Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Samott #32153 üzenetére

    "At lett verve egy egesz orszag, volt aki elhitte hogy itt a kanan"

    Ez szerintem egy szörnyen primitív olvasata a történteknek. Nem arra számítottak, hogy a 10 évvel ezelőtt rögzített áron jön majd az energia 2050-ben is, hanem egyszerűen élvezték az olcsó energia által nyújtott előnyöket a magyar kisnyugdíjasoktól a német nagyvállalatokig bezárólag nagyon sokan. Aztán jöttek az Európa önszopatását jelentő szankciók és megváltoztak az energiahatékonyságra vonatkozó várható megtérülések. E téren amúgy nagyon jó lenne, ha tudnánk, hogy 2024-tól mi lesz a szaldós elszámolással... Mert az biztos, hogy az idők végezetéig az sem lesz tartható a rendszerszintű problémák miatt.

    #32157 tatoni

    Az EU-nak mindig nagyon szép, rózsaszínű jövőképe volt, de egyelőre ott tartunk, hogy Indonéziából hozzuk a szenet és a kontinens gazdaságilag legerősebb országa éppen leállítani készül az összes atomerőművét...

  • #31733248

    törölt tag

    válasz senki68 #32165 üzenetére

    #32165 senki68

    Nyilván nem én vagyok az első, akitől hallod, hogy az energia tárolása jelent egyelőre megoldatlan, globális szintű problémát.

    #32166 cdl

    Nem az "emberek", hanem a nagyon okos emberek egész sorát foglalkoztató vállalatok is ugyanígy éltek az olcsó energia adta előnyökkel. Akiknek pedig most szakadék van, azoknak korábban is az lett volna. Változnak a feltételek, beindul az alkalmazkodás, ennyi. Sem a kárörömnek, sem mások lehülyézésének nincs helye.

    #32170 tatoni

    Ja, hát a tanulmányok világában mindent és annak az ellenkezőjét is igazolták már... A hazai rendszerterhelési csúcs 7000+ MW, ehhez vajon mennyibe kerülne akkumulátort építeni?

  • #31733248

    törölt tag

    válasz sakal83 #32197 üzenetére

    Te ugye nem vagy képes értelmezni ezt a grafikont? Mindenki tudja, hogy tavaly is emelkedett a gáz ára, szakcikkek százai írtak már erről akkoriban is. De az óriási, történelmi rekordokat döntő drágulás a háború és az arra adott önszopató szankciók hatására következett be, sok évre előre konzerválva a magas energiaárakat. És ez a lényeg.

    Amúgy ha valaki nem képes olyan gazdasági összefüggéseket megérteni, hogy mi köze a kínálat szűkösségének az árakhoz, az inkább ne okoskodjon a témában.

    A zöld energián senki nem gúnyolódik, sokan élünk vele. Azokon a sötétzöld hülyéken viszont gúnyolódunk, akik jelenleg azon dolgoznak, hogy kilőjék Németország utolsó atomerőműveit és miközben zöld átmenetről és klímacélokról fantáziálnak, az orosz gázt Indonéziából importált szénnel váltják ki, Európa legnagyobb dicsőségére.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz sakal83 #32200 üzenetére

    Eddig biztosan nem vetted észre, de a Covid utáni helyreállás során rengeteg dolognak megugrott az ára, a fűrészárutól az energiahordozókig bezárólag. Ez az áremelés ilyen esetekben az értéklánc működésének természetes része, amelyet a piac viszonylag rövid időn belül korrigál, amint helyreálltak az ellátási láncok. Azért hogy segítsék neked az értelmezésben, szándékosan kiemeltem a lényeget: a szankciók azt oldják meg, hogy ezek a sokak számára megfizethetetlenül magas árak tovább emelkedjenek és tartósan velünk maradjanak. Na, ez már az önszopatás része, tisztán, jég nélkül.

    Most már csak az a kérdés mit nem értesz ezen?

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz sakal83 #32207 üzenetére

    Nem veszed észre, hogy olyan kijelentésekkel vitatkozol, ami el sem hangzott itt? Senki nem csodálkozott azon, hogy a forint árfolyamának dollárhoz mért romlása miatt emelkednek forintban az árak. A háborús infláció kifejezést sem hangzott el. Nem mellesleg a gazdasági szakirodalom egyáltalán nem vitatja, hogy a háborúnak és a szankcióknak inflációt gerjesztő hatása van. A QE-t túlpörgetését sem vitatja senki, ezen a téren is a lehető legrosszabb irányban ment az EU és az USA is.

    Szankció nem csak akkor van, ha formálisan is kivetik, ezt is meg kellene végre érteni. Ha erős gazdaságú országok nagyobb csoportja politikai okokból úgy dönt, hogy nem vásárol (vagy jóval kevesebbet vásárol) egy adott országtól, az is szankció, függetlenül attól, volt-e róla formális közösségi döntés. Nem csak akkor lesz szankció valami, ha azt már Brückner is leírja a Telexen. :N

    Az energiahordozók ára alapvetően azért emelkedik, mert az EU (és általában véve a Nyugat) szankcionálni próbálja a világ egyik legnagyobb nyersanyag exportőrét. A gáz szűkös hozzáférésű és mivel az európai vevők kemény árversenyt folytatnak az ázsiai vevőkkel a szűkösen rendelkezésre álló LNG-ért, emiatt az árak az egekben vannak. A szankciók éppen azt biztosítják, hogy ez sok évig maradjon is így. Ugyanígy a Nyugaton kívüli világ számára elérhető az olcsó orosz kőolaj - Európának nem, mert önként lemond róla. Önmagában már az is fájdalmas, ha megugrik az energiahordozók ára és az a veszély fenyeget, hogy a korlátozott hozzáférés miatt gazdasági leállások lesznek. De a legrosszabb, hogy a nyugati szankciók sok évre konzerválják a magas energiaárakat és az EU-nak versenyhátrányt jelentenek a világ többi részéhez képest - miközben az európai gazdaság már évtizedek óta folyamatosan veszít a világgazdasági részesedéséből. A szankciók nem fogják Putyint térdre kényszeríteni, de arra jók lesznek, hogy az európai jólétet elkezdjük lerombolni.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz HunChris #32222 üzenetére

    "Most kölcsön kenyér visszajár alapon megy, plusz a szankciókra így tudnak válaszolni, hogy ne csak nekik fájjon..."

    Persze, vastagon benne van. Nem mellesleg Putyint közgazdasági lángelmék segítik. 7+ éve volt arra, hogy felkészüljön, meg is tette. Nem örülök neki, de az elszálló árak miatt sokáig szívni fogunk.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz MrZed001 #32464 üzenetére

    Mivel egy rendszerről van szó, teljesen érthető, hogy azt szabályozni kell. Nem a Te készülékedben van hiba, a rendszer nem bír el mindent és ez megint csak nem valami hungarikum. :N Texasban tavaly februárban például szokatlanul hideg volt, az energiarendszer számottevő része összeomlott, milliók maradtak áram nélkül, 80 ember megfagyott. A megújulók abban a helyzetben gyakorlatilag semmit nem értek. Hasonló összeomlás fenyegetett egy hónappal korábban Európában is, amikor a kontinens áramhálózata két részre szakadt és nagyon közel állt az összeomláshoz. A megújulók abban az időpontban Európában sem értek semmit.

    Bizonyos korlátozásokra a jövőben (is) számítanunk kell. Például nem mindenki termelhet a hálózatra napenergiából. De mi például idén vettünk át egy új, rövid távú kiadásra szánt társasházi lakást Budapest belvárosában, ott több tulajdonost is érzékenyen érintett, hogy már nem lehet elektromos töltőket igényelni, mert nem elég fejlett a hálózat hozzá. Nekünk az volt a szerencsénk, hogy a projekt még tervrajzként létezett csak, amikor szerződtünk és megrendeltük az elektromos töltőt is. Aki később ébredt (vagy vásárolt), annak már nem jutott. Ilyen az élet...

  • #31733248

    törölt tag

    válasz asdf_ #32486 üzenetére

    Az volt a sokkal kisebb része, a nagyobb az, hogy Texas meleg éghajlatú és a váratlan hidegre nem volt felkészítve. Sem az épületek, sem az energetikai rendszer (minden lefagyott). De mondom, Európában előtte egy hónappal kis híján megtörtént ugyanez, holott a kontinens áramhálózata tényleg össze van kapcsolva. Csakhogy ez a rendszer is képes dominóként összeomlani az egyes pontokon kialakuló túlterhelés miatt, mivel sok nyugat-európai ország szorul hatalmas mennyiségű áramimportra, amit a rendszer egyre nehezebben bír.

    #32487 Impair1980

    Sajnos minden egyes napelemes rendszer csak fokozza ezt a problémát. A mi környékünkön is ugyanez a helyzet.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz MrZed001 #32490 üzenetére

    Nyilván azokra írtam, amelyek a hálózatra termelnek. A többinél pedig valószínűleg a tűzoltók oltási és életvédelmi szempontjai irányadók elsősorban, no meg az, hogy a társasházak jelentős többségében rossz minőségű a meglévő hálózat. Az elvvel, hogy lehetőleg termeljük meg és fogyasszuk el az energiát helyben, nyilván én is egyetértek.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Frankie50 #32899 üzenetére

    "Ezt most azt jelenti, hogy teljesen kivezetik a szaldós rendszert? Mert én úgy értelmezem :Y"

    Igen, de ezen szerintem nem érdemes csodálkozni. Inkább az volt a furcsa, hogy eddig is működhetett, de arra aligha lesz lehetőség, hogy a nyáron betermelt áramot télen, a nyugati szankciók miatt egekbe szökő gázárak mellett "ingyen" kapd vissza.

    A pertársaság a Quaestor-ügyben alakult meg?

  • #31733248

    törölt tag

    válasz snooze #32909 üzenetére

    Te tényleg a magyar rezsicsökkentésre fogod a szaldó eltörlését? :N

    Eleve nem az idők végezetéig tervezték a szaldós elszámolást tartani. De most ráadásul:

    1. Európa-szerte politikai döntések születtek arról, hogy amint lehet, leválunk az orosz gázról és azt LNG-vel váltjuk ki.

    2. Az LNG korlátozottan elérhető, az uniós országok ráadásul nemzetközi szinten kemény nemzetközi árversenyt gerjesztettek ezért a korlátozott mennyiségben elérhető energiahordozóért. Az árak természetesen az egekbe szöktek.

    Az állam értelemszerűen nem tudja az egekbe szökő energiaárak mellett szaldós elszámolással tovább támogatni a napelemeseket, mert ahhoz a gáz túlságosan drága lett.

    #32910 Frankie50

    "A fő probléma számomra, és gondolom másnál is, hogy a tőlem lepkefing áron átvett plussz energiát, ami lehet ki sem gyakorlatilag az utcából, 2-3-10 órával később cirka 5x áron kapom vissza."

    Teljesen érthető, ha az áramszámlákban visszaköszönnek azok a problémák, amik az időjárásfüggő energiatermelést rendszerszinten is érintik. Nem követelhetünk magunknak extra rezsicsökkentést, ez szerintem teljesen érthető. Márpedig ez az lenne, hiszen gázból, méregdrágán előállított áramot használunk fel esténként (és egész télen), nem a sajátunkat.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Tiédetis #32939 üzenetére

    Más egy olyan időszakban használja el, amikor éppen olcsó az energia, Te meg akkor szeretnél áramot vételezni a hálózatból, amikor drága. Miért várjuk el, hogy mások fizessék helyettünk a brutális árkülönbséget?

    A problémára csak napon belül nyújt megoldást az akkuberuházás is, télen, amikor a nagy rendszerterhelési csúcsok vannak, a megújulóink kb. szart sem érnek, ellenben a gázerőművek csúcsra vannak járatva. Ez értelemszerűen megjelenik majd az áramszámlán is.

    A "ruszkizás" helyett meg kellene érteni a piac alapvető logikáját. Ha Európa elkezd a korlátosan rendelkezésre álló LNG-re licitálni, naná, hogy az egekbe veri annak az árát. Kereslet-kínálat, teljesen érthető, mint ahogyan az is, hogy a szankciók sok évre előre garantálják a magas energiaárakat, mert az LNG évek múlva is nagyon drága lesz.

    #32941 axioma

    Itt már rég nem a TMK-ról van szó, hanem arról, hogy egyetlen európai országnak sem úgy tervezték az országos hálózatát, hogy majd számtalan kiserőmű kapcsolódni fog hozzá és alkalomadtán megfordul az energiaáramlás iránya.

    #32943 asdf_

    A portfolio.hu nem szaklap, csak a hozzá nem értők számára tűnik annak.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz axioma #32947 üzenetére

    Dehogy fogy el. :N Az új építésű részeken eleve sok a napelem, már csak a megújulók kötelező aránya miatt is. Mi a II/A kerületben építkeztünk, itt is állandó szívás van a nyári túlfeszültség miatt.

    #32948 chungey9

    A szomszédod nem nyáron égeti a gázt, hanem télen, amikor Te is a drága, gázból készült áramot használod... A magam részéről az energiahatékonyságot ajánlom mindenkinek. Nálunk megújulók, 20 centis grafitos szigetelés, három rétegű ablakok, felület hűtés-fűtés, hőcserélős szellőztetés. Ennek a nagy része ma már alap.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz chungey9 #32955 üzenetére

    "Nem a szomszédom égeti a gázt nyáron hanem a gáz erőmű éget(né) hogy áramot fejlesszen nekik ha nem tőlem folyna át a részükre."

    Az a lakossági célra felhasznált földgázmennyiségnek csupán kis része, de ha már így gondolkodsz, akkor vetődjön fel az is, hogy gázzal fűtő szomszédod (is) finanszírozza azt a hálózatfejlesztést, amit a lakossági napelemek miatt kell végrehajtani. De én ebben sem látok problémát, hiszen egy rendszer részei vagyunk.

    #32963 Tiédetis

    "Én befektettem abba, hogy amit nem használok el, azt a szolgáltató "megveszi" tőlem fillérekért, és eladja neked drágán."

    Nekem ugyan nem, :N de nem ez a lényeg. Az áramszámlán azonos tarifával számolva azonos egységárat fizetünk, de ez nem azt jelenti, hogy ugyanannyiba is került az áram megtermelése a különböző időpontokban. Amikor az olcsó atomáram a termelés többségét adja, teljesen más az áram önköltségi ára, mint amikor a gázerőművek is csúcsra vannak járatva. De ezek az ingadozások a lakossági számlán nem jelennek meg, ezért sem érdemes arra hivatkozni, hogy tőled mennyiért veszik meg az áramot és ehhez képest a szomszédod mennyit fizet érte.

    Ez nem a háborús topic, az orosz-ukrán nem ide való. Azt már előre látom, mennyire meg fogsz lepődni, hogy amikor már nem lesz semmilyen orosz gázfüggés, de még mindig egekben lesz az gáz ára, méghozzá színtisztán a piaci folyamatok eredményeként. ;)

    "Ez alap, igazad van. Szólok a szomszédoknak, hogy álljunk neki a 4 lakást átalakítani."

    Nem a használt lakásokról beszéltem, hanem az újakról. Mi 4 éve építkeztünk, mára az általam felsoroltak többsége gyakorlatilag kötelezővé vált. Megjegyzem, már csak a ház értéktartása miatt is megérte az energiahatékonyságba beruházni, nem csak a számlákban mérhető megtérülés a lényeg. De ami igaz itt, az nem feltétlenül állja meg a helyét egy borsodi faluban folyó építkezésnél.

    "Majd ha Te fizetsz azok után, hogy nem fogyasztasz kvázi semmit, amit a köz vagyonából érsz el, akkor beszélhetünk arról, testvériség, egyenlőség, szeretet :)"

    Ha jól értem, mire gondolsz, már most is ez a helyzet, csak én - Veled ellentétben - el tudok vonatkoztatni a személyes élethelyzetemtől.

    "Nem feltételezem, hogy Te kaptál ilyen támogatást, ne érts félre, de van ilyen."

    Ilyet nem, de szűk családon belül (a gyerekeimmel) háromszor maxoltuk ki az MNB-s zöld hitelt. Nem szorultunk rá, de a hülyének is megérte. A jelenlegi kamatkörnyezetben még inkább.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Tiédetis #32982 üzenetére

    Alig néhányan fogják lekapcsolni a termelést, országos szinten semmit nem számít.

    "Ha nem lesz háború, nem tudjuk mi lesz."

    De, tudjuk. Oroszország a világ legnagyobb nyersanyag exportőre, az EU pedig úgy próbálja őket szankcionálni, hogy szinte mindenből behozatalra szorul: gázból, szénből, olajból, egyéb nyersanyagokból, műtrágyából és élelmiszerből is. Az LNG eleve egy drága, tőkeigényes technológia, az infrastruktúrájának a kiépítése hosszú évekbe telik és sok milliárd euróba kerül. Az amerikai barátaink pedig - akik felé olyan "okosan" elkötelezte magát az Európai Bizottság - alapvetően fracking révén jutnak a gázhoz, ami szintén drága és értelemszerűen az európai árakat is jelentősen emeli. Éppen ezért évekre előre tudhatjuk, mi lesz: továbbra is nagyon magas lesz a gázár, ezzel összefüggésben az áram ára is. Teljesen logikus.

    Csak hogy világos legyen még valami: a legkörnyezetszennyezőbb szénerőműveket is az EU tartja életben azzal a politikai döntéssel, hogy orosz gáz helyett pl. indonéz szénnel termel energiát, Európa és az általa hirdetett zöld fordulat legnagyobb dicsőségére.

    "MFB hitel is támogatás a maga 0%-os kamatával, azt is finanszírpzni kell valakinek, még ha nem is te vagy az."

    Eh, még így is messze nettó befizetője vagyok a költségvetésnek.

    #32989 313313

    Munkaerő tekintetében egész Európa hatalmas szarban van, a probléma ráadásul egyre nagyobb. Gyakorlatilag a világ leglassabb fejlődési ütemű gazdasági övezete leszünk, méghozzá tartósan.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Tiédetis #32994 üzenetére

    Amit leírtam, tényszerűen igaz, pontról pontra bizonyítható, akár a nemzetközi szaksajtó cikkeivel is könnyen alá tudom támasztani bármelyik részét. ;)

    #33002 asdf_

    Ilyen politikailag erősen motivált hülyeségeket inkább a 444 olvasói fórumába, lécci...

    #33007 K_L_

    Dehogy áll korlátlanul rendelkezésre a munkaerő, a németek például már napi szinten sírnak az egyre égetőbb munkaerőhiány miatt. A távoli kilátások pedig Európa-szerte nagyon rosszak a tartósan alacsony népszaporulat és a munkából tömegesen kieső baby boom generáció miatt.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz KilgoreTrout #33268 üzenetére

    "Normális kormány előre megmondja, hogy mi lesz, nem ötletszerűen az utolsó pillanatban, azonnali hatállyal hoz törvényeket."

    A szaldó elszámolásra van egy megadott határidő. Nem érdemes abban reménykedni, hogy a határidő vicc és hátha szaldóval fog menni az idők végezetéig.

    asdf_

    "Most nem normál helyzet van, még olyan is simán lehet, hogy 3 év múlva a Huawei már rég csődbement, ilyenre nem volt felkészülve senki, mint ami most van."

    Ez már megint a 444 olvasói fórumára való butaság. Akik minimálisan is értenek az energetikához, azok az egyre erősebb kínai függés miatt aggódnak (méghozzá egyre jobban) és nem azt vizionálják, hogy majd jól csődbe fognak menni.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz kardkovacsi #33320 üzenetére

    "Szerintem nem érted a kettő a között a lényeget. Az nyugati cégek, független cégek."

    Szerencsére a nyugati energetikai cégek nem foglalkoznak a politikai döntésekkel. Ja, nem.

    kardkovacsi

    Alapvető tényekkel azért nem ártana tisztában lenni, mielőtt össze-vissza beszéltek. A kínaiak most fejlesztik a Szibéria Ereje gázvezeték kapacitásait és nemrég államközi szerződést kötöttek az oroszokkal egy újabb csővezeték megépítésére. Mostanra annyira elszálltak az árak, hogy hogy az sem zavarja őket, ha elfáklyázzák a gázt, enélkül is rekordot dönt az orosz energiahordozók exportja.

    Amúgy az oroszok is az LNG felé fognak elmozdulni, a fél világ sora áll náluk az energiahordozóikért.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz kardkovacsi #33331 üzenetére

    Bírom ezt, amikor olvastok valami aktuális baromságot, kicsit rágugliztok, aztán elkezdtek vitézkedni olyan témákban, amiről amúgy lövésetek sincs...

    A Szibéria Erejét újabb és újabb a kompresszorállomásokkal folyamatosan fejlesztik, folyamatosan növelve a kapacitását. A hidegre (sőt, a földrengésre is) fel van készítve és hidd el, az oroszok lepődnek meg a legkevésbé, ha Szibériában hideg lesz a tél. ;] Amúgy téged tényleg meg fog lepni, ha képesek még egy szibériai gázvezetéket építeni az oroszok?

    "Nem lesz az oroszoknak LNG termináljuk, mert kiszálltak a nyugati cégek."

    Ekkora baromságot. :N Mert szerinted jelenleg senki nem tud LNG-terminált építeni, csak a nyugati cégek? Hol olvastad ezt mondd csak, a 444-en? :D

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Rolly #33345 üzenetére

    Nekem ebben a témában aligha tudsz segíteni, vagy megsúgni bármit is. :N Én nem a "gyorsan megguglizom" információtöredékek alapján alapján osztom az észt, régóta jól ismerek minden jelentősebb szereplőt a hazai energetikában és számos jelentős üzleti partnerem van köztük (gazdasági elemzőket foglalkoztató céget vezetek).

    A szitut nem nehéz megérteni: az oroszok törlesztenek az Uniónak a rájuk kivetett szankciók miatt. És nem ők a hülyék, hanem az aki elhitte, hogy ez egy egyoldalú játék lesz, ahol a Nyugat kiszabja a példás büntetést és az érintettnek semmilyen más választása nem lesz, csak tűrni. Nem úgy lett, 40 éves inflációs rekordok dőltek meg és egymás után zuhannak recesszióba az oroszokat szankcionáló államok. A Bloomberg a múlt héten már őszintén írt arról, hogy az oroszok a folyó fizetési mérlegük hatalmas többlete miatt simán megengedhetik maguknak akár azt is, hogy teljesen leállítsák az európai gázszállítást. Ennek alapján kell megítélni, kinek fáj jobban, ha végleg elzárják a gázcsapot.

    HunChris

    Semmi különös, csak a 444 megint hazudik. De bejön nekik, mert a világtalanok telefossák az összes fórumot az ott olvasottakkal...

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Rolly #33353 üzenetére

    Csupa olyan dolgot vetettél fel, amivel nem cáfolsz semmit. :N De értem én, miért beszélünk el egymás mellett: ti azt a sok baromságot szeretnétek itt hozzászólások formájában visszaadni, amit a 444-en olvastatok. Én viszont az energiacégek vezetővel dolgozom együtt, szóval inkább ne nyomjátok nekem a propagandát... Olyan ordító tévedéseket nyomtok, hogy az már fáj. Soroljam?

  • #31733248

    törölt tag

    válasz 7Heads Drago #33545 üzenetére

    Tényleg nem azért, de egyetlen olyan cikket nem tudsz ettől a faszitól(sem) mutatni, ami szakmailag alapos, informatív lett volna. Egyetlenegyet sem. Indulatok gerjesztésére mennek, mint klasszikus, politikai célokat szolgáló propagandaoldal. Majdnem annyira alpári módon, mint a 444, vagy az Origo.

    Amúgy a társasházi napelemek kérdése rengeteg, nagyon érdekes lehetőséget vetne fel, amiben viszont tényleg előre lehetne, sőt, kellene is lépni.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Daneeka #33840 üzenetére

    A felvetésed érdekes, releváns válaszokkal maga az élet fog szolgálni, ha a PPA-k végre nagyobb teret nyernek Magyarországon és kialakulnak a jellemző árszintek - igaz az árakat kezdetben torzíthatja a nyugati politika által erőltetett ESG. A vége gyakorlatilag teljes biztonsággal megjósolható: Európában lesz legdrágább az energia.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz kardkovacsi #33870 üzenetére

    A szél/nap vagy termel, vagy nem, a rendszerszintű tárolás problémája még csak látótávolságban sincs. De azt biztosra vehetjük, hogy e téren jelentősen nőni fognak a beépített kapacitások.

    A kérdés itt a teljesítménycsúcsok miatt szükséges gázról szó. Arról, hogy ennek az ára miért lesz tartósan magas, már írtam itt, ebben jópár évig sajnos nem várható semmilyen változás, remélem, ezt sikerült megérteni. Az orosz LNG-terminálok egy kicsit majd változtathatnak ezen, de ehhez is hosszú évek kellenek még. Ők vagy lemásolják (akár kínai segítséggel) a náluk megvalósított nyugati megoldást és úgy emelik meg a részesedésüket a világpiacon, vagy tökéletesítik a saját, a nyugatihoz képest egyelőre még gyengén muzsikáló, ám ígéretes megoldásukat. Az biztos, hogy jelentős szereplőként fognak lépni a piacra lépni, de ez sajnos jópár évig még nem fogja a magas világpiaci árakat lejjebb vinni.

    Igen, biztos voltam az ingatlanárak jelentős emelkedésében, be is fektettem ezen a téren (elsősorban a bulinegyedben levő airbnb-s lakásokba). Aki nem teljesen világtalan, az képben volt, a szaksajtóban rengeteg cikk született már hasonló témában. És mondok egy sokak számára rossz hírt: régiós összehasonlításban Budapest még így is alulárazott és ezen az sem változtat, hogy a helyiek egyre nagyobb hányada egyszerűen kiárazódik az ingatlanpiacról (ez az egész Nyugatra jellemző, súlyos probléma).

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz kardkovacsi #33873 üzenetére

    "Majd beszéljünk erről 5 év múlva :)"

    Nincs, ami megalapozza az optimizmusodat, miszerint 5 év múlva visszatér az olcsó energia. Nem fog. A mostani válság nem egy nátha, ami majd elmúlik, mint ahogy elmúlt a 2008-as válság is. Az európai emberek életszínvonala jelentősen romlani fog, többé nem lesz olcsó keleti energia és a keleti termékek is egyre drágábbá válnak. Geopolitikai színtéren elindult egy nagy átrendeződés, a következő évtizedeket már a tartósan magas növekedési ütemet diktáló keleti államok fogják meghatározni, számunkra érezhetően romló cserearány változásokkal.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz kzkz #33916 üzenetére

    Alapvetően azt az egyszerű összefüggést próbáltam az eltüntetett hozzászólásomban megértetni, hogy minél magasabb az áram ára, annál kevésbé valószínű, hogy megmarad a szaldó elszámolás, de ez nem csak Magyarországra, hanem az összes EU-tagállamra érvényes. Nem is lenne egészséges ilyen piaci helyzetben hasonló struktúrát fenntartani.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz kzkz #33939 üzenetére

    "Ha túltermelésem van, akkor kapok érte 5Ft-ot, amit az állam 31,8-ért ad tovább más fogyasztónak"

    A lakosság a teljes rezsivédelem alatt akkora áramdíjat fizet (+ rendszerhasználat és áfa), amennyit Neked fizetnek érte. Az általad napsütéses időben megtermelt mennyiséget szeretnéd csúcsidőben (amikor a gázt égetik iszonyú költségesen) visszakapni, ami az áram önköltsége nyilván nem ugyanaz. Ezért valószínű, hogy európai szinten is vége lesz a szaldó elszámolásnak. Az európai államok költségvetését így is agyonnyomja a sok kompenzáció, amivel a lakosság terheit igyekeznek mérsékelni. A Te csúcsidőszakban vételezett, gázzal megtermelt áramod finanszírozása egyre kevésbé fér bele.

    A szigetüzem pedig csak napsütéses időjárás esetén működik úgy, ahogy leírtad. Ha tartósan borult az idő, akkor kicsi a termelés és kénytelen vagy áramot venni, mert nem termelted meg.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz axioma #33965 üzenetére

    Pont erről beszélek: az áramot különböző időpontokban különböző áron termelik meg. Ezért teljesen érthető és méltányolható, ha a szaldó elszámolásnak európai szinten vége lesz. Valakinek ki kell fizetnie a két időszak közti jelentős árkülönbséget.

    A "simítás" ösztönzésének pedig a lakosság esetében is helye lenne, egyértelmű.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz kardkovacsi #33971 üzenetére

    Nem önmagában a szaldó elszámolás, hanem a megszüntetéséről szóló döntés európai szintű. Szeretném megértetni, nem érdemes azon bosszankodni, hogy nem lesz - az a furcsa, hogy eddig is volt.

    Az akku és a nagyobb rendszerek ösztönzésének fontosságában egyetértünk. A rezsicsökkentés fontos, de jelenleg túlságosan széles réteget érint, sokszor azokat is, akiknek egyébként nem okozna problémát, hogy megfizessék a piaci árakat és a piaci árak mellett elég nyomós indokuk lenne arra, hogy az energiarendszerüket optimalizálják. A környékünkön (II/A) például csupa ilyen ember él. Itt évek óta nem lehet használható telket venni 9 számjegyű összeg alatt, ehhez képes kedves, de teljesen szükségtelen szokás, hogy az adófizetők pénzéből támogatnak minket az elszálló energiaárak miatt. Sőt, olyan szempontból még kontraproduktív is, hogy az utcánkban mindenkinek lenne pénze eltárolni az áramot, de senki nem teszi, mivel semmi nem ösztönöz rá. Szóval azoknak, akik nem kifejezetten rászorulók, már most is szükséges lenne piacibbá tenni a viszonyokat. Ha van pénzed arra, hogy új házat építs, akkor képes vagy többet fizetni az energiáért és teljesen felesleges ugyanúgy támogatni, mint egy kuporgató kisnyugdíjast.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz axioma #33973 üzenetére

    Senki nem vitatta, hogy a napelemes is vételez áramot az olcsó termelési időszakban. Ezzel nincs is gond, de sokan nem értik, hogy a megvásárolt áramot természetesen rendszerhasználati díj és áfa is terheli, emiatt nyilvánvalóan többet kell fizetni érte. Ezt szerintem nem nehéz megérteni.

    A gond a csúcsidőszakban, drágán megtermelt árammal van, ami többszörösébe kerül, mint amit a napelemes betáplált, következésképp valakinek ki kell fizetnie a szaldós elszámolású napelemes helyett a mostani gázárak mellett brutális nagyságúvá váló különbséget.

    A gazdasági érvelés fontosságával természetesen egyetértek. Világossá kellene tenni, miért fizetnek annyit a napelemes által megtermelt áramért, mint ahogyan arra is szükség lenne, hogy az áram ne azonos tarifával jöjjön, függetlenül attól, mikor termelték meg. Sokkal többen kezdenék optimalizálni a fogyasztásuk időpontját és könnyebb lenne a rendszerirányítás is.

    kardkovacsi

    "ugyanebben a döntésben ott volt, hogy a régi telepítések nem járhatnak rosszabbul mint előtte"

    Én erről semmilyen joganyagot nem láttam még, Te igen?

    "Amúgy Axiomának igaza van, nem annyira egyértelmű ám ez az ár kérdés."

    Osztom a véleményeteket. Tisztába kellene tenni ezt a kérdést.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz kardkovacsi #33984 üzenetére

    Teljesen félreérted. Ez a szöveg nem azt mondja ki, hogy változatlanul marad minden. :N Változtathatnak a támogatások feltételein és szintjén egyaránt, de nem úgy, hogy gazdaságilag életképtelenné tegyék a projektet. Például úgy, hogy bruttó elszámolásba kerül az összes szaldós.

    Lasersailing

    Nem az éjszakáról volt szó, hanem a csúcsidőszakról. 20 órakor nem termel az olcsó napelem, helyettük a drága gázzal állítják elő a szükséges mennyiséget. Amikor az összes napelem termel, az árak természetszerűen csökkennek.

    asdf_

    "mindenki villanyóráját le kéne cserélni, az egész országét"

    Pontosan így van.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz süti5 #33988 üzenetére

    A termékek piaci árának megfizetése alap, nem szabad "megszivatásnak" tekinteni. Akinek van pénze napelemre, normális esetben teljes árat fizetne az energiáért, mert nem rászoruló és nincs miért kompenzálni.

    A napelemesek eléggé speciális helyzetben vannak, hiszen a kínálatuk rugalmatlan (ellentétben a gázerőművekkel). Bizonyos hátrányok ebből származnak.

    axioma

    Nyilván lehet vitatni a rendszerhasználati díjat és új elvek alkalmazását is fel lehet vetni, de ez a megoldás az energetikában szokásosnak számít.

    kardkovacsi

    "hát akor nem értünk egyet (sőt kb. te vagy ezen a véleményen a magyar napelemes társadalom meg a másikon)"

    Akkor idézek a cikkből:

    "Tóth Tamás a Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal elnökhelyettese jelentette be, hogy 2024-től az eu-s jogszabályoknak megfelelően megszűnik a szaldós elszámolás."

    Szerinted Te tudod jobban, vagy a Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal elnökhelyettese? Mert én inkább rá fogadnék. ;) Hogy különböző társadalmi szervezetek vágyvezérelt vezetői vezetői miket locsognak erről összevissza, az teljesen lényegtelen.

    Az meg vicc, hogy egy joganyagból kivágsz egy fél mondatot és úgy érvelsz, hogy nem veszed figyelembe a mondat másik felét. :))

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz biker #34021 üzenetére

    Hagyd már a hülyeséget Te is. Nem a fővezérről van szó, hanem egy EU-s direktíva határidőhöz kötött átültetéséről, ahogy ezt az elnökhelyettes teljesen egyértelműen el is mondta.

    süti5

    "Szaldó nélkül kB. egyből leállnak a napelemtelepítések, mert a megtérülési idő aránytalanul kitolódik."

    Dehogy állnak le, csak piacibbak lesznek a körülmények - ahogy egyébként normális esetben.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz -ZeeZee- #34024 üzenetére

    EU-s direktívákról volt szó, még mindig nem világos? :Y

  • #31733248

    törölt tag

    válasz leslieke #34027 üzenetére

    Na, ez végre valóban konkrétum arról, hogy a Kormány a szaldó elszámolás megtartása mellett döntött azoknál, akik már korábban is abban voltak (szóval pont nem jó a fővezéres és a lölökés szöveg ide). Igaz, ez még mindig nem jogszabályi szöveg, hanem a kormányzati szándék megfogalmazása (két évvel ezelőtt, alacsony energiaárak és konjunktúra idején). Ugyanakkor van egy egyértelmű szándék az EU részéről a szaldó kivezetésére, szóval lehet, hogy egy újabb, Magyarország elleni kötelezettségszegési eljárás lesz belőle (feltéve, hogy a magas energiaárak nem írják felül a 2020-as a korábbi kormányzati szándékot). Így sajnos marad a bizonytalanság továbbra is.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz leslieke #34031 üzenetére

    Persze, ezért írtam két napja is a szaldó elszámolással összefüggésben valószínűségről. A MEKH álláspontja egyértelmű: a szaldó megszűnik. Az EU szándéka is ez, az uniós jogszabályok is erre utalnak. Ezen konkrétumok alapján én is valószínűbbnek tartom ezt a forgatókönyvet és továbbra is azt javaslom mindenkinek, ebből induljon ki, nem a két évvel ezelőtti, alacsony energiaárak és konjunktúra idején megfogalmazott kormányzati szándékból, amit semmilyen jogszabály nem támaszt alá.

    A feleségem beszúrt most ide egy rövid jogi szakvéleményt: az uniós jog szerint megkülönböztetésmentességre kell törekedni a felhasználók között. Szerinte az új polgári perrendtartás szerint megérne a dolog egy társult pert, ha mégis marad a szaldó. :)

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz leslieke #34036 üzenetére

    Soha, senki, semmilyen szerződésben nem garantálta, hogy a szaldó elszámolás az idők végezetéig járni fog. :N Az uniós jognak viszont a jelenlegi gyakorlat szerint elsőbbsége van a tagállamok jogával szemben, szóval ha az Unió nem akarja a szaldót, akkor hidd el, hogy nem is lesz.

    axioma

    A jogszabályi környezet folyamatos változása szükségszerű, hiszen az üzleti környezet és a technológia is folyamatosan változik. A magam részéről nem hiszek abban, hogy az igénybe vett vezeték hosszától fog függeni a rendszerhasználati díj. Ebben az esetben aki távolabb lakik az erőműtől/HMKE-től, az jelentősen magasabb rendszerhasználati díjat lenne kénytelen fizetni. Ellenben a helyi prosumer közösségek elterjedését valószínűsítem, ennek keretein belül a gyakorlatban hasonló eredmény érhető el. De azt sajnos a társasházi közösségek példájából láthatjuk, hogy az önszerveződés nem tartozik a legerősebb tulajdonságaink közé. Ahol azonban értelmesebbek laknak, ott gyors előrelépés lesz ezen a téren (is).

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz leslieke #34041 üzenetére

    Próbáld megérteni: senki nem nyújtott jogi garanciát a szaldó elszámolás megtartására, következésképp könnyen lehet változtatni rajta. A hasonló változások az energetikában egyáltalán nem számítanak ritkának. 2010 után például a kapcsolt energiatermelés szabályozói környezete változott meg radikálisan, így ami korábban gazdaságilag életképes volt, a törvényi változások hatályba lépése után már egyáltalán nem volt az.

    süti5

    "Nevezheted piaci körülménynek is felőlem, de a lakossági telepítések lényegében leállnak, vagyis ok, nem állnak le, hanem mondjuk tizedére esik vissza...."

    Dehogy esnek vissza a tizedére. :N Az energiaárak magasak, az új épületekre vonatkozó energetikai előírásoknál pedig simán előírhatják (előbb-utóbb elő is fogják) a napelemek szükségességét. A beépített kapacitások volumene miatt pedig még csak aggódniuk sem kell, a 2030-ra kitűzött cél mára szinte teljes egészében megvalósult.

    hedgehog

    Értem, miért gondolják így, de ez semmit nem mond a szaldó elszámolás változatlan formában történő megőrzéséről. :N Ellenben a 15. cikk (2) e) éppen arról szó, amit a feleségem említett:

    A tagállamok biztosítják, hogy az aktív felhasználók:
    ...
    e) esetében olyan költségtükröző, átlátható és megkülönböztetésmentes hálózati díjakat alkalmazzanak, amelyekben külön számolják el a hálózatba táplált villamos energiát és a hálózatból kivett villamos energiát az ezen irányelv 59. cikk (7) bekezdésével és az (EU) 2019/943 rendelet 16. cikkével összhangban, biztosítva azt, hogy megfelelő és kiegyensúlyozott módon vegyék ki részüket a rendszer általános költségmegosztásából

    Erre vetette fel őnagysága a társult per ötletét, ha átmenetileg mégis maradna a szaldó elszámolás (mert mondjuk a '24-es önkormányzati és EP-választás előtt nem akar a politika több százezer elégedetlenkedőt) és sokan kimaradnának belőle. A kimaradás miatt elszenvedett kárt ráadásul könnyű számszerűsíteni.

    kardkovacsi

    Te nemrég még kivágtál egy jogi szövegből egy fél mondatot a kontextusából kiragadva és még Te írsz trollokról? :N

  • #31733248

    törölt tag

    válasz HunChris #34050 üzenetére

    Ha valaki még azt sem képes megérteni, hogy az egyik érvelésnek jogforrás az alapja, a másiknak pedig a túlburjánzó hülyeség, az miért ír ide bármit is? :)

    axioma

    Hasonlóan finomhangolt rendszerhasználati díjakat nem tartok valószínűnek, ettől függetlenül az érvelésed logikus, ám több érv szól ellene is. Ha Te kevesebb rendszerhasználatot fizetsz, másnak kell többet.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz leslieke #34056 üzenetére

    Erre magadtól is rájöhettél volna: a szaldó elszámolást a szerződés nem biztosítja neked az idők végezetéig. Ezért hoztam példának a kapcsolt energiatermelésnél a szabályozói környezet változását, csak nem sikerült megérteni. :N

    axioma

    Ez olyan, mint a buszjegy: ha egy megállót mész, akkor is annyit fizetsz érte, mintha a végállomásig mennél. Most Te fizeted meg a hátrányosabb helyzetű régiók ellátásának többletköltségét is.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz leslieke #34060 üzenetére

    De most komolyan, mit nem lehet ezen felfogni? ;] Ha azt írták volna a szerződésbe, hogy 20 évre garantált a szaldó elszámolás, akkor lenne miért hüppögni, de így?

Új hozzászólás Aktív témák