Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz Morris #57879 üzenetére

    Elvileg ebben kéne menjen az M.2 SATA, de nem tudom biztosra. A gyári specifikációk nagyon csak NVMe / Optane supportot említenek, a 6 SATA3 port külön van feltüntetve a SATA portokhoz. De azért meglepődnék, hogy ott van a lapon két M.2 csatlakozó is, és legalább egyikbe ne lenne bedrótozva a lapon szintén jelen lévő SATA vezérlő is.

  • Frawly

    veterán

    válasz trialboj #57912 üzenetére

    Pont fordítva van. Időben megy tönkre leginkább a legtöbb SSD, x év után a vezérlő fingik ki, és nem a NAND fárad el az írásokban. Írásban elég sokat bírnak. 20 TB az smafu, a piacon lévő leggyengébb SSD garilimitje 40 TBW. A 860 EVO 500 gigás garilimitje 300 TBW, az 1 terásé 600 TBW, és ez csak az a limit, ami után a garancia ugrik róla, de az SSD-k bírják tovább is. A Samsungok elég tartósak és megbízhatók. 300-600 TBW olyan rengeteg, hogy átlag felhasználással, pl. böngészés, játék, észszerű mértékű torrent, 10 év alatt sem éred el.

    Az SSD-k ritkán pukkannak le, inkább a vezérlő döglik be, egyik pillanatról a másikra, figyelmeztető előjel nélkül, nem látja a BIOS, semelyik gépben sem, csak egy működésképtelen műanyag darab lesz belőle. Ha nagy ritkán lepukkan az SSD, mondjuk túl sokat írtál rá, akkor igen, elkezd egy kicsit belassulni, nem vészesen, de nem hozza az újkorára megadott gyári értékeket. Illetve ha fokozatosan halódik, akkor brutálisan belassul, néha fagy rajta az OS, néha eltünedezik a BIOS-ból, majd újra látszik újraindítás után, szóval ilyen rendellenességeket tud okozni.

  • Frawly

    veterán

    válasz trialboj #57914 üzenetére

    Nem lehet számszerűsíteni. Gyártási darabtól is függ azonos modellen belül. De normál felhasználásnál min. 5 év van a Samsungokban általában, mint a huzat, de az esetek nagy részében még sokkal tovább mennek. A most 8 éves Samsung 830-asok közül is legtöbb 8 éve megy.
    A 840-es egy rossz széria volt, azokból van pár, ami 5-6 év után elkezdett dögleni.

    A 850-esek és 860-asok viszont eddig megbízható szériának bizonyultak, nem véletlen rájuk az 5 év jótállás, annyit tuti mennek is. 5 év után meg nem érdekes, mert addigra lecseréled úgyis őket, akkor már lesznek sokkal nagyobb tárhelyűek olcsón.

    Persze mindez statisztika. Lehet kifogsz egy selejtes példányt, amit úgy fogsz kibontani a dobozból, hogy be sem indul, vagy 1 hét után döglik meg, de ezeket az esetköröket meg a jótállás hivatott fedezni. Adatokról meg mindig kell biztonsági mentést tartani, nem csak az SSD halála, meghibásodása esetére, hanem pl. szoftveres probléma, user error, ransomware is tud adatvesztést okozni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Daywalkerke #57950 üzenetére

    Mindkettő jó vétel. A WD azért, mert olcsóbb. A 860 EVO viszont gyorsabb vezérlőre épül, meg agresszívebb a cache-elése, és emiatt kicsit gyorsabb, de ez átlag felhasználásnál nem jön ki. Meg a 860 EVO-t könnyebb találni, amire a bolt megadja az 5 év garit. A WD Blue-ra is hiába járna 5 év, a legtöbb bolt csak 1-3 évet ad rá. Plusz a Samsungnak jobb a terméktámogatása, a legjobb SSD Tool szoftverük van, meg kapsz mellé egy nagyon jó Samsung klónozóprogramot, amivel egyszerű a meglévő rendszer klónozása. Szóval valahol a Samsung megérheti a felárat, attól függ, hogy az ismerősöd mire használja. Ha csak átlagos felhasználás, böngészés, játék, akkor a WD is elegendő, és a megspórolt 7 ezer forintot átcsoportosíthatja valami fontosabb hardver upgrade-elésére.

    Arra még figyeljetek, hogy WD Blue-ból 3 féle SSD is van.
    1) WD Blue „sima” - ennek a meghajtókódja G1/T1-re végződik. Ezen planár TLC NAND van, lassabb, és kevesebb írást bír. Általában ez a legolcsóbb modell

    2) WD Blue 3D - ennek a kódja G2/T2-re végződik. Ezen 3D TLC NAND van, általában csak minimálisan drágább a simánál.
    3) WD Blue SN500 - ez már M.2 NVMe-s meghajtó, nem SATA3/M.2 SATA. Csak 3D TLC NAND-dal kapható.

  • Frawly

    veterán

    válasz Daywalkerke #57957 üzenetére

    Belül egész más ez a kettő. A NAND-ot nem tudom, hogy az egyezik-e, de az SN500 nem véletlen drágább, gyorsabb vezérlő van rajta, NVMe-s, nagyobb a sávszélessége és a sebessége, de ez csak akkor jön elő, ha nem átlagos felhasználást valósítanak meg rajta. Egyébként nincs nagy árkülönbség, az 500 gigásnál ~4k.

  • Frawly

    veterán

    válasz joocek #57991 üzenetére

    Az elég fura, mivel ahogy a legtöbb HDD is, szinte az összes ODD SATA2-es szokott lenni. Ennek megfelelően a laptopokban az ODD meghajtóhoz csak SATA2-es port szokott bekötve lenni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Multibit #57993 üzenetére

    Akkor szerencséd volt vele. Nekem volt egy Latitude E5430-am, abban pl. csak SATA2 volt az a port, ahol az ODD volt. De vannak még kevésbé szerencsések, hogy beteszik az ODD helyére az SSD-t, és nem csak hogy SATA2-n megy, de nem tud róla a BIOS bootolni sem. Szóval ez a laptop ODD helyére beteszünk valamit, ez kényszermegoldás, működni működik, de erősen kompromisszumos lehet, így nem szabad túl sokat várni tőle, hogy SATA3, meg kacsalábon forogjon, úgy könnyen csalódás lehet a vége.

  • Frawly

    veterán

    válasz jokeph #57996 üzenetére

    Nem is azt mondtam, hogy nem élhető, hanem hogy nem szabad extra igényeket támasztani. Mert nyilván, aki SATA3-as sebességet vár el, az csalódni fog a SATA2-ben, még ha a betöltési/bootidőkön nem is érezni annyira, csak a szekvenciális értékeken.

    A SATA1 vezérlős gépekkel az a baj, hogy legtöbbször inkompatibilitás lép fel az új SSD-kkel szemben, meg azokban a proci is olyan muzeális, meg az FSB/RAM sávszél is olyan szűk, hogy ki sem tudna hajtani egy modern SSD-t. Szerencsés esetben szekvenciálisan azért 150 MB/sec a SATA1, kicsivel az ATA133 felett van a sebessége. De random r/w-ben a proci már biztosan nem hajt ki semmit.

  • Frawly

    veterán

    válasz maglew #58020 üzenetére

    Nem világos, hogy SSD-t vagy SSHD-t keresel a gépbe, mert vinyót emlegetsz. Most vinyó kéne bele, vagy SSD? Azt sem írtad, hogy asztali gép-e, de a jelenlegi HDD kódjából és a SATA vezérlő nevéből visszakövetkeztetve asztali gépről van szó.

    Egyébként SATA3 jó bele. Kéne tudni a pénzbeli kereted, és hogy mekkora tárterületeset keresnél, lesz-e speciális felhasználási mód (nagy fájlok írása pl., akár virtuális gép, akár videóvágás, akár hasonló, mint több gigás fájlmásolás oda-vissza.

    A topikban a legajánlottabbak most, ha visszaolvasol ezen a topikoldalon, akkor látod, hogy Samsung 860 EVO, Crucial MX500, WD Blue 3D, pár hozzászólással fentebb uby kolléga írt Alza kuponkódot is, hogy jelentős árkedvezménnyel lehessen megvenni.

  • Frawly

    veterán

    válasz hzhzhz #58021 üzenetére

    Az a baj, hogy a neten mindenfélét írnak. A linkelt magyar cikkben lévő gépen valóban van feles méretű SSD-t fogadó mSATA csati. De ne felejtsd el, hogy az JM-es gép volt, a tiéd JW-s, amit nem tudni miben különbözik. Elvileg a RAM foglalatok két szélén van két mini PCIe csati, az egyikbe Wi-Fi kártya megy, a másiknak SSD felirata van elvileg (ebbe menne az mSATA SSD), le kéne venned a gép alját.

    De tegyük fel tényleg van rajta mSATA foglalat, úgy valóban, az ODD megtartásával 2 SSD is mehet bele. Akkor is feles méret miatt nehezen találsz bele SSD-t, valami régi, kicsi tárhelyű, elavult modellt, amiből még volt feles méret. A normál méretű mSATA is kihalóban van, már csak Samsung 860 EVO és Transcend van, amik értelmes SSD-k mSATA-ban, de ezek a méret miatt felejtősek nálad. Plusz ha találsz is bele feles méretű mSATA SSD-t, akkor is ott van még az, hogy esetleg csak SATA2 port van mögötte, és korlátozva lesz a szekvenciális sebessége (ami a betöltési időkön nem érződik, vagy csak minimális mértékben).

    Szóval inkább vedd ki az ODD-t, nem is értem miért ragaszkodsz hozzá. Mire használsz még optikai lemezt így 2019-ben? Hacsak nem a gépen hallgatsz AudioCD-t, meg nézel rajta DVD/BD filmeket, akkor semmire nem jó. OS-t telepíteni lehet pendrive-ról is, sokkal kényelmesebben és gyorsabban. Így inkább én a HDD-t az ODD helyére tenném be, a HDD helyére meg egy SATA3 SSD-t, lásd az előző hozzászólásomban az ajánlott 3 modell.

  • Frawly

    veterán

    válasz kssvirag #58023 üzenetére

    Ebbe a Z270-es lapba a gyári specifikációk szerint (ott Details fül) jó M.2 SATA és M.2 NVMe is (utóbbit tudja PCIe 3.0 x4, azaz full sebességen hajtani), azaz mind a két fajta jó bele, illetve azokból is bármilyen fizikai hosszúságút fogad (így a legelterjedtebb, normál méretet is, ami 2280-as). Az, hogy milyet érdemes venned, az azt dönti el, hogy mire használod majd, és mennyi pénzt áldoznál rá, ki kéne tölteni a topikösszefoglalóban lévő kérdőívet.

    Annyit még tudnod kell, hogy az M.2 SATA semmivel nem gyorsabb a SATA3-nál, csak a csatolófelület más, de ugyanazt a SATA vezérlőt használják. Az M.2 PCIe NVMe már gyorsabb, de az meg csak akkor jön ki, ha spéci a felhasználás.

  • Frawly

    veterán

    válasz Eldgrym #58035 üzenetére

    Ebbe a notiba jó SATA3, M.2 SATA, M.2 NVMe SSD is. A keretedbe is belefér sok minden, 240-500 gigás méretig sok minden.

    Az 500 gigás Samsung 860 EVO, Crucial MX500, WD Blue 3D, az mindegy, hogy M.2 SATA vagy SATA3, attól függ, hogy a SATA3 meghajtóhelyen a HDD-t meg akarod-e tartani. Árban, sebességben ugyanott van a SATA3 és az M.2 SATA. A Crucial MX500 M.2 SATA melegszik, azt csak SATA3-as változatban ajánlom.

    256 gigásokból belefér a keretedbe NVMe SSD is, Samsung 970 EVO Plus, 970 EVO, Adata SX8200 (Gammix S11), WD Black SN750, Kingston A2000, Patriot Viper VPN100. Esetleg WD Blue SN500, Kingston KC2000, Gigabyte, Gigabyte Aorus. Drágábbtól soroltam az olcsóbbig, de 20-25k-ba mindegyik belefér. Az NVMe-knél arra kell figyelni, hogy laptopban melegedhetnek.

    alza.hu-n éri meg nézelődni, jó árak vannak, fentebb a topikban írtak kuponkódokat is, amivel további árengedményt lehet érvényesíteni, és általában az 5 év garit is megadják az 5 év garis SSD-kre.

  • Frawly

    veterán

    válasz lemusz #58037 üzenetére

    A400-hoz képest talán megérzel egy A2000 vagy SX8200 NVMe-t, főleg, hogy tárhelyben is előrelépsz (nem csak az NVMe miatt gyorsabbak, hanem a nagyobb tárhely okán is). Egy 860 EVO, MX500-hoz képest viszont nem nagyon (ezekből nincs is 120-128 gigás), átlagos felhasználás, játékok alatt nem jön ki a különbség, csak nagy fájlokkal történő munka meg benchmarkok alatt.

    (#58039) K Norbi: a HyperX Fury egy tartós modell, min. 300-600 TB írást jósolok neki, és 5-10 év üzemidőt. Ezt az új RGB-s szériát nem ismerem, de a régi Fury-k MLC-sek voltak, és vannak példányok, amik már 8 éve húzzák az igát, elég megbízható SSD. Persze sose tudni, a vezérlő bedögölhet 1 hónap után is. De egy SSD kb. 5 év után elavul, addigra lesznek olcsó, 2 terás NVMe-k, felesleges 10 évig nyúzni.

    A topikban már nem szoktuk említeni a Fury-t. Pedig nem rossz SSD, nem kerülendő, de ma már ár/érték arányban vannak jobbak, gyorsabbak, így inkább azok kerülnek be az ajánlásba, de a Fury sem lett kerülendő. Néhány éve még a legjobb vételek között volt, ajánlottuk is minden második hozzászólásban, de az idők változnak, új modellek jönnek-mennek, átrendeződik a piac.

    Semmi nem tart örökké. Én még a HDD-d sem ekézném, mert az egy dolog, hogy beadta a kulcsot, de kérdés, hogy mennyi idő után. Ha bírta 8-10 évig, akkor megbocsátható neki, szépen kihúzta. Örökké semmi nem megy, a háttértár mindig kopik, fogyóeszköz, HDD-nél is. Meg ha lefőtt a HDD, én utánanéznék annak a gépnek, megoldanám valahogy a problémát, mielőtt az SSD is lefő benne.

    Ezen felesleges felhúzni magad, mert valami tönkremegy. Kellemetlen persze, cserélni, minden újratelepíteni. Biztonsági mentésnek viszont mindig lennie kell. Nem csak a háttértár halála esetére, de pl. user error miatt törölsz valamit, felülírsz véletlenül, vagy vírus/ransomware végez pusztítást a fájlaid között, akkor ne bukj adatot. Az az adat, ami csak egy helyen van meg, azt máris lehet úgy tekinteni, hogy elveszett, de egyelőre még határozatlan ideig elérhető.

  • Frawly

    veterán

    válasz kssvirag #58045 üzenetére

    Neked is ugyanazokat tudom ajánlani, mint a kollégáknak fentebb. 500 gigásban Samsung 860 EVO, Crucial MX500 (ez szigorúan csak SATA3-asban), WD Blue 3D. Az mindegy, hogy M.2 SATA vagy SATA3.

    Esetleg még az 500 gigások közül a WD Blue SN500 NVMe fér bele 25k-s keretbe. De alig van a kereten felül 26k-ért az 500 gigás WD Black SN750, illetve 27k-ért 512 gigás Adata SX8200, 28k-ért a Patriot Viper VPN100, ezek mindegyike NVMe-s. Ez utóbbi hármat hátha kuponnal le tudod vinni 25k-ra, az alza.hu-n. Bár NVMe-re lehet kell hűtést is venned, a Viperen eleve van.

    Alapjában az NVMe nem éri meg a nagy felárat, de jelen esetben a felsorolt SATA3/M.2 SATA és M.2 NVMe modellek között alig van pár ezres különbség, úgyhogy miért ne.

  • Frawly

    veterán

    válasz samujózsi #58059 üzenetére

    Igen, normális. Minden vadi új SSD tök üresen érkezik, se partíciós tábla, se partíció, se fájlrendszer. A Samsung honnan tudná előre, hogy mivel fogod használni? RAID, LUKS, GPT, MBR, milyen OS alatt, milyen fájlrendszerrel, hány partíciót akarsz rá? A klónozóprogit meg minek tennék rá, ha az SSD-re klónozol rá, akkor onnan úgyse lesz használható. A papírfecnin adnak kódot, a szoftvert meg a Samsung oldaláról töltöd le.

  • Frawly

    veterán

    válasz K Norbi #58047 üzenetére

    Ezt a Flash SSD topikba kéne. Az SSDOK programmal csinálj képet és tedd be a nevezett topikba.

    HDD-től a 8,5 év teljesen jó, kiszolgálta az idejét. Teljesen irreális elvárni, hogy majd 10-20+ évig megy. A gariidőn felüli minden év működés extra ajándék.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz NÓPARA #58075 üzenetére

    Az SX8200-zal nem hinném, hogy mellé tudnál nyúlni. A lap is támogatja. Az Aqua is játszik természetesen, ha ott olcsóbban megkapod. De az Alza-n meg kuponokat lehet beváltani, amit fentebb írtak, úgy lehet olcsóbbra jössz ki. Az is számíthat, hogy a két bolt közül melyik adja meg rá az 5 év garit. Bár az Adata oldalán regisztrációval a gyártó felé akkor is érvényesítheted az 5 évet, ha a bolt nem adta meg.

  • Frawly

    veterán

    válasz hzhzhz #58078 üzenetére

    Win10 feltelepítéséért ne fizess. Főleg, ha már megvan legálisan. Letöltöd a MS hivatalos oldaláról a Win10-et, konkrétan innen, a 2019. május 10-ei verziót. Ez letölt minden szükségeset, egy pendrive-ot készíts be, minden törlődni fog róla. Ha a letöltött progival kiíródott a lemezkép a pendrive-ra, akkor újraindítod a gépet, átváltod a BIOS-ban a SATA vezérlőt, hogy biztosan AHCI-n legyen (ne ide módban) és bekapcsolod az UEFI bootot, ha még nem lenne bekapcsolva, a Secure Bootot kikapcsolod. Gépet leállítod, ügyelsz rá, hogy az ODD helyén a HDD még NE legyen bent, csak az SSD legyen a gépben, és netkábel ne legyen bedugva.

    Ezután újraindítva a gépet bebootolsz a pendrive-ról, elindul a Windows telepítő. Itt követed a lépéseket, magyar nyelv, magyar billentyűzet, megfelelő Windows verzió (Home vagy Pro, amihez a licenced érvényes), és telepíted. Telemetriánál, Cortanánál mindent kikapcsolsz, felhasználói fióknál nem az alapértelezett online / MS fiókot választod, hanem az offline helyi fiókot. Nem bonyolult, végig magyarul van a telepítő, csak válaszolni kell a kérdésekre.

    Ha fent van a Win10, utána a gépet kikapcsolva beszereled az ODD helyére a HDD-t. Előbb nem érdemes, mert a Windows a HDD-re teheti a bootszutykait, ami nem jó.

  • Frawly

    veterán

    válasz Zolom89 #58148 üzenetére

    Kinsgston lesz az, nem Kingstone. Valószínű menni fog PCIe adapterrel, és a Windows is bootolni fog róla. Ez már egy 6-7. generációs inteles lap, azokban a BIOS fel szokott lenni készítve az NVMe-re, akkor is, ha nincs a lapon M.2 foglalat. Persze biztosra ezt senki nem fogja neked garantálni, de meglepő lenne, ha nem menne.

    (#58149) boogie84: Átlag felhasználással és játékokkal a 970 EVO és a 970 EVO Plus íráslimitjét sem éred az soha, még nagyon valószínű, hogy 10 év múlva sem. Ezért nem kell azzal foglalkozni, hogy a Pro többet bír.

  • Frawly

    veterán

    válasz KaiotEch #58158 üzenetére

    MLC-t csak a prolik használnak. Chuck Norris, meg az igazi cowboyok Optane NVMe-vel nyomulnak. Az ára is jutányos most, 1 éve még 1 milka volt, most már potom 490k-ból megszámítják, de ha ubyegon kolléga talál neked hozzá kupont, akkor lehet még elengednek belőle 4k-t, vagy ha várhat Black Fridayig, talán tovább akciózzák 480k-ra. Külön előnye, hogy M.2 slot sem kell neki, meg a SATA portokból sem vesz le, mert mindjárt PCIe foglalatba megy, mint egy videókártya.

    A Windowst meg a játékokat ez az Optane futtatja a legjobban. Egyedül böngészni meg torrentezni nem szabad rajta, a böngészőcache-t, meg a torrentmappát át kell tenni HDD-re, lehetőleg egy 5400 rpm-es energiatakarékos, 20 tányéros modellre. Igaz, hogy lényegében íráslimitmentes, de azért kímélni kell, mert ha nem tart ki legalább 20 évig, a fene megette. Meg az atomlassú HDD-t sem azért vettük, hogy ne legyen kihasználva, meg ne várakozzon rá minden folyamat, hogy jó lassú legyen miatta minden, kifejezetten használni kell, lehetőleg USB-s floppymeghajtóval és CRT monitorral, hogy teljes legyen a retró érzés.

    Egy hátránya még van, a HD Sentinel meg az SSDOK nem ismeri, meg a TRIM sincs rajta bekapcsolva. Így élettartamra nem sokat lehet várni tőle ;] Plusz csak UEFI boottal használható, kell a francnak.

  • Frawly

    veterán

    válasz Anubis_9 #58215 üzenetére

    Nem az, hogy a Silicon nem ajánlott, csak nem tudunk róla semmit. Specifikációi nem rosszak, a tesztek is dicsérik. 5 év garival bepróbálható éppen.

    A lap biztosan megy M.2 NVMe-vel, de 10 Gbps-re van limitálva az M.2 slot, tehát csak PCIe 3.0 x1 vagy PCIe 2.0 x2 sebességre visszavágva fog menni benne az SSD, nem tudja majd kifutni a maximumát. Pénzbeli keretet nem írtál, de ehelyett a Silicon helyett megfontoladnó egy Adata Gammix S11 is, van ahol azonos árban vannak, esetleg egy Adata SX8200 (ugyanaz, mint a Gammix, csak hűtőborda nélkül). Esetleg néhány ezressel többért 500-512 gigás méretben Kingston A2000, Gigabyte NVMe, HP EX900 és végül Silicon A60 NVMe. Így a tárhelyed sem lesz kisebb, mint előtte.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz Dave567 #58237 üzenetére

    A Samsung 970 széria a legjobb konzumer M.2 NVMe SSD. Belekötni nem lehet, nagyon gyors, 5 év gari, jó terméktámogatás. De baromi drága is, meg sok felhasználási típushoz overkill. Pl. amit írtál, hogy simán játékok és Win10 alá, oda elég lenne két olcsóbb NVMe vagy két SATA SSD. Sebességkülönbséget nem nagyon vennél észre, mert a betöltési időket nem érinti a szekvenciális sávszél.

    Az 1 terás + 250 gigás 970 EVO Plus árából kijön két darab 1 terás olcsóbb NVMe, pl Adata SX8200 vagy Gammix S11 (ez ugyanaz, csak hűtőbordával) vagy Plextor M9PeG vagy Patriot Viper VPN100 vagy Kingston A2000. Esetleg még olcsóbban két darab 1 terás Samsung 860 EVO, Crucial MX500 vagy ebből a kettőből 1 darab 2 terás, bár a két darab 1 terás jobban megéri, olcsóbbra kijön, két független meghajtó, kétszer annyi cache, egyik meghibásodása esetén fele annyi adat megy a levesbe, stb.. Ilyen felállásban nagyobb tárhelyed lenne, és az említett NVMe-k szekvenciálisan sem lassúak, vagyis nem sokkal maradnak el a 970-es Samsungokhoz képest, sokra épp úgy 5 év garancia van.

  • Frawly

    veterán

    válasz F34R #58246 üzenetére

    Milyen tárhelyméretben veszed? Mekkora pénzkeretig? Mert sok minden eleve akciós az Alza-n, meg még a kuponnal is lejön 4k, így lehet P200-nál jobbat is ki tudsz hozni.

  • Frawly

    veterán

    válasz magickonfig #58277 üzenetére

    Magán az alaplapon nincs M.2 csati egyáltalán. Viszont a chipset meg a legújabb BIOS ezen a lapon képest NVMe-t kezelni, csak venned kell egy PCIe-es M.2-es kártyát, és abba teszed az M.2 NVMe SSD-t.

    Igazából vannak olyan NVMe SSD-k is, amelyek PCIe-kártya formátumban érkeznek, de ezek drágábbak szoktak lenni.

  • Frawly

    veterán

    válasz Pyttawrx #58282 üzenetére

    Bocs, igazad van, ezek szerint rossz lap oldalát nyitottam meg. Valóban van rajta M.2 csatlakozó, ami M.2 SATA és NVMe-t is fogad, szóval nem kell átalakítós kártyát venni külön.

    (#58281) ubyegon2: a Patriot Burst éppen bepróbálható, de saját felelősségre. Intenso teljesen lutri. Viszont most van egy csomó akció az Alza-n, meg jön a Black Friday, majd jönnek a karácsony előtti akciós, és ott vannak a kuponkódok. Így a márkásabb, jobb SSD-k ára is nagyon levihető, ebben a felállásban az alsó kategóriás SSD-k nem nagyon érik meg. Max. csak akkor, ha 120-240 gigás méretben kell valami nagyon olcsón, pendrive árában külső meghajtónak, vagy olyan lassú, muzeális gépbe lesz, amiben jobb SSD-t úgyse lehet kihajtani. Ebben a felállásban akár vehetők is, de aki modern gépben, OS alá akar valami acélossabbat, megéri most az akciókra, meg a kuponokra rámenni.

    Félreértés ne essék, korábban ajánlgattuk ezeket az A400, BX500, WD Green SSD-ket, de akkor azért voltak népszerűek, mert jelentősen olcsóbbak voltak, mint a középkategóriások és ideálisak voltak, hogy alap, lightos felhasználásra kiváltsák rendszermeghajtóként a gépekből a HDD-ket. Most viszont nem ez a helyzet, megváltoztak az ár/érték arányok, eltolódtak a preferenciák más modellek felé. Lehet két hónap múlva megint más modellek lesznek ajánlva mindenkinek. Az SSD-s piac ilyen gyorsan változik, jönnek be új modellek, akciók minden oldalról, mindig változik, hogy épp mi a best buy, meg attól is függ, hogy ki mire fogja használni.

    Lassan már annyira megváltozik a helyzet, hogy az NVMe-k is egyre olcsóbbak, egyre inkább jelképesebb lesz az árkülönbözet a jobb SATA-sokhoz képest. Korábban a legtöbb mindenkit lebeszéltünk ezekről, mert nem érték meg az akkori vaskos felárat, ma már ezzel is más a helyzet.

  • Frawly

    veterán

    válasz Pyttawrx #58304 üzenetére

    Nézd, tőlünk azt ajánlasz, amit akarsz. De követni kell az árakat, meg nézni, hogy mely termékekkek van TÖMEGES tapasztalat lehetőleg, azokat kell preferálni, ha csak pár ezressel drágábbak, kisebb kockázat őket akkor megvenni.

    Az A400-zal valóban vannak problémák, jó pár meghibásodott darabról olvastam én is, meg belassulási panaszokról, mikor a gép is lagol tőle, de ezen állítólag a legújabb firmware-re frissítés segít. Igaz az A400-nál az árát is figyelembe kell venni, az is hozzátartozik az összképhez, a legolcsóbb SSD szinte, amit kapni lehet ismert gyártótól.

    Erről a PNY-kről nem tudunk semmit. Idáig csak egy emberre emlékszem, aki itt vett a topikban PNY-t, ő nem jött panaszkodni, de ennyi még nem elég tapasztalat ahhoz, hogy ajánlani lehessen. Ráadásul én nem látom, hogy árban annyival olcsóbb lenne, hogy megérné kockáztatni. Ez a baj ezekkel a kisebb, ismeretlenebb márkák modelljeivel. Eleve a terméktámogatás is gyengébb rajtuk, riktább vagy nincs firmwarefrissítés, nincs SSD Tool szoftvere a gyártónak, az SSD specifikációiban nincs rögzítve se a NAND, se a vezérlő típusa, se az hogy milyen cache van rajta. Általában a boltok is kevesebb garit adnak ezekre a modellekre.

    Az a baj, hogy az egyéni tapasztalattal nem sokra megyünk. Pl. nekem is van egy jól működő Adata SU650-em. Baj nincs vele, igaz nem is használom sokat, riktán csatlakoztatom külső meghajtóként. De ajánlani nem merem senkinek, mert netszerte száz számra vannak meghibásodott darabok, egy elcseszett széria, tömegesen döglenek, mint a legyek.

  • Frawly

    veterán

    válasz Pyttawrx #58315 üzenetére

    Mi sem a vitatkozás kedvéért írjuk, amit. Nem is azt mondjuk, hogy a PNY rossz. Pont arról van szó, hogy nem tudjuk, lehet akár még jó is, de csak tippelgetni lehet vele kapcsolatban a nagyvilágba. Így meg ennek alapján megvenni kockázatos. Ettől még akit ez nem érdekel, bepróbálhatja egyéni kockázatra, csak akkor ha nem jön be, akkor ne reklamáljon, hogy miért volt ajánlva, mert nem volt.

    Az, hogy egy SSD rossz-e, önmagában csak szélsőséges esetekben lehet megmondani. Ha pl. hibás, rövid távon dögledező széria, nyilván nem jó. De ezt leszámítva az ár függvénye is. Mert mondjuk hiába is gyengébb egy modell, mondjuk sebességre, cache-elésre, írásterhelhetőségre, gariidőre, ha cserébe mondjuk nagyon olcsó is. Akkor nyilván nem leszünk vele, csak fele olyan szigorúak, mint egy kétszer annyiba kerülő, azonos tárméretű SSD esetén. Meg azt is nézni kell, hogy kicsivel többért mennyivel jobb modellek vannak. Meg azt, hogy jó-e, az is dönti el, hogy kinek mire kell, milyen gépbe.

  • Frawly

    veterán

    válasz TromF #58377 üzenetére

    Ez teljesen jó, 25k-t szerintem vastagon megért. Erről az 510-ről nem tudok semmit, de az 500-ast néha beleveszem az ajánlásba. A topikban ritkán jött eddig elő, mert nem volt épp olcsó.

    Melegedni mennyire melegszik? Külön hűtést kellett felrakjál rá?

  • Frawly

    veterán

    válasz gg72 #58388 üzenetére

    Az még egy SATA SSD-nek is becsületére válna. Most vagy az MP510 ilyen hűvös (nem tartom valószínűnek), vagy a nevezett hűtő hűt ilyen hatékonyan.

  • Frawly

    veterán

    válasz gg72 #58390 üzenetére

    Akkor lehet a ház szellőzése nagyon jó, rendesen kapnak légáramlatot. Az MX500 a legmelegebb SATA-sok között van, itt volt nemrég a topikban, akinak 70 fokig is elment. Az M.2 SATA-s MX500 meg még jobban melegszik, az 85 fokra is felmegy külön hűtés nélkül.

  • Frawly

    veterán

    válasz Markizmark #58395 üzenetére

    Mindenképp igazítsd ki. Nem csak gyorsabban kopik, de lassabb is az SSD-t. Ha még tudod, klónozd újra, a Macriumban van olyan opció, ami klónozáskor kiigazítja az alignálást. Ha kiigazítod, mindegy mivel, 1024K-s alignálásra menjél, az a sztenderd minden modern particionálóprogramban és OS-ben.

    Az ne tévesszen meg, hogy sok régi SSD-s cikk 4K-s alignálást ajánl, ez még a korai SSD-kre igaz, a legtöbb modern modellnek már min. 16K-s eltolás kell, az 1024K viszont minden meghajtóval kompatibilis.

  • Frawly

    veterán

    válasz Selymes Zs #58421 üzenetére

    Arra még figyelj, hogy ne M.2-es UV500 legyen, hanem SATA3-as. Akkor jónak kéne lennie. Ha nem menne mégse benne, akkor egy BIOS frissítést is meg lehet rajta ejteni.

    A videón elég szakszerűen mutatják a szétszedését. Nem bonyolult. Az alatta lévő két szalagkábel el nem szakításán kívül még arra ügyelj, hogy mikor lecsavaroztad a laptop alját és bontod szét a felső és az alsó műanyag elemeket, akkor azok ilyen műanyag kis fülekkel kapaszkodnak egymásba, ott valami lapos eszközzel, lapos csavarhúzófejjel bontogasd szét, apránként, óvatosan. A videón erre egy világos kék műanyag lapkát használt a fazon, amivel körbement a gép oldalán. Ezzel óvatosnak kell lenni, mert ha nagyon erőlteted, le tudnak törni ezek a műanyag fülek, és utána a gépet össze lehet ugyan szerelni, de lötyöghet rajta a kaszni. Türelmesen kell kifeszegetni a füleket. Nem nehéz, de szánd rá az időt, ne kapkod vele, ne feszegesd túlzottan durván.

  • Frawly

    veterán

    válasz Pyttawrx #58426 üzenetére

    Lehet pengetővel is. A nagy, lapos fejű csavarhúzó sem rossz, csak óvatosnak kell vele lenni, mikor feszíted szét, nem szabad a tengelye körül forgatni, úgy tényleg felsérti a műanyagot, meg töri le a füleket.

  • Frawly

    veterán

    válasz arcitec #58431 üzenetére

    Arra a 850 EVO-ra alapozhatsz egy újabb min. 4 évet. Legalábbis ez prognosztizálható. A kolléga azt akarta mondani a látóasszonyos topikos humorizálásával, hogy ennek ellenére senki nem tudja neked garantálni, hogy nem adja be a kulcsot már holnap. Nem valószínű, de megtörténhet ez is. Meglepő lenne, de a pakliban ez mindig benne van. Vagy pl. lecseréled 4 éven belül, vagy mondjuk egy meghaló táp viszi magával, stb..

    A másik SSD-t illetően a firmwarefrissítésnek is lehet kockázata, pl. adatvesztés, vagy ha valami miatt nem futna végig, téglásítás. Az adatokról legyen mentés, a fw-t szerintem mindenképp frissítsed, ha van újabb. Nem dísznek teszik elérhetővé.

    A Corsair Force 3 egy SATA3 SSD-t. Semmilyen 6-8 GB/sec-et nem tud. Valószínű bekapcsoltál hozzá valami szoftveres RAM cache-t, azért mérnek ilyen magas átvitelt a benchmarkok. Illetve ez szekvenciális sebesség, nem ez befolyásolja, hogy milyen gyorsan fut rajta a rendszer. De ha arra vagy kíváncsi, nem érdemes lecserélni, ha még nem nőttek ki.

  • Frawly

    veterán

    válasz ThorsHUN #58452 üzenetére

    Igen, ez A400-ra jellemző hiba. Mindenképp frissíts rajta firmware-t, a legújabb verzióra, állítólag megoldja ezt a gondot. Patriot Burstnál arra gondoltam, amit linkeltél. Persze nem azt mondom, hogy feltétlen azt vegyél, csak arra hívtam fel a figyelmet, hogy nem szabad sajnálni, ha egy olcsó A400 tönkremenne, vannak helyette hasonlóak olcsóak.

  • Frawly

    veterán

    válasz Piftuka #58481 üzenetére

    Ebbe a gépbe nem mSATA való, hanem M.2 SATA 2242-es méretben. Nagyjából ezek közül tudsz választani, ezekből nekem 23k-ért a Transcend 430S 512 gigás tűnik a legszimpatikusabbnak. Esetleg az alza.hu-n is megnézheted, hátha valami kuponnal kihozható olcsóbbra ott.

    De én inkább a HDD helyére tennék bele szabvány 7mm magas SATA3 SSD-t, abból van jó áron rendes választék, szerintem ebbe a gépbe tökéletes egy olcsó WD Blue 3D 500 gigás, az MX500 nem tudom mennyire melegedne benne. Esetleg 860 EVO. Pénzbeli keretet és felhasználási kört nem írtál.

    A HDD meg áttehető lenne az optikai meghajtó helyére, egy optibaybe.

  • Frawly

    veterán

    válasz WildSeven #58492 üzenetére

    Ez már 80k-ért is jó vétel, alig drágább, mintha vennél két 1 terás SATA-sat. Ha meg 70k-ra le tudod kuponozni, akkor nincs mit rajta gondolkodni, gyorsabb fajta NVMe, 5 év gari, ár/érték arányban veri a SATA-sokat is ezen az áron.

  • Frawly

    veterán

    válasz Piftuka #58500 üzenetére

    A Lenovo szerviz keveri a dolgokat. Netes képen látni, a bekeretezett részen, hogy csak egy csavarhely van az SSD-nek, az csak M.2 lehet, az mSATA-snak két csavarja lenne.

    Illetve az M.2 nem csak gyorsítótárnak funkcionál, legalábbis én ilyen megkötést nem olvastam a gépről. Persze attól még lehetséges lehet, de ilyen gyorsítótár only funkció tényleg csak az mSATA-soknál szokott általában lenni, így nem tartom valószínűnek.

    Az optikai meghajtónál ne vegyed biztosra a SATA1-et. Lehet SATA2-es a foglalat is mögötte. A lényeg, hogy korlátozott lehet, nem szabad SATA3-as szintre számítani, ergó ha oda SSD-t tesz valaki, akkor az a SATA3 sebességet semmiképp nem tudja majd magát kifutni.

    A fószer keretét meg mindenképp kéne tudni. Mert lehet a keretébe beleférne az 512-es is, csak ő hiszi, hogy 256-osat tud megvenni. Azt értem, hogy úgy gondolta, hogy a 256-os is elég lenne már neki, de ha belefér anyagilag akkor miért ne legyen nagyobb?

  • Frawly

    veterán

    válasz Piftuka #58512 üzenetére

    Igen, ma már kicsivel többért kétszer akkora tárhelyet kapsz. Ezért próbáljuk az embereket lebeszélni, hogy olyan SSD-re menjenek, ami min. 5-10 évig vagy örökké megy, meg hogy 1000+ TWB-t bírjon. Hamarabb fogják lecserélni, mert kell a nagyobb tárhely, ami olcsóbb is lesz.

    Emlékszem, hogy nem egészen 2 éve még ilyen 120 gigás 850 EVO-kat vettek az emberek a mediamarktos akciókban, és mindenki döngette a mellét, hogy neki azért kell, mert az 5 év gari. Már egy év múlva jöttek a topikba vissza, hogy lecserélnék, mert kell a nagyobb tárhely. Szerintem most már 2 év után mindenki lecserélte a 120 gigásokat. Így viszont értelmetlen volt extra felárat az 5 év garis, drágább modellbe beleölni, olcsóbban vehettek volna 3 év garis modellt, amit épp úgy lecseréltek volna, de legalább kevesebb pénzt ölnek bele.

    A legjobban azt szeretem, mikor jönnek kétségbeesve, hogy 5-10 TB után esett az SSD kondíciója 1 év alatt 91%-ra. Kiszámoljuk nekik, hogy ilyen ütemben még kb. 10 évig húzza, hümmögnek, hogy nem jó, mert kopik meg izé, meg különben is a HDD-jük 8-10 éves, és még 100%-os kondíciójú. Aztán lecserélik 2-3 év múlva az SSD-t, amikor még mindig csak kb. 30%-ot használtak el maximum belőle. De azért aggódnak, hogy nehogy sok írás legyen rajta, inkább rakják át a böngészőcache-t, meg a swapot meg mindenfélét a lassú HDD-re.

  • Frawly

    veterán

    válasz Piftuka #58529 üzenetére

    Ha nem szeretne sokat költeni, akkor akár egy Patriot Burst, vagy kockázatvállalással egy Adata SU800-at is beletehet, vagy bepróbálhat egy Apacer AS350-et. A 240-256 gigás SSD-k elég olcsóak, nem nagy árkülönbözet van az ajánlott modellek javára, WD Blue3D és MX500 a legolcsóbb az ajánlottak közül, de ilyen méretben a 860 EVO sem sokkal drágább, főleg, ha az alza.hu-n le tudja kuponozni.

    Esetleg Kingston A400, UV500, WD Green, de az már nagyon spúrkodás kategória, mert csak néhány ezressel olcsóbb, de sokkal gyengébbek, mint a fentebb említettek.

    Az MX500 csak M.2-es kiszerelésben melegszik, de a SATA3-as változat is melegebb egy kicsit, mint a SATA3-as mezőny. Igaz ez akkor jön csak ki, ha sokat ír rá valaki, mondjuk sok tíz gigákat másol, klónoz, stb..

    Viszont olyan rossz hírem van feléd, hogy a saját gépedbe is hiába újítasz be M.2 NVMe-t, nem fogod a töltési időket gyorsabbnak érezni a mostani SATA3-as SSD-idhez képest.

    @ubyegon: jó, de te Linuxon vagy. Annak elég a kevesebb tárhely. De aki mondjuk Win10-et használ, meg ilyen csöppnyi 70-100 gigás játékokkal játszik, vagy komolyabban torrentezik, az a hajára kenheti a 128 gigás SSD-t.

  • Frawly

    veterán

    válasz valakky #58545 üzenetére

    A kettő közül a Patriot Burst a jobb. Félre ne érts, mindkettő gyenge, budget meghajtó, de a Burstban legalább van DRAM cache.

  • Frawly

    veterán

    válasz valakky #58554 üzenetére

    Azt vedd figyelembe, hogy a ciripelés inkább gépfüggő. Vannak gépek, amikben minden SSD ciripel, míg másokban szinte egyik sem. Meg a kettő között.

    Nem akarok senkit a P200-ről sem lebeszélni, főleg, ha nagyon olcsón veszi, de egyrészt specifikációkra nem tűnik valami erősnek, másrészt csak nincs vele tapasztalat, harmadrészt kicsi az árkülönbözet azokhoz a SSD-khez képest, amelyek viszont köztudottan jók. Ezért nincs sokszor az ajánlottak között szerepeltetve a Burst sem.

    Ja, az MX500 tud melegedni, erre fel is hívom a figyelmét mindenkinek, akinek ajánlásba beteszem. Főleg laptopnál kell erre figyelni.

  • Frawly

    veterán

    válasz valakky #58556 üzenetére

    A topik ajánlásai nem azért vannak, hogy csak azokat lehet megvenni. Természetesen megvehetsz bármit, olcsóbb modelleket is, ismeretlent is bepróbálhatsz. Lehet be is jön, mert vagy tényleg jó, vagy annyira nem, de mondjuk a te igényeidet kielégíti. Innen nézve neked pocsékolásnak tűnne az ajánlott modelleket megvenni, de akinek meg nem fedi le az igényeit, annak meg nem.

    Az ajánlások azért vannak, hogy aki nincs otthon ezen a területen, nem tudja mit vegyen, az biztosabbra tudjon menni, hogy nem olyat vesz, amiben csalódni fog. Nyilván túl drágát mi sem akarunk ajánlani, mert akkor mindenkinek Samsung 860-at, meg 970-et ajánlanánk, és zárható lenne a topik. Ezért a kitöltött kérdőív alapján azokat a modelleket szoktuk ajánlani, ami az adott igényhez képest még nem túl overkill, és van vele tapasztalat.

    Mert neked hiába jött be most a Burst, lehet akinek ajánlod, az nem lesz vele megelégedve, mert másmilyen igényekre keresi. Ennek ellenére nem baj, hogy leírod, hogy pozitív tapasztalatod van vele, mert az is tapasztalat legalább. Eddig néhányan vettek, de még nem panaszkodott rá senki, két ember pozitívat írt róla, te és avman. Én épp ezért el is kezdtem ajánlani azoknak, akik nagyon alap igényekre keresik, és A400-at néztek ki, azonnal megemlítem nekik, hogy alig drágábban ott a Burst, DRAM cache-el. Próbáljuk a kategóriájának, és árának megfelelően kezelni. Ami miatt nekem kicsi fenntartásom van vele, az az, hogy teszteken nem épp sebességbajnokként szerepel, és ellentmondásos infók vannak róla, hogy milyen NAND van rajta. A Patriot nem adja meg, és egyes tesztek szerint planár TLC NAND van rajta, másikak szerint 3D TLC. És egyik sem téved, valószínű két változattal is szereli a gyártó, és nem tudhatod előre, hogy mivel veszed. Ehhez képest az ajánlott modelleken tuti 3D TLC NAND van.

    Egyébként jó, hogy felhozod az MX500-at, mert pl. nekem az nem szimpatikus a melegedése okán. Baj nincs vele, sebességre jó, a melegedés ellenére meghalt darabról sem nagyon olvasni, van, ahol 5 év garival is meg lehet csípni, de én emiatt inkább a WD Blue 3D-t, meg a 860 EVO-t szoktam inkább ajánlani. De ezek sem tökéletesek, mert a WD Blue lassabb, a 860 EVO meg lényegesen drágább, szóval az MX500 mégis csak egy kiegyensúlyozott választási lehetőség a kettő között, így említjük.

    [ Szerkesztve ]

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #58572 üzenetére

    Igen. Mi ebben a furcsa? Azon is csak egy OS fut, valamiről kell, hogy fusson. Igaz nincs olyan gyakran újrabootoltatva, de végül is, miért ne, egy WD Green szinte már pendrive árában van, úgyhogy teljesen nyugodtan mehet bele, arra tényleg jó, hogy egy ilyen házi szerver ne HDD-t rotyogtasson maga alatt, csendesebb is, kevesebbet is fogyaszt, nem kell benne pendrive-ot tartani, hogy arról fusson a rendszer.

  • Frawly

    veterán

    válasz #30610944 #58576 üzenetére

    Ezek közül bármelyiket veheted. Egy telefonhoz mindkettő overkill, de mellé nem tudsz nyúlni ezekkel. Azt viszont senki nem tudja garantálni, hogy androidos telóval bármelyik is menni fog. Mennie kéne, de nem vehető biztosra, telótól, Android verziótól is függhet. Ezt sokkal inkább egy androidos topikban kérdezném meg a helyedben.

    (#58577) ubyegon2: minden NAS lényegében fájlszerver. Az otthonit csak feltételeztem, de beletrafáltam. Egyébként lehet az ilyeneken az OS-t pendrive-ról is futtatni, de a WD Green tényleg szinte pendrive árában van, úgyhogy nem nagy luxus, meg pazarlás beletenni. Legalább gyorsan feláll rajta a rendszer is, ha frissítés után újraindítják.

  • Frawly

    veterán

    válasz AxBattler #58632 üzenetére

    Szerintem játékkonzolba nem éri meg a felárat a 860 EVO. Oda elég lenne az MX500 vagy WD Blue, én az utóbbit preferálnám, mert nem vagyok biztos benne, hogy az MX500 hogy melegszik a konzolban, milyenek a hűtési viszonyok.

  • Frawly

    veterán

    válasz szumoo #58634 üzenetére

    10k környékén már a 240 gigások is játszanak. Pl. Gigabyte. Esetleg a lassabb, belépő szintűek közül Crucial BX500, WD Green, Sandisk Plus. Ha alza.hu-n kuponnal be tudod vinni 10 ezerhez közelebb, akkor WD Blue 3D, Crucial MX500.

    Amik bepróbálhatók, de nincs velük, vagy nem sok tapasztalat: HP S700, Patriot Burst, Apacer AS350. Nem volt gond az Adata SU800-zal sem eddig, de az Adata SU széria többi modellje nem bizonyult megbízhatónak, ezért csak egyéni kockázatra vehető.

    Amivel nincs még tapasztalat, de specifikációk alapján megbízhatónak tűnik, a Plextor M8VC, 128 gigás változatba belefér a keretedbe, 256 gigás változatban 3k-val lóg ki.

  • Frawly

    veterán

    válasz Piftuka #58636 üzenetére

    Mindkettő igaz. Gyorsabb is, meg nem is, attól függ, hogy mire használod. Az NVMe sebességelőnye akkor jön ki, ha nagy fájlokkal dolgozol (pl. sok gigás videók vágása, nagy virtuális lemezképekkel dolgozás), vagy naponta sokat másolsz nagy mennyiségeket az SSD-n. Illetve benchmarkokon. Vagy pl. ha egy nagy terhelésű SQL szerver fut róla, ahol sok párhuzamos írás/olvasás tranzakció fut rajta.

    De ha csak OS, szokásos felhasználói programok, játékok futnak róla, egy dekával gyorsabban nem tölt be semmi. Ezt egyébként te is kipróbálhatod, ha nem hiszel nekünk, ha van elég RAM-od a gépben, tölts le egy RAM drive szoftvert, és egy pár gigás RAM drive-ba próbálj progikat telepíteni, vagy virtuális gépet, és meglátod, hogy nem tölt be, nem bootol gyorsabban egy SATA SSD-hez képest. Pedig egy RAM drive sokkal gyorsabb egy NVMe SSD-nél is.

    Tehát az NVMe-re nem érdemes rámenni, ha arra használod, amire te keresed. De! Ma már sok NVMe SSD ára annyira lement, hogy alig pár ezer forint a különbség a SATA-s és az NVMe-s modell között, ilyenkor viszont megfontolandó lehet egy kisebb árkülönbözetet rákölteni.

    Ez egyébként kicsit olyan, mint mikor a népet ilyen 8-64 magos procikkal hülyítik. Közben meg nem gyorsít átlag felhasználásnál, gamerkedésnél a sok plusz mag és szál, sőt, ha játszik valaki, a túl sok magos proci még rosszabbul is teljesít az alacsonyabb órajel, meg az alacsonyabb mag/TDP arány miatt, így játékokhoz inkább jobb egy kicsit kevesebb magos, de magasabb órajeles és mag/TDP arányú konzumer/gamer proci. Nyilván nem csalás ez a gyártók részéről, mert gyorsabb lehet egy sok magos proci, ha valakinek spéci a felhasználása, 3D renderelés, forráskódok fordítása, sakkprogik futtatása, ezek jól skálázódnak sok magra, de egy játék, Windows, átlagos alkalmazás jó ha max. 4-8 szálra tud skálázódni maximum, de sokszor annyira sem. Pedig benchmarkok alapján azt hietnéd, hogy egy 16 magos proci 4× gyorsabb lesz, mint mondjuk a jelenlegi 4 magosod.

  • Frawly

    veterán

    válasz Bodz #58650 üzenetére

    Valami különbség azért van a SATA és az NVMe között játékbetöltési időkben. Játéka válogatja mennyi, sokszor ilyen 15-30 mp.-es betöltési időknél van, hogy 1 mp-en belül vannak, van, hogy 5-10 mp. is lehet a különbség, de az utóbbi ritkábban fordul elő. Pl. a Shadow of the Tombraider pont egy olyan játék, ahol többet dob betöltésnél egy NVMe, ez egy szélsőséges eset. A legtöbb játéknál 1-3 mp. a különbség ilyen 20-30 mp.-es betöltési időknél, magyarán 10%-on belül van. Ennyi különbözet meg a legtöbb embernek nem ér meg túl nagy felárat, a lényeg úgyis az, hogy nem a lassú HDD-ről kell kivárni a játék és OS töltődését, ami percek kérdése, ezen bizony a leggyengébb kapható noname kínai, DRAM cache nélküli SATA SSD-k, meg egy Kingston A400 is sokat tud lendíteni, álleejtős lesz a különbség.

    Sőt, sok játékos rosszul egyensúlyozza ki a rendszerét, vesz egy 120-250 gigás gyors NVMe-t, meg mellé egy 1 terás HDD-t. Közben meg lehet jobban járt volna egy 1 terás SATA-val, igaz 1-2 játéknál vesztett volna egy kevés másodpercet, de a játékok többségénél nem a lassú HDD-re kellene várni percekig. A 120-250 gigára ugyanis nem sok nagy játék fér fel. Tehát nézni kell az anyagi keretet és a felhasználást is.

    Ahol a SATA SSD a mindennapokban le tud térdelni, az az, hogy ha valaki nagy Win10 update-et futtat épp, és tekeri az is háttértárat, meg még a háttérben fut valami másik lemezigényes alkalmazás, akkor a sok párhuzamos írásművelettől az olcsóbb, DRAM nélküli, meg gyengébb vezérlős SATA-sok durván le tudnak térdelni, míg egy normális NVMe-nek meg se kottyan. De ugye átlag felhasználónál ez sincs marha sűrűn, hogy lemezképből telepít 10-100 gigás alkalmazásokat, meg másolgat ennyiket SSD-n belül, meg nagy Win update-ek mellett még valami lemezintenzív dologgal huszárkodik, évenként max. egyszer lehet hasonló. Ilyen kevés alkalomnál ki lehet bírni, ha a SATA SSD belassul egy kicsit, nem nagy ügy, HDD-nél még így is nagyságrendekkel gyorsabb. Minőségibb SATA-soknál, mint a Samsung 860, Crucial MX500 ez még csekélyebben jelentkezik. Cserében a SATA SSD boot/betöltési időknél nem marad el, vagyis nagyon minimális százalékkal.

    Persze nem vagyok az NVMe ellen, ha valakinek alig pár ezer különbözetért belefér a keretébe egy Patriot VPN vagy Adata SX8200 vagy hasonló, érdemes lehet rámenni, fejlettebb technológia, nagyobb potenciál, nem kell kábelezni, nem kell IDE/AHCI mód meg TRIM miatt aggódni. Csak ilyen +50-100%-os felárért felesleges 970-es Samsungra meg hasonlóra rámenni, átlagos felhasználásnál nem fogja megérni, felesleges pénzégetés. De erre nem lehet elégszer felhívni a figyelmet, mert mikor először lett SSD-m, nekem is hihetetlennek tűnt, hogy hogyan lehet egy max. 500 MB/sec átvitelű SATA3 és egy 3000+ MB/sec-et tudó NVMe között ilyen elenyésző betöltési idős különbség. Van ezzel így pár ember, hogy amíg nem próbálja ki, nem érti meg mitől van, addig a józan paraszti észnek ellentmond, meg felülnek a gyártók 3000+ MB/sec „up to” ígérgetéseinek, és azt hiszik, hogy majd minden 5-6× olyan gyorsan tölt be.

  • Frawly

    veterán

    válasz ityam #58665 üzenetére

    A témaösszefoglalóban kifejezetten kerülendő márkának van megjelölve a Kingmax, régen voltak vele problémák, igaz az évekkel ezelőtt volt. Attól még nálatok ez a modell beválhat, minden gyártónak vannak jobb vagy rosszabb szériái. Annyiból továbbra sem ajánlanám senkinek, hogy ennyi pénzért vannak olyan modellek, amikkel több a tapasztalat, pl. BX500, A400. Még egy Patriot Burstot, P200-at, Apacer AS350-et is előbb vállalnék be. Illetve plusz 5-6k-ért vannak már középkategóriás modellek, MX500, WD Blue. Az MX500 talán az alza.hu-n lekuponozható még 38-ról 34k-ra, vagy árukeresővel, árgéppel még karácsony előtti akcióban lehet nézni valahol, ahol 34k környékén megáll kuponozás nélkül is.

    Persze HDD után bármelyik SSD hatalmas előrelépés lesz, mintha nem is ugyanazt a gépet használná az ember. Rendszermeghajtónak tényleg nem éri meg szenvedni HDD-vel, ha sok pénzt nem is tud az ember rászánni, egy 120 gigás, pendrive árában lévő A400, Patriot Burst, vagy hasonló belépős SSD-t megéri tenni az OS alá, ha más nem.

    A Benchmarkkal nem kell foglalkozni, elérési időben, meg random 4K-ban így is 70-100× gyorsabb, mint akármilyen HDD, meg laptopban az SSD a zajt is megszünteti, csökkenti a fogyasztást, növeli az akkuidőt, meg nem lesz kényes a gép a mechanikai behatásokra, olyat is elvisel, amit egy HDD nem élne túl.

    A lényege az SSD-nek úgyis a gyors boot, gyors betöltési idők, gyors update-ek, ezt meg a benchmark pont nem tudja mérni, maximum te stopperrel a kezedben.

Új hozzászólás Aktív témák