Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • *Ropi*

    félisten

    válasz ubyegon2 #39206 üzenetére

    Hja, SSD-ről lehagyni a DRAM cache-t olyan, mint versenyautóról lehagyni a turbót.

    Weboldalam: http://karpatisandor.hu

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #39206 üzenetére

    Hú, ezt de jó, hogy kinyomoztad. Gratula érte. Tedd be mindenképp a Milyen SSD-t topikban is, akár az összefoglalóba is mehetne. Erről az nCache-rizsáról én is olvastam, de nem tudtam hová tenni, meg gyanús volt, hogy a Blue3D-nél nem írja a WD oldala sem a DRAM cache-t.

    Én innentől befejezem a WD Blue és Blue 3D ajánlását, vagy csak kifejezetten nagyon látjos felhasználásra, régi gépekbe fogom ajánlani belépő szintre, ha valami nagyon olcsó kell.

    Általános jelleggel ajánlásra ott húzom meg a határt, hogy
    1) min. 3 év gari
    2) min. 3D TLC vagy 3D MLC vagy planár MLC
    3) kell tartalmazzon SLC vagy MLC cache-t
    4) kell tartalmazzon DRAM cache-t
    5) sustained write-nál lényegesen nem lassulhat be
    6) legyen vele tömeges tapasztalat.

    Belépő szinten már csak az 1), 3), 6) pontokat várom el, de itt felhívom a figyelmet a meghajtó gyengeségeire is.

    Lassan sajnos tényleg oda jutunk, hogy már csak 2 SSD-t tudok a SATA-ok közül ajánlani általános jelleggel, MX500, ha valakit nem érdekel a melegedés vagy 860 EVO, és kifújt. Esetleg NVMe-sek között maradt még több ajánlható. Ez elég szomorú, mert régen egy csomó SSD volt ajánlásban, és mindenki tudott választani az anyagi keretének megfelelőt.

  • Raymond

    félisten

    válasz ubyegon2 #39206 üzenetére

    Az a baj hogy aki azt a cikket irja az keveri a szezont a fazonnal. A ket cache-nek semmi koze egymashoz. A G2/T2 modellekben ugyanugy ott van a kontrollernek az 1GB DDR3 RAM chip csak az uj termekek tudjak az emlitett SLC cache-t is.

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #39213 üzenetére

    A házát nem kell szétfeszegetni, csak kicsavarozni. De a garimatrica olyan cselesen van ráragasztva minden 2,5 colos SSD-re, hogy ha csavarozás után nyitod szét a ház alsó és felső elemét, elszakadjon. Akkor meg buktad a garit, ez benne a szívás. A tesztek/cikkek íróit ez nem érdekli, ők ingyen kapják, ha túléli a tesztet, akkor használják valami belső gépben, megy, amíg megy, már ha a gyártó nem kéri vissza a tesztmodellt, általában nem szokta, főleg ilyen kisebb értékű dolgoknál.

    De ugyanez van M.2-nél is. Pedig ott a pőre nyák van, chipekkel, de szemét mód ott meg matricákkal ragasztgatják le (ez még csak nem is hologramos garimatrica, hanem sima gyártói dísz), hogy ne tudd elolvasni, hogy mi van a chipeken. Persze a matrica leszedhető, és közvetlenül utána hallod is, ahogy a veresegyházi asszonykórus népviseletbe beöltözve újra rázendít ugyanannak a slágernek a refrénjére: sej haj, a rátóti le- géééények, bukták a jótállást a sze- gééé-nyek! Hidd el, úgy van ez kitalálva, hogy csak ők járjanak jól, te ne tudj tájékozódni.

    Ha meg úgy gondolod, hogy ez mekkora szemétség már, akkor ott van még rosszabb példának, mikor ki-ci-ki-na-i Aliról o-có-é’ szépen rászitáz neked bármilyen kamu dolgot a chipekre, mikor nem is az van a benne. Már előre vihognak, mint Cukorfalat, mert előre számítanak rá, hogy megörülsz, hogy semmi matrica, megnézed, és örülni fog a fejed a fals infónak.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #39215 üzenetére

    Persze, gyártanak a kínaiak normális dolgot is, csak az már nem lesz olcsó. De ez, amit írtam, ez csak ilyen kétes kínai SSD-ken van, mint a Kingfast, meg Dove, és hasonló világmárkák.

  • Raymond

    félisten

    válasz ubyegon2 #39215 üzenetére

    "A qrva kicikínaiak meg nyamvadjanak meg, mérges vagyok mostanában rájuk, de mindegy, a 860 EVO is náluk készült. De mint tudjuk, hatalmas különbség van kínai és kínai között."

    Samsung = Korea

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • arcitec

    addikt

    válasz ubyegon2 #39290 üzenetére

    Hááát én még nem láttam 25-30 fokos környezeti hőmérsékletű géptermet ..
    Ez a HDD közel 7-8 éves ha nem több : [kép] [kép]
    Az a google statisztika akkor lenne releváns ha kevert gyártású hdd-ket vetettek volna össze. Azt lehet csak a véletlen adta ki úgy... Nyilván van egy üzemi hőmérséklet- amit a gyártónak kell megadni - A 20-30 fok azért nem az a hőmérséklet amin bármi mechanika is károsan működhetne, inkább a meleg az ami öregít.

    [ Szerkesztve ]

  • arcitec

    addikt

    válasz ubyegon2 #39292 üzenetére

    Nem baj hogy linkelted sőt, azért van a fórum, véleménycserére is , nem csak kérdésekre.
    Nyilván megadnak egy tartományt, amiben működőképes,illetve ami előfordulhat. Pl az i5 9600 max hőmérséklete úgy 100 fok körül is lehet, mert lehetnek olyan körülmények amiben elérheti azt. [kép] [kép] Ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy élettartam szempontból
    a mondjuk a 70 fok tartósabb eredményt ad min a 25 fok.
    U.I: Elő fordultam már gépteremben,sőt akár bármikor is elő fordulhatnék ott. :K
    Annyit még, hogy az ilyen elektronikai alkatrészek pl mint ami "miniatűr" formában létezik - CPU -az elektromos használat során korrodál(fogy), amihez a magasabb hőmérséklet jelentősen hozzá tud járulni.

    [ Szerkesztve ]

  • Bodz

    nagyúr

    válasz ubyegon2 #39319 üzenetére

    Mik lennének azok a minőségi darabok a Samun kívül? Aminek ugye már csak a neve miatt is van egy felára.
    Vegyünk elő egy példát? 500-as 860 Evo ~25k, 512-es SX8200 Pro ugyanennyi. Előbbinek mindene Samu, utóbbin normális (nem belépő kategóriás) SMI vezérlő és jóféle Micron nand van. Csak egy értelmes okot mondj, hogy miért kellene valakinek az Evot választania ilyen esetben! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Graphics

    Jómunkásember

    válasz ubyegon2 #39322 üzenetére

    Amikor azonos árban kapsz hasonlóan jó minőséget, én azért bedobnám a gépbe az NVMe-t.

    Egy az, hogy nem kell a kábellel kínlódnom. :)

    -

  • Graphics

    Jómunkásember

    válasz ubyegon2 #39329 üzenetére

    Nem egészen ezt írtam :)

    Én esztétikai szempontból nézem a dolgot :)

    Figyi, nem kell elfogadni egyik álláspontot sem, de attól mert én így látom a világot, te meg úgy, egyikünk sem hülyébb vagy okosabb a másiknál.

    Viszont azt tessék elfogadni, hogy nem mindenki gondolkozik a Te fejeddel, és ha ezt nem tudod elfogadni, akkor fogod lehülyézni a másikat....

    Azt Te is tudod jól, hogy az NVMe folyamatos terhelés mellett fog esetleg melegedni.. Amúgy nem igazán.

    Én nem állok egyik pártjára sem, épp tegnap rendeltem 3db WD Green-t, de az A400 esetében is félig lehülyéztél pár hete... Nem igazán veszem fel ezeket a dolgokat...

    [ Szerkesztve ]

    -

  • Bodz

    nagyúr

    válasz ubyegon2 #39329 üzenetére

    Nem vagyok többen. :)
    Olyan nagy nyűg a melegedés miatt asztali gép fronton amúgy nincs. Rengeteg laphoz eleve van m2 hűtés, de arra sincs feltétlen szükség, ha amúgy megfelelő a szellőzés. De lehet bordás ssd-t is kapni, utólag is filléres tétel egy beszerzése, ha szükséges.
    Ha nem is napi szinten, de nagyon gyakran olvasom a másik ssd-s topikot. Szerintem laptopba nem jellemző az nvme ajánlás (sőt, én erről már beszéltem is le embert), kivéve ha valamiért mindenáron (tudja hogy neki az kell, nincs más megoldás) olyat akar a kérdező. Amúgy pár laposban már láttam, hogy itt is elkezdtek gondolkozni, eleve van hűtés. Pl enyém is ilyen, egy réz lapocskával oldja meg a gyártó. De ennek ellenére egy 2.5" 500-as 860 Evo van benne. És még Linux is van rajta a Win 10 mellett. Csak hogy hallj valami jó hírt is. :)
    A többi meg elég szubjekív, ezzel nincs mit kezdeni. Mi van ha nincs a családban régebbi, vagy nem kéne jobban használni? Aztán van aki szereti a minél kevesebb kábelt, hiába férne el egy egész dzsungel. Stb, stb.

    Milyen vacak nvme ssd-ket? Mitől vackok? Mi lenne a józan javaslat? Miért?

    [ Szerkesztve ]

  • Graphics

    Jómunkásember

    válasz ubyegon2 #39336 üzenetére

    Gyakorlatias szempontokat írsz... Amikor pár hete az A400-asról írtam, akkor az én "gyakorlatias tapasztalatom semmibe lett nézve... Most erre akkor mit mondjak? :U

    Írsz ilyet, hogy vacak NVMe... Meg ilyesmi.. És akkor ez oké? Ezzel akarsz szakmailag kitűnni? Vagy nem is igazán értem ezt...

    Én megmondom őszintén inkább elengedem, vagy megyek a topicból aztán lehet puffogtatni a dolgokat tovább.

    Felmerül a kérdés, hogy pl. neked van-e NVMe-s SSD-d egyáltalán, vagy anélkül megy az "osztás..."

    Nekem nem gond, ha nyitod a bicskát, ez a Te dolgod, hogy ennek mi az oka.

    [ Szerkesztve ]

    -

  • Graphics

    Jómunkásember

    válasz ubyegon2 #39341 üzenetére

    Nem, nem írtam, hogy szar a SATA. Ez megint erős sarkítás...

    Ha lehet kérni, a normális fórumozás miatt, ha nem írok valamit, akkor ne találj már ki új dolgokat... Rohadt idegesítő tud lenni.

    Valahogy már ne haragudj, de nagyon nem értem, hogy úgy érvelsz valami ellen vagy mellett, hogy olyan dolgokat is beleírsz, amit a másik fél sehol nem írt ,de még csak nem is körítettem hozzá semmit..

    És az NVMe mellett sem írtam olyat, hogy az úúú de jó.. Valamit nagyon félreolvasol.

    Ezt amúgy miért csinálod? Bocsi, de ez így f.szság.

    Fentebb írták, SX8200 Pro, ismert alkatrészekkel szerelt termék, jó árral. És még sok ilyen van. Ennyi, pont, a többi mendemonda baromságot, amit hozzáírtál, légből kapva hagyjuk a fenébe...

    [ Szerkesztve ]

    -

  • Raymond

    félisten

    válasz ubyegon2 #39341 üzenetére

    Akkor meg egyszer:

    Szerinted mi a problema az Adata SX8200Pro-val? Es ha semmi, akkor mi ertelme van a 10EUR sporolasnak itt? Mert ez a helyzet 1TB meretben:

    130EUR - Samsung 860 EVO
    140EUR - Adata 8200 Pro
    145EUR - Adata S11 Pro

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • Bodz

    nagyúr

    válasz ubyegon2 #39341 üzenetére

    Soha nem írta senki, hogy nem létezhet vacak nvme. Te kezdted el ezt a témát, akkor most már tényleg mondj példákat is! Valamelyik topikban pont te írtad, hogy szereted ha alátámasztják a dolgokat. Tégy te is így! :)
    Amúgy meg az értelmesebbek vannak ajánlva (részemről legalábbis). Pl. SX8200 Pro, S11 Pro. Aztán ott vannak a Phison E12 alapú cuccok, pl a P34A80, CS3030, VPN100, Cardea II. Gyakorlatilag ugyanaz az összes. Azon se lepődnék meg, ha ugyanarról a gyártósorról potyognának le.

    [ Szerkesztve ]

  • Graphics

    Jómunkásember

    válasz ubyegon2 #39345 üzenetére

    Megint visszaforgatod a dolgot. Ha már bekanyarodtál egy utcába, és végig hangoztatod az igazad, tessék érvekkel alátámasztani!

    Azt írtad, szar NVMe-t ajánlanak.. Melyik votl az a szar, ami ajánlva lett.. Mikor és ki? Csak mert általánosítasz...

    Amúgy azzal sincs gond, ha hülyeséget írsz esetleg, de nem kell ennyire ragaszkodnod hozzá... Benézted, beírtál egy olyan büfit, amit lehet nem kéne erőltetni... El nem fogod ismerni, hogy tévedtél....

    Azt mondod a szar NVMe melegszik... ráterheltem azért ami nálam van... Jól felment ez 50 fokra... borda meg minden szar nélkül... 1 db persze.. Biztos van ami melegszik, mi nem?

    Írtunk gyakorlati szempontokat is, hogy csak bepattintod, és kész is... Ezért pl nem kell kábelezni... Erre is azt írtad, hogy mert olyan nagy dolog kábelezni.... Szóval kb mindegy mit ír az ember... ....

    [ Szerkesztve ]

    -

  • Graphics

    Jómunkásember

    válasz ubyegon2 #39345 üzenetére

    Mi toljuk el abba az irányba, hogy melyik vacak? Halk bazdmeg... Hisz Te írtad....

    Na azért ezt már nem... Amit Te írtál, azt ne kend ránk. Amit Te írtál, azt vállald, nem kell másra áthárítani...

    [ Szerkesztve ]

    -

  • Raymond

    félisten

    válasz ubyegon2 #39345 üzenetére

    Ez egy varhato (igaz picit izzadsagszagu) probalkozas volt a reszedrol. OK, ha problema az EUR-os ar akkor tessek:

    46e Ft = Samsung 860 EVO 2.5"
    50e Ft = Samsung 860 EVO M.2
    51e Ft = Adata SX8200 Pro

    Mi ertelme van az 5e Ft vagy epp az 1e Ft sporolasanak? Meg csak az arukeresot se hasznaltam, jo eselyel vannak ezeknel jobb ajanlatok is (alacsonyabb ar, jobb gari stb.), csak mar ideje lenne neked is letenni valamit az asztalra mert eddig nemigen sikerult.

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • Graphics

    Jómunkásember

    válasz ubyegon2 #39349 üzenetére

    Ráhagytam... Megmondom őszintén nem igazán értelek.

    - Figyi, az A400-asokat nem én vásárolom, mivel nincs ráhatásom a céges beszállítóra, tehát megint megpróbálsz belémállni, kiforgatni, ez nem nyert. Semmi köze a jelen témához, nagyon nem...
    - A WD Green jobb, mint az A400. Az is ki volt tárgyalva hogy miért

    - Mi köze ennek az NVMe-hez amúgy?

    Ha neked a szakmai érv, hogy van olyan SSD-m ami szar, és nem én rendeltem, akkor már én vagyok a hülye, hogy mást ajánlok?

    Vaskosan próbálsz olyan érveket kreálni, amik instabilak... Moderálom magam, mert az ilyen hozzáállást, amit Te csinálsz, hogy ha már kifogyott az érv, akkor átmész személyesebb vizekre, és olyan dolgokat is idevonsz, amihez semmi köze a dolgoknak, ez már a legalja...

    Hát na... Képzelj ide olyan cifrákat, amiket csak lehet..

    [ Szerkesztve ]

    -

  • Graphics

    Jómunkásember

    válasz ubyegon2 #39353 üzenetére

    Iparági LEGO.

    Ismert vezérlő, ismert NAND. Itt ezen nincs mit elb.sznia az ADATA-nak.

    -

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #39393 üzenetére

    Biztosan nem ez a helyzet, mert működik neki az NVMe SSD adattárként, csak OS-t telepíteni nem tud rá. Ha SATA only M.2 csatiban lenne, már az UEFI BIOS-ban sem látszana, és adattárként sem lehetne használni.

    (#39394) Bajgunar: ezt jó is hogy írod, szoktam én is reklámozni ezt a lehetőséget, nekem is az egyik linuxos topikban mutatták anno ezt a módszert. Szóval akinek problémája van modern UEFI-s gépen a Windows telepítő kiírásával, bootolásával, Windows telepítésével, az csinálja azt, hogy kézileg formázzon le egy pendrive-ot FAT32-re. Majd kézzel másolja fel rá a Windows telepítő fájljait. UEFI-s gépen UEFI boottal simán kéne bootoljon, és így nem zavar be, hogy a Windows Media Creator Tool vagy a Rufust vagy akármi rosszul írta ki a lemezképet.

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #39508 üzenetére

    Nem, nem biztos, hogy megvan. a 480 GB-os meghajtó lehet valójában csak 500 GB-os. Ez szervezési kérdés is, hogy a gyártó mire mennyi területet tart fent. Szóval én a rosszabb esetet vettem alapul, hogy +20 GB csak az overprovisioning, és akkor +30-at kell neki hagyni. Ha 32 GB az overprovisioning terület, akkor már cska 18 gigát. De szerintem nem egy nagy elvárás, hogy egy 480 gigás meghajtón maradjon 30 giga. Igazából még az sem baj, ha ideiglenesen egy ideig úgy használja, hogy már csak kevés hely van rajta. A baj akkor van, ha huzamosabb ideig használja teljesen betelve, és még efölött sok írás is történik a meghajtóra, állandóan cserélődnek az adatok. Akkor a vezérlőnek nagyon nehéz dolga van a cellák egyenletes fárasztása miatt, csak nagy write amplification-nel tudja a cellák tartalmát tologatni az egyenletes fárasztás érdekében, meg a garbage collection is elnehezül.

    Akinek gondot okoz, hogy 480 gigás meghajtón hagyjon 30 giga szabad helyet, az ne 480 gigás SSD-t vegyen, de még csak ne is 512-eset, mert már alapból nem lesz elég neki a jövőtállóság miatt, hanem min. 960-1000 gigásra érdemes rámenni. Persze ezt most nem a kérdezőnek írom, mert ő egyértelműen írta, hogy 110 giga szabad helyet mindig tud rajta hagyni, így ő nem érintett egyáltalán ebben a problémában.

    Nyilván mindenkinek más a helyszükséglete, függően attól, hogy milyen/hány OS, milyen/hány progi, játék, stb. vannak telepítve, mennyi adatot tárol rajta.

    De ez a betelve használás HDD-n sem ajánlott. Adattárnál mindegy, de ha pl. rendszer fut róla, akkor kevés szabad helynél egyre jobban töredezik a fájlrendszer, és egyre jobban belassulnak a lemezműveletek. Ez SSD-nél nem lényeges, ott más miatt kell helyet hagyni rajta.

    Eleve már a modern fájlrendszerek is szoktak hagyni pár % tartalékot.

    [ Szerkesztve ]

  • Jack Oneill

    veterán

    válasz ubyegon2 #39511 üzenetére

    Ez igen, emlékszel, hogy milyet vettem 🙂
    Igen, pontosan olyanom van, egyébként nagy megelégedéssel használom, piszok gyors az előző hdd-hez képest.
    Nem hiszem egyébként, hogy ennél a maradék 110giganal lentebb mennek, de ha mégis, akkor látom, nincs mitől tartanom.

  • Zoz

    őstag

    válasz ubyegon2 #39517 üzenetére

    A táblázatban a DC500 Data Centre SSD-ről beszélnek, semmi köze az A400-hoz.

  • King Unique

    titán

    válasz ubyegon2 #39517 üzenetére

    Az effektív 480 GB tárolókapacitásúnál pont 7% OP szerepel ott is, ahogyan a linkelt PH! cikkben szintén, vagyis így a 3-5% szabad terület reális lehet.
    Az meg a másik, hogy leírta világosan a fórumtag, hogy rendszermeghajtóként fogja használni az SSD-t, Windows lesz/van rá telepítve és annak optimális működéséhez is nyilván kell valamennyi szabad terület. Szóval ez esetben ez a semennyit ne hagyjon rajta úgy hülyeség, ahogy van...

  • King Unique

    titán

    válasz ubyegon2 #39521 üzenetére

    Nem világos, hogy én hol írtam olyat, hogy okvetlenül unallocated terület kell, de mindegy... :D Meg akkor fogalmazz világosan, azt írjad, hogy particionálatlan (unallocated) területet nem szükséges hagyni! Amit egyébként amúgy sem feltétlen kell, le volt írva itt is már vagy 100x, hogy lehet az már meglévő partíción is annyi szabad terület.

    Elég siralmas, ha nem érted... :DDD Amúgy meg nem kell ezt ragozni, nem fogalmaztál egyértelműen, utólag derült csak ki mire célzol, amit más ráadásul nem is állított, ennyi.

    [ Szerkesztve ]

  • Dragon3000

    veterán

    válasz ubyegon2 #39523 üzenetére

    Szerintem a kérdező eleve úgy kérdezte, hogy 110GB hely lesz rajta nem sokára és mennyit kell hagyni. Ebből egyértelműen az jön le, hogy már használatban az ssd és van rajta kb 350GB adat is.

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz ubyegon2 #39533 üzenetére

    Az előbbi kimeneten jól látszik, hogy a 250GB-os SSD-n van 11GB vésztartalék, de az is értelmetlen, mivel a 7 meglévő particiót nem fogom csurig pakolni, de itt nem is tehetném meg, mivel itt gyárilag csak 6GB van lefoglalva, ami kb 2%-nak felel meg csak! (amúgy a 11GB hellyel is csak szűken van meg a 7%)

    Egyszóval a 250GB méretnél célszerű félretenni helyet, míg a 480GB-os SSD-nél felesleges!

    Azért is raktam be ide a saját SSD-m kimenetét, hogy lássátok, nem csak úgy beröfögöm, hanem pontosan aszerint járok el, amit a kollégának is javasoltam. Ha ez szerintetek így nem megfelelő, akkor írjátok le, miért ne lenne az!

    [ Szerkesztve ]

    új Samsung 980 1TB SSD 22,5eft, gyártói garancia, amazon.de vásárlás

  • Dragon3000

    veterán

    válasz ubyegon2 #39533 üzenetére

    Azért egyértelmű, mert ha a meghajtó több, mint fele már tele, akkor használatban van és nem particionálással kapcsolatban teszik fel a kérdést. A többi meg abból, hogy írta lassan lesz rajta 110GB hely, akkor nem is értem mi a bajod a kb 350 GB-tal, de ha ennyire bele akarsz menni, akkor legyen 337GB adat, de nem is ez volt a lényeg az írásomban.

  • Dragon3000

    veterán

    válasz ubyegon2 #39544 üzenetére

    Sehol nem írtam, hogy gond lenne a válasszal, sehol nem írtam, hogyan kellene particionálni a meghajtót. Egyedül arra reagáltam, hogy Te particionálásra értetted a kérdést, pedig egyértelmű volt, hogy mennyi szabad hely maradjon a meglévő partíción. De először is erre reagáltam, így nem tudom miért akarod másfele terelni a válaszom.

  • King Unique

    titán

    válasz ubyegon2 #39533 üzenetére

    Legalább ne csúsztatnál Uby... Először is senki nem említette, se a kérdező, se én, se más, hogy particionálatlan (unallocated) területet akar, kellene hagyni az SSD-n. Sőt, az eredeti kérdésből + utána a másik hozzászólásából is kb. világos volt, hogy már használatban lévő, particionált SSD-nél céloz a szabad területre, meg rendszermeghajtó, aminél nyilván magának a Windowsnak is kell némi szabad terület. Erre te kezdted el a válaszokban erőltetni a semennyit, majd csak utólag derült ki, hogy mire célzol, particionálatlan területet nem kell hagyni, amiről eleve szó sem volt, meg kb alap, hogy nem létszükséglet... Most meg jön a b. verzió, hogy ha ott a gyári 7% OP + a Windows rendszerpartícióján (C) a szabad terület, akkor az ilyen felállásnál (rendszermeghajtó) már elég és nem kell plusz helyet hagyni. Persze ez a plusz hely most sincs világosan leírva, hogy meglévő partíción lévő szabad területre, vagy particionálatlan területre értendő-e.... Elképesztő. :DDD
    Amúgy meg durcizzál csak nyugodtan még X hsz-en keresztül, meg ahogyan szoktad, mint pl. a legutóbbi esetnél is... :U Aztán majd csak megunják az illetékesek és remélhetőleg rendet tesznek itt, aztán akkor megtanulod.

    [ Szerkesztve ]

  • Dragon3000

    veterán

    válasz ubyegon2 #39552 üzenetére

    De még mindig a particionálással jössz, egy szót se írtam ezzel kapcsolatban, egyedül te hoztad szóba. Inkább elengedem, kár veled beszélni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz ubyegon2 #39552 üzenetére

    Ja, hát nem vagy képes világosan és egyértelműen fogalmazni, akkor ne csodálkozz, ha mások számára nem feltétlen lesz érthető, amit írsz... Meg legközelebb az utólagos válaszaidat, okoskodást címezd inkább másnak, meg ha jól tudom eredetileg a kérdezőnek ment a korábbi válaszom, nem neked.
    A másik meg az, hogy nem kell itt mellébeszélni és eljátszani, mintha nem értenéd miről lenne szó, mert nagyon is jól tudod. Ebben a topikban sem az volt az első eset - mint a linkelt példa is szemlélteti - , amikor túlreagáltál ezt-azt és többen is szóvá tették, ahogyan más topikokban is volt már rá példa...

  • King Unique

    titán

    válasz ubyegon2 #39556 üzenetére

    Aha, nagyon, amikor eredetileg is a szabad helyet kérdezte, meg utána írta is, hogy rendszermeghajtó, majd újra jött a semennyi, aztán utólag kiderült, hogy a particionálatlanul hagyott területre vonatkozik, amiről szó sem volt... :DDD

  • King Unique

    titán

    válasz ubyegon2 #39562 üzenetére

    Feleslegesen csúsztatsz újfent és ráadásul összevissza írogatsz, mert a kérdező eleve a szabad területre volt kíváncsi egy rendszermeghajtóként használt és már eleve particionált SSD-n, vagyis ez a "semennyi helyet fenntartani" arra vonatkozóan így megint hülyeség... Kéne, kellett volna közé a particionálatlan szócska, ami eredetileg nem volt említve, csak utólag derült ki, a linkelt hozzászólások is pont ezt szemléltetik, vagyis felesleges erővel megmagyaráznod az ellenkezőjét...

    Az a mondat nagyon is találó, mert nem először (itt sem), nem az első topikban műveled ezt, sőt ha jól emlékszem korábban talán már jutalmaztak is érte... Szóval csak nyugodtan cirkuszoljál tovább... :U Amúgy azt tudnám javasolni, amit más is, meg csatlakozom a nemrég a másik fórumtag által leírtakhoz, az ilyenekkel tényleg felesleges...

  • Dragon3000

    veterán

    válasz ubyegon2 #39593 üzenetére

    Ez nem válasz a kérdésére, mert 370GB-ot másolt át és már telinek jelzi az ssd-t, amúgy a 440GB-nak is rá kellene férnie, ott más gond lesz. Lehet nincs particionálva az egész ssd, de erről csak akkor tudunk meg többet, ha valami képet is kapunk róla.

  • Dragon3000

    veterán

    válasz ubyegon2 #39596 üzenetére

    Csak itt írta, hogy 370GB-ot tudott rámásolni, ami eléggé távol van a 447-től, amire az írt 440GB-nak is fel kellene férnie, így nem a GB GiB a probléma, innen kezdve a kérdező válaszára kell várnunk. Pl nem írta, hogy ezen van e a rendszer és azon felül akarta a 440GB-ot másolni vagy csak az üres ssd-re másolt....

  • Dragon3000

    veterán

    válasz ubyegon2 #39598 üzenetére

    Igen felesleges olyankor, amikor még kb 80GB-nak röhögve rá kellene férnie a meghajtóra a jól számolt tárhely szerint.

    [ Szerkesztve ]

  • Doky586

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz ubyegon2 #39593 üzenetére

    Mutasd a matekot, mert nálam nem jön ki:
    480 / 1.024^3 = 447
    447 > 370 tehát rá kellett volna férnie. Te hogy számoltad..?

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz ubyegon2 #38639 üzenetére

    Samsung 860 EVO 250GB SATA mérési eredmények után ha valakit érdekelnek a WD Blue 3D 500GB SATA ereményei:

    ubyegon@WD-HP8570p:~$ time sh -c "dd if=/dev/zero of=testfile bs=100k count=1k && sync"
    1024+0 records in
    1024+0 records out
    104857600 bytes (105 MB, 100 MiB) copied, 0,0751326 s, 1,4 GB/s

    real 0m0,331s
    user 0m0,009s
    sys 0m0,074s

    ubyegon@WD-HP8570p:~$ sync; dd if=/dev/zero of=tempfile bs=1M count=1024; sync
    1024+0 records in
    1024+0 records out
    1073741824 bytes (1,1 GB, 1,0 GiB) copied, 0,562397 s, 1,9 GB/s

    ubyegon@WD-HP8570p:~$ dd if=tempfile of=/dev/null bs=1M count=1024
    1024+0 records in
    1024+0 records out
    1073741824 bytes (1,1 GB, 1,0 GiB) copied, 0,149026 s, 7,2 GB/s

    ubyegon@WD-HP8570p:~$ sudo /sbin/sysctl -w vm.drop_caches=3
    [sudo] password for ubyegon:
    vm.drop_caches = 3
    ubyegon@WD-HP8570p:~$ dd if=tempfile of=/dev/null bs=1M count=1024
    1024+0 records in
    1024+0 records out
    1073741824 bytes (1,1 GB, 1,0 GiB) copied, 2,04557 s, 525 MB/s

    ubyegon@WD-HP8570p:~$ sudo hdparm -Tt /dev/sda

    /dev/sda:
    Timing cached reads: 15934 MB in 1.99 seconds = 7993.07 MB/sec
    Timing buffered disk reads: 1578 MB in 3.00 seconds = 525.34 MB/sec
    ubyegon@WD-HP8570p:~$ time sh -c "dd if=/dev/zero of=testfile bs=100k count=1k oflag=sync"
    1024+0 records in
    1024+0 records out
    104857600 bytes (105 MB, 100 MiB) copied, 2,03059 s, 51,6 MB/s

    real 0m2,034s
    user 0m0,006s
    sys 0m0,341s

    A használatba vétel előtti teszt képek:

    cache disabled

    [ Szerkesztve ]

    új Samsung 980 1TB SSD 22,5eft, gyártói garancia, amazon.de vásárlás

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #39678 üzenetére

    Várj, írd már ezeket le normálisabban. Nem látszik rajta, hogy melyik a Samsung, melyik a WD. Meg sajnos ezek a linuxos mérések nem sokat mutatnak, Linuxra nincs normális benchmark. Csak a dd, bonnie++, fio-ra lehet támaszkodni, de azok is össze-vissza mérnek, a Windows alatt mért eredmények töredékét mérik. A hdparm -Tt meg nem is a meghajtó sebességét méri, hanem csak a rajta lévő hardveres cache sebességét.

    Esetleg még az MS-féle opensource diskspd lenne, ami ráadásul az alapja a windowsos Crystal Disk Mark újabb verzióinak is, de nem sikerült összehasonlítható méréseket produkálni vele.

    Még talán a Gnome Disks a legjobb benchmark Linuxra, de még az sem összevethető a windowsos benchmarkokkal sajnos.

    Egyébként biztos vagyok benne, hogy normál felhasználás során semmilyen különbséget nem fogsz érezni a 860 EVO és a WD Blue 3D sebessége között. Pedig a 860 EVO egyértelműen gyorsabb, de ezt csak spéci felhasználásnál tudnád érzékelni (pl. 250+ GB adat felírásakor), meg szintetikus benchmarkokban lehet tetten érni.

    [ Szerkesztve ]

  • Raymond

    félisten

    válasz ubyegon2 #39680 üzenetére

    Azokat az 1+ es 7+ GB/s eredmenyeket mi ertelme volt berakni ha SATA-s SSD-krol van szo?

    Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

  • Kronk

    őstag

    válasz ubyegon2 #39981 üzenetére

    Ami képet csatoltam, az a hdsentinel kimentele volt, és itt van amit kértél

    Nem igazán látom mit kéne nézni itt

    smartctl 6.6 2017-11-05 r4594 [x86_64-linux-5.4.0-0.bpo.3-amd64] (local build)
    Copyright (C) 2002-17, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org
    === START OF INFORMATION SECTION ===
    Model Family:     Silicon Motion based SSDs
    Device Model:     ADATA SU800
    Serial Number:    2J3020068623
    LU WWN Device Id: 5 707c18 1007fb0c5
    Firmware Version: R0918B
    User Capacity:    512.110.190.592 bytes [512 GB]
    Sector Size:      512 bytes logical/physical
    Rotation Rate:    Solid State Device
    Device is:        In smartctl database [for details use: -P show]
    ATA Version is:   ACS-2 (minor revision not indicated)
    SATA Version is:  SATA 3.2, 6.0 Gb/s (current: 6.0 Gb/s)
    Local Time is:    Sat Mar  7 21:06:06 2020 CET
    SMART support is: Available - device has SMART capability.
    SMART support is: Enabled
    === START OF READ SMART DATA SECTION ===
    SMART overall-health self-assessment test result: PASSED
    General SMART Values:
    Offline data collection status:  (0x00) Offline data collection activity
                                            was never started.
                                            Auto Offline Data Collection: Disabled.
    Self-test execution status:      (   0) The previous self-test routine completed
                                            without error or no self-test has ever
                                            been run.
    Total time to complete Offline
    data collection:                (    0) seconds.
    Offline data collection
    capabilities:                    (0x71) SMART execute Offline immediate.
                                            No Auto Offline data collection support.
                                            Suspend Offline collection upon new
                                            command.
                                            No Offline surface scan supported.
                                            Self-test supported.
                                            Conveyance Self-test supported.
                                            Selective Self-test supported.
    SMART capabilities:            (0x0003) Saves SMART data before entering
                                            power-saving mode.
                                            Supports SMART auto save timer.
    Error logging capability:        (0x01) Error logging supported.
                                            General Purpose Logging supported.
    Short self-test routine
    recommended polling time:        (   1) minutes.
    Extended self-test routine
    recommended polling time:        (   2) minutes.
    Conveyance self-test routine
    recommended polling time:        (   1) minutes.
    SCT capabilities:              (0x0035) SCT Status supported.
                                            SCT Feature Control supported.
                                            SCT Data Table supported.
    SMART Attributes Data Structure revision number: 1
    Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
    ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_                                                                                                                                                             FAILED RAW_VALUE
      1 Raw_Read_Error_Rate     0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
      5 Reallocated_Sector_Ct   0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
      9 Power_On_Hours          0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    71
     12 Power_Cycle_Count       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    22
    160 Uncorrectable_Error_Cnt 0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
    161 Valid_Spare_Block_Cnt   0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    50
    163 Initial_Bad_Block_Count 0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    5
    164 Total_Erase_Count       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    2440
    165 Max_Erase_Count         0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    6
    166 Min_Erase_Count         0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    1
    167 Average_Erase_Count     0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    1
    168 Max_Erase_Count_of_Spec 0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    1000
    169 Remaining_Lifetime_Perc 0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    100
    175 Program_Fail_Count_Chip 0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
    176 Erase_Fail_Count_Chip   0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
    177 Wear_Leveling_Count     0x0000   100   100   050    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
    178 Runtime_Invalid_Blk_Cnt 0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
    181 Program_Fail_Cnt_Total  0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
    182 Erase_Fail_Count_Total  0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
    192 Power-Off_Retract_Count 0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    17
    194 Temperature_Celsius     0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    49
    195 Hardware_ECC_Recovered  0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
    196 Reallocated_Event_Count 0x0000   100   100   016    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
    197 Current_Pending_Sector  0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
    198 Offline_Uncorrectable   0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
    199 UDMA_CRC_Error_Count    0x0000   100   100   050    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    0
    232 Available_Reservd_Space 0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    100
    241 Host_Writes_32MiB       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    13289
    242 Host_Reads_32MiB        0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    20656
    245 TLC_Writes_32MiB        0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -                                                                                                                                                                    19520
    SMART Error Log Version: 1
    No Errors Logged
    SMART Self-test log structure revision number 0
    Warning: ATA Specification requires self-test log structure revision number = 1
    No self-tests have been logged.  [To run self-tests, use: smartctl -t]
    SMART Selective self-test log data structure revision number 1
     SPAN  MIN_LBA  MAX_LBA  CURRENT_TEST_STATUS
        1        0        0  Not_testing
        2        0        0  Not_testing
        3        0        0  Not_testing
        4        0        0  Not_testing
        5        0        0  Not_testing
        6        0    65535  Read_scanning was never started
    Selective self-test flags (0x0):
      After scanning selected spans, do NOT read-scan remainder of disk.
    If Selective self-test is pending on power-up, resume after 0 minute delay.

    http://totesz.myminicity.com/

  • Doky586

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz ubyegon2 #40032 üzenetére

    "Hogyan tudjuk ellenőrizni mégis, hogy működik-e a TRIM-elés?"

    Ez egyszerű. Egy jellegzetes nevű szöveg txt filet törölsz (nem lomtárba), majd a free Recuva progival rákeresel és visszaállítod. Hdd esetén látod a visszaállított fileban a szöveget, SSD esetén viszont üres lesz (ha működik a trim). Ennyi..

  • Doky586

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz ubyegon2 #40042 üzenetére

    "Fedoránál csak a következő kiadásban lesz default az ütemezett fstrim, a kolléga 3 SSD-je ott kucorgott TRIM nélkül."

    Akkor marad a kézzel kiadott sudo fstrim -v -a parancs pár naponta.. :B

  • Dr. Maci

    tag

    válasz ubyegon2 #40390 üzenetére

    A termék vaterás, amikor megvásároltam, egyből próbáltam regisztrálni a WD oldalán, de a kapott serial számmal nem lehet. Úgyhogy szerintem ez az út nem járható, sajnos. Írtam az előadónak, de vélhetően semmi supportot nem fog adni. :(

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #40723 üzenetére

    Azért érdemes frissíteni, mert hibákat javítanak benne, meg az SSD működésének algoritmusait optimalizálják, cache-elés, íráspárhuzamosítás, wear leveling, garbage collection, egyes OS-ekkel, BIOS-okkal, SATA vezérlőkkel kapcsolatos kompatibilitás javítása. Ez nem mindig mind egyszerre, ezért lenne fontos a release notes.

    Én most mindenképp meg fogom ejteni, mert amúgy is törölnék mindent az SSD-ről. Ez egy kiváló alkalom rá, nem kell attól tartani, hogy jajj, elvesznek róla az adatok.

    (#40722) *Ropi*: ahogy linkelték, fél évvel ezelőttig minden Samsung 8xx SSD a feketelistán volt a Linux kernelben. A Samsung évek óta nem lépett rá semmit, mert lusta disznók. Ezért a kernelfejlesztők erőltették meg magukat, és mókoltak a kernelen, ezért a 830-as, és a 860-as kikerült, a 840-850 benne maradt, mert azon a patch nem segít.

    De így se kell megijedni, mert a TRIM Linux alatt 840-850-es Samsungon is működik, annyi, hogy a feketelista miatt a kernel nem engedi későbbre ütemezni, hanem mikor esedékes, azonnal kikényszeríti, ami vagy nem is érzékelhető, vagy csak enyhe belassulást okoz, ha hirtelen nagyobb mennyiségű szektorra megy ki TRIM parancs.

    Arra is fel kell hívni a figyelmet, hogy csak a 840-850 ilyen már. A 750 nem tartozik ide, meg a 9xx-es NVMe-k sem, meg úgy általában az NVMe-k sem, mivel ez a kernelrész a PATA/SATA/AHCI SSD-k TRIM-ezését érinti, az NVMe-knél, SCSI/SAS/UASP-USB, stb. SSD-knél ez más formában történik.

    Így lényegében a Samsung 840-850-en kívül csak néhány ősérig SSD-modell érintett, azok nagy része is ugyanaz az ősrégi Micron/Crucial generáció. Ezeket általában már rég kapni sem lehet, már használtan sem. Talán a 850-es Samu az, ami elfordulhat, de az is csak használtan. Így emiatt azon kevés ember közül, akik linuxoznak valamilyen formában, senkinek nem kell aggódni, hogy akkor most az ő Adata, Patriot, Intel, stb. SSD-je érintett-e: nem érintett. Csak a libata-core.c fájlban a feketelistán felsorolt konkrét, ősrégi modellek, és még ezeknél sem okoz túl nagy zavart a gyakorlatban.

    Tudom miről beszélek, a 860EVO-t használtam úgy több mint fél évig, hogy rajta volt a feketelistán, fő rendszernek Linuxot használok már 6+ éve. Semmi különbséget nem vettem észre a viselkedésében, sebességében a Crucial MX300-hoz képest, ami meg sose volt a listán. Mindkettő egyforma sebességgel TRIM-eződött, nem lehetett sehol se belassulást, se más furcsaságot kiszúrni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák