiFi -t illetve a gigabit -es portjain akár kábelesen is tudsz rá PC -t, TV -t vagy akármit kötni.

    Mindezt 10K fölött egy picivel (+ kábelezés). A gigabit -es internettel is elbírna a rendszer. Mit szólsz hozzá?

    Amennyiben Mesh -t szeretnénk (ez akkor lenne ideális, ha egy háztartásról lenne szó mégis), akkor az sajnos jóval drágább lenne ...

    @Gh0sT,

    Mindenekelőtt az otthoni felhasználásról a "WDS, Repeater(/Extender), Mesh WiFi Backhaul" -kkal kapcsolatban annyira szívesen beszélgetek, mint a hüvelygombáról. Félreértés ne essék - ezeket ahová kitalálták őket oda jók, de otthoni felhasználás tekintetében ezek az "ördög játékszerei" ... Persze, ha nagyon komoly idült mazochista hajlamaid vannak illetve szereted szívatni magad (de úgy igazából emberesen), akkor persze ki ne hagyd egyiket se ... Apropó WDS - nézd meg mikori az a logout bejegyzés (2014)? Ez már akkoriban sem volt a bölcsek köve ... Star Wars -osan szólva: "Nem ezeket a droidokat keresed" ...

    A lényegre térve. A szó(összetétel) amit keresel: Mesh rendszer, Ethernet backhaul -al és kikapcsolt ban steering -el (ugye e legutóbbit igényként fogalmaztad meg).

    Itt ami kellemetlenül érinthet minket az az ethernet backhaul -os rész. Igen, kellene egy valamilyen (ideális esetben UTP alapokon) gerinc a két szint között legalább. Ezzel hogy állunk? Bármilyen kábel van a két szint között? Ugye, ha van vezetékes hálózatunk, akkor az nemcsak a WiFi -t teszi használhatóvá, hanem értelemszerűen a kábelre dugható eszközökön is tud segíteni.

    Haladhatunk tovább ezen az úton?

    Egyébként jövőre mikor jönne az új vezetékes net? Értem ez alatt, ha csak egy-két hónap múlva, akkor nem biztos, hogy től sok pénzt locsolnék a 4G projektre ...

  • dkess

    őstag

    válasz tylerhun #85941 üzenetére

    #1 A kábeles backhaul támogatása miatt inkább AiMesh. Persze csak így "látatlanban".

    #2 Ezt senki nem mondja meg. Pl. elég a korlátos mobilnet (most csak példa: 50GB elég lenne?). Avagy, hogy a mobilnet és a mikrós net mennyit tudna Nálad a gyakorlatban? Illetve Neked mennyibe kerülne a mikrós net (hűséget vállalnál-e?) vagy a mobilnet? Kellene-e a mobilnet mellé SIM -et támogató router avagy elegendő lehet ott mondjuk egy szolgáltatói 4G stick -et támogató router is?

    #3 Önmagában egy nagyon jó router a AX73. Ugyanakkor lehet, hogy jó lesz Neked - lehet, hogy nem. Pl. szolgáltatói 4G stick -et nem támogat. Az OneMesh csak WiFi -s backhault támogat. Elég-e egy router Nálad vagy több router -es felállásban gondolkodsz-e? Van-e és milyen kábelezés. Mekkora kecó, falak, kliensek száma - vezetékes/wi-fi, hol dúsulnak fel, mi az elhelyezkedésük stb. stb.

    @SamanUbul,

    Ugye az internet az 500/22, amit akkor a gyakorlatban kábelről mérve tud is. Azt nem írtad, hogy a szobákban mért sebességek hogy jönnek ki. Pl. 2.4 GHz -es N -es WiFi -kkel miközben a WiFi -s kamerák (esetleg más nappali eszközök) is erre a sávra dolgoznak? Avagy hogy voltak elosztva az eszközök a sávok között? Egyidejűség mennyire állt fent? Értem ez alatt, hogy a 22 Mbps -es sebesség feltöltésre viszi a teljes internet sávszélt - azaz ebből arra lehet következtetni, hogy egy eszköz csak magában használva a feltöltést érünk el ennyit.

    Ugyanakkor a 5-20 Mbps letöltés egy eszközön mérve úgy hogy más nem forgalmaz borzalmasan kevés lenne. Különösen az UPC CB szórási képességeit alapul véve - pláne, ha az 5 GHz -es AC -s szekciót is figyelembe vesszük. Meg persze azt, hogy aránylag kicsi és egy szintes házat veszünk alapul.

    Bontsuk ketté a dolgot:

    1. Egy router -es megoldás

    Elméletileg elég lehet. AX73 vagy AX92U lenne javasolt az alábbi piros csillaggal jelzett helyen. Sötétkék: WAN ; Zöld: LAN UTP kapcsolatok. Értelemszerűen falban/bútor mögött/parkettaszegély mögött/gipszkarton mögött ... Igen, a WiFi -s kamerát is kábelvégre kapva, ha van rajta RJ45 is ...

    Amennyiben a legkisebb esély is lenne, hogy tudnánk kábelezni a fürdőnél levő WiFi kamerához legalább, akkor inkább AX92U (kábeles backhaul -t támogat). Mondjuk ebben az esetben egy AX58U is elég lehet (+ még egy AX58U a másik oldalra), de ezt majd nézzük a következő pontban.

    Ne felejtsük - amelyik eszköz nem lóg WiFi -n (hanem kábelen van) - az nem is "zabálja" a WiFi -t ... Például nappali laptoppal "virágboltozni" támadna kedvünk, akkor azt érdemes lenne nem a WiFi -t kinullázva tennünk ...

    2. Két router -es megoldás (kábeles backhaul)

    Itt is - Sötétkék: WAN ; Zöld: LAN UTP kapcsolatok. Jön a varázslat - világoszöld LAN kapcsolat a másik router -hez. Ez szintén mehet fal mentén, padlóban (nyilván padlófűtés esetén felejtős), akárhol. Itt mindkét kamera kábelvégen tudna lenni.

    Ebben az esetben 2 db AX58U lenne az ajánlott.

    Természetesen mindkét esetben szabad kábelvégre tenni további eszközöket - amennyit csak lehet. A kettes megoldásnál amennyiben elmegyünk a "fürdős router -ig", akkor itt ne álljunk le, hanem ágaztassunk szét innen 3 LAN kábelt a három szobába (a router LAN portjait felhasználva).

    2./B Két router -es megoldás (WiFi backhaul)

    Azzal kezdeném, hogy egyfelől nem kapunk olyan jó megoldást, mint a fentebbi kettővel. Továbbá "aki nem épít ki kábeles backhaul -t egyszerre - az nem kap rajzot estére" ... :)

    Gyakorlatilag a két rajz kombinációja lenne. Azaz a nappali-előszoba sarka az egyik - és a fürdő sarka a másik.

    2 db AX73 vagy 2 db AX92U (esetleg 2 db AX58U) javasolt. Amennyiben a legkisebb esély is lenne, hogy tudnánk kábelezni a két router között egy távoli jövőben legalább, akkor inkább az Asus -ok ...

    @MaCS_70,

    Ott jelenleg is vannak VLAN -ok. AC65P CFW -vel ...

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz Szaszabond #85957 üzenetére

    Szia,

    Mármint a második router -re lenne kötve a második nyolcas switch?

    Igen, működne. A kábeles backhaul miatt arra figyelj, hogy az AiMesh Node -nak konfigurált egység (legyen mondjuk a második router) WAN portjába menjen az uplink - és az egyik LAN portjára legyen kötve a switch.

    Az AiMesh Router -nél simán a rá kötött nyolcas switch egyik LAN portjából mehet az uplink - semmi extra ...

    Akkor a két router egyéb LAN portjaira ne köss semmi mást ...

    Szerk.: Mondanék egy cifrábbat. Jut eszembe ajánlottam Neked korábban olyan, hogy a AiMesh Router -ből ne egy hanem kettő kábelt vigyél hátra (ahol egy kábel elfér - ott elfér kettő is :) ):

    - egyiket bedugod a AiMesh Node WAN portjába,
    - a másikat bedugod a switch -be.

    Előnyöket is írtam. Két kábel uplink - jövőálló (több gigabit -es net). Akár multigigabites netet is fejleszthetsz vezetékes alapon az egész kecóba - a routered gigabit -es portjait nem érinti (mivel az külön kábelen csatlakozik).

    Elméletileg rakhatod külön helyre is a Node -ot és a switch -et - a szükségleteknek megfelelően. Szükség szerint a Node -ra is mehet egy-két kis igényű kábeles dolog ...

    Stb. Stb.

    A kábel minimum Cat6 legyen.

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz cascada #85962 üzenetére

    Természetesen mivel mindkettő részt vesz az egymással történő kommunikációban - így mindkettőnél "feleződni" fog a sávszélesség. Többek között ezért is érdemes kábeles backhaul -ban gondolkodni. Bár nem ez a legfontosabb indok, de ez is egy ...

  • dkess

    őstag

    válasz MaCS_70 #85964 üzenetére

    Ezt hogy érted a "lövöldözést"? :)

    Teljesen mindegy, hogy valaki adja vagy kapja a a "lövést" - mind a kettőre igaz lesz, hogy addig sem a kliensekkel foglalkozik. A broadcast annyiban más, hogy akkor többen kapnak egyszerre "lövést".

    Ráadásul, ha azon a AX92U -n dedikált WiFi backhaul van, akkor az attól lesz "dedikált", hogy még üresjáratban sem foglalkozik a helyi kliensekkel.

    Szerk.: az más kérdés, hogy egy AX92U -ban nagyobb tartalékok maradnak WiFi backhaul esetében is a helyi kliensektől, de ettől függetlenül itt is igaz, hogy a WiFi backhaul -ra éppen fordított erőforrásait nem tudja a kliensekkel használni egyidőben. Ez viszont minden WiFi -s egységre igaz.

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz MaCS_70 #85966 üzenetére

    Igen, csak jelen esetben nem az útválasztás/broadcasting -ból eredő veszteségekről lenne szó (bár az is tény, hogy plusszban ez is rárakódhat), hanem a kérdés leegyszerűsítve, hogy egy AiMesh rendszerben a Router és a Node közötti WiFi backhaul von-e el erőforrást mindkét oldalon a helyi kliensekkel történő WiFi kommunikáció elől. A válasz pedig igen - ez mindkét oldalon igaz lesz.

  • dkess

    őstag

    válasz MaCS_70 #85968 üzenetére

    Nagyon komolyan érzékelhető és itt jönnek a WiFi sajátosságok is mellé (most ezzel oldalakat lehetne teleírni, de hagyjuk) ...

    Az AX92U oldalán annyival speciálisabb a helyzet (mondjuk az AX55 -ös párjához hasonlítva), hogy WiFi terén van miből "elveszíteni". Ráadásul ez egy Tri-Band router - amennyiben WiFi backhaul esetén az egyiket dedikáltan megkapja, akkor is marad kettő ami az ő szemszögéből helyi kliensek kiszolgálására tud fordítani. Attól még az érintett dedikált sávot a helyi kliensek szempontjából elveszti - azaz mondhatjuk, hogy csökkent (érezhetően).

    Az a másik kérdés, hogy a "maradék" is lehet elég. No de egy AX92U és AX55 között van is némi árkülönbség :) Az AX92U WiFi -s szekciója alapból nagyon erős, ha el is veszíti a "felét" - attól a maradék még lehet "elég" ott helyben.

    A Node oldalon meg sokminden egyéb is sújt minket. Egyfelől a kliensek WiFi és kábeles kapcsolata biztos nem lesz jobb (legalábbis a Router -en függő kliensek felé illetve internet irányban), mint amilyen minőségű a WiFi backhaul. Ráadásul ott is van "feleződéses" (ugye azért az idézőjel, mert nem pont a fele, de) mutatvány.

  • dkess

    őstag

    válasz MaCS_70 #85970 üzenetére

    Tulajdonképpen gyakorlati oldalról megközelítve a dolgot az ilyen router+repeater (akár két router között) közötti WiFi backhaul -os kapcsolatokról. Hányan írták be azt csak ebbe a topik -ba az elmúlt pár héten, hogy mondjuk szintek közötti két egység között a másik oldalon akár kábellel csatlakozva 5 Mbps -t (!!) érnek el csak. Hát én már nem számolom ...

    A kedvenc példám (az illetővel váltottunk is pár pm -et, de itt a topikban is írta). Router+repeater két szint között. 10 Mbps internet. A repeater oldalán még ezt a 10 Mbps -es internetet sem tudta kiszolgálni (!!). Dual-Band AC -s repeater -ről beszélünk. A jobb napokon volt meg a fele (5 Mbps), de többnyire az sem. Sokszor csak a piros LED -et (nincs kapcsolat a főrouter felé) nézegette a repeater -en ...

    A helyzet annyira súlyos volt, hogy UTP kábelt tett a két szint közé, hogy legalább TV -n meg laptopon (kábelre dugva) legyen valami bármi. Ugye itt a megoldási javaslatom az volt, hogy a kábelt dugjuk a repeater -be azt meg állítsuk át AP módba. Az eredmény: "Hű olyan WiFi lett lent mindenhol hirtelen, hogy lesüti a fejem" ... Mindezt - ingyen ... Aztán annyira megtetszett Neki az ötlet, hogy vett 9K -ért egy routert a repeater helyére a kábelvégre ... :) (persze így a repeatert is tudja máshova - pl. műhely stb. - rakni akár).

    Igen, ebben az esetben a router és a repeater az összes létező WiFi erőforrásukat egy olyan "szoáré" kettejük kapcsolatába "locsolták", ami végül az alábbiakat eredményezte:

    - mindkét szinten értékelhetetlen WiFi az ottani helyi klienseknek,
    - a gyatra kettejük közötti kapcsolat miatt a repeater szintjén gyakorlatilag a "fű se nőtt" ...

  • dkess

    őstag

    válasz blakey #85976 üzenetére

    Mindenekelőtt kihangsúlyozva, hogy igazad van annyi véleményt hozzáfűznék, hogy aki itt érdeklődött és az alapján választott eszközt az a fentebbi jellegű felvetésére azért annyi választ még kaphat(na) hogy pl. a WiFi -s backhaul -t állítsd át kábelesre (ez lesz a probléma valószínűleg).

    Én pl. nem szoktam nézni az Asus -os topik -ot - igazából még a saját router -emét is csak nagyon ritkán.

    @person,

    Az a külön lakás nem szomszédos? Miért kell "pár falat átlőnie"? Nincs közös falfelület? Avagy még lenne egy másik lakás is köztetek?

    Igazából az a 15 éves eszköz még 2.4 GHz -en G -s WiFi -t lőtt át "csilliárd" Watt -al ... Amennyiben van(nak) lakások köztetek akkor azért elég kétséges lesz az eredmény - pláne 5 GHz -en meg pláne, ha két új router -el már "beégtetek" ...

    Most mielőtt belemennénk a routerek utcájába pontosítsuk akkor ezt a felállást a fentebbiek alapján. Egyébként ez társasház lépcsőházzal? Akkor adná magát a megoldás, hogy egy UTP -t átvezessetek egymás között. Lyuk valószínűleg ugye van mindkettőtöknél, ha más nem, akkor TV, telefon, internet csak ment mindkettőtöknél a múltban. A lépcsőházi ajtóig menő kábelcsatornába beleteszitek és mind a kettőtök olyan routert vesz amilyet akar (persze a szomszéd AP módba rakja). Avagy rossz a feltételezésem?

    @zetecR,

    Azért nehéz kihámozni, hogy mit szeretnél - megoldást a jelenlegi kérdésre vagy új eszközt venni?

    Az sem tiszta, hogy direkt van ketté választva a két szint? Az UPC CB -nek külön vannak választva a LAN portjai - így a leírt bűvészkedések nem lesznek eredményesek. Akkor, ha jól érzem, akkor szeretnéd közösíteni a hálózatot ...

    Amennyiben jól sejtem akkor, hogy a két router AP módban van?

    A legegyszerűbb megoldás, ha a UPC CP mögé raksz egy switch -et (újan veszed, akkor 6K HUF). Aztán e switch két portjára mehet a két router. Amennyiben a router -ek AP módban vannak, akkor máris készen vagyunk. Amennyiben valamelyik vagy mindkettő router módban van bekapcsolt NAT -al és DHCP szerverrel, akkor külön alhálózaton lesznek.

    Persze az is jó megoldásd adna, ha:

    - UPC CB -t bridge módba kéred,
    - AC65P router módban. WAN: UPC CB; egyik LAN portjából megy fel kábel az AP módban futó AC87U -ba ...

    Ekkor is egy hálózaton lennének. Amennyiben viszont új eszközöket szeretnél venni mindenképpen, akkor javaslom induljunk el az AX -es AiMesh útján (ekkor mindkét jelenlegi routeredet eladod) - pl.:

    - AX58U (főrouter/AiMesh Router) és AX56U (AP módban/AiMesh Node). Ugye írtad, hogy fentre elég lenne kisebb is. Esetleg AX55 -ig is le lehet menni fent.
    - lenne rá cash, akkor 2*AX58U szintén AiMesh -ben.

    Ami fontos, ha valamiért mindenáron a UPC CB -t szeretnéd routerkedni, akkor azt is lehet. Az AiMesh megy két AP módban levő Asus router -el is ...

  • dkess

    őstag

    válasz person #85982 üzenetére

    Szia,

    Szívesen. Ez a "2 db tp link AC750" mi lenne pontosan? C2?

    Szerintem írj pár gondolatot erről a kétszintes családi házról. Akár jöhet némi alaprajz. Ezen hol van a router, hol milyen kábelezés van. Hol és milyen kliensek vannak. Mennyire zavart a környezet (zavaró idegen WiFi -k száma és térereje stb.). Mekkora internet -ed van egyébként?

    Mekkora kereted lenne stb.

  • dkess

    őstag

    válasz BrandonXXV #85985 üzenetére

    Médiakonverter amit keresel. Alapvetően ezeket kültérre tervezték kamerarendszerekhez, hogy a meglevő kábeleket továbbra is használni lehessen, PoE támogatással, de ezekkel nem kell foglalkozni.

    Alapvetően 100 Mbps -ek. Kettő db kell belőle a koax két végére. Nem vészes az áruk. Csak egy példa, de válogathatsz kedvedre mást is máshonnan is: [link]

    Szerk.: Én marha - el is felejtettem a magától értetődő megoldást: fogod az egyik végen a koax -ra rákötöd az UTP -t és akkor mindjárt lehet gigabit -ed is és akkor nem kell konverter sem. Avagy kellene a koax valamire?

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz dkess #85994 üzenetére

    @BrandonXXV,

    Most nézem, hogy ezen coax-UTP médiakonverterekkel le voltam maradva, mint a borravaló ezzel a 100 Mbps -el ... Alább egy-egy példa a gyorsabb Ethernet csatolóval rendelkező modellekkel kapcsolatban (ezek csak példák - kereshetsz más típust vagy máshol):

    Gigabit -es: [link]
    2.5 Gbps -es: [link]

  • dkess

    őstag

    válasz gezatata #85998 üzenetére

    Most akkor a CB is routol (és ad WiFi -t) vagy nem? Mind a két router részt venne a WiFi szórásban - akár mind a kettő AP módban vagy az egyuk lenne a főrouter (ekkor CB Bridge módban) és a másik AP módban valahol máshol?

    A repeater mode / jelismétlő mód-ot felejtsd el. Még egy router -el is jobb eredményt érsz el. Nem véletlenül írtam fentebb AP módot - tessék kábellel összekötni azt a két routert (legyen az a két Asus vagy a CB az egyik Asus -al).

    E mellett ugye se a helyről, sem a kliensekről - meg úgy általánosságban semmiről sem tudunk semmit. Ennek a fényében bárkitől olyan - felelősségteljes - ajánlást kaphatsz legfeljebb, hogy pl.: "próba-cseresznye" ...

  • dkess

    őstag

    válasz Daralo:) #86004 üzenetére

    Egyetértek. Amennyiben esély sincs arra, hogy közép irányban elmenjünk a routerrel, akkor két eszközös felállást javasolnék kábellel összekötve. Persze már most is lehet kísérletezgetni a n18u -val, hogy hol lehetne az ideális elhelyezés.

    Többet, pontosabbat majd, ha elárulsz némi részleteket is ...

  • dkess

    őstag

    válasz Daralo:) #86007 üzenetére

    Van egy jó hírem és egy rossz:

    - kezdeném a jó hírrel: a repeater móddal kapcsolatban nem kell tovább "félned, hogy nem menne vele megbízhatóan". Teljes a bizonyosság ...
    - a rossz hír az, hogy egészen biztosan szoáré lenne.

    Tulajdonképpen ahogy írod sikerült is kitesztelned magadnak ... :)

    "Kábeles megoldás sem ideális." - Azt kérdezném miért? Olcsóbb, kevesebb vesződség és sokkal jobb végeredmény. Mi hiányzik még neked ebből a tandemből?

    Kevesen tudják, de a jó WiFi hálózat alapja az alábbiak:

    - a jól átgondolt és kivitelezett kábeles hálózat,
    - minél kevesebbet terheljük a WiFi -t (ez összefügg az előző ponttal, mert amennyiben minél több mindent kapunk kábelvégre - annál jobb WiFi -nk lesz),
    - meg persze környezet, elhelyezés, zavaró WiFi hálózatok, csillagok állása ilyesmi. Azonban ezek együttesen sem nyomnak annyit a latban, mint az egyes pont ...

    Nem megy az épület másik fele irányában se UTP, se áram (biztos?), se koax (akár régi "elfeledett"), se optika? Úgy egyébként nincs kábelcsatorna (pl. régi koax -nak) vagy gipszkarton bármi ami a fantáziát meg tudná mozgatni?

    Tényleg még a szomszédos helyiségbe sem megy semmilyen kábel? Azzal a bitang vastag belső vályogfalakkal lehet kísérletezgetni, de igazából remek WiFI blokkoló tulajdonságokkal rendelkezik. Abban a régi parasztházban nincs egy veranda, de még egy kiskonyha sem avagy padlás?

  • dkess

    őstag

    válasz Daralo:) #86011 üzenetére

    Egy új ház és nem sikerült egyetlen kábelt sem behúzniuk? Gratulálok ... :) OK, akkor nézzetek körbe mi újság és akkor a kapott információk alapján tudunk majd továbblépni.

    @bigdaddy,

    Az alábbiakat javasolnám első körben, mint "legolcsóbb" verziót:

    - C5v4 - ha OpenWRT támogatás a fontos
    - C6 - ha OneMesh (kábeles backhaul -t nem tud) érdekelné a jövőben
    - AC57U v3 - ha AiMesh érdekelné a jövőben (kábeles backhaul -t tud)

    Amennyiben Mesh érdekelné(/érdekelheti a jövőben), akkor a legutolsó opciót ajánlanám.

    @1amarr,

    Ezen a linken van "okoskodás" ER-X mögé AP illetve Mesh WiFi össszerakásáról: [link]

    Ez alapján illetve amennyiben jól tudom, akkor Ubiquiti AP -kkal ez nem tud Mesh -t kábeles backhaul -al. Ennek utánanéztél esetleg.

    Mármint a "kis Asus" nem AP feladatokat, hanem konkrétan router feladatokat teljesített korábban - ugye? Ez most mennyire szórja be az egész lakást WiFi -vel? Amennyiben lesz még egy repeater (ami úgy kezdi, hogy mindjárt lefelezi a WiFi sebességet mindenhol+jelentősen gyengíti azt) akkor mit gondolsz mennyit fog javulni a történet?

    Javaslom első körben olvasd el a pont előtted írt hozzászólásomat: [link] . Avagy csak ebben a topikban a csak az elmúlt hónapokban írt horrorsztorikat, melyek mindegyike úgy kezdődött, hogy "azt hittem" ...

    Jól értem, akkor ez lenne a tervezett felállás: ER-X -kábelen-> Repeater (AP tulajdonképpen) -WiFi-> másik AP?

    Van bármilyen kábelezés a kecóban? Milyen ez a lakás, mennyi és milyen kliensek és hol?

    Elöljáróban - én nem vagyok biztos, hogy egyetlen WiFi -s eszközzel (súlyosbításként pláne egy repeater -el) az egész lakás megoldható az eddig leírtakból. Ez még AC -s alapokon is problémás lehet. Jelen esetben talán egy AIMesh kábeles backhaul -al alapú WiFi -t tartanék járható útnak, de ez két helyen hibázik az eddigi információk alapján:

    - a kábeles háttér kérdéses,
    - nem fog beleférni a kb 15-20e Ft-ig határba ...

    Egyébként miért ER-X? Miért nem mondjuk egy WiFi -s router ami mellé lehetne egy másik WiFi -set tervezni és akkor alapból két WiFi -s egységünk lenne ...

  • dkess

    őstag

    válasz bigdady #86016 üzenetére

    Dugd vissza és állítsd be rendesen kábeles backhaul -al. Jól portokba történt az összedugás? A beállítás mindenhol kábeles backhaul? Gigabit -es kapcsolatot ír ki a kettő között?

    Egyébként volt firmware frissítés nulladik lépésben?

    Lehet már csak jövőre leszek, de addig is mindenkinek Boldog Új Évet kívánok!

  • dkess

    őstag

    válasz bigdady #86019 üzenetére

    Igen, nem mindegy, hogy melyikben van WAN és melyik LAN és, hogy ennek megfelelően történt-e a beállítás (AiMesh Node/Router). Továbbá kábeles backhaul a preferált és ki is írja, hogy a Node 1 Gbps kábelen csatlakozik.

    FW frissítés volt akkor?

  • dkess

    őstag

    válasz bigdady #86023 üzenetére

    Pont fordítva ... :) Akkor meg is van az oka, hogy miért nem ment.

    Egyébként igen - a cél az, hogy wifi-n a roterek ne kapcsolódjanak ...

  • dkess

    őstag

    válasz bigdady #86033 üzenetére

    Igen, a Apple főrouter LAN portjaira mennek az Asus -ok. A Asusokat ennek megfelelően kötöd be:

    - AiMesh Router: LAN,
    - AiMesh Node: WAN.

    Ezeket a szerepköröket beállítod az Asusokon. Kettejük közti kapcsolat prioritása: Ethernet first. Aztán ellenőrzöd, hogy ez 'Kiváló' és '1 Gbps' legyen.

  • dkess

    őstag

    válasz ilyen_85 #86041 üzenetére

    Érdekes, hogy ennyivel gyengébb a 4G router, mint a mobil ugxanazzal a SIM -el.

    Javaslom ne antennát és antennakábelt vegyél, hanem UTP kábelestül rakd oda a routert ahol a (leg)jobb a 4G vételi lehetőségek ...

    Amellett, jogy olcsóbb és egyszerűbb megoldás - még a nyereségekkel sem kell foglalkoznod (egyszerűen fogalmazva) ...

  • dkess

    őstag

    válasz Alex91 #86097 üzenetére

    Esküszöm arra gondoltam eredetileg, hogy a márkapreferenciát tartottad szem előtt eredetileg ... :)

  • dkess

    őstag

    válasz Galahed #86103 üzenetére

    Hát amennyiben "sok kliens van amiket stabilan ki kellene szolgálni" meg házon kívül-belül (amiről semmit nem tudunk, sem a router tervezett elhelyezéséről, sem azt mely helyiségek között van és milyen kábelezés, falak száma milyensége - akár egy skicc is jöhet, zavaró wifi -k, kliensek száma, milyensége, elhelyezkedése - mégis mint jelent a kívül is? - 1000 holdas pagony vagy egy 1000 hektáros hacienda?) - akkor mondjuk 2 AC router -es AiMesh rendszert gondolnék oda így teljesen látatlanban persze kábeles backhaul -al ...

    Ezt egyik router sem tudja amit említettél ...

  • dkess

    őstag

    válasz Bandita4141 #86105 üzenetére

    Szia,

    Amennyiben egy router elég lesz, akkor AX50. Az AX73 ára időnként benéz 36K HUF környékére (most nincs 38K HUF alatt) - annyiért az még inkább ajánlott vétel (tudom ez már 30K felett van ...). Az AX50 -ről írtam korábban saját tapasztalatokat is - csak példák:

    - például itt egy értekezés az USB -s sebességéről: [link] ,
    - itt meg pl. a WiFi sebességéről erősen zavart társasházi környezetben mobileszközzel: [link]

  • dkess

    őstag

    válasz Bandita4141 #86107 üzenetére

    Az AX50 - főleg AX -es kliensekkel sokkal jobban bírja a sok klienst és a terhelést a WiFi -n. A torrent -et lehetőleg kábelen csatlakoztatott PC -n műveld. Persze így lehet megeszi a teljes internetet (de legalább hamarabb végez :) ) - azonban így legalább a WiFi -re csak áttételesen van hatása ...

  • dkess

    őstag

    válasz Bandita4141 #86111 üzenetére

    Amennyiben itt a topikban olvasgatsz, akkor meg az AX10 -re (avagy annak Asus -os "párjára" az AX55 -re) panaszkodnak, hogy náluk kevesebb a lefedettség, mint amire számítottak ...

    Az AX50 -nek nem rossz. Van magyar menüje és a mobilapp -ja is tud magyarul (bár ezzel a többi routert is lehet alapszinten szabályozni).

    @Galahed, #86109

    Amennyiben gondolod, akkor írjál még egy-két dolgot - első körben amit az előző hsz -emben a zárójelben írtam az jó kiindulóalap lehet. Ne feledd - minél többet árulsz el - annál jobb (neked passzoló) ajánlást kapsz ...

  • dkess

    őstag

    válasz Galahed #86117 üzenetére

    Egyetértve az előttem szóló Alex91 -el - én a AX58U -t emelném ki. Mint fő router megfelelő választás - a keretbe belefér. Ugyanakkor, ha kellene hosszabbítani a hatótávját, akkor AiMesh alapokon ezt meg lehetne tenni - javasolt módon kábeles backhaul -al.

    Elhelyezkedés függően akár az 5 GHz simán kiérhet addig a kertbe amíg kell (ugye itt nincs zavarás). A 2.4 GHz meg gyakorlatilag biztosan - még a néhány zavaró 2.4 GHz ellenére is.

    A médialejátszót először kábelre írtad. Aztán néhány mondattal később WiFi -re ... :) Persze amennyiben megoldható a két TV -vel egyetemben mehetnének kábelre, ha megoldható ...

  • dkess

    őstag

    válasz asus1 #86148 üzenetére

    A AX58U és AX82U a HW -t tekintve egy-az-egyben megegyezik. A külseje különbözik kicsit, de a bele ugyanaz. Gyakorlatilag "csereszabatos". A gyári firmware különbözik. Ebből jön az egyetlen érdemi különbség - a AX58U: 5 GHz-2x2 HT160 (AX3000) és a AX82U: 5 GHz-4x4 HT160 (AC5400). Az kérdéses, hogy amennyiben lenne CFW, akkor a AX58U -nál pl. ez feloldásra kerülne és elérhetővé válna a teljes konfiguráció ...

    Azaz egy eszközzel csak akkor lenne gyorsabb kapcsolatod a AX82U -val, ha:

    - 2x2 -nél nagyobb AC eszközöd lenne (az összes mobileszköz gyakorlatilag 2x2)
    - AX esetén gyakorlatilag a PC/laptop -okat tekintve is jelenleg nincs 2x2 HT160 -nál gyorsabb eszköz - így, ha a jövőben lenne ilyen akkor ... (az összes mobileszköz gyakorlatilag 2x2)

    Úgy egyébként több (sok) eszköznél jönne ki ilyenformán igazán az AX82U előnye. Különösen mivel a konzol kábelre menne és minden más Nálad mobileszköz (a TV is ideszámít e szempontból) és azért túl sok sincs belőlük ...

    Nem könnyű döntés. Amennyiben van cash, akkor menj nyugodtan a AX82U -ra - akkor a teljes konfiguráció rendelkezésedre fog állni a gyári szoftverrel is biztosan ...

    Szerk.: Most olvasom: számítógépek. Főleg, ha van AX -es WiFi (vagy 2x2 -nél nagyobb AC), akkor AX82U, ha teheted. Avagy, ha a PC -ket (meg akár a TV -t is) kábelvégre tudod kapni, akkor legyen AX58U. Ez a javaslatom ...

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz asus1 #86150 üzenetére

    Nagyon szívesen.

    Igen, engem akkor a "számítógépek" kifejezés zavart meg - erről hagyományos PC -re asszociáltam. Egyébként egyetértek a döntéseddel ...

  • dkess

    őstag

    válasz Bdanyy #86173 üzenetére

    Szia,

    A kérdés az, hogy miért pont huawei 535? Értem ez alatt, hogy SIM kátryás router kellene? Amennyiben nem, akkor ennek a felárát nem feltétlenül kellene kifizetni.

    Ami még valószínűsíthető (bár rendkívüli módon titokzatoskodsz), hogy csak a kábelre kötős kérdést oldanád meg, de a két szint problémáját sem oldaná meg a dolog. Adott esetben lehet úgy járnál a legjobban, ha attól a mifi routertől is megszabadulsz és összeraksz egy jó kis Mesh alapú rendszert kábeles backhaul -al (két eszköz a két szinten.) ...

  • dkess

    őstag

    válasz anthony19920 #86180 üzenetére

    Pont két érdekes info maradt le a leírásodból és az aláírásodból is:

    - milyen NAS -od van?
    - milyen a hálókártyát raktál a PC -be?

    Miért érdekes? Azért mert írtad, hogy jelenleg a közös gigabit LAN mellett van egy dedikált közvetlen NAS-PC kapcsolat is (ez egyébként nem butaság). Ugyanakkor munkára kellene a gyors kapcsolat továbbra is a PC meg a NAS között ...

    Mi lenne a nagy ötlet? Ha már amúgyis két kábelt tervezel a NAS -hoz (illetve a PC -hez is adott esetben), akkor én nem a pedzegetett link aggregation -ben gondolkodnék - hanem inkább multigigabit -ben (2.5/5 Gbps - vagy akár 10 Gbps, ha olyan a NAS illetve a RAID tömbök benne). Most ebből a szempontból foghatod a fejed, hogy miért X470 Taichi -t választottál a X470 Taichi Ultimate helyett, mert ez utóbbiban a gigabit -es LAN csatoló mellett lett volna egy 2.5/5/10 Gbps -es LAN csati is. Apropó - kábelezés terén legalább CAt6 -ben gondolkozz (bár a multigigabit elmegy Cat5E -n is, de azért legyünk valamennyire "jövőállóak") ...

    Ugye első gondolatod lehet, hogy "sok" meg "csúnya" kábelek ... Egyfelől link aggregation -el sem lenne kevesebb - másfelől minden mehetne falban is akár fali csatlakozókkal. Nálam is így van (messze van a NAS meg a érintett PC nálam). Azaz a PC -hez két kábel is megy a falban:

    - gigabit: ez az általános LAN (+ internet). Egyébként a PC -nél switch -el osztva is van UTP -s lézernyomtatónak, ilyesminek ...
    - 2.5 Gbps: ez a NAS -al direktben van kötve.

    A NAS is értelemszerűen rendelkezik egy gigabit -es (általános LAN és internet) kapcsolatban illetve a 2.5 Gbps -es direkt kapcsolattal az érintett PC felé ... A NAS (Synology DS218+) tudja akár egy időben is a gigabit 110 MB/s -es sebességét illetve a 2.5 Gbps 280 MB/s -ét is - azaz kumulált 390 MB/s sebességet (akár a PC -mre egy időben :) ). Persze nem feltétlenül kell a "csak" 2.5 Gbps -nél leállni - nekem ez érte meg (az egész projekt 14K HUF -ba került) ... Például, ha legalább Celeron -os Synology -d vagy QNAP -od (stb.) van, akkor működik a dolog ...

    Nos, érdekesen hangzik? Amennyiben igen, akkor érdemes lenne ezzel az ággal is tervezni.

    Egyébként egyetértve az előttem szólóval - ez egy nagyon "AiMesh-szagú" projektnek néz ki ... Egyébként az AX58U megéri a felárát - legalább a főrouter -nek ezzel tervezzél ...

  • dkess

    őstag

    válasz Clemi #86189 üzenetére

    Firmware -t frissítettél rajta? Mondjuk én egyáltalán nem próbáltam régebbi firmware -el - úgyhogy nem tudom, hogy valamelyik korábbi verzióval volt-e gond ...

    Ami biztos, hogy a legújabb fw -vel egyetlenegyszer sem kellett újraindítani semmiért. Az USB -s háttértár funkcióját is nyaggattam ezerrel - gond nélkül ment, látta PC/TV/zenelejátszó minden ... Tesztelgettem is - írtam is róla egy szösszenetet ...

  • dkess

    őstag

    válasz Core2duo6600 #86195 üzenetére

    Melyik Mikrotik -et ajánlanád legalább AX3000 WiFi -vel - pláne 30K HUF -nál azért nem nagyságrenddel többért? :)

    Igen, az a "beállítás"... Persze az "elfelejtés" előtt azért rendesen gyilkolhatja bele az időt (a megtanulásába) amennyiben nem "kőprofi" Mikrotik -ből ... Nem mellesleg, ahol egy AX50 a fenti parajelenségeket produkálja - ott az összes Mikrotik is ugyanezt tenné ...

  • dkess

    őstag

    válasz Core2duo6600 #86201 üzenetére

    Na, én is erre gondoltam ... :)

    A kérdezőnek meg szüksége lenne rá - feltételezhetően azért is vette azt. Úgy egyébként a kijelentő mondatodnál elfelejtetted hozzátenni, hogy "szerintem" ... Írom ezt még AC -s router tulajként, aki a multigigabit -es portok terjedéséig (értsd és mond: egynél több ilyen) nem is szeretne váltani.

    Úgy egyébként volt már nálam pár hétig AX -es router. Újként nem is igen vennék már mást ...

    @#86203,

    Egészen biztos, hogy a következő laptopod is N -es lesz? Biztos fogsz még kapni olyat amikor aktuális lenne a következő lapos? ... :)

    (routert a közeljövőnek vesszük - nem a múltnak)

  • dkess

    őstag

    válasz Core2duo6600 #86214 üzenetére

    Észre sem veszed valószínűleg, de kulcsmondatokat sikerült elpötyögtetni. Most egyet emelnék ki: "Addig fogom használni amíg megy." ...

    Mindenekelőtt az üzleti laptopokat én is szeretem, de az gyakrabban van cserélve - munkára kell. A PC és router terén én is hasonlóan gondolkodom. Az előző PC -m szintén majd 7 éves volt (tavaly ősszel cseréltem: 3770K alapokon - mindössze a RAM lett duplázva meg VGA kétszer cserélve meg az aprajafalva ...). A routerem szintén özönvíz előtti (már évek óta nem árulják) AC1900 -as - igaz még mai szemmel is bitang SOC van benne és elég RAM és folyamatosan jönnek a frissítések most is ...

    Azaz én is a fentebbi kiemelt mondatot magaménak érzem - és pontosan ezért nem lenne elég most újonnan véve egy AC -s router ... Pont azért mert több/sok évre venném. Én mondjuk valahogy úgy tervezem a váltást, ha eljön a multigigabit -es internetek kora (értelmezhető áron a routerekkel egyetemben) és legalább több multigiabit/10 Gbps -es portokat kapok jelenértéken 100K HUF alatt ... Nem mostanában lesz - illetve az is igaz, hogy a gigabit -es nettel is elvagyok még ...

    Írtam azt is, hogy jónéhány hétig volt nálam AX -es router. Igen, ez legalább akkora előrelépés a AC -hoz képest, mint az N-->AC volt (sőt) ... Itt az ideje az AX -nek? A két éves modell mobiltelómban az van. A majd másfél éves PC -mben dettó AX -es WiFi van (igaz ezt csak most a teszt erejéig használgattam). Az AX már nem a jövő - hanem a jelen (!!). Úgyhogy, ha most vennék évekre egy routert magamnak, akkor az már nem AC -s lenne ...

    @Vastika, #86215

    Mindenekelőtt a WDR3600 már nem kapható. Továbbá nem biztos, hogy az illető akar OpenWRT -t használni. A manapság kapható "értelmezhető" 4G USB stick -et kezelő routerek sincsenek nagyon olcsóbban. Továbbá az volt a feltételezés, hogy egy külső antennákkal rendelkező 4G SIM -et fogadni képes router csak jobb vételi képességekkel rendelkezik, mint egy sima USB stick ...

    Azaz lehet, ha a WDR3600 + 4G stick -el még azt sem tudta volna produkálni a kolléga, mint a mostani felállással. A szolgáltatótól meg kb. stick -et kap a SIM kártya mellé vagy semmit (azaz külső antennás 4G modemet nem) - ezért keresett olyan routert amilyet. Meg aztán ugyanott lennénk ahol a part szakad. Ahogy a modemet lehet ide-oda pakolgatni - úgy a 4G router(/modem) készüléket is ...

    Apropó osztrák dsl+lte hibrid megoldások. Azt jól tudom, hogy alapból nem jár publikus IP a szolgáltatáshoz? Avagy kérésre megadják mindkettőhöz vagy csak az egyikhez? Az ehhez adott "csoda" ZTE -ken meg lehet egyáltalán nézni a készülék külső IP -jét? A kérdésem azért nem túl "l'art pour l'art", mert pont most kérdezték meg tőlem pm -ben - nekem meg fogalmam sincs ...

  • dkess

    őstag

    válasz Gubek-Einste #86221 üzenetére

    @makkmarce, #86220

    Annyit hozzátéve az ajánláshoz, hogy amennyiben szeretnél Mesh WiFi rendszert, akkor 2 db AC57U v3 lenne a legolcsóbb ajánlás - egy lentre és egy fentre ...

    @raycoon, #86222 és @Gubek-Einste, #86228

    Kezdeném a Gubek-Einste válaszával. Nem csak Tri-Band eszközöknél megy a (One)Mesh természetesen, hanem az "alap" Dual-Band eszközöknél is, melyek támogatják ...

    Itt amit fontos kihangsúlyoznunk, hogy jelenleg a TP-Link nem támogat Mesh -t kábeles backhaul -al. Tehét, ha kábellel összeköti a routert az extenderrel (ami egyébként ajánlott is lenne), akkor csak a sima "buta" AP mód marad az extendernek. Avagy a másik opció OneMesh WiFi backhaul -al ...

    A konkrét javaslatom raycoon -nak, hogy ne egy AC1200 -as Extender korlátozzon a döntésben - különösen, ha egy AX73 (AX5400) szintű főrouter mellé keresünk eszközt. Adott esetben vegyünk egy nagy levegőt és adjuk el ezt az extendert ... Persze van AX -es extender is a TP-Link kínálatában, de nem erre gondoltam ...

    Az AX73 (AX5400) egy nagyon jó és nagyon jó ár/értékkel bíró router. Ugyanakkor akkor választanám leginkább, ha borítékolható módon elég lenne az egy router -es felállás. Ez ugye a kábeles backhaul hiánya miatt. Sajnos a TP-Linknél ez egy meglehetősen elhibázott üzleti döntés eredménye, hogy a SOHO routerek (és AP -k, extenderek) és a Deco széria külön egymással nem kompatibilis Mesh -t támogatnak (OneMesh vs. Deco Mesh) és csak az utóbbi támogat kábeles backhaul -al rendelkező Mesh rendszert ... Ez egy elhibázott szegmentáció - olvasgatva a TP-Link fórumokat eléggé fortyog is a jónép miatt, mert eléggé lyukra futnak jópáran, akik routereket vesznek (nincs kábeles backhaul) avagy éppen a routerük mellé vennének "jólkinéző" Deco egységeket Node -nak (ezek meg nem kompatibilisek) ... Azért vannak már jópáran "pofáraesett" ügyfelek - én a helyükben meglépném, hogy egységesítek ... Akkor egyébként még nem is beszélve, hogy az üzleti pro megoldások meg egy harmadik félét támogatnak és még azon belül is nagy a "katyvasz" ... :)

    Egy szó mint 100. Akár Mesh, akár sima "buta" AP -s megoldásban gondolkodsz, akkor kábeles backhaul a barátod. Amennyiben roaming -ot akarsz, akkor ez alapján az Asus megoldásai között kell nézelődnöd. A főrouterként (AiMesh router is lenne Nálad, ahogy írod) AX58U alatt ne gondolkozz AX esetén. Node -nak lehet esetleg kisebbet választani - pl. AX55/AX56U (utóbbi ajánlottabb).

  • dkess

    őstag

    válasz ilyen_85 #86231 üzenetére

    Vagy körbepróbálgatod az ablakokban a MR6400 -at (kísérletezgetve, hogy valahol jó lesz a vétel) vagy felrakod a padlásra (igyekszel persze ott is megtalálni a legjobb helyet). Azt semmiképp ne csinád, hogy antenna a padláson és lent a router, mert valószínűleg sokkal többet vesztesz a vámon, mint amennyit a réven nyernél (így működik az antenna kábel) ...

    Persze beltérre a router mellé elmehet. Itt esetleg érdemes lenne megkeresni a legközelebbi mobiladótornyot, hogy merre van és a ház arrafelé eső fertályán próbálkozni ... Ezzel kapcsolatban ajánlanám a cellmapper alkalmazást. Lehet szolgáltatóra is szűrni (meg sokminden másra is) ...

  • dkess

    őstag

    válasz ilyen_85 #86236 üzenetére

    Amit érdemes megjegyezni ökölszabályként, hogy a külső antenna kábele legyen olyan jó minőségű és olyan rövid amilyen csak lehet. Azaz a 4G -s router konkrétan ott dekkoljon mellette.

    Írtad már korábban is ezt az "antennát a tetőre" dolgot. Azt tudod, hogy ennek az installációnak a "lánykori neve" a: villámhárító ... Költői kérdés: szeretnéd, ha a villám (annak minden "áldásos" hatásával) megjelenne a hálózatodon?

    A padlás jó ötlet lehet esetleg, de elképzelhető, hogy sokkal beljebb lennél (minden szempontból), ha először a cellmapper -el megnéznéd, hogy hol van a legközelebbi torony egészen pontosan. Aztán megpróbálnál abba az irányba orientálódni mondjuk akár az ablak tájékára ...

    @Vastika, #86237

    Az előző hsz -emben a router/modem antennákat úgy értettem, hogy ahol egy router-modem kombó eszköz (külső cserélhető antennás) elbukik - ott nem biztos, hogy egy különálló modem nyerni fog (és akkor finoman fogalmaztam :) ) ... Logikailag semmi nem indokolná ezt ...

    Egyébként 5 féle verzió van belőle. Azonban ebből csak az egyiknek (V3) van belső LTE antennája - a többinek (V5/V4/V2/V1) meg külső cserélhető LTE antennája van. Azt persze nem tudjuk, hogy ilyen_85 -nek melyik van pontosan. A WiFi nem érdekes, mert ezen az eszközön kikapcsolt WiFi lenne ... Viszont mivel emlegette a külső antennás dolgot - így feltételezhető, hogy a V5/V4/V2/V1 valamelyike van Neki. Innentől kezdve az USB -s dedikált 4G modem előnye nullára redukálódik (a stick -ek meg konkrét hátrányba) ...

    Azt nem tudom, hogy a CFW mennyit dobna a 4G LTE képességein az eszköznek. A WiFi része (azon dobna) nem érdekes, mert ezen az eszközön kikapcsolt WiFi lenne. Ugyanakkor amennyire jól érzem, akkor a kolléga nem feltétlenül CFW -zne, ha nem muszáj ...

    Az érintett kolléga vissza is írt azóta. Az eddig is kb. borítékolható volt, hogy Nála a dsl-lte hibridnél nem volt publikus ip, mert kívülről nem érte el a LAN -on levő dolgait (port-forward és egyebek jól beállítva). A ZTE eszközön még csak ellenőrizni sem lehetett ennek az értékét. Ugyanakkor írt most valami ügyfél-zónáról meg OpenInternet lehetőségről meg azt hogy ezt a részét intézi. Lehet ebből már Te tudod melyik szolgáltatóról van szó ... :) Hát, reméljük a legjobbakat ...

  • dkess

    őstag

    válasz raycoon #86246 üzenetére

    Avagy a RT-AC66U B1 -t (ez "routerkedne") teszed le a garázsba akár kikapcsolt WiFi -vel (nem lenne része a Mesh hálózatnak). Aztán veszel két AX routert és ezek lennének Mesh hálózatban kábeles backhaul -al ...

    Az Asus -nál működik az, hogy az összes AiMesh eszköz AP módban működik. Ekkor arra kell ügyelni, hogy:

    - AiMesh Router - LAN portba menjen az UTP kábel a főrouterből,
    - AiMesh Node(-ok - akár több is lehet ugye) - WAN portba menjen az UTP kábel a főrouterből.

    Természetesen az AiMesh eszközök további LAN portjai, mint swiotch -ként felfoghatóak. A nappaliba javasolnák egy kicsit erősebb vasat - pl. az AX58U. A hálószobák irányában pedig AX56U.

    Azaz fontos - amennyiben a mostani lemegy a garázsba, attól nem lesz kettő node -od. Az egyiknek mindenképpen AiMesh Router -nek kell lennie (legalábbis feltételezve, hogy a mostanit nem vonjuk be az AiMesh -be, de javaslom ne tegyük).

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz Core2duo6600 #86254 üzenetére

    Azt szeretném kérdezni, hogy biztos érted az általam írt "kikapcsolt WiFi -vel" kifejezés értelmét? :)

    Aztán meg írod ezt: "Én átraknám az ont od modem módba, tennék mellé egy rendes router ami csak kábeles, utána tovább, ahogy mondtad." ?

    Az érintett router már megvan a kérdezőnek - amennyiben vennie kellene még egyet, akkor mit kellene Neki "feleslegesen" kizetnie? Hát nem a WiFi -t az biztos ... :)

  • dkess

    őstag

    válasz Danex #86279 üzenetére

    Azt nem írtad, hogy a mi 9se 5 GHz -en vagy 2.4 Ghz -en droppol. Feltételezem az előbbin ...

    Persze azt se tudjuk, hogy mekkora panel, de általánosságban egy ax73 -nak elégnek kell lennie.

    Írok egy ma délutáni-koraesti történetet. Húgoméknál (családi ház a 840 nm -es telek egyik végében) az AX50 5 GHz -en jelentősen visszaesett a telepítéskori lefedettségében. Kb. két szobával odébb ért meg mondjuk a terasz. 2.4 GHz -en továbbra is "kiér a világból" - a tekintetben kb. ekvivalens a Digi ONT 2.4 GHz -ével (persze sokkal gyorsabb). Hát átmentem megnézni mi újság ...

    Nos, ránéztem és fogott egy radart a drága. 5 GHz -en ment a 36 -os csatornára (tök üres volt amúgyis) - azaz a DFS alá jócskán. Újra van 5 GHz -es AX -es WiFi az egész házban és a telek egészében is. Ilyen sebességekkel (5 GHz - mobiltelóval mérve):

    - Nappali: 750 / 270 Mbps,
    - ház legtávolabbi sarka, szobában: 290/150 Mbps,
    - a telek túloldalán kerítésnél (nem tudom, kb. még 30 méter a házfaltól): 235/85 Mbps.

    Azért ez nem túl "szoáré" ... :) Az AX73 azért ennél jobb ...

    @Vastika,

    Hát, a Digi ONT ... :) Csak 2.4 GHz -en N -es WiFi. Jobb napjain megvan a maximum 60/80 Mbps (a gigabit -ből). Mármint, ha mellette állsz.

    OK, kimegy a világból a jel, de sebességügyileg azért nem egy acélos ... A TP-Link AX -es felhozatalát még panelben is volt szerencsém próbálgatni (brutálisan zavart környezetben) - hát ... Maradjunk annyiban nem az eszközzel lesz a gond ...

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz Elk_hound #86283 üzenetére

    Azért, mert amennyiben megnézed, akkor a 100 -as csatornánál kezdődik a második egybefüggő 160 MHz -es sáv (ugye a "sebességről" volt szó - persze ehhez ezt támogató eszközök is kellenek). Ugyanakkor ez egy igazi "mindent vagy semmit" tartomány. Magasabb frekvenciákkal és megengedett adóteljesítménnyel. Ugyanakkor itt már DFS van. Azaz fogsz egy radart és "agyő kutya világ" (mész a béka ülepe alá teljesítményben és lefedettség/sebességben) ...

    Társasházban a radar nem annyira számít (hacsak nem vagy mellette). Adott esetben szépen árnyékolhat maga az épület. Ott jobban számít, hogy a zavaró WiFi -k hol (frekvencia) vannak. Itt gyakorlatilag ahol van szabad sáv - azt érdemes használni. Amennyiben ez a 100 -as, akkor kaphatsz némi extra adóteljesítményt is ...

    Családi ház esetén kint vagy a préri közepén. Kiszolgáltatva esetlegesen egy radarnak. Cserében nulla zavaró WiFi 5 GHz -en (max. egy-két zavaró gyenge 2.4 GHz átlóg a kertbe, de a házba már az se nagyon ér be). Itt viszont könnyen a 36 -ossal induló sáv lehet a nyerő ... Ld. a tegnapi irományomat ...

    @Danex, #86285

    Igen, ha jól látom ez társasház. 5 GHz -en a 100 -as feletti sáv nagyobb adóteljesítmény és ráadásul töküres Nálad. Fixáld oda.

    Egyébként egy ekkora lakás és ilyen kevés zavaró WiFi mellett szerintem röhögve elbánik az egész kecóval 5 GHz -en is ...

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz blakey #86292 üzenetére

    Igen, de *-zva az előző hsz -em alapján.

    Ahogy írtam teljesen ugyanazt az eszközt (AX50) tudtam tesztelni ugyanabban a városban társasházi (zavaró WiFi -k 5 GHz -en a 36 -os sávban, de nincs radar - hosszában merőlegesen áll a radar irányában és középtájon) és családi házas (nulla zavaró 5 GHz -es WiFi, cserében van radar a 100 -as sávban) környezetben.

    Nem meglepő módon a társasházi környezetben "lubickolt" a töküres 100 -as sávban (elkerülve a tumultust a 36 -osban) - ugyanakkor a családi házas részben igaz, hogy sehol nincs zavaró 5 GHz (amire az AX amúgysem érzékeny annyira, de persze, ha nincs az a legjobb), de a 100 -as sávban csak a bekapcsolást követően volt nagyon jó. Aztán szépen lement "nullába".

    Azaz ott, ahol a kezdeti induláskor illetve a 36 -os sávban most is 2-3 szobával odébb volt/van 250-300 Mbps - ott a 100 -as sávban idővel konkrétan nulla lett (leszakadt az 5 GHz -ről ahogy van). A 100 -son gyakorlatilag csak a nappaliban maradt értékelhető és ott is lassabb, mint előtte vagy a 36 -osra fixálva ...

  • dkess

    őstag

    válasz Elk_hound #86299 üzenetére

    blakey -hez csatlakozva. Ugye le volt írva, hogy a "36 -tól kezdődő sáv" meg "100 -tól kezdődő sáv". Ezeknek melyik része nem volt érthető? :)

    Másfelől az érintett eszközö(kö)n amiről szó volt ott is a kezdőt tudod megadni és bepipálod, hogy 20/40/80/160 Mhz széles legyen. Azaz úgyis helyes a megadásunk, ha ezen eszközre egyszerűen azt mondjuk, hogy a "36 -ossal kezdődő sáv 160 MHz szélesen" vagy éppen "100 -assal kezdődő sáv 160 MHz szélesen" . Na ezekbe sikerült belekötnöd ... :)

  • dkess

    őstag

    válasz Core2duo6600 #86304 üzenetére

    Pontosan.

    Amennyiben meg nem használná az lenne a gond: "Ha már kifizettem a RAM -ot is benne, akkor használja már az a böste rúter" ... :D

  • dkess

    őstag

    válasz vzozo #86308 üzenetére

    Szia,

    AC + OpenWrt - így 20K HUF felett (C7 ára) nem jutott eszedbe esetleg az Asus AC65P? Csak kérdés. Úgy gondolom itt a fórumon ezzel (akár OpenWRT -vel) sokkal több embernek van tapasztalata, mint a C7+OpenWrt kombóval.

    A Mikrotik -et akkor - pláne, ha lennének spéci beállítások bőven - amennyiben elkötelezett ember vagy a rendszerének megtanulásának irányában ...

Új hozzászólás Aktív témák