Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Narxis #7 üzenetére

    Aham, az jó lesz. Lásd Brexit. Kilépsz az EU-ból, de mivel a legfontosabb gazdasági partner maga az EU, így két opciód van, vagy elfogadod, hogy nincs beleszólásod az EU működésébe, de betartod az általa hozott döntéseket, vagy pedig megpróbálsz a gazdasági erőd alapján tárgyalásos módszerrel jobb feltételeket kiharcolni.

    Na most egy 10 millió lakosú, nem túlságosan jól eleresztett ország esélyesen nem fog tudni jobb feltételeket kiharcolni, mint amilyenekkel most rendelkezik. Sőt, pont, hogy az EU tagországok tudtak eddig is különféle szabályozás alól kimenteni magukat (Francia mezőgazdasági támogatás, a Svéd vagy Brit Euro-bevezetés alóli menetesség, és a többi).

    Persze lehet igazán tökönszúrni magunkat, hogy nem kell az EU, majd mi jóóólll megmutatjuk, hogy milyen ügyesek is vagyunk magunk, nem vesszük mi át az EU szabályait, és majd pislogunk, ha útlevél kell a határon, illetve vámtarifát kell fizetni, ha az EU-ba vagy az EU-ból akarunk bármit is importálni vagy exportálni...

    Gilberto: Azért az is hozzátartozik, hogy egy csomó dilettáns idióta van Brüsszelben.

    Szerintem azokból Budapesten is akad... :U

    Kezdve egy olyan bizottsággal, amit nem is emberek választottak, és ök mondják meg, hogy mi legyen Európa sorsa.

    Nem emberek választották őket? Hanem kik, a gyíkemberek? :DDD
    A bizottságot felállították, konkrétan az Európai Parlament.

    Ld. Brexit, az se véletlen.

    Jah, ha hülyeségekkel traktálják a népet, akkor ilyesmik történnek...

    Szerk.: Megjegyzem Európa tényleg gyenge, de erről a széttagolt, nemzeti érdekeket szem előtt tartó politikusok tehetnek. Kellene egy erős, központi hatalom, és megnyirbálni a tagállamok döntési lehetőségeit - így lehet kikerülni az olyan helyzeteket, amikor valódi döntés nem születik egy témában, mert az érdekek túlságosan is ellentétesek, és kevés a kompromisszumkészség.

    Csak hát akkor meg lehet sírni, hogy a fejünk felett döntenek, és jajj, de anti-demokratikus is ez...

    Akkor most mit is akarunk?

    Azt, hogy Európa erős legyen, vagy azt, hogy a nemzetek továbbra is különálló erőt képviseljenek?

    Persze tudom, igazából mindenki azt szeretné, ha Európa azt képviselné, amit éppen Ő gondol... De ez ugyebár nem így működik... Vagyis így nem fog működni...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Narxis #15 üzenetére

    Van beleszólásunk, ott ülnek a képviselőink az Európai Parlamentben, és a kormányfők találkozóin képviselik az ország érdekeit.

    Az tény, hogy nem tudjuk olyan erővel képviselni az érdekeinket, mint mondjuk Franciaország vagy Németország, de ugyebár ez logikus is, hiszen sokkal több lakosuk van, sokkal nagyobb gazdasági erőt is képviselnek.

    De még egyszer: ha az EU-n kívülről próbálnánk meg az érdekeinket képviselni, akkor még ennyire se menne. Egy Norvégia sem képes erre, de gazdasági okokból mégis rá van szorulva az EU szabályozásra. Csak éppen alakítani nem tud rajta, mert nem az EU tagja. Pedig mennyivel nagyobb gazdasági erőt képvisel, ugyebár...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    @bambano: most konkrétan amelyik ország nem eu tag, annak nem kell ezzel az ökörséggel foglalkozni, amiről a poszt szól.

    Ez pont egy kivétel az alól, amit említettem, de nem közvetlenül erre kívántam az idézett résszel reflektálni, hanem az EU-ból való kilépés felvetésére.

    ez hatásos módszer lenne arra, hogy még kevesebb ember érdekeit érvényesíthessék.

    Te egyből egy olyan feltételezett állapotot vizionálsz, amelyik a saját nézeteidet támasztja alá. Azt ugyanakkor gondolom te sem vitatod el, hogy a folyamatos párbeszédre épülő, húzd meg - ereszd meg politikával nem lehet erős Európát létrehozni. Az sem ideális állapot, ez sem az. Csak ha ez a jelenlegi, illetve egy csak gazdasági unió az, amit támogatsz, akkor utána ne siránkozz, hogy Európa politikailag gyenge...

    @Lacces: Úgy érti, hogy nem közvetlenül az európai unió tagállamainak a szavazati joggal rendelkező állampolgárai választják meg szavazás útján.

    Még nemzeti szinten sem történt hasonló. Magyarul még mondjuk a Magyar szavazati joggal rendelkező állampolgárok sem választották meg egy bizottság tagságát sem. Akkor miért is ez az elvárás egy EU bizottság terén?

    Ha jól tudom a Britek többször tettek ilyen javaslatot az EU-nak, de az EU inkább marad annál amiből "kialakult", nem akar több lenni egy gazdasági társulásnál szerintem

    A 'Britek' alatt inkább a Brit politika egyes szárnyai javasoltak ilyet, és akkor még nem létezett az EU. Amióta az EU tagjai, inkább a csak gazdasági unió felé terelték.

    Amúgy meg örülni kellene ennek a hírnek, mert az USA legalább a szemünkbe mondja, hogy szétlopkodja az adatokat, addig Orosz anyácska meg a hátunk mögött csinálja mindezt sunyiban

    A probléma az, hogy nem mondja, hanem egy biankó csekket töltünk ki, arra a ígéretre, hogy márpedig Ők tiszteletben tartják az EU érdekeit. Ez pedig egy ilyen jellegű megállapodásnál elfogadhatatlan.

    @cr33p: Pedig nem szükséges feláldoznunk a nemzeti identitásunkat ahhoz, hogy egy gazdaságilag, politikailag, katonailag egységes, erős Európában élhessünk.

    Yupp, ám sokan gyomra nehezen veszi be, hogy bármiben is egy nagyobb, össz-Európai érdeknek rendelje alá magát.

    Egy machiavellista megközelítésre van itt szükség. Itt határokat feszegetnek, lépnek át pofátlan módon.

    Pontosan...

    @peti_s: Az európai vezetők nem hülyék. Az európai vezetők az USA érdekeit nézik, ha így nézzük "jól végzik" a munkájukat.

    Ehhez képest az "európai vezetők" létrehoztak például egy Európai Adatvédelmi Felügyeletet, amely annak rendje és módja szerint meg is mondta a cseppet sem pozitív véleményét az EU-US Privacy Shield-ről.

    A brexitre szavazók sem voltak hülyék, elegük lett abból hogy az EU diktál nekik,

    Az EU egy unió. Az unió pedig úgy működik, hogy a tagállamok közös döntést hoznak, amelyet többségi szavazással kell meghozni. Az EU-US Privacy Shield megszavazásához is legalább 16 EU tagország, összesen legalább az EU lakosságának 65%-át képviselő szavazat kellett.

    Ebben egyébként éppen az a fonák helyzet, hogy Nagy-Britannia is egy unió, a Brit, Wales, Skót és Észak-Ír területek uniója. A Skót politika most éppen erre játszik most rá...

    De az hogy politikai unió lett, és arrogánsan parancsolgat az egyes országoknak, a szuverén jogaikban sérti, a többi ország lakóinak sem tetszik.

    Az, hogy mi szuverén jog, és mi közösségi jog, azt az EU tagállamai határozzák meg, és igenis mindenre van ráhatásuk. Példának okáért elviekben anno a briteknek át kellett volna venniük az SI mértékegységeket, de végül elérték, hogy ez mégse legyen kötelező érvényű...

    A brexitnek szvsz negatív következményei az Egyesült Királyság részére nem lesznek, egy olyasmi társulási szerződésre számítok ami Izrael és az EU között van, igazából jobban jár mint amíg bent volt.

    Izrael "külsős" társulási szabályozás alá esik, tehát kvázi minden gazdasági termékcsoportra egyenként szóló megállapodást kötött. Az EU-ba irányuló izraeli export termékeknek ugyan úgy meg kell felelnie az EU szabályozásnak, mintha egy EU-s tagországról lenne szó, csak éppen Izrael ezekbe nem szólhat bele. Éppen emiatt jó pár dolog eleve ki is esik a kosárból...
    Tegyük továbbá hozzá, hogy az EU politikai nyomásgyakorlásként is használja a gazdasági kapcsolatokat, hogy az Izraeli politikát befolyásolja például a Palesztin területeken létrehozott izraeli telepek miatt.
    Szóval ha ilyen szinten fog működni a Brit-EU politika, akkor az nagyon nagy visszalépés lesz a briteknek a jelenlegi helyzetből...

    Összegzésül, én úgy látom, hogy a politikai unió ötlete nem volt jó, sok dolog nem volt tisztázva, jött egy kis migránsválság, és lényegében nemzetállamokra esett szét az EU.

    Ez bizony így van, de a kérdés az, hogy innen merre tovább. Érdekes, hogy mind a mélyebb EU integrációt pártoló, mind az azokat ellenző politikai erők úgy vélik, hogy őket igazolják a történtek. Ami viszont előre vetíti, hogy túl nagy volumenű változás nem várható a jövőben...

    Én személy szerint azért bánom ezt, mert miközben érdekes módon mindenki sír az erősebb EU után, pont az ilyen hsz.-ekből láthatóan sokan úgy vélik, hogy márpedig az erős, egységes politikai irányítású EU hibás irány. Viszont ez esetben mégis mi az az irány, amit egy ilyen gondolkodásmódú ember elképzel? Beáll vagy az USA, vagy Oroszország mögé? Az mitől jobb, mintha egy erős EU politika jönne létre? Sokkal jobb, ha Washingtonból vagy Moszkvából mondanák meg, hogy mi a jó nekünk, mintha egy Brüsszelből? Ugyan miért?

    Azt felejtsük el, hogy nagyhatalmak nélkül bármiféle szavunk is lehet. Max. az az irány van, amit hajdan Kuba képviselt (és ad fel szépen lassan), illetve most Észak-Korea. Csodás jövőkép...

    Szerencsére nem vagytok olyan sokan már.

    Nos, nekünk legalább lenne egy víziónk, hogy lehetne az érdekeinket az olyan hatalmak ellen is érvényesíteni, mint az Egyesült Államok és Oroszország.

    A "másik oldalról" még víziót sem nagyon látok, csak tagadást, hogy jajj, de rossz ez nekünk, fúj-fúj... Amit én nem kicsit tartok demagógnak...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    peti_s: Ezzel az a gond, hogy az EU legerősebb államai, lásd Németország, Franciaország, Egyesült Királyság, nem így gondolkodnak. A német a saját érdekét nézi, a francia szintén, az angol szintén.

    Pontosan ezért gondolom azt, hogy egy erős központi irányítás kellene, amelyben nem Németország, Franciaország, stb. érdekei, hanem az össz-európai érdekek érvényesülnek elsődlegesen. Törvényszerű persze, hogy egy ilyen rendszernél nem lehet mindenkinek az érdekeit egyformán nézni - de az már egy előrelépés lenne, ha nem nemzeti, hanem az össz-európai érdekek lennének a prioritási listán elől.

    Nos, a magyar kisebbség helyzete Erdélyben, Felvidéken, Újvidéken részre felhívnám a figyelmed, az EU nagy ívben szarik ránk. Reálisan kell látni a helyzetet, egy ilyen unióban nem tudjuk érvényesíteni az érdekeinket.

    Megbocsáss, de ahogy az előbb az Izraeli-EU kapcsolatok, most a kisebbségi helyzetek miatt kell azt mondjam, hogy olyan példával állsz elő, amelyet nem ismersz. Javaslom például ennek az ismertető írásnak az átolvasását.

    Ez megint egy olyan probléma, amely több tagország számára kínos jellegű, lásd még a Baszk kisebbség helyzete Spanyolországban (és Franciaországban). Ez megint egy olyan helyzet, ahol az EU-t ostorozod, holott valójában az EU tagállamok egymással ellentétes érdekei miatt van béklyóban a témakör - tehát ismét: az EU a tagállamok szövetsége, nem egy "független" hatalom, hanem a tagállamok döntik el, hogy az EU-ban mi legyen (ezért félrevezető a kormány politikája is, ugyanis nem Brüsszelnek kell üzenni, hanem a többi tagállamnak)...

    Pont ez is arra példa, hogy egy központi, független döntéshozó hatalom az ilyen helyzetekre orvosságot adhatna. Csakhogy ami innen nézve üdvözendő lenne, a másik oldalról (pl. Szlovákiai vagy Romániai, esetlegesen a jövőre nézve Szerbiai nemzeti önérzet) sértőnek neveznék, és adott esetben Ők lennének azok, akik a szuverén jogokba kívülről való beavatkozásnak tekintenék.

    Ezek azok az esetek, amikor el kell fogadni, hogy egy összességében igazságosabb rendszer működéséhez le kell mondani, át kell adni bizonyos döntési jogköröket egy független, remélhetőleg fair eljárást biztosító hatalomnak, aki az össz-európai érdekeket tartja mindenek előtt.

    Természetesen lehet azt mondani, hogy hát ez rossz irány, és nincs nekünk erre szükségünk, csak utána akkor ne mutogassunk újjal az EU-ra, hogy milyen gyenge, és mennyire nem képes az érdekeit érvényesíteni.

    Most, ha pedig az lenne amit mondtál, hogy mondjunk le további jogokról, akkor özönlenének Magyarországra is ezek az agresszív gazdasági bevándorlók.

    Megkérdezhetem, miből gondolod ezt? Honnan tudod, hogy egy ilyen esetben milyen vezetés lenne? Milyen döntési mechanizmus?

    Feltételezel valamit a szerint, hogy a saját nézeteidet támassza alá. Ez az önigazolás.

    Én nem lennénk biztos abban, hogy Így vagy Úgy döntenének, de maga a döntési mechanizmus gyorsabb és gördülékenyebb lenne, mert most pont az a probléma, hogy megnyugtató döntés nincs, határozatok vannak, amiket így vagy úgy próbálnak összefércelni, hogy mindenkinek elfogadható legyen.

    Innentől fogva így kéne a helyén kezelni a helyzetet, de erre az EU jelenlegi vezetősége alkalmatlan, a német politikai vezetés nem így gondolja, most az angolok kilépésével még inkább túlsúlyban lesznek, egy német-francia-holland-belga-dán-svéd-finn-luxemburgi összefogással lényegében átvihetnék ezt a bevándorlási politikát, ráerőltetve a többi államra is.

    Ejnye, nem szép dolog ismét önigazolással jönni egy olyan témakörben, ami ennyire összetett.

    Még egyszer: én egy központi irányítású "Európai Egyesült Államokról", vagy még inkább egy legalábbis részlegesen teljes központi hatalmi státusszal rendelkező EU-t vázoltam fel eddig. Hogy az lehet egy erős, határozott, az érdekeit kellően képviselő EU-t tető alá hozni.

    Erre eljössz azzal, hogy hát az aktuális német-francia-stb. kormányoknak mi a véleménye EGY bizonyos témakörben.

    Hol van a metszése a két dolognak, mert én nem látom... :U

    Azt pedig megint tegyük hozzá, hogy továbbra is csak és kizárólag egy folyamatos ellenkezést látok. Az EU így rossz, az EU úgy rossz, de amúgy is rossz lenne az EU.

    Nem látom azt a reális jövőképet, amit felvázolnál, hogy ne így legyen, és egy egységes, erős, az érdekeit képviselni tudó Európa hogy is nézne ki.

    Vagy jó úgy, hogy majd puffogunk a sarokba, hogy márpedig Ők úgy se tudják, hogy mi a jó, de lényeg, hogy mi nem veszünk részt benne? Roppant hatásos ám...

    gyuribácsi88: Hát persze, és a nyolc osztályt végzett, karrierista politikusok az EP-ben, na majd ők fogják megmondani a tutit. Mert már olyan sokszor bebizonyították hogy mennyire "alkalmasak" bármiféle komolyabb probléma megoldásában.

    Ha ennyire szélsőségesen ki akarod forgatni a szavaimat, azt lehet persze tovább játszani, a Magyar parlamentben ücsörgő, hasonlóan karrierista politikusok csodás problémamegoldó képességeivel kapcsolatosan...

    Tényleg, milyen jó lenne ha ezek a dilettáns barmok mondanák meg 500 millió embernek hogy hogyan éljenek és milyen szabályok szerint ...

    Mesélj kérlek, hol írtam én le ilyesmit?
    Ugyanis én egy erős, központi hatalommal bíró EU-ról írtam. Egy szót sem említettem például az EP-ről, vagy arról pontosan milyen politikai berendezkedést gondoltam mögé.

    Végül is ez is hazugság, csak mennyivel jobb, amikor Te hazudsz arról, amit Én leírtam, nemdebár? :U

    Én speciel azt szeretném hogy Európa elsősorban az európai emberek érdekeit képviselje.

    Milyen érdekes, én is pont erről írtam...
    Vagy az nem számít?

    Egyébként milyen érdekes hogy az EU épp kezdett volna helyrerázódni, összecsiszolódni, erre pont jött egy migráns válság ami szépen szétzilálta megint az egészet, milyen érdekes.

    Ez már összeesküvés-elmélet, de igen, sajnálatos, hogy ilyen gyorsan és hatékonyan padlóra tudták küldeni az EU-t egy ilyen dologgal.

    Aztán most lehetne azon mélázni, hogy például épp a Brit birodalom kiépítése közben a britek hányszor játszották ki a különféle európai országokat egymás ellen, nehogy valamelyik annyira megerősödjön, hogy veszélyt jelenthessen a birodalomra.
    Most ugyanez pepitában, hiszen a többi nagyhatalomnak (legyen az az Egyesült Államok, Oroszoroszág vagy Kína) nem érdeke egy egységes kül- és katonapolitikával bíró Európai Közösség... :(

    @vhw: Az a vízió, hogy eljátszunk a gondolattal, mennyivel jobban lehetne csinálni, ha még több joggal, hatalmmal bírna a vezetés? (most ez a jelenlegi?)

    Egy vízió arról, hogy melyik irányba kellene továbbmennie az EU-nak ahhoz, hogy komolyabb politikai erő legyen.

    Mint felvetettem, lehet jönni az alternatívákkal, hogy mégis milyen jobb út van arra, hogy az európai érdekek megfelelő érvényesítő erőt kapjanak...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák