Új hozzászólás Aktív témák

  • FlasH-BacK

    senior tag

    Először is gratula ehhez a kis bevezetőhöz. Másodszor is szerintem nem fér kétség a cikk(ek) létjogosultságához, gondolom rajtam kívül más is szeretne megismerkedni a Linux-al, hogy bele merjen egyáltalán kezdeni. Úgyhogy én már várom a folytatást, hajrá!

  • moonman

    titán

    ''Senkinek sem kötelező a nyílt forrású rendszereket választania, létezik alternatíva.''

    monnyuk ez így elég hülyén hangzott :) megaztán az NT Windowsok parancssorát sem kéne már DOS-ozni jóó régen.

    ezt én is olvasni fogom, kíváncsi vagyok.

  • Nedudgi

    aktív tag

    Örülök ennek a kezdeményezésnek, bár nem lesz egyszerű feladat. A környezetemben élő emberek vagy informatikusok:D is visszariadnak a Linux használatától, vagy csak egszerűen a ''szar'' jelzővel illetik...megmagyarázni igazából nem tudják, azt hallom vissza, hogy ez vagy az nem megy fel vagy nem működik rendesen/nincs. Ez a legtöbb esetben nem a Linux hibájából ered Lásd shockwave. De ez meg benne van a cikkben, és remélem sok hasonló félreértést tisztáz majd a cikksorozat.
    Ami azt illeti, én mióta áttértem, eddig még mindenre találtam alternatívát (bár nagyrészt ingyenes szoftvereket használtam windows alatt is)
    Hajrá...:)

    Moonman: Nem kéne de csinálják...

    It took the computational power of three Commodore 64s to fly to the moon. It takes a 486 to run Windows 95. Something is wrong here. -- SC sig file UBUNTU - KDE - Rock'n'Roll

  • Sianis

    addikt

    Sziasztok!

    Örülök, hogy örömmel fogadjátok, ez megnyugtat, hogy legtöbben veszik a fáradtságot, hogy olvassanak és megpróbálják megérteni a dolgokat.

    moonman: Értem én, hogy mire gondolsz, viszont ''mi'' ezt halljuk vissza folyton, persze aki ismeri a rendszereket az tudja jól, hogy nem így van. Nagyon sok esetben emiatt törlik 30 perc után bármelyik disztrót, mert nincs grafikus telepítő, nincs exe.

    Terminál és stb.: Pedig a csomagkezelők fantasztikus dolgok, hiszen lehetővé teszik, hogy egyetlen parancssorral, és mára már akár grafikus felület alól is, kikeressük a megfelelő program nevét, és telepítjük, még csak a honlapra sem kell felmenni, és települ, használható. Lássuk be, hogy ez kényelmes bizony. Rengetegen dolgoznak azon, hogy az adott csomaglisták vagy akár gentoo alatt az emerge alatt elérhető szoftverek naprakészek legyenek, ez kissebb nagyobb sikerrel megy is. Ezért is írtam, hogy akinek nem tetszik, hát nem kötelező.

  • #51736960

    törölt tag

    Amit nem értek (mivel viszonylag láma vagyok linuxban), hogy mi a fenének ilyen sok linux disztrib? Az elmúlt héten kipróbáltam többféle linuxot is (nem live cd-ről), és egyik sem működött tökéletesen, mindig oda lyukadtam ki (hosszas keresgélés után), hogy valamit a terminálban kellett volna szőrőzni, amihez persze tök láma voltam.
    Alapszintű dolgok nem működtek egy tök átlagos konfigon (nem volt hálókari, egy másik disztriben nem volt grafikus felület, máshol a netet nem tudtam belőni, a suse állandóan belefagyott a telepítésbe, stb...)

    Miért nem lehet egyféle linux, ami rendesen működik? Ezt a kérdést tényleg nem flémnek szánom, csak elgondolkodtató, hogy mi lenne hogyha ezt a rengeteg energiát amit az ezerféle disztribre fordítanak, egy projektre (egyféle linuxra) tudnák koncentrálni?

  • Sianis

    addikt

    válasz #51736960 #5 üzenetére

    Azért van ennyi disztró, mert ez egy szabad dolog. Minden disztrónak van valami célja, amire kifejezetten koncentrál. Vannak 1 floppy lemezesek, vannak 1 DVD-sek, lássuk be nem ugyanaz a céljuk. Termináltól nem kell megijedni, nem az ördög üzenetboxa. :) Induló disztrónak jó lehet pl: az Ubuntu, dinamikusan fejlődik, profi támogatás, és PH!-n is van fórumja. Egy próbát megér, és ha valami aj van előbb kérdezz aztán formázzd a lemezed. :)

  • Stephano_

    csendes tag

    sziasztok,

    én se vagyok igazán régi linuxos, de az egyetlen disztri ami eddig meggyőzött az az Ubuntu/Kubuntu páros. Abszolút kényelmesen használható, igaz, ehhez kellett a konzolt is használni, de egyáltalán nem nehéz. Az iPod-omat kezeli, nvidia driver könnyen telepíthető, ami jelentős gyorsulást jelent. Csak normális grafikus pogramot nem találtam még.. (nem szeretem a gimpet) Bár van egy pixel nevű progi, de az meg fizetős.
    Mondjuk azt elképesztőnek tartom, hogy a SuSE 5 CD-n terpeszkedik. Szerintem linuxéknál olyan gyorsan változnak az egyes csomagok, hogy hülyeség egy csomó CD-t megtölteni azért, hogy egy hónap múlva a fele elavult legyen. Aki le tudja tölteni a CD-ket, jobban jár, ha csak a neki szükséges dolgokat tölti le. Mandriva nekem nagyon commercial termék lett, és nem szerettem. Fedorából a 4-est használtam, ami nálam elég sok problémával járt. Az ubuntunak nincs csilivili telepítője, de sokkal egyszerűbben használható mint a többi, és szerintem nagyobb a támogatottsága is. (közösségi és wiki alapú)

    Ha a sebesség öl, a Windows felhasználók örökké fognak élni.

  • ragazzo

    őstag

    Nagyon jó a cikk,remélem jó sokan elolvassák majd.Én is úgy kezdtem, hogy csak a windows létezik,de most már az ubuntut gyűröm.Soha nem leszek olyan mint Sianis,de lagalább megpróbálom...

    Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

  • ReJim

    őstag

    válasz #51736960 #5 üzenetére

    részeben azért nem lenne jó, ha mindneki egy disztribet fejlesztene, és egy disztrib lenne, mert nem lehet úgy összerakni, hogy mindenkinek az tökéletes legyen. én befonnám a hajamat, ha a suse yast-jával kellene hálókártyát konfigolnom. stb.
    de lehet nem változtatna a problémáidon: ez az egyetlen is belefagyhat. vagy lehet nem tökéletessek az alapbeállítások: ilynekor bűvészkedni kell terminálban. senki sem született úgy, hogy értett a linuxhoz: utánna kell olvasni, ''tanulni'' kell.

    no meg azért van ez a sok variáció, hogy tudj választani.

    </end.?>

  • Fawkes

    őstag

    válasz Stephano_ #7 üzenetére

    Támogatom a cikket, jó ötlet.

    A Szuzi pedíg azért 5 cd, mert sok olyan kis program van a cd-ken(pl.:java)ami nem közvetlen a linuxhoz tartozik.
    Előny:Nem kell minden reinstallnál letölteni külön a dolgokat.
    Hátrány:Sok helyet foglal.

    Szerény személyem Ubuntut használ, jó támogatottság és sokoldaló fejlesztőgárda.Csak ajánlani tudom!

  • #51736960

    törölt tag

    válasz Sianis #6 üzenetére

    Részben igazad van, de azt azért te is beláthatod, hogy sok a (nagyjából) azonos célú linux disztrib, ezeket simán össze lehetne valahogy vonni, egy tényleg jót csinálni belőlük. Egyébként kipróbáltam az ubuntut, de az volt a gond hogy az internet böngésző elindítása után iszonyatosan belassul a rendszer, kábé 1 fps-el halad az egérkurzor a képernyőn. Biztos vagyok benne, hogy van megoldás, de én nem találtam meg :)

    Igazából egyébként csak a kíváncsiság hajtott, és volt egy pár fölös napom, ezért próbálgattam végig a disztribeket. Ami jó, hogy sok jó új ötlet van a linuxban és ez tetszett. A terminál viszont nagyon idegen tőlem, legutoljára akkor gépeltem be kézzel parancsokat amikor a c16-ost programoztam általános iskolás koromban, azóta nem, és nem is hiányzik :)

    Mégegyszer mondom, jószándékkal írtam a kritikát, remélem nem sértettem meg senkit. Én drukkolok a linuxnak, mert tetszik hogy ingyen van, de tartok attól hogy amint tényleg jó lesz és széles körben elterjed, addigra oda is lesz az ingyenesség... (remélem nem lesz igazam)

  • Stephano_

    csendes tag

    szerintem a jó az lenne, ha egy nagy cég felkarolna egy linux disztribúciót, és valami windows-userek piacán is helytálló linuxot kidobni, persze ingyen :)

    A Novell ezt csinálja a SuSE-val, csak szerintem nem a jó irányba. Mindenesetre a másik kezdeményezésük a Vista aero (?) -jához hasonló XGL nevű 3D-s parasztvakítós ablakkezelőjük pont a windows-piacra született és elég nagy aktivitás érezhető körülötte; szaporodnak a disztribúciók.

    Ha a sebesség öl, a Windows felhasználók örökké fognak élni.

  • Nedudgi

    aktív tag

    válasz #51736960 #11 üzenetére

    Az ingyenesség nehezen lenne oda (bár nem vagyok annyira otthon a GPL-ben de nem könnyű kivonni alóla valamit ha jól tom.)
    Itt valami tévedés lesz. A Linux, az a kernel...abból csak 1 féle van. Hogy ki milyen grafikus felületet, hozzáadott programot stb tesz mellé az meg változik. Ezért van több distrib.
    Amúgy ott vmi bubi lesz ha 1 böngésző ilyen hatással volt a rendszerre. De az abubi nem hinném h a linuxban lenne.

    MOD: Stephano_: nézz utána annak hogy Linspire

    [Szerkesztve]

    It took the computational power of three Commodore 64s to fly to the moon. It takes a 486 to run Windows 95. Something is wrong here. -- SC sig file UBUNTU - KDE - Rock'n'Roll

  • Sianis

    addikt

    válasz #51736960 #11 üzenetére

    ''de tartok attól hogy amint tényleg jó lesz és széles körben elterjed, addigra oda is lesz az ingyenesség... (remélem nem lesz igazam)''

    Nem is lesz igazad, hiszen ki fizetne kinek? Vannak project vezetők, de akkor minden programért külön kéne fizetni, a GPL-ről nem is beszélve. A GNU programok nagy része pedig hobbi programozásból születik, tehát a fejlsztők sem kapnak pénzt érte, javarészt ez igaz, vannak fizetett / támogatott projektek, de ez téged nem fog elérni. A Suse is ingyen letölthető, aki megveszi az támogatást vesz, a Linux-ban főleg a támogatásban van a pénz, ma ezt fizetik meg a legjobban minden téren az informatikában.

  • ragazzo

    őstag

    válasz Stephano_ #12 üzenetére

    De van akinek fontos a külsőség, és igenis örül az aero féle dolgoknak.

    Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

  • Stephano_

    csendes tag

    válasz Sianis #16 üzenetére

    ez abszolút így van, de az ubuntuban nem találni méterenként olyan pop-upokat amik arra kérnek, hogy lépj be a mandriva club-ba mert akkor milyen jó lesz neked :) Persze pénzért.

    Ha a sebesség öl, a Windows felhasználók örökké fognak élni.

  • ReJim

    őstag

    válasz #51736960 #11 üzenetére

    nem hiszem, hogy az ingyenesség oda lenne. szerintem erre a licencek, és az alapítványok nem adnak lehetőséget. maximum a support-ért lehet pénzt kérni, de az meg szerintem egyértelmű dolog. (lásd suse... ha jóltudom ott fizet az ember a support ért, így ha gond van akkor segítenek..)
    én inkább attól tartok, hogy ha nagyon elterjedne a linux, akkor a ''rosszindulatú programozó zsenik'' hoznák rá a bajt.

    mellesleg nem lehet, hogy nem csináltál swap partíciót, és ezért lassult le a rendszered? nekem annó uhu alatt volt ilyen jelenség, mikor nem volt swap-om...

    egyébként én inkább slackware párti vagyok. bár most majd kipróbálok valami debian-t v. gentoo-t. bár a függőségektől félek...
    én ubuntuból live-ot próbáltam, de irdatlan lassúnak tünt. igaz rájöttem a live-ok közül is a slaki alapú az én pajtásom. :D

    a cikk jó, remélem mihamarabb lesz további folytatás.

    </end.?>

  • Stephano_

    csendes tag

    válasz ragazzo #15 üzenetére

    én is szeretem a szép dolgokat, de azokat a dolgokat nem amik szépek (kinek mi szép persze) de nem funkcionálisak. Ha a Windows Vista-ból megnézel pár képet, ordít róla, hogy a helykihasználás ügyileg nem túl jó. Mérföldes gradiensek, tartalom 0. Vagy az ablakkeretek teteje az esetek nem elhanyagolható hányadában csupán a bezáró stb. gombokat tartalmazzák.

    Éppen ezért szeretem a Mac OS X-et, és amit tehetem átállok. :)

    Ha a sebesség öl, a Windows felhasználók örökké fognak élni.

  • Sianis

    addikt

    válasz ReJim #18 üzenetére

    ''a cikk jó, remélem mihamarabb lesz további folytatás.''

    Ahogy lesz időm folytatom! :) Következőben arról akarok írni, hogy milyen nyílt programokkal lehet kiváltani az egyes alkalmazásokat, ehhez kéne nekem pár KDE-s emberke, akik segítenek készíteni pár SC-ot, meg ugye tudják is, hogy mik ott a profi programok az egyes feladatokra. Gnome alatt kiismerem magam, de persze szívesen veszem onnan is a segítséget...igen mindent én sem tudhatok! :)

  • tierbatyo

    senior tag

    válasz Stephano_ #12 üzenetére

    XGL parasztvakítás? Hmm. Nem mondhatnám, hogy túlságosan csicsás desktopokat használok, de nekem igen is bejön ez a fajta 3D-s desktop. Persze nyilván nem használom ki az összes csicsát, de van közöttük csomó hasznos, szerintem.

    A Windows-user meg használjon windows-t, mert aki kicsit sem tud elszakadni a kattingatástól, annak nem lesz jó semmi linux. A linuxban az X felület egy feature, létezik nélküle is, Windows meg maga az X.

    Take a look to the sky just before you die

  • ReJim

    őstag

    válasz Sianis #20 üzenetére

    segítenék, csak hát én XDM-et és fluxboxot használok. gnome(vagy csak a libek :F rég néztem.) is csak pár g-s progi miatt van feldobva.
    én inkább a gépemhez optimalizáltam a felhasznált programokat, nem csicsáztam rajt, még (:

    </end.?>

  • Stephano_

    csendes tag

    válasz ReJim #22 üzenetére

    az optimalizálás mit jelent? :)

    Ha a sebesség öl, a Windows felhasználók örökké fognak élni.

  • FTeR

    addikt

    nekem a linux fanok mentalitásával van bajom. ez alatt nem a modorukat értem, hanem az érvelési szisztémájukat. példának okáért, a fix.tv-n van az a linuxos műsor, a főcímben nagy betűkkel az a felszólítás szerepel, h ''Használj Te is szabad szoftvert!''. Önmagában nincs vele probléma, de tökéletesen jelzi azt az étékrendet, ami szerint a linux használók ítélkeznek. egy alkalmazást ne azért használjuk, mert nyílt a forrása és vmi eszményhez kapcsolódik, azért használjuk, mert az a jobb, az elégíti ki jobban az igényeinket.
    ezért is nehéz értelmes vitákat folytatni a témában. nem egy vitában részt vettem már és a végi mindig az lett, h dehát ingyenes és/vagy dehát opensource és az milyen jó. nem veszik észre, h ez önmagában kevés (mégha saját értékrendjük szerint mindent eldöntő érvnek számít).
    persze az openensource és a ''rossz'' program nem szinoníma, de van egy tendencia, ami nem a szoftver készítők szakmai felkészültéségéből adódik, hanem maga a fejlesztési elvárásokból fakad. szép és jó a hobbi programozás, de hobbiból nem lehet komoly munkát lerakni az asztalra, és fordítva, komoly a munka nem mehet hobbiból. gondolok itt az anyagi és idő vonzatára is. arra nem lehet vállalati stratégiát építeni, h majd milyen jól megleszünk az adományokból. alternatív és manapság eléggé terjedő megoldás, h olyan vállalatok invesztálnak bele, amelyeknek nem fő profilja az adott terület, tehát másból él. gyakorlatilag csak meglovagolják a lehetőséget, értsd kihasználják. ha az üzleti érdek csökken rögtön otthagyják. ez gyak disztribek villámgyors felemelkedését és ugyan ilyen gyors eltünését jelenti. egyszerűen nem lehet hosszútávon támaszkodni rá. minnél nagyobb volumenben kapcsolódunk, annál jobban látszik ez.

    másik példa:
    ''Másrészről rengeteg kritika éri a disztribúciókat, hogy egy-egy hardverelem nem működik egy adott disztribúció alatt. Ez, kérem, nem a szabad szoftverek fejlesztőinek hibája, hanem bizony a gyártóké.''

    tipikusan a felületes szemlélődésből levont konkluzió. mirét is nem foglakoznak vele a gyártók? mert nagyon sok _plusz_ munka és nem térül meg. miért sok munka? mert sok a disztrib és sokban különböznek. miért nem térül meg? mert mindegyik disztrib kis területet fed csak le (az már csak hab a tortán, h az összes disztrib együtt is csak kis területet fed le). ki(k) a hibás(ak)? a disztribek. miért? mert sokan vannak és sokszínűek.
    itt jutunk el oda, h alapvetően rossz a rendszer. itt érünk a legnagyobb ellentmondáshoz. miközben a hívek ezt tartják a legnagyobb előnyének, addig ez az ami megakadájozza az igazi sikerek elérésben.
    miért nem terjed a linux? mert kicsi a támogatottsága. miért kicsi a támogatottsága, mert kicsi az elterjedsége. 22es csapdája? igen. kinek fáj a dolog? a linuxnak (fejlesztői/használói). kinek kellene tenni ellene? a linux függ a gyártóktól és nem a gyártók szorulnak a linuxra. nem mutogatni kell, h szemét gyártók. tenni kell érte, h megérje nekik a támogatás. a felhasználó is azéárt fogja használni, mert jobban megéri neki, nem azért mert vele szimpatizál.

    persze, mint írtam mások az értékrendek. a linux szinte mindenben egy kisebb szempont értékrendje koncentrál.
    újabb példa, sokat felhozhatnánk, de egy is megteszi:
    ''a terminál az egyik leggyorsabb, leghatékonyabb eszköz a kezünkben''
    rettentően téves általánosítás. a grafikus felület az elvégzendő feladatok többségére és a feladotk közül is a leggyakrabban elvégzendőkre összehasonlíthatatlanul gyorsabb alternatívát nyújt.
    ez természetesen nem zárja ki, h ne legyen oylan feladat, ami a konzolon gyorsabb.
    a kérdés az, h melyikre koncentráljunk. területekre is oszthatjuk. desktoppon a grafikus a nyerő, server adminolásnál a konzol. miért? azért, mert a felmerülő feladatok _többsége_ azzal oldahtó meg a legyorsabban.
    a win előbbire koncentrált mindig is. a linux meg az utóbbira. a linux nagyon későn ismerte fel a desktop jelentőségét. '95-ben még azon mentek az értekezések, h a win grafja milyen fölösleges. főleg(!) serveren. hatalmasat tévedtek.
    winre eddig is volt konzol, mégha nem is volt túl nagy tudású (de ha épp kelett használható volt), ugyan úgy, mint hogy a linxra is voltak grafos próbálkozások (mégha használhatatlanok is voltak). csakhogy a grafos felületre sokkal nagyobb szükség van, mint a konzolosra. itt értünk el az értékrendi különbségekhez.
    winre kijön a monad és lesz tökéletes konzol hozzá. nincs mit tovább foglakozni vele, konzolt eddig is használtuk, tudjuk mik az elvárások. a linuxnál viszotn nincs az, h kijön a novell az új graf felülettel (szakadjunk le arról, h az csak egy köztes felület) és minden egycsapásra megváltozott. meg lehet nézni a linuxos grafikus alkalmazásokat (mint mindig vannak kivétele, de a tendenciáról beszélek, arról, h mi a jellemző). ugyan a felület grafikus, de minden részében a konzol jegyeit viseli magán (felépítés, működés, stb. - nem térek ki rá jobban, utána lehet nézni graf felület fejlődéströténeti könyvekben).
    nincs ezen semmi meglepő. win95re is rengeteg ilyen volt. de a w98-ra már kinőttük ezt. és az 10 éve volt.
    mint írtam, ez csak 1 példa és azok közül is csak a legszembeötlőbb.


    az nem mentség, h a linux más, amikor az emberek többségének nem az kell.
    ekkor jutunk el oda, h a kemény fanok szerint, ne is terjedjen el a linux. asszem ennél nagyobb ellentmondás nem is kell, h lássuk mekkora a káosz. ha a linux széles körben elfogadottá vélna, pont azok hidegülnéánek el tőle, akik egykor oly nagy hévvel hirdették az igét. miért? mert nem a nagyérdemű idomulna a linuxhoz, hanem a linux a nagyérdemű elvárásaihoz. ez nem azt jelenti, h olyannak kell lenni, mint a win. meg lehet nézni a mac-et, sok alapvető problémára eltérő megoldást nyújt, mégsem jelent nagy problémát a platformváltás (winről macre vagy fordítva). ellentétben a linuxal. a linuxnak elvárásai vannak a felhasználóval szemben. és erre sokan még büszkék is.

  • ReJim

    őstag

    válasz Stephano_ #23 üzenetére

    nem használok olyan programokat linuxom alatt, ami megfogja a gépet. szóval inkább a gyosaságra törekszem mint a kinézetre. most pl: xde a bejelentkező nálam a nyerő mert nem kell rá várni. (habár baromi ronda, és nem volt időm a kinézetét farigcsálni.) meg fluxboxot használok pár kiegészítéssel, ami olyan 5 másodperc alatt tölt be. nem szeretek fél percet, 2 percet várni egy gnome-ra, vagy KDE-re. nekem nem tud többet nyújtani, meg a fluxbox jobban teccik :)
    (egyébként az optimalizálás inkább a prgramozásban használatos fogalom...)

    </end.?>

  • faster

    nagyúr

    válasz FTeR #24 üzenetére

    tipikusan a felületes szemlélődésből levont konkluzió. mirét is nem foglakoznak vele a gyártók? mert nagyon sok _plusz_ munka és nem térül meg. miért sok munka? mert sok a disztrib és sokban különböznek. miért nem térül meg? mert mindegyik disztrib kis területet fed csak le (az már csak hab a tortán, h az összes disztrib együtt is csak kis területet fed le). ki(k) a hibás(ak)? a disztribek. miért? mert sokan vannak és sokszínűek.

    Bezony, bezony, és végre kezdik felismerni a linuxosok is, hogy ez bizony a linux elterjedésének gátja (mert ugyan sokat hallom mostanában, hogy a linux nem ugyanaz, mint a windows, de ugyanakkor mégis csak szeretnék, ha elterjedtebb lenne a linux, szóval... )

    [link]

  • FTeR

    addikt

    válasz Stephano_ #19 üzenetére

    a hely kihasználtásg csak 1 szempont. ott van még az átláthatóság is, ami hangyányit fontosabb. (abban az általad fölöslgesenk itélt sorban van az ablak címe és a futtatott alkalmazás neve is és a főbb albka vezérlő elemek).
    osx felhasználóknak nem kell magyarázni, h a grafikus feedback milyen fontos. szal az effketek többségének valós jelentősége is van, nemcsak eye candy.

  • FTeR

    addikt

    válasz Nedudgi #13 üzenetére

    ''A Linux, az a kernel...''

    ááá. és mégis mit tudsz kezdeni csak egy kernellel. ez a legbénább (és leggyakoribb) érv. hiába csuda szuper a kernel, ha minden más egy trágya.
    ezért nehéz vitatkozni veletek. mindenre találtok vmi kifogást. csak összefüggéseiben nem látjátok a dolgokat. ha rossz a disztrib, akkor a ''linux csak egy kernel -> nem tehet róla''. ha jó a disztrib, akkor ''ügye milyen jó a linux''.

  • rollins

    őstag

    Jó kezdemenyézes, tényleg. Nem mintha nagy szakértője lennék eme remek hálózati oprendszernek, de legalább tisztelettel nyúlok hozzá (kb. 5 éve). A története is érdekes ugye abban az időben. Évszámokkal hadilábon állok, mert elég eltérő adatokat találtam a neten. Ha valakit érdekel egy kis történeti összefoglaló, remélhetőleg hiteles képet ad: [link] Arról nem is beszélve hány féle operációs rendszer indult el a Unix után: Linux, a mai BSD, meglepő de a korai Mac OS -nek is van köze hozzá. [link]


    [Szerkesztve]

  • csibor

    őstag

    Nekem a legnagyobb bajom ami miat mindig visszatérek az xp-hez a net csatlakozás.A suse kivételével mindegyikkel szivok a csatlakozással.Invitel modem valami miat mindig ''álcimet ir ad meg''vagy valami ilyesmit.Lényeg minden inditásnál kézzel kell beálitani.Persze biztos meg lehet másképp is csinálni.Csak kezdésnek nem erre gondolok.

  • Sianis

    addikt

    válasz FTeR #24 üzenetére

    Végre egy komoly vélemény, köszi!

    Azért nem hagylak válasz nélkül sem.

    Gyártókkal kapcsolatban azért nincs teljesen igazad. Igazad van, hogy nem kötelező Linux komptibilis meghajtót írni az egyes harver elemekhez, ez persze minden cégnek egyéni választása. Viszont vess egy pillantást az nVidia-ra. Véleményem szerint nem azért fejlesztenek Linux alá, mert olyan sok szabadidejük van, vagy mert kötelező lenne, minden megfontoltság nélkül biztos nem fejlesztenek. Másik példa pedig a nyílt forrású ipw projekt, ami az Intel WLAN kártyáit hajta, nem is akár hogyan. Nem feltétlenül a gyártónak kell meghajtót fejlesztenie, de a lehetőséget érdemes megadnia a nyílt forrás fejlesztőinek. Lehet mondani pro-kontra dolgokat persze, de ugye nem a flame a célunk.

    Terjesztés. Igen, igazad van, sokan aggresszíven próbálnak terjeszteni. Nem kell mindenkinek Linux-ot használni, az használja aki akarja. Viszont támogatásban szerintem igen is profi. Aki akar támogatást taláni, az fog is. Itt most ne beszéljünk a nagyvállalati szféráról, ott természetes, hogy pénzért van a támogatás.

    ''az nem mentség, h a linux más, amikor az emberek többségének nem az kell.''

    A Linux bizony nem is arra készül, hogy a Microsoft-ot eltüntesse. Vannak radikálisok, akik így gondolják, de hidd el, hogy akik komoly munkát végeznek, azok nem azért fejlesztenek, hogy a Microsoftot megdöntse, hanem azért mert ők Linux rendszer alatt akarnak dolgozni, nekik ez a rendszer a megfelelő és emiatt ők nem gyűlölködnek. Én sem gyűlölöm a Microsoft-ot,miért tenném?

    Elvárások a user-ekkel szemben. Talán csak a türelem...

  • FTeR

    addikt

    válasz Stephano_ #7 üzenetére

    ''Az iPod-omat kezeli, nvidia driver könnyen telepíthető,''
    ha megjelenik egy hw, olyan nincs hogy a wint ne támogassa. ez a linuxról nem mondható el. a legismertebbek kezelése nem elég. és erről nemcsak a gyártók tehetnek. maga linus nem engedi ezt rendesen kifejlődni. érvelése szerint a rossz driver instabillá teszi a rendszert. és igaza is van. winnek ez a legnagyobb baja (ms stat szerint a kifagyások 90%át a rossz driver okozza). de az ő megoldása (felfogása) inkább csak ront a helyzeten. a driver instabilitására nem az a megoldás, h ne is legyen driver.

    btw, az ubuntu tökéletes példa arra amit lentebb írtam (az elhidegüléssel kapcs), egy igazi linux fan, szíve szeritn nem is sorolná a linux disztribek közé. számtalan esetben hallottam őket, ahogy fikázták.

  • Stephano_

    csendes tag

    válasz FTeR #27 üzenetére

    nézd meg ezt a két képet: [link][link]

    ez a legaktuálisabb verzió. Az egész fájlböngészőhöz és a vezérlőpulthoz hasonló ablakok tömkelege található meg a vista-ban, és én nem igazán látom az általad emlegetett ablakcímet ezekben. Továbbá egy olyan színkavalkádot sikerült csinálni, ami a legenyhébb szóval illetve sem esztétikus.

    nézd meg az OS X vezérlőpultját és fájlböngészőjét [link][link], és hasonlítsad össze átláthatóságban az OS X és a Windows felületét

    Ha a sebesség öl, a Windows felhasználók örökké fognak élni.

  • Protezis

    őstag

    válasz FTeR #24 üzenetére

    Teljesen egyetértek veled, örülök, hogy valaki megfogalmazta ezt, nekem eddig nem sikerült. :R
    Épp aktuális ez a hír: [link] Bocs, ha IT.newson is van erről hír, nem láttam
    Végre ők is rájöttek. Én várom az egységes linuxot, és bízom abban, hogy jobban fog tetszeni, mint az eddig általam kipróbált disztribek.

    [Szerkesztve]

  • ReJim

    őstag

    válasz FTeR #24 üzenetére

    én meg pl a te modorodat nem értem :)
    ''tipikusan a felületes szemlélődésből levont konkluzió. mirét is nem foglakoznak vele a gyártók? mert nagyon sok _plusz_ munka és nem térül meg. miért sok munka? mert sok a disztrib és sokban különböznek. miért nem térül meg? mert mindegyik disztrib kis területet fed csak le (az már csak hab a tortán, h az összes disztrib együtt is csak kis területet fed le). ki(k) a hibás(ak)? a disztribek. miért? mert sokan vannak és sokszínűek''

    a driver tudtommal a kernelben szokott lenni. szóval akkor mi köze van a disztribnek a támogatottsághoz? :U meg miaz, hogy nem térül meg a munkájuk? :F nem kell megírnija a hw gyártónak a linuxos drivert. csak adja ki hozzá a dokumentumot, hogy a hobbyból programozó emberke meg tudja hozzá írni. így már abszolút nincs köze a gyárnak a driverhez.

    azt mondod, hogy a ''desktoppon a grafikus a nyerő''. oké. legyen egy win-es példa:
    van neked 2374db szöveges fájlod a 214db könyvtárban a h: meghajtón. válógasd őket külön az s: meghajtóra a méretük alapján külön könyvtárba. de amelyikben benne van az alma, abból törölj ki mindent és írd bele, hogy körte.
    ha linux lenne, akkor írnál rá egy SH-t és kész. de winen ezt hogy oldod meg? :U grafikusan?
    (tudom ez pont egy kivétel.)

    ''a win grafja milyen fölösleges. főleg(!) serveren. hatalmasat tévedtek.''
    én pl nem értem, hogy ha valami mondjuk egy webszerver szerepét tölti be, akkor ahhoz minek grafikus felület? :U mit akarsz nézni a háttérben futó apache-on, vagy az iis-en?
    esetleg van olyan dolog ami nem oldaható meg szöveges módban? mert jó elismerem kényelmes lehet vnc-vel rákonnektolni a szerverre és úgy a vezérlőpultba matatni, de az mennyi memóriát eszik, ha ott fut a graf fel. (totál feleslegessen)? mennyivel is lesz több az adatátvitel, ha nem ssh szerű ''szöveg'' kerül küldésre, hanem a vnc képe?
    (mert desktopon megértem a graf felületet. de egy serveren? minek? mit nem lehet konzolba?)

    bár előre látom, hogy ez a topik is (szintén mint minden más linuxos topik, ahova a windowsfanatikusok leírják a linuxfanatikusokról a véleményüket.) átcsap majd flémbe...

    #31:
    ''Terjesztés. Igen, igazad van, sokan aggresszíven próbálnak terjeszteni. Nem kell mindenkinek Linux-ot használni, az használja aki akarja. Viszont támogatásban szerintem igen is profi. Aki akar támogatást taláni, az fog is. Itt most ne beszéljünk a nagyvállalati szféráról, ott természetes, hogy pénzért van a támogatás.''
    sokan kérdezik tőlem, hogy milyen a linux, hogy miért jó. van akinek azt merem mondani, hogy próbálja ki, megéri kipróbálni. de van akinek meg inkább nem ajánlom. mert tudom, hogy magamat büntetném vele. :D

    [Szerkesztve]

    </end.?>

  • Sianis

    addikt

    válasz FTeR #28 üzenetére

    Légy oly kedves értsd meg, hogy ez nem a két rendszer csatájáról szól. Nekem a cikkel nem egy flame kirobbantása a célom, hanem az, hogy megértessem: fogadjuk el azt a tényt, hogy vannak akik a nyílt forrású rendszert részesítik előnyben. Sokakat az bántja, hogy valaki MS terméket használ, mást meg az, hogy nem. Ez mire jó, de komolyan? PH! Találkozók alkalmával is nekem szokták szegezni, hogy miért használok Linux-ot. Egyszerűen azért, mert ez tetszik, értem hogyan épül fel. Nekem nincs előnyöm abból, hogy valaki ugyanezt teszi, nem is hiszem, hogy bármikor lenne.

  • FTeR

    addikt

    válasz Sianis #31 üzenetére

    ''ess egy pillantást az nVidia-ra. Véleményem szerint nem azért fejlesztenek Linux alá, mert olyan sok szabadidejük van''

    azért talán mégis belátod, h nem ez a jellemző. az iD is kiadja a játékait linuxra (néha még előbb is mint winre), de mint tudjuk carmac egy linux fan és így is csak 1 a sok közül.

    ''Nem feltétlenül a gyártónak kell meghajtót''

    ezzel vitatkoznék. igenis az ő feladata. ő ismeri a hw felépítését. nem lehet minden nyílt, a kitapasztalás meg eléggé időigényes és még siker sem biztos.

    ''Aki akar támogatást taláni, az fog is. Itt most ne beszéljünk a nagyvállalati szféráról, ott természetes, hogy pénzért van a támogatás''

    nem erre értettem a támogatást. támogatás alatt gyártók linuxal való foglalkozási hajlandóságát értem. ha egy hw-hez nincs hivatalos driver, akkor a hw gyártója nem támogatja a linuxot.

    Vannak radikálisok, akik így gondolják, de hidd el, hogy akik komoly munkát végeznek....

    egyszer sem beszéltem kizárólagosan. ha vki oprendszert fejleszt, az elkerülhetetlenül konfrontálódik a konkurenciával. linuxnál az első érv, h nyílt (->ingyenes). pedig ez egy os választásánál csak a sokadik szempont. hiába gyúrnak arra, h nyílt, ha nem az számít.
    mint írtam más az értékrend.
    ha van egy feladatom, akkor nem akarom kifejleszteni alá az os-t és megírni rá az alkalmazásomat. az egy hatalmas téveszme, h a felhasználók részt akarnak venni a fejlesztésben. megintcsak egy olyan dolog, amit linuxosok rettentően fontosnak vélnek, pedig nem az.
    az is téveszme, h minden tudás visszakerül a közösbe. ha novell lelép a színről, akkor a fejlesztései nem fognak ugyan olyan ütemben tovább élni. márpedig a novell nem függ a linuxtól, így előbb utóbb kilép belőle. meg lehet nézni a redhat-ot. szinte hermetikusan elzáródik.
    észre kell venni, h nem működik ez az elképzelés. vagy-vagy. olyan nincs, h sokat is érünk el és ezeket az elveket is betartjuk.

    ''Elvárások a user-ekkel szemben. Talán csak a türelem...''

    nem. tudást is elvár. ha nem tudod hogyan kell, akkor megvagy lőve. mehetsz kurzusokra vagy a fórumra tanulni. winnél ez egyáltalán nem gond. még a hülye is eligazodik rajta (némi tulzással természetesen).
    meg kell érteni, h a felhasználók nem akarják megismerni a rendszert kivűlről-belülről, csak azért, h be tudják kapcsolni.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz #51736960 #11 üzenetére

    Kb. azt kéred, hogy minden fps játékot fejlesztő álljon össze, és csináljon egy közös fps-t, ne sokra szórják szét az erejüket. Szóval ez nem így működik :)

  • Stephano_

    csendes tag

    válasz FTeR #37 üzenetére

    egyetértek! A rendszer legfontosabb feladata, hogy használják, és a használatot minél kellemesebben tegye lehetővé. Csak a célközönség a linuxnál sajnos nem a mindennapi emberek csoporta, és igényei. (illetve nem eléggé)

    [Szerkesztve]

    Ha a sebesség öl, a Windows felhasználók örökké fognak élni.

  • Sianis

    addikt

    válasz FTeR #37 üzenetére

    ''meg kell érteni, h a felhasználók nem akarják megismerni a rendszert kivűlről-belülről, csak azért, h be tudják kapcsolni.''

    És akkor eljutottunk oda, hogy miről szól a Linux nem Windows írás. Továbbiakban nem kívánom folytatni a vitát, mert pont ennek ellenkezőjéről lenne szó!

  • FTeR

    addikt

    válasz Stephano_ #33 üzenetére

    figy, itt van a gépemem a vista. pontosan tudom hogyan működik. te viszont nem.
    fölöslegesen vitatkozunk.
    vistában a fejléc ugyan úgy működik, mint xp-ben. vagy mint macan, ott csak az elrendezés más.
    az egyetlen különbség, h átlátszó is tud lenni (beállítás kérdése).
    némely alkalmazásokban még a file menü is a fejlécbő indul.

    az első képen a fejlécen szerepel az ablak neve és az egyetlen vele végezhető művelet, a bezárás. mi legyen még ott? (shell extekkel egyébként agyon pakolhatod, ha nagyon akarod)
    a másodikon meg elég érdekes. sztem csak azért üres a címsáv, mert az intézőben egyébként is ott van az elérési út és semmi sincs kijelölve.

    [Szerkesztve]

  • FTeR

    addikt

    válasz Sianis #36 üzenetére

    ''Nekem nincs előnyöm abból, hogy valaki ugyanezt teszi, nem is hiszem, hogy bármikor lenne.''
    ez is téves. linux legnagyobb baja -mint írtam és mint tudjuk- az, h kicsi a támogatottsága. és azért kicsi, mert nem elterjedt.
    ha többen használnák, nagyobb lenne a támogatottsága. a te életed is könnyebb lenne.
    persze vannak emberek akiknek ez nem előny. mount everestet is szokás csak azért légzőpalack nélkül megmászni, mert úgy a nehezebb.

  • zLegolas

    őstag

    válasz #51736960 #5 üzenetére

    Amit nem értek (mivel viszonylag láma vagyok linuxban), hogy mi a fenének ilyen sok linux disztrib?

    A szabadság, testvér, a szabadság.
    Aki akar csinál egyet (akár Te is), és ha jó meg sokaknak tetszik, sokan is fogják használni, fejleszteni.

    Ha meg nem lett jó, nem hiányzik senkinek.

    Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

  • zLegolas

    őstag

    válasz FTeR #24 üzenetére

    az nem mentség, h a linux más, amikor az emberek többségének nem az kell.

    És? Kit érdekel?
    Akinek tetszik, használja, akinek meg nem, az nem. Nem kötelező.
    Szabadság, testvér!

    Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

  • FTeR

    addikt

    válasz Sianis #40 üzenetére

    nem értem az elzárkózásodat. nem azt mondtam, h rossz a linux, mert nehéz használni. van akinek ez tetszik.

    a linux pozicionálja magát úgy, h konfrontálódjon a winnel és nem fordítva. az nem számít, h te mit hiszel.
    linux disztribek fele olyan háttérképpel indúl, ami a win defaultra hajaz. mégis, szerint ki akar a másikra hasonlítani?

    linux ezt meg azt sem akar, ezért meg ezért. egy frászt nem.

  • Stephano_

    csendes tag

    a jövőben nem szeretnék a windows-ról beszélni ilyen szemszögből. Én kifejezetten mac párti vagyok, és hiszem, hogy a legjobb windows alternatívát jelenti. Illetve több is mint alternatíva. Ellenben a linuxot továbbra is támogatom, de lenne mit változtatni rajta.

    Nézzük egy átlagos felhasználó szemével. Mit szeretne?
    - működő hardverelemeket (ez azért teljesen elvárható)
    - átlátható tiszta felületet mindenféle konfigurálás nélkül
    - rendezett fájlrendszert (nekem nem jön be a linux könyvtárszerkezete)
    - valóban könnyű programtelepítést ([link])
    - támogatást a problémáira
    - lehetőleg 0 db. konzolos parancs kiadását élete során
    - a biztonságról ne is beszéljünk, mert ideális rendszerben nincsenek vírusok

    Ha a sebesség öl, a Windows felhasználók örökké fognak élni.

  • _Petya_

    őstag

    válasz FTeR #45 üzenetére

    > linux disztribek fele olyan háttérképpel indúl, ami a win defaultra hajaz. mégis, szerint ki akar a másikra hasonlítani?

    Azért ne egy háttérkép alapján ítéljünk már megy egy operációs renszert, amúgy index.hu módra...

    Petya

    [Szerkesztve]

    Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

  • zLegolas

    őstag

    válasz FTeR #32 üzenetére

    ha megjelenik egy hw, olyan nincs hogy a wint ne támogassa. ez a linuxról nem mondható el. a legismertebbek kezelése nem elég. és erről nemcsak a gyártók tehetnek.

    De bizony. Ha valaki gyárt egy USB-s Klingon Disztruptort, akkor olyan progit is kéne hozzá adnia, amivel az műxik is.

    Márpedig nem mindíg teszik, és erről nem a user tehet. Se nem Te, se nem Én valszeg nem fogunk drivert írni az ATI tegnap piacra dobott legújabb csodakártyájához.

    De ugye a zixpés setup.exe valszeg ott figyel majd a CD-n, mert ha nem, akkor pöszén állna a szád. ;)

    Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

  • FTeR

    addikt

    válasz zLegolas #43 üzenetére

    ''ha jó meg sokaknak tetszik, sokan is fogják használni, fejleszteni.''

    persze. ezért van sok szinte teljesen ugyan olyan disztrib, amik egymástól veszik el a felhasználókat/fejlesztőket.

    én értem ezt a hobbi dolgot. csak nem értem akkor mire veszitek ilyen komolyan magatokat. ha ti magatoknak hobbiztok, akkor mit érdekel, h más mit gondol?
    hihetetlen ellentmondásban vagytok saját magatokkal.

  • _Petya_

    őstag

    válasz Stephano_ #46 üzenetére

    > Nézzük egy átlagos felhasználó szemével. Mit szeretne? ...

    Azért azt gondolom te is belátod, hogy ezek nem összeegyeztethetőek...

    Petya

    Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

Új hozzászólás Aktív témák