Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soká

    senior tag

    válasz pali923 #65264 üzenetére

    Én az "örökölt" szalagokkal kicsit befürödtem. Egyszer egy munkához rendeltem elég nagy tételben szalagokat 60-tól 400-as finomságig. Aztán rám maradt és 6-8 év után azt vettem észre, hogy a végtelenítésnél kezdtek elengedni a szalagok. 5 perc munka után után szakadás. Azóta is töröm a fejem, hogy mivel ragasszam vagy kivel ragasztassam, megéri-e foglalkozni vele? PU ragasztóval próbálkoztam, majdnem jó, de valószínűleg a meleg hatására elenged.

  • Soká

    senior tag

    válasz pali923 #65287 üzenetére

    Köszi!!!
    Találkoztam már korábban ezzel az ARALDIT2011 névvel. Jól hangzik, de ha belegondolok, hogy a /liter ára 300.000Ft, akkor illik neki mindent is jól megragasztania...
    15.000Ft a legkisebb kiszerelés. Nem biztos, hogy ennyiért nekiállok kísérletezni...

    A TJ által javasolt PVAc ragasztóról olyat írnak, hogy elég alacsony a hőállósága. 80C-nál már folyik...

    Bár nekem nem túl szimpatikus, de sok szalag végtelenítésénél nem átlapoló ragasztást alkalmaznak, hanem hátulról öntapadó(?) kék ragasztószalagot használnak. Hogy ez kereskedelemben kapható-e, azt nem tudom.

    És itt van ez is:
    https://youtu.be/FkPICYjC4YM?si=p68kIag_2K6_qMhQ

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz zsero #65318 üzenetére

    Abból, hogy valami "alkalmi" abból semmi nem derül ki a kívánt pontosságról. Nem túl bizalomgerjesztőek ezek az állványok. De "alkalomra" akár elég is lehet. Én talán szétnéznék a használt piacon, hátha kifogsz egy jobbat.
    Szétnéztem és volt amit használtan többért kínáltak mint a boltban. De például ez akár jó is lehet, mégha viseltes is kellően. Fúrógép nélkül olcsóbban...
    https://www.facebook.com/marketplace/item/680518140669314

    De én akkor már inkább vennék egy kis barkács állványos fúrógépet 30.000Ft körül.

  • Soká

    senior tag

    válasz zsero #65354 üzenetére

    Azért előtte szemléld meg alaposan! És csak akkor vedd meg, ha rendben működik, ha nem lötyög, ha nem görbe, ha nem repedt, ha épek a rögzítéshez való menetek, a fogasléc, stb.
    Öreg darab, de talán jobb mint a mostani leghitványabbak.

  • Soká

    senior tag

    válasz zsero #65349 üzenetére

    "Köszi a választ. Barkács állványos fúrógépet hol találok?"

    beírod az árukeresőbe hogy állványos fúrógép, emelkedő sorrendbe állítod az árat és láthatod őket.
    Mostanság 40-től indul.
    Régebben az volt a trend, hogy szerelték ezeket 350W-os motorral, meg 500W-os motorral. Utóbbi volt az ajánlott darab. Most megjelentek olyan darabok, amire 1850W van írva, de tuti, hogy itt valami nem stimmel és nem erősebbek ezek a motorok.
    A régi daraboknak a talpa és a tárgyasztala öntött acél volt. Újabban ezt felváltotta az acéllemezből préselt változat, ami még szarabb mint a régi. hajlamos görbülni. Ami lemezből készült annak legömbölyített a formája, ami öntvény az sarkos.
    De teljesen bizonytalan vagyok, amit én úgymond elfogadhatónak gondolnék (pl. Einhell BT-BD 501) elég rendesen lehúzzák a véleményt írók. De közben hülyeséget is írnak, mert a fotó alapján öntvényasztalos, de az egyik író szerint lemezből van. Most akkor kinek higgyen az ember?
    A legolcsóbb 500W-os gép talán ez. Persze, külföldi webshop... De szemre szerintem semmivel nem rosszabb, mint amiket drágábban árulnak. ezzel együtt senkit nem mernék rábeszélni.

  • Soká

    senior tag

    válasz Tanuló 1.0 #65398 üzenetére

    félő, hogy pont ilyet nem kapsz, de egy lakatos üzemben meg tudják csinálni. Persze készen egyszerűbb és olcsóbb lenne...
    netán melegen kikalapálni.

  • Soká

    senior tag

    válasz pkrisztian89 #65431 üzenetére

    (szerk: közben válaszoltál már az előző kérdésre, de azt csak utólag olvastam...)

    Hát, kicsit nehéz erre a tervre mit mondani. Főleg úgy, hogy ne törjem le a "művészi" ambícióidat.
    Először is látni kellene az enteriőrt ahová elképzelted ezt az íróasztalt. Mert ha az asztalból indulok ki, akkor minimum valami scifi(-be illő) helyszínt kellene elképzelnem.
    De ez a legkevesebb. Van egy csomó minden ami nem igazán érthető és nehéz eldönteni, hogy ez azért ilyen, mert tudatosan szeretnél szembemenni az észszerűséggel vagy egyszerűen nem gondoltad végig minek mi a következménye.
    Egy csomó minden nem érthető számomra.
    Nem tudom, hogy miért jó, ha egy íróasztal felületében 5-6cm mély árkok húzódnak?
    Miért jó, ha két lapból tevődik össze az asztallap?
    Miért jó, ha a 2cm lap tartja a rajta lévő 5-6cm-es lapokat?
    Miért jó, ha a "láb" felülről fekszik rá az asztallapra és kiáll annak a síkjából?
    Miért jó ha kb. 2cm vastag ultrabrutál kazánlemezből van összehegesztve a lábazat, ami szerintem legalább 200kg lesz, de a felhasznált anyagmennyiséghez képest mégis csekély stabilitást adva az asztalnak.
    Vagy ezek alumínium zártszelvények lennének?
    Kimondottan érdekelne ez a fém rész, mert a szavaidból úgy veszem ki, ehhez értesz.

    Szerintem érdemes lenne kiszámolnod, hogy ez így kb. mennyibe kerülne és talán elrettennél a megvalósításától.
    De ha 1.20-as bababútorról van szó, akkor jók az arányok.

    Mi adta az ihletet?

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #65434 üzenetére

    (szerk: már megint csak utólag látom, amit írtál : ))) )


    Bocsánat, ha kritikusabb voltam a kelleténél.

    ha abból az alapvetésből indulok ki, hogy egy olyan asztalt szeretnél, ami fém lábazaton álló fa asztallap konstrukciójú, akkor szerintem érdemes kiindulni a formai minimumból, ami szükségeltetik ahhoz, hogy a tárgy működjön.
    Ez meg prózai esetben négy láb + az asztallap.

    Szívem szerint én azt javasolnám neked első körben, hogy az asztalt mint konstrukciót próbáld végigjárni. Tehát ne formai megoldásokat keresgélj, hogy most itt töröm meg, ott töröm meg, hanem a konstrukcióra figyelj. Ha azt megérted, hogy egy asztal esetében a lap és a lábazat hogyan kapcsolódik egymáshoz, akkor utána már könnyebb lesz létrehozni valamit, ami jó is. Mert ami jól működik, az már úgymond szép is lesz. Fordítva nem működik, mert ami statikailag nem áll meg a lábán rendesen, ott értelme sincs igazán beszélni a szépségről.
    Szóval azt nézd végig, hogy milyen asztalkonstrukciók vannak és melyiknek mi az előnye és mi a hátránya. Mert van. Nem véletlen, hogy asztalok jelentős része kávára épül, vagyis nem maga az asztallap olyan vastag és merev, hogy megtartsa a lábakat. Azt is érdemes végiggondolni, hogy milyen előnye és milyen hátránya van annak, ha a lábak az asztal sarkainál vannak vagy ha beljebb. Hogy mikor függőleges a láb és mikor állnak szögben. Hogy a láb egyforma keresztmetszetű vagy lefelé vékonyodnak? Száz apró dolog van, ami közül választani lehet annak függvényében, hogy számodra mi a fontos. Ha jó döntéseket hozol, akkor már az arányok is nagyjából rendben lesznek.
    Érdemes alaposan végigböngészni a meglévő asztalok világát, mert gyakorlatilag már mindent kitaláltak (aminek értelme is van) tehát jobb ihletet nyerni működő megoldásokból, mint feltalálni a spanyol viaszt.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz pkrisztian89 #65435 üzenetére

    Oké, így a képek alapján azért könnyebb a dolog.

    Tekintettel arra, hogy ez egy nagyon modern (és divatérzékeny) lakásbelső, lehet, hogy a klasszikus fa asztallapra nem beszélnélek rá. Legalábbis mindenütt festett/burkolt felületeket látok, így a fa vagy más, kicsit is rusztikus felület elütne.

    Ha nem lenne az üveg barátságtalanul hideg tapintású, akkor én még egy kellően vastag üveglapú asztalt is el tudnék képzelni, ami a lehető legkevesebbet takar ki a környezetéből és ami átengedi a sok hangulatvilágítást. De a gyakorlatban nem jó egy üveglapon az alkart pihentetni.

    Ez valóban nem az az enteriőr, ahol klasszikus, oszlopszerű lábakra lenne szükség. Nekem tulajdonképpen a meglévő asztallal sincs bajom, sőt, ha én laknék itt, valószínűleg nekem hiányozna a mostani asztal alatti tárolórész.
    Ami kérdést vet fel, hogy az asztal színe és a fal színe hogyan viszonyuljon egymáshoz? A két klasszikus módszer, amit követni érdemes: vagy legyen ugyanolyan színű, vagy markánsan üssön el, vagyis ha a fal fehér, akkor az asztal legyen sötét.
    Ha szeretnéd, hogy az asztallapon történjen "valami", akkor szerintem olyan megoldásban gondolkodj mint az intarzia. Vagyis ne legyenek "árkok" csak történjen valami anyag vagy színváltás. Tehát elég max. 1mm mélyen belemarni az asztalba és a mart részbe valamiféle betétet tenni. Hogy ez festéssel, műgyantával, vagy intarziasszerű illesztéssel történik, az már részletkérdés. De valahogy próbálj meg igazodni a fal mintázatához. Vagy úgy, hogy visszaköszön az a mintázat, vagy határozottan eltérsz tőle. (mondjuk, az én szemem éppen a fal hullámzása miatt egyáltalán nem kívánná, hogy történjen valamilyen grafikai mintázat az asztalon. vagy beérném egyetlen hullámvonallal, ami megidézi a falat. De az a szabálytalan, szögletes mintázat, amit rajzoltál, az nekem nem igazán illik ide.
    A lábbal meg inkább csak az a gondom, hogy kicsit több a kelleténél. De ha neked így tetszik, akkor tessék megdolgozni érte. : ) Én inkább csak abba szólnék bele, hogy a láb és az asztallap szakszerűen legyen illesztve.
    Ha a rajzod szerint felül futna végig a lábrész, akkor én azt besüllyeszteném az asztallapba, hogy egy síkban legyenek.
    Az is kérdés, hogy ha már ennyi rejtett világítás van ebben a térben, vajon az asztalnál is lehetne-e ilyet kialakítani?

  • Soká

    senior tag

    válasz peppe79 #65453 üzenetére

    (szerk: thomgrande megelőzött : ) )


    Kicsi az esélye annak, hogy legyen ember, aki mindkét gépet próbálta már...

    Miután paramétereik alapján két nagyon hasonló gépről van szó, így monitor alapján nem könnyű biztos döntést hozni.
    Véleményem szerint két dolog lenne a döntő szempont, ha én választanék:
    1. az orsó mennyire jól csapágyazott, vagyis mennyire pörög ütésmentesen (ami egy nagyobb átmérőjű vagy egy hosszú szerszámnál nagyon nem mindegy (a barkács 12-es gépek ebben szoktak elvérezni)
    2. mennyire kotyog a géptest a lábain.

    Ez a Crown számomra ismeretlenebb darab, de külcsín alapján maga a márka elég egységes képet mutat. Az is tetszik - bár ez nem igazán trendi - hogy az aksis gépek terén szinte sehol sincsenek.
    Ha jól látom, a Crown gép talpán a rés talán nagyobb átmérőjű mint a Yato, vagyis elvileg engedi nagyobb átmérőjű marófej használatát.
    A Crown gépről van fent egy ruszki video, sajnos semmit nem értek belőle, de miután egy DeWalt társaságában mutatja be a gépet az illető, így van úgymond elfogadható referenciája és nem az van, hogy az avatatlan júzer örvendezik élete első felsőmarójának.

    Az lenne a jó, ha élőben ki tudnád próbálni őket. Nem kell vele marni, csak megfogni, megmozgatni, leellenőrizni a kotyogások mértékét. Nem ígérem biztosra, de holnap esetleg ránézek a közeli Yato bolt kínálatára.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz terra052 #65478 üzenetére

    Én nagyon nem vagyok jártas ilyen témában, de ezt vagy leszedném és átgyalulnám és akkor igazán rendesen meg lehet csinálni, vagy egyszerűen nekiesnék egy sarokcsiszoló+nejlon fazékkorong kombóval, leszedném a lekívánkozó réteget és átkenném valami lazúros anyaggal.

  • Soká

    senior tag

    válasz peppe79 #65521 üzenetére

    "Ha lesz rá alkalmam, teszek még egy próbát a Dedra DED7981-el, hátha..."

    nem beszéllek le róla, de ha megy felfelé az ár, akkor lehet, hogy mégiscsak érdemes lenne kiköhögni a Hikoki M12VE árát.
    Bár nem ismerem konkrétan ezt a gépet, de azt látom, hogy nálunk valamiért a Hikoki gépek jóval olcsóbbak mint a Lajtán túl. Elvileg a Hikoki úgymond profi márka, tehát elvárhatónak gondolom, hogy jó legyen.
    Ha nem tévedek ez a legolcsóbb gép az úgymond jók között.

  • Soká

    senior tag

    válasz kavalkád #65542 üzenetére

    Én úgy érzékelem, hogy nincs bekalkulálva a tető alatti szigetelés vastagsága. Vagyis az az ablak még keskenyebb lenne.
    De azt sem hagynám figyelmen kívül, hogy az a nézőpont, ami most a házat mutatja, az nem igazán emberi nézőpont. lentről ez az ominózus ablak csak alig-alig látszana.

  • Soká

    senior tag

    válasz kavalkád #65546 üzenetére

    ezeket a 3D-s "móricka rajzokat" még szoknom kell. Nálam az ilyen ceruzával, sajtpapírra készül :)
    Amit még nem értek, hogy a másik tetőtér miért olyan ablaktalan? Az olyan lesz vagy oda még nem volt idő ablakot vágni? Csak mert így a kettő kicsit diszharmonikus.

  • Soká

    senior tag

    válasz T J #65559 üzenetére

    ezt most nem értem. A tetőt "átlátszóra" csinálnád, de lenne (hőszigetelt) födém? Akkor a nem használt "padlástér" lenne bevilágítva?

  • Soká

    senior tag

    válasz kavalkád #65549 üzenetére

    A rajzodon a leendő hátsó házrésznek csak két oldala látszik. A túloldalakon akár lehetne teljes üvegfal is, ha már sok fényt akarsz.
    És ha jól értem, akkor egyáltalán nincs tetőtér, még galériaszerűen sem? Impozáns lesz a belmagasság, de nyilván a fűtésszámla is...

  • Soká

    senior tag

    válasz kavalkád #65562 üzenetére

    Bocs, hogy feltételezgetek, de a sorok között azt vélem kiolvasni, hogy olyan helyen laksz, ahol úgymond kevés a fény, ezért amit tervezel, ott ennek nagy a hangsúlya. Abból gondolok erre, mert amit a rajz alaphján látok, az már eleve nagyon sok ablakkal ellátott épület. Én azt mondanám külsősként, hogy bőven elég ennyi. Az északi oldaltól meg egyáltalán nem kell félni. Ha megnézed a festők, szobrászok műtermeinek nagy ablakait az mindig északi irányba nyitottak. A direkt napfény rövid ideig nagyon jó, de a gyakorlatban csak a baj van vele. Nyáron sok, perzsel mindent, kifakítja a bútorokat, szöveteket, nem győz az ember védekezni ellene. Északról viszont egy nagy ablakfelületen keresztül tökéletesen elég fényt kap egy nappali. És ha kinézel rajta, akkor a látvány napfényes lesz.
    De beszéld meg egy építésszel feltétlenül.
    Ez például egy északi oldal:

  • Soká

    senior tag

    válasz T J #65575 üzenetére

    "A falat is kijjebb húznám a tetővel együtt,"

    Van némi kétségem, azzal kapcsolatban, hogy akadály nélkül "húzogathatná" a kérdező a falakat. Nagy eséllyel a meglévő ház (Kádár-kocka?) egy korlátos telken áll, egyik oldalon annyi hely van, amit az akkori építési engedély előírt, a másik oldalon meg ha kijjebb húzza a falat, akkor már nem tud mondjuk beállni kocsival a ház mögé...

  • Soká

    senior tag

    válasz kavalkád #65601 üzenetére

    Nekem akad 2-3 plattoló maróm (CMT is) de azok Ø80mm alatt vannak. Szerintem. Ezzel együtt tényleg határeset, hogy melyik maró talpába fér bele.

    8-as szárral tudomásom szerint létezik olyan plattolólmaró, amelyik úgymond függőlegesen mar.

  • Soká

    senior tag

    válasz kavalkád #65596 üzenetére

    Nagyon kis fogásoknál működhet, de geometriailag egyébként nem jön ki a "matek". Csak kis fogásnál ez nem látványos. Cserébe időt rabló.

  • Soká

    senior tag

    válasz peppe79 #65607 üzenetére

    Az a lényeg, hogy lehessen cserélni benne a patront. Ha lehet, akkor tudsz bele venni ilyet, is, olyat is. Ha van metrikus és colos patronod is, az jól jöhet olyankor, ha valahol kedvezőbb áron adják valamelyik marót. Nekem például nincs félcolos patronom (ha jól emlékszem) de tudom, hogy láttam olyan marót, amit érdemes lett volna megvenni az ára miatt.

    Én már elvesztettem a fonalat, de ha Te ajtókat akarsz készíteni sk. akkor én eléggé megkerülhetetlennek gondolom, hogy legyen egy jó asztali maród (vagy gyári vagy asztalba épített erős felsőmaró) Ha a keretet magad akarod összeállítani, akkor már a plattolásnak is bele kellene férni.
    Persze, ha csak 1-2 ajtóról van szó, akkor eleve jobb lenne asztalost megkérni, legalább a részfeladatokra.
    Én annak idején az uni-max-nál is vettem plattoló marót, szerintem használható. Azok is kínai darabok, de nem a kínai legalja. Csak a nagyon olcsó marókkal légy óvatos.

  • Soká

    senior tag

    Úgy látom, teljesen eltűntek a piacról ezek a nagy dobozos olcsó készletek:

    azt hiszem, elég használhatatlan volt egyik-másik...

  • Soká

    senior tag

    válasz peppe79 #65614 üzenetére

    Reméljük, beválik! Én most próbáltam rákeresni és nem találtam hozzá 12mm-es patront (collet). Ami nem jó hír ha tényleg így van. Általában a gépek más-más patronformát használnak.

  • Soká

    senior tag

    válasz macskajancsi #65620 üzenetére

    Ha ötszázados eltérésen "problémázol", akkor Te valószínűleg fémes szakmából érkezel. Ezt azért el kell felejteni. Fánál még az sem mindegy, hogyan tolod a gépet, mennyire nyomod meg a tolómérőt, máris más lesz az eredmény.

    Furcsa próbálkozás, hogy a csapágyat fogod és úgy próbálod forgatni a szerszámot. persze, hogy rossz eredményt fogsz kapni, az a csapágy nem teherviselésre van kitalálva hanem csak vezetésre. Ne így akard leellenőrizni egy marószár ütését.
    Én azt mondanám, hogy a két márkás eszköznek elvileg megfelelően kellene viselkednie.
    Én azt mondanám, hogy az a Makita egy élmaró és ne akarj bele 15mm-nél nagyobb átmérőjű szerszámot rakni. Ahhoz nagyobb gép kellene.

    Amit esetleg ajánlok, hogy végy valahonnan egy nagypontosságú 8mm-es tengelyt, amit be tudsz fogni a gépbe. Mondjuk álljon ki 5-6cm-re. Ha ezt megpörgeted és egyenes ez a tengelyed, akkor látni fogod, hogy üt-e az orsó. Nem kellene neki. Kipróbálhatod hatossal is. Azzal is el lehet játszani, hogy maga az orsó üt vagy a rátekert tokmány rész?
    1cm-t minimum fogj be a tokmányba feltétlenül, nehogy kirepüljön.
    Ami a meghúzást illeti, igazából ezt érzésre kell. Én néha látom, hogy emberek nagyon megtépik a dolgokat. Tök felesleges mert csak hamarabb elkopik a menet. Az eleve erős emberek hajlamosak túltépni a menetet.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz macskajancsi #65622 üzenetére

    Semmi gond sincs, én tökéletesen megértem, amikor nincs az embernek valamiben gyakorlata és nem érzi a különbséget jól a fontos és a részletkérdés között.
    Elméletben lehetne nulla a csapágy "kotyogása" de a gyakorlatban nem így van. Ha a csapágynak úgy kellene működnie, ahogy Te kitaláltad, akkor az nem golyós csapágy lenne, hanem tűgörgős (ha így hívják).
    Ha pesti vagy, lehet, hogy akad valaki, aki esetleg ránéz és mond valamit arról, hogy tényleg üt-e a gép vagy sem. De nem hinném. Nekem is ilyen van csak a 0700-as ennek szépen, úgymond rezgésmentesen kellene mennie. Persze azért forog ez rendesen, ne várd, hogy olyan legyen mint egy hűtőventilátor :)
    Amit még érdemes megnézni, hogy a talphoz képest a befogott szár derékszögben legyen. Mert hiába fut az orsó szépen, ha a lefektettet talphoz képest nem derékszög.
    Ez például egy hibás maró volt, visszavittem.

  • Soká

    senior tag

    válasz SeatZola #65630 üzenetére

    Pont nem ugyanolyannak látszik, de az, hogy a fedőréteg sárga vagy fehér, hogy 25mm széles vagy 50, attól még viselkedhet ugyanúgy.
    Én is a sárga széles szalagot használom.

  • Soká

    senior tag

    válasz Dißnäëß #65656 üzenetére

    "Az audiofilek minden hülyeségre vevők."

    Bocs, én csak felületesen olvastam a diskurzust, de Te nem éppen egy audiofil vagy? Mert nekem tökre úgy tűnt. Olyan, akinek van 10 (teszt)lemeze de azokról is csak egy-egy tracket hallgat, abból is csak a csinn-t meg a bummot. Az áramot közvetlenül Paksról hozatja és mindig a világ legjobb hangdobozát építi éppen.
    És azt állítja, hogy mindezt a ZENE miatt...

    Na, jó, ennyit trollkodásként. Talán könnyebb lenne kívülállóként, ha a 200liter helyett inkább befoglaló méreteket adnál meg. A különféle forgástestgyártó technológiáknál mindig a befoglaló méret a meghatározó. Mekkora a legnagyobb átmérő és mekkora a magassága? mekkora a hangszóró átmérője, ami belekerül?
    Az anyaga mindegy csak kellően merev legyen? Ez azért kicsit kétséges a hangzás szempontjából... Ha jól értem, lesz ebből három egymás felett. És csak a nagy megszobrászkodása okoz technikai gondot.
    Létezik olyan, hogy betonnyomtatás, érdemes rákeresni. Betonokból is létezik sokféle, vannak könnyített, granulátumokkal "felfújt" változatok.
    Fánál nagyon észnél kell lenni, hogy ne csattanjon el egy ekkora konstrukció. A hordókat a nedvesség belülről mindig feszesen tartja. Szegmensekből megcsinálni oltári meló. A kicsiket viszont célszerű így megcsinálni.
    Agyagból is megoldható. Nem tudom, hogy a korongozásnak hol vannak a méretbeli határai, de a nagy cuccokat agyaggilisztákból szokták felrakni. Azzal a technikával akár nem forgástest is kialakítható. (lásd amfórák készítése)

  • Soká

    senior tag

    válasz Dißnäëß #65668 üzenetére

    Örülök, ha nem sértettelek vérig...

    Nos, továbbra is azt mondanám, hogy a befoglaló méreteket számold ki mert a térfogat az neked fontos, egy szakinak, kereskedőnek meg az átmérők, hosszok, stb.
    Szóval, például egy gönci hordó, ami 136 literes, annak a hasi átmérője kb. 65cm, a fej része kb 56cm. Ez neked "kicsi", a szerednyei hordó már 220literes, annak a legnagyobb átmérője kb. 80cm és a feje kb. 65.
    Szerintem a gömböt se zárd ki, ha már az előállíthatóság irányából közelítesz, mert lehet találni nagyméretű félgömböket különféle ipari és dekorációs célokra (fémnyomás, tartálykészítés, stb). Gipszből sem lehetetlen kiforgatni. De gondolhatsz a madárkalitkákra is, tehát elő lehet állítani nem túl nagy nehézségek árán drótból a leendő forma vázát és azt aztán gipszes ronggyal vagy valamilyen tapasztásos módszerrel felépíteni.
    Persze, ezek belsőépítészetileg elég ormótlan darabok lesznek... de ha jól sejtem ez téged kevéssé zavar. Csak mondjuk arra figyelj, hogy egy szerednyei hordó átfér-e a szobaajtón?
    Igazából ezeket a lehetetlen mélysugárzókat építészetileg "szokták" megoldani. Tehát eleve a házépítés során alakítják ki a kamrákat. Szóval, két "cserépkályha" jellegű tárgy sem lehetetlen. : )
    Baromi nagy az az 50-es mélynyomó, de nem próbálnálak lebeszélni róla. A Te kihívásod, Te pénztárcád. :) Remélem, legalább egy ilyen, 50kg-os hangszórót szeretnél beépíteni! :))
    Én elfogult vagyok, jobb szeretem ha formatervező tervezi a dobozokat és nem egy hifimágus. Ez például már majdnem tetszik. De ez csak Ø30cm-es és a súlya is csak vagy 70kg. :)

  • Soká

    senior tag

    válasz T J #65674 üzenetére

    "Kérdés hogy ezek a rideg anyagok (gipsz, beton) hogy bírják a rezgést."

    Ezt kérdezd meg egy hídépítő mérnöktől : ) lásd vasbeton.

  • Soká

    senior tag

    válasz Dißnäëß #65675 üzenetére

    Nem fütyiméregetésből, de amit én linkeltem, az kétszer akkora súlyú és vagy négyszer annyiba kerülő 19colos mélynyomó. (amúgy irreális, mint minden az audiofil kategóriában)

    Megjelenésről nem könnyű vitatkozni, én ránézésre fogadni mernék, hogy az általad linkelt (3x30cm-es) dobozt nem látta úgymond képzett dizájner. Az tipikusan "csináljunk nagy hifit" típusú műkedvelő dizájn. Ami persze működhet, szólhat akár jól is, csak van benne egy adag nagyotmondani akarás és formai sutaság.

    Szerk: persze, az sem jó, amikor valami megreked azon a szinten, hogy a jó (látványos) dizájnnal akarnak eladni valamit. Kétségtelen, hogy erre is van példa bőven. Én azt az egészséges egyensúlyt kedvelem, ahol a külcsín és a belbecs egyensúlyban van.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Dißnäëß #65682 üzenetére

    Pedig írtam, hogy nem fütyiméregetésből linkeltem azt a szerencsétlen hangszórót, csak az volt a legnagyobb tömegű és legdrágább, amit hirtelen találtam. Azt is írtam, hogy irreálisnak gondolom.
    Ha most a mondandódnak az volt a lényege, hogy a tiéd a jobb, egészségedre, de tudd, hogy én nem értek az elektroakusztikához, úgyhogy a soraidat maximum stiláris oldalról tudnám értelmezni, majdnem fogalmam sincs mi az a PA, RMS, THX, stb

    Ja, és autóm sincs, úgyhogy a lemezeimet (amiből elég sok van) csak otthon hallgatom, 30 éves kütyükön. Ráadásul a zenéim jelentős része a 20. sz. előtti zene. Gitár helyett is lant szól...

    "ez minden, csak nem egy otthoni buta kendács :D :N Nagyon nem.."

    Sajnálom, hogy nem sikerül megérteni amit írtam. Én csak azt állítottam, hogy ezt a hangsugárzót formatervező nem látta. A kendács az mást jelent. Az a kivitelezés minőségét illeti.
    A kedvedért most egy kicsit utánanéztem a cégnek. Itt elolvashatod, hogy kik a cég említésre érdemes figurái, és pontosan azt kaptam, amit vártam, egy sincs köztük, akinek szakirányú végzettsége lenne, de talán az a legtragikusabb, hogy fel sem merül igazából a dizájn kérdése, legfeljebb a tervezés szónak a gyártástechnológiai oldaláról.
    Persze, ennek a dolognak olyan nagy jelentősége nincsen, ez csak engem érdekel, mert mégiscsak ehhez értek, a műszaki részéhez meg édeskeveset. És nem meggyőzni akarlak, mert az nem menne, de annyit elárulhatok, hogy a dizájn minősége, az nagyon-nagyon lerí a dolgokról. Van, amikor első ránézésre látszik valamiről, hogy - finoman fogalmazva - hiányosságokkal bír. Ilyen ez a doboz is. Aztán megnézem a cég logóját, és azon is látom, hogy kb. a legügyesebben rajzoló unokával terveztették. De ilyen a honlap is. Mert ezek közös tőről fakadnak, arról, hogy a főnök úgymond milyen ízléssel rendelkezik. Miután elégedett azzal, ami körbeveszi, így eszébe sem jut kételkedni abban, hogy minden oké-e?

    És megismétlem, ettől még szólhat jól. Legfeljebb nem fog dizájn díjat kapni, ami persze nem is baj, mert akkor még hihetnék azt egyesek, hogy ez a doboz csak afféle látványelem, szobadísz.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Viperator #65686 üzenetére

    Vannak olyan igénytelen boltok, amik azt sem tudják minek mi a neve (fordítógéppel fordítanak...), innen jöhetett az, hogy laminálógépet írtál, de ez lamellózó vagy lamellázógép akar lenni. Bár van magyar neve is: lapostiplimaró.

    Arra jól emlékezhetsz, hogy dicsérték/tük a Ferm lapostiplimaróját, a baj csak az, hogy amit most árulnak, az nem a régi konstrukció. És én arra is emlékszem, hogy erről az új gépről nem volt jó a vélekedés. Ez persze nem személyes vélemény és arra már nem emlékszem, hogy akik a rossz tapasztalatukról írtak, a régi Fermhez hasonlítva írták ezt vagy csak úgy önmagában?...
    Én hajlamos vagyok azt mondani, hogy vagy vedd meg a makita vezetékes gépét és akkor egészen biztosan nem nyúlsz mellé, vagy beérheted az aldi/lidl darabjaival, ami mégiscsak olcsóbb mint a Ferm és én nem vagyok biztos abban, hogy gyengébbek lennének.

    Szerintem van egy apró részlet, ha nem a hatékonyság a fő szempont és meg tudod oldani azt, hogy ne a levegőben tartva marj a géppel, hanem úgy, hogy a munkadarabot rögzíted az asztalon, a gépet pedig az asztal lapjára fektetve marsz vele, akkor nem lesz abból problémád, hogy a barkács gépek lötyögnek a tengelyükön.

  • Soká

    senior tag

    válasz SeatZola #65688 üzenetére

    Szerintem nem.
    Az a szorítóerő, amit ezek tudnak elegendő. Feltételezve, hogy tudsz szépen és pontosan dolgozni és nem szorítóerővel próbálod ellensúlyozni a pontatlanságot. Utóbbi esetben a Bessey sem lesz elég.
    Viszont az ennél gyengébb szorítókat érdemes elkerülni.
    És persze ezek a szorítók nem arra valók, hogy kipróbáld, Te vagy-e az erősebb. Mert valószínűleg Te lennél az. Aztán meg csodálkoznál, hogy szar a szorító.

  • Soká

    senior tag

    válasz pali923 #65694 üzenetére

    "Mindenki nem dicsérte ezt a Ferm lamellózót, én biztosan nem."

    Tisztázzuk, hogy melyik gépre gondolsz. A FERM elköveti azt a kegyes csalást, hogy FBJ-710 néven árulta a régi (szerintem jó gépet) meg a mostanit, amiről viszont rosszakat olvastam. A két gép messze nem hasonló konstrukció.
    régi:
    új:

  • Soká

    senior tag

    válasz pali923 #65698 üzenetére

    Hát, nem fogjuk tudni eldönteni a vitát, miután nem kapható darab, így már jelentősége sincs igazán. Én annyit tudok mondani, hogy nekem ez a gép alapvetően megfelelt, sosem volt vele olyan érdemi bajom, ami úgymond ürügyül szolgálhatott volna arra, hogy vegyek egy jobbat. (pedig sok évvel ezelőtt, amikor volt egy eredeti Lamello gép a kezemben, akkor az olyan finom darab volt, hogy nagyon vágytam volna rá. ) Azóta vettem egy leárazott aldis gépet, jószerivel csak azért, hogy leteszteljem, mert a boltban egyáltalán nem tűnt vacaknak (túl azon, hogy persze lötyögős az is) de azóta sem próbáltam ki...

    Az is lehetséges, hogy te kifogtál egy rosszul összeszerelt vagy hibásan megmunkált darabot. Ha a tárcsa nem párhuzamos a gép talpával, akkor az tényleg végzetes hiba.
    Egyszer így jártam egy lidlis vinklivel, megvettem, hazavittem, és totál pontos volt. Visszamentem, vettem még egyet, de az meg oltári csálé volt.

  • Soká

    senior tag

    válasz SeatZola #65705 üzenetére

    Az urak többsége legyintett a "pontszerűen szorító" aldi/lidlis szorítóimra, és én persze elfogadom, hogy az újfajta márkásabb szorítók mindenben jobbak, de azért téged - ha már a költségvetésed szoros - mégiscsak rábeszélnélek ezekre az olcsóbbakra (már ha kaphatóak lennének) Már csak azért is, mert - nem néztem utána - de szerintem négyszer annyiba kerülnek a jobbak és én váltig állítom, hogy a szorítókból sosem elég. Vagyis négy aldis szorítóval meg tudod oldani azt a feladatot, amit egy Besseyvel sohasem. Vagyis a sok lúd disznót győz.
    Nekem van vagy 30 szorítóm, kezdetben Elzett darabokat vettem, később jött a fűszerboltos és teljesen jól elvagyok velük. Nincs olyan gondom, hogy ezek miatt ne tudnék megvalósítani valamit. Persze, nem készítek demonstrációs videókat nyálcsorgatás gyanánt. A szorítók fején lévő műanyag egyébként kevés nyomot hagy, de amikor tényleg fontos, olyankor eleve beiktatok egy alátétlécet és nincs nyoma a szorító pofájának. Viszont a fűszerboltos gyorsszorítók szerintem kerülendők. Ahogy a barkácsbolti legalsó polcos darabok is.
    Korábban fotózgattam is ezeket a szorítókat, de sokat kellene keresgélnem : (
    Megtettem...
    Ami a forgácselszívót illeti, nekem egy 15 éves Hyundai van. Nem mondom, hogy ne lehetne ennél erősebb egy elszívó, de csöndes és kitartó darab, elszívja amit el kell. Barkács kategóriának számít, de valójában csakis a hozzá adott gégecső volt szar, de az nagyon, ahelyett gyorsan vettem egy profit.
    Úgy látom most ezen a fantázianéven fut legolcsóbban:
    https://webarena.hu/heimwerk-fm230-porelszivo-750w-1400-mora-34303
    Minden alkatrésze fém, számomra bizalomgerjesztőbb mint a Scheppach, aminek a teljesítménye is kisebb.

  • Soká

    senior tag

    válasz tfe #65711 üzenetére

    Bevallom, meglep, ha azt írtam a fűszerboltos szorítókra, hogy biliacélból lennének. legfeljebb olyan kontextusban, hogy egy Besseyhez képest... Mert egyébként nem gondolom ezt, mert úgy gondolom, hogy a fűszerboltosnál van még sokkal gyengébb is. És nekem alapvetően nem okoz örömöt ha valamit ócsárolhatok, de örülök, ha egy noname valami jól teljesít.
    Én kicsit figyelmetlen vagyok, mert nem nagyon figyelem a nickeket csak válaszolgatok, ha tudok (persze kicsit szószátyár módon mert kissé grafomán vagyok) de most jövök rá, hogy ha Te az vagy, akire gondolok, akkor persze, hogy nem egy ligában focizunk. Nálad dobozokban állnak a Festool szerszámok és ha jól sejtem már mindenedet profi gépre cserélted, ami az én olvasatomban annyit jelent, hogy - ha nem vagy profi asztalos - akkor Te leginkább abban leled örömödet, hogy a gépeid semmiképpen se legyenek a szűk keresztmetszet. Ez egy egészen más szemlélet mint az enyém, és óhatatlanul azzal jár, hogy különböző álláspontot képviselünk a szerszámok megítélésében.
    Én elfogadom az álláspontodat, hogy az x márkás szorító jobb mint a fűszerboltos, de ha a kérdező vállaltan az alsó polcról keresgél, akkor én a magam részéről inkább onnan próbálok segíteni neki és nem onnan, amivel max. eltántorítani lehet a hobbizástól, mert a drágábbat nem fogja (tudni) megvenni.

    Szerintem már ezt az "urazást" is alaposan félreértetted. Semmiféle negatív konnotációt nem szántam a szónak, sőt azért próbáltam a tiszteletteljesebb szót választani mert úgymond vitatkoztam veletek. De nem azon, hogy melyik a jobb szorító, hanem, hogy a fűszerboltos használható.
    TE ugye elajándékoztad az obis "vonalat" én meg jövök azzal az árnyalással, hogy az obiban is mondjuk kétféle minőséget árulnak, van/volt a (talán piros színű) tényleg nagyon gyengécske szorító, meg a kék színű(?) Lux háromcsillagos akármi, ami már szerintem használható kategória. (10 évvel ezelőtti állapotokról beszélek, nem ismerem a jelenlegi kínálatot)

    Tudom, hogy alapvetően más a hobbizáshoz való hozzáállásunk, figyelmetlen vagyok de igyekszem majd nem direkt módon vitatkozni veled. Ez alapvetően profi fórum lenne, én elsősorban akkor "osztom az észt" ha hobbista kérdez.

  • Soká

    senior tag

    válasz SeatZola #65761 üzenetére

    Ne vedd a lelkedre!
    Fogadni mernék, hogy ViktorSz nem is ezt a 105-öst nyúzta, hanem az olcsóbb Scheppach körfűrészek valamelyikét, ami teljesen más konstrukció. Ezt a 105-öst én vagy 8 éve alaposan átnézegettem, méregettem és az volt a konklúzióm, hogy akinek nem futja minimum a zöld Boschra, annak ez teljesen jó választás. Egyvalaki panaszkodott rá, akinek leégett a motorja és az derült ki, hogy elég gyenge alumínium(?) tekercselése van, de szerintem, ha nem terheled túl, akkor tudsz vele normálisan dolgozni.
    Olvasva a gépeidet, én lehet, hogy kicsit másképpen súlyoztam volna. A magam tapasztalata szerint a legfontosabb egy jó asztali körfűrész és egy jó kombi gyalu. A gérvágó hasznos tud lenni, de nem annyira fontos és sokba kerül, ami jó is.
    Tudom, hogy kisebbségben vagyok a véleményemmel, de én az akkus behajtók, fúrógépek terén is hamarabb spórolok, mert azt mondom, hogy míg egy körfűrész/gyalu jósága meglátszik a munkadarabon, addig az igen kevéssé látszik meg, hogy egy csavart milyen géppel hajtottak be.

  • Soká

    senior tag

    válasz tfe #65770 üzenetére

    Sokat lehetne erről elmélkedni, mert sokan sokféleképpen közelítünk ehhez a témához. Én mindenki álláspontját igyekszem respektálni, és csak azért szólok bele olykor a vitákba, mert én nem onnan próbálom megközelíteni a kérdést, hogy melyik a jobb gép, hanem, hogy melyik alkalmas valaminek az elvégzésére és melyik az, ami végképp nem. Ami végképp nem, arról lebeszélek mindenkit, de amivel már - ha körülményesen is - megoldható a feladat, azt - a pénztárca függvényében - már ajánlani fogom.

    Én azért tudom vagy sejtem, hogy Te az a hobbista vagy, aki megengedheti magának, hogy olyan gépekkel vegye körbe magát, ami azt az érzést sugallja, hogy a gép nem lehet akadálya a jó munkavégzésnek. Tudom, hogy jó érzés hozzányúlni jól kitalált géphez, jó érzés a prémium kategória birtokosának érezni magamat. De akinek nincs meg ehhez a fedezete, annak valami másban kell megtalálnia úgymond az örömét, mondjuk abban, hogy még egy barkács géppel is sikerül megoldania azt a feladatot, amit más esetleg ötször drágább gépparkkal teszi.
    Mindkét pólus képes a másikat froclizni, de én személy szerint annak örülök, hogy ha jól elférünk egymás mellett. Téged nem frusztrál ha valaki Parkside-dal oldja meg a feladatot (netán jól), a parksideosnak meg nem kell rosszul éreznie magát mert csak olyan gépe van, amilyen.
    Én személy szerint abban vagyok érdekelt, hogy a barkácskategória fejlődjön, legyen egyre jobb mert csak ez képes igazán versenyre késztetni a nagyokat és kordában tartani az áraikat.

  • Soká

    senior tag

    válasz tfe #65772 üzenetére

    Igen, abban igazad van, hogy közelítettek az árak (pont erről írtam az előbb) de nekem nyilván fixálódott kicsit a 15 évvel ezelőtti állapot, amikor vagy vettem egy Einhell csavarozót mondjuk 2-3ezer forintért, vagy egy márkásat tízszeres áron. Most olyan kínálat van, amit én nem is tudok követni, pontosabban amikor rájöttem arra, hogy 5-6-8 év alatt az aksis gépek megadják magukat és persze a technológia közben fejlődik annyit, hogy már nem nagyon éri meg a régi géphez új akkut venni mert van sokkal jobb, új konstrukció, akkor én félretettem az akkus gépeket és vettem például két vezetékes csavarbehajtót. Amiről tudom (vagy sejtem), hogy 10 év múlva is gép lesz valószínűleg, ahogy minden egyéb vezetékes gépem is használható. És kibírom, hogy kerülgetni kell a vezetéket. Persze, van két-három aksis behajtóm (fűszerboltosak) de kerülgetek 3-4 másikat is, amiben az akku már megadta magát és tudom, hogy mindegyik akkus gép erre a sorsra jut. Miután az én praxisomban nem tudnak elkopni a gépek, így mindig az akku lesz a kritikus pont.
    De teljesen más élethelyzet egy ácsé, aki napi 8 órában a tetőn melózik. Ő nyilván csak mosolyog az okfejtésemen.

  • Soká

    senior tag

    válasz ViktorSz #65785 üzenetére

    Köszi, hogy pontosítottad!
    Már csak azt lenne jó tudni ilyenkor, hogy ez a szénkefe félrekopás ez most minek a következménye? Valamit rosszul konstruáltak meg (és mindegyik gép ilyen) vagy Te kifogtál egy hibás szériát?
    Azt tudom, hogy én mint hobbista szintű felhasználó, jószerivel csak (az egyébként drága) szalagcsiszolómnál jutottam szénkefe cseréig, a többi gépnél nem. Ugyanakkor nem lepődöm meg mert az első asztali körfűrészem (KINZO...) amit egyébként nagyon megkímélt állapotban adtam el, annak is a szénkeféje félig kopott volt. Szerintem Te - ha intenzíven használtad a gépet - egy hétvége alatt belenyomtál a gépbe annyit, mint én másfél év alatt...
    Amíg egyébként a szénkefét kell cserélni, addig hagyján...
    Lehet, hogy majd megnézem, milyen állapotú az én gépem szénkeféje.

  • Soká

    senior tag

    válasz generatoros #65792 üzenetére

    Hozzátenném, hogy ha a kefetartó túl távol van a kommutátortól az is segíti a félrekopást. Aminek egyébként önmagában nem tudom van-e jelentősége túl azon, hogy x százalékkal hamarabb kopik el.

  • Soká

    senior tag

    válasz terra052 #65829 üzenetére

    Drukkolok, hogy beváljon! Némi felelősség javasolni dolgokat. Azt nem tudom megmondani, hogy mennyit bír a kefe, kibírja-e az adott felületet? Kopik sajnos...
    Csak nem bántja úgy a fa felületet mint egy drótkorong.

  • Soká

    senior tag

    válasz NeoPampalini #65949 üzenetére

    Sajnálom, hogy gondod van a géppel!
    Azt esetleg tisztázd már, hogy azért áll így a sarka mert leejtették és meggörbült, vagy belekapott a síkköszörű, vagy...
    Megnéztem a sajátomat, nehezen tudom elképzelni, hogy a fenébe tudott az így elgörbülni. Ha csak az 1-2cm-es "nyelvecske" hajlott el, azt egyébként én lehet, hogy visszahajlítanám, de csak azért, hogy ne kelljen szenvedni a visszacsomagolással, visszaszállítással, és mert egyébként nem fog az az egyengetésben akadályozni téged. Ezzel együtt, ha az ember kifizet százezreket, ne kelljen már ilyen hibákat lenyelnie. Én az árukeresőn alaposan leírtam a véleményemet a gépről. Használható, de sok részletében elcseszett konstrukció. Csak árban nincs konkurenciája.

  • Soká

    senior tag

    válasz MDMA #66105 üzenetére

    Arra a linkre inkább ne kattintson az ember, nézzétek már meg, hogy néz ki az a link!
    Ezer karakter ehelyett:
    https://aliexpress.com/item/4001016301526.html

  • Soká

    senior tag

    válasz ViktorSz #66217 üzenetére

    A derékszög kérdés a filozófia tudományának sokévezredes visszatérő témája. A derékszöget csak közelíteni lehet, de soha elérni. :)
    Persze mi már a közelítéssel is beérnénk, csak a tizedesjel után valami apró szám legyen.

    Az a helyzet, hogy nem árt ha az embernek van egy etalon derékszöge, amit nem is használ másra csak ellenőrzésre. Ráadásul ebből olyan szükségeltetik, ami élben végződik és nem lapban.
    Az általad fotózott derékszögek közül a bal oldali, az egy lakatos derékszög. Annak, a fémipari szabványok szerint, illik kellően pontosnak lennie. Persze, ha ütik-vágják, akkor már nem az.
    A Sola nem tudom rendelkezik-e bármiféle szabványügyi előírással. Kétlem. Főleg, ha ekkora eltérést mutat.
    Egyébiránt a régi asztalosok maguknak készítették a vinklit és én is régóta tervezem, hogy készítek magamnak, mert bár van vagy egy tucat vinklim Mitutoyok-tól a szocialista szerszámipar remekeiig, de azt azért magam is tapasztalom, hogy a fém idom használata kicsit körülményes. Megfelelően kiválasztott keményfából, jól "csapolva" szerintem pontos darabot lehet készíteni. Persze nem árt, ha az embernek van egy pontos élvonalzója, egy pontos sík felülete (tusírlap), stb.

  • Soká

    senior tag

    válasz ViktorSz #66272 üzenetére

    Azért ne essünk túlzásba. A tized és az ezred mm között szakadékok vannak. Az ezred az már a legkényesebb idomszerek világa. Az tényleg nem olcsó. De arra neked nem hiszem, hogy szükséged lenne.
    Én egyszer vettem a Lidl-ben egy meglepően pontos derékszöget. Annyira megörültem, hogy visszamentem és vettem még egyet. Az már ritka szar volt.
    Az van, hogy szerintem aki kicsit igényesebb, annak érdemes beruháznia 1 db nem túl nagy de pontos idomszerre. Leginkább olyanra, ami köszörült éllel rendelkezik, azzal lehet fényrés formájában megközelíteni az ezredmm körüli tartományt. Leginkább használtan, de csakis megkímélt darabot. És azt érdemes etalon gyanánt használni, azzal ellenőrizni azokat a vinkliket, amit munkára akarsz használni.
    Nekem van egy 30x30-es tusírlapom a síkok ellenőrzéséhez és néhány Mitutoyo vinklim. Ezek nélkül nehezen tudnék pontosan mérni.

  • Soká

    senior tag

    válasz ViktorSz #66293 üzenetére

    Nem az én dolgopm megmagyarázni, hogy miért ilyen rohadt drágák például a Mitutoyo mérőeszközök, de a marketingen túl arról azért nem szabad megfeledkezni, hogy azok a célgépek is valószínűleg nagyon drágák, amiken ezeket a tűréshatárokat biztosítani tudják. Arról nem beszélve, hogy a bennük dolgozó szerszámokat is drága mulatság előállítani és főleg gyakorta(!) cserélni. Azt is el tudom képzelni, hogy a kényes minőségellenőrzés miatt sok lehet a selejt is. Vagy, hogy ne legyen sok, állandóan mérni, ellenőrizni kell. Ami feltételezhetően mikroszkóp alatt történik. Szóval, ez azért olyan kényes terület mint az optikában bizonyos spéci felhasználások.
    Egy lézerrel kivágott lemezdarab is megfelelő vinkli lehet, főleg ha képesek belekalkulálni, hogy a lemez hogyan deformálódik a vágás és a hő hatására. De bármennyire is tudjanak pontosan dolgozni, a lézervágott felület már önmagában értelmezhetetlenül "recés" felület.
    Az ilyen pontosságú fémmegmunkálás azért egy nagy szaktudást igénylő meló.
    Én egyszer gyártattam magamnak egy fém betétet az asztali marómhoz, hát, megszenvedtem vele, sok volt a tanulópénz és gyakorlatilag csak azt tanultam meg, hogy nem érdemes laikusként belevágni, mert még a szakik döntő többsége sem ért hozzá. Ahányszor hozzányúltak a fémhez, annyiszor deformálódott a 8-as lemez. Már nem is emlékszem, először talán kivágattam lézerrel, utána egy CNC-n megmarták, utána síkköszörültettem mert nem volt sík, utána (én barom) még fúrattam rá egy 18mm-es lyukat, amitől megint dobott egy hátast a lemez és kezdhettem elölről...
    Szóval, nem egyszerű ha az ember a tizedmm alatt szeretne ügyeskedni.

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #66297 üzenetére

    Na, most egy csomó időt elcsesztem keresgéléssel és furcsa eredményre jutottam. Kellően off de megosztom. A Mitutoyo-nak volt régebben egy kis derékszögkészlete fadobozban. Jó 15 éve, amikor utoljára láttam, akkori áron vayg 80.000Ft volt. Most egyszerűen a nyomát sem találom. Vagy én vagyok béna, vagy egyszerűen még az ebay-en sem fordul meg.
    Csak egy ndk-s koppintását találtam meg:
    https://merziener-privatbahn-agbb-mobablog.blogspot.com/2013/02/

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák