Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kalman7

    csendes tag

    Sziasztok! Olyat csináltam, amit tudom hogy nem szabad. Olvastam több helyen, filmen láttam, stb., hogy nem szabad két fadarabot szálirány szerint keresztben összerögzíteni kb 30 cm-nél hosszabban. Hetekig őrlődtem hogy megtegyem-e, és most lettem kész vele, mikor rátaláltam erre a fórumra. Kíváncsi vagyok a véleményetekre, de leginkább a tapasztalataitokra. Mit várhatok? Szétesik, felrobban, stb?

    A terv: 'sarokpolc', tehát a polcokat nem a két végén támasztom alá, hanem csak az egyik végén plusz a hátlapon. A polc-szekrény magassága 220cm, szélessége 80cm! A polcok mélysége 23cm. A szekrényt falra kell rögzíteni és várhatóan nagy súly lesz rajta. Ha nem is tele könyvek, de azért elég sok. A polcok lebegő sarka (ahol nincs semmi alátámasztás) 23cm-es rádiusszal lekerekítve.

    18mm-es II.osztályú lucfenyő táblával dolgoztam. Ezt ismerem és a szomszédos könyvespolcok is ebből vannak. Mi lenne ha kemény fából csináltam volna?

    A 80cm-es polcméret miatt nyilván erős hátlapot kellett csinálni, tehát az is a 18-as fenyőből készül, nyilván függőleges száliránnyal. A polcok pedig vízszintesek és itt lehet a probléma, hogy a polc szálirányban nem fog annyit nyúlni, rövidülni, mint a hátlap száliránynak keresztben. Ilyenkor kellene azt csinálni, hogy egy rövid szakaszon rögzítem össze (nekem célszerű lenne a hátlap-oldallap sarkában) és ettől távolodva valami mozgást engedő rögzítést csinálni. Viszont mivel mi várhatóan könyveket fogunk rápakolni nem origami figurákat, ezért ennek az engedős rögzítésnek mégis erősnek kell lennie. Csak arra tudtam gondolni, hogy hátulról megcsavarozni, de a csavarnak nem lyukat fúrni, hanem vízszintes hornyot, amiben el tud vándorolni. Na ez meg tudja majd a könyveket fogni? Félek hogy nem, ezért egy csomó agyalás után mégiscsak folyamatos rögzítés mellett döntöttem és most kíváncsian várom mi lesz belőle. Az is megerősített a döntésemben, hogy hiába vacakolok a polcok rögzítésével, ha a végén az egészet feltiplizem a falra, ott már tényleg nem tudok mozgó rögzítést csinálni.

    A hátlapba és az oldallapba 12mm széles 6mm mély hornyot martam a polcok teljes hosszában (2cm-rel azért rövidebbet). A polcok hátsó és az oldalsó élét pedig megvállasítottam 12mm-re, a végén 4cm-t teljesen levágtam. Így nagyon szépen a helyére kerül. Teljes hosszban beragasztottam mind a hátlapba, mind az oldallapba és csavarokkal rögzítettem is. A ragasztást legjobb tudásom szerint csináltam, bár a ragasztási felület nem túl nagy (kicsi a süllyesztés, lehetne nagyobb). A hátlapon 8cm-enként csavaroztam, 45-ös csavarokkal, az oldallapon keresztül a bütübe 3 db 70-est hajtottam. A sűrű csavarozás miatt arra számítok, hogy a tágulás-rövidülés nem egy helyen repeszti majd szét a hátlapot, hanem sok apró repedés lesz, amit észre se lehet majd venni (legfeljebb hallani). Ezért is ragasztottam meg végig, bár az nem tudom ilyen szempontból segít-e vagy ront. Az viszont biztos, hogy nagyon erős lett a szerkezet, simán meg lehet pakolni könyvekkel.

    A leszabott anyag pihent vagy egy hónapot összezárva a garázsban, jó szárazban. Utána lakkoztam le 2 rétegben (a hátlap hátulját is), aztán megint egy hónap töprengés. Ezután csináltam meg a marásokat és utána kentem még 1 réteget, gondosan elkerülve a ragasztási felületeket. Ezután gyorsan összeszereltem.

    Szóval a nagy kérdés, hogy mi lesz 1-2 év múlva a művemmel. 2 hasonló tapasztalatom azért nekem is van: Még régebben, amikor nem is tudtam erről a kereszt-irány problémáról, egy teljesen ugyanilyen szerkezetet csináltam. Az 70cm széles és a hátlap 3 független darabból van egymás mellé téve. Kekszekkel rögzítettem össze a lapokat és mivel nem volt rendes szorító szerszámom, minden keksz mellé 2-2 csavart is hajtottam gyorsan. Ezek bent is maradtak. 4 éves, és nincs rajta repedés, a hátlap 3 darabja se távolodott el észrevehetően.

    A másik tapasztalatom viszont rossz. Az egy 45 cm mély fiókos komód. A fiókok fém csúszókon vannak, a fém sínek merőlegesek az oldalfal szálirányára. Na ezen az oldalfalon van is egy széles hosszú repedés.

    Mit szóltok? Mi az elmélet, mi a gyakorlat? Kerülni kell ezt a szerkezetet, foglalkozni kell vele, vagy hagyni a fenébe?

  • kalman7

    csendes tag

    válasz bbchris #987 üzenetére

    Felsőmaróval martam a nútot, 12-es 'egyenes' szerszámmal. Egy egyenes vezetőhöz szorítva toltam végig az anyagon.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz thyeby #997 üzenetére

    Sarokpolc: szóba került hogy forgatok a szálirányokon, de nem lett belőle jó megoldás. A polcok vízszintesek, ez fix. A hátfalat még lehetne vízszintes száliránnyal csinálni, de az oldalfalat is? 220 centi "széles", 25 centi hosszú? Az már nem jó. Meg túl sok bütü látszana.

    Agyaltunk a lengő, csúszó rögzítéseken is, de tapasztalat híján csak okoskodás lett belőle és nem mertem belemenni. A fém szerkezettől nem idegenkedek, feltéve hogy nem látszik a kész bútoron. Ebben a polcban 100 facsavar van (mind hátul) és 6 erős tipli tartja. Ebből egy van szem előtt, de az meg úgy néz ki, mintha egy görcs lenne a többi között (a II. osztályú anyag előnye). Konzolt is tehettem volna alegnagyobb polcok alá, ezen komolyan gondolkoztam, de aztán vagányságból letettem róla. Veszélyesen élek!

    Ha nem felejtem el, 1-2 év múlva megírom mi lett a polccal.

    Szárítással teljesen egyetértek, és ezek a fenyőtáblák szerintem elég jó (homogén) állapotban vannak. Viszont most rendeltem kőrist, egy tükörhöz akarok keretet csinálni. 8cm széles, 140 hosszú lesz a két oldala. Ilyen gyalult deszkát rendeltem, de nem tudok most nekilátni. Kicsit félek, hogy ha ez a deszka megtekeredik, az nem fog tetszeni a tükörnek. 2 dolgot tehetek: beteszem a garázsba és ha újévig megtekeredik, kidobom. Vagy pedig síkba szorítom, így egyenes lesz amikor megmunkálom (vagy nem?) és majd a lakásban fog megtekeredni, amikor már benne van a tükör. Vagy pedig?

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Zewa #1000 üzenetére

    Pár éve csináltattam franciaágyat, de most már bele mernék vágni. Meg kell nézni egy jópár ágy szerkezetét, nem olyan bonyolult, mint elsőre gondoltam. Mire kell az a 15x15-ös kivágás? Útban van valami berendezés? Mi lesz akkor a matraccal? Az is egyedi alakú lesz? A mi ágyunk 140cm széles, abba simán kaptunk szabványos matracot. Nem tudom a 135-el nem lesz gond? Most vettem a gyerekeknek új matracot, asszem +20% felárért csinál az a cég egyedi méretet.

    A faanyag teljesen ízlés kérdése, ha stabil szerkezetet tervezel, simán bírja a leggyengébb fa is. Én szeretem a fenyőt sőt a lucfenyőt. A miénk is abból van. Palló (5cm vastag) a keret (a lábakat összekötő anyag). Az ágyvég egy pallóból készült keret, benne deszka-tábla. A hátlap talán a legkomolyabb dolog. Ha íves keretet tervezet bele, azt ekkora méretben hobbi gépekkel nehéz megcsinálni. A belevaló panelt nagy mintával körülmarni: ahhoz is nagy marógép kéne. Ehhez kéne asztalos vagy pedig egy jó terv, trükk, ötlet. Még az anyagról: szerintem nagy méretű bútor nagy mintájú anyagból szép. A bükknek csodaszép a mintája, de messziről nézve halványulnak az évgyűrűk. Én most barátkozok a keményfákkal, nagy bútorhoz kőrist választanék vagy vörös fenyőt. A tölgy is jó ilyen szempontból, nekem az túl előkelő (mindig a Festetics kastély jut eszembe róla). A választás ízlés kérdése, nem valami hálás vitatéma.

    Fenéklemez: ha tömör fából csinálod az egészet, akkor ne farost lemezt tegyél az aljára, nem éri meg az a kis árkülönbség, legyen az is valami szép rétegelt lemez. Csak pár nm pluszt kell felületkezelned :-)

    Tényleg: hol lehet szép rétegelt lemezt venni? Asszem a BB minőségű az még tartalmaz javításokat ugye? Javítás és nagy hibák nélküli legyen legalább az egyik oldala és éppen olyan fafajtából, ami nekem kell. És ne hámozott furnér legyen a szép oldalon, hanem egyenesen hasított. Az ilyet panelnek lehetne használni, de nem rémlik, hogy láttam volna valahol. Mindenhol csak építkezési minőségűt láttam. Vagy furnért kell venni + BB-s nyír lemezt?

  • kalman7

    csendes tag

    válasz thyeby #1007 üzenetére

    Tekeredés: pont ez az. Sajna nincs ráhatásom a "bejövő" anyagra. Hogy mennyire lelkiismeretes a cég, azt nem tudom. Egyszer voltam nálunk, szimpatikus rakatuk meg műhelyük van, de szakmailag nem tudom megítélni, hogy helyes-e a technológiájuk. Majd meglátjuk. A cerkájuk elég vastagon fog, úgyhogy remélem nem lesz gond. Barátom is rendelt tőlük, ő komolyabb mennyiséget.

    A kukába dobást nem gondoltam komolyan!

    Erről a vasérről még nem is hallottam.

    Köszi az erdért tippet, meg kell nézni, de a netes infó alapján jó lesz.

  • kalman7

    csendes tag

    Kéne egy jó derékszög. Most egy sarokvassal jelölök, szeretnék erről a szintről továbblépni. Jó lenne, ha használható 45 fok is lenne rajta, nem kéne arra is külön szerszám. Nem kell 30-35 cm-nél nagyobb. Kinéztem egy "kombinált derékszöget". Használtok ilyet? Az a csavar nem teszi pontatlanná?

  • kalman7

    csendes tag

    Igen, végülis egy csomó kiegészítőt, illesztőt csinál az ember fából magának. Derékszöget valahogy sose jutott eszembe magamnak csinálni. Általában egy gyári szabott anyagot haszálok, vagy azt a sarokvasat, de mindig hiányzott egy jól használható állandó szerszám. A haverom most vett 2ezerért aluból. 40 centis vastag-vékony szárú vagyis talpasnak is használható, de asszem 45 fok nincs rajta. Atom-pontos. Egy csomót ellenőriztük és nem tudtuk zavarba hozni. Még meggondolom.

    Dzsozi0öt! Az a csavar ráhúzza a vonalzót annak a sárga idomnak az illesztékébe? Nincs vele gond (kikopik az illsztés vagy a ráhúzó)? Szoktad állítgatni a vonalzót vagy csak derékszögelésre használod? 45 fokban is frankó?

  • kalman7

    csendes tag

    Lefényképeztem a sarokpolcot. A kisebbik lányom mutatja, hogy melyik polcot csavarozta be ő a saját kezével. Az alsó 2 polc és a legfelső 80cm-es, a legrövidebbek 50-esek. Amit eddig nem mondtam, a bal oldalon 10 centivel bekanyarodik a fal mentén, ez a beépített élvédő.

    Le kéne még cserélni a villanykapcsolót. Egyszer láttam, hogy van fából is, de már nem tudom hogy hol. Tudja valaki hol lehet ilyet kapni?

    www.kishazy.hu/sarok.jpg

  • kalman7

    csendes tag

    válasz thyeby #1020 üzenetére

    Ja, szeretem ha lejön valaki a garázsba. Két lányom van, a felsőmarót már mindketten kipróbálták. :-) Jó hogy mondod ezt a tűzállóságot, mert nem is gondoltam rá. Ha találok ilyet megnézem, hogy be lehet-e hackelni valami vastag műanyag "tűzfalat" a vezetékek és a fa részek közé.

    Nem akartam ehhez a polchoz más fát, csak azért kérdeztem rá, hogy ugyanez a "kereszt-szál-szituáció" kemény fával jobb vagy rosszabb. Laikusként azt gondolom a kemény fák kevésbé tágulnak viszont ridegebbek és emiatt kisebb méretváltozás hasonló mértékű problémát okoz. Persze a kemény fák is sokfélék.

    Elhoztam a fatelepről a kőris anyagot. Hát vegyesek az érzelmeim, jobbra számítottam. Ahol a szálirány megfordul, a gyalu kicsit beleszőröz. Engem ezek az apró hibák egyáltalán nem zavarnak. Az asztalos meg kiglettelte valami trutyival, hogy sík legyen. Kértem pár szélesebb darabot is (14-20cm). Telefonon beszéltük meg, nem írtuk le, de deszkát kértem nem táblásítást. Még mondta is, hogy van 20 centis deszkájuk. Nem nagy gáz mert szép homogén a szín, de szerettem volna egy darabból kivágni egy szép ívet. Árat nem beszéltünk meg, mert tényleg kevés az anyag, és az is másfélszer annyi lett, mint gondoltam. A barátom rendelt nagyobb mennyiséget, az alapján számoltam én is: anyagdíj: fűrészáru tarifa a hasznos mennyiség +60% selejt és 26mm vastagsággal számolva + munkadíj. Ja, és a selejtet se kaptuk meg. Na mindegy most már. Lehet hogy tovább kell keresni. Ha lenne egy jó gépparkom...

  • kalman7

    csendes tag

    válasz thyeby #1025 üzenetére

    Sajnos a korik nem mennek el, azóta már egész más setupot használnak, ami a mieinkkel nem kompatibilis. Ha vehetnék egy jó asztalos gépet, ahhoz már műhely is kéne. Most a garázsban ügyködök, ami a társasházunk földszintjén van az épületben. Sajna ez időben és hangerőben eléggé korlátozza a gépek használatát. Helyem is csak annyi van, hogy minden este összepakolok, hogy be tudjak állni a kocsival. Kevés gép - sok trükközés.

    Van egy asztalos barátom, egyszer épp vastagolt, mikor mentem hozzá. 2-3 m3 laza forgács volt a műhelyben felkupacolva. Neki valahogy felfelé köpi a gyalu a forgácsot és olyan távolságban gyűlt össze, hogy nem tűnt zavarónak.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz erika012 #1041 üzenetére

    Nem jártam még itt, csak valaki ajánlotta ezt a boltot:
    http://www.kep.tar.hu/szuszetti/27625619/11976397#2

  • kalman7

    csendes tag

    Megint utólag kérdezek. Csináltam egy kis tenyérnyi "ékszeres" dobozt karácsonyra, de a feleségem ismeri a topicot és nem akartam lebukni. Szóval a doboz elkészült: alja, teteje hajszálpontosan egybevágó. Hogyan lehet pontosan feltenni a zsanérokat, hogy becsavarozás után ha becsukom a dobozt, pontosan a helyére záródjon?

    Az első próbálkozásom az volt, hogy átjelöltem a zsanérok furatait, árral kijelöltem jó mélyen és megfúrtam 1,5-ös fúróval. Összecsavaroztam és a "várható" 1mm-es hiba nagyon csúnya volt. Nem tudom hogy lehet ilyenkor javítani. Azt csináltam, hogy a doboz alsó feléről lecsavaroztam a zsanérokat, bekentem pillanatragasztóval, összecsuktam pontosan és megvártam míg megköt. Furcsa módon a zsanér és a fa lukai nem kerültek egymás fölé. Hogy lehetett volna ezt normálisan ragasztó nélkül megcsinálni? Biztos van valami trükk.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Winner_hun #1048 üzenetére

    Igen elcsúszott. Azzal kezdődik, hogy nem becsukott állapotban rajzolom fel a zsanér lyukait, hanem 180fokban kinyitva. Nem a doboz külsejére tettem a zsanért, hanem úgy hogy minél kevesebb látszódjon belőle. A zsanér tengelye a dobozon kívülre esik, az élét illesztettem a doboz falának belső síkjához. Az apró kis hibák mind összeadódtak. A csavarok süllyesztett fejűek, ha becsavarom, utána már nem tudok játszani. A csavarok se lettek éppen merőlegesek.

    Ez az utolsó művelet kicsit csalódás lett, mert a famunka annyira pontosan sikerült, hogy meglepett engem is meg a környezetemet is. Zsanér nélkül összetettem a két darabot és eltűnt az illesztés. A ragasztásokat mindenhol gérben, illetve szögfelezőben csináltam, azok is nagyon jól sikerültek. Aztán ezt a kis vasdarabot meg nem tudom beszerelni.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Kobe #1051 üzenetére

    Én hobbi szinten asztaloskodok, és csak egy ideje figyelem a bútor piacot, árakat, anyagokat, minőséget. Ezek alapján úgy látom, hogy ha kell egy adott minőségű, méretű, anyagú bútor, azt X-től 2X, de akár 2,5X-ig is terjedhet az ára az apró részletektől függően.

    Az utóbbi 1 évben csináltam 8 db azonos méretű könyvespolcot. A legegyszerűbb 1 hét alatt készült el, kb. 20E ft anyagköltséggel. Ennek csak 2 oldala, hátlapja meg polcai vannak. Egy másikba csináltam 5 téglatest alakú dobozt, ami kitölt két polzközt. Csak a dobozok faanyaga volt 15E ft + felületkezelés. Ránézel a két polcra, meg nem mondod, hogy dupla az anyagára, és négyszeres a munkaigénye (ismétlem hobbista vagyok). Egy másik polcra feltettem két 60x40-es bútor ajtót. nem egy nagy dolog, mégis vagy 50%-ot dob az árán. Még mondhatnék hasonlókat.

    Ezt látom a bútor boltokban is. Ha kell egy funkció az X ft, de ha kell rá rendes hátlap, vagy egy korona díszítés, keményfa fogantyú, csavar helyett rejtett csapozás, ilyesmi akkor kétszer annyit kérnek. Úgy látom a bútor gyártás eléggé telített: amennyit fizetsz, annyi értéket kapsz. Tehát ha nem vagy megelégedve a bolti árakkal, akkor kezdj el alaposan, részletesen tervezni. Ha csak úgy kérsz asztalostól árajánlatot, hogy X méret, Y anyag, akkor nem tudja eldönteni hogy tegyen-e front keretet, lábazatot, stb. Az egyik asztalos tenne rá, frankó lenne a bútor, de amiatt drágábban csinálja mint a másik, aki épp csak egy csontvázat rak össze. Ha fényképet viszel, az se tuti. Ránéz, megoldja "máshogy". Ha A-Z megtervezed, megmondod mindenre, hogy legyen-e, mekkora legyen, rátakarjon, támaszkodjon, középen legyen, kilógjon, ne látszódjon, ez csavarozva legyen, ez csapozva, itt legyen egy nagy furat, stb, akkor reális árajánlatokat kaphatsz. Persze egy csomót kell dolgoznod a tervekkel, de lesz egy pár frankó bútorod.

    Ha valahogy tálalod itt a részletes tervet, annyit biztos tudunk segíteni, hogy mik a költségesebb részletek és mik azok, amiket bátran kérhetsz. Pl. az anyag. Bár írtad, hogy bútorlap, meg nem írtad, hogy akarsz vele dolgozni, de azért leírom, hogy a mi konyhabútorunkat profi asztalos csinálta, de úgy egyeztünk meg, hogy a fa alkatrészeket én felületkezelem. Ezzel pl. nagyon sokat esett az ára. Írtad, hogy a wenge szín tetszik, ahogy néztem az árakat, nagyjából egy árban vannak a különböző színek, és egyik-másik helyen szinte végtelen sokféle van. Ettől nem kell félni.

    Még egy tanács ha ajtós bútorokat tervezel, próbálj minél több ajtót standard méretből választani. Ha sikerül, azzal jól jársz. Nézd meg mennyibe kerül egy nm ajtó meg egy nm bútorlap. Van akinek teljesen jó, ha bútorlapból vágat ajtót. És akkor a méretekkel se kell bajlódni.

  • kalman7

    csendes tag

    Hali! Egy 30x30 centis ajtót akarok csinálni borovi vagy vörös fenyőből. Hogy szép legyen a rajzolat, 2 db húr irányban hasított deszkából táblásítom össze. Keretet nem csinálok. Kicsit félek, hogy az ilyen 15 centis deszka hajlamos lesz a vetemedésre, pláne ha kettőt összeragasztok. Arra gondoltam vékonyabb anyagban kéne gondolkozni (12-16mm), és az ajtó hátuljára egy másik vékony (10-12mm) falapot ragasztanék merőleges száliránnyal. Hülyeség ez? Vagy csak 2 (esetleg 3) vékony lécet marjak bele a hátuljába?

  • kalman7

    csendes tag

    válasz mdk01 #1088 üzenetére

    Olyat szeretnék csinálni, hogy ami látszik, az széles egybefüggő anyag legyen, szép rajzolattal. Nem akarom felaprítani, tehát marad a keresztbe lécezés.

    Milyen arányokat javasolsz? Az ajtó ugye 30x30 cm. Vastagsága 20mm körül lenne jó, de gyanítom a végén vastagabb lesz. Azért azt nem szeretném, ha azt mondanád, hogy a 20mm-es front anyag mögé szintén 20mm-es kereszt anyagot ragasszak. Valahol a kettő közé hova lőnéd be a vastagságokat? A kész ajtó belső lapját körbemarom, hogy az a rész a korpusz közé csukódjon, a külső lap pedig rácsukódjon a korpuszra. Szóval nem baj ha vastagabb az ajtó 20mm-nél, de azért 40mm az túlzás.

    A merevítő réteget teljes felületben lenne jó csinálni, hogy azért belülről se legyen csúnya. Persze az is 2 db 15 centis deszkából lenne igazán szép, de ha fontosnak tartod, azt már hajlandó lennék keskenyebb anyagokból összeforgatni.

    A színe oldal: próbálom megbeszélni egy ügyes barátommal, hogy palló anyagot fűrészeljen lapjában ketté és mint egy könyvet kinyitva teszem egymás mellé a két részt, így a mintázat azonos lesz (vagy éppen szembe fordítom, hogy oda-vissza mintázatot adjon). Itt még attól félek, hogy lehet akármilyen jól szárítva, egy 5 centis anyag közepe sose szárad ki rendesen. Kettévágjuk és elkezd vetemedni. Ezzel kapcsolatban tapasztalat?

  • kalman7

    csendes tag

    válasz mdk01 #1094 üzenetére

    Igen, falcolás! Ezt a szót kerestem. Köszi a méreteket, ez alapján fogom megcsinálni. Mivel csináltad a rajzot? Van ennek a félig belecsukódó ajtó-profilnak neve? Ehhez kell olyan zsanér, aminek mindkét darabja "L" alakú? Talán pont 13 mm azoknak a felfogató-szélessége? Köszi a rajzot!

  • kalman7

    csendes tag

    válasz mdk01 #1098 üzenetére

    Kicsit díszes zsanért akartam. Nem tudtam, hogy pipapántok közt is vannak díszesek, de most a neten láttam olyat, szóval olyannal fogom csinálni. A zsanérokkal nem vagyok jó barátságban.

  • kalman7

    csendes tag

    Hali! Hadd közvetítsek gyalulás témakörben, szerintem ugyanarra gondoltok, csak más a szóhasználat: Táblásításkor Tanár Úr a deszka "szélét" ragasztózza be és az "élénél" gyöngyözik ki a ragasztó. Madmax pedig (üdv a fórumon) a deszka "élét" ragasztózza be. Nekem Madmax szóhasználata tetszik jobban, én maradok is ennél. Egyébként szerintem ugyanúgy csináljátok. Illetve Thyeby, azt írod, hogy "ha picikét is billen a kezemben..." az első merőleges kialakításakor. Nem szorítod merőleges vezetőhöz?

    Ismeritek a NewYankee sorozatot? Jó sokat megnéztem, egy amcsi asztalos mutat trükköket. Először a deszka egyik lapját leegyengeti, ez nem kérdés. Utána megcsinálja mindkét élét (amit majd be kell ragasztózni). Ezt nem is a normál egyengető gyalun csinálja, hanem az un. jointer-en, ami egy viszonylag keskeny egyengető gyalu, de van az asztalon hosszában egy vezető lap, ami merőleges az asztal síkjára. Plusz egy erős rugós szerkezet, ami a deszka lapját nekinyomja ennek a merőleges vezetőnek. Nyilván az előzőleg síkba egyengetett lapot kell nekiszorítani a vezetőnek. Így esélye sincs hogy "picikét kibillenjen" a merőlegesből. [Ha fontos, az első él kialakítása után körfűrésszel párhuzamossá teszi a másik élet ehhez az elsőhöz.] A 4. oldalt (deszka lapja) vastagolóval csinálja meg. Megteheti, hiszen az első oldal síkba van egyengetve. Ha nem lenne, akkor a 4. oldal se lenne sík, csak "párhuzamos" az elsővel. Nagyon szép táblákat szokott csinálni.

    Egy barátom mondta, hogy ha nem bízik a merőleges vezető merőlegességében, akkor arra kell figyelni, hogy a majdan összeragasztandó felületek oda-vissza legyenek hibások. Tehát a 91fokos szög ne a másik 91fokoshoz kerüljön, hanem a 89 fokoshoz így a deszka lapok 180 fokban fognak állni. Ezt talán akkor is érdemes megtenni, ha megbízol a merőlegesben.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Madmax81 #1180 üzenetére

    Programozó vagyok, de mindig is szerettem fával foglalkozni. Pár éve valahogy jobban elkezdett érdekelni az asztalos szakma (mióta van garázsom), de sajnos csak hobbi szinten jutok hozzá. Szakmai elméleti anyagokat nem nagyon találok, inkább csak tervrajzokat, meg trükk bemutató videókat. Próbálok egyre komolyabb dolgokat összehozni, meg egyre kritikusabb szemmel nézem mások munkáját. Fakerítések, kapuk, bútorok tervezési kivitelezési hibáit egyre többet veszek észre, és emiatt egyre csak halogatom a saját terveimet. :-)

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Madmax81 #1182 üzenetére

    Nem úgy értettem, hogy sokat kritizálok, beszólok, ilyesmi. Ha kihúzok egy fiókot, nem azt nézem hogy mi van benne, hanem hogy milyenek az illesztések, hogy mozog, hogy ütközik, stb. De nem azért, hogy valamit hibának rójak fel. Keresem a miérteket. Ugye nem tanultam a szakmát, ezért nem tudok egy-egy módszert elfogadni ilyennek vagy olyannak. Muszáj kitalálnom a jó okát, hogy miért úgy készült. Nem vagyok szélsőséges, simán elfogadok egy megoldást azért mert azt pl. gyorsan meg lehet csinálni, vagy mert nagyobb a hibatűrése. Csak ne legyen emiatt komoly hátránya.

    Szeretem nézegetni a régi bútorokat, ott többnyire korrekt megoldásokat látok. Ha kibírt 50-100 évet, akkor az nem lehet rossz. Viszont általában nehéz megcsinálni és sokáig tart. Szeretem nézegetni az ikea bútorokat is, szerintem azok is jól meg vannak tervezve, csak nem 100 éves használatra. Ezekről meg a gyors gyártási módszereket lehet ellesni. Hogyan lehet ügyesen elrejteni a végigfutó hornyokat, stb. Azt kell rajtuk nézni, ami hamar tönkremegy és azt máshogy csinálni. Viszont ami egyben marad, azt érdemes átvenni.

    Szóval muszáj kész famunkákat magamban kritizálni, mert elméleti hátterem nincs és komoly gyakorlati múltam se. Azért is keresnem kell a módszerek hibáit, előnyeit, mert nincs rendes gépparkom, keresem a könnyű megoldásokat. 1 szó mint 100, kész bútorok hibáit megfigyelni, ez a legkönnyebb dolog. A saját munkáimmal is így vagyok, már látom hogy mit kellett volna illetve mit fogok máshogy csinálni legközelebb. Aztán ennek a hozzáállásnak lesz az a vége, hogy egyszerűen nem tudok a következő melónak nekiállni, mert az utolsó pillanatban midig kitalálom, hogy valami nem lesz jó.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Madmax81 #1186 üzenetére

    Egy sarok szekrényt tervezgetek, abban lesznek a 30x30-as ajtók, amikre már kérdezősködtem pár hete. Lesz rajta két fiók is, azzal kapcs. van még kérdésem, de majd rajzolni is kell hozzá...

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Longeye #1187 üzenetére

    Érdekes, te tényleg sok programozó hobbiasztaloskodik. Néztem egyszer én is egy olcsó gépi gérvágót, de annak nagyon gyenge volt a csukló része és nem is tudtam volna rendbe hozni. Szerintem attól lesz jó egy gérvágó, ha minél szélesebb és pontosabb a lehajló csuklója. Azt a befogó szerkezetet próbáld tuningolni! Egy-egy papírlap ide-oda, állandóan próbálgatni, szerintem egyszer kiadja a pontosat. Miből csináltad? Mérettartó lesz? Felrakhatnál képet, engem érdekelne. Nekem is mindig gond a gér.

    Ezt is jó lenne megtanulni:
    http://www.youtube.com/watch?v=eMpp9xj9pVU
    Jó kis gyalu.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz L.Szilárd #1194 üzenetére

    Az a gyalu itthon valszeg belekerül annyiba, mint egy közepes minőségű gérvágó. Nekem mégis ez a szimpatikusabb. Néztem még pár kézi szerszám bemutatót. Kezdem elhinni, hogy ha van 4-5 jó kézi gyalud, lehet olyan szép anyagot csinálni, mint ha átengeded egy 400-as vastagolón. És nekem úgy tűnik Amerikában és Japánban van aki kézi szerszámokkal dolgozik és megél belőle.

    Az a sarokbefűrészelős betétberagasztós kötés szerintem jó erős lesz. Én is úgy tervezem a fiókok hátsó sarkait. Könnyű megcsinálni, akár fél centinként.

  • kalman7

    csendes tag

    Madmax! Tetszenek azok a 45 fokban beillesztett négyzetes betétek.

  • kalman7

    csendes tag

    Szilárd! Nézem az akác székeket. A hátsó láb és a háttámla közti 15-20 fokos szöget hogyan illesztetted? Mindig azt nézem meg a székeken. :-) Hogy viselkedik az akác hosszú távon? Nem vetemedik? Gőzölt? Elég stabil oldal irányban a szék? Szoktak még a jobb-bal oldal közé merevítést tenni.

    Az autóba épített szekrényre is kíváncsi lennék!

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Madmax81 #1230 üzenetére

    Úgy látom kétféleképpen is csináltad a 45 fok bekötését a vízszintesbe (és a függőlegesbe). Ha időrendben tetted fel a képeket, akkor a "fiatalkori" a macerásabb ugye?

  • kalman7

    csendes tag

    A faipar.hu-n kértem egy próbaszámot a Magyar Asztalos és Faipar c. szaklapból. Végig is olvastam, bár teljesen a profiknak szerkesztik, sőt inkább a nagy műhelyeknek, gyáraknak. Sok cikk foglalkozott abban a számban azzal, hogy hogyan lehet asztalosként, belsőépítészként, stb. megélni. Itthon külföldre, vagy külföldön dolgozni, stb. Engem meglepett amit olvastam, mert azelőtt azt hittem csak a programozók dolgoznak éjszaka. Kínomban :-)

  • kalman7

    csendes tag

    válasz L.Szilárd #1235 üzenetére

    Igen, egy akác karó akár derékszögben is képes meghajolni. Fényképen láttam gőzölt akácot, sötét csokibarna lett. Azért is kérdeztem, mert a bükkre hallottam hogy a gőzölésnek köszönhető az alaktartása, anélkül az se lenne valami jó anyag. Gondoltam az akáccal is jót tesz az eljárás.

    A háttámla: én is gőzben hajlításra gondoltam látva a négyzetes keresztmetszetet. Ezek a hajlított thonet székek állati jól szuperálnak. Ha nem hajlítás, és nem egy darabból van, akkor valami ügyes csapolás, hogy jó erős legyen. Gyári széken láttam olyan csapolást, mint amint amivel a hosszoldást szokták csinálni, csak egy kicsit más arányúak voltak a cikkcakkok. Én mégse így csinálnám (székhez úgyse lesz sose elég bátorságom), hanem jó nagy felületen átlapolnám. A ragasztott felület síkja a szögben álló anyag síkjában lenne, így a tipikus terhelés irányában (jól hátradől valaki) pont jó erős lenne. Raknék bele még két sunyi tiplit is.

    Írod, hogy ne "illesztésben" gondolkodjunk. Illesztés, csapolás, összeragasztás, nem tudom pontosan mi a különbség a szavak közt. Konyhanyelven mi az amit ezzel kizártál?

    A "jobb-bal merevítésnél" pont arra a bronz színű laposvasra gondoltam, azt hiányoltam.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz L.Szilárd #1236 üzenetére

    Az indexen vannak fórumok. Elkezdtem a legelejéről olvasni és még messze nem végeztem, addig meg nem akarok oda irogatni.

    Hobbiasztalos:
    http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9104263

    hobbiasztalos online anyagok:
    http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9153404

    Bútorrestaurálás (felületkezelések):
    http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9017500

    HANGSZERKÉSZÍTÉS OTTHON:
    http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9012150

    Forgácsolás (esztergálás, marás, stb) többnyire fémek:
    http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9131104

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Madmax81 #1238 üzenetére

    Pedig épp akartam kérdezni, hogy miben más a famunka odakint. Bútorokkal is dolgoztál? Azzal kapcsolatban se igényesebbek? Dízeles! Németországban mi a helyzet? Amcsi filmekben szoktam figyelni a bútorokat. Ott úgy tűnik, még a fiatalok is megbecsülik a régi illetve a régi szellemben készült bútorokat.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Madmax81 #1239 üzenetére

    Madmax! Az íves szegély idomok, profil lécek hogyan készültek? A felső félkör fölötti részt tök jó, hogy nem csak párhuzamosan futó anyaggal töltötted ki, hanem függőlegesre fordítottál egy kis darabot. Király. Nekem még jobban tetszene, ha ott markánsabb erezetű anyag lenne, hadd látszódjon ez a részlet. Lehet hogy élőben feltűnőbb.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz L.Szilárd #1259 üzenetére

    faipar.hu-n van egy cikk pont a telephely engedélyről. Nem olvastam el, úgyse érteném, de valami könnyítést emleget idén márc. 1-től.

  • kalman7

    csendes tag

    Egy sarok szekrényt tervezek. Alul lenne 2 fiók, de a tipikus oldalra szerelt sínek ide nem lesznek jók. Hogyan oldanátok meg? A falra felfekvő oldalak szélessége 50cm, a fiók front kb 55cm széles.
    Rajz

  • kalman7

    csendes tag

    válasz mdk01 #1265 üzenetére

    Nem muszáj az a fiók végülis. Tehetek helyettük ajtót is. Még sose csináltam fiókot, lehet hogy kocka alakúval kellene kezdenem.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz L.Szilárd #1266 üzenetére

    A frontra vannak közelítő méretek: szél: 55-60cm, magasság: 13-15 cm. A fióktestre nincsenek korlátaim, csak az hogy nagy veszteség (holttér ne legyen). Tehát alá is lehet még pakolni, meg a tetejéből is lehúzni. Azt szeretném egyébként, hogy egy köteg vállfa beleférjen lefektetve.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz L.Szilárd #1268 üzenetére

    Padláb: akkor csak szárazon meghajlítva összeragasztottad? 2mm-es anyagból csináltam ilyet, 5 rétegben. Meglepően erős, alaktartó lett.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz L.Szilárd #1279 üzenetére

    Kezelted valamivel, hogy ne törjön meg? Én beáztattam vízbe és egy napra ragasztó nélkül beszorítottam a sablonba. Utána ragasztóztam be a még mindig vizes anyagot. 3 napig kellett szárítani, de akkor jó erős lett. Utólag azt mondom felesleges volt vizezni, mert nem lett tőle hajlékonyabb, nem vette fel a sablon alakját a ragasztónak meg nem tett jót.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz L.Szilárd #1282 üzenetére

    Ja, meglepően erősek ezek a ragasztott szerkezetek és gyorsan, egyszerűen összeállíthatók. Talán egyedül a rétegvastagságot lehet elszúrni. Ezexerint az 5mm még nem vastag. 6-7 mm-ből meg már lehet akár íves fiókfrontban is gondolkodni.

    Az autó-beépítést magadnak csináltad? Mobil műhely? Nem is gondoltam volna ilyenre.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz L.Szilárd #1285 üzenetére

    Az íves fiókfront nagyon jól fog kinézni! Van egy NewYankee rész, amiben ilyet csinál, jó vékonyra szeletel mahagónit. Műgyantával ragasztja össze és vákumzacskóval kiszívja a buborékokat. Az élét furnérral lezárja.

    Aranyozásra is vagy egy NY rész, ő is cégtáblát csinál. Sajna ezeket a felületkezelő dolgokat nem vágom, mert nem értem a vegyszerek nevét. Valamivel bekeni azt a felületet, ahova majd az arany kerül, a többi részt nyers krumplival keni át, hogy oda ne ragadjon. Az aranyfüst lapot viszonylag könnyű a felületre felvinni, könnyedén odaragad. Aztán valahogy még kifényesíti.

  • kalman7

    csendes tag

    Köszi a fiókos ötleteket, tehát valamit alá kell dolgozni, mintha ott lenne a fiók oldala. Ha fektetve csavarozom fel a golyós sínt, akkor csak az a fontos, hogy párhuzamosak legyenek, egyébként nem kell semmihez se pontosan illeszteni. Ez nekem előny. Mondjuk egy ilyen 250-es sínnek mik a méretei? Az összecsukott sín 250mm? És ebből csúszik ki? Van egy foresztes katalógusom, de nem tudtam kisilabizálni belőle.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz L.Szilárd #1292 üzenetére

    Esztétikai kérdésekben jobb ha nem fordulsz hozzám, a saját dolgaimat is mindig mással hagyatom jóvá és ilyen kérdésekben mindig elfogadom a más tanácsát. Sajnos, mert ha ilyen dolgokat csinál az ember, kellene a jó ízlés. Én állandóan a szerkezetet látom, azt szeretem, ha látszik, hogy mi miért nem esik szét. Emiatt én kicsit robosztusabb merevítőt tennék be, a csavart anyag mintha be akarna bicskázni. De mondom, én ilyen hülye szempontból nézek mindent, ne hallgass rám. Az nagyon faja, hogy látszik a kézi munka. Még esetleg arra rá lehetne erősíteni. Valami kis dísz sort kalapálni az anyag széleire vagy közepére... A szorítókat a lidliben vetted? Nekem is van ilyen. :-)

  • kalman7

    csendes tag

    válasz L.Szilárd #1297 üzenetére

    Van egy komódunk ilyen sínekkel. Nemrég szétszedtem az egészet, mert kilazultak a csavarok. Megerőltettem kézben a sínt egy kicsit. Azért van tartása "fektetve" is, csak úgy szétroppantani szerintem nem lehet. Más kérdés, hogy állandó dinamikus terheléshez mit szól. Esetleg kikopik, kihajlik a profil. Mondjuk ezt a fiókot nem fogjuk óránként kihúzni, meg nem lesz benne nehéz cucc.

    Eretnekség hegesztőpisztollyal vagy valami acetonégővel kovácsolni?

  • kalman7

    csendes tag

    Eléggé szórnak az anyagárak, amiket írtok, de mindig kéne írni, hogy nettó/bruttó, szélezett, szélezetlen, extra minőség stb. Az a 40 centis tölgy nem mindennapi. Csinálsz belőle valami egybefüggő felületet vagy felfűrészeled? Egyszer vett egy barátom egy szélezetlen bükk pallót. Nem tudom milyen tarifát számoltak neki, de kijött a szaki, megmérte a palló legkeskenyebb helyén a szélességét, aztán a hosszából levonta a berepedéseket és úgy szorozta össze. Ebből már nem nagyon lesz hulladék - mármint a kifizetett részből.

    Mi a helyzet ha táblásító műhelyből vagy gyárból vesszük a fatáblát? Szerintem a táblásítás nagyon jól gyárosítható, megfelelő gépekkel sokkal hatékonyabb mint egy klasszikus asztalos műhelyben.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Longeye #1488 üzenetére

    Longeye! Faragasztóval szerintem ne maszkold a fát. Az a baj vele, hogy színtelenre szárad, mint ahogy Thyeby írta és emiatt amikor lecsiszolod, nem látod, hogy eltűnt-e. Egy kicsit bele is szívódik az anyagba, szóval mélyen és tökéletesen kellene vakon csiszolnod ahhoz hogy jó legyen. A lakkozás pedig kifejezetten előhozza a ragasztót. A fát sötétíti, a ragasztót világosítja. Lehet, hogy lazúrral, olajozással más a helyzet.

    Amennyire tehetem én alkatrészenként lakkozom az anyagot és utána szerelem össze, hogy elkerüljem a látható felületeken a nyers fa találkozását a ragasztóval. Így sokkal több a meló, de nekem zavarja a szemem a ragasztófolt. Legutóbb muszáj volt nyersen összeragasztani az anyagot. Nem szoktam, de most letöröltem a kigyöngyözött ragasztót - gondoltam kipróbálom, sokan csinálják így. Aztán jól átcsiszoltam, mégis ott maradt az a nyamvadt ragasztó. Hagytam volna gyöngyökben megszáradni, mint eddig...

    Lehetett volna úgy csinálni, hogy a teljes lapot lelakkozod 2 rétegben, utána marod ki a mintát. Utána lehetne bátran lazúrozni, pácolni a hornyot. Utána síkcsiszolás, a hornyok lakkozása 2 rétegben. Mindkettő után horony + környéke síkba csiszolása. És még 1 vagy két réteg teljes felületen. Még így is várható, hogy a szálak kiviszik a pigmentet a horonyból. A horony bütüs része a kínos, főleg ott kellene finomra csiszolni a felületet, talán akkor nem lesz annyira hajlamos a beszívásra. Esetleg hegyes szikével körbe bemetszeni a horony peremeit ezzel elvágva a kapillárisokat.

    Ízlés kérdése, én nem szoktam színezni és most ezt a faragást se emelném ki. Aki figyelmes meglátja így is. Később meg még várható hogy eltérően fog sötétedni a beeső fény szöge miatt.

    A munkádhoz gratulálok, nekem nagyon tetszik. A lányodnak is jó ízlése lehet, te meg ügyes vagy. Azt a nagy hullámvonalat hogy csináltad meg? Szabad kézzel?

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Longeye #1564 üzenetére

    A tiplizésről: én is csak hobbiból aszaloskodok, de vettem egy lamellózó gépet. Csináltam egy csomó könyvespolcot, azoknál nagyon jól tudtam használni. Nagyon könnyű és gyors vele pontos, erős illesztéseket csinálni. Egy felsőmaróm, meg ez az egy asztalos gépem van.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz thyeby #1576 üzenetére

    Szóval akkor gyáva voltam a vizes ronggyal. Nem akartam nagyon bevizezni, gondoltam inkább csiszolok. Hát nem jött be.

    Beteszek egy képet. Néha jól jön egy kis széles anyag. :-)

  • kalman7

    csendes tag

    válasz thyeby #1587 üzenetére

    ...Hú, de gyönyörű!... Taníts! (nem fog ez meggörbülni?) Tedd már fel a fotóját becsukva is!

    Köszi a bizalmat, ez igazán jólesett de sajnos nem én vagyok a képen. Lekalózoltam a netről egy amcsi magazint, annak a címlapján van. A fájl otthon van, majd megnézem milyen képek vannak még. Valószínűleg szabásminta is van, de szerintem az nekünk nem kell, elég az összhatás. Egyébként ha reális lenne az, hogy ilyen széles és válogatott anyaghoz jussak, nekem is kéne csinálnom egyet.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz thyeby #1588 üzenetére

    Ha alkatrészenként lakkozol - pláne valami kültéri alkotást

    Igen, emiatt is szeretem előre lezárni a bütüket. A másik meg, hogy amikor megmozdul pl egy betét a keretben, az is csúnya tud lenni, ha összeszerelés után volt lakkozva. Viszont ha előtte megkapta az akármilyen felületkezelést, akkor pöpecen tud zsugorodni.

  • kalman7

    csendes tag

    válasz L.Szilárd #1593 üzenetére

    Én offline levelezőt használok (mozilla thunderbird). Ezzel használom a hivatalos fiókjaimat és a freemailt is. A gmailt is be kéne tenni, ha már bereggeltem. A nagy méretű fájlok küldésénél nemcsak a levelező rendszereden múlik a dolog. Több gépen átmegy a levél mire megérkezik a címzetthez, bármelyik megtagadhatja a továbbítást a mérete miatt. Én 2M-nál többet csak magamnak szoktam küldeni. Egyébként nekem a thunderbird betette magát a "sajátgép"-be, egy fájlon nyomok egy jobbgomb-küldés-emailben-t és majdnem kész is. 10-15 fájlnál ez még nem gond. 10x2mega fölött meg már más módszer kellene.

Új hozzászólás Aktív témák