Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • FTeR

    addikt

    nekem a linux fanok mentalitásával van bajom. ez alatt nem a modorukat értem, hanem az érvelési szisztémájukat. példának okáért, a fix.tv-n van az a linuxos műsor, a főcímben nagy betűkkel az a felszólítás szerepel, h ''Használj Te is szabad szoftvert!''. Önmagában nincs vele probléma, de tökéletesen jelzi azt az étékrendet, ami szerint a linux használók ítélkeznek. egy alkalmazást ne azért használjuk, mert nyílt a forrása és vmi eszményhez kapcsolódik, azért használjuk, mert az a jobb, az elégíti ki jobban az igényeinket.
    ezért is nehéz értelmes vitákat folytatni a témában. nem egy vitában részt vettem már és a végi mindig az lett, h dehát ingyenes és/vagy dehát opensource és az milyen jó. nem veszik észre, h ez önmagában kevés (mégha saját értékrendjük szerint mindent eldöntő érvnek számít).
    persze az openensource és a ''rossz'' program nem szinoníma, de van egy tendencia, ami nem a szoftver készítők szakmai felkészültéségéből adódik, hanem maga a fejlesztési elvárásokból fakad. szép és jó a hobbi programozás, de hobbiból nem lehet komoly munkát lerakni az asztalra, és fordítva, komoly a munka nem mehet hobbiból. gondolok itt az anyagi és idő vonzatára is. arra nem lehet vállalati stratégiát építeni, h majd milyen jól megleszünk az adományokból. alternatív és manapság eléggé terjedő megoldás, h olyan vállalatok invesztálnak bele, amelyeknek nem fő profilja az adott terület, tehát másból él. gyakorlatilag csak meglovagolják a lehetőséget, értsd kihasználják. ha az üzleti érdek csökken rögtön otthagyják. ez gyak disztribek villámgyors felemelkedését és ugyan ilyen gyors eltünését jelenti. egyszerűen nem lehet hosszútávon támaszkodni rá. minnél nagyobb volumenben kapcsolódunk, annál jobban látszik ez.

    másik példa:
    ''Másrészről rengeteg kritika éri a disztribúciókat, hogy egy-egy hardverelem nem működik egy adott disztribúció alatt. Ez, kérem, nem a szabad szoftverek fejlesztőinek hibája, hanem bizony a gyártóké.''

    tipikusan a felületes szemlélődésből levont konkluzió. mirét is nem foglakoznak vele a gyártók? mert nagyon sok _plusz_ munka és nem térül meg. miért sok munka? mert sok a disztrib és sokban különböznek. miért nem térül meg? mert mindegyik disztrib kis területet fed csak le (az már csak hab a tortán, h az összes disztrib együtt is csak kis területet fed le). ki(k) a hibás(ak)? a disztribek. miért? mert sokan vannak és sokszínűek.
    itt jutunk el oda, h alapvetően rossz a rendszer. itt érünk a legnagyobb ellentmondáshoz. miközben a hívek ezt tartják a legnagyobb előnyének, addig ez az ami megakadájozza az igazi sikerek elérésben.
    miért nem terjed a linux? mert kicsi a támogatottsága. miért kicsi a támogatottsága, mert kicsi az elterjedsége. 22es csapdája? igen. kinek fáj a dolog? a linuxnak (fejlesztői/használói). kinek kellene tenni ellene? a linux függ a gyártóktól és nem a gyártók szorulnak a linuxra. nem mutogatni kell, h szemét gyártók. tenni kell érte, h megérje nekik a támogatás. a felhasználó is azéárt fogja használni, mert jobban megéri neki, nem azért mert vele szimpatizál.

    persze, mint írtam mások az értékrendek. a linux szinte mindenben egy kisebb szempont értékrendje koncentrál.
    újabb példa, sokat felhozhatnánk, de egy is megteszi:
    ''a terminál az egyik leggyorsabb, leghatékonyabb eszköz a kezünkben''
    rettentően téves általánosítás. a grafikus felület az elvégzendő feladatok többségére és a feladotk közül is a leggyakrabban elvégzendőkre összehasonlíthatatlanul gyorsabb alternatívát nyújt.
    ez természetesen nem zárja ki, h ne legyen oylan feladat, ami a konzolon gyorsabb.
    a kérdés az, h melyikre koncentráljunk. területekre is oszthatjuk. desktoppon a grafikus a nyerő, server adminolásnál a konzol. miért? azért, mert a felmerülő feladatok _többsége_ azzal oldahtó meg a legyorsabban.
    a win előbbire koncentrált mindig is. a linux meg az utóbbira. a linux nagyon későn ismerte fel a desktop jelentőségét. '95-ben még azon mentek az értekezések, h a win grafja milyen fölösleges. főleg(!) serveren. hatalmasat tévedtek.
    winre eddig is volt konzol, mégha nem is volt túl nagy tudású (de ha épp kelett használható volt), ugyan úgy, mint hogy a linxra is voltak grafos próbálkozások (mégha használhatatlanok is voltak). csakhogy a grafos felületre sokkal nagyobb szükség van, mint a konzolosra. itt értünk el az értékrendi különbségekhez.
    winre kijön a monad és lesz tökéletes konzol hozzá. nincs mit tovább foglakozni vele, konzolt eddig is használtuk, tudjuk mik az elvárások. a linuxnál viszotn nincs az, h kijön a novell az új graf felülettel (szakadjunk le arról, h az csak egy köztes felület) és minden egycsapásra megváltozott. meg lehet nézni a linuxos grafikus alkalmazásokat (mint mindig vannak kivétele, de a tendenciáról beszélek, arról, h mi a jellemző). ugyan a felület grafikus, de minden részében a konzol jegyeit viseli magán (felépítés, működés, stb. - nem térek ki rá jobban, utána lehet nézni graf felület fejlődéströténeti könyvekben).
    nincs ezen semmi meglepő. win95re is rengeteg ilyen volt. de a w98-ra már kinőttük ezt. és az 10 éve volt.
    mint írtam, ez csak 1 példa és azok közül is csak a legszembeötlőbb.


    az nem mentség, h a linux más, amikor az emberek többségének nem az kell.
    ekkor jutunk el oda, h a kemény fanok szerint, ne is terjedjen el a linux. asszem ennél nagyobb ellentmondás nem is kell, h lássuk mekkora a káosz. ha a linux széles körben elfogadottá vélna, pont azok hidegülnéánek el tőle, akik egykor oly nagy hévvel hirdették az igét. miért? mert nem a nagyérdemű idomulna a linuxhoz, hanem a linux a nagyérdemű elvárásaihoz. ez nem azt jelenti, h olyannak kell lenni, mint a win. meg lehet nézni a mac-et, sok alapvető problémára eltérő megoldást nyújt, mégsem jelent nagy problémát a platformváltás (winről macre vagy fordítva). ellentétben a linuxal. a linuxnak elvárásai vannak a felhasználóval szemben. és erre sokan még büszkék is.

  • FTeR

    addikt

    válasz Stephano_ #19 üzenetére

    a hely kihasználtásg csak 1 szempont. ott van még az átláthatóság is, ami hangyányit fontosabb. (abban az általad fölöslgesenk itélt sorban van az ablak címe és a futtatott alkalmazás neve is és a főbb albka vezérlő elemek).
    osx felhasználóknak nem kell magyarázni, h a grafikus feedback milyen fontos. szal az effketek többségének valós jelentősége is van, nemcsak eye candy.

  • FTeR

    addikt

    válasz Nedudgi #13 üzenetére

    ''A Linux, az a kernel...''

    ááá. és mégis mit tudsz kezdeni csak egy kernellel. ez a legbénább (és leggyakoribb) érv. hiába csuda szuper a kernel, ha minden más egy trágya.
    ezért nehéz vitatkozni veletek. mindenre találtok vmi kifogást. csak összefüggéseiben nem látjátok a dolgokat. ha rossz a disztrib, akkor a ''linux csak egy kernel -> nem tehet róla''. ha jó a disztrib, akkor ''ügye milyen jó a linux''.

  • FTeR

    addikt

    válasz Stephano_ #7 üzenetére

    ''Az iPod-omat kezeli, nvidia driver könnyen telepíthető,''
    ha megjelenik egy hw, olyan nincs hogy a wint ne támogassa. ez a linuxról nem mondható el. a legismertebbek kezelése nem elég. és erről nemcsak a gyártók tehetnek. maga linus nem engedi ezt rendesen kifejlődni. érvelése szerint a rossz driver instabillá teszi a rendszert. és igaza is van. winnek ez a legnagyobb baja (ms stat szerint a kifagyások 90%át a rossz driver okozza). de az ő megoldása (felfogása) inkább csak ront a helyzeten. a driver instabilitására nem az a megoldás, h ne is legyen driver.

    btw, az ubuntu tökéletes példa arra amit lentebb írtam (az elhidegüléssel kapcs), egy igazi linux fan, szíve szeritn nem is sorolná a linux disztribek közé. számtalan esetben hallottam őket, ahogy fikázták.

  • FTeR

    addikt

    válasz Sianis #31 üzenetére

    ''ess egy pillantást az nVidia-ra. Véleményem szerint nem azért fejlesztenek Linux alá, mert olyan sok szabadidejük van''

    azért talán mégis belátod, h nem ez a jellemző. az iD is kiadja a játékait linuxra (néha még előbb is mint winre), de mint tudjuk carmac egy linux fan és így is csak 1 a sok közül.

    ''Nem feltétlenül a gyártónak kell meghajtót''

    ezzel vitatkoznék. igenis az ő feladata. ő ismeri a hw felépítését. nem lehet minden nyílt, a kitapasztalás meg eléggé időigényes és még siker sem biztos.

    ''Aki akar támogatást taláni, az fog is. Itt most ne beszéljünk a nagyvállalati szféráról, ott természetes, hogy pénzért van a támogatás''

    nem erre értettem a támogatást. támogatás alatt gyártók linuxal való foglalkozási hajlandóságát értem. ha egy hw-hez nincs hivatalos driver, akkor a hw gyártója nem támogatja a linuxot.

    Vannak radikálisok, akik így gondolják, de hidd el, hogy akik komoly munkát végeznek....

    egyszer sem beszéltem kizárólagosan. ha vki oprendszert fejleszt, az elkerülhetetlenül konfrontálódik a konkurenciával. linuxnál az első érv, h nyílt (->ingyenes). pedig ez egy os választásánál csak a sokadik szempont. hiába gyúrnak arra, h nyílt, ha nem az számít.
    mint írtam más az értékrend.
    ha van egy feladatom, akkor nem akarom kifejleszteni alá az os-t és megírni rá az alkalmazásomat. az egy hatalmas téveszme, h a felhasználók részt akarnak venni a fejlesztésben. megintcsak egy olyan dolog, amit linuxosok rettentően fontosnak vélnek, pedig nem az.
    az is téveszme, h minden tudás visszakerül a közösbe. ha novell lelép a színről, akkor a fejlesztései nem fognak ugyan olyan ütemben tovább élni. márpedig a novell nem függ a linuxtól, így előbb utóbb kilép belőle. meg lehet nézni a redhat-ot. szinte hermetikusan elzáródik.
    észre kell venni, h nem működik ez az elképzelés. vagy-vagy. olyan nincs, h sokat is érünk el és ezeket az elveket is betartjuk.

    ''Elvárások a user-ekkel szemben. Talán csak a türelem...''

    nem. tudást is elvár. ha nem tudod hogyan kell, akkor megvagy lőve. mehetsz kurzusokra vagy a fórumra tanulni. winnél ez egyáltalán nem gond. még a hülye is eligazodik rajta (némi tulzással természetesen).
    meg kell érteni, h a felhasználók nem akarják megismerni a rendszert kivűlről-belülről, csak azért, h be tudják kapcsolni.

  • FTeR

    addikt

    válasz Stephano_ #33 üzenetére

    figy, itt van a gépemem a vista. pontosan tudom hogyan működik. te viszont nem.
    fölöslegesen vitatkozunk.
    vistában a fejléc ugyan úgy működik, mint xp-ben. vagy mint macan, ott csak az elrendezés más.
    az egyetlen különbség, h átlátszó is tud lenni (beállítás kérdése).
    némely alkalmazásokban még a file menü is a fejlécbő indul.

    az első képen a fejlécen szerepel az ablak neve és az egyetlen vele végezhető művelet, a bezárás. mi legyen még ott? (shell extekkel egyébként agyon pakolhatod, ha nagyon akarod)
    a másodikon meg elég érdekes. sztem csak azért üres a címsáv, mert az intézőben egyébként is ott van az elérési út és semmi sincs kijelölve.

    [Szerkesztve]

  • FTeR

    addikt

    válasz Sianis #36 üzenetére

    ''Nekem nincs előnyöm abból, hogy valaki ugyanezt teszi, nem is hiszem, hogy bármikor lenne.''
    ez is téves. linux legnagyobb baja -mint írtam és mint tudjuk- az, h kicsi a támogatottsága. és azért kicsi, mert nem elterjedt.
    ha többen használnák, nagyobb lenne a támogatottsága. a te életed is könnyebb lenne.
    persze vannak emberek akiknek ez nem előny. mount everestet is szokás csak azért légzőpalack nélkül megmászni, mert úgy a nehezebb.

  • FTeR

    addikt

    válasz Sianis #40 üzenetére

    nem értem az elzárkózásodat. nem azt mondtam, h rossz a linux, mert nehéz használni. van akinek ez tetszik.

    a linux pozicionálja magát úgy, h konfrontálódjon a winnel és nem fordítva. az nem számít, h te mit hiszel.
    linux disztribek fele olyan háttérképpel indúl, ami a win defaultra hajaz. mégis, szerint ki akar a másikra hasonlítani?

    linux ezt meg azt sem akar, ezért meg ezért. egy frászt nem.

  • FTeR

    addikt

    válasz zLegolas #43 üzenetére

    ''ha jó meg sokaknak tetszik, sokan is fogják használni, fejleszteni.''

    persze. ezért van sok szinte teljesen ugyan olyan disztrib, amik egymástól veszik el a felhasználókat/fejlesztőket.

    én értem ezt a hobbi dolgot. csak nem értem akkor mire veszitek ilyen komolyan magatokat. ha ti magatoknak hobbiztok, akkor mit érdekel, h más mit gondol?
    hihetetlen ellentmondásban vagytok saját magatokkal.

  • FTeR

    addikt

    válasz _Petya_ #47 üzenetére

    [sóhaj]

    ezt most komoly érvnek szántad? gondoltam, h oda írom, h persze mondhatnék más példát is csak a leg szembetűnőbbet válaszottam, mer gondoltam enélkül is érthető.
    a háttérkép milyensége tökéletesen mutatja a mentalitást. természetesen ezer más dologban is a winre próbálnak hajazni. főleg felületi dolgokban, de más szempontok szerint is.

  • FTeR

    addikt

    válasz zLegolas #48 üzenetére

    olyanná kell tenni, h megérje a drivert megírni rá. erről beszéltem.
    nem mintha egyébként nem lenne már a driver megírása önmagában is nehezebb linuxra.

  • FTeR

    addikt

    válasz Sianis #55 üzenetére

    ne állszenteskedj, azt nagyon nem bírom. belöksz egy ilyen egyértelműen flémkeltő topikot, aztán adod az ártatlant.

    írtam egy elég hosszú hozzászólást és szinte csak a leg jelentéktelenebb pontokat ragadtad ki és még csak komoly érveket sem hoztál fel. ezek után szememre veted, h reágálok rájuk.

    arra most nem térnék ki, h önmagában miért is rossz az az eszme amit a linux képvisel. ezt is te hoztad fel, de ha reagálnák rá, biztos leszurnál, h minek jövök ezzel.

    de talán mégis reagálok.
    azt képvisleitek, h csak az a jó amit ti csináltok. ti vagytok a szabadok, mindenki más balga fogoly, aki nem tudja mi az igazán jó.
    ez már önmagában is sért engem, hiszen mire föl hiszed jobbnak magad, amikor semmi alap sincs rá, hiszen a linuxnak eddig még nem igazán sikerült semmit sem elérnie.
    ez a linuxos, gpl, szabaság eszme egy bizonyos szinten felül teljesen életképtelen. _minden_ példa ezt mutatja, csak észre kéne venni.
    mutass csak 1 olyan gpl alkalmazást, ami önmagában sikereket ért el. nincs ilyen, mert egyből korlátokba ütköznek és alternatíva után kell nézniük, mégis fennen hirdetitek felsőbbrendűségét.

  • FTeR

    addikt

    folyamatosna azzal jön minden linuxos, h használjak linuxot, mert az a jobb. sőt, cska az a jó, minden más rossz.
    ezek után igencsak kibukok azon, amikor azzal jönnek hogy ők nem is akarják így meg úgy.

  • FTeR

    addikt

    válasz Sipi #64 üzenetére

    ez az elmélet.
    a gyakorlat az, h a legkisebb mértékben is eltérő (nem si talán funkcionalitásból kiindulva) és előjönnek egy új disztribbel. ami azt eredményezi, h tulnyomórészt ugyna azt a területet fedik le. elmondható, h az egyikben ez a jobb, a máiksban az. a probléma csak az, h az lenne a jó, ha egyben mind a kettő meglenne. de nem megy, mert külön fejlesztik.

    túlértékelitek az egész jelentőségét. mégha az elbekkel egyet is értenék (mint ahogy nem), a megvalósítás akkor is rossz. valóban kiküszöböl 1-2 nagyobb problémát, de ezár újabbat vet fel. több hátránnyal jár, mint előnnyel.
    egyáltalán nem optimális.

    ti hisztek benne. csakhogy ez nem hit kérdése.

  • FTeR

    addikt

    válasz ReJim #67 üzenetére

    nem a win felhasználók vergődnek a linux okozta fájdalmakban.
    linux fanok vergődnek a wintől.

  • FTeR

    addikt

    válasz tierbatyo #69 üzenetére

    miért jöttök mindig ezzel?
    igen használtam linuxot, nem ájultam el tőle.
    jelenleg wint használok, minden feladatra van több magoldás rá. nem én vagyok az, akinek a linuxa melett ott egy másik os is.
    az anyagias része is egy tévképzet. a fizetős alkalmazások be szokták hozni az árukat. pl ha winnel winre elkészítek 1 év alatt 3 programot és az első behozza a platform árát, akkor a másik 2 tiszta haszonnal jön. linuxra 1 év alatt ugyan ekkora volumenű programból 1 készül el. hiába volt ingyen, haszontól estem el.
    a tanszékedre meg azt tudom ajánlani, h nézz utána jobban. ingyen kapni fogsz wint meg ofiszt is. adott esetben VS-t is.
    de ha nincs saját tanszéked, csak egy kis kezdő vállalkozásod, akkor is több lehetőség van rá, h évekre szinte ingyen (pár 10 ezer HUFért) több milla értékű ms sw-t szerezz be.

  • FTeR

    addikt

    válasz ReJim #72 üzenetére

    kend rám nyugottan, nem nagyon hatódom meg tőle. talán megnézhetnéd, h hanyadik volt az én kommentem.
    másrészt talán olvasd el a cikket is.

    és gyakorold a szöveg értelmezést. nem a win használatától vergődnek, hanem a lététől. nem bírják elviselni, h van. hogy jobban kell az embereknek, mint az ő drágaságuk.
    nemtom mire föl vagytok büszkék arra, h nehéz kezelni a debiánt. ezzel már vitatkozni is nehéz. ez itt nem a mazohisták klubbja.

    (*Ujjal dobol*. - Esmein)

  • FTeR

    addikt

    válasz Sipi #73 üzenetére

    több érved is az, h a fejlesztők a hülyék. talán mégis megérné azon elgondolkodni, h nem a fejlesztőkkel van a hiba. többször lehülyézted a win fejlesztőket. ez eléggé nagyképű. és mégcsak nem is érv.

    az nem baj, ha valami nyílt. annka kizárolagosságával van gond. lásd GPL. és lásd a GPL életképtelenségét (dual licensz stb.).
    egy zárt alkalmazás részeit még mindig meg lehet nyitni, ha a körülmények azt kívánják. a nylítat viszont nem lehet elzárni.

    a driverek többsége rendelkezik vmilyen felső szintű kezelő felülettel. ez már elhagyja a kernel szintjét.

    nézz utána könyvekben. a grafikus felületen alkalmazott megoldások, többsége a konzolos tapasztalatokon alapszik. egy jó és nagyon durva példa erre a mozilla java konzolja. egy gyengébb fősulin is egyest adnának rá. grafos felület létére semmivel sem egyszerűbb használni, mintha konzolos lenne, sőt (és nme azért mert nincs rá jó megoldás).

    a win GUIját le lehet cserélni, ugyan a support ugrik (ez linuxnál sincs másképp, ha nme azt használod, amit a disztributór ajálj, akkor magadra vagy utalva), de fizikailag semmi sem akadájoz meg benne. egyszerűen mást kell elindítani az explorer.exe helyett. neten találsz sok ilyet. persze minőségben elmaradnak, de ez az érdeklődés/lelkesedés hiányának tudható be.

  • FTeR

    addikt

    válasz Cathfaern #76 üzenetére

    erre pont ellenpélda az osx.
    nem ''megtéveszteni'' kell a felhasználót, hanem jobbat nyújtani.

  • FTeR

    addikt

    válasz Sipi #77 üzenetére

    hw: ez nem így megy. nincs mit vitatkozni ezen. elvárjátok, h nyílt legyen. meg kell érteni, h sokaknak nem éri meg. és ők vannak többen.

    a ''tudást'' fejleszteni kell. ha legnagyobb motiváló kiszáll, akkor csak stagnálni fog.

    a win sem tökéletes. de az nme vita tárgya, h egyszerűbb mint a linux.

  • FTeR

    addikt

    válasz Sipi #79 üzenetére

    akkor meg minek???
    itt mondod, h milyen jó, h sok és kólönböző, erre most azzal jössz, h tök fölösek, ami meg számít az egyforma.

    csak én érzem az ellentmondást?

  • FTeR

    addikt

    válasz ReJim #81 üzenetére

    ööö, az előbb még volt itt 1 sor, h voltak rendes érveim, aztán lett gond velem.
    nos, voltak rendes érveim, aztán jött rá a hülyeség. én jól indítottam és normális érvekre még most is normálisan reagálok.

    [Szerkesztve]

  • FTeR

    addikt

    válasz Esmein #88 üzenetére

    igen.
    azomban a lehetőség oltárán sokkal fontosabb dolgokat áldoznak fel. mint írtam, vannak előnyei, de sokkal több hátránnyal jár.

  • FTeR

    addikt

    válasz BobMaster #91 üzenetére

    a hideg kiráz az osx dizájnjától, de ez legyen az én saját szoc problémám.
    az osx legnagyobb baja, h a gyorsaság és stabilitás oltárán feláldozták a hw flexibilitását. mint megrögzött pc használónak ez nem egy elfogadható megoldás.
    ugyan úgy, mint hogy a biztosnág miatt sem vagyok hajlandó elfogadni, h minden katt után be kelljen írni a jelszavam.

  • FTeR

    addikt

    válasz Sipi #104 üzenetére

    érdekes ahogy a csoport szellemiségben megjelenik az egyén. neked és sokaknak lehet, h jó így a lin ahogy van. én csak több pontban rávilágítottam, h miért nem tud jobban elterjedni. komoly érveket hoztam. erre te azzal jöttél, h a programozók a hülyék. hát nem azok. max csak nem osztják a lelkesedésed.

    kijelentetek dolgokat (lsd. 2. bekezdésed, többit most nem sorolom fel), ami egy elméleti elképzelésre alapszik. amivel egészen addig nem is lenne gond, míg a gyakorlat nem mondana ellent. ha igazad lenne, akkor 1 drivert 1 disztriben tesztelve elég lenne, mert az összes többin is _jó_ elfutna. de nem így van. ezen nincs is mit vitatkozni.

  • FTeR

    addikt

    válasz Sipi #103 üzenetére

    ugyan már. egy jó driverhez kevés a frimware doksija.

    nem érzékeled a nagyságrendeket. lehet, h az opensource projekjeid jól mozognak abban a körben, ameddig eljutnak. ha 10-20an (és ez már sok) fejlesztettek valamit, majd beszüntetik és munkájukat 100an folytatják, akkor még előre is lépett a dolog. azomban manapság már nem ritka a több száz fős csapat, akik munkáját hatalmas tőke biztosítja, ha ez kiesik a projekt nem haladhat ugyan abban a tempóban.
    látni, h mennyire nme érted. aszondod kiszál pár agy. nem pár agyról van szó. ha novell kiszáll a buliból, az nem pár agy.
    rettentően kicsiben gondolkodtok és ez az egész dolog is csak ott működik. több mint 10 éve hirdetitek az igét, miközben ez alatt szinte semmit sem sikerült elérni. és kilátás sincs rá, h ez változni fog. mivel alapvető dolgok gátolják (mondhatni saját maga).
    azt mondjátok ez a jobb. pedig ezt csak ti hiszitek. nagy vállalatoknál bevált gyakorlat, h ha lemondanak egy projektről, akkor az eddig összeszedett tudást nyilvánosságra hozzák (ms is nem 1 ilyen projektet nyitott meg, legutobb asszem pont egy hangfelismeréssel kapcsolatos dolgot, amit a japán divizó kutatott).
    semmi olyat nem nyújt az opensource, amit ne lehetne megoldani a zártnál. ellenben rengeteg problémát vet fel. és nem kicsit ellentmondás, h pont a nyiltsága rengeteg korlátot vet fel, nem kicsit köszönhetően a GPL-nek.

    ez ugyan az amit írtam. 1 szempontot vesztek és arra rettentően rákoncentráltok és a többi teljesen elsinylik.

    én értem az opensource lényeget, csak nem hiszek benne. ellentétben veletek. mint írtam, ez nem hit kérdése.

  • FTeR

    addikt

    válasz Sipi #96 üzenetére

    a GPL-t kizárni ebből elég vicces, te teljesen mind1. a gpl nélkül is nagyon jól láthatók a problémák. a gpl csak azért jó példa, mert kitünően kiütközik rajta a probléma lényege. gpl egyetlen feladata, h biztosítsa a nyíltság megmaradását és(!) emelett biztosítsa annak terjedését. az érdekes az, h pont a gpl jelenti sok esetben a korlátot.
    tökéletes példa az ellentmondásra.

    a programozás nem művészet. lehet művészi szintetn űzni, lehet versenyt/sport űzni belőle. de ettől még nem lesz önmagáért létező. a programozásnak az a feladata, h egy adott problémára minnél hamarabb biztosítsa a megoldást. ha hónap végére kell a program, akkor hónap végére fog elkészülni. lehet, h áldozatokat kell hozni, a kérdés csak az, h megéri-e. ha a programom 10%al gyengébben teljesít, de elkészült ídőre, akkor nem fogom bánni, h nem lett agyon optimizálva. főleg, ha adott esetben az a plussz erőforrásigény a teljes erőforráshoz képest elhanyagolható.

    teljesen fölösleges olyan negatív fogalmakat használni, minthogy pénzéhes. nem pénzéhes. van egy feladat, amit meg kell oldani. a feladat nem az, h elkészüljön a program. a program csak az eszköz, amivel a feladat teljesíthető.
    ha fel kell szántanom a mezőt, akkor nem fogok matyóhimzést pingálni aranyból a kapa nyelére.

    (végig szemrehányásokat tettél a programozásra. legalább magadat ne hazuttold meg.)

  • FTeR

    addikt

    válasz Sipi #109 üzenetére

    észre veszed, h mindig másra mutogatsz?
    minden mással gond van, csal a linux módi a tökéltes. elkéne gondolkodni azon, h talán mégsem a világgal van baj, hanem csak a linux nem illik bele.

    az is probléma még a hozzáállásotokkal, h azt hiszitek, valaki csak akkor nem szeretheti az opensource módit, ha nem ismeri. hiszen tökéletes. olyan nincs, h valakinek ne jöjjön be.

    ez az a tipikus -számomra irritáló- felsőbbrendűségi áhitat, ami abból fakad, h ''mi tudjuk a frankót, ti balga tudatlan vakok''.

    rettentően nagyra tartjátok az elképzeléseiteket és azt hiszitek, h milyen sok eredményt elért az opensource. pedig nem. az opensource fejlesztések száma elképesztően elhanyagolható a globálishoz képest.

    (soxor írtam már, de lehet meglepődsz, h linuxra nagyobb a fejlesztési tapasztalatom, mint a winre. a munkám ezt követelte. rettentően örülök neki, h a tendenci változik.)

    rengeted drivernek van valamilyen beállítási felülete. pl atinak most már csak .net fw-n futó cuccai vannak. nem sok köze van a kernelhez.

  • FTeR

    addikt

    válasz Sipi #115 üzenetére

    a kezdő kérdés: lesz de nem tökéletes vagy nem lesz?
    lehet ódákat zengeni arról, h milyen rossz, ha nem tökéletes. mint fennen hírdetitek a lehetőség adott, h jobbat csinálj.
    ja, hogy nem megy?

    pont annyira jó, h a feladatát elvégezze. nincs mit tenni, ha csak ennyire futotta az időből.
    csak az igények kielégítése számít. és az igényeknek rangsora van. a legfelső igény, h időre meglegyen és használható legyen. a többi szinte nem is számít. bocsánat, h nem értékelem az igények megváltoztatására irányuló keresztes hadjáratotokat.

    nem egy opensource kódot láttam már, ami összehasonlíthatalnaúl gányabb, mint akármelyik amihez valaha szerencsém volt. és nem kis, apró fejlesztésekről beszélek. a maga körében elterjedt és elismert alkalmazásokról. a dokumentációról nem is beszélve. a doksi megírása nem egy hobbi tevékenység, így nem is igazán foglakoznka vele.

    attól még nem lesz jobb, mert opensource. az nem számít, h ti mit hisztek.

  • FTeR

    addikt

    válasz moonman #113 üzenetére

    ''A Linux nem Windows''

    ez a cikk címe. mégis szted miről lehetne vitatkozni? ha rettentően egyet értenénk, akkor már a 10 komment után kihalt volna a topik.

    hagy idézzek az első sorokból:
    ''Sokszor szembesül az ember a fórumokon vagy baráti társaságban azzal a kérdéssel, hogy vajon a Windows vagy a Linux a jobb.''

    még1:
    ''Mint az alábbiakból kiderül, ez nem igazán lehetséges, csak bomlasztja a közösséget – inkább a jó oldalakat kell kiemelni.''

    rettentően naív elképzelés. ha egyik oldalon kiemelem, h mi a jó, akkor az szükségszerűen ütközik a másik oldalon lévő megoldással. amiből egyenesen következik a vita, h melyik a jobb.

  • FTeR

    addikt

    válasz tierbatyo #120 üzenetére

    az a legjobb, amikor úgy értékelnek 1-1 disztribet, mint a doom 1-1 fokozatait. =P
    elhiszem, h ez sikerélmény. mondtam, a mount everestet is szokás légzőpalack nélkül megmászni, mert úgy nehezebb.

    de ez nem szakmai szempont. az os nem cél. csak eszköz a feladat megoldásához. ráadásul a feladat szempontjábol még csak másodlagos is, az alkalmazáshoz képest, ami rajta fut.

    alapvető tévképzet, h attól, h jobban ismeri a linuxot, jobban ért az informatikához. csak a linuxhoz ért jobban. szíve rajta.
    a hobbi idejét azzal tölti az ember, amivel akarja.
    de egy szakmai vitában ne hozzuk már fel érvként, h azért jó, mert nehezebb a kezelése.

  • FTeR

    addikt

    válasz moonman #132 üzenetére

    mert nem volt hozzáfűznivalóm. így van. nem kell angol kutatónak lenni, h megállapítsuk az összefüggést.

    rettentően naív dolog szemrehányást tenni, azért mert összehasonlítanak dolgokat. nem nagyon hat meg, h milyen magasztos eszményképeket állítanak a linux mellé. ettől még egy operációs rendszer marad és mint ilyen konfrontálódik más operációs rendszerekkel.

    ez legalább olyan, mint, hogy a mac nem pc. de az. nem számít ki mit hisz vagy képzel bele.

  • FTeR

    addikt

    válasz rollins #135 üzenetére

    a unixosra nem emléxem, de nem is igazán számít, a linuxnak tízen éves múltja van. ha vmi új dolog lenne még értékelni tudnám azt az érvet, h más előbb volt. ráadásul a linuxnak megvolt az az előnye, h menetrendszerint rá cserélték az unixokat, így sikerült elterjednie szerver szinten. igaz még ott sem sikerült dominanciára jutnia, hiszen az unix továbbra is megörizte előnyét, egészen addig, míg a win be nem előszte egyes területeken.
    linux elléggé hasonlít az unixra, mégsem rohant mindenki váltani rá. ezzel szemben a win minimálisan sem hasonlít, mégis sikerült jelentős piaci részesedést elérnie.

    a java-ra meg az a válaszom, h a jvm-től platformfüggetlen. a nem jvm-en futó java nem platfromfüggetlen, így a támában nem nagyon tekinthető érvnek a felvetésed.

    [Szerkesztve]

  • FTeR

    addikt

    válasz rollins #135 üzenetére

    az a platformfüggetlenség topik rettentően nevetségessé vált. ultimate platform független nyelvnek az ansi c lett felhozva. az asm után talán a 2. leg platfromfüggő nylev.
    nem is tudtam, h nevessek vagy sírjak inkább.
    ezt asszem le is írtam és tovább nem is foglakoztam a topikkal.

    [Szerkesztve]

  • FTeR

    addikt

    válasz bambano #139 üzenetére

    [link]: Apache License, Version 2.0

    ''The Apache Software Foundation is still trying to determine if this version of the Apache License is compatible with the GPL.''

    Az apache nem GPL-es.
    várom a következőt.

  • FTeR

    addikt

    válasz #95561216 #141 üzenetére

    ezzel a problémáddal inkább egy wines help topikban kéne próbálkoznod.
    már soxor írtam, mindenre van példa, az számít mi a jellemzőbb.

  • FTeR

    addikt

    válasz #95561216 #142 üzenetére

    úgy 70 komment távlatból nem ártott volna, ha legalább idézel abból amire reagálsz.
    egy vállalati rendszerben a linux supportot is meg kell fizetni. és mint írtam az os licensze a költségeknek csak az egyik része. soxor meg kell írni egy alkalmazást a vállalat számára, a win platformra kevesebb ember kb harmad annyi idő alat elkészül (nem a hasamra ütöttem, egyrészt ssaját tapasztalat, másrészt neten is lehet olvansi oylanok értekezését, akik linről álltak át winre). már itt megtérül a win licenszek ára. aztán a rendszerbe állás is gyorsabb (hetek helyett napok). de egy linuxos rendszert fenntartani eleve költésgesebb (sokkal több a rendszergazda munkája). plusz egy egyszeri felhasználónak linuxon minden munka tovább tart mint winen (ennek is megvannak az okai).

    neked ne fájjon, ha más kihasználja ezeket az ''akciókat''. tod, ez nem csapda, csak lehetőség.

  • FTeR

    addikt

    válasz bambano #139 üzenetére

    folyt:

    ''web szervereinek 62%-án apache, 25%-án ms iis fut.''

    nemtom a statot honnan veszed, ezért csak a saját értesüléseimből indulok ki.
    a legutóbbi ilyen eredményt úgy hozták, h megnézték a neten lévő weblapokat (valahogy úgy ahogy a google végig keres rajtuk) és megnézték milyen szerveren futnak.
    így ha egy kiszolgáló serveren több portál is fut, akkor az mind 1-1 külön servernek számít.
    ezzel az a probléma, h míg a win serverek jellemzően 1-1 portált futtatnak (egy vállalat saját servere), addig a rengeteg az ingyes LAMP kiszolgáló, amin akár több szász portál is lehet.
    aztán sokan hiányolták még, h ebbe nem kerülnek bele a belső zárt serverek, ami megintcsak a win statját javította volna.

    legalábbis ez volt a balhé legutóbb egy ilyen stat nyilvánosságra hozásánál.

    természetesen nem vitatom, h a nyílt webserverek terén a LAMP van az élen. viszont érdekes a tendencia, a win serverek térnyerése az elmult 5 évben.

  • FTeR

    addikt

    válasz WN31RD #157 üzenetére

    jelen topik keretei nem adnak lehetőséget rá, h hosszabban kifejtsem, így elképzelhető, h reklámszövegnek tűnik.
    és már soxor írtam, mindenre van példa. az számít mi a jellemző.

    ''win platformra kevesebb ember kb harmad annyi idő alat elkészül''
    mint írtam saját és mások tapasztalata, h ugyna azon alkalmazás elkészítéáse winre (ms eszközöket használva) kb harmad annyi idő.
    az én legközelebbi tapasztalatom ezzel kapcs az, h már egy hónapja folyt a munka LAMP-ra, amikor beláttunk, h ezzel a tempóval nem leszünk készen határidőre. erre fogtuk magunkat és újra nekiálltunk ASP-ben a projektek (ugyna azon tervek alapján). az egy hónapos munka megvolt másnap estére, az asp beépített lehetősegeinek és a C# libjeinek köszönhetően. persze a feladat bonyolodásával lassul a dolog, de még így is gyorsabb.
    határidő előtt be fogjuk fejeni, pedig 1 hónap már el is veszett. majdnem fél éves a projekt.
    és még mielőtt valaki felhozná, megrögzött LAMP fejlesztő csapat vagyunk.
    az ötlet onnan jött, h épp kijött a vs 2005 és társai alkalmazáok és több fórumon is olvastuk béta teszterek értekezéseit erről a bizonyos harmad annyi időről.

    asszem ez így elég off, de remélem megfelel indoklásként.

    ''a rendszerbe állás is gyorsabb (hetek helyett napok).''
    ez tény. ugyna úgy, mint, h egy frissen telepített win konfigolása 2 nap, a linuxé 2 hét.

    ''egy linuxos rendszert fenntartani eleve költésgesebb''
    ezzel lehet ugyna vitatkozni, de ide számolhatjuk a havi support díját is és azt is, h több vele a munka.

    ''egy egyszeri felhasználónak linuxon minden munka tovább tart mint winen''
    na jó, ez csúnya általánosítás, ami tapasztalatokon alapszik. de nem is ezt jelöltem meg fő érvként.

  • FTeR

    addikt

    válasz Gregorius #158 üzenetére

    természetesen van olyan win server, amin több(száz) portál van és van olyan linux is amin csak 1 fut.
    de asszem belátható, h inkább linxra jellemzők az ingyens vagy nagyon olcsó, tárhelyes szolgáltatások, amin boldog-boldogtalan weblapokat futtat.

  • FTeR

    addikt

    válasz zLegolas #164 üzenetére

    ki mondta, h bajom van vele?
    mint írtam, nekem nem fáj, h létezik. a cikkben több utalás volt (de finoman fogalmaztam) a winre és a linuxal való kapcsolatára. kezdő kommentemmel azokat reagáltam le.

  • FTeR

    addikt

    válasz WN31RD #163 üzenetére

    az asp.net2.0-nek beépített cucca vannak a leg alapvetőbb dolgokra. php-ban még akkor sincs, ha bele számoljuk a libeket. de ha éppen még van is rá lib, az mind olyan, h külön meg kell tanulni a használatukat, mert nem követnek egységes policy-t.
    példa: masterpage, theme/skin, profile (felhasználó menedzselés), role system, vagy a form validate rendszer (a pear a közelében sincs, szvsz a pear csak nehezíti a dolgot...) és a sor végtelen.
    php-ban ezeket mind külön le kell programozni (vagy meg kell venni egy meglévőt, vagy használhatunk egy GPL-est amintől a milyenknek is GPL-esnek kell válnia - ami eleve kizárva).
    de mondhatnék olyan apróságot, mint a gridview, ami egy acess féle táblára hasonlít, amiben rendezni, szerkeszteni és lapozni lehet. php-re csak egy ilyen lib van, az is fizetős.
    vagy mondhatnám a saját kontrolok készítésének lehetőségét és ezer ilyen apróság.

    ezeket összedobálom 2 nap alatt és kész az az 1 hónapos munka és még jobb is lett az eredmény. ezek alapvető dolgok. ha ezek megvannak lehet foglakozni a lényeggel.

    a beépített saját debug rendszeréről nem is beszélve. ami webfejlesztésnél nem túl gyakori (egyáltalán nincs).

    --
    wint felrakod és fut. linuxnál már ez sincs így. de pl kérdezz meg mindkét osnél tapasztalt rendszerkazdákat, h pl egy 100 gépes terem beüzemelése mennyivel rövidebb ha wint kell felrakni. de márcsak 1 db server felállítása is gyorsabb.

    --
    a fenntartási költésgekről hosszan lehetne vitatkozni és statokkal dobálódzni, asszem ezt nyugottan hagyhatjuk ennyiben.

    --
    felhasználó gyorsasága:
    csak egy friss példa. új ofisz fejlesztésénél megfigyelték, h a leggyakoribb művelet a szöveg formázása (szöveg kijelölése->katt félkövr ikonon). lemérték, h pl már 1024x felbontás mellett, másodpercek telhetnek el azzal, h kijelöli a szöveget->feltolja a kurzort->kattint->kurzor vissza (ami nme csak időigényes, de még fárasztó is - mármint marhára idegesítővé tud válni), ezért fogták magukat és csináltak egy olyan fícsört, h ha kijelölnek egyszöveget, akkor helyben megjelenik a formázó bar.
    hihetetlen apróság, de ilyenekre is figyelnek. ilyenek múlik, ez kerül pénzbe.

  • FTeR

    addikt

    válasz faster #166 üzenetére

    lsd.: #167

    mindent lecseréltünk. LAMPból, win-iis-mssql-.netfw2.0-exchange lett.
    másképp nem is éri meg. egyetlen gyenge látszem, h a rendszergazdánk linuxos.

    a kongresszusi központban tartott konfon, egy BMF-es prof, a szemünk előtt fél óra alattt összedobott, egy fullos oldalt, csak a beépített dologkat használva és 2 sort nem kódolt. persze fapados egy oldal volt, de ugyan ez php-ban 2 hét.

    a vwd (visula web developer) oldaláról letölthetők okatót videók az összes ilyen fícsört bemutatja. a vwd egyébként ingyenes (express család tagja - gyak egy fullos, de sepecifikált 1 személyes VS).

    [Szerkesztve]

  • FTeR

    addikt

    válasz WN31RD #169 üzenetére

    figy, én meg olyanokat tudok felvonultatni, akkik a winben gyorsabbak. biztos ráhangoltság kérsdése.

    a win fut dolog, meg linxus disztrib kérdése, még leg automatább linuxnál is bizti elmegy 1 nap a konfigra és abban nincs a testreszabás és app inst, csak h működjön. feltéve, h szerencséssek vagyunk és mindenhez van driver.

  • FTeR

    addikt

    válasz faster #170 üzenetére

    lol. nem az tartott 1 hónapig. mint írtam, nem mindent soroltam fel.
    a saját lib, meg feltételezi, h már van <- dolgoztál rajta. egy rendes gridview leprogramozása is napokig eltart, feltéve, h elvárod tőle, h újrahasznosítható legyen és mindent fícsört tudjon. és ez csak 1 dolog. a profile megint napok kérsdése, asp-ben meg másodperceké. de pl alapvető különbség, h asp-ben életciklusa van a sitenak, php-ban lefut az oldal és kész.

    hiába írnék le bármit is, nem hinnéd el. mondom nézd meg a videjókat. az asp 2.0 nagyságrendekkel jobb, mint előző változatai. .netes korszak előtt eszembe nme jutott volna asp-t használni, de még az 1.0-1.1 is erős határeset volt és inkább a tapasztaltság győzött.

  • FTeR

    addikt

    válasz Sipi #171 üzenetére

    ebből látni, h mennyire nem vágod miről beszélek.
    asp-ben nincs készre gyártott oldal. (van start kit, de az használjáj a n00bok).
    amiket felsoroltam, mind a keret rendszer fícsörjei, vagy a toolboxról levehető controllerek.
    és ezek a kész cuccok is maximálisan és egyszerűen testre szabhatók.

    de egy hívvel hiába vitatkozok. ha látnád, akkor sem hinnéd el.

  • FTeR

    addikt

    válasz WN31RD #175 üzenetére

    nah, az uhu épp rossz példa nekem, mert felraktam és használhatatlan volt. 1 fps volt a kurzor mozgása. és asszem pont ebben a topikban is írta ugyan ezt vki.

  • FTeR

    addikt

    válasz faster #178 üzenetére

    az alap felállás az volt, h van 0 kód. hiába van neke remek adatbáziskezelő osztályom és akármilyen tábla és egyéb kezelő cuccok, nem lehetett használni, a körülmények miatt.
    volt a csupasz php (az esetleges libekkel) és volt az asp. tartott valahol a munka 1 hónap után ezt sikerült durván 2 nap alatt elérni az asp-ben.
    rettentően nem érdekel, h mit hiszel vagy mit vélsz tudni. ez így történt, nem tartozom neked bizonyítási kötelezetséggel. ha megnézted az asp 2.0-t, akkor talán folytathatjuk a diszkurzust.
    php-ban rakat doglgot külön el kell készíteni, ami asp-ben alapból van. az egyik ilyen folyamat gyorsító cucc, pl a formview controller, ami új at asp 2.0-ben. ez egy 1 tag-es összetett vezérlő (célzás arra, h tolboxról húzom le. ha jegyzettömben begépeled egy html tag mintájára, ugyan ott vagy. attól nem vagy keményebb legyén, mert nem használsz vizuális szerkesztőt.). a lényege, h ''megmutatod'' neki a db táblát és máris legenerálja neked az insert/edit/delet formot (sql parancsostól). ezt utána kedved szerint modósíthatod, 1-2 kiigazítással. php-ban semmi ilyen nincs.
    és ez megint csak 1 dolog volt.
    az az előnye is megvan, h nem kell foglakozni a protokolok kompatibilitásával, mert megírod C#/VB/J# kódot hozzá és az szépen legenerálja. nem kell külön foglakozni a SOAP meg társai verziószámaival.
    vagy megírod ugyna ezeken a nyelveked a kódot és pl az AJAX.Net lib legenerálja neked a hozzá való javascript kódot, attól függően, h milyen böngészőtől érkezik a hívás.
    ezek egyébként mind olynaok, amit felül írhatsz, ha éppen valamelyik fügvénye nem tetszik. ahogy mondani szokták, nem kell a gyerekkel kiönteni a fürdetővizet.

    sorolhatnám a végtelenségig ezeket. ezek közül van, ami órákkal rövidíti a mukát és van ami csak percekkel, de nagyobb projektnél ez végül hónapokká is összeadódhat.

    de hamár csak az alapkoncepciót nézzük, akkor is fényévekkel előrébb jár mint a php. a php egy sima script nyelv, ami már az önmagával való komptibilitással vergődik. én szeretem a php-t, de marhára tudom utálni a fügvény elnevezésű policy-jüket. amikor van egy fügvény név 5-6 random karakterből és van egy másik ami adott esetben 1 karakterben különbözik (lsd: string fügvények).
    ezzel szemben az asp egy leíró nyelv (mint a html), ami alatt egy olyan rendes programozási nyelv fut, mint a C# a .net teljes könyvtárkészletével.
    össze sem lehet hasonlítani.
    de itt megint generációs problémákba fogunk ütközni, mert te az a típus vagy, aki a C-re és az asm-re esküszik én meg az aki az OO nyelvekre.

    a kép méretezés: System.Drawing.Image osztály és példának okáért .GetThumbnailImage();
    épp most írok egy galériát :) (igaz el vagyok akadva, mert outOfMemoryExpectionj-t, dob, pedig nem kéne neki)
    ez ugyan nem ASP, hanem C#, de balga dolog lenne szétválasztani őket, hiszen pont ez az alapkoncepció.
    de pl van a System.Web.UI.WebControls osztály UploadFile controlere, ami gyak egy <input type=''file'' />-t generál, majd a feltöltött fájlra különböző fügvényeket kínál.

    de magában a VS is már sokat dob a fejlesztés sebességén.

  • FTeR

    addikt

    válasz Sipi #180 üzenetére

    1. a hívő alat az olyan személyt szoktam érteni, akki mindent eldöntő érvnek tekinti egy alkalmazás megválasztásánál azt a tényt, h nyílt vagy nem.
    4. bölcs dolog.
    6. a rendszergazdiságból nem viztázom tovább, mert ugyna ha kell összedobok egy rendszert (most is úgy nézki, h rendesen ki kell vennem a részem a server felállításából, tekintve rendszergazdánk szigorú linuxos multját), de amellett, h nincs meg a _hivatalos_ szakmai hátterem (alklmazás fejlesztőnek tanultam, nem rendszergazdának), utálom is csinálni.
    de az ezzel kapcsolatos álláspontomat nem is a saját tapasztalataimra alapoztam. írtam is, h a környezetemben így megy úgy.

Új hozzászólás Aktív témák