Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #31733248

    törölt tag

    Srácok, beszéltem egy energiahivatalos ismerőssel, teljesen biztosra mondta, hogy

    a szaldó elszámolás jövő év végével megszűnik.

    Mindenkinek, kivétel nélkül. Lefolytatták ezzel kapcsolatban már a kormányzati egyeztetéseket is.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz robi-k #34718 üzenetére

    Ezt szerintem nem így kell felfogni.

    Nem szeretnék itt butaságokra reagálni, professzionális üzleti szereplője vagyok az energetikai ágazatnak, csak elmondtam, amit az illetékes elvtárstól hallottam, mindenki azt kezd vele, amit akar. ;)

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz leslieke #34731 üzenetére

    Minek? A világért sem akarnék olyannal haverkodni, aki lehazugoz. Elővettem az energetikai névjegytartómból az első néhányat ami a kezembe akadt, az energiahivatal elnökéét külön ki is kerestem, a személyes elérhetőségeket kitakartam.

    Az egyik ember az ország földgázszállításáért felelős csúcsvezető, a másik az olaj- és gázipari nagyberuházások nemzetközi szinten elismert szakembere (akit nem kis elismerésként a World Petroleum Council az elnökévé választott és akinek én is sokat köszönhetek), a harmadik Paks bővítéséért felel, a negyedik gázerőmű vezére stb... Én ebben a körben vezetek az ágazat vállalatainak dolgozó céget huszonéve (több barátom is van a fentiek között), szóval valamivel többet tudok a témáról, mint az, akit kedve szerint szopat a 444 vagy a Telex valamelyik félműveltnek sem nevezhető újságírója, vagy az, aki nemrég még egy egyszerű törvényi szöveget is képtelen volt értelmezni... ;)

    Amúgy felőlem tényleg mindenki olyan álomba ringatja magát, amilyenbe akarja, csak ne legyen később sírás, hogy igazam volt. :N

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Rolly #34744 üzenetére

    A hülyeséget félretéve: szerintem több, teljesen jogos észrevétel elhangzott már a topictagoktól, akár az árazás átláthatóságát, akár a kiszámíthatóságot illetően. Ezeket egyébként elmondtam az ismerősömnek is és kértem tőlük az egyértelmű kommunikációt (már ami az Energiahivatalon múlik és nem a kormányon).

    Andras6800

    Azért írtam hozzá, hogy mindenkinek, kivétel nélkül megszűnik, mert a közlés egyértelmű volt: nincs kiskapu, nincs kivétel. Ennél egyértelműbben nem tudom leírni.

    Írtam már itt nagyon röviden arról, miért lenne érdemes sokkal szélesebb körben elengedni a rezsicsökkentést és piacibbá tenni a viszonyokat. Energetikai szempontból fontos beruházások jönnének létre és sokkal ésszerűbb irányba mozdulnának a dolgok.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Andras6800 #34760 üzenetére

    "Kérlek ne vedd magadra, de én már csak azt hiszem el, ami megjelenik magyar közlönyben.
    Vagy még azt sem, mert 3 nap múlva átírják. :Y"

    Nem veszem magamra és meg is tudom érteni. A bizonytalanságnak alapvetően két strukturális oka van:

    1. Az energiaárak várható alakulása (ami döntő mértékben befolyásolja az elszámolás módját). Ezek a következő években tartósan magasak lesznek, erre mérget vehetünk. A kormányok költségvetése már most brutálisan túlfeszített és még csak az elején járunk. A különböző lakosságvédelmi és vállalatvédelmi intézkedések mértékét jelentősen csökkenteni kell, mert az államadósság gyorsan nő. Bár látszólag nincs közünk hozzá, de a gyakorlatban nagyon is lesz: az 5 éves olasz CDS kétszer annyi, mint egy éve volt, a rövid lejáratú adósságuk szintje nagyon magas. Ha bedőlnek, az eurozóna megmentése érdekében újabb eladósodási hullám várható (hasonló helyzetben vannak a görögök, portugálok és a spanyolok is), a védelmi intézkedések fenntartására végképp nem lesz ennyi pénz. Ezzel a gazdasági szakemberek közül mindenki tisztában van, de a politika döntéshozóinak még nincs bátorsága szembenézni a valósággal. Ezért aztán nem is mernek e téren hosszabb távra elköteleződni a kedvezményeket, támogatásokat illetően.

    2. A rezsicsökkentés piactorzító hatása. Ha a napelemes piaci árat fizetne és úgy is vennék át tőle a termelését, sokkal könnyebb lenne megtérülést számolni. A feleségem arra hívta fel a figyelmem, hogy a napelemes az uniós jog szerint tulajdonképpen vállalkozó, következésképp miért is nem adhatja el szabadon, a piacon a termelését (például egy cégnek)? Olyan energiaárak mellett, mint amit most a cégek fizetnek, mindkét fél számára win-win megoldás lenne. Nem véletlen írtam lejjebb a PPA-k térnyerésének szükségességéről, hasonló megoldásokat kicsiben is alkalmazni lehetne.

    leslieke

    "Nekem 3-ból 2 rendszer jövő év végére nagyjából visszahozza a bekerülési költséget, a harmadik meg kényszerpálya volt, mert vagy napelem és klímás fűtés vagy gázos fűtés, de klíma ahhoz is kell nyáron."

    Ha elfogy a rezsivédelemre szolgáló pénz, piaci árak mellett nem lesz miért aggódnod a befektetésed megtérülése miatt. A rezsivédelem jelenleg szükségtelenül nagy körben és ezért az államháztartásra brutális terheket rovó mértékben valósul meg.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz liszkai 2 #34771 üzenetére

    Sok megoldás értelmet nyerhet (gazdaságilag megtérül), ha a piactorzító viszonyok eltűnnek, vagy mérséklődnek. Ilyen a rendkívül széles körben megvalósuló rezsicsökkentés és a szaldó elszámolás egyaránt.

    Zolee897

    Egy percig nem lehet vitás: nincs ingyenebéd, a piaci ár alatt történő értékesítést és az ebből eredő veszteségeket természetesen valakinek meg kell fizetnie. A "valaki" is nyilvánvaló: maguk az adófizetők állják mindenki megmentésének a költségeit. Mondom ezt úgy, hogy szerintem is kell rezsicsökkentés, de csak indokolt esetben.

    Ezzel szív most az egész Európai Unió: mindenhol euro(száz)milliárdokat költenek a lakosság védelmére, a bajba kerül cégek konszolidálására, miközben az egyébként is gatya uniós versenyképesség tovább romlik, a cégek értéke meredeken esik és az energiaintenzív ágazatokban dolgozó vállalatok az Amerikába történő menekülésen gondolkodnak (ahogy azt a szaksajtó már pedzegeti).

    KilgoreTrout

    Írtam már erről itt, az egyszerűség kedvéért bemásolom:

    "Oroszország a világ legnagyobb nyersanyag exportőre, az EU pedig úgy próbálja őket szankcionálni, hogy szinte mindenből behozatalra szorul: gázból, szénből, olajból, egyéb nyersanyagokból, műtrágyából és élelmiszerből is. Az LNG eleve egy drága, tőkeigényes technológia, az infrastruktúrájának a kiépítése hosszú évekbe telik és sok milliárd euróba kerül. Az amerikai barátaink pedig - akik felé olyan "okosan" elkötelezte magát az Európai Bizottság - alapvetően fracking révén jutnak a gázhoz, ami szintén drága és értelemszerűen az európai árakat is jelentősen emeli. Éppen ezért évekre előre tudhatjuk, mi lesz: továbbra is nagyon magas lesz a gázár, ezzel összefüggésben az áram ára is. Teljesen logikus."

    Némileg enyhül majd a helyzet, ha például több lesz a gáz (mert pár év múlva megépülnek az oroszok vagy mások új termináljai és több LNG kerül a világpiacra), ha beköszönt a recesszió és emiatt számottevően visszaesik a termelés, vagy elköltöznek az energiaintenzív tevékenységet folytató vállalatok Amerikába. De amíg élénk a kereslet és szűkös a kínálat, addig az árak magasan maradnak és csak hosszú évek után fogunk a boldog békeidők felé közelíteni - csakhogy addigra a gazdaságaink óriási kárt szenvednek el.

    Pénz meg tényleg nincs (ennyi és tartósan), de nem csak nálunk, Nyugat-Európában sem. Nézd csak meg a híreket.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz senki68 #34951 üzenetére

    Erre írtam korábban, hogy "a '24-es önkormányzati és EP-választás előtt nem akar a politika több százezer elégedetlenkedőt" és hogy valószínűleg megvárják, hogy az Unió kötelezettségszegési eljárást indítson, így nem nekik kell meghozniuk a népszerűtlen döntést, hanem Brüsszel lépi meg helyettük. ;)

    philoxenia

    "A teljes szaldós elszámolást mindenképp ki fogják, az áram vételi ára lesz a kérdés..."

    Pontosan. A napelemesek kínálata sajnos rugalmatlan (amíg a tárolás nincs megoldva), ezért mindenki egy időben ad el, ami alaposan lenyomja az átvételi árakat, különösen, ha még több napelemes lesz - márpedig lesz. De alapvetően nem is erre kell gyúrni, hanem a saját felhasználásra, ilyen energiaárak mellett azon is sokat lehet spórolni.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz HunChris #34971 üzenetére

    Nekem is ezt mondták, csak többeknek rosszul esik ezt elhinni. :) A kormány is tudja, csak nem ők akarják elvinni a balhét, hanem majd Brüsszel fogja. A helyükben én is így csinálnám. :) Megjegyzem, még az indoklásban is felemlítik ugyanezt a politikai alapú érvelést.

    De felőlem amúgy tényleg mindenki olyan elszámolást álmodhat magának, amilyet akar. ;)

    KilgoreTrout

    Korábban már írtam: nincs ilyen kitétel benne, le is írtam a konkrétszöveget idézve, ami egyben szépen vissza is igazolta a feleségem előzetes jogi szakvéleményét.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz kardkovacsi #34973 üzenetére

    "én kérek elnézést, de már nem bírtam tovább :)"

    És attól, hogy beöltöztél bohócnak, jobb lett? :)

    Zolee897

    Az a legszebb az egészben, hogy néhány napon belül szó szerint visszaigazolta az Energiahivatal, amit az ott dolgozó ismerősöm mondott. ;)

    HunChris

    "Ha akarja a kormány, akkor úgy dönt, hogy a régi szerződésű napelemeseknek is bruttó lesz, csak "bruttó_hűség" néven és ott a fogyasztási ár megegyezik a feltöltési árral. (Pl: 50-50Ft) Így nem szaldó a neve, de éves szinten ugyanaz a végeredmény."

    Az ilyen megoldásokra volt érvényes, amit lent írtam:

    "A feleségem beszúrt most ide egy rövid jogi szakvéleményt: az uniós jog szerint megkülönböztetésmentességre kell törekedni a felhasználók között. Szerinte az új polgári perrendtartás szerint megérne a dolog egy társult pert, ha mégis marad a szaldó. :)"

    A később betett uniós jogi szövegben ugyanez szerepelt előírt alapkövetelményként.

    dantre

    "Valószínű dec. 31-től nem fog jelentősen nőni a lakossági napelemek száma, úgy alakítják a játék szabályokat, hogy támogatás nélkül lehet 30-40 év lesz a megtérülés, vagy ki tudja... gyakorlatilag nem éri meg..."

    Nézd, a volument tekintve mostanra csaknem teljes egészében teljesült e téren az Energiastratégiában 2030-ra kitűzött cél. Másrészt itt alapvetően azoknak van igaza, akik a megtermelt energia saját, helyben történő felhasználását hangsúlyozzák. Európa (és a világ) az elektromos autózás felé halad, ez sok embernél alaposan átkeretezheti a "nem éri meg a napelem" típusú gondolkodást.

    Az már egy más kérdés, hogy az Európai Unióban éppen leépülőben van az eddigi jólét, ami fájdalmas következményekkel jár. Ennek a leírásáért amúgy két hónapja még ugyanolyan trollkodás járt, mint az energiahivatalos ismerősöm által elmondottak közléséért, ma pedig már ott tartunk, hogy a fősodratú sajtó kezdi nyíltan pedzegetni az "aranykor" végét, ezáltal is érzékenyítve, felkészítve az eddig teljesen mással etetett tömegeket a kellemetlen változásokra. Rengeteg embernek, akiknek korábban nem okozott problémát az új autó megvásárlása, a jövőben már nem fog összejönni, mert nemes egyszerűséggel kiárazódik az újautó-piacról, következésképp nem lesz lehetőségük saját termelésű napárammal tankolni az autót.

    leslieke

    "Na, ez így nekem jó, 2024 végére mindegyik rendszerem “megtér. :)"

    Ez a legfontosabb. De azt is érdemes nézni, hogy az ingatlanpiac mennyire értékeli az ingatlanba történő egyes beruházásokat. Az energiatakarékos, alacsony rezsijű működés eladásnál kamatostul megtérül, így akkor is megéri ilyesmibe beruházni, ha amúgy a megtérülési mutatók alacsonyabb szintűek. Hasonló okokból nem veszünk ikeás cuccokat az airbnb-s lakásainkba, mert a számtalan hirdetésből visszaköszönő egyengagyi kinézettel nem akarjuk milliókkal leértékelni az adott ingatlant.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Reggie0 #35003 üzenetére

    Ha ez kézlegyintéssel elintézhető volna, egy szakjogász meg sem említené. :N Ezek a cégek teljesen más jogszabályi környezetben dolgoznak, mint az említettek (nem csak nálunk, az egész Unióban), hiszen mind monopol, jobb esetben oligopol piacon tevékenykednek. Éppen ezért semmi furcsa nincs abban, ha az árakat a miniszter (vagy a szabályozó hatóság) rögzíti (pl. árképlettel állapítja meg).

    leslieke

    "Ingatlanpiac pont nem érdekel, egyik ingatlant sem akarom eladnia közeljövőben. Utána meg majd meglátjuk mi lesz."

    Nyilván egyénfüggő. Aki például bérből él, az általában kisebb eséllyel fog egy új családi házból egy másik újba költözni, mint az, akinek komolyabb vállalkozói jövedelme van. Az ismerőseimnek tanácsolni szoktam, hogy vegyék figyelembe ezt a szempontot is, soha nem tudhatják, hogyan alakul később az életük. Lehet, hogy sok pénzt keresnek, örökölnek, vagy elválnak, így eladják az adott ingatlant. Hasonló okokból érdemes egy építkezést, vagy egy felújítást végig dokumentálni. A vevő számára biztonságot ad, hiszen akár utólag, akár egy-két évtizeddel később is meggyőződhet a kivitelezés módjáról és az eladó is jobban jár, mert könnyebben, drágábban adhatja el az adott ingatlant. Az egész tulajdonképpen semmibe sem kerül, csak egy kis odafigyelésbe.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Reggie0 #35022 üzenetére

    "Dehogynem. A jogasznak az a dolga, hogy mindent megemlitsen, mert a vesztett ugyert is kap fizetest :)"

    Ez a halmaz-részhalmaz esete (minden ügyvéd jogász, de nem minden jogász ügyvéd), akire Te gondolsz, az az ügyvéd (ami a konkrét esetben helytálló is). Az ügyvéd sem szükségszerűen kap pénzt, dolgozhat például sikerdíjért is.

    HunChris

    Hetet-havat nem lehet összekeverni. :N A vállalkozásokat és a magánszemélyek összehasonlításakor nincs megkülönböztetésmentesség, az uniós joggal összhangban tehetsz különbséget köztük. Vagy akár a vállalkozások között az árbevételük, mérlegfőösszegük, tevékenységük alapján, ez sem ütközik az uniós jogba. De az például igen, hogy a magyar magánszemély más tarifával tankolhat, mint egy másik uniós magánszemély. Ezért elindítják a kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen és ezt a kormány is tudja.

    MrZed001

    Jól ezek az informatív beszúrásaid. :K

    313313

    "Az a baj rengeteg napelem parkot menetrendeztek. Van amit verőfényes napsütésben leszabályoznak (nem engednek termelni) az üzemeltetőnek kifizetik a 3-4* árat termelés kiesés miatt, szóval mindenki jól jár kivéve a felhasználó..."

    Mi feléjük a hivatalos magyarázat erre? Rákérdezek én is, rendszerüzemeltetési ok, vagy valami más (pl. gázerőműves lobbiérdek) állhat-e a háttérben...

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Samott #35357 üzenetére

    "En viszont kovettem, mert tolta esz nelkul a FUD-ot."

    "Ész nélkül"? :N A hozzászólásom után néhány nappal az Energiahivatal szó szerint megerősítette, amit leírtam.

    Az is világos volt minden kicsit is értelmes embernek, hogy a mai kormányzati bejelentésnek is el fog jönni az ideje. Egy hete írtam róla, hogy a napelemeknél

    "a volument tekintve mostanra csaknem teljes egészében teljesült e téren az Energiastratégiában 2030-ra kitűzött cél. Másrészt itt alapvetően azoknak van igaza, akik a megtermelt energia saját, helyben történő felhasználását hangsúlyozzák."

    Láss csodát, ma ennek szellemében történt meg a mai kormányzati bejelentés. De biztos én vagyok a hülye... ;]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Samott #35426 üzenetére

    Szó szerint idéztem az általam írtakat, mit nem értesz?

    1. A szaldó elszámolás eltörlésével kapcsolatos energiahivatalos infómat egy hét múlva szó szerint megerősítette az Energiahivatal.

    2. Az egy héttel ezelőtt általam írtakat ma pedig a kormány erősítette meg.

    Mi nem világos ebben?

    Strezi

    "Tök igazad van ;) Ő valahogy közelebb áll a tűzhöz és vetítette előre a mostani tényeket, mint az itteni fotel huszárok ;]"

    Van, akiknek nehezen megy a valóság megemésztése, sajnos gyakori az ilyesmi. :)

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Samott #35534 üzenetére

    Econ, szeptember 29-én:

    "Srácok, beszéltem egy energiahivatalos ismerőssel, teljesen biztosra mondta, hogy

    a szaldó elszámolás jövő év végével megszűnik.

    Mindenkinek, kivétel nélkül."

    Energiahivatal, október 4-én:

    "Ságvári Pál elmondása szerint a látható problémák zömét a háztartás méretű (HMKE) napelemes rendszerekhez kapcsolódik, ahol a legnagyobb megoldandó probléma a szaldóelszámoláshoz fűződik. A mostani rendszert szükséges átalakítani, erre van egy EU-s határidő is (2023. december 31.), de
    A MEKH AZT GONDOLJA, HOGY EZT MIELŐBB SZÜKSÉGES LENNE MEGTENNI; HA POLITIKAILAG NEHÉZ A KIVEZETÉSE, AKKOR EGY KÖZTES LÉPÉS LEHET A HAVI ELSZÁMOLÁS KIALAKÍTÁSA"

    Én azt írtam le, amit a velem munkakapcsolatban álló energiahivatalos ismerősöm mondott (azóta beszéltem az elnökkel is, szintén megerősítette), nem arra vállalkoztam, hogy előre leírom ide a kormányinfók tartalmát. :N Mi abban "tippelgetés", meg "ködszurkálás", hogy beszélek vele és próbálom a topic tagjait informálni a beszélgetés tartalmáról?

    Econ, október 5-én az új napelemek telepítéséről:

    "a volument tekintve mostanra csaknem teljes egészében teljesült e téren az Energiastratégiában 2030-ra kitűzött cél. Másrészt itt alapvetően azoknak van igaza, akik a megtermelt energia saját, helyben történő felhasználását hangsúlyozzák."

    Aztán ismét csak ennek szellemében jött a kormányinfós bejelentés október 13-án. Ismét csak nem a következő kormányinfó tartalmáról írtam, csupán azt tudom leírni, merre halad az ágazat. Amiben egyébként egy informált ember számára nincs semmi meglepő, teljesen logikus, amit történik. Az irányok egyértelműek, a napelemekre vonatkozó célszámokat az Energiastratégiában bárki megnézheti, a hálózattal kapcsolatos problémák is ismertek. De akkor miért döbbent meg ennyire a napelemes szakma? Azért, mert vágyvezérelten gondolkodnak (ahogyan sokan a szaldó elszámolással kapcsolatban is), nem vesznek figyelembe alapvető tényeket és azt hiszik, hogy a tervezett energiamix csak egy könnyen figyelmen kívül hagyható vicc. De erről nem az tehet, aki a rossz hírt hozza. :N

    V.Stryker

    "Paks 2-t elbírná azért nem,mert az építenék ezerrel, de ott se sok szó volt hálózat fejlesztésről."

    Dehogynem, csak a paksi bővítés befejezése még jópár évig eltart (sajnos). Lassan halad, sok a tökölés, hol az EU miatt, hol az engedélyeztetésnél, hol a kormányon belül. Az oroszok hozzáállása viszont professzionális, nagyon gyakorlottak, mindenre "kulcsra kész" megoldásaik vannak.

    "Plusz Bősről is vesszük az áramot, azt megtermelhetnénk itthon is részben."

    Értelmesebb lett volna közösen megépíteni, de a politika már akkor is felülírta a józan észt...

  • #31733248

    törölt tag

    válasz kchris78 #35687 üzenetére

    "én sosem bíztam ebben a szaldós dologban hogy hosszú ideig létezni fog és építeni lehet erre. Elég csak ránézni szerintem a grafikonokra."

    Persze, logikus lépések ezek, de a vágyvezéreltség gyakran befolyásolja a gondolkodást. Ezért nehéz sokszor értelmes vitát folytatni, az ország tele van információs vákuumban élő, önjelölt szakértőkkel, akik bárminemű jogi előképzettség nélkül is sokkal jobban értenek a joghoz, mint egy szakjogász és pontosabban meg tudják ítélni a problémát, mint egy, az ágazatot jól ismerő cégvezető... Ez megy sajnos minden téren, elég csak a 444-en kikupálódott geopolitikai szakértők számának ugrásszerű növekedésére gondolnunk. :D

    Samott

    Annyi időm azért nincs, hogy ebben a szájkaratében részt akarjak venni és a topicot sem kellene ezzel tovább terhelni. :N

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz asdf_ #35705 üzenetére

    Szövegértelmezésből egyes, :K így nem csoda, hogy vicces félreértések vannak még az egyszerűbb jogszabályok értelmezésében is. Segítek: koncentrálj arra, mire írta, hogy "gondolja". Nem, nem az Unió által megszabott határidőre, hanem arra, hogy mielőbb lépni kellene (amúgy szerintem is). Részemről lezártam, tényleg nincs annyi időm, hogy még az egyszerűbb szövegek értelmezésében is segítsek. :N

  • #31733248

    törölt tag

    válasz asdf_ #35712 üzenetére

    Ha az Energiahivatalon múlik, akkor már a következő hónaptól nem lesz szaldó elszámolás. Azt próbáltam itt korábban megértetni, hogy nem a megszüntetése furcsa, hanem hogy egyáltalán létrejöhetett.

    Azt tanácsolom, senki ne fogja fel a legutóbbi kormányinfón bejelentetteket tragikusan. Akinek van (vagy lesz) napeleme, az a következő időszakban a napáram tárolására pályázhat majd. A szaldó elszámolással rendelkezők számára ez fogja jelenteni a kiutat, miután megszűnik a kiváltságaikat biztosító elszámolási rendszerük.

    Amúgy érdemes elolvasni a Telexen Brückner új cikkét, ez a szerencsétlen még ahhoz is hülye, hogy értelmesen összefoglalja a történteket, ehhez képest ilyenek szivatnak milliós tömegeket a baromságaikkal.

    HunChris

    "Ő a saját oldaláról/érdekéből beszél, persze a hálózat stabilitás a fő.
    A régi haverok és a gáz/erőmű lobbi meg nem akarja hagyni, hogy más is részesüljön a haszonból, más is jól járjon."

    Nézd, én korábban becsületesen elmondtam itt, hogy professzionális üzleti szereplője vagyok az energetikai ágazatnak. Nyilván pénzért dolgozom és nem élek ebből rosszul. De egyáltalán nem vagyok a napáram ellensége, ellenben látom a korlátait és az általa okozott műszaki problémákat is. Tárolással együtt viszont klassz dolog, még akkor is, ha nem alkalmas a szigetüzemre.

    "Az, hogy évek óta nem fektetnek be fejlesztésbe, azt is a megújulók nyakába akarják varrni."

    Paks II is fontos és szükséges, ráadásul a nemzetgazdaság legnagyobb befektetése. Ugyanúgy lájkolom, ahogyan az energiahatékonysági beruházásokat is.

    Bandit21

    Nem szeretném hosszú monetáris politikai fejtegetéssel terhelni a topicot, de ami most a Fed és az EKB (meg az MNB) részéről zajlik, az totális félrekezelése a válságnak. Az oroszoknak ilyen szempontból hatalmas szerencséjük van Nabiullinával, az a nő egy zseni.

    kchris78

    "Halkan hozzáteszem hogy akinek tényleg sok pénze van azt valószinűsitem nem hagyja ott lekötetlenül."

    Szintén csak nagymintás valószínűségek (nem törvényszerűségek) alapján a több pénzzel általában a felelősebb pénzügyi döntések, a magasabb IQ és a magasabb iskolai végzettség erős korrelációt mutatnak. De ezt kb. annyi esély van nyugodtan és tárgyilagosan megbeszélni, mint Schobert Norbi tételmondatait a döngő léptű, 90 kilós feleségek szexuális vonzerejéről. :N

    robi-k

    Csak jelzem, hogy januárban én is elsősorban a hidrogén miatt költözöm Szingapúrba. Javában zajlik a nagy energiavállalatok metamorfózisa, ez az egyik potenciális üzleti irány.

    cdl

    "Azt csiripelik, hogy a Debrecenben felépülő akkugyárnak (CATL) kb 1 paksi blokk teljesítménye kell majd."

    Ne vegyétek komolyan, csak vices kedvemben vagyok: fake news. :) Komolyan: még több, másfél atomerőművi blokk teljesítményét veszi fel a CATL (és az ipari park új cégei). Ezért sem lehet a paksi bővítéssel tovább tökölni.

    313313

    "Kecsóra is kellene 400kV-os távvezeték, mert a 2024-be induló Merci gyár 2-nek nem lesz villanya, és akkor a kiszolgáló cégekről nem beszéltünk..."

    Mekkora szerencse, hogy itt vagyok, mert ez is fake news, :) már 5 éve megszületett az erről szóló kormányrendelet is (400kV-os távvezeték Albertirsa és Kecskemét között).

  • #31733248

    törölt tag

    válasz 313313 #35791 üzenetére

    Csak jelezni szerettem volna, hogy tervben van a vezeték megépítése, de én sem értem ezt a sok tökölést. Tényleg röhej... A nyomvonal szerintem marad Albertirsa felől, hacsak nem találják ki, hogy ők is akarnak egy akkumulátorgyárat... :)

    asdf_

    "Azért tedd a szívedre a kezedet, ha nincs szaldó, szerinted ebben az országban, ezzekkel az elképesztően csodálatos bérekkel, a folyamatosan, 10-12 év alatt 50%-ot gyengülő forint mellett mennyi napelemes rendszer lenne a lakosságnál? :U"

    Ebben igazad van, de azt kell mondanom, hogy a napelemes áramtermelés nem feltétlenül a lakosságnak van kitalálva. Ezzel természetesen nem azt mondom, hogy ne legyen, csak azt, hogy az energiarendszer szempontjából nem szükségszerű, hogy a további bővülés itt következzen be (és ne az üzleti szereplőknél).

    A túlzásba vitt rezsicsökkentésben egyetértünk, én is ostoroztam már itt. Rengeteg energetikai beruházás marad el a lakosság körében most is az indokolatlanul sok emberre kiterjedő rezsivédelem miatt. Ha annyira olcsó az áram, mint most, akkor egyszerűen nem éri meg. De abban a pillanatban, ha a valós (piaci) árakat kell(ene) megfizetni, teljesen megváltozik a matek.

    "Azt persze aláírom, hogy ez hülyén volt megcsinálva, nem volt rá végső dátum előre megadva (amikor mindenki kikerül belőle), akár évente updatelve, akár sávosan változóan a később belépőknek"

    Ez mind logikus gondolat. :K Ha már csinálják, így kellett volna. Kiszámíthatóbb lett volna és kevesebb lenne az elégedetlenség is, mindenki jobban járt volna.

    KMT

    "Esetleg... :U az engedélyeztetés azért áll úgy, mert olyan "professzionális" az orosz dokumentáció minősége."

    A túrót. Az oroszok ebben a legjobbak, "kulcsrakész" megoldásaik vannak mindenre, csupa minősített beszállítóval és alkatrésszel. Nálunk keletkezett egy rakás dokumentációs igény, meg több körben egy rakás új. De ők erről nem tehetnek.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Rolly #35822 üzenetére

    Komolyan az atomerőművekhez semmit nem értő újságíróktól szerzett olvasmányélmények alapján próbálod itt az észt osztani, úgy, hogy még arról sincs fogalmad, pontosan mire is szerződtek az oroszok? :))

    Samott

    A Roszatom csak külföldön kb. 30 blokkot épít jelenleg. Teljesen mindegy, ki mit gondol az oroszokról, az atomerőművek építésében messze náluk van a legtöbb tudás és tapasztalat. Szóval a kutya ugat, a karaván halad... ;)

    Meg hogy "senki nem engedi át"? :D Meg hogy a franciák, akiknél nemrég az atomerőművi blokkok fele állt és ahol a fősodratú sajtó nagy terjedelemben kesergett azon, hány erőművük nem üzemel meghibásodások és a karbantartások hiánya miatt? :O Ja és nem, nem az aszályos időjárás miatt megcsappant hűtővízről beszélek...

    axioma

    Nem azt mondtam, hogy "a lakosságnak nem való" és azt sem, hogy "a lakossági napelem alapvetően szar". Kis szövegértelmezés...

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz gozi #36047 üzenetére

    "A szaldóval a jelenlegi körülmények között az a baj, hogy amikor termel a napelem, akkor mindenki termel, tehát ilyenkor alacsony lesz az áram ára. Viszont amikor elfogyasztod, akkor az áram ára akár lényegesen magasabb lehet (pl. nyári termelést télen használod el).
    Ezt a különbséget valakinek ki kell fizetnie..."

    Ugyanezt próbáltam én is elmagyarázni, de ugyanúgy elindult a háztáji okoskodás, mint az atomerőmű építések ügyében... Többen úgy vitatkoznak itt megingathatatlan meggyőződéssel, akik még a vonatkozó jogszabályokat is képtelenek megkeresni. De ha mégis, akkor természetesen jobban tudják értelmezni egy szakjogásznál is.

    tuta1975

    "Ha nem akarod eladni az ingatlant, akkor miért szamolék azzal, hogy mennyivel nőt az értéke a napelemtől?? Egyszerűen nem releváns. Szerintem senki nem így számol. "

    De, akinek minimális pénzügyi tudatossága van, az kalkulál ezekkel a szempontokkal is. Megjegyzem, az első új családi házamról én is azt hittem 27 évesen, hogy életem végéig nem adom el, azóta már a negyedikben élek. :)

    BlackJack21

    "Ehhez még annyit, hogy az eddig csak nyűgnek titulált energetikai tanúsítványt nagyban befolyásolja a napelemes rendszer. Több kategóriát tud ugrani előre a besorolás, ha van telepítve."

    Pontosan. :K

    sakal83

    "Mar a Hernadi is beszolt az iroasztal mogotti gazdasagi tervezésre..."

    Hernádinak és a MOL vezérkarának sokkal inkább az európai szankciós politikával van baja, csak arra végképp nincs ráhatása. Ami itthon történik, arra több van.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Dorian #36200 üzenetére

    Én kifejezetten az új családi házakról beszéltem. Ebből viszont az alkalmazottként dolgozó társadalmi réteg ma már szinte teljes egészében kiárazódott.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz tuta1975 #36208 üzenetére

    "De azért tegyük hozzá ha vissza olvasod, több hozzá szólásomban írtam, hogy én mindenképpen érték növelőnek tartom!!"

    Az is, a hasonló beruházások megtérülnek a vételárban egy normális helyen levő ingatlannál.

    Zolee897

    "A Fidesz is megszavazta a szankciókat. Talán Hernádinak a Fidesznél kellene kopogtatnia."

    A gondolkodás sosem árt. A Fidesz ugyanis biztosította, hogy Magyarország kivételes helyzetbe kerüljön. Ezért érkezik most a MOL finomítóiba továbbra is az olcsó orosz olaj ;) ezért tankolhatunk olcsóbban másoknál. Jó a MOL-nak, hogy a kormány ellenállt az Unió nyomásának és nem vágta le Magyarországot az orosz kőolajról? Naná. Olyannyira, hogy az ársapka fenntartása is belefér. Ez nem politikai szimpátia kérdése, hanem gazdasági racionalitásé.

    sakal83

    "különadók, az árstopok és a tűzifarendelet is arra utal, hogy „a gazdaságot kormányzati szobákból intézik”"

    Na most itt ismét az a helyzet van, hogy én jól ismerem Hernádit, ti pedig csak annyit tudtok róla, amennyit a sajtóban olvashattok. Ő a MOL érdekeinek képviseletében érthető okokból küzd minden ellen, ami csökkenti a vállalat nyereségét - ahogy egyébként a nyugati cégek is kézzel-lábbal tiltakoznak a hasonló intézkedések ellen. Az ársapka is ilyen, az energiacégekre kivetett különadó úgyszintén. Még szép, hogy tiltakoznak, vállalatvezetőként ez a dolguk. De ez amúgy sem valami magyar specialitás, Nyugat-Európában is hasonló gyakorlatot folytatnak.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Rolly #36392 üzenetére

    Nekem nehezen tudnál bármiben is "segíteni", hiszen folyamatosan azt bizonyítod, hogy még az alapvető gazdasági összefüggéseket sem érted. :N "Ilyen olajárnál" - persze a bivalyerőssé vált dollárban, amitől jelenleg egész Európa szenved. Egyedül is rájöhettél volna, hogy a dollár jelentős erősödése nyilvánvalóan növeli az európai árakat.

    A lakosság az ársapkás áron, kifejezetten olcsón tankol. Hogy a cégek és a külföldiek nem, az a MOL és a költségvetés szempontjából is teljesen érthető.

    Amúgy éppen amellett érvelek, hogy a MOL mennyire jól járt az orosz olajbeszerzés megmaradásával, nem tűnt fel? :))

    OPiiPO

    Nem érdemes megkérdőjelezni, inkább azt furcsállom, hogy ezek szerint nem hallottál erről még soha.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz leslieke #38417 üzenetére

    Visszanézek a topicba, mert tudtam, hogy hiányolni fogtok. A figyelmetlen olvasók kedvéért nézzük csak, mit írtam:

    "Erre írtam korábban, hogy "a '24-es önkormányzati és EP-választás előtt nem akar a politika több százezer elégedetlenkedőt" és hogy valószínűleg megvárják, hogy az Unió kötelezettségszegési eljárást indítson, így nem nekik kell meghozniuk a népszerűtlen döntést, hanem Brüsszel lépi meg helyettük. ;)"

    "A kormány is tudja, csak nem ők akarják elvinni a balhét, hanem majd Brüsszel fogja. A helyükben én is így csinálnám. :)"

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz asdf_ #38501 üzenetére

    "Komolyan úgy érzem magam, mint egy óvódában..."

    Látod, én is így érzem magam ebben a topicban... Ha megcsinálnák ezt a hülyeséget, akkor 2-8 év végrehajtandó szabadságvesztés, de ha igazán jól sikerül, akkor 5-10 év, szóval tényleg "remek" ötlet. Aztán persze hápoghatna a sok jogtudós, hogy ő nem hitte volna, hogy ezt büntetik...

  • #31733248

    törölt tag

    válasz sanzi89 #38524 üzenetére

    "Több ezres létszámmal. Hagyukmá..."

    Senki nem beszélt több ezres létszámról, azokat a zseniket vonnák felelősségre, akik megszervezik ezt a remek akciót és őszintén hisznek abban, hogy büntetőjogi következmények nélkül megboríthatják egy ország kritikus infrastruktúráját.

    leslieke

    Nem őriztetek együtt libát, hogy leasszonykázd, különösen arra tekintettel nem, hogy a bokájáig nem érsz fel ezen a téren.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz edeleny #38974 üzenetére

    Nem ők tehetnek arról, hogy még a "szakmai" szervezetek is annyira amatőrök, hogy a topicbeli jogtudósokhoz hasonlóan képtelenek értelmezni egy jogszabályi szöveget. :C

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Bandit21 #39004 üzenetére

    "Ünnepélyesen elengedem ezt a topicot."

    Látod, én is így vagyok ezzel. Átadom a terepet a jogtudósoknak, ez sokkal szórakoztatóbb. :))

  • #31733248

    törölt tag

    válasz gorbep #39052 üzenetére

    "Szóval mégis csak az EU f@s@tt a ventillátorba? :Y"

    Igen, megtörténik, amit hónapok óta mondok és amiről a vágyvezérelten gondolkodó, a jogszabályokat értelmezni képtelen, ennek ellenére a szakjogászként dolgozó feleséget szánalmas módon kicsinyítő jelzőkkel illető jogtudósok nem akartak elhinni.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz #46372352 #39074 üzenetére

    Végre egy értelmes és kulturált megközelítés, ebben a topicban üdítő kivételnek számít. Nagyon sajnálom, hogy ennyire sokan felülnek a balos propagandasajtó (Telex, 444) semmihez nem értő, dilettáns újságíróinak, annak ellenére is, hogy zsinórban bizonyítják a cikkeik, hogy a nyomorultak semmihez nem értenek.

    A normális emberek kedvéért leírom, mi lesz. Az történik, amit szeptemberben leírtam ide a fórumra az energiahivatalos ismerősömmel történő beszélgetés után:

    Az eddigi szaldó elszámolás '24-től mindenkinek megszűnik. És végre kijöttek a részletek: havi elszámolás jön, zónaidőkkel. Még hétköznapibban, hogy mindenki számára érthető legyen: nem lesz többé olyan, hogy a nyáron hálózatba betáplált áramot télen, többletköltség nélkül használhatom el.

    Persze megint lehet várni és ismét hiábavalóan reménykedni abban, hogy Econ tudja rosszul. De nem, a rendelet szövege a napnál is világosabb, olyannyira, hogy még a páromat sem kellett róla megkérdeznem, nemhogy az Energiahivatalt. Megjegyzem, aki nem a kádárizmus továbbélését támogatja, hanem a piaci(bb) viszonyokat, az nyilvánvalóan örül ennek.

    Szóba került itt még Paks bővítése is. Srácok, próbáljátok megérteni

    1. Az olcsó atomáramnak egyszerűen nincs alternatívája.

    2. A nyugati érdekszférában jelenleg már nincs senki, aki képes lenne az oroszokkal szemben akár csak kimenni a pályára. A franciák még a saját atomerőműveiket sem tudják karbantartani, a német atomipart a saját kormánya nyírta ki "okosan", az amerikaiak 20 élve még a saját atomerőművüket sem tudják befejezni, a japánok és a koreaiak egyéb okokból szintén nem jöhetnek szóba.

    3. Paks meglévő blokkjainak üzemidejét jó eséllyel 2045-50-ig meg lehet majd hosszabbítani.

    4. Mivel az Energiaválság tartós lesz, ma már nem két, hanem négy új orosz blokkról kellene beszélnünk. Nem fékezni kellene, hanem gázt adni, mert nagyon kell az energia, méghozzá olcsón.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz HunChris #39090 üzenetére

    Roszatom vs. (tervbe vett) amerikai SMR: mint amikor azon gondolkodsz, hogy a Manchester Cityvel szemben mekkora esélye lesz egy magyar megyei bajnokságban játszó csapatnak, aminek a szomszéd faluban keresed a játékosait és az edzőjét. :D

    cdl

    Oké, sorolj légyszi néhány nyugati céget azok közül, akik az elmúlt évtizedben atomerőművet építettek külföldön. Csakhogy lássuk, milyen alternatíváid vannak a Roszatomra. ;)

    axioma

    "Koszonjuk, de en azert a jovom tervezesenel ezt iszonyuan nem tudom komolyan venni."

    Mindenkinek szíve joga nem komolyan venni az általam írtakat. Aztán amikor mégis úgy lesz, természetesen lehet szidni bárkit és arról beszélni, hogy "senki nem tudta előre". :)

    Andras6800

    Megújuló beruházások uniós ösztönzése kimondva, kimondatlanul: a beruházást gazdaságilag ösztönözzük, de az üzemeltetésben már piaci(bb) viszonyoknak kell érvényesülniük. Magyarul némi segítséggel, de álljon meg a lábán, ne termeljen folyamatosan veszteséget.

    Ha visszaolvasol, láthatod: a piaci árak sokkal szélesebb körű alkalmazását pártolom én is. Engem is teljesen feleslegesen támogatnak az adófizetők pénzéből.

    "3 vagy 4 hónapja még ment a nagy mellveregetés meg a szaldó mutogatása, miközben az akkori írásaid nyomán a döntéshozatal pontosan tudta, hogy 2022.12.31-ig lenullázza az egész napelem bizniszt és azokkal is vastakon kitol akik beleinvesztáltak komoly pénzeket"

    De hosszú ideje, többször is elmondták nyilvánosan, hogy az Unió véget akar vetni a szaldó elszámolás jelenlegi modelljének, ezért az megszűnik. Ismert volt a céldátum, ismertek voltak az európai joganyagok, csak a legtöbben nem akarták elhinni, amit az ilyen-olyan "szakmai" szövetséges hamis kommunikációja sajnos felerősített.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz HunChris #39124 üzenetére

    Én nem a "tervezik korszerűsíteni" típusú hírekre vagyok kíváncsi. Biztos nem tudsz róla, ezért leírom: az amerikai atomipar immár 26. éve nem képes arra, hogy a saját országában atomerőművet adjon át, :( mindezt úgy, hogy az amerikai atomerőművek erősen elöregedettek, átlagos életkoruk pedig 40 év...

    #39129 korkor

    "biztosan csak az orosz medve tud ma ilyet építeni és oda még jobban elköteleződni?"

    Tudnál egyetlen olyan nyugati érdekszférába tartozó céget mondani, amivel ma érdemes lenne építtetni? :N A kérdést annak a fényében vizsgáld, hogy még Franciaország is áramimportra szorul jelenleg és nemhogy építeni nem tud, de még a saját atomerőműveit sem képes karbantartani... Szerinted mi ügyesebben megoldanánk ezt a problémát, mint Európa atomnagyhatalma?

    kiir

    A forrásom ugyanaz, mint bárki másnak: a megjelent rendelet. Azt tudom írni, amit a valóságban, az ágazat ismeretében látok, semmi titok nincs benne. A szájkaratézáshoz pedig semmi kedvem.

    Andras6800

    Szeretném felhívni a figyelmed arra, hogy jelenleg komoly energiaválság van, de nem csak nálunk, hanem egész Európában. A szaldó elszámolás fenntartásának többletköltsége sokszorosára nőtt, ráadásul pont akkor, amikor az európai ipar rogyadozik és az európai gazdaság recesszióba tart, a választók millióit pedig egész Európában az állam kénytelen megvédeni a piaci áraktól.

    Rengeteg, a liberális propagandasajtóból származó, tényszerűséget nélkülöző butaság elhangzott már ebben a topicban, ilyen például az is, hogy nincs semmiféle hálózatfejlesztés. Csak hogy a nagyságrendeket lássuk: egy jelenleg működő HMKE-re aktuálisan közel 2 millió forintos hálózatfejlesztési költség jut, amit az MVM-től Mészáros Lőrinc érdekeltségéig a különböző cégek a szintén sokat szidott és megemelt összegű rendszerhasználati díjak segítségével fizetnek. Jóval 200 milliárd forint feletti a számla.

    A kritikád amúgy jogos, rengeteg dolgot sokkal jobban lehetett volna csinálni. De a megtérülésre vonatkozó matek teljesen más lenne, ha piaciak lennének az árak, arról viszont a magyar társadalom jól látható többsége hallani sem akar - megjegyzem, a napelemesek többsége sem.

    Az uniós joganyagokkal kapcsolatban pedig erősen megmosolyogtató értelmezéseket láthattunk itt, de ezek vágyvezérelt félreértések csupán.

    Polllen
    User_2

    Az MEKH több alkalommal is nyilvánvalóvá tette, hogy az eddigi szaldó elszámolás '24-től nem fog működni, mert az Unió nem engedi. Arról nem ők tehetnek, hogy a sajtó ezzel nem foglalkozott a súlyának megfelelően. De abban természetesen igazatok van, hogy ezt sokkal erőteljesebben kellett volna kommunikálni, kormányzati szinten is mindenki számára egyértelművé téve, hogy az eddigi elszámolás meg fog szűnni. Megjegyzem, nem éppen hálás feladat, nézzétek csak meg, milyen buta személyeskedésekben volt részem itt az elmúlt hónapokban... De a rossz hírek hozói gyakran így járnak.

    A "mi éri meg" simán változna piaci viszonyok mellett, ezt sem szabad elfelejteni.

    kardkovacsi

    "Tipikus Fideszes gyökérség, hogy megint az EU-ra próbálják fogni. Le volt írva a szabályozásban, hogy úgy kell átalakítania a kormánynak a rendszert, hogy a régiek ne járjanak rosszabbul, azaz nem veszítsenek el jogokat."

    Próbáltam veled megértetni, de továbbra is teljesen félreértelmezed...

    Gyuc

    "Szia! Esetleg arról tudsz valamit hogy az OFT folytatódik?"

    Halvány segédfogalmam sincs.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz bb71 #39234 üzenetére

    bb71

    "csak éppen a megjelent törvényben/rendeletben úgy jelent meg a szöveg - ha jól emlékszem -, hogy az "új" szerzésekre lesz igaz ez..."

    Nem. Ez jelent meg a sajtóban és a napelemes szervezetek is szerették így értelmezni, de ebbe már végképp nem mennék bele, mert a topic tele van olyanokkal, akik a saját hitük szerint jobban képesek értelmezni a jogot, mint egy szakjogász, vagy maga az Energiahivatal.:O

    Andras6800

    "Számomra nem világos, hogy a már telepített HMKE kapcsán miért kell szerzett jogot kidobni az ablakon."

    Mert az Európai Unió ezt akarja és mi a tagjai vagyunk. Egykor 3,60 volt a kenyér, nem fizettünk áfát és alig 50 évesen mentek az emberek tömegesen nyugdíjba. Ez sincs ma már így.

    De említek aktuális példát is: ma olvastam, hogy Belső-Erzsébetvárosban ismét tovább szigorítják a behajtást. Nekünk rövid távra (turistáknak) kiadott lakásaink és garázsaink vannak ott és jövőre több ezer vendégéjszaka után fizetünk adót - nem mellesleg a velünk kicsesző önkormányzatnak is. Szerinted nekünk nem jelent több milliós buktát, hogy a sokmillióért vett garázsainkat nem tudják majd a vendégeink normálisan (vagy sehogy) megközelíteni? Vagy hogy az önkormányzat rendészei még jobban bírságolni fogják a turistákat a jogosulatlan behajtások miatt, miközben a teljesen hülye főpolgármester azzal rúg alá az egyébként virágzó fővárosi turizmusnak, hogy karácsonykor lekapcsoltatja a díszkivilágítást?

    "Ahogy írtam is.. áldozathibáztatás ugyan, ha embereket MLM ügynökök, vagy mittémén meggazdagodsz szakértők bepaliznak jó dumával."

    András, nem az a helyzet szerinted, hogy az egész szaldó elszámolást nem kellett volna bevezetni? Nem győzöm hangsúlyozni, hogy én a piaci viszonyok híve vagyok. Kell rezsicsökkentést, de sokkal kevesebb embernek. Engedjük érvényesülni szélesebb körben a piaci árakat és a megtérülésre vonatkozó számításokat máris újra lehetne értelmezni - szaldó elszámolás nélkül is.

    "Tudom, hogy nem személy szerint te tehetsz erről. Én ügyfélszolgálatos betegségnek hívom a dolgot (Ha elmegy a net mindenki az ügyfélszolgálatossal üvölt, pedig tudui nem Mancika a First level supportról vágta el a kábelt kv szünetben :)) )"

    :) Az a helyzet, hogy többet számára azért vagyok én itt az ördög ügyvédje, mert olyan dolgokat mondok, amiket nem szeretnének hallani...

    User_2

    "ne fogjuk az únióra, mert nem au únió nem engedi. minden kormány megszavazta és aláírta az irányelvet."

    Ebben igazad van, de ez a "Van rajta sapka?" típusú alapeset. Ha a kormány megszavazza, akkor az a baj, ha nem, akkor a torkának esnek, amiért blokkolja az EU zöld törekvéseit.

    "a kormányzatnak tehát kötelessége lett volna és még ma is kötelessége e szerint kommunikálni."

    Jogos, van itt egy kettős kommunikáció: az Energiahivatal szakmai szerv, ők értelemszerűen azt mondják (azt mondhatják), amit a joganyagokban leírva látnak, a politikusok pedig nem szeretnek olyasmit kommunikálni, ami nem népszerű. Vagy ha mégis, akkor úgy csomagolják, mintha jó hír lenne, sajnos ilyen a politika alaptermészete jobb és baloldalon egyaránt.

    Ugyanakkor felvethető itt a sajtó és a "szakmai" szervezetek felelőssége is. A 444-en és a Telexen egy rakás olyan, szakmainak álcázott cikk jelenik meg, amiből kiderül, hogy az újságíró még az alapokkal sincs tisztában, mégis ír róla valami nevetséges fost. A szakmai szervezetek részéről pedig akár felvethető az is, hogy a saját gazdasági érdekeik vezérlik őket a helyzet nyilvános értelmezésében.

    "hát ez sajnos igaz, 350eur/MW piaci áron (ami a jelenlegi) egészen biztosan más lenne minden hozzászólás. plusz ha németországban országos blackout lesz, egészen biztosan itt is az lesz, ha blackout lesz az áramár se 350 eur/MW lesz már."

    Nagyon-nagyon remélem, hogy nem fogjuk megszívni... De sajnos esélyes. Sőt, jövőre sokkal rosszabb lesz a helyzet, mert az EU vezetése a transzok jogaival és Európa jövőjét tekintve hasonlóan fontos témákkal volt elfoglalva, nem azzal, hogy Európán kívül LNG-be fektessünk, méghozzá villámgyorsan. Nyomorult idióták...

    "nyilván vannak a számítást árnyaló tényezők, mint az hogy ha nem áramot használnánk télen, hanem mondjuk gázt a számítás és a támogatás összege is más lenne."

    Jogos, ezért is beszéltem arról korábban, milyen balszerencsés dolog a napelemesek szempontjából, hogy a kínálatuk rugalmatlan: mindenki ugyanakkor termel és minél többen vannak, annál lejjebb nyomják az árakat.

    topikk

    Jogos az észrevétel, az elmúlt 26 évben átadott egyetlen atomerőművi blokkjukat az amerikaiak 43 éven keresztül építették, szóval ez igazán klassz érv amellett, hogy mi is építtessünk velük. :C A most készülő, saját bevallásuk szerint aktuálisan súlyos szerkezeti problémákkal küzdő erőművüknek pedig szintén "csodálatos" szívásgyűjteménye van a neten.

    Szóval nyugodtan maradhatunk abban, hogy a nyugati érdekszférában egyetlen olyan cég nincs (már), akire egy atomerőművet nyugodtan rá lehetne bízni és ilyen szempontból teljesen mindegy, ki hányat épített 40 évvel ezelőtt, a korabeli műszaki követelmények alapján.

    dantre

    "Jelenleg csak a Roszatom tud A-tól Z-ig atomerőművet építeni, nyilván más cég is épít, csak azok sok külső beszállítóval ( pl. Roszatom!), nálunk a működő reaktorok orosz típusúak, nincs esély semmi másra, ha atomerőművet akarunk építeni, csak a Roszatom."

    Pontosan. A kollégák sajnos súlyosan keverik a technológiai képességeket a politikai szimpátiával. Én lennék a legboldogabb, ha a Westinghouse nem egy szétesett, technológiailag is teljesen kudarcos, fragmentált tulajdonosi szerkezetű cég lenne és lehetne válogatni a jobbnál jobb lehetőségek közül.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz "Zoli" #39348 üzenetére

    "Zoli"

    Hivatásszerűen foglalkozom energetikával és az írásaimmal igyekszem segíteni.

    asdf_

    Nézd, én leírtam ide, mi lesz. Elmondtam, hogy az Unió nem engedi a szaldó elszámolás jelenlegi formáját, megkérdeztem az energiahivatalos ismerősöm, aki ezt megerősítette, idéztük is az erre vonatkozó joganyagot, amelyben ez szerepelt. Azt is elmondtam, hogy a kormány erre való hivatkozással fogja kivezetni a szaldót. A héten a kormány be is jelentette, hogy kénytelen volt engedményt tenni e téren az Európai Bizottságnak. Min lepődtetek meg? Leírtam előre. Hogy mikor lesz a bejelentés és mi lesz mellé a körítés azt természetesen nem tudhatom előre, mert nem vagyok politikus, de hogy mi lesz, azt világosan és előre leírtam itt. Csak ezért akkor többeknél én voltam a troll, meg a megafonos influencer, meg a szemétláda ellendrukker.

    Olyan ez, mint amikor néhány hónapja leírtam, hogy az energiaválságból az USA fog profitálni és hogy az európai ipar leépül. Akkor is én voltam a hülye, meg a troll, ma már ott tartunk, hogy a Telex és a 444 is elkezdte a jónépet érzékenyíteni és felkészíteni arra, hogy vége az európai gazdaság aranykorának. A propaganda áldozatainak csak akkor válnak nyilvánvalóvá bizonyos események, ha a saját sajtójában is azt olvassa a kedvenc propagandistáitól. Addig csak összeesküvéselmélet az egész.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz cOxeR #39486 üzenetére

    "imádom, hogy ez a sok támogatás ilyen szakterületen dolgozó embertömeget generált"

    Ezt a kétségtelenül meglévő problémát igazságtalan egy az egyben a támogatásokra kenni. A magyar lakásállomány - támogatás ide, vagy oda - erősen leépülőben van. Évi 40 ezer új lakás kellene a szinten tartásához, ehhez képest ennek kb. a negyede épül meg. Utoljára 2003-2004 körül, azaz idestova 20 éve épült elegendő számú lakás ebben az országban. Valójában nem ennyi építőiparban dolgozó szakemberre lenne szükség, hanem többre. De nincs, mert egyrészt nem születik elég gyerek, másrészt Nyugaton is óriási a munkaerőhiány és nagy az elszívó hatás. Jelzésértékű, hogy az új német kormány évi(!) 400 ezer külföldi (elsősorban kelet-európai) munkavállaló befogadását célozta meg, de ennek kevesebb, mint a tizede teljesült, mert egyrészt errefelé is jelentősen nőttek a bérek, másrészt már nálunk sincs generációs utánpótlás.

    Az egészben egyébként az a legelkeserítőbb, hogy a probléma csak fokozódni fog, egyre gyakrabban fog az ember hozzá nem értő, motiválatlan emberekbe futni. És teljesen mindegy, hogy egy élelmiszerboltban vásárolsz, vagy kőművesre van szükséged, mindenhol romlik a helyzet.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Andras6800 #39943 üzenetére

    Nézd, én annyit tudok csinálni, hogy leírom mi lesz és hogyan kell értelmezni a jogszabályt. Hogy a napelemes "szakmai" szövetségek miért nem képesek még a saját szakterületüket érintő jogszabályok értelmezésére sem, azt nem tudom. Ugyanolyan amatőr hozzáállást látok, mint ahogy a Telex újságírói picsognak mindenféle marhaságot. Mindkét társaságnál harmatgyenge a színvonal sajnos...

  • #31733248

    törölt tag

    válasz kiir #40260 üzenetére

    Egyik helyre sem "járok", de sok a személyes ismerősöm a magyar energetikában. Sokszor egyébként kár várni a hosszú távú tervezhetőséget, mivel az egész Európai Unió is csak keresi (de nem találja) a hosszú távú megoldásokat.

    Atomerőművet ma megbízhatóan és jó minőségben már csak az oroszok (és az éppen nemzetközi piacra lépő kínaiak) tudnak építeni, a napelemek terén a kínaiak letarolták a világot, az akkumulátoriparban szintén, az akkutechnológiában szintén övék a legjobb fejlesztés, de még az autóiparuk is lendületes növekedésben van, miközben az uniós gyártók chip és egyéb hiányokra hivatkozva visszaesésben vannak (ma már kétszer annyi autót gyártanak Kínában, mint az egész EU-ban). Finoman szólva nem túl biztatóak az előjelek.

    A kínai-orosz tengely ráadásul sikeresen maga mögé állította az olajban gazdag arab államokat. Nem nehéz kitalálni, hogy Európa keményen szívni fog, sőt, még a dollár világgazdaságban játszott szerepe is vissza fog szorulni.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Zolee897 #40289 üzenetére

    A terelés és a propagandavezérelt vagdalkozás ezen az égvilágon semmit nem segít (azért döbbenetes, hogy a friss propagandacikkek milyen töménységben köszönnek vissza itt a hozzászólásaitokban). A tényekkel nehéz vitába szállni.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Rolly #40296 üzenetére

    Amit leírtam, azt egy percen belül egytől egyig megtalálod a Google segítségével. Azért nem tudsz róla, mert a propagandasajtó, amit olvasol, sötétségben tart. Azért kell a covidos témával, Csecsenfölddel, a kínai népszaporulat alakulásával és a többi hasonló hülyeséggel terelni, mert az eredetileg felsoroltakra nincs cáfolat, csak a propaganda jön válaszul.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Andras6800 #40329 üzenetére

    "Ez bizony így van."

    Ezt a propaganda által befolyásoltak úgysem fogják elhinni, mert a kedvenc médiájuk nem ezt a képet tárja eléjük a világról. Ők tényleg azt hiszik, hogy az autóipart a világon mindenhol az európaihoz hasonló nehézségek sújtják és ha olyasmit mondasz, amiről még soha nem olvastak, azt hiszik, hogy csak propaganda az egész. Számukra valósággá majd akkor válik, ha már a Telex is megírja. :D

    Napelemes téren azt látjuk, amit már két hónapja leírtam itt:

    "azt kell mondanom, hogy a napelemes áramtermelés nem feltétlenül a lakosságnak van kitalálva. Ezzel természetesen nem azt mondom, hogy ne legyen, csak azt, hogy az energiarendszer szempontjából nem szükségszerű, hogy a további bővülés itt következzen be (és ne az üzleti szereplőknél)."

    Tehát ebben sincs semmi meglepetés. Hogy ez ebben a topicban nem népszerű, azt megértem, de ettől még logikus.

    Az azeri vezeték nyilván nem csak zöldáramot fog hozni, hanem gázerőművekkel termelt áramot is. A magyarázat is egyszerű: ha éppen nincs a megújulókból származó termelés, miért ne jöhetne az európainál alacsonyabb árú áram a meglévő hálózaton keresztül? Jönni is fog, mindenki biztos lehet benne.

Új hozzászólás Aktív témák