Új hozzászólás Aktív témák

  • AVhelper

    senior tag

    válasz qqzs #221 üzenetére

    Ha a szemed a látott dolgok közül a fényes részekre irányul (arra fókuszálod), akár kényszerűen (mint például a vallatólámpa) és az elég nagy felületet tölt ki a látótérből, akkor a többi dolog a periférikus látásodba kerül, és az utóbbiak részleteit valóban kevésbé pontosan látod, illetve dolgozza fel agyad. Ha viszont a sötétben vagy árnyékban lévő dolgokra tudod vagy akarod irányítani a szemed, akkor hiába van egy nagy fényességű valami a látótered szélén, attól vidáman fogod látni a sötétebb árnyalati részleteket. Mivel képernyőn egyelőre még lehetetlen reprodukálni a látott világ képdinamikáját (a HDR is csak igyekszik majd megközelíteni azt)

    Gondolj bele. Kimész egy focimeccsre ahol a pálya egyik felére teljes árnyékot vet a lelátó, a másik fele napfényben fürdik. A szemeddel gond nélkül látsz mindent a pályán zajló dolgokból, akár annak árnyékos, akár fényben fürdő oldalán zajlik. Na ugyanerre a mai (még nem HDR) TV közvetítések képtelenek. Ott szerencsétlen operatőrnek állandóan játszania kell a blendével, attól függően, hogy éppen a pálya fényes vagy árnyékos felén zajlik a játék. Ha az árnyékban van valami játékesemény, akkor nyitja a blendét, hogy az ottani dolgok legyenek láthatóak, de akkor a túlvilágított fényes játéktéren zajló dolgok alig láthatóak, ha viszont a fényes részen zajlik meccs, akkor szűkítheti a rekesznyílást, hogy az ottani dolgok legyenek láthatóak, ekkor meg az árnyékos pályarész sötétül el annyira, hogy semmi nem látszik rajta. Ja és tök mindegy, hogy ezt most egy OLED vagy egy LCD TV-n nézed.

    Adott dinamikatartományú képtartalomnál, ha az OLED TV fényerejét elkezded növelni, akkor ugyanúgy egyre nő az abszolút fekete jelszinthez (IRE 0) tartozó fekete szint fényessége, vagyis az ugyanúgy egyre világosabb szürke lesz és nem marad teljesen fekete.

Új hozzászólás Aktív témák