Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • faster

    nagyúr

    válasz FTeR #24 üzenetére

    tipikusan a felületes szemlélődésből levont konkluzió. mirét is nem foglakoznak vele a gyártók? mert nagyon sok _plusz_ munka és nem térül meg. miért sok munka? mert sok a disztrib és sokban különböznek. miért nem térül meg? mert mindegyik disztrib kis területet fed csak le (az már csak hab a tortán, h az összes disztrib együtt is csak kis területet fed le). ki(k) a hibás(ak)? a disztribek. miért? mert sokan vannak és sokszínűek.

    Bezony, bezony, és végre kezdik felismerni a linuxosok is, hogy ez bizony a linux elterjedésének gátja (mert ugyan sokat hallom mostanában, hogy a linux nem ugyanaz, mint a windows, de ugyanakkor mégis csak szeretnék, ha elterjedtebb lenne a linux, szóval... )

    [link]

  • Sianis

    addikt

    válasz FTeR #24 üzenetére

    Végre egy komoly vélemény, köszi!

    Azért nem hagylak válasz nélkül sem.

    Gyártókkal kapcsolatban azért nincs teljesen igazad. Igazad van, hogy nem kötelező Linux komptibilis meghajtót írni az egyes harver elemekhez, ez persze minden cégnek egyéni választása. Viszont vess egy pillantást az nVidia-ra. Véleményem szerint nem azért fejlesztenek Linux alá, mert olyan sok szabadidejük van, vagy mert kötelező lenne, minden megfontoltság nélkül biztos nem fejlesztenek. Másik példa pedig a nyílt forrású ipw projekt, ami az Intel WLAN kártyáit hajta, nem is akár hogyan. Nem feltétlenül a gyártónak kell meghajtót fejlesztenie, de a lehetőséget érdemes megadnia a nyílt forrás fejlesztőinek. Lehet mondani pro-kontra dolgokat persze, de ugye nem a flame a célunk.

    Terjesztés. Igen, igazad van, sokan aggresszíven próbálnak terjeszteni. Nem kell mindenkinek Linux-ot használni, az használja aki akarja. Viszont támogatásban szerintem igen is profi. Aki akar támogatást taláni, az fog is. Itt most ne beszéljünk a nagyvállalati szféráról, ott természetes, hogy pénzért van a támogatás.

    ''az nem mentség, h a linux más, amikor az emberek többségének nem az kell.''

    A Linux bizony nem is arra készül, hogy a Microsoft-ot eltüntesse. Vannak radikálisok, akik így gondolják, de hidd el, hogy akik komoly munkát végeznek, azok nem azért fejlesztenek, hogy a Microsoftot megdöntse, hanem azért mert ők Linux rendszer alatt akarnak dolgozni, nekik ez a rendszer a megfelelő és emiatt ők nem gyűlölködnek. Én sem gyűlölöm a Microsoft-ot,miért tenném?

    Elvárások a user-ekkel szemben. Talán csak a türelem...

  • Protezis

    őstag

    válasz FTeR #24 üzenetére

    Teljesen egyetértek veled, örülök, hogy valaki megfogalmazta ezt, nekem eddig nem sikerült. :R
    Épp aktuális ez a hír: [link] Bocs, ha IT.newson is van erről hír, nem láttam
    Végre ők is rájöttek. Én várom az egységes linuxot, és bízom abban, hogy jobban fog tetszeni, mint az eddig általam kipróbált disztribek.

    [Szerkesztve]

  • ReJim

    őstag

    válasz FTeR #24 üzenetére

    én meg pl a te modorodat nem értem :)
    ''tipikusan a felületes szemlélődésből levont konkluzió. mirét is nem foglakoznak vele a gyártók? mert nagyon sok _plusz_ munka és nem térül meg. miért sok munka? mert sok a disztrib és sokban különböznek. miért nem térül meg? mert mindegyik disztrib kis területet fed csak le (az már csak hab a tortán, h az összes disztrib együtt is csak kis területet fed le). ki(k) a hibás(ak)? a disztribek. miért? mert sokan vannak és sokszínűek''

    a driver tudtommal a kernelben szokott lenni. szóval akkor mi köze van a disztribnek a támogatottsághoz? :U meg miaz, hogy nem térül meg a munkájuk? :F nem kell megírnija a hw gyártónak a linuxos drivert. csak adja ki hozzá a dokumentumot, hogy a hobbyból programozó emberke meg tudja hozzá írni. így már abszolút nincs köze a gyárnak a driverhez.

    azt mondod, hogy a ''desktoppon a grafikus a nyerő''. oké. legyen egy win-es példa:
    van neked 2374db szöveges fájlod a 214db könyvtárban a h: meghajtón. válógasd őket külön az s: meghajtóra a méretük alapján külön könyvtárba. de amelyikben benne van az alma, abból törölj ki mindent és írd bele, hogy körte.
    ha linux lenne, akkor írnál rá egy SH-t és kész. de winen ezt hogy oldod meg? :U grafikusan?
    (tudom ez pont egy kivétel.)

    ''a win grafja milyen fölösleges. főleg(!) serveren. hatalmasat tévedtek.''
    én pl nem értem, hogy ha valami mondjuk egy webszerver szerepét tölti be, akkor ahhoz minek grafikus felület? :U mit akarsz nézni a háttérben futó apache-on, vagy az iis-en?
    esetleg van olyan dolog ami nem oldaható meg szöveges módban? mert jó elismerem kényelmes lehet vnc-vel rákonnektolni a szerverre és úgy a vezérlőpultba matatni, de az mennyi memóriát eszik, ha ott fut a graf fel. (totál feleslegessen)? mennyivel is lesz több az adatátvitel, ha nem ssh szerű ''szöveg'' kerül küldésre, hanem a vnc képe?
    (mert desktopon megértem a graf felületet. de egy serveren? minek? mit nem lehet konzolba?)

    bár előre látom, hogy ez a topik is (szintén mint minden más linuxos topik, ahova a windowsfanatikusok leírják a linuxfanatikusokról a véleményüket.) átcsap majd flémbe...

    #31:
    ''Terjesztés. Igen, igazad van, sokan aggresszíven próbálnak terjeszteni. Nem kell mindenkinek Linux-ot használni, az használja aki akarja. Viszont támogatásban szerintem igen is profi. Aki akar támogatást taláni, az fog is. Itt most ne beszéljünk a nagyvállalati szféráról, ott természetes, hogy pénzért van a támogatás.''
    sokan kérdezik tőlem, hogy milyen a linux, hogy miért jó. van akinek azt merem mondani, hogy próbálja ki, megéri kipróbálni. de van akinek meg inkább nem ajánlom. mert tudom, hogy magamat büntetném vele. :D

    [Szerkesztve]

    </end.?>

  • zLegolas

    őstag

    válasz FTeR #24 üzenetére

    az nem mentség, h a linux más, amikor az emberek többségének nem az kell.

    És? Kit érdekel?
    Akinek tetszik, használja, akinek meg nem, az nem. Nem kötelező.
    Szabadság, testvér!

    Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

  • Sipi

    addikt

    válasz FTeR #24 üzenetére

    Sajnos, a mentalitás többféle, és egy részük kifejezetten bunkó...
    Viszont ne a fixtv-t hozd példának, mert az ottani Pistike és Jancsika, khm, nem kifejezetten jártas a témában. :) (Ellenben igazad van. Legtöbben divat-Linuxosok, az elv nélküli Windows-utálók táborából.)

    Személyes tapasztalatom: viszonylag sok zárt forrású, méregdrága programmal befürödtem már. Váltani azonban nem lehet/érdemes, hiszen ha pár milliót kifizettél, legalább a - lényegében csak papíron létező - suppoirt végét érdemes kivárni a váltásig.
    Ugyanakkor az Open Source melletti érv: ha egy project beindul, még sosem tapasztaltam, hogy a ''hobbiból'' fejlesztett alkalmazás ne lenne komoly. Nem tudom, mennyoire ismered az Open Source komolyabb programjait, de pl. teljes LDAP, NTP, GPG, stb. létezik Open Source alapon. Semmivel sem rosszabbak, mint a fizetős társaik. Sőt: mivel ''felkapott'' projectekről van szó, rengeteg fejlesztővel, tesztelővel, nagyon hamar javításra kerülnek a hibák.
    Hiszed vagy sem, egyrészt nagyon komoly és használható programok léteznek hobbiból. Ennek oka az is, hogy ha tényleg jó, rengetegen használják, szállnak be a fejlesztésbe. Mivel nekik akár pénzügyi hasznuk is származik belőle, nem hagyják veszni. Másrészt pedig van olyan project, melyért pénzt kap az alkotója, s mégis ingyenes a szoftver...

    Hardver és disztró: itt egy kis kebveredés lesz. A Linux a kernel, a hardverkezelő réteg. A disztróknak szinte semmi köze nincs ehhez, a kernel mindenhol szinte ugyanaz. (Vagy felteheted ugyanazt a kernelt.) A hardvergyártók NEM a sok disztró miatt nem fejlesztenek, hanem csak. Lusták, tohonyák, mittudoménmi. Ha egyszer megírja valahogy, akkor a disztrók készítői megcsinálják az adott csomagokat, ezzel nem a hardvergyártónak kell bajlódnia.

    Konzol: említed, hogy a grafikus alkalmazások is konzolos jegyeket hordoznak. Egyrészt ezt nem értem, mit takar. A csilivili KDE-Qt felületű cuccaim nem tudom, hogy viszonyulnak egy karaklteres konzolhoz...
    Másrészt, ha érteni vélem, akkor igen, itt jön a filozófiabeli külkönbség. Ami - véleményem szerint - azt jhelenti, hogy a Windows-on edződött programozók bizony, ellustultak, és elég gány kódot alkotnak.
    Alapfilozófia (a programozási nyelvek ősörökje!): amit egyszer megírtak, ne írd meg még egyszer. A GNU/Linux ezt tökéletesen továbbviszi. Ha létezik általános hardveres CD-író elérési felület (több is!), minek megint megírni ezt? Minek egy Nero, Easy CD Creator? Amelyek kezelése nem kompatibilis, és előfordul, hogy a kettőt egyszerre telepítve összeakadnak? Ehelyett van egy kernel, van egy CD eszköz, és van pár konzolos alkalmazás, mellyel cédét lehet írni. Az, hogy erre milyen grafikus felületet biggyeszt az ember, lényegtelen.

    A GNU/Linux ma is idomul a felhasználóhoz. Elég sok olyan projekt van, amelyik ezt teszi könnyebbé. (Olyanok is, melyek a szerintem alapvetően hibás katt, start menü, ikon felülettel szembehelyezkedve, teljesen nmás megközelítést használnak). Szemléletében más GUI-t nem tudsz írni Woindows alatt - ugyanakkor van jópár tanulmány, melyek azt mutatják, hogy ez az egész mai GUI inproduktív. Nem fwelhasználóbarát. Lassú és nehézkes. GNU/Linux alatt, mivel a leutált konzolra épül, egyszerű kicserélni a mai megszokott GUI-t egy teljesen másra.

    Bakker, annyit írtál, hogy a válaszban elvesztem a fonalat... :)

    Sipi

    Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

  • róland

    veterán

    válasz FTeR #24 üzenetére

    Én ugyan Windows-t használok, de vannak programok, amiket még DOS-os korukban ismertem meg. Ma is gyorsabban tudok velük dolgozni, mert nem a garfikus felhasználói felület egérkattintásos módszerét használom, hanem még ismerem a billentyűparancsokat. Tehát, hozzáértőknek a terminál sokkal gyorsabb munkavégzésre ad lehetőséget, mint az ilyen-olyan grafikus menükben bóklászás, váltogatás az egérkattintás és a pár karakter begépelése között.

    Amúgy megpróbálok egy olyan windowsos rendszert összehozni, ami OpenSource szoftvereken és freeware alapul. Úgy néz ki, hogy ez 90%-ban sikerül is. Sajnos CD/DVD íróból még mindig a NERO az etalon, vaalmint videólejátszó programban sem tudok alternatívát a PowerDVD-vel szemben. (Mielőtt bárki megemlíteni az MPlayer-t, meg kell jegyeznem, hogy az Windows altt nem tökéletes, főleg DVD lejátszásban vannak gondjai.)
    Mindezt azért, mert nagyon árérzékeny vagyok és nem engedhetem meg magamnak, hogy több tízezer forintos programokat vegyek meg.

    http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

  • adik

    őstag

    válasz FTeR #24 üzenetére

    tipikusan a felületes szemlélődésből levont konkluzió. mirét is nem foglakoznak vele a gyártók? mert nagyon sok _plusz_ munka és nem térül meg. miért sok munka? mert sok a disztrib és sokban különböznek. miért nem térül meg? mert mindegyik disztrib kis területet fed csak le (az már csak hab a tortán, h az összes disztrib együtt is csak kis területet fed le). ki(k) a hibás(ak)? a disztribek. miért? mert sokan vannak és sokszínűek.

    azért nem foglalkoznak a graf kártyák meghajtóival a nagy gyártók, mert linuxon nem fogsz játszani, amiért megvedd a drága kártyát. nem támogatod a gyárat, mint a ms (vajh miért van designed for windows cetli minden csúcs-kártyán?)
    itt azért megjegyezném, hogy tök jól lehet egy rakás ms programot futtatni linux alatt. kicsit trükközni kell hozzá, de nem lehetetlen. pl az age of empires 2 is :))

    részemről a nyílt forráskódnak annyi az értelme, hogy meg tudom változtatni a rendszeremet. olyanra, amilyennek én szeretném.
    annó megvettem a suse 7-et 25 rongyér', de kaptam hozzá 1000 oldal kézikönyvet (nem, nem olyan tanácsok voltak benne, hogy ha nem egy a cd, akkor vegyem ki, és tegyem be megfordítva :)) ) meg 3 hónap telefonos supportot és 7db cd-t.

    olyan vállalatok invesztálnak bele, amelyeknek nem fő profilja az adott terület, tehát másból él.

    ilyenkor mire gondolsz? Novell? IBM?

    ''a terminál az egyik leggyorsabb, leghatékonyabb eszköz a kezünkben''

    rettentően téves általánosítás. a grafikus felület az elvégzendő feladatok többségére és a feladotk közül is a leggyakrabban elvégzendőkre összehasonlíthatatlanul gyorsabb alternatívát nyújt.
    ez természetesen nem zárja ki, h ne legyen oylan feladat, ami a konzolon gyorsabb.


    sztm vallásháború. netböngészés karakteres konzolon tényleg nem túl élménydús az első 5 perc után, de ha azt szokod meg, akkor az a gyorsabb. kinek mi áll jobban kezére.

    winre eddig is volt konzol, mégha nem is volt túl nagy tudású (de ha épp kelett használható volt), ugyan úgy, mint hogy a linxra is voltak grafos próbálkozások (mégha használhatatlanok is voltak). csakhogy a grafos felületre sokkal nagyobb szükség van, mint a konzolosra. itt értünk el az értékrendi különbségekhez.

    kíváncsi vagyok, hogy mi az a módosítás, amit nem lehet megcsinálni konzolon. a win95 parancssora meg azért lássuk be nem sok mindenre alkalmas. próbáltál már pl felhaszáló adatait módosítani?

    az nem mentség, h a linux más, amikor az emberek többségének nem az kell

    persze, hogy nem kell a userek legnagyobb részének. erről egy percig nem is volt szó. :) de pl a szüleimnek tökmindegy, hogymit raknék alájuk. net megy, szövegszerkesztő megy. az meg már mindegy, hogy konzolon, vagy graf felületen konfigurálom. az már nekem nem mindegy, hogy aztán havonta televágják-e vírusokkal, vagy se. unokatesóm viszont a legújabb vidkártyákat veszi halomra és csak játszik, meg egzotikus videókamerákat használ, neki ott a win. ilyen egyszerű, mindenkinek megvannak az igényeik.

    én azért szeretem a linuxszot, mert nem érzem kevésnek az 1G ramomat és nem kell pislognom a vírusok miatt. én azért használok windowst, mert c#-ot tanulunk visual studio-n a suliban, az meg tényleg nem fut (nekem legalábbis) linux alatt.


    slacware 10.1 & win XP sp2.it

    Kettő, csipkebokor vessző!

  • szasza_xp

    senior tag

    válasz FTeR #24 üzenetére

    Nah ezt jól összefoglaltad, én sem tudtam volna jobban ! Köszi.

    Amit még hozzáfűznék, hogy:
    Nem vagyok nagy Win fan, de ez van ezt használom, erre ''szoktattak''. Igen elismerem, hogy jó dolog a szabadság, de mire mész a szabadsággal ha nem tudsz vele mit kezdeni, értem ez alatt, hogy a Flash vagy további hasznos programok nem mennek linux alatt, vagy csak trükközéssel, fizetős progival stb. szóval akkor hol van a szabadság. Ingyen van egy OS-em, de fizetnem kell azért, hogy az általam megvett célszoftvereket használhassam, vagy szenvednem kell vele, hogy menjen. Nem élek én addig, hogy ezzel foglalkozzak, de sajnos a Vista kissé megrémített, szóval kell valami megoldás. A suse-t nézegettem, s igen gondolkodok rajta, de még várom a haveri körből, hogy kinek hogyan jött be, azt sajna nem csinálhatom meg, hogy 3 napig csak az OS-t bűvölöm. Ezért van még mindig XP , ami mondjuk ki , nem tökéletes, de legalább müxik, rögtön, néha fagy, néha hülye, de megy. Valahogy én a Linux Windows közti különbséget úgy tudom elképzelni, Mint két autó márkát, az egyik azonnal használható és megy, de néha nagyon szar, s sokat kell szervizelni a másikat meg megkapod dobozban és úgy rakod össze ahogy te akarod, de aztán rájössz, hogy nem fér bele a család, ha el akarod indítani az ablakemelőt, előbb be kell írni valamit a parancssorba és nem megnyomni a gombot. Tudom, hogy van az a motor és autó hasonlat, de arra kéne rájönni, hogy a tömegek egy autót akarnak ami egyszerű, használható, és jó. Most is van autójuk ami egyszerű, többé kevésbé használható, de nem üzembiztos....
    Szerintem....
    Bocs ha valakinek a szívébe gázoltam, de én ez így látom...

    “A jövőnk ködén nem látunk át, de néha talán jobb is..” by Youkai

Új hozzászólás Aktív témák